Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ και ΘΗΛΑΣΜΟΣ????


Recommended Posts

ανοιγω αυτο το θεμα καθως υπαρχουν πολλες αποριες απο μανουλες που θα γεννησουν με καισαρικη και θελουν να θηλασουν. Δεν ξερω τις απαντησεις και θα παρακαλουσα τις εξπερ στο ειδος να μας βοηθησουν! : )

μεταφερω το μηνυμα μια μανουλας εδω καθως και τις ερωτησεις της και παρακαλω για τις εμπειριες και φυσικα για τις απαντησεις σας σχετικα με την καισαρικη - και κυριως με την ολικη ναρκωση - και τον θηλασμο.

 

''απλα θα ηθελα καποιας βοηθεια με καποιες αποριες μου αν μπορειτε να με βηθησετε...

Οπως σας ειπα θα γεννησω με καισαρικη και ολικη ναρκωση λογω καποιου θεματος με το αιμα μου θα κανω ολικη....

Εχω αγχος για το τι θα γινει με το μικρο μεχρι να συνελθω??? Τι θα πρεπει να εχω πει νωριτερα στις μαιες...

Τις πρωτες μερες που δεν μας κατεβαινει το κανονικο γαλ ο μικρος θα ειναι ενταξει μονο με το δικο μου???

Βασικα θα γεννησω στο Ιασω και σκεφτομαι να κανω rooming ιn για να μην εχω το αγχος αν θα του δωσουν ξενο και για να τον βαζω στο στηθος οταν κλαιει...

Λετε να δυσκολευτω με τα ραμματα...

Σορρυ αν σας κουρασα αλλα αν θελετε να με βοηθησετε απατώντας μου κυρίως για τις πρωτες ωρες μεχρι να συνελθω....

Ευχαριστω και ευχομαι σε οσες ειναι μανουλες να τους ζησουν τα μωρακια τους και στις εγκυούλες με το καλο να ερθουν τα μπεμπάκια τους ''

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, απλά πρέπει να βρείτε μια στάση που να βολεύει και εσάς και το μωρό για τις πρώτες ημέρες όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους όπως σε όλες τις μητέρες...

σε λίγο θα κάνω την τρίτη καισαρική....στις 2 πρώτες θήλασα τα μωρά μου για 13 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα...

ΗΡΕΜΙΑ, ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΑΝΑΣ- ΠΑΙΔΙΟΥ από παιδίατρο που δεν τα....τσεπώνει από εταιρείες με τεχνητά γάλατα.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε συνεννοηση με τον γυναικολόγο, με τη βοήθεια της μαίας και τη συναίνεση του νεογνολόγου μπορεί το μωρό να θηλάσει αμέσως μετά τη γέννηση. Η γαλουχία ξεκινάει με την αποκόλληση του πλακούντα και δεν εχει σχεση με τον τρόπο τοκετού.

 

Για ολική νάρκωση ομολογώ δεν ξερω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και τα δύο μου παιδιά με καισαρική.Έκανα βέβαια επισκληρίδιο αλλά το σημαντικό είναι ότι ΠΑΝΤΑ έχεις γάλα από την στιγμή που αφαιρείται ο πλακούντας από την μήτρα.Άλλες μαμάδες με ολική νοιώθουν αρκετά εξαντλημένες,άλλες με μικρές ενοχλήσεις από τον καθετήρα στον λαιμό,άλλες πάλι νοιώθουν απλώς λίγο κουρασμένες,εξαρτάται πάντα από τον οργανισμό και τις αντοχές της κάθε μανούλας.Ένα είναι σίγουρο: Η χαρά είναι απερίγραπτη!!!Επιτέλους μετά από τόσους μήνες το σποράκι που κλώτσαγε το έχεις αγκαλιά!!!Ας με αξιώσει ο θεός να κάνω και τρίτο μωράκι για να ξανανοιώσω έτσι!

Όσων αφορά τον θηλασμό,έρχεται αρχικά το πρωτόγαλα,ανεξαρτήτως με τον τρόπο τοκετού και δίνει η φύση την κατάλληλη τροφή στην κατάλληλη ποσότητα.Θέλω να σε προετοιμάσω ότι πιθανόν να βρεθούν παιδίατροι,μαίες ή πρόσωπα του συγγενικού περιβάλλοντος που θα σε βρουν ευάλωτη και θα σου πουν ότι το μωρό κλαίει γιατί πεινάει,άρα δώσε ξένο,έκανε λίγο ίκτερο,άρα δώσε πάλι ξένο,δείχνει να πιπιλάει συνέχεια τα χεράκια του,δώσε του ξένο να χορτάσει μωρέ...Αν σε λυγίσουν με την αμάθειά τους ή τα συμφέροντα τους(οι παιδίατροι με τις βιομηχανίες γάλακτος),τότε θα γίνει το κακό.Θα δώσεις συμπλήρωμα,θα αρχίσει να κατεβάζει παθητικά το μωράκι και οοοόλοι θα λένε: "Είδες;Πείναγε το καημένο".Μετά θα μπαίνει όλο και πιό λίγο το μωρό στο στήθος και σιγά σιγά θα προτιμάει μόνο το ξένο γιατί είναι πιό εύκολο...Και την τρίτη τέταρτη μέρα κατα τας γραφάς,ενώ εσύ τις υπόλοιπες θα παλεύεις να βγάλεις το γάλα απο το πρησμένο στήθος για να το πετάς,γιατί τότε λένε καποιες έξυπνες μαίες ότι "κατεβαίνει" το γάλα,λες και η φύση δεν ξέρει,θα έρθει το μωρό στο πετρωμένο στήθος και θα του ζητηθεί να κάνει μαραθώνιο για να ρουφήξει...Δεν θα μπορέσει το καημένο...Θα του έχουν στερήσει το σημαντικότερο δικαίωμα που έχει τις πρώτες μέρες της ζωής του και θα έχουν πείσει εσένα που κολυμπάς στις τρελές ορμόνες ότι δεν το άφησες νηστικό!

Θα έχεις γάλα από την πρώτη στιγμή.Ακριβώς όσο χρειάζεται το μωράκι σου...Σκέψου ότι ώρες πριν ήταν στην ζεστασιά της κοιλιάς στον δικό του κόσμο.Έρχεται ξαφνικά σε θόρυβο ,άγνωστο περιβάλλον και εκεί ευτυχώς βρίσκει την μανούλα του που το παίρνει αγκαλιά και του δίνει τις πρώτες σταγόνες από την θηλή που έχει παρόμοιο μέγεθος και αίσθηση με το δαχτυλάκι του που βύζαινε στην μήτρα(μαγική φύση!)

Το ξέρω ότι πήρα φόρα και τα χώνω, αλλά έχω δει τόσες μανούλες να ταλαιπωρούνται γιατί κάποιοι απαράδεκτοι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους και δεν προωθούν τον φυσικό τρόπο σίτισης.Θα κάνεις ό,τι σου πει η καρδιά σου αλλά να είναι δική σου απόφαση.Μην αφήσεις κανέναν άλλον να αποφασίσει για την ζωή του μικρού σου.

Υ.Γ.Τον γιό μου τον θήλασα 26 μήνες γιατί όταν λύγισα στο μαιευτήριο Έλενα (η οικογένεια μαζευότανε όλη στο δωμάτιο,το παιδί ήταν ανήσυχο και εγώ νόμιζα ότι πεινάει και κλαίει),τότε οι καλές εκείνες μαίες έρχονταν,απομακρύναν τον κόσμο και κάθονταν με τις ώρες να μου δείξουν σωστά πως να θηλάζω και δεν άφηναν να του δώσω ούτε 30γρ. ξένο....Ένα τεράστιο ευχαριστώ...

Την κόρη μου που είναι 11 μηνών τώρα την θηλάζω ακόμα και θα σταματήσουμε όταν χαλαρά το αποφασίσουμε...Την γέννησα σε ιδιωτικό και απαίτησα αποκλειστικό θηλασμό όπως και έγινε...

Κλείνω αυτό το μεγάλο ποστ και εύχομαι να πάνε όλα καλά, που θα πάνε κορίτσι μου....Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε όλες οι μανούλες....;)

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα με καισαρική και ραχιαία...Αλλά στα δίπλα δωμάτια στο Έλενα ηταν κορίτσια που γέννησαν με καισαρική και ολική και θήλαζαν κανονικά..Άλλωστε πια παίρνουν πολύ λίγη ποσότητα νάρκωσης και συνέρχονται πολύ γρήγορα....Υπομονή, αισιοδοξία και αποφασιστικότητα.....και φυσικά κάποιος δικός σου άνθρωπος δίπλα σου για να σε βοηθήσει αν χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει τι γινεται με την ολικη ναρκωση στην καισαρικη και τον θηλασμο????

 

Εγω γέννησα πριν 3 μήνες με ολική νάρκωση στο Λητώ. Γέννησα στις 8.15 το πρωί και εγω ξύπνησα κατά τις 10. Στην ανάνυψη ένοιωθα ζαλάδα και γενικά καταβεβλημένη γι αυτο και δεν ζήτησα να μου φέρουν το μωρό να το θηλάσω. Μια ώρα μετά όμως και ενώ με πήγαν στο δωμάτιο, ένοιωθα καλύτερα και με τη βοήθεια της μητέρας μου (που είναι μαία) θήλασα κανονικότατα. Κανείς δεν με απέτρεψε. Ισα ισα με ενθάρυναν πολύ οι μαίες.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου δινετε...

Paros να εισαι καλα κουκλα μου με εχεις βοηθησει παρα πολυ και με τις συμβουλες που εχεις δωσει γενικα αλλα και σε ευχαριστω πολυ που ανοιξες το θεματακι αυτο για να με βοηθησεις...

Σου ευχομαι τα καλητερα...

Διαβασα αρκετα και ευχομαι να παν ολα καλα...σε 10 μερες θα μπορω να σας πω και εγω την εμπειρια μου και να βοηθησω αλλε μελλοντικες μανουλες...Σας φιλω..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου δινετε...

Paros να εισαι καλα κουκλα μου με εχεις βοηθησει παρα πολυ και με τις συμβουλες που εχεις δωσει γενικα αλλα και σε ευχαριστω πολυ που ανοιξες το θεματακι αυτο για να με βοηθησεις...

Σου ευχομαι τα καλητερα...

Διαβασα αρκετα και ευχομαι να παν ολα καλα...σε 10 μερες θα μπορω να σας πω και εγω την εμπειρια μου και να βοηθησω αλλε μελλοντικες μανουλες...Σας φιλω..

 

με το καλο ενα γερο μωρακι!!!

εχε το τηλ. του Συνδεσμου Θηλασμου Ελλαδος μηπως χρειαστεις κατι :wink:

 

περιμενουμε τα νεα σας..:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, γέννησα πριν λίγες μέρες με καισαρική, όσο και αν προσπαθήσαμε για φυσιολογικό τοκετό δε γινόταν, και με ολική νάρκωση λόγω πόνων στη μέση .

Μου ειπε ο γιατρός ότι θα συνέλθω περίπου στη μία ώρα από τη νάρκωση , όπως και έγινε.

 

Με ανέβασαν στο δωμάτιο κοτόπουλο όπου το μωράκι με περίμενε. Είχα το μωρό μαζί μου καθ' όλη την παραμονή μου στο μαιευτήριο.

Κάποια στιγμή πέρασε μια κοπελία μαία- νοσοκόμα δεν ξέρω τι , και με βοήθησε με τη στάση θηλασμού. Δε θυμάμαι σε πόσες ώρες ήρθε αλλά είχα απαιτήσει αποκλειστικό θηλασμό , οπότε πρέπει να ήρθε σε 2-3 ωρες το πολυ, λογικά. Μου έδειξαν 1-2 φορές ακόμη και όλα καλά.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα και το μωρό δεν ήπιε καθόλου ξένο γάλα.

 

Πρόβλημα είχα με τους πόνους και δε μπορούσα να γυρίσω πλευρό ,ούτε καν να κουνηθώ από μόνη μου. Είχα βοήθεια σε αυτό από τον άντρα μου και τη μητέρα μου ,αλλιώς δεν την πάλευα.

 

Να σημειώσω ότι είχα ξεσκονίσει και ειχα μαζί μου το βιβλίο της Πατσούρου ¨θηλασμός μια υπέροχη σχέση" ,μόνο το 2ο τόμο που βρήκα-ο πρώτος έχει εξαντληθει - και με βοήθησε πάρα πολύ.

Αν έχεις ενημερωθεί σωστά , είσαι ήρεμη και αποφασισμένη δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Με το καλό :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...