Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνών και δεν παίρνει βάρος!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια βοηθήστε γιατί κοντεύω να τρελλαθώ!!!!

Εχω διδυμακια (αγορι κορίτρι) 6 μηνών και εχουμε αρχίσει τις στερεές τροφές.

Κάθε Σάββατο και Τετάρτη πρώι πριν το φαγητό και γυμνά τα ζυγίζω και ενω ο μικρός παίρνει κανονικά βάρος η μικρή χάνει!!!!!!

Το Σάββατο που τη ζύγισα ήταν στάσημη για 15 μέρες και σήμερα το πρωι ήτανε μείον 100γρ!!!!!

Δεν είναι πολύ του φαγητού η μικρή άλλά όταν έπινε μόνο γάλα (συνολικά τη μέρα έπινε 500-600ml γάλα) έβαζε κάθε εβδομάδα 70-150γρ

Τώρα με τις στερεές εχει γίνει χαμός. To γέυμα της είναι 100-150ml . Οταν τρώει παραπάνω αναγουλιάζει. 4 φορές μου έκανε εμετό και φταίω εγώ που την πίεσα να φάει.......

Πολλές φορές γκρινιάζει τόσο που δεν δέχεται κουταλιά...και μετά ούτε γάλα!!!!

Ξέχασα να πω ότι κατα τα άλλα η διάθεσή της είναι super!!!

Γελάει, μιλάει......

Δεν μένει ακίνητη. Συνέχεια θέλει να κουνιέται. Τρελλένεται από ανάσκελα να γυριζει μπρούμυτα , να γυρίζει το κεφάλι δεξιά κι αριστερά και να κουνάει τα πόδια προσπαθώντας να μπουσουλίσει!!!!!

Οταν πάω να τη βάλω στο ρηλάξ φωνάζει. Θέλει κάτω στο πάτωμα.....

Επίσης στη διάρκεια της ημέρας δεν κοιμάτε όπως πριν 15 μέρες. Πριν κοιμόταν 3 ώρες και τώρα 40΄

Ο αδελφός της αντίθετα, τρώει όλο το φαγητό του, κοιμάτε 4 ώρες την ημέρα, και κάθεται με τις ώρες στο ρηλάξ....Τον βάζω να παίξει και σε ένα ''γυμναστήριο'' που έχουνε και παίζει μέχρι να κουραστεί και να νυστάξει. Αυτός όταν κάθετε ανάσκελα δεν γυρίζει μπρούμυτα. Παίζει μόνο με τα κουκλάκια που έχει δίπλα του.

Σήμερα θα πάμε να κάνουμε τη μικρή διάφορες εξετάσεις.....

Θα επισκεφτούμε και παιδογαστρεντολογο γιατί κοντεύω να σκάσω!!!!

Η μικρή είναι 6 μηνών και 12 ημερών και το πρωί που τη ζύγισα ήτανε 5845γρ, ενώ για 15 μέρες ήτανε κολλημένη στο 5929γρ.

Λέτε από τόσο νωρίς να προσέχει τη σιλουλετα της?????

Αυτά !!!!

Μολις έχω αποτελέσματα θα ενημερώσω!!!

Ευχαριστώ!!!!!!

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να καταλαβω επειδη δε πηρε βαρος σε 15 μερες αλλα εχασε 100γρ ανησυχεις? νομιζω οτι ανησυχεις αδικα! καταρχην γιατι τα ζυγιζεις τοσο συχνα? εγω μονο οταν παμε στον παιδιατρο τη ζυγιζω και στην αρχη οταν γεννηθηκε γιατι ηταν μικρουλα. νομιζω οτι αγχωνεσαι υπερβολικα. πριν κανεις εξετασεις δε πηγες στον παιδιατρο σου? τα μωρακια παντως εχουν τους δικους τους ρυθμους και δεν εχουν ενα στανταρ προγραμμα "αυξησης βαρους"

φιλια πολλα και μην ανησυχεις τοσο!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑ...ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΔΥΜΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ Η ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΑΠΤΗΞΗ

ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ....Η ΜΙΚΡΗ(1 ΛΕΠΤΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ...ΧΙΧΙΧΙ) ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ !!!!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΕ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΓΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΡΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΥΣΕΙΣ!!!!

ΠΗΡΕ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ!!! Η ΜΙΑ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .. Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΦΑΓΗ!!! ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ :D

 

677424qvx0shzfzt.gif

Link to comment
Share on other sites

100-150ml στερεά τροφή είναι υπεραρκετή. Μην την πιέζεις γιατί μπορεί να της δημιουργήσεις μόνιμη απέχθεια για το φαγητό, το έπαθα με το μεγάλο μου γιο που όταν ήταν μωρό τον πίεσα μία φορά να φάει την κρέμα του με αποτέλεσμα να την αρνείται μετά για μια εβδομάδα.

Όσον αφορά το θέμα ζύγισης, σε αυτή την ηλικία μία φορά στις 10 ημέρες φτάνει και περισσεύει, δύο φορές την εβδομάδα δεν είναι πια στατιστικά σωστό δεδομένου ότι τα μωρά τείνουν να μεγαλώνουν με άλματα, δηλαδή να μείνουν στάσιμα για κάποιο διάστημα και μετά να πάρουν το βάρος ή το ύψος όλο μαζί.

Για να είμαι ειλικρινής όμως κι εγώ ζυγίζω τα δικά μου κάθε 5 ημέρες :oops: κι αυτό γιατί εμφάνισαν αλλεργία στο γάλα, παίρναν πολύ λίγο βάρος για ένα μήνα περίπου και θέλω τώρα να δω αν επανέρχονται μετά την αλλαγή στη διατροφή τους.

Πιστεύω πως μία ερώτηση στον παιδίατρο για τη στασιμότητα του βάρους αυτές τις 15 ημέρες δεν θα έβλαπτε, αλλά μην ταλαιπωρήσεις το μωρό με εξετάσεις, τουλάχιστον όχι ακόμη, μιας και έχει αυξήσει την ημερήσια δραστηριότητά της μπορεί απλώς να σου κάνει ένα πλατό μέχρι να προσαρμοστεί ο μεταβολισμός της στη νέα κατάσταση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέψαμε.....

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων!!!!!!

Με ενημέρωνε ο άντρας μου που κρατούσε τον αδελφό της και με καθησύχαζαν οι απαντήσεις σας!!!!

Κάναμε τις εξείς εξετάσεις. ΓΟΠ οισοφάγου, υπέρυχο νεφρών (αυτά γίνανε μαζί) και ένα τριπλεξ καρδιάς που έπρεπε να το κάνει στον 6 μήνα γιατί στη γέννα είχε μια στένωση πμευμονικής αρτηρίας. Και μιας και πήγαμε για τα άλλα δύο κάναμε κι αυτό.

Τα νεφρά super, η καρδούλα το ίδιο δεν υπάρχει πλέον στένωση.

Αυτό που είδαμε ήταν μια μετρίου βαθμού παλινδρόμηση.

Ηρέμησα τώρα.....

Ειναι βλέπεται που είναι δυο και κάνω αυτόματα την σύγκριση.....

Κακώς όμως..... δεν θα έπρεπε.....

Και για το ζύγισμα έχετε δίκιο.....

Τώρα την έχω δίπλα μου. Δεν κοιμάται. Τραγουδάει!!!!

Εχει μάθει να κάνει τον είχο που κάνανε τα Gremlin. Tα θυμάστε????

ειναι τέλεια. ( Ο αδελφός της κοιμάτε...)

 

Ξέχασα να σας πω ότι έκοψα από τη διατροφή της το αγελαδινό γάλα μήπως και έχει κάποια αλλεργία....

Εκοψα δηλαδή εγώ τα γαλακτοκομικά, και τις δίνω υποαλλεργική κρέμα το απόγευμα με υποαλλεργικό γάλα σε σκόνη. Πρωί βράδυ μητρικό.

Κάνει πόνοι που είχε στην κοιλιά εξαφανίστικαν πάντως....

Την Παρασκευή θα πάμε στην παιδίατρο για να τα συζητήσουμε.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι εδινες αγελαδινο γαλα? Το αγελαδινο το δινουμε μετα το χρονο για να αποφυγουμε τυχον αλλεργιες. Ο παιδιατρος σου ειπε να το δινεις?

 

Να σου ζησουν τα αγγελουδια σου! :D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εκοψα το αγελαδινό γάλα που έπινα εγώ και αντικατέστισσα τα βρεφικά γάλατα που περιέχουν την πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος με υποαλλεργικό, το οποίο όμως χρησιμοποιώ μόνο στην κρέμα.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

cjohnson

 

σε καταλαβαινωωωωωωωωωωωωωωω

 

η μικρη κολλημενη στα 7 κιλα εδω και 10 μερες και ο μικρος ..9200

πως να μην την κανουμε τη ρημαδα τη συγκριση?????

η μικρη μια απο τα ιδια με τη δικια σου + οτι δε πινει καθολου γαλα πλεον :cry:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν μπράβο που οι εξετάσεις βγήκαν καλές! :)

Νομίζω ότι ο βασικότερος λόγος που η μικρή σου δεν βάζει βάρος τον τελευτάιο καιρό είναι οι πολλές καύσεις και όχι τόσο το λίγο φαγητό. Όλα τα παιδιά, όταν αρχίζουν να γίνονται πιο κινητικά, για λίγο μένουν στάσιμα στο βάρος και μετά ξαναπαίρνουν μπρος :wink:

 

Όπως και να 'χει πάντως 15 μέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διαστημα για να ανησυχείς.

Και σταμάτα να είσαι με τη ζυγαριά στο χέρι. Ακόμη και 1 φορά το μήνα να ζυγίζονται στον παιδίατρο είναι υπεραρκετό. Αλλά αν δεν αντέχεις κάνε και 1 ενδιάμεση ζύγιση....άντε 2.

 

 

Η αλεργία πώς σου ήρθε? Έχεις καμία άλλη ένδειξη? Νομίζω (απ'ότι έχω διαβάσει εδώ δλδ) ότι η βασικότερη ένδειξη είναι αίμα στα κακά. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αντίστοιχα τοπικ και να ενημερωθείς πχ εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335

Αν δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να σε απασχολεί και να δείχνει αλεργία -εκτός από τη στασιμότητα βάρους των τελευταίων 15 ημερών- είναι κρίμα να περιορίζεις τη διατροφή σου.

Και βέβαια το πιθανότερο είναι ότι αν υπήρχε πρόβλημα μάλλον θα το είχατε ήδη καταλάβει. :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αιμα στα κακά δεν ειχε ποτέ. Οταν έπινε γάλα τέντωνε το σώμα της σαν να την πονούσε η κοιλιά της και εμφάνισε μια ξηροδερμία στα πόδια της.

Σκέφτηκα οτι μπορεί να έχει κληρονομήσει και κάτι από μένα γιατί όταν εγώ είμουν μικρή δεν ήθελα καθόλου να πιώ γάλα, τυριά γιαούρτια.

Το μήνα που ξεκίνησα στερεές τροφές δεν ήθελα με τίποτα τα γαλακτοκομικά πλην το μητρικό της μητέρας μου. (θήλασα μέχρι 11 μηνών...)

Τα είπα αυτά στη γιατρό και μου είπε ότι είναι κι αυτό ένα ενδεχόμενο.

Βέβαια όταν ψιλιάτικα αλλεργία διάβασα όλα τα topic του φορουμ που αφορούν την αλλεργία!!!!!

Πάντως τώρα που δεν τρώω γαλακτοκομικά όταν΄πίνει το γάλα της δεν φωνάζει και δεν τεντώνεται.....

Και τις στερεές τροφές τις τρώει ευχάριστα. Λίγο βέβαια αλλά χωρίς να γκρινιάζει.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

cjohnson ηθελα να σου γραψω απο προχτες και δεν προλαβα....

Θελω να σου πω οτι και η δικια μου ακριβως τα ιδια με την δικια σου.Απο τον 6ο ως τον 7ο πηρε με το ζορι 100 γρ.Και μεσα στον μηνα πηρε κανα 2 φορες λιγο παραπανω αλλά αμεσως τα εχασε.Δεν εκανα ομως τιποτα απο αυτα που εκανες(εξετασεις κ.τ.λ.).Το να μην παρουν βαρος 15 μερες ή ενα μηνα δεν ειναι κατι ανησυχητικο .Παρακολουθεις το μωρο και βλεπεις πως θα παει.Δεν χρειαζεται πολυ αγχος νομιζω.Και ο γιατρος μου πε αυτο που ηξερα,οτι δηλαδη μαλλον κατι παροδικο θα ειναι και οτι ισως φρεναρε λιγο,ειναι και η ζεστη ειναι και τα δοντακια...

Αυτα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Για σας κορίτσια και να σας ζήσει!!

Ο δικός μου μπέμπης είναι 6 μηνών και 11 κιλά!!!!! Εγω τι να πω πια??? Σκέφτομαι να του κάνω δίαιτα.......ο παιδίατρος λεει πως ειναι υπέρβαρος αλλά να μην ανησυχώ...μόλις αρχίζει να περπατάει ,θα τα χάσει...τι να πω πια...βλεπω πώς όλες μας εχουμε κάποια ʽʼπροβληματακιαʼʼ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...