Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποια παραμυθια για ύπνο να πάρω;


oikat

Recommended Posts

θέλω να πάρω κάποια παραμύθια για ύπνο. Είδα ότι υπάρχουν τα κλασσικά που μεγαλώσαμε όλοι αλλά και κάποια καινούρια που δεν έχω ιδέα αν είναι καλά. Επίσης, άλλα είναι με λίγα λόγια και άλλα ολόκληρες σελίδες. Μήπως ξεκινάμε με τα λίγα λόγια και με τα χρόνια πάμε στ'άλλα παραμύθια; Αλλά πάλι το μωρό δε μπορεί να λέει θέλω και 2ο -3ο να μου διαβάσεις; Λίγη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιστοριες για καληνυχτα( δε θυμαμαι εκδοτικο οικο) παρα πολυ καλες, απο το max (καταστημα παιχνιδιων κ βιβλιων) το πηρα.

 

Εκδοσεις αγκυρα: βιβλια για τα επαγγελματα που τα διαβαζουμε αντι για παραμυθια:

ο πυροσβεστης κωστας, η δασκαλα ελενα, η γιατρος κατερινα, η κτηνιατρος μαιρη, ο αγροτης γιωργος. Πολυ καλογραμμενα με εικονες και πληροφοριες.

 

Εχουμε και καποια βιβλια με ηχους και εικονες για ολα τα οχηματα, ολα τα ζωα του αγροκτηματος, ολα τα πλοια κλπ που κι αυτα τα διαβαζουμε πριν τον υπνο.

 

Τα κλασσικα παραμυθια επισης

 

Γενικα οποιοδηποτε βιβλιο μας φανει ενδιαφερον, το διαβαζουμε εκεινη την ωρα. Εχει τυχει να παρω και καποια που δεν του αρεσουν και περιμενουν στη βιβλιοθηκη. Του αρεσουν περισσοτερο τα παραμυθια ή αυτα που εχουν διαλογους.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα ποτε να πω ενα παραμυθι στα παιδια μου που τα διδαγματα ειναι πχ.σταχτοπουτα-δουλευε σαν το σκυλι εχε το κεφαλι κατω και στο τελος θα ερθει το πριγκιποπουλο και θα σωθεις,ωραια κοιμωμενη-μονο ο πριγκιπας θα σε σωσει απο τον βαθυ υπνο που εχεις πεσει!!!!!ε?!!!!!!!,χανσελ και γκρετελ-ολες οι μητριες ειναι κακιες και παραταν οι πατεραδες τα παιδια τους για να τους φανε οι κακιες γιαγιαδες....ε?!!!!!θελει λιγο προσοχη στο τι λεμε στα παιδια μας το παιδακι σου ειναι απο οτι βλεπω 1χρ.+εχει μια ωραια σειρα εικονες για μωρα της montern times εχει για τα μωρακια των ζωων,τα χρωματα,τα λαχανικα το σωμα κτλ. πολυ ωραια εμεις ειμαστε 2+και ακομη τα διαβαζουμε,ο πρωτος περιπατος του σποτ εκδοσεις αμμος,ο κοσμος γυρω μου εκδοσεις πατακη,τα συννεφακια εδοσεις α.α.λιβανη,το πρωτο μου λεξικο le ballon,πουλια ενα βιβλιο με ηχους εκδοσεις ψυχογιος,ατελιωτα ειναι και εκπαιδευτικα καλο διαβασμα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

απλες (και αδιαφορες για μας) ιστοριουλες του μπομπ του μαστορα. ισως και στρουμφακια (αυτο δεν το εχω βρει ακομα). κανω συμφωνια οτι θα διαβασω μονο ενα και μετα αν θελει ξεφυλλιζει λιγο μονος του κανοντας οτι διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Καληνύχτα παιδάκια και ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ" εκδόσεις Ψυχογιός

Ένα από τα πιο ωραία βιβλία που έχουμε μέχρι στιγμής..Τρυφερές ιστορίες και στιγμές της καθημερινότητάς μας από μια άλλη οπτική γωνία!!Το προτείνω!

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ μικρά παιδάκια σαν το δικό σου, μου άρεσε πάρα πολύ η σειρά "εικόνες για μικρά παιδιά" της modern times. Έχει πολύ χαριτωμένες ζωγραφιές που μπορείς να επεκταθείς και να δείχνεις στο παιδί τις λεπτομέρειες με τις ώρες (μέχρι και το κόκκινο χ στα υγρά καθαρισμού είχαν μάθει τα δικά μου από κει).

Άλλα αγαπημένα είναι τα κλασικά παραμύθια, (εκδόσεις ΜιΝΩΑΣ) με λίγο πιο soft τέλος, ελληνική μυθολογία (εκδόσεις Άγκυρα) και τα βιβλία του Geoffroy de Pennart με τον Λουκά τον καλόκαρδο λύκο (εκδόσεις Παπαδόπουλος).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταπληκτικά βιβλία για τα παιδιά. Αν όμως τα θέλεις για το βράδυ σκέψου τα εξής: καλό θα ήταν να μην έχει ήχους, κουμπάκια και γενικά κάποιου είδους ενέργεια να κάνουν τα παιδιά, γιατί έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να νυστάξουν και να θέλουν να κοιμηθούν, αλλά να παίξουν. Το ιστορίες για καληνύχτα που πρότεινε η mamvas πραγματικά είναι καταπληκτικό, αλλά νομίζω πως έχει νόημα να το διαβάσεις περίπου στα

4-5 χρονών (βγήκε και ταινία νομίζω). Έχει βιβλία με πολύ ωραίες εικόνες με τους μύθους του Αισώπου ή με ζωάκια, μικρές και αυτοτελείς.

Στη μεγάλη μου διαβάζω κάθε βράδυ (έχουμε διαβάσει πολλά βιβλία ως τώρα), αλλά εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα πλέον και δεν ξέρω πως να το σταματήσω. Είναι 6,5 χρονών και αν δεν της διαβάσω έστω και 2 σειρές δεν μπορεί να κοιμηθεί. Είναι κάτι σαν ψυχαναγκασμός. Ενώ πλένεται και ετοιμάζεται μόνη φυσικά, κλαίει αν δεν είμαι εγώ εκεί να της διαβάσω. Θέλω να κοπεί αυτή η συνήθεια, αλλά ομαλά, χωρίς να την πιέσω ιδιαίτερα. Έχω μιλήσει μαζί της γι' αυτό το θέμα, αλλά είναι ανένδοτη.Άρα καλά είναι τα βραδυνά παραμύθια, αλλά νομίζω όχι καθημερινά για να μη γίνει απαραίτητη συνήθεια όπως σε μας.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταπληκτικά βιβλία για τα παιδιά. Αν όμως τα θέλεις για το βράδυ σκέψου τα εξής: καλό θα ήταν να μην έχει ήχους, κουμπάκια και γενικά κάποιου είδους ενέργεια να κάνουν τα παιδιά, γιατί έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να νυστάξουν και να θέλουν να κοιμηθούν, αλλά να παίξουν. Το ιστορίες για καληνύχτα που πρότεινε η mamvas πραγματικά είναι καταπληκτικό, αλλά νομίζω πως έχει νόημα να το διαβάσεις περίπου στα

4-5 χρονών (βγήκε και ταινία νομίζω). Έχει βιβλία με πολύ ωραίες εικόνες με τους μύθους του Αισώπου ή με ζωάκια, μικρές και αυτοτελείς.

Στη μεγάλη μου διαβάζω κάθε βράδυ (έχουμε διαβάσει πολλά βιβλία ως τώρα), αλλά εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα πλέον και δεν ξέρω πως να το σταματήσω. Είναι 6,5 χρονών και αν δεν της διαβάσω έστω και 2 σειρές δεν μπορεί να κοιμηθεί. Είναι κάτι σαν ψυχαναγκασμός. Ενώ πλένεται και ετοιμάζεται μόνη φυσικά, κλαίει αν δεν είμαι εγώ εκεί να της διαβάσω. Θέλω να κοπεί αυτή η συνήθεια, αλλά ομαλά, χωρίς να την πιέσω ιδιαίτερα. Έχω μιλήσει μαζί της γι' αυτό το θέμα, αλλά είναι ανένδοτη.Άρα καλά είναι τα βραδυνά παραμύθια, αλλά νομίζω όχι καθημερινά για να μη γίνει απαραίτητη συνήθεια όπως σε μας.

γτ ρε ευακι να μην διαβαζεις τα παιδια?εγω στα μεγαλα μου το τελευταιο βιβλιο που διαβασα και το θυμαμε καλα ηταν ο τομ σογιερ του mark twain και τα παιδια ξεραν να διαβαζουν αλλα ηταν ενας δικος μας χρονος εκεινος παντα και ξερεις τι ωραια που ειναι οταν τα βλεπω να διαβαζουν μονα τους τωρα?η μικρη δε συνεχεια μου ζηταει και καποιο βιβλιο στις διακοπες μας φετος ειχαμε και καποιο βιβλιο ο καθενας μας ειναι μια ωραια συνηθεια η ενασχοληση με το βιβλιο και ουσιαστικα μαθαινουμε τα παιδια μας να τα αγαπαν ετσι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε λέω να μη διαβάζουμε. Αυτό που δε θέλω είναι η άμεση εξάρτησή του με τον βραδυνό ύπνο. Μπορούμε να διαβάσουμε οποιαδήποτε άλλη ώρα της ημέρας.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ξερω βρε που δεν λες αυτο!εγω απλα λεω οτι δεν ειναι κακη εξρτηση δεν θα του βγει δηλ. σε κακο του παιδιου η κορη μου εχει γραψει και ιστοριουλες απο μονη της εκανε βιβλια δηλ.για μεσα στην ημερα ναι τα παιδια τα μικρα εχουν τον χρονο τα μεγαλυτερα κομματακι δυσκολο και οσο μεγαλωνουν καθολου προσωπικος χρονος μωρε!!εμενα προσωπικα παντος μου αρεζε αυτη η ρουτινα τωρα με το μικρο σιγα σιγα ξεκιναμε παλι!!βλεπω η μικρη σου ειναι 6+ ηδικια μου εχει τρελα εδω και χρονια με τις νεραϊδες των ευχων εκδοσεις ψυχογιος ειναι ατελειωτη σειρα χρονια τωρα περνουμε και ολο βγαινουν σειρες απο νεραϊδες εχει πολυ ωραιες ιστοριες και εχει τοσο τρελα που εχουμε ζωγραφισει δυο μεγαλες στον τοιχο του δωματιου της

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει και εμενα το θεμα καποιο αλλο παραμυθακι???πειτε να παρω και εγω καμοια ιδεα τι να παρω

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θέλω τη βοήθειά σας για το εξής: Ψάχνω ένα βιβλίο για το γιο μου, που ειναι 5+, το οποίο όμως να είναι σε κεφάλαια, μία μεγάλη ιστορία δηλαδή, που να διαβάζεται λίγο λίγο και να του κινεί το ενδιαφέρον, ώστε να το περιμένει για την επόμενη νύχτα. Θέλω να έχει και λίγες εικόνες κατά προτίμηση, ώστε να 'δει' πχ. τους ήρωες. Έχετε τίποτα στο νου σας?

Link to comment
Share on other sites

*ιστορίες απο το Σαίξπηρ εκδ Μινωας

αυτοτελής ιστορίες ωραια εικονογράφηση (επίκεντρο στο story telling (με παιδοκεντρική προσέγγιση ) απο τα θεατρικά του Σαίξπηρ )

 

*24 ιστορίες μέχρι να έρθυν τα χροιστουγεννα εκδόσεις modern times (επίκερο )

 

και ενα αλλο ... δεν θυμαμαι ποιος και τι (ειναι στο δωματιο του παιδιου και κοιμάτε τωρα )

ιστορίες για καληνύχτα ...

 

δεν ξέρω σε τι επίπεδο ειναι το παιδι και τι σκοπούς εχεις ... για καληνύχτες αυτα ειναι οκ

 

υπαρχουν κι αλλα όπως πχ με μυθολογία (κι αυτο στο δωμάτιο τωρα του παιδιου )

 

... δεν γνωρίζω τις θρηκευτικές σου πεποιθήσεις

 

αλλα υπαρχει η Μπαγκαβνατα Γκιτα για παιδια η βιβλος το κορανι ... αν εισαι του θρησκευτικού :-) που καλυπτουν το ζητουμενο σου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι ιστορίες του γουίνι, αλλά το αυθεντικό του A.A. Milne, είναι σε κεφάλαια και έχει μικρές αυτοτελείς ιστοριούλες...

 

ένα άλλο είναι το the animals of farthing wood, αν κι αυτό είναι ίσως για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον, η Χάιντι, ο Πέτρος στη Μαγικοχώρα (εκδόσεις Βλάσση).

Η Οδύσσεια, εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες έχει πολύ ωραία εικονογράφηση και διήγηση του μύθου με χρονική σειρά.

Η 12 άθλοι του Ηρακλή νομίζω εκδόσεις Larousse επίσης με καταπληκτική βιβλιοδεσία (ξεπετάγονται και ξεδιπλώνονται εικόνες) και ωραία εικονογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι μια κατάλληλη έκδοση της Οδύσσειας είναι πολύ καλή ιδέα... Όπως και οι άθλοι του Ηρακλή... Αυτή η ηλικία (και μικρότερη ακόμα) είναι πολύ καλη για να μάθουν τα παιδιά ωραίες ιστορίες από τη μυθολογία...

 

Α, εκτός από τα προαναφερθέντα για Νιλς Χόλγκερσον και Χάιντι, μια καλή ιδέα είναι οι περιπέτειες του Πινόκιο (σε πλήρη έκδοση, όχι το απλό παραμύθι) άρεσε πολύ στην κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

με θέμα την καληνύχτα...

 

1. Ιστορίες για καληνύχτα, Mario Sala Gallini, μετάφραση Δήμητρα Δότση, Modern Times, 2005

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/263274

 

2. 28 Ιστορίες για Καληνύχτα, Συλλογικό έργο, Ανθολόγηση: Μπριγκίττε Βένιγκερ, Εικονογράφηση: Εύα Θάρλετ, εκδόσεις Πατάκη,2009,

http://www.patakis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=569299

 

 

3. Όνειρα γλυκά (Καληνύχτα παιδάκια και...), Baxter Nicola, μετάφραση: Χωρεάνθη Μαρία, εικονογράφηση: Siewert Pauline , εκδόσεις Ψυχογιός,

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=22204

 

 

4.Πες μου ένα παραμύθι για να ονειρευτώ... , μετάφραση: Άννα Παπασταύρου, εικονογράφηση: David Long, Ivana Svabic Cannon, Jan Nesbitt, Richard Deverell, Stefen Angel, εκδόσεις Σαββάλας,

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=159194

 

 

 

5.Μ' ένα παραμύθι καληνύχτα θα σου πω... , μετάφραση: Άννα Παπασταύρου, εικονογράφηση: Kate Davies, Brian Robertson, Ken Oliver, David Long, Stefen Angel, Jan Nesbitt, εκδόσεις Σαββάλας,2010

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=159191

 

6. Ιστορίες για όνειρα γλυκά, Cratzius Barbara, Kratschmer Marion, εκδόσεις Αναζήτηση, 2002

http://www.bookworld.gr/gr/book/bkid/79850

 

7. Ιστορίες για όνειρα γλυκά (Sleepy Stories) ,Marsoli Lisa Ann, μεταφραση: Ρένα Ρώσση - Ζαΐρη, εκδόσεις Μίνωας, σειρα: Disney, (στο εξώφυλλο είναι ο Γουίνι)

http://www.bibliopolio.gr/-p-80172.html

 

8. Παραμύθια για όνειρα γλυκά, μετάφραση: Μανδηλαράς Φίλιππος, εκδόσεις Πατάκη

http://www.greekbooks.gr/books/pedika/ikonografimena/paramithia-gia-onira-glika-2.product#productdescription

 

9.Παραμύθια για καληνύχτα, Νένα Γεωργιάδου, εκδόσεις Οξυγόνο, 2010

http://entertainment.in.gr/html/ent/132/ent.93132.asp και ακολουθώντας τον σύνδεσμο

http://www.oxigono.gr/p02/?biblio=37 διαβάζει κανείς αποσπασμα του βιβλίου, όπου μάλλον απευθύντεται σε γονείς που επιθυμούν να συνθέσουν παραμύθια.

 

10. Φανταστικές ιστορίες-παραμύθια για όνειρα γλυκά,συλλογικό έργο, εκδόσεις Τζαμπίρης-Πυραμίδα, 2010, http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0857108

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...