Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοτικό σχολείο


Recommended Posts

Συγχαρητήρια για το site. Καλώς σας βρήκα. Αν και δεν έψαξα όλες τις δημοσιεύσεις αναρωτιέμαι αν τα παρακάτω έχουν προβληματίσει άλλους γονείς.

Ο γιος μου πηγαίνει στην δεύτερη τάξη δημοτικού σε δημόσιο σχολείο. Στην πρώτη τάξη είχε την ίδια δασκάλα και η συμπεριφορά της ήταν ανεκτή. Όμως φέτος τα πράγματα άλλαξαν και παρατηρήθηκε και από άλλους γονείς μια συμπεριφορά πιο αυταρχική. Τράβηγμα στο μαλλάκι, οι φωνές της ακούγονται από το δρόμο, με το παραμικρό απαγόρευση του διαλείμματος, πήγαινε στο διευθυντή κ.λ.π. Στις συγκεντρώσεις γονέων κανείς δεν τις ανέφερε κάτι. Το ίδιο και εγώ. Κάνοντας μια έρευνα στο διαδύκτιο για τα δικαιώματα του παιδιού βρήκα κάτι του στυλ « σεβασμός τις προσωπικότητας του παιδιού» κ.λ.π γενικά και αόριστα. Σε παρόμοια έρευνα για τα δικαιώματα του δασκάλου βρήκα δεκάδες επιτροπές που πρέπει να συσταθούν για να προστατευθεί ο δάσκαλος ή η δασκάλα. Ειλικρινά θα πω πώς ένοιωσα. Μου ήρθε να κάνω εμμετό. Για δύο ημέρες τώρα δεν μιλιέμαι. Κάθισα και σκέφτηκα. «Μην περιμένεις τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να θωρακίσεις εσύ το δικό σου παιδί. Όσο μπορείς. Στην ζωή του θα συναντήσει πολλούς τέτοιους ανθρώπους και πρέπει να μάθει να τους αντιμετωπίζει. Δεν θα είσαι για πάντα δίπλα του». Όμως δεν άντεξα «είναι δευτέρα δημοτικού λέω». Μια και αυτού πάω στο σχολείο. Τι παιδαγωγικό ινστιτούτο κατέβασα, τι σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού, τι προσβολή προσωπικότητας , τι αν τον ξανακουμπήσει θα τις κάνω ασφαλιστικά μέτρα, τι συνηγόρους του παιδιού, τα πάντα. Μπορεί και να ήμουν υπερβολικός. Μα η κοινωνία μας δεν υπερβολική όταν λέει ότι προστατεύει τα παιδιά μας.

Υ.Γ. Αν κάποιος γνωρίζει , σε νομικό πλαίσιο πάντα ,την πίεση που μπορούμε να ασκήσουμε στους δασκάλους για να γίνουν καλύτεροι θα τον χιλιοπαρακαλούσα να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...