Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς κατά δασκάλων...


Recommended Posts

Επίσης αμφιβάλλω για το ότι πήγαν να συλλάβουν ένα 10χρονο. Πιθανόν να έκανε καταγγελία ο γονιός και να πήγε η αστυνομία επιτόπου να διερευνήσει την καταγγελία. Λέει πουθενά ότι έπιασαν το παιδί και προσπάθησαν πχ να το βάλουν σε περιπολικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με ekavi και elenip. Δεν υπάρχει αντίλογος, βλέπουμε μόνο τη μια πλευρά των γεγονότων. Βεβαίως η αστυνομία δεν έχει καμια δουλειά στο σχολείο αλλά ας σκεφτούμε τι οδήγησε αυτό το γονιό να καταφύγει εκεί... Μήπως το παιδί του δεχόταν επανειλημμένα βία απο το συγκεκριμένο παιδάκι και οι δασκαλοι δεν έκαναν κάτι γιαυτό? Ενημερώθηκε ο γονέας απο το σχολείο και το σύλλογο γονέων για το τι ενέργειες θα έπρεπε να κάνει ο ίδιος και σε συνεργασία με τους δασκάλους ωστε να είναι ασφαλές το παιδί του? Ότι συμβαίνει μέσα στο σχολείο θα έπρεπε να είναι ευθύνη και αρμοδιοτητα του σχολείου, μήπως οι δάσκαλοι ήταν πολύ χαλαροί και όπως ακούσαμε στο ηχητικό απλά λένε "τα παιδιά στο σχολείο μαλώνουν κάθε μέρα" και δεν κάνουν τίποτε γιαυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί παρατέθηκε ακριβώς ως "δείγμα τρελού γονιού" ή ως δείγμα ανικανότητας του σχολείου να προστατέψει τα παιδιά? Εάν ακούσεις το ηχητικό αυτό που λέει ο Πρόεδρος του συλλόγου δασκάλων Πειραιά ως φυσιολογικό είναι ότι τα παιδιά στο διάλλειμα μαλώνουν μεταξύ τους. Τώρα τι εννοεί ως μάλωμα δεν κατάλαβα ακριβώς, σπρωξιές μπουνιές κλωτσιές?? προφανώς και δεν υπάρχει δάσκαλος να επιτηρεί τα παιδιά στο διάλλειμα.... φίλη μου εκπαιδευτικός (σοβαρή) κάθε φορά που έχει επιτήρηση στο σχολείο μου λέει: τρέμει το φυλοκάρδι μου, μην χτυπήσει κανένα, μην πάει κανένα να βγει από τα κάγκελα, να επεμβαίνω άμα δω ότι ανάβουν τα αίματα κλπ κλπ.. προφανώς και η αστυνομία δεν έπρεπε να πάει να συλλάβει το δεκάχρονο αλλά τους εκπαιδευτικούς που είναι ανίκανοι να τα προστατέψουν.... εμένα στον παιδικό σταθμό πέρσι από τις πολλές φορές που έπεσε οι 2 φορές θα μπορούσαν να εξελιχτούν πολύ επικίνδυνα καθώς την μία έπεσε και κόντεψε να του καρφωθεί ξύλο στο μάτι, τον πήρε ξώφαλτσσα και την άλλη έσπασε δόντι.... οι 2 δασκάλες που τον επιτηρούσαν δεν το είδαν καν!!!!!! την επόμενη ημέρα που τον πήγα στον παιδικό τον είδαν και ρώταγαν "ωχ τι έπαθε?" όταν τους ειπα ότι θα έπρεπε να ξέρετε γιατί εδώ το έπαθε, έπεσαν από τα σύννεφα, προφανώς φαντάζεστε την συνέχεια!!! για την συγκεκριμένη ιστορία δεν ξέρουμε τίποτε.... το παιδί πήγαινε σπίτι δαρμένο κάθε μέρα? ο γονιός είχε κάνει παράπονα στο σχολείο και τον είχαν γράψει? εάν ναι για εμένα θα έπρεπε να κάνει καταγγελία κατά των εκπαιδευτικών, τι σχέση έχει το δεκάχρονο??

 

Ο νόμος ορίζει οι επιτηρητές να είναι 3 εως 4 σε σχολεία 250-300 παιδιών.Όταν εκτελείς την επιτήρηση σου και είσαι παρών στη θέση σου ο νόμος σε καλύπτει,δε νομιμοποιείται να σε συλλάβει καμία αστυνομία και καλό είναι πριν εκτοξεύσεις σοβαρότατες κατηγορίες ότι ''δεν υπήρχαν επιτηρητές'' να έχεις και στοιχεία που να το αποδεικνύουν αλλιώς είναι πραγματικά αστείες!

Επίσης όπως λέει και η φίλη σου,είναι αυτονόητο ότι δε μπορείς να τα προλάβεις όλα!

Όσο για μπουνιές και κλωτσιές στο διάλειμμα άφθονες!

Πες μου σε παρακαλώ κατά τη γνώμη σου ποιά είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρει το σχολείο σε αυτές τις περιπτώσεις!Να καλεί μήπως την αστυνομία να συλλάβει τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ορίζει επιτηρητές να είναι 3 εως 4 σε σχολεία 250-300 παιδιών.Όταν εκτελείς την επιτήρηση σου και είσαι παρών στη θέση σου ο νόμος σε καλύπτει και καλό είναι πριν εκτοξεύεις σοβαρότατες κατηγορίες ότι ''δεν υπήρχαν επιτηρητές'' να έχεις και στοιχεία που να το αποδεικνύουν αλλιώς είναι πραγματικά αστείες!

Επίσης όπως λέει και η φίλη σου,είναι αυτονόητο ότι δε μπορείς να τα προλάβεις όλα!

Όσο για μπουνιές και κλωτσιές στο διάλλειμμα άφθονες!

Πες μου σε παρακαλώ κατά τη γνώμη σου ποιά είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρει το σχολείο σε αυτές τις περιπτώσεις!Να καλεί μήπως την αστυνομία??

 

To "προφανώς δεν υπήρχαν επιτηρητές" ήταν σαφέστατα ειρωνικό και όχι κατηγορία (παντού βλέπουμε συνομωσίες πια)... γιατί στην περίπτωση του δικού μου παιδιού που χτύπησε χαμπάρι δεν πήραν!!! ούτε καν τον είδαν! μιλάμε για 4 χρονο σε μικρή αυλή με 2 δασκάλες "υποτίθεται" να ελέγχουν.... επειδή από όλη την στάση σου σε αυτό το θέμα φαίνεται η εμπάθειά σου προς τους γονείς εγώ προσωπικά για την δική μου την δουλειά δεν θα ρωτούσα τους "άσχετους" (εμάς τους γονείς δηλαδή) να μου υποδείξουν τα μέτρα!!!!!! εάν θέλεις να συνεισφέρεις εποικοδομητικά στην συζήτηση εσύ που είσαι εκπαιδευτικός στο σχολείο, θα πρέπει να ενημερώσεις εμάς τους γονείς για το τι μέτρα παίρνετε, στα πλαίσια του κάθε νόμου, για την ασφάλεια όλων και των παιδιών και την δική σας ενδεχομένως (μιλάω για περιπτώσεις που παιδιά μπορεί να καταφερθούν όχι μόνο σε άλλο παιδί αλλά και στον δάσκαλο)... στα γράφω αυτά γιατί έχω μία μικρή εικόνα του τί γίνεται στο σχολείο.... αλλά το να δηλώνει ο πρόεδρος του συλλόγου δασκάλων ότι κάθε ημέρα τα παιδιά μαλώνουν στο σχολείο δεν είναι και πολύ τιμητικό για τους δασκάλους τους και για τον ίδιο... δεν ζω σε άλλο πλανήτη, ξέρω τι σημαίνει αυλή του σχολείου αλλά να πρέπει να αποδεχτούμε ότι ναι σώνει και καλά σε όλα τα σχολεία σε όλες τις αυλές μαλώνουν τα παιδιά ε όχι αυτό δεν το δέχομαι.. υπάρχουν και σχολεία που παίζουν τα παιδιά κλωτσομπουνιές (κάκιστα) και γυρνάνε με σκισμένα ρούχα και αίματα και υπάρχουν και σχολεία που δεν σημειώνονται περιστατικά βίας.... για το συγκεκριμένο περιστατικό θα περίμενα ο πρόεδρος του σχολείου να βγει και να πει 5 πράγματα για το τί έγινε... όχι γενικόλογα και στο τέλος άντε και αναφορά για τα ολοήμερα (άσχετο με το θέμα)....

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος ορίζει οι επιτηρητές να είναι 3 εως 4 σε σχολεία 250-300 παιδιών.Όταν εκτελείς την επιτήρηση σου και είσαι παρών στη θέση σου ο νόμος σε καλύπτει,δε νομιμοποιείται να σε συλλάβει καμία αστυνομία και καλό είναι πριν εκτοξεύσεις σοβαρότατες κατηγορίες ότι ''δεν υπήρχαν επιτηρητές'' να έχεις και στοιχεία που να το αποδεικνύουν αλλιώς είναι πραγματικά αστείες!

Επίσης όπως λέει και η φίλη σου,είναι αυτονόητο ότι δε μπορείς να τα προλάβεις όλα!

Όσο για μπουνιές και κλωτσιές στο διάλειμμα άφθονες!

Πες μου σε παρακαλώ κατά τη γνώμη σου ποιά είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρει το σχολείο σε αυτές τις περιπτώσεις!Να καλεί μήπως την αστυνομία να συλλάβει τα παιδιά?

 

Και τι κάνει το δικό σας σχολείο γι' αυτό?? μόλις μου απαντήσεις θα σου προτείνω και εγώ κάτι άλλο, εάν δεν είναι στα μέτρα που παίρνετε ήδη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλάμε για 4 χρονο σε μικρή αυλή με 2 δασκάλες "υποτίθεται" να ελέγχουν....

 

Έχω και εγώ εμπειρία πάλι με 4χρονο που μετά το χτύπημα είχε και σημάδι στο πρόσωπο, αλλά δεν το πήρε κανείς είδηση ούτε κατά την υπόλοιπη μέρα (δεν προσέξαν ούτε το σημάδι).

Link to comment
Share on other sites

To "προφανώς δεν υπήρχαν επιτηρητές" ήταν σαφέστατα ειρωνικό και όχι κατηγορία (παντού βλέπουμε συνομωσίες πια)... γιατί στην περίπτωση του δικού μου παιδιού που χτύπησε χαμπάρι δεν πήραν!!! ούτε καν τον είδαν! μιλάμε για 4 χρονο σε μικρή αυλή με 2 δασκάλες "υποτίθεται" να ελέγχουν.... επειδή από όλη την στάση σου σε αυτό το θέμα φαίνεται η εμπάθειά σου προς τους γονείς εγώ προσωπικά για την δική μου την δουλειά δεν θα ρωτούσα τους "άσχετους" (εμάς τους γονείς δηλαδή) να μου υποδείξουν τα μέτρα!!!!!! εάν θέλεις να συνεισφέρεις εποικοδομητικά στην συζήτηση εσύ που είσαι εκπαιδευτικός στο σχολείο, θα πρέπει να ενημερώσεις εμάς τους γονείς για το τι μέτρα παίρνετε, στα πλαίσια του κάθε νόμου, για την ασφάλεια όλων και των παιδιών και την δική σας ενδεχομένως (μιλάω για περιπτώσεις που παιδιά μπορεί να καταφερθούν όχι μόνο σε άλλο παιδί αλλά και στον δάσκαλο)... στα γράφω αυτά γιατί έχω μία μικρή εικόνα του τί γίνεται στο σχολείο.... αλλά το να δηλώνει ο πρόεδρος του συλλόγου δασκάλων ότι κάθε ημέρα τα παιδιά μαλώνουν στο σχολείο δεν είναι και πολύ τιμητικό για τους δασκάλους τους και για τον ίδιο... δεν ζω σε άλλο πλανήτη, ξέρω τι σημαίνει αυλή του σχολείου αλλά να πρέπει να αποδεχτούμε ότι ναι σώνει και καλά σε όλα τα σχολεία σε όλες τις αυλές μαλώνουν τα παιδιά ε όχι αυτό δεν το δέχομαι.. υπάρχουν και σχολεία που παίζουν τα παιδιά κλωτσομπουνιές (κάκιστα) και γυρνάνε με σκισμένα ρούχα και αίματα και υπάρχουν και σχολεία που δεν σημειώνονται περιστατικά βίας.... για το συγκεκριμένο περιστατικό θα περίμενα ο πρόεδρος του σχολείου να βγει και να πει 5 πράγματα για το τί έγινε... όχι γενικόλογα και στο τέλος άντε και αναφορά για τα ολοήμερα (άσχετο με το θέμα)....

 

Αυτό που φαίνεται σ αυτό το post είναι η απαξίωση και η εχθρικότητα των γονέων απέναντι στους εκπαιδευτικούς όπως άλλωστε φανερώνει και ο τίτλος και γω μπήκα στον κόπο να εμπλακώ κυρίως για να ενημερώσω γιατί διαπιστώνω ότι υπάρχει τεράστια άγνοια η οποία οφείλεται στην έλλειψη συνεργασίας γονέων κι εκπαιδευτικών.

Σε πολλά post μου λοιπόν παρουσίασα ακριβώς αυτό το γεγονός το ότι δηλαδή σε ακραίες περιπτώσεις βίας κι επιθετικότητας το σχολείο είναι ανυπεράσπιστο,δεν υπάρχει δηλαδή καμία οδηγία για το τί γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις.

Προφανώς και δε θα μου υποδείξεις τη δουλειά μου όπως και γω δε θα σου υποδείκνυα τη δική σου διότι πολύ απλά ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ.

Σου απηύθυνα την ερώτηση εννοώντας τι μέτρα θα ήθελες ΕΣΥ να πάρει το σχολείο ως γονέας σ αυτές τις περιπτώσεις εφόσον όπως λες είναι ανίκανο να προστατεύσει τα παιδιά και σου εξήγησα τις υποχρεώσεις του εκπαιδευτικού όσον αφορά στην προστασία των παιδιών στο διάλειμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ εμπειρία πάλι με 4χρονο που μετά το χτύπημα είχε και σημάδι στο πρόσωπο, αλλά δεν το πήρε κανείς είδηση ούτε κατά την υπόλοιπη μέρα (δεν προσέξαν ούτε το σημάδι).

 

Να σου φέρω και γω παρόμοιο παράδειγμα.

Η αδερφή μου είναι νηπιαγωγός.

Η διεύθυνση ΠΑΡΑΝΟΜΩΝΤΑΣ τους είπε να γράψουν 28 5χρονα στο νηπιαγωγείο ενώ το ανώτατο όριο είναι 25,με μία νηπιαγωγό εννοείται.

Θελεις να μάθεις τί απαντούν στις διαμαρτυρίες της???

''Διώξτα να πάνε σε άλλα νηπιαγωγεία''!!

Φυσικά κανένα άλλο νηπιαγωγείο της περιοχής δεν τα δέχεται διότι όλα έχουν αντίστοιχα τμήματα.Ανάμεσα σ αυτα τα παιδάκια είναι κι ένα με αυτισμό,ένα με ελαφριά νοητική στέρηση και πολλά παιδάκια με εντονη επιθετικότητα.

Προχθές ένα τρέχοντας συγκρούστηκε μ ένα άλλο και άνοιξε το κεφάλι του.

Η αδερφή μου κόντεψε να πάει στον άλλο κόσμο απ την τρομάρα της.

Μήπως αγαπητοί γονείς είναι πια η ώρα αντί να στοχοποιούμε τον κάθε εκπαιδευτικό να γίνονταν συλλογικές και συντονισμένες προσπάθειες απέναντι στον πραγματικό υπαίτιο που είναι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθείτε και γι αυτο!!!Είναι πραγματικά αξιόλογη προσπάθεια και θεωρώ ότι αξίζει το χρόνο σας!

Και είναι δωρεάν!

 

http://www.inedivim.gr/index.php/2012-09-20-08-04-51

Link to comment
Share on other sites

@Miss Sunshine, Μπορείς σε παρακαλω να μου δωσεις ενα Link για το νόμο που οριζει το πλήθος των επιτηρητών με βάση το πλήθος των μαθητων - ειτε σαν απολυτο νουμερο είτε σαν αναλογία μαθητων/επιτηρητών? Διότι η αναζητηση σε sites πρωτοβαθμιας/υπουργειου και συζητησεις με εκπαιδευτικους δεν μου εχουν δωσει ως τωρα τετοια πληροφορία. Οπότε πραγματικά με ενδιαφέρει να δω κάτι συγκεκριμένο.

 

Σε σχέση με τον τρόπο που γίνεται η επιτήρηση:

Εάν οι επιτηρητές είναι 2 πχ, πού θεωρείτε ότι είναι σωστό να βρίσκονται?

Εάν στέκονται σε μια άκρη και οι δυο μαζί κουβεντιάζοντας, πιστεύετε ότι μπορούν να έχουν εποπτεία του χώρου?

 

Δεν λέει κανείς ότι ο επιτηρητής μπορεί να προλάβει τα πάντα - όλοι άλλωστε έχουμε εμπειρια και απο ατυχήματα των δικών μας παιδιων που έχουν γινει μπροστα στα ματια μας - οπότε προφανώς και δεν θα ζητήσουμε ευθυνες απο τους εκπαιδευτικους αν το παιδι μας σκονταψει και πεσει την ωρα που τρεχει και παιζει κυνηγητο και καταληξει με ράματα (προσωπικη εμπειρια.....).

Όμως, όταν μεσα στο προαύλιο ξεκινησει ένας καυγάς μεταξυ παιδιών & αρχίσει να πεφτει ξυλο, δικαιολογείται να μην το πάρει κανεις απο τους επιτηρητές είδηση ώστε να μπορεσει να παρέμβει πριν ξεφυγουν εντελώς τα πράγματα?

 

Και εάν χτυπήσει ένα παιδί τελικά, οι γονείς δεν πρέπει να ενημερωθούν άμεσα αντί να το ανακαλύψουν οταν παραλαβουν το παιδι στο σχόλασμα?

 

Τέλος, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν έχουν ολοι οι γονείς τεράστια άγνοια για τα θέματα του σχολείου - πολλοί από εμάς ψάχνουμε, ρωταμε, διαβάζουμε. Ευτυχως πληροφορία διαθέσιμη υπάρχει παντού - μπορεί κανεις να επικοινωνησει τηλεφωνικα με το υπουργειο και να ρωτησει τα παντα (απο το τι προβλεπεται για την επιτηρηση μεχρι πώς γινεται η κληρωση για τους σημαιοφορους) ή να μπει στο site του υπουργειου, της κάθε πρωτοβαθμιας, στο esos, στο pde :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου φέρω και γω παρόμοιο παράδειγμα.

Η αδερφή μου είναι νηπιαγωγός.

Η διεύθυνση ΠΑΡΑΝΟΜΩΝΤΑΣ τους είπε να γράψουν 28 5χρονα στο νηπιαγωγείο ενώ το ανώτατο όριο είναι 25,με μία νηπιαγωγό εννοείται.

Θελεις να μάθεις τί απαντούν στις διαμαρτυρίες της???

''Διώξτα να πάνε σε άλλα νηπιαγωγεία''!!

Φυσικά κανένα άλλο νηπιαγωγείο της περιοχής δεν τα δέχεται διότι όλα έχουν αντίστοιχα τμήματα.Ανάμεσα σ αυτα τα παιδάκια είναι κι ένα με αυτισμό,ένα με ελαφριά νοητική στέρηση και πολλά παιδάκια με εντονη επιθετικότητα.

Προχθές ένα τρέχοντας συγκρούστηκε μ ένα άλλο και άνοιξε το κεφάλι του.

Η αδερφή μου κόντεψε να πάει στον άλλο κόσμο απ την τρομάρα της.

Μήπως αγαπητοί γονείς είναι πια η ώρα αντί να στοχοποιούμε τον κάθε εκπαιδευτικό να γίνονταν συλλογικές και συντονισμένες προσπάθειες απέναντι στον πραγματικό υπαίτιο που είναι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?

 

To παράδειγμα νομίζω ότι ειναι λίγο ατυχές γιατί όπως λες και η ίδια η διεύθυνση παρανόμησε και έγραψε παραπάνω παιδιά από ότι επιτρέπεται.. εδώ υπάρχουν 2 επιλογές.. ή κάποιος γονέας θα πρέπει να κάνει καταγγελία εφόσον καταπατείται ο νόμος ή κάποιος εκπαιδευτικός να κάνει την καταγγελία εφόσον καταπατείται ο νόμος.. γιατί στην τελική ο εκπαιδευτικός θα "λουστεί" πάνω από όλους την προσοχή των έξτρα παιδιών... για εμένα "κράτος" είμαι εγώ και εσύ, ότι περνάω από το χέρι μου θα το κάνω και ως γονιός και ως εκπαιδευτικός! από εκεί και πέρα λάβε υπόψη σου και κάποια "πρακτικά" θέματα.. εμένα εάν ρωτήσεις τον άντρα μου πόσα παιδιά έχει το τμήμα και πόσα επιτρέπονται θα σε κοιτάει σαν χάνος! θα σου πει ότι αφού πηγαίνω το παιδί μου σχολείο εμπιστεύομαι ότι κάνουν την δουλειά τους σωστά και ότι τηρείται ο νόμος.. που να ξέρω εγώ τι προβλέπεται από το νόμο? και έχει και ένα δίκιο.... από την άλλη εγώ δεν στοχοποιώ κανέναν αλλά όπως και σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν άνθρωποι με συνείδηση και άνθρωποι χωρίς.... αυτό καλώς ή κακώς ισχύει και για τον δικό σου κλάδο.... και ναι για να επανέλθουμε και στο θέμα μας, εμένα η φίλη μου και εσένα η αδελφή σου επιτηρούν και τρέμει το φυλλοκάρδι τους υπάρχουν και άλλοι όμως που αναξίως κάνουν το επάγγελμα... θες να σου πω για την δική μας επιτήρηση στο σχολείο? υπήρχαν καθηγητές (Λύκειο μιλάμε) που έκαναν "επιτήρηση" από το παράθυρο του γραφείου... μπορείς να καταλάβεις τι γινόταν! άλλοι στο "καπνιστήριο" πίσω από τα γραφεία τους, κοριτσάκια στα κάγκελα να χαριεντίζονται με εξωσχολικούς, άλλοι κοπάνα σε διπλανή καφετέρια (αθάνατα 80ς).. τι θυμήθηκα τώρα......

Link to comment
Share on other sites

@Miss Sunshine, Μπορείς σε παρακαλω να μου δωσεις ενα Link για το νόμο που οριζει το πλήθος των επιτηρητών με βάση το πλήθος των μαθητων - ειτε σαν απολυτο νουμερο είτε σαν αναλογία μαθητων/επιτηρητών? Διότι η αναζητηση σε sites πρωτοβαθμιας/υπουργειου και συζητησεις με εκπαιδευτικους δεν μου εχουν δωσει ως τωρα τετοια πληροφορία. Οπότε πραγματικά με ενδιαφέρει να δω κάτι συγκεκριμένο.

 

Σε σχέση με τον τρόπο που γίνεται η επιτήρηση:

Εάν οι επιτηρητές είναι 2 πχ, πού θεωρείτε ότι είναι σωστό να βρίσκονται?

Εάν στέκονται σε μια άκρη και οι δυο μαζί κουβεντιάζοντας, πιστεύετε ότι μπορούν να έχουν εποπτεία του χώρου?

 

Δεν λέει κανείς ότι ο επιτηρητής μπορεί να προλάβει τα πάντα - όλοι άλλωστε έχουμε εμπειρια και απο ατυχήματα των δικών μας παιδιων που έχουν γινει μπροστα στα ματια μας - οπότε προφανώς και δεν θα ζητήσουμε ευθυνες απο τους εκπαιδευτικους αν το παιδι μας σκονταψει και πεσει την ωρα που τρεχει και παιζει κυνηγητο και καταληξει με ράματα (προσωπικη εμπειρια.....).

Όμως, όταν μεσα στο προαύλιο ξεκινησει ένας καυγάς μεταξυ παιδιών & αρχίσει να πεφτει ξυλο, δικαιολογείται να μην το πάρει κανεις απο τους επιτηρητές είδηση ώστε να μπορεσει να παρέμβει πριν ξεφυγουν εντελώς τα πράγματα?

 

Και εάν χτυπήσει ένα παιδί τελικά, οι γονείς δεν πρέπει να ενημερωθούν άμεσα αντί να το ανακαλύψουν οταν παραλαβουν το παιδι στο σχόλασμα?

 

Τέλος, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν έχουν ολοι οι γονείς τεράστια άγνοια για τα θέματα του σχολείου - πολλοί από εμάς ψάχνουμε, ρωταμε, διαβάζουμε. Ευτυχως πληροφορία διαθέσιμη υπάρχει παντού - μπορεί κανεις να επικοινωνησει τηλεφωνικα με το υπουργειο και να ρωτησει τα παντα (απο το τι προβλεπεται για την επιτηρηση μεχρι πώς γινεται η κληρωση για τους σημαιοφορους) ή να μπει στο site του υπουργειου, της κάθε πρωτοβαθμιας, στο esos, στο pde :-)

 

Εχω ήδη παραθέσει και αυτό τον κανονισμό αν δεις τα παλιότερα post μου!

Ισχύει στην πράξη ο αριθμός που έγραψα.

Τώρα,φυσικά η εφημερία πρέπει να γίνεται σωστα κι ο κάθε επιτηρητής έχει συγκεκριμένη ''ζώνη'' που επιβλέπει.

Εννοείται ότι κάποιοι γονείς είναι ενημερωμένοι αλλά υπάρχουν κι αρκετοί που δεν είναι!

Κι εννοείται ότι το σχολείο οφείλει να ενημερώσει αμέσως το γονέα όταν το παιδί του νιώσει αδιαθεσία ή χτυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

To παράδειγμα νομίζω ότι ειναι λίγο ατυχές γιατί όπως λες και η ίδια η διεύθυνση παρανόμησε και έγραψε παραπάνω παιδιά από ότι επιτρέπεται.. εδώ υπάρχουν 2 επιλογές.. ή κάποιος γονέας θα πρέπει να κάνει καταγγελία εφόσον καταπατείται ο νόμος ή κάποιος εκπαιδευτικός να κάνει την καταγγελία εφόσον καταπατείται ο νόμος.. γιατί στην τελική ο εκπαιδευτικός θα "λουστεί" πάνω από όλους την προσοχή των έξτρα παιδιών... για εμένα "κράτος" είμαι εγώ και εσύ, ότι περνάω από το χέρι μου θα το κάνω και ως γονιός και ως εκπαιδευτικός! από εκεί και πέρα λάβε υπόψη σου και κάποια "πρακτικά" θέματα.. εμένα εάν ρωτήσεις τον άντρα μου πόσα παιδιά έχει το τμήμα και πόσα επιτρέπονται θα σε κοιτάει σαν χάνος! θα σου πει ότι αφού πηγαίνω το παιδί μου σχολείο εμπιστεύομαι ότι κάνουν την δουλειά τους σωστά και ότι τηρείται ο νόμος.. που να ξέρω εγώ τι προβλέπεται από το νόμο? και έχει και ένα δίκιο.... από την άλλη εγώ δεν στοχοποιώ κανέναν αλλά όπως και σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν άνθρωποι με συνείδηση και άνθρωποι χωρίς.... αυτό καλώς ή κακώς ισχύει και για τον δικό σου κλάδο.... και ναι για να επανέλθουμε και στο θέμα μας, εμένα η φίλη μου και εσένα η αδελφή σου επιτηρούν και τρέμει το φυλλοκάρδι τους υπάρχουν και άλλοι όμως που αναξίως κάνουν το επάγγελμα... θες να σου πω για την δική μας επιτήρηση στο σχολείο? υπήρχαν καθηγητές (Λύκειο μιλάμε) που έκαναν "επιτήρηση" από το παράθυρο του γραφείου... μπορείς να καταλάβεις τι γινόταν! άλλοι στο "καπνιστήριο" πίσω από τα γραφεία τους, κοριτσάκια στα κάγκελα να χαριεντίζονται με εξωσχολικούς, άλλοι κοπάνα σε διπλανή καφετέρια (αθάνατα 80ς).. τι θυμήθηκα τώρα......

 

Ξέρεις πόσα παρόμοια παραδείγματα μπορώ να σου φέρω?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το κράτος είμαστε εμείς αλλά ελα που εμείς δεν κάνουμε και τίποτα για να βελτιώσουμε τις αυθαιρεσίες και τα κακώς κείμενα!

Η αδερφή μου διαμαρτυρήθηκε ΕΓΓΡΑΦΩΣ και απάντηση δεν πήρε επισήμως καν,εκτός από την προφορική που ανέφερα απ την αρχή του έτους και είναι υποχρεωμένη να βγάλει όλη τη χρονιά έτσι,επειδή το κράτος δεν προσλαμβάνει κι άλλη νηπιαγωγό!

Επίσης,εννοείται ότι έχει ενημερώσει και τους γονείς εφόσον της είπαν κι απ τη διεύθυνση ''να τα διώξει'' αλλά σε πληροφορώ κανείς γονιός δεν πήγε στη διεύθυνση να διαμαρτυρηθεί!

Όσο για τους εκπαιδευτικούς που λες ότι κρίνεις ότι ολιγωρούν?Ζητάς εξηγησεις εννοείται!Και γω μαζί σου!Μη μας παίρνει όμως όλους η μπάλα!

Κι όσο για τα 80s εγώ δε θυμάμαι να υπήρχε το μπάχαλο που υπάρχει σήμερα!Υπήρχε γενικότερα πολύ περισσότερος σεβασμός απ όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κατά τη γνωμη σας είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται περιπολικά στα σχολεία. Οκ.

 

Πάμε παρακάτω. Ποια/ ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι δηλώσεις του υπουργού γιατί δεν κατάλαβα μία :oops: Το εννοώ δεν ειρωνεύομαι δεν μπορώ να βρω τη διαφορά ανάμεσα στο ισχύον και στο νέο... (όχι για τους παιδεραστές καλέ αυτό το κατάλαβα)...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να εμφανίζονται περιπολικά στα σχολεία!!!! Καθόλου καθόλου καθόλου!!!! ¨Όμως πρέπει τα θέματα αυτά να λύνονται αποτελεσματικά εντός του σχολείου.

 

Για τις δηλώσεις το μόνο που κατάλαβα είναι οτι θα μειωθεί η ύλη ή τα μαθήματα... Τώρα τα μπερδεύει λίγο, μάλλον γιατί δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι ή θέλει να αποφύγει αντιδράσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου φέρω και γω παρόμοιο παράδειγμα.

Η αδερφή μου είναι νηπιαγωγός.

Η διεύθυνση ΠΑΡΑΝΟΜΩΝΤΑΣ τους είπε να γράψουν 28 5χρονα στο νηπιαγωγείο ενώ το ανώτατο όριο είναι 25,με μία νηπιαγωγό εννοείται.

Θελεις να μάθεις τί απαντούν στις διαμαρτυρίες της???

''Διώξτα να πάνε σε άλλα νηπιαγωγεία''!!

Φυσικά κανένα άλλο νηπιαγωγείο της περιοχής δεν τα δέχεται διότι όλα έχουν αντίστοιχα τμήματα.Ανάμεσα σ αυτα τα παιδάκια είναι κι ένα με αυτισμό,ένα με ελαφριά νοητική στέρηση και πολλά παιδάκια με εντονη επιθετικότητα.

Προχθές ένα τρέχοντας συγκρούστηκε μ ένα άλλο και άνοιξε το κεφάλι του.

Η αδερφή μου κόντεψε να πάει στον άλλο κόσμο απ την τρομάρα της.

Μήπως αγαπητοί γονείς είναι πια η ώρα αντί να στοχοποιούμε τον κάθε εκπαιδευτικό να γίνονταν συλλογικές και συντονισμένες προσπάθειες απέναντι στον πραγματικό υπαίτιο που είναι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?

 

Το παράδειγμα που μου έφερες δεν είναι παρόμοιο. Εγώ μίλησα για ένα παιδάκι που χτύπησε, είχε σημάδι καθ΄όλη τη διάρκεια του μαθήματος και όταν το παραλάβαμε και ρωτήσαμε πως έγινε αυτό, η δασκάλα όχι απλώς δεν είχε δει το περιστατικό, αλλά δεν είχε δει και το σημάδι (στο πρόσωπο)... Υπάρχει δικαιολογία για κάτι τέτοιο; Γενικά τη συμπαθώ και τη βρίσκω σωστή σε πολλά σημεία, αλλά δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι δεν είχε προσέξει ούτε το σημάδι. Με κοροιδεύει στα μούτρα μου.

 

Όσο για την αδερφή σου, για να καταλάβω, αν καταφέρει να διώξει αυτά τα 3 παιδιά θα λυθεί και το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στην τάξη της που όπως είπες περιέχει πολλά παιδιά με έντονη επιθετικότητα; Ή θα προσληφθεί και δεύτερη νηπιαγωγός επειδή είναι 3 παραπάνω τα παιδιά; Το ιδανικό θα ήταν, δεν το συζητάω, αλλά μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Ναι το κράτος είναι υπεύθυνο για όλη την κατάσταση που επικρατεί στην παιδεία, αλλά και οι δάσκαλοι δεν γίνεται να αποποιούνται όλων των ευθυνών τους. Δεν έχω ακούσει έναν να πει "ναι έφταιξα, δικό μου λάθος, συγνώμη..."

 

Δηλ κατά τη γνωμη σας είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται περιπολικά στα σχολεία. Οκ.

 

Πάμε παρακάτω. Ποια/ ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι δηλώσεις του υπουργού γιατί δεν κατάλαβα μία :oops: Το εννοώ δεν ειρωνεύομαι δεν μπορώ να βρω τη διαφορά ανάμεσα στο ισχύον και στο νέο... (όχι για τους παιδεραστές καλέ αυτό το κατάλαβα)...

 

Όχι δεν είναι φυσιολογικό σε καμία περίπτωση. Αλλά μην καταπιούμε και αμάσητο και ένα άρθρο κακογραμμένο που υποστηρίζει ότι πήγαν με ένταλμα σύλληψης του 10χρονου... Προφανώς ο άλλος φώναξε την αστυνομία (δικαίως-αδίκως δεν μπορώ να ξέρω, ούτε τι ακριβώς τους είπε) και η αστυνομία ανταποκρίθηκε στην κλήση (αν τήρησαν τις διαδικασίες και πως φέρθηκαν επίσης δεν μπορώ να το ξέρω). Δεν συνέλαβαν κανέναν... Το άρθρο είναι τελείως μονόπλευρο και βγάζει ρατσιστή το γονιό (μπορεί να είναι και έτσι, αλλά από το άρθρο δεν βγάζεις άκρη)

 

Ο υπουργός μάλλον ετοιμάζει προεκλογικό κλίμα, όπου αναφέρει πως θα κάνει μεταρρυθμίσεις στα δημοτικά (λιγότερα και πιο ποιοτικά μαθήματα) γενικά και αόριστα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη παραθέσει και αυτό τον κανονισμό αν δεις τα παλιότερα post μου!

Ισχύει στην πράξη ο αριθμός που έγραψα.

Τώρα,φυσικά η εφημερία πρέπει να γίνεται σωστα κι ο κάθε επιτηρητής έχει συγκεκριμένη ''ζώνη'' που επιβλέπει.

Εννοείται ότι κάποιοι γονείς είναι ενημερωμένοι αλλά υπάρχουν κι αρκετοί που δεν είναι!

Κι εννοείται ότι το σχολείο οφείλει να ενημερώσει αμέσως το γονέα όταν το παιδί του νιώσει αδιαθεσία ή χτυπήσει.

 

Από όσο ξέρω ο νόμος δεν ορίζει αριθμό -" 0 αριθμός των εφημερευόντων ορίζεται από το σύλλογο διδασκόντων. Για τον ορισμό του λαμβάνεται υπόψη η οργανικότητα του σχολείου, ο αριθμός των μαθητών, η έκταση και η ιδιομορφία του σχολικού χώρου, ώστε να εξασφαλίζεται η ασφαλής επιτήρηση των μαθητών."

Αν υπαρχει νόμος που να αναφέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τους 3-4 ανα 300 παιδια, πραγματικα με ενδιαφέρει να μάθω ποιος ειναι. Ειναι διαφορετικό να λέμε οτι ενα νούμερο ισχύει στην πράξη απο το να λέμε οτι το ορίζει. Ο νόμος.

Στη δεύτερη περίπτωση το σχολειο δεν γινεται να βαλει παραπάνω εφημερευοντες, στην πρώτη κανεις δεν το εμποδίζει να βαλει και 10 ακομα αν οι υπάρχοντες δυσκολεύονται, αν υπάρχουν πολλα περιστατικά, αν ο χώρος εχει ιδιομορφίες...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ο νόμος δεν ορίζει αριθμό -" 0 αριθμός των εφημερευόντων ορίζεται από το σύλλογο διδασκόντων. Για τον ορισμό του λαμβάνεται υπόψη η οργανικότητα του σχολείου, ο αριθμός των μαθητών, η έκταση και η ιδιομορφία του σχολικού χώρου, ώστε να εξασφαλίζεται η ασφαλής επιτήρηση των μαθητών."

Αν υπαρχει νόμος που να αναφέρει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ τους 3-4 ανα 300 παιδια, πραγματικα με ενδιαφέρει να μάθω ποιος ειναι. Ειναι διαφορετικό να λέμε οτι ενα νούμερο ισχύει στην πράξη απο το να λέμε οτι το ορίζει. Ο νόμος.

Στη δεύτερη περίπτωση το σχολειο δεν γινεται να βαλει παραπάνω εφημερευοντες, στην πρώτη κανεις δεν το εμποδίζει να βαλει και 10 ακομα αν οι υπάρχοντες δυσκολεύονται, αν υπάρχουν πολλα περιστατικά, αν ο χώρος εχει ιδιομορφίες...

 

Όπως έγραψα και παλιότερα η εφημερία ορίζεται από αυτόν τον εσωτερικό κανονισμό που ορίζει ο σύλλογος διδασκόντων τον οποίο γραφεις και συ εδώ.Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Εγώ λοιπόν είπα τι συμβαίνει στην πράξη βάσει αυτού,τον ερμήνευσα.Όσον αφορά τη δουλεία μου είμαι πολύ προσεκτική στο τί λέω κι ότι αναφέρω είναι επειδή το γνωρίζω,αλλιώς δε λέω τίποτα.

Βάσει αυτού αναλογα με την οργανικότητα και τα παιδια για ένα σχολείο 12θέσιο και άνω οι εφημερευοντες ειναι το ανώτερο 3-4 και αυτό το αποφασίζει ο σύλλογος διδασκόντων.

Αυτό ισχύει,δεν υπάρχει κατι άλλο.

Σε κανένα σχολείο δε βγαίνουν πάνω από 4 επιτηρητές στην εφημερία κι αν γίνεται σωστά είναι υπέραρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=342664&catid=6

 

Να τρελαθούμε τελείως βρε κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!! ΈΚΟΨΕ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΔΙΑ Ο "εκπαιδευτικός".... sunshine ο "εκπαιδευτικός" είχε ψυχολογικά προβλήματα και ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ.... και για να σου απαντήσω και στο θέμα, μπράβο που καταδικάστηκαν οι γονείς που δυσφήμιζαν έναν άνθρωπο... μόνο που στα λάθη που γίνονται, το λάθος του γονέα θα το πληρώσει (εάν το πληρώσει, που στην τελική αγαπητή μου δεν θα το πληρώσει) ένας άνθρωπος, ο ψυχάκιας εκπαιδευτικός που έκοψε τις φλέβες του μπροστά στα παιδιά ποιος θα "πληρώσει" το σοκ αυτών των ψυχών???? ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ... που είναι οι σύλλογοι να συμπαρασταθούν στον "εκπαιδευτικό".. να κάνουν μία στάση εργασίας βρε αδελφέ, να δούμε τι έγινε και μετά να αποφανθούμε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ....

 

 

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ... που είναι οι σύλλογοι να συμπαρασταθούν στον "εκπαιδευτικό".. να κάνουν μία στάση εργασίας βρε αδελφέ, να δούμε τι έγινε και μετά να αποφανθούμε!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Τι εννοείς; Ποιοι να τους χαίρονται; Είμαστε σοβαροί; Το ξέρεις ότι ζητούν συνταξιοδότηση άνθρωποι για σοβαρούς λόγους υγείας και δεν την εγκρίνουν;

http://xenesglosses.eu/2014/10/den-egkrinoun-syntaxiodotiseis-ekpa/

 

Αλλού πρέπει να πάει η ντροπή λοιπόν και όχι στους ανθρώπους που παλεύουν κάθε μέρα ανυπεράσπιστοι με όλα αυτά. Γιατί οι συνάδελφοι θα πρέπει να μαζέψουν και τα παιδιά και τον παρολίγον αυτόχειρα, και τους γονείς και τον εαυτό τους.

 

 

Ελένη ξέρεις ότι σ' εκτιμώ πολύ και καταλαβαίνω τη φόρτισή σου, αλλά αυτό το μήνυμα είναι εξαιρετικά προσβλητικό. Δες ποιον κατηγορείς και για ποιο πράγμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

hello,

 

χαίρομαι που μετά από σχεδόν χρόνια σας βρίσκω ενεργές και μάχημες:D.

 

είχα πολύ καιρό να μπω, αλλά θα συμμετάσχω.

 

Μετά την λίγη επαφή μου σε ένα χρόνο νηπιαγωγείο και τώρα στην πρώτη δημοτικού, βλέπω ότι:

 

Οι εκπαιδευτικοί καλούνται να κάνουν την δουλειά τους ακολουθώντας ένα πρωτόκολλο, το οποίο είναι το πρωτόκολλο ενός παράλογου κράτους, και ενός στρεβλού συστήματος. Στο τέλος το πρωτόκολλο αποκτά διαφορετικές κατά περίπτωση μεταφράσεις, από όλες τις πλευρές και κατά περίπτωση, μέχρι να σοβαρέψουν τα πράγματα και να περέμβει το κράτος, το οποίο κάνει ΤΙΣ απίθανες μεταφράσεις.

 

Οι γονείς, που δεν γνωρίζουν και δεν θέλουν να γνωρίζουν το πρωτόκολλο, περιμένουν από τους εκπαιδευτικούς να δείξουν αυτοθυσία και υπέρβαση καθηκόντων, επιλέγοντας να ξεχάσουν το παράλογο κράτος και πλαίσιο, στο οποίο οι πρώτοι καλούνται να κινηθούν.

 

Ειλικρινά, εγώ δεν βλέπω την εξίσωση να βγαίνει.

 

Όταν εγώ ως γονιός εναποθέτω τις ελπίδες μου στον εκάστοτε εκπαιδευτικό και στο εκάστοτε σχολείο, γιατί δυστυχώς ξέρω πως δεν μπορώ να τις εναποθέσω στο κράτος, τι μπορώ να περιμένω?

 

Δεν είναι τυχαίο που στην γλώσσα μας υπάρχει η λέξη φιλότιμο... πιστέυω στ' αλήθεια οτι βγήκε για να γίνει δεκανίκι στο πάντα κουτσό και ανεπαρκές ελληνικό κράτος.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=342664&catid=6

 

Να τρελαθούμε τελείως βρε κορίτσια!!!!!!!!!!!!!!!! ΈΚΟΨΕ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΔΙΑ Ο "εκπαιδευτικός".... sunshine ο "εκπαιδευτικός" είχε ψυχολογικά προβλήματα και ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ.... και για να σου απαντήσω και στο θέμα, μπράβο που καταδικάστηκαν οι γονείς που δυσφήμιζαν έναν άνθρωπο... μόνο που στα λάθη που γίνονται, το λάθος του γονέα θα το πληρώσει (εάν το πληρώσει, που στην τελική αγαπητή μου δεν θα το πληρώσει) ένας άνθρωπος, ο ψυχάκιας εκπαιδευτικός που έκοψε τις φλέβες του μπροστά στα παιδιά ποιος θα "πληρώσει" το σοκ αυτών των ψυχών???? ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ... που είναι οι σύλλογοι να συμπαρασταθούν στον "εκπαιδευτικό".. να κάνουν μία στάση εργασίας βρε αδελφέ, να δούμε τι έγινε και μετά να αποφανθούμε!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μάλιστα!

Οι σύλλογοι αγαπητοί μου για να γνωρίζεις ζητούν εδώ και χρόνια σε κάθε σχολείο να υπάρχει ψυχολόγος!Για όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας!Παιδιά,εκπαιδευτικούς και γονείς!Και η απάντηση είναι ότι είναι πολυτέλεια!!!

Από κει και πέρα εαν ενός εκπαιδευτικού του σαλέψει σε κάποια φαση της ζωής του,επειδή πχ έχασε τη μητέρα του,ή για όποιο λόγο πως μπορεί η υπηρεσία κατα τη γνώμη σου να το ελέγξει αυτό?

Να υποχρεώσει ας πούμε τους εκπαιδευτικούς να περνάνε από ψυχολόγο κάθε χρόνο?Τί προτείνεις?

Στο εξωτερικό μπαίνουν επίσης μαθητές και εκπαιδευτικοι με όπλα σε σχολεία και θρηνούν πόσους ανθρώπους θύματα.Αυτα κάποια στιγμή θα έρθουν και δω,δυστυχώς.

Εδώ αυτή τη στγμή εκκρεμούν από την αρχή της χρονιάς αιτήσεις για συνταξιοδότηση εκπαιδευτικών με σοβαρα προβλήματα υγείας,ψυχικής και μη και ο υπουργός λέει ότι δεν τις εγκρίνει για να μην ανοίξουν κενά!

Οι εκπαιδευτικοι σου φταίνε???

Και φυσικά ζητάμε να γίνει έρευνα διότι αν ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός είχε ζητήσει άδεια για αυτό το λόγο ή απόσπαση σε γραφείο αν η καταστασή του ήταν από καιρό και δεν του είχε εγκριθεί πάλι οι εκπαιδευτικοί φταίνε????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...