Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

Διατήρηση-Αποθήκευση Μητρικού Γάλακτος – Περιληπτικός Πίνακας

 

Φρεσκοαντλημένο γάλα

 

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

 

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

 

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

 

 

 

Στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

 

Στο ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες

 

Στο ψυγείο (αποψυγμένο) 0 έως 4°C 24 ώρες

 

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

 

 

 

Στην κατάψυξη (Μην ξανακαταψύχετε, αποθηκεύετε

στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

 

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

 

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

 

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

 

 

Οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πως γινεται να μπει σαν υπομνημα η επισημανση σου αυτη , για να μην τα ψαχνουμε συνεχεια :?:

 

ευχαριστουμε aglaia! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!Πάνω που θα σε ρωτουσα για τον καταψυκτη γιατι τα σακουλάκια σε λίγο θα κλεισουν 5 μηνες.super.Ευχαριστώ.Εχουμε χρόνο ακόμα

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

γαλα που εχουμε βγαλει απο την καταψυξη ,εχουμε ταισει το μωρο κ περισσευει ειναι χαλασμενο πλεον?

Νομιζω πως ναι Ελενη μου....τωρα να ξαναζεστανεις αποψυγμενο γαλα?Δεν νομιζω....εγω για ενα μηνα περιπου,ισως και λιγοτερο, το γαλα που περισσευε στο μπιμπερο(οχι απο καταψυξη)το ξαναζεσταινα και το δινα.Τωρα ομως, το πεταω, οσο κι αν ειναι, γιατι σκεφτηκα εχω τοσο πολυ γαλα, εχω γεμισει την καταψυξη(τα πρωτα ηδη ληγουν και θα τα πεταξω)δεν ειναι κριμα να δινω ξαναζεσταμενο γαλα στο μωρο?Οσο να ναι θα υστερει..

Και να πω και το αλλο,επειδη παντα δοκιμαζω μια σταγονα απο το γαλα πριν το δωσω,νομιζω οτι οσο πιο φρεσκο ειναι,τοσο πιο γλυκο...εχει τυχει γαλα 30 ωρων περιπου να το ζεσταινω κα να μου μυριζει καπως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω θελω παλι.

εχω βγαλει κατεψυγμενο γαλα για να κανω την κρεμα το ρυζαλευρο,επειδη ομως δεν την πολυτρωμε παρα μονο μερικες κουταλιτσες,εαν βαλω απο το κατεψυγμενο γαλα μονο 50γρ και τα επομενα 50γρ τα αφησω για αυριο?

γινεται?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και κυριως Αγλαια,εχω το εξης προβλημα-απορια:

Το γάλα που αντλω το αποθηκευω σε ραφι του ψυγειου που δουλευει στους +6.Δινω παντα στο μωρο απο το πιο φρεσκο και αυτο που μενει ειτε το καταψυχω ειτε το πεταω(αν εχει μεινει πολλες ωρες) γιατι εχω γεμισει τα παντα(καταψυξη καταψυκτες) με γαλα και τα πρωτα εχουν ηδη ληξει.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:εχουμε παρατηρησει και εγω και ο αντρας μου οτι οταν παμε να δωσουμε στο μωρο γαλα που ηταν στο ψυγειο 20-24-30 ωρες,μυριζει καπως ψιλοχαλια και η γευση του ειναι καπως και φυσικα δεν το δινουμε.Δεν ξερω αν ειναι χαλασμενο αλλά σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με το φρεσκο ή με το γαλα 5-8 ωρων που ειναι στο ψυγειο, το οποιο ειναι σχεδον αοσμο και στην γευση γλυκο.

Και τωρα που λειπω απο το σπιτι λογω καποιου σεμιναριου αρκετες ωρες εχω προβλημα,γιατι το φρεσκο δεν φτανει παντα.

Λετε να χαλαει??????

Ευχαριστω girls!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χαλάει αλλά μπορεί να οξειδώνεται, συμβαίνει μερικές φορές.

 

Σου μυρίζει σαν ταγκισμένο βούτυρο;

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops: αλλά εδωσα να μυρισει η μαμα μου που ξερει και μου ειπε πως μυριζει ετσι ακριβως,τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops: αλλά εδωσα να μυρισει η μαμα μου που ξερει και μου ειπε πως μυριζει ετσι ακριβως,τι σημαινει αυτο?

 

Τίποτα δε σημαίνει! συμβαίνει με το γάλα μερικών μαμάδων!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops:

 

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

α) δεν χρησιμοποιείς βούτυρο

β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops:

 

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

α) δεν χρησιμοποιείς βούτυρο

β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει!

 

και γ) δεν είμαι καλή νοικοκυρά, δεν έχω ιδέα τί να το κάνω το βούτυρο, πόσο μάλλον το ταγκισμένο!!!! :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη!

Να κάνω μια ΧΑΖΗ (είμαι βέβαιη γι' αυτο!!!) ερώτηση;;; :oops::oops:

Έβαλα γάλα για πρώτη φορά στον καταψύκτη (σε γυάλινο μπιμπερό) και έγινε παγωτό!!! Τόσο πολύ πήζει;;;

Φαντάζομαι πως ναι! Απλώς μου κάνει εντύπωση επειδή έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι αν βιαζόμαστε το αποψύχουμε κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης. Νομίζω ότι έτσι θα πάρει ώρες για να αποψυχθεί... :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops: αλλά εδωσα να μυρισει η μαμα μου που ξερει και μου ειπε πως μυριζει ετσι ακριβως,τι σημαινει αυτο?

 

Τίποτα δε σημαίνει! συμβαίνει με το γάλα μερικών μαμάδων!

Δηλαδη ειναι ασφαλες ειτε να το πιει το μωρο ειτε να καταψυχθει,ετσι;

Επισης το οτι οξειδωνεται σημαινει οτι ο σιδηρος παυει να ειναι πια απορροφησιμος;;Δεν ξερω,ρωτω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω πως μυριζει το ταγκισμενο βουτυρο :oops:

 

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

α) δεν χρησιμοποιείς βούτυρο

β) είσαι πολύ καλη νοικοκυρά και φροντίζεις να το καταναλώνεις πάντα πριν λήξει!

 

και γ) δεν είμαι καλή νοικοκυρά, δεν έχω ιδέα τί να το κάνω το βούτυρο, πόσο μάλλον το ταγκισμένο!!!! :lol:

 

Κερδισε η felini!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

H αληθεια ειναι πως σπανια χρησιμοποιω βουτυρο,σε κανενα κεικ ή κανενα γλυκο!Αλλα δεν εχει τυχει να χαλασει καποιο,γιατι εχω μυτη :shock: ,θα το μυριζα!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το ζέσταμα του μητρικού γάλακτος:

 

Βγάζοντας το από το ψυγείο, το ζεσταίνουμε σε μπεν-μαρί πριν το δώσουμε στο μωρό - το ίδιο ισχύει και αν είναι φρεσκοαντλημένο και βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος;

 

Απο τη στιγμή που αρχίσει το μωρό και το πίνει και κάποια στιγμή σταματήσει, μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε σε μπεν-μαρί; Και αν ναι, πόσες φορές;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη!

Έβαλα γάλα για πρώτη φορά στον καταψύκτη (σε γυάλινο μπιμπερό) και έγινε παγωτό!!! Τόσο πολύ πήζει;;;

 

Η σωστή έκφραση είναι γρανίτα! Τώρα το καλοκαίρι με κουταλάκι :lol:

 

Βγάζοντας το από το ψυγείο, το ζεσταίνουμε σε μπεν-μαρί πριν το δώσουμε στο μωρό - το ίδιο ισχύει και αν είναι φρεσκοαντλημένο και βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος;

 

Ναί, αν είναι πολύ φρέσκο δεν χρειάζεται ζέσταμα, αλλά γιατί να το βγάλεις και να το δώσεις με μπιμπερό;

 

Απο τη στιγμή που αρχίσει το μωρό και το πίνει και κάποια στιγμή σταματήσει, μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε σε μπεν-μαρί; Και αν ναι, πόσες φορές;

 

Αν το μωρό έχει σαραντήσει και έχει γεννηθεί υγειές τελειόμηνο τότε μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνεις μία φορά, όχι παραπάνω...

 

Αν δεν έχει σαραντήσει τότε το πετάς!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το ζέσταμα του μητρικού γάλακτος

Βγάζοντας το από το ψυγείο, το ζεσταίνουμε σε μπεν-μαρί πριν το δώσουμε στο μωρό - το ίδιο ισχύει και αν είναι φρεσκοαντλημένο και βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος;

Εγω επειδη συνεχεια το κανω αυτο,δινω το φρεσκοαντλημενο γαλα,συνηθως δεν το ζεσταινω καθολου ή ελαχιστα

αν το μπιμπερο ειναι κρυο!

Απο τη στιγμή που αρχίσει το μωρό και το πίνει και κάποια στιγμή σταματήσει, μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε σε μπεν-μαρί; Και αν ναι, πόσες φορές;

Αν εννοεις οτι επειδη πινει αργα και κρυωνει στο ενδιαμεσο,μπορεις να το ζετσανεις λιγακι!Αν εννοεις να το δωσεις σε επομενο γευμα,ισχυει αυτο που σου πε η felinidoc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να θέσω μια απορία ίσως λίγο αφελή :oops:

 

Αν συλλέγουμε γάλα με το θήλαστρο π.χ. 75ml τη μια φορά μες την ημέρα, 50ml την αλλη φορά μες την ημέρα ή την επόμενη και το καταψυξουμε όταν θα έρθει η ωρα να ταισουμε με το αποθηκευμένο γάλα το μωρό μπορουμε να τα αναμίξουμε ή καθε φορα που θα βγαζουμε γάλα πρεπει να είναι συμπληρωμένο γεύμα?????????????????

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση!!!!!! γιατι μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πετύχω να βγαλω γεύμα κανονικό και να μείνει και γαλα για τον επόμενο θηλασμό!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...