Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερώτηση για το μυστήριο


Elli

Recommended Posts

Σε αυτό το σάιτ

λέει αυτό ''όταν τελειώσει η τελετή οι γονείς πρέπει να φιλήσουν το χέρι του νονού/νονάς για να παραλάβουν το μωρό...".

 

Γνωρίζετε αν γίνετε έτσι;

Γιατί όλοι μου λένε ότι πρέπει η μαμά να κάνει 3 μετάνοιες στον νονό,πράγμα το οποίο θα ήθελα πάση θυσία να αποφύγω γιατί έχω ένα θέμα με αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...και μετάνοιες θα κάνεις και το χέρι του νονού/νονάς θα φιλήσεις...

 

Ετσι ακριβως,αλλα γιατι θελεις να το αποφυγεις?? Μηπως δεν γουσταρεις την νονα? :lol: Εμενα αυτο ηταν το καλυτερο μου οταν βαφτισα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το χέρι τους να το φιλήσω...αλλά μετάνοιες δεν θα ήθελα να κάνω,οπως είπα έχω θέμα με αυτά.Πχ χέρια παπάδων δε φιλάω ποτέ.

Αν δεν το κάνω δηλαδή τί θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ τις έκανα τις μετάνοιες και πριν μου δώσουν τα μωρά, μου είπαν κάποια πολύ συγκινητικά λόγια που ξέσπασα σε κλάματα. Ήταν η πιο γλυκιά στιγμή της βάπτισης μετά τα μπλουμ των μικρών μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω..ίσως μπορείς να το αποφύγεις αν θες..

πρέπει να μιλήσεις με τον παπά και με το νονό..

μη γίνει και καμιά παρεξήγηση...

 

έχω την αίσθηση κάπου είχα ακούσει ότι μια μαμά δεν ήθελε να το κάνει και δεν το έκανε..

Καλύτερα να μιλήσεις με τον παπά σε πρώτη φάση..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν το ζητάνε όλοι οι παπάδες. Εγώ το είχα μεγάλο άγχος, λες και θα μου ζητούσαν να κάνω τρεις συνεχόμενες πιρουέτες! Τελικά ο παπάς μου είπε απλώς να φιλήσω το χέρι του νονού!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να κρίνει ο παπάς το αν θα το κάνω ή όχι...τότε μάλλον δεν το γλιτώνω με τίποτα :?

 

Τώρα ο ένας νονός είναι κάπως παραδοσιακός και ίσως τον πείραζε,ο άλλος όχι τόσο...

 

Πάντως εντάξει,δε νομίζω πως μόνο έτσι θα τους δείξω το σεβασμό μου,τί να πω...

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο παπάς σε πάει μπροστά στην εικόνα της Παναγίας

και ζητάει να κάνεις μετάνοιες στην εικόνα όχι στην νονά/νονό...

 

Όσο για το χειροφίλημα δεν είναι απαραίτητο ...............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΣΤΕ ΦΡΕΣΚΟΜΑΜΑΔΕΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΒΑΦΤΗΣΙΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΦΥΛΑΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ Η ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΠΠΑΣ. ΕΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΜΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΦΙΛΗΣΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ! ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ "ΤΥΠΙΚΟ" ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ... ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ Η ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ "ΠΕΤΡΑ" ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως αυτό το έθιμο κρατάει από την εποχή που η μάνα

δεν πήγαινε στην εκκλησία κατά την βάπτιση του παιδιού της

και περίμενε στο σπίτι για να μάθει το όνομα.......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Θα το φιλησεις το χερακι και θα κανεις και μετανοιες, θυμήσου μονο να μην κανεις τον σταυρο σου πριν :lol::lol::lol:

 

το απαιτει το τελετουργικο και δηλωνει σεβασμο στον πνευματικο γονεα του παιδιου σου. Εγω παντως εριξα πολύ γελιο και τις δυο φορες, και το καταευχαρηστηθηκα ως νονα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος όταν έγινα νονά, είπε ο πάτερ στην κουμπάρα μου, να σταθεί μπροστά στην εικόνα της Παναγίας, και να κάνει 3 μετάνοιες. Στη συνέχεια, να μου φιλήσει το ΄χερι - το οποίο κι έκανε- κι εγώ πριν της παραδώσω το μωρό να της πω τα εξής: Στο δίνω, βαπτισμένο, μυρωμένο, στο Θεο παραδωμένο. Μόλις το είπα, μου φίλησε το χέρι και το πήρε. Κι εμείς το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παπάς σε πάει μπροστά στην εικόνα της Παναγίας

και ζητάει να κάνεις μετάνοιες στην εικόνα όχι στην νονά/νονό...

 

Όσο για το χειροφίλημα δεν είναι απαραίτητο ...............

 

Αυτό ακριβώς!

 

Βαφτίζεστε Elli μου?????? Ηρθε η ωρα να βαφτιστούν οι μπουμπούκες σου???????? Με το καλό!!!! :D:D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα θέμα με τις μετάνοιες και τα χειροφιλήματα. Συγγνώμη, ρε κορίτσια, τους νονούς τους σέβομαι και τους αγαπώ, αλλά το θεωρώ υποτιμητικό να πρέπει να κάνω μετάνοια, για να πάρω στην αγκαλιά το μωρό μου!

Στην βάπτιση της πρώτης μου κόρης, δεν ήξερα τίποτα για το τυπικό και πήγα ανέμελη και μες την χαρά και όταν ο παπάς μου είπε να κάνω μετάνοια και στην εικόνα και στο μωρό, μου ήρθε ο ουρανός κατακέφαλα... Έκανα όμως τις μετάνοιες μου σαν καλό κορίτσι, γιατί ήμουν τόσο ξαφνιασμένη που δεν ήξερα πως να αντιδράσω. Διαφωνώ, διαφωνώ, διαφωνώ με τις υπόλοιπες, εγώ δεν το διασκέδασα καθόλου!

Τώρα, στην δεύτερη κόρη θα συννενοηθώ από πριν με τον παπά ότι δεν κάνω τέτοια πράγματα (λέτε να παρεξηγηθεί και από πάνω; ) Εξάλλου, νονός θα είναι ο αδερφούλης μου, που τον υπερ-αγαπάω και τον σέβομαι και τον θαυμάζω, αλλά όχι και μετάνοια, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

βαφτισαμε την μικρη πριν ενα μηνα δεν μου ειπε ο ιερες να κανω μετανοιες ουτεσ τσην εικονα της Παναγιας ουτε στο νονο λετε επειδη ειχαν λογοφερει με το νονο να ηθελε να ξεπεταξει τη βαφτιση?

στις φωτο εχεουν ενα υφος και οι δυο ετοιμοι να παλεψουν....

μα ζητησε 300 ευρω? και οταν του ειπε ο νονος οτι δεν εχει τοσα του ειπε να παρει απο τους γονεις του και πως τζαπα δεν κανει βαφτιση εκεινη την ωρα εμεπιανα εγω να υπογραψω και εκει ξεκινησε το πανηγυρι.... του ειπα οτι θα καλεσωτην αστυνομια να καταγραφει ως συμβαν και δεν με πειραζει να μην γινει βαφτηση(με πειραζε βεβαια) και οτι θα τον εβγαζα επι τοπου στα καναλια... δεν πηρε τιποτα αλλα εχει ενα υφος....

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι θέμα του παπά.Όταν βάπτισα ο γιο μου ο παπάς μου είπε να κάνω 3 μετάνοιες στο νονά να του φιλήσω το χέρι και να πάρω το μωρό.Όταν έγινα κουμπάρα ο παπάς είπε στην κουμπ'αρα μου να κάνει τις μετάνοιες στην παναγία και να της δώσω το μωρό.Ο κάθε παπάς έχει τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

 

Βαφτίζεστε Elli μου?????? Ηρθε η ωρα να βαφτιστούν οι μπουμπούκες σου???????? Με το καλό!!!! :D:D

 

:D:D Στις 2 Μαίου,αργήσαμε λιγάκι αλλά δεν πειράζει :D:D

 

Πω πω....

Και δεν ξέρω ούτε πως γίνονται οι μετάνοιες :lol:

Link to comment
Share on other sites

bipe21.. που εγινε η βαφτιση που περιγραφεις??

 

 

εγω όταν εγινα νονά μου εκανε μετανοιες η μαμα.. Και γελασαμε και πολυ γιατι εγω ημουν 16 χρονων όταν βαφτισα τον Χρηστο...

 

Όμως με τιποτα δεν το θεωρω υποτιμιτικό.. Κι εγω θα κανω στη Νονά και τον Νονό της κορης μου (και η νονά θα ειναι 8 χρονων..) Ειναι μια τιμή, ενα ευχαριστώ που κανει το παιδι μου Χριστιανό.

 

όπως και να το κανεις εχει την αξια του. Αλλιως θα πηγαινα στο ληξειαρχειο, θα εκανα μια ονοματοδοσια και ...εξω απ'την πόρτα!!

 

(φυσικα και δεν κατακρινω τις αποφασεις κανενος.. Ο μπαμπας μου ας πουμε με το ζορι ηρθε στο γαμο και σταθηκε διπλα μου, με το ζορι θα ερθει στην εκκλησια για τη βαφτιση... Δεν γουσταρει εκκλησιες... Ο λογιστης της εταιρειας που ειναι ακομη χειροτερος δεν εκανε καν βαφτιση. Εκανε ονοματοδοσια... Μια χαρά τα παω και με τους δυο!!! :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Elli μην αγχώνεσαι...πράξε όπως σου βγει εκείνη τη στιγμή...

Εγώ στη βάφτιση του πρώτου μου παιδιού δεν γνώριζα από ολα αυτά...ο παππάς μου είπε απλα, φίλα τον νονό και πάρε το μωρό...και εγω άσχετη με όλα αυτά, φίλησα τον νονό στο μάγουλο και πήρα το μωρό...και όπως καταλαβαίνεις άκουσα τά σχόλια!!!

Τότε είχα ντραπεί λιγάκι, τώρα που το σκέφτομαι γελάω...Γελάει και νονός μας, γιατί ούτε και αυτός γνώριζε απο αυτά, οπότε του φάνηκε φυσιολογικό το φίλημα στα μάγουλα...

Πάντως τον Αυγουστο που θα βαφτίσω τη μικρή νου θα φιλήσω το χέρι του νονού, τις μετάνοιες θα ήθελα να τις αποφύγω...

Οι δυό νεραϊδούλες μου...όλη μου η ζωή!!!

 

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

bipe21.. που εγινε η βαφτιση που περιγραφεις??

 

 

εγω όταν εγινα νονά μου εκανε μετανοιες η μαμα.. Και γελασαμε και πολυ γιατι εγω ημουν 16 χρονων όταν βαφτισα τον Χρηστο...

 

Όμως με τιποτα δεν το θεωρω υποτιμιτικό.. Κι εγω θα κανω στη Νονά και τον Νονό της κορης μου (και η νονά θα ειναι 8 χρονων..) Ειναι μια τιμή, ενα ευχαριστώ που κανει το παιδι μου Χριστιανό.

 

όπως και να το κανεις εχει την αξια του. Αλλιως θα πηγαινα στο ληξειαρχειο, θα εκανα μια ονοματοδοσια και ...εξω απ'την πόρτα!!

 

(φυσικα και δεν κατακρινω τις αποφασεις κανενος.. Ο μπαμπας μου ας πουμε με το ζορι ηρθε στο γαμο και σταθηκε διπλα μου, με το ζορι θα ερθει στην εκκλησια για τη βαφτιση... Δεν γουσταρει εκκλησιες... Ο λογιστης της εταιρειας που ειναι ακομη χειροτερος δεν εκανε καν βαφτιση. Εκανε ονοματοδοσια... Μια χαρά τα παω και με τους δυο!!! :wink: )

 

εγινε στην Αγια Βαρβαρα στο ΙΛΙΟΝ στο γαμο ειχε ζητησει το λιγοτερο 300 ειχε πει παλι στον κουμπαρο και να σκεφτειται οτι στο γαμο δεν εκαναν το μυστηριο οι ιερεις της εκκλησιας αλλα ιερεις που ηταν καλεσμενοι στο γαμο!εκμεταλευονται το γεγονος οτι ειναι ωραια εκκλησια!

αλλα τωρα στην βαφτιση θα του ορμουσα δεν μπορουσα αλλο, και δεν ηταν μεγαλος σε ηλικια! αν μαθω ποτε πως ανεβαζουν φωτο θα σας βαλω να δειτε ειναι ετοιμοι και οι δυο για μαχη

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν πάντρεψα πριν 3 χρόνια στην Αγία Σκέπη έδωσα λιγότερα!!!!!

Την ώρα της πληρωμής ο άντρας του έδωσε χωρίς να ρωτήσει 100 ευρώ. Ο παπάς δεν τα δέχτηκε και του είπε "παιδί μου άλλοι δίνουν 150 ευρώ, άλλοι 200 και άλλοι 250 ευρώ" . Και τότε δώσαμε 150 ευρώ.

Αναφέρω την Αγία Σκέπη γιατί είναι πολύ δημοφιλής (και, παρακαλώ μην με παρεξηγήσετε, ολίγον νεοπλουτίστικη)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο παππάς σου πάντως να είναι σαν τον παππά που βάπτισε τη κόρη μου. Ενω περίμενα να μου πεί να κάνω μετάνιες και να φιλήσω το χέρι του νονού φωνάζει τον άντρα μου και του λέει, φιλα το χέρι της γυναίκας σου, φίλα την και στο μάγουλο,κάνε 3 μετάνιες και φίλα το χέρι του νονού. Χαζέψαμε όλοι στην εκκλησία και πιο πολύ τα πεθερικά μου, εγώ δε.... το καταευχαριστίθηκα. Πρωτότυπο ε?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...