Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδική περίπτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα αγοράκι 3 μηνών. Είχα εξαιρετική εγκυμοσύνη και γέννησα με καισαρική τομή λόγω προηγούμενου χειρουργείου. Ο μικρός γεννήθηκε 3,490 στο Ιασώ. Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό και υποτίθεται ότι μου τον έφερναν όποτε έκλαιγε. Η προσπάθεια για το θηλασμό ήταν το πιο δύσκολο πράγμα που έχω κάνει και τελικά απέτυχε. Το μωρό δεν κατάφερε να πιάσει το στήθος μου ποτέ. Έφτασα να προσπαθώ μέχρι και 2,5 ώρες ενώ αυτό έκλαιγε σπαρακτικά και χτυπιόταν πάνω μου. Με βοήθησαν όλες οι μαίες του Ιασώ, η δικιά μου, ο άντρας μου, η μαμά μου αλλά τελικά την τέταρτη ημέρα και ενώ επέμενα να μην του δώσουν τίποτα άλλο (χωρίς να ξέρω αν το έκαναν) έπαθε αφυδάτωση και πυρετό, μείναμε άλλη μία μέρα μέσα και του χορήγησαν με την εντολή του παιδιάτρου που το έβλεπε, συμπλήρωμα.

Η διαδικασία που την είχα και για εύκολη στο μυαλό μου με κατέβαλε πολύ ψυχολογικά και όταν επιστρέψαμε σπίτι του δώσαμε 6 φορές συμπλήρωμα και μετά ξεκίνησα να βγάζω γάλα με θήλαστρο. Το ηλεκτρικό της Avent.

Σε ένα μήνα και αφού το... έκαψα, νοίκιασα το syphony της Medela και ακόμα και τώρα βγάζω όλο το γάλα που πίνει (150 ml το γεύμα) με αυτό.

Δοκιμές για θηλασμό έκανα πάρα πολλές και συνεχίζω να κάνω. Δεν τα κατάφερε ποτέ.

Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο

και αν ναι πως το αντιμετώπισαν?

 

Υ.Γ O μικρός έχει ευρεία παλινδρόμηση και πιθανή αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Δεν τρώω γαλακτοκομικά.

Ευχαριστώ

Μαρία

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mariak μου εγω μονο μπραβο μπορω να σου πω για την επιμονή σου. Εφοσον υπάρχει η επιλογή του θηλαστρου να μην στεναχωριέσαι.

Ισως θα επρεπε να εχεις καλεσει και μια συμβουλο θηλασμου στο σπιτι για να σου δειξει διαφορες στάσεις ή να δει απο κοντα τι φταίει.

Σε καθε περιπτωση μπορεις να αντλεις οσο καιρο θελεις και να μην πιει σταγονα ξενο γαλα το μωρακι σου.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

mariak μου εγω μονο μπραβο μπορω να σου πω για την επιμονή σου. Εφοσον υπάρχει η επιλογή του θηλαστρου να μην στεναχωριέσαι.

Ισως θα επρεπε να εχεις καλεσει και μια συμβουλο θηλασμου στο σπιτι για να σου δειξει διαφορες στάσεις ή να δει απο κοντα τι φταίει.

Σε καθε περιπτωση μπορεις να αντλεις οσο καιρο θελεις και να μην πιει σταγονα ξενο γαλα το μωρακι σου.

Καλη συνεχεια!

 

πρωτα απο ολα μπραβο για την προσπαθεια και την επιμονη σου.

 

Ακομη και αν με το θηλαστρο μπορεις να δινεις στο μωρο το γαλα σου ειναι κατι σημαντικο, ενας πιο ειδικος (ρωτα και στο ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ στο κρεντο μητρικου θηλασμου αν εισαι Αθηνα πιθανοτατα να σου πουν να πας απο κει με το μωρακι να σε βοηθησουν ξερω οτι καποιες φορες το κανουν) ειτε απο το φορουμ ειτε αν αναζητησεις σε αλλους φορεις να σου δωσουν καποια κατευθυνση για να μπορεις να θηλαζεις απευθειας..

ευχομαι ολα να πανε καλα και μπραβο παλι για την προσπαθεια σου..

Link to comment
Share on other sites

mariak μου εγω μονο μπραβο μπορω να σου πω για την επιμονή σου. Εφοσον υπάρχει η επιλογή του θηλαστρου να μην στεναχωριέσαι.

Ισως θα επρεπε να εχεις καλεσει και μια συμβουλο θηλασμου στο σπιτι για να σου δειξει διαφορες στάσεις ή να δει απο κοντα τι φταίει.

Σε καθε περιπτωση μπορεις να αντλεις οσο καιρο θελεις και να μην πιει σταγονα ξενο γαλα το μωρακι σου.

Καλη συνεχεια!

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

έχω το τηλέφωνο μιας συμβούλου και το σκέφτομαι αλλά πριν από δύο εβδομάδες έκανα απόπειρα πάλι μόνη μου. Ο μικρός κατάφερε να φάει τρεις φορές(αν έφαγε) και μετά επέμενα για άλλες τέσσερα γεύματα. Το απαοτέλσμα ήταν να πάθει κρίση κλάμματος και ανησυχίας, ενώ είναι εξαιρετικά ήσυχος και γελαστός, να τραυματίσει πάρα πού τις θηλές μου, να χάσω το ρυθμό με το θήλαστρο, να χάσει βάρος και να κάνουμε μία εβδομάδα να επανέλθουμε τα κανονικά.

Να σημειώσω ότι αντλώ περίπου 9 ώρες το 24ωρο για 40 λεπτά περίπου τη φορά και αυτό είναι πολύ δύσκολο άλλα έχω κατφέρει πια να το κάνω και χωρίς να είναι κάποιος μαζί στο σπίτι.

Θέλω να επανέλθω γιατί η παιδίατρος μου λέει ότι σιγά σιγά πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα που πίνει και εγώ ότι και να κάνω δεν καταφέρνω να έχω πάνψ από 750 με 850 ml την ημέρα. Και λέει ότι θα πρέπει να του δώσω ένα γεύμα συμπλήρωμα αν δεν βγάλω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα μπραβο για την προσπαθεια και την επιμονη σου.

 

Ακομη και αν με το θηλαστρο μπορεις να δινεις στο μωρο το γαλα σου ειναι κατι σημαντικο, ενας πιο ειδικος (ρωτα και στο ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ στο κρεντο μητρικου θηλασμου αν εισαι Αθηνα πιθανοτατα να σου πουν να πας απο κει με το μωρακι να σε βοηθησουν ξερω οτι καποιες φορες το κανουν) ειτε απο το φορουμ ειτε αν αναζητησεις σε αλλους φορεις να σου δωσουν καποια κατευθυνση για να μπορεις να θηλαζεις απευθειας..

ευχομαι ολα να πανε καλα και μπραβο παλι για την προσπαθεια σου..

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και εσένα,

δυστυχώς δεν μπορώ να πάω πουθενά εκτός αν κουβαλήσω και το 3,5 κιλά θήλαστρο μαζί μου, και εκεί που πάω μπορώ να αποστειρώσω κ.λ.π, κ.λ.π.. Οπότε δεν μπορώ να πάω στο Έλενα.

Τα καταφέρνω με το θήλστρο αλλά δεν μπορώ να προπορευτώ σε γάλα παραπάνω από ένα γεύμα και έτσι είμαι δεσμευμένη. Δεν με πειράζει καθόλου, αυτό που με πειραζει είναι ότι σκέφτομαι μήπως αναγκαστώ να δώσω άλλο γάλα και δε θέλω με τίποτα. Και ψάχνω τρόπο είτε να αυξήσω την παραγωγή είτε να μπορέσει να θηλάσει ώστε να μην υπάρχει το θέμα ml. Πρέπει να είναι τόσα και αν δεν είναι υπάρχει πρόβλημα.Πάντα μου λένε οι παιδίΑτροι ότι πεινάει γιατί είναι λαίμαργος και θέλει πάντα κι άλλο...

Βάρος έχει τέλειο και ύψος και όλα άλλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariak. συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις! Διάβασε λίγο το πρωτόκολλο αντλησεων που αναφέρει η Αγλαΐα στον επαναγαλακτισμό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

ίσως να το έχεις υπόψην σου και να το ακολουθείς ήδη, αν όχι, πιστεύω πως θα σε βοηθήσει ώστε να αυξήσεις την ποσότητα που βγάζεις συνολικά την ημέρα.

Αν θέλεις, γράψε μας πιο αναλυτικά τις πληροφορίες που ζητάει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

ώστε να δούμε πόσα γεύματα κάνει το μωρό, πόσες αντλήσεις εσύ, το βάρος του κλπ και να μπορέσουμε ίσως να σου προτείνουμε τρόπους για αύξηση.

Όσον αφορά στα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος, δεν ξέρω αν χρειάζεσαι, θα σου πούνε πιο έμπειρες κοπέλες.

 

Το μωρό σου δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα (όπως κοντός χαλινός γλώσσας) που δεν τον αφήνει να πιάσει σωστά; Αν είναι χαλινός, λύνεται το πρόβλημα με μια απλή επεμβασούλα με τοπική αναισθησία, αν είναι κάτι άλλο, ίσως μια σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να σε βοηθησει. Σε ποια περιοχή μένεις, να δούμε αν υπάρχει εκεί κάποιος σύμβουλος;

Μήπως θα βοηθούσε να έβαζες σιγά σιγά σε ώρες που δεν είναι πολύ πεινασμένο και ανήσυχο το μωρό στο στήθος, ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να κάνει θηλαστικές κινήσεις (εμένα η κόρη μου είχε χαλινό και το 1ο 24ωρο δεν μπορούσε να τραβήξει καθόλου γάλα και με είχε καταπληγώσει, της είχε πέσει το σάκχαρο και είχε ανεβάσει πυρετό. Όσο πέρναγε η ώρα τόσο πιο νευρική και λιγότερο συνεργάσιμη γινόταν. Ο παιδίατρος στο μαιευτήριο είπε να δοθεί συμπλήρωμα. Ήπιε πολύ λίγο αλλά μετά συνεργάστηκε πολύ καλύτερα και έπιασε το στήθος για λίγο σωστά. Μετά από αρκετές μέρες κατάφερε να πιάνει και να τρώει χωρίς να με πληγώνει.) Μήπως να το δοκίμαζες σιγά σιγά, χωρίς να τον πιέζεις να καθίσει πολύ, αυξάνοντας πολύ σταδιακά τον χρόνο;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους γιατρούς... πιστεύω πως εσύ μπορείς να καταλάβεις αν το γάλα που έχεις φτάνει για το μωρό σου. Αν ενδιάμεσα από τα ταΐσματα κοιμάται ή είναι ήσυχος, αν οι πάνες που βρέχει είναι καλές στον αριθμό κάθε μέρα, αυτό σημαίνει ότι το γάλα του φτάνει. Αν δείξει σημάδια ότι χρειάζεται περισσότερο, θα αυξήσεις τον αριθμό των αντλήσεων για μερικές μέρες και το γάλα σου θα αυξηθεί. Όσο θα περνάει ο καιρός, λογικά το στήθος σου θα ανταποκρίνεται καλύτερα στο θήλαστρο και θα μπορείς να βγάζεις όλη την ποσότητα που χρειάζεται με λιγότερες αντλήσεις. Οπότε, υπομονή και επιμονή!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

Μήπως για να μην είσαι κλεισμένη στο σπίτι αγόραζες και ένα καλό θήλαστρο μικρότερο να μπορείς να αντλείς όπου πηγαίνεις και να μεταφέρεις το γάλα σε θερμομονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη... ένα ένα τα θυμάμαι, αλλά πιστεύω ότι οι πληροφορίες αυτές θα σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή, οπότε... ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675 για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος (πόσο διατηρείται, πώς το μεταφέρουμε με ασφάλεια κλπ)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Mariak. συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις! Διάβασε λίγο το πρωτόκολλο αντλησεων που αναφέρει η Αγλαΐα στον επαναγαλακτισμό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

ίσως να το έχεις υπόψην σου και να το ακολουθείς ήδη, αν όχι, πιστεύω πως θα σε βοηθήσει ώστε να αυξήσεις την ποσότητα που βγάζεις συνολικά την ημέρα.

Αν θέλεις, γράψε μας πιο αναλυτικά τις πληροφορίες που ζητάει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

ώστε να δούμε πόσα γεύματα κάνει το μωρό, πόσες αντλήσεις εσύ, το βάρος του κλπ και να μπορέσουμε ίσως να σου προτείνουμε τρόπους για αύξηση.

Όσον αφορά στα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος, δεν ξέρω αν χρειάζεσαι, θα σου πούνε πιο έμπειρες κοπέλες.

 

Το μωρό σου δεν κάνει καλές θηλαστικές κινήσεις ή μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα (όπως κοντός χαλινός γλώσσας) που δεν τον αφήνει να πιάσει σωστά; Αν είναι χαλινός, λύνεται το πρόβλημα με μια απλή επεμβασούλα με τοπική αναισθησία, αν είναι κάτι άλλο, ίσως μια σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να σε βοηθησει. Σε ποια περιοχή μένεις, να δούμε αν υπάρχει εκεί κάποιος σύμβουλος;

Μήπως θα βοηθούσε να έβαζες σιγά σιγά σε ώρες που δεν είναι πολύ πεινασμένο και ανήσυχο το μωρό στο στήθος, ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να κάνει θηλαστικές κινήσεις (εμένα η κόρη μου είχε χαλινό και το 1ο 24ωρο δεν μπορούσε να τραβήξει καθόλου γάλα και με είχε καταπληγώσει, της είχε πέσει το σάκχαρο και είχε ανεβάσει πυρετό. Όσο πέρναγε η ώρα τόσο πιο νευρική και λιγότερο συνεργάσιμη γινόταν. Ο παιδίατρος στο μαιευτήριο είπε να δοθεί συμπλήρωμα. Ήπιε πολύ λίγο αλλά μετά συνεργάστηκε πολύ καλύτερα και έπιασε το στήθος για λίγο σωστά. Μετά από αρκετές μέρες κατάφερε να πιάνει και να τρώει χωρίς να με πληγώνει.) Μήπως να το δοκίμαζες σιγά σιγά, χωρίς να τον πιέζεις να καθίσει πολύ, αυξάνοντας πολύ σταδιακά τον χρόνο;

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις.

Για το χαλινό γλώσσας ακούω πρωτη φορά αλλά το παιδί το έχουν δει 4 παδίατροι, εκτός του μαιευτηρίου που ξέρουν για το πρόβλημα. Δεν θα το έβλεπαν λες? Να ρωτήσω?

Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους μήπως και τα καταφέρει αλλά πλέον εκνευρίζεται πάρα πολύ. Και δυστυχώς μαζί του και εγώ αποσυντονίζομαι γαιτί το θήλαστρο είναι μεν πολύ δύσκολο, αλλά είναι πλέον ο τρόπος που ξερω, ενώ ο θηλασμός είναι κάθε φορά σαν να ξεκινάω από την αρχή.

Στο μεταξύ σε ένάμιση μήνα επιστρέφω στη δουλειά, οπότε το θήλαστρο με βολεύει, ώστε να μη φάει ξένο γάλα. Η αγωνία μου είναι πως θα έχω περισσότερο. Ακολουθώ τον τρόπο για τον επαναγαλακτισμό. Το είχε βρει ο άντρας μου όταν ήρθαμε και έτσι κατάφερα να έχω όσο γάλα χρειάζεται μέχρι τώρα. Τώρα παρήγγειλα και άλλη χοάνη και θα δοκιμάζω να κάνω διπλή ταυτόχρονη άντληση για μείωση χρόνου άρα και συχνότερες αντλήσεις. Τον πρώτο καιρό έκανα 12 αντλήσεις το 24ωρο κάθε δύο με τρεις ώρες για περιπου μία ώρα.Δηλαδή έκανα μόνο αυτό. Τώρα κάνω λιγότερες και βγάζω μέχρι και 1000 ml το 24ωρο. Αλλά είναι ακριβώς όσο πίνει. Θα στείλω τα αναλυτικά στοιχεία αύριο, μήπως κάτι δεν ξέρω. Πάλι ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απλα μπηκα να πω ενα μεγαλο μπραβο.

Οσες εχουν περασει την φαση του θηλαστρου ξερουν πολυ καλα οτι ειναι μεγαααλο μανικι. Μπραβο σου για την υπομονη και την επιμονη σου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ που κάνω επαναγαλακτισμό με θήλαστρο, μίλησα με μια σύμβουλο και πήγα και σε ενδοκρινολόγο και εκείνος μου έδωσε ένα φάρμακο για αύξηση προλακτίνης. Στο αναφέρω μήπως θα ήθελες να το πάρεις κι εσύ, πιστεύω ότι με την ποσότητα που έχεις ήδη θα δουλέψει πολύ καλύτερα. Αν θέλεις, να σου στείλω pm με τα στοιχεία του γιατρού.

Καλή επιτυχία!!! Όλα για τα παιδιά μας!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...