Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αμάν! :?

Ακόμη δεν αρχίσαμε και κολλήσαμε!

Ζω με αυτό το άγχος από τότε που αρχίσανε τα παιδιά μου τον παιδικό σταθμό....Πώς είναι τα κεφαλακια των παιδιών σας!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ πονεμενη ιστορια ειχα παρει ολα τα φαρμακα τιποτα δεν εκανα μεχρι που μου ειπαν για την βαζελινη ναι βαζελινη τωρα δεν υπαρχει τιποτα στοκεφαλακι τους. Ακου λοιπον θα βρεξεις τα μαλλακια τους θα βαλεις βαζελινη θα την αφησεις λιγο και μετα ΠΡΟΣΟΧΗ θα βαλεις πρωτα απο αυτο που πλυνεις τα πιατα και μετα νερο μην βαλεις πρωτα νερο γιατι δεν θα ξεκολλησει ποτε η βαζελινη :D καντω και θα με θυμηθεις καλη επιτυχια εχω σωθηκα

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

αχ πονεμενη ιστορια ειχα παρει ολα τα φαρμακα τιποτα δεν εκανα μεχρι που μου ειπαν για την βαζελινη ναι βαζελινη τωρα δεν υπαρχει τιποτα στοκεφαλακι τους. Ακου λοιπον θα βρεξεις τα μαλλακια τους θα βαλεις βαζελινη θα την αφησεις λιγο και μετα ΠΡΟΣΟΧΗ θα βαλεις πρωτα απο αυτο που πλυνεις τα πιατα και μετα νερο μην βαλεις πρωτα νερο γιατι δεν θα ξεκολλησει ποτε η βαζελινη :D καντω και θα με θυμηθεις καλη επιτυχια εχω σωθηκα

 

 

:shock::shock::shock: Μηηηηηη....!!!!Ελπιζω να σε προλαβα...μη βαλεις αυτο που πλενεις τα πιατα στο κεφαλακι του παιδιου....υπαρχουν τοσοι κινδυνοι απο αλλεργια μεχρι δερματικα να πεσουν τα μαλλια κτλ...

Βαλε καλυτερα πρασινο σαπουνι να φυγει η βαζελινιλα...αν και εγω δε θα εβαζα βαζελινη.... :roll::roll:

 

Το ξυδι τις διωχνει αυτο ξερω...

 

Προληπτικα να βαζετε πισω απο τα αυτακια του παιδιου μια σταγονα απο παιδικο αρωμα τις κρατα μακρυα τις ατιμες.... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Zαχαρένια

δεν νομίζω ότι θα έβαζα σαπούνι πιάτων στο κεφαλάκι τους!και το sitem καλό είναι!(αντιφθειρικό σαμπουάν).

Απλά είναι το άγχος και το καθημερινό ψάξιμο.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηρα για την Αννα μου μια λοσιον που μυριζει τριανταφυλλο και δρα προληπτικα. Βαζουμε λιγο καθε μερα και ελπιζουμε!Για αγορακια κυκλοφορει και τζελ μαλλιων που δρα επισης προληπτικα.

Ετσι τουλαχιστον μου ειπαν στο φαρμακειο! :D

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας προειδοποίησαν στο σχολείο για ψείρες και νευρίασα πολύ.

Πως γίνεται ρε κορίτσια κάθε χρόνο να μαζεύονται όλες οι ψείρες στα σχολεία και να κάνουν πάρτυ??? Τι φταίει?? Γιατί να ταλαιπωρούμαστε τόσο οι μανάδες? Κάτι θα μπορέι να γίνει , δεν μπορεί?

Link to comment
Share on other sites

υπέρχει στα φαρμακεία λοσιόν της frezyderm για να μην κολλήσει το παιδί ψείρες

 

το χρησιμοποιούμε και προς το παρόν δεν μας έχει προδώσει :cool:

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν χρονια (επειδη και οι δασκαλες κολλανε δυστυχως και γω ειμαι επιρρεπης) ειχα ζητησει στο φαρμακοποιο να μου δωσει κατι δραστικο.. μου εφτιαξεο ιδιος κατι που ειχε σαν βαση την καμφορα και οντως δεν επιασα τιποτα..

Βεβαια βρωμουσε τοσο πολυ που ουτε ανθρωπος δεν με πλησιαζε.. :lol: (ομως με το μαλλι μεχρι τη μεση δεν το διακινδυνευεις.. καλυτερα να βρωμας παρα να γινεις ψειροφωλια..)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ντορακι κι εμενα τα μαλλια μου ειναι μακρια και αν κολλησει ο γιος μου κι απο αυτον εγω την εβαψα....τώρα που το λεω όμως...επειδή τα βάφω,τόσο χρόνια δεν εχω κολλησει κι ας ειμαι συνεχεια με παιδια λογω επαγγελματος...λες όντως να είναι αλήθεια οτι οταν τα βαφεις οι ψειρες δεν πλησιαζουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ντορακι κι εμενα τα μαλλια μου ειναι μακρια και αν κολλησει ο γιος μου κι απο αυτον εγω την εβαψα....τώρα που το λεω όμως...επειδή τα βάφω,τόσο χρόνια δεν εχω κολλησει κι ας ειμαι συνεχεια με παιδια λογω επαγγελματος...λες όντως να είναι αλήθεια οτι οταν τα βαφεις οι ψειρες δεν πλησιαζουν??

 

αυτό ξέρω και γω. Ότι οι ψείρες δεν πάνε σε βαμμένα μαλλιά...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και εμείς βρήκα μια κόνιδα εχθές βράδυ :evil: Παρόλο που βάζαμε λοσιόν-σπρέυ προληπτικά.

Η βαφή προφυλάσσει μόνο αν είναι πολύ φρέσκια μας είπε η δασκάλα.

 

Είδωμεν! Πήραμε το χτενάκι και μια λοσιόν με σιλικόνη που "σκάει" τις κόνιδες και τις ψείρες και χρησιμοποιείτε την 1ημέρα την 7η &την 14η. Είναι κατάλληλο και για εγκύους και θηλάζουσες.

Το θέμα είναι όμως οτι το παιδί μου από κάπου την κόλλησε και εγώ το καθαρίζω και είναι εντάξει αν κάποιο παιδί δεν καθαριστεί δεν θα ξανακολλήσουν όλα?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μαμινα αυτο με τη βαφη και τα μαλλια ειναι μυθος..

Εγω βαθω τα μαλλια μου απο το 99 (κανω και ντεκαπαζ, ανταυγιες γενικα οτι εχει ευχαριστηση η κομμωτρια) και παρολα αυτα εχω κολλησει 4 φορες.

Βεβαια εχει να κανει και με τον τροπο που εχεις επαφη με τα παιδια.. Μια βρεφονηπιοκομος ειναι ολη μερα αγκαλια με τα παιδια (ειδικα αν δουλευει με τις ηλικιες που δουλευα εγω μεχρι 3 χρονων).. τα παιδια ειναι συνεχεια κολλημενα πανω σου, θελουν χαδια και φιλια.. τι θα κανεις θα τα διωξεις επειδη εχουν ψειρες?

 

Αυτο που λεει η Βικυ ειναι δυστυχως το δυσαρεστο.. τα παιδια που οι γονεις δεν ενδιαφερονται και δεν τα καθαριζουν ειναι το προβλημα...

Ξερετε ποσα παιδια εχω ξεψειρισει μονη μου γιατι οι γονεις δεν κανουν τιποτα?

Θυμαμαι μια χρονια ειχα μια πιτσιρικα και την ξεψειριζα μια βδομαδα... την κρατουσα εξω απο την κρεβατοκαμαρα την ωρα του υπνου και το παιδι κοιμοταν σε ενα μαξιλαρι πανω στ αποδια μου.

Οι γονεις (καταστηματαρχες της περιοχης δεν ηταν να πεις και τιποτα τσιγγανοι) ελεγαν οτι το παιδι δεν καθεται να το καθαρισουν..

Αφου τους εγιναν για καιρο συστασεις και το προβλημα παρεμεινε το εκανα μονη μου..

Ομως αυτοι ειχαν και μεγαλυτερο παιδακι..

Η συσταση που τους εγινε ηταν η εξης..

Το παιδι σας δεν εχει ουτε μυρωδια ψειρας στο κεφαλι του.. αν τη δευτερα ερθει παλι με ψειρες δεν θα το δεχτουμε οποτε κανονιστε απο τωρα ποιος θα το κρατησει..

Δευτερα πρωι παραλαμβανειτο παιδι η διευθυντρια και με φωναζει (ως εμπειρη ψειροκτονα)..

Λεει στον πατερα δεν προκειτε να φυγετε αν δεν γινει σχετικος ελεγχος..

Την κοιταω και βρισκω μια ολοκληρη μανα-ψειρα που ευτυχως δεν ειχε προλαβει να γεννησει ακομα..

Τους δινουμε πισω το παιδι, γινεται σχετικη φασαρια αλλα το αποτελεσμα ηταν προφανως να σχοληθουν και με το μεγαλυτερο γιατι εκτοτε καθ ολη την χρονια δεν αντιμετωπισαμε προβλημα με το παιδακι αυτο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε dora ίσως να είναι δύσκολο αυτό που θα σε παρακαλέσω δεν ξέρω, όμως το σκέφτηκα διαβάζοντας τα γραφόμενα σου.

Μήπως θα μπορούσες, όποτε έχεις χρόνο να μας κάνεις μια περιγραφή "αναγνώρισης ψείρας" :lol:

 

Δεν έχω ιδέα πως είναι.... Την κόνιδα την βρήκε ο άντρας μου και λέει ότι είναι στρογγυλό και όταν το βάζεις ανάμεσα στα νύχια και το πιέζεις σπάει και μέσα είναι σκούρο. Αληθεύει? ή ήταν κάτι άλλο και τζάμπα είμαστε σε συναγερμό οικογενειακώς?

 

Θα είμαι υπόχρεη! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Και μας η Ζέτα το Σαββατοκύριακο που την έψαξα βρήκα μερικές κόνιδες, παρόλο που βάζαμε προληπτική λοσιόν. Τελικά μάλλον έχουν ανοσία οι ψείρες. Την καθάρισα, το είπα και σήμερα στο νηπιαγωγείο και βλέπουμε. Δυστυχώς δεν δίνουν όλοι οι γονείς την δέουσα προσοχή.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μάνα ψείρα είναι έντομο κανονικό σε ορατό μέγεθος, τύπου σκνιπάκι, οι κόνιδες είναι κολλημένες στη ρίζα, δεν αιωρούνται, και χρωματος μαύρο ή καφέ, αναλόγως...

ούτε καλημέρα δεν σας είπα, καταρχήν εύχομαι να μη κολλήσουμε πάλι, αλλά δυστυχώς και μεις πέρισυ την έχαμε πάθει για πρώτη φορά, και αυτό λόγω αδιαφορίας... άκουσον άκουσον των δασκάλων στον παιδικό σταθμό.

η εμπειρία μου είναι και μένα κλασική αν και εκνευριστική, έχω δύο κοριτσάκια 4.2. και 5.5 χρονών, όπότε πέρυσι πρώτη φορά, αν και πάνε σχολείο από τα 2, κολλήσαμε από τον παιδικό σταθμό. το διαπίστωσα έπειτα από έντονη φαγούρα στο κεφάλι μου, νόμιζα ότι είναι αλλεργία, στο τέλος λέω δε γίνεται αλλέργία τόσες μέρες, κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει και ψάχτηκα, ώρα 10.30 το βράδυ... πανικός, καθώς βρήκα και μια μεγάλη και τα αυγά της, βρίσκουμε διανυκτερεύον φαρμακείο, παίρνουμε λοσίον σαμπουάν και το επόμενο πρωί ώρα 5 ξυπνάω τα παιδια και κάνω τη θεραπεία...

παώ στον παιδικό πανικόβλητη, γιατι στο κεφάλι της μικρης είχα βρει τουλαχιστον 6 μάνες, φαντάσου τα αυγά, και τους εξηγώ πως το ανακάλυψα, με κοιτάζουν σχεδόν απαθέστατες και μου λένε: το ξέρουμε γιατί είχε και η... τάδε. εκεί να δεις κάτι νεύρα, φυσικά τους εξηγησα ότι το πρόβλημά μου ήταν να ενημερωθούν όλοι γιατί πρέπει να κάνουμε παράλληλά θεραπεία, ότι δεν είναι λογικό να μην ενημερώσουν, ότι αν δεν γίνει κάτι κάποιον πρέπει να ενημερώσω και εγώ για το πρόβλημα... νομίζω ότι αντέδρασα σωστά γιατί με απόλυτο τρόπο τους είπα ότι πρέπει να ενημερώσουν...

όσο για τους γονείς αδιαφορία ή άγνοια... σε μια μαμά που το είπα για να φυλάγεται και από το φόβο μη δεν της το πούν, μου απάντησε: άσε εγώ με τρία παιδιά ταλαιπωρούμε δυό μήνες τώρα....

τα θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί δεν πίστευα στα αυτιά μου, γονείς ενημερώστε το σχολέιο και δάσκαλοι τους γονείς, το πρόβλημα με τις ψείρες δεν σταματά αν δεν κάνουν θεραπεία όλοι στο σχολείο και στις οικογένειες όπου εκδηλώθηκε το περιστατικό, έιναι τόσο απλό.

δεν ξέρω ίσως να χουν μείνει στον παλιό καιρό που οι ψείρες ήταν ντροπή.

προληπτικά βάζουμε και εμείς λοσιον της frezyderm, αλλά ασ είμαστε και σε επιφυλακή.

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

ΤΑΟ, σε ευχαριστώ για την περιγραφή, εμείς συνεχίζουμε την πρόληψη και την Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού με την Δερματολόγο μας για να χω το κεφάλι μου (τρόπος του λέγειν) :lol: ήσυχο.....[/b]

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τέσσερα παιδιά και κάθε χρονιά το ίδιο πρόβλημα

Εχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες αντιφθειρικών,ξύδι οινόπνευμα, πετρέλαιο...

Μόνο τη βαζέλίνη δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Από αυτά το καλύτερο είναι το πετρέλαιο...Σκάνε οι ψείρες και δυναμώνει και το μαλί.

Τώρα για πρόληψη εγώ τους βάζω μια λοσιόν αλλά προχτές βρήκα στην δεύτερη.

Πάντως μια μέρα να μην το χτενίσεις το παιδί την πάτησες...

Μου είπε η μάνα μου να φτιάξω ένα μείγμα από ξύδι νερό και καμφορά, αλλά η μεγάλη μου είναι 9 χρονών πώς να της βάλω αυτό το πράγμα για πρόληψη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι ΥΠΕΡ του οινοπνεύματος και του πετρελαίου (ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ)!!!! μόνο με αυτό "σωθήκαμε"...χιχι...

ΜΕ τη βαζελίνη δεν το ξέρω.... σε περίπτωση αναγκης (κούφια η ώρα πάλι) θα το δοκιμάσω...χιχι...

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που βαζω ζελε στα μαλλια τους

δεν ξαναεμφανιστηκε ψειρα. Ζελε που πουλανε

στο εμποριο οποιαδηποτε μαρκα τους τα κοβω κ

καρφακια κ κανουμε κ κομμωση!!! :D

Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν κανει καλο

το ζελε να ερθει σε επαφη

με το δερμα για αυτο κ το βαζουμε μονο επανω στην

τριχα σε συνδυασμο με νερο δηλαδη βρεχω τα χερια

μου πρωτα βαζω λιγο ζελε το ανακατευω κ το

απλωνω στην τριχα. Η μυρωδια του ζελε κανει ολη τη

δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μυθος κοριτσια αυτο..εγω βαφω τα μαλλια μου ξανθα με επαγγελματικες βαφες οχι του εμποριου, με 40αρι οξυζενε και παλι κολλησα απο τοτε που ξεκινησε η κορη μου στο σχολειο. περυσι προνηπιο και φετος νηπιο κι ομως ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει. ο δερματολογος μου ειπε οτι δεν εχει καμοα σχεση αυτο τελικα, αν τα μαλλια ειναι βαμμενα. ολα ειναι να το εχει το αιμα σου τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν όλες οι μητέρες - γιατί επι τον πλείστον δική μας δουλειά είναι- προσέχαμε τα κεφαλάκια των παιδιών μας τότε το προβλημα θα λυνόταν πολύ γρήγορα.

Εγώ βρήκα στο κεφαλάκι της μικρής μου ψείρες όταν πρόσεξα ότι ξύνεται συνεχώς.Απο την ημέρα που ξεκίνησε το νηπιαγωγείο βάζαμε μια φυτική λοσιον προληπτικά η οποία όμως μας πρόδωσε τελικά.Ίσως και η δράση της να μην κρατά για ώρες οπότε ήταν ανευ αποτελεσμάτων.Και ενώ ξεκινώ θεραπεία με σαμπουαν και ύστερα απο σχολαστικό έλεγχο - και πολλές διαμαρτυρίες απο μέρους της - σιγουρεύομαι πως δεν υπάρχει τίποτε στο κεφαλάκι, βρίσκω την επόμενη μέρα κιόλας άλλες 2 ψείρες-μανες.Δεν λέω τίποτε στη δασκάλα,περιμένω τη Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο και σιγουρεύομαι για ακόμη μια φορά πως το κεφαλάκι της είναι καθαρό μιας και την Κυριακή το βράδυ δεν υπήρχε ίχνος ψείρας ή κονιδας.Προφανώς όμως κάποια άλλη μητέρα δεν κάνει όλα τα παραπάνω και ξανακολλήσαμε.

Ξέρω ότι τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι κατάλληλα αλλά δεν φτάνει μόνο η δική μου μέριμνα.Στο νηπιαγωγείο έχει αναρτηθεί η σχετική ενημέρωση και πρέπει όλοι να ακολουθούμε αυτή τη διαδικασία έστω και μια φορά την εβδομάδα, διαφορετικά δεν εξαλείφονται οι ψείρες και οι κόνιδες.

Και επιπλέον κάνουμε όλοι η οικογένεια την θεραπεία για προληπτικούς ευτυχώς μέχρι στιγμής λόγους.Ευτυχώς που η μεγάλη μας κόρη στο δημοτικό δεν έχει κολλήσει.Εκέι η προληπτική λοσιον γιατί δρα και στο νηπιαγωγείο όχι?

Παντως γνωρίζω πως οι ψείρες εξαφανίζονται με τα κρύα.Άντε λοιπόν να χειμωνιάσει μπας και σωθούμε.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...