Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ??


Recommended Posts

Κοριτσια και αγορια καλημερα! Ανοιγω αυτο το θεμα καθοτι νεα μαμα ενος μικρου αγοριου και σε αναμονη δευτερου παιδιου εχω αρχισει και προβληματιζομαι!!Στο ψητο λοιπον. Εμεις σαν οικογενεια αν εξαιρεσουμε δανεια και δοσεις, περναμε τον μηνα με 1000€ περιπου. Αυτα προοριζονται για παγια εξοδα(λογαριασμοι τηλεφωνων, κινητων, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, και σουπερ μαρκετ) και απο εκει και περα οτι αλλο χρειαζεται. Μπορω να πω οτι με λιγο ζορι υπαρχει περιπτωση να βαλω και 100€ στην ακρη το μηνα. Τωρα με το νεο μωρακι που ερχεται πως θα τα βγαλουμε περα? ΘΕλω να πω κατα την γνωμη σας και την εμπειρια σας χαλαμε πολλα λεφτα το μηνα? Μηπως κανουμε κατι λαθος?Ανυπομωνω για την βοηθεια σας και τις απαντησεις σας!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς ζουμε 3 άτομα με έναν μισθό της τάξεως των 930 ευρώ δεν έχουμε όμως ενοίκιο, ο άντρας μου έκοψε το τσιγάρο :oops: και τους θεραπευτές του παιδιού που έρχονται σπίτι τους πληρώνω με τα χρήματα της προνοιας :oops: ε, και που και που κανα χατζιλίκι απο την μαμά μου ... έμαθα με τον καιρό να κάνω και βουντού (έτσι λέω την υπερβολική οικονομία :shock: )και ψιλοβγαίνουμε :oops: Α κοριτσάκι μου εσείς θεωρήστε πλουσιοι!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου κοριτσακι μπραβο!!Με τετοια παραδειγματα ειναι να μην παιρνεις κουραγιο?Συγχαρητηρια και να συνεχισεις να δινεις το καλο παραδειγμα!!Με ανεβασες σιγουρα!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τα βγαλετε περα μην ανησυχεις. Εγω πιστευω πως μαθαινεις να ζεις με οσα βγαζεις! Υπαρχουν ανθρωποι που με αυτα τα 1000 Ευρω ζουν 4μελη οικογενεια με ενοικιο , λογαριασμους, φρονηστηρια κλπ

Στν πορεια θα δεις ολα γινονται.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν το ένα παιδί σταματάει τις πάνες και το γάλα από το φαρμακείο, είναι σαν να έχεις τα έξοδα ενός μωρού πάλι, αφού το μεγάλο θα τρώει ότι και εσείς. Τα δύσκολα έρχονται χωρίς να έχω ακόμα εμπειρία όταν αρχίζουν σχολεία αθλητισμός αγγλικά κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Προσπαθώ πάνω από 1 χρόνο να κάνω 2ο παιδί. Σε αυτό το διάστημα τα οικονομικά μας χειροτερεύουν θα έλεγα. Ο σύζυγος μου εδώ κι ένα χρόνο ξεκίνησε μια νέα επιχείρηση, η οποία δεν αποδίδει τα αναμενόμενα λόγω της γενικής κρίσης στην αγορά. Έχει πάρει δάνειο κι έχει βάλει υποθήκη ένα δυάρι που έχει. Δεν ξέρω τι θα γίνει το μέλλον αβέβαιο, τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να χάσουμε αυτό το σπίτι. Όποτε βλέπω τηλεόραση ή ακούω ράδιο μαυρίζει η ψυχή μου! Το καλό είναι ότι εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και υπάρχει κάτι σταθερό στο σπίτι. Μένουμε σε ενοίκιο, αλλά έχουμε και οι δυο από ένα σπίτι, τα οποία δε νοικιάζουμε γιατί μένουν οι γονείς μας. Οι δικοί μου μου δίνουν κάποιο τυπικό ενοίκιο αλλά δεν καλύπτει το δικό μας. Και με όλα αυτά σκέφτομαι που πάω να κάνω 2ο παιδί, που δεν έχω χρήματα στην άκρη ούτε για τη γέννα (καλά αν αναγκαστώ γεννάω σε δημόσιο, το ξεπερνάω αυτό) αλλά τα μετέπειτα έξοδα? Βέβαια, πάντα όλοι είμαστε στριμωγμένοι και ποτέ δεν είναι η "κατάλληλη" στιγμή. Αλλά όταν βλέπεις ότι το πράγμα δεν τσουλάει μήπως είναι ανεύθυνο να κάνεις και άλλο παιδί? Από την άλλη το θέλω τόσο πολύ αλλά πιστεύω ότι το θέλει πολύ και η κόρη μου και ότι θα με ισορροπήσει ως μητέρα. Θα μου ζητάνε διάφορα κι εγώ δε θα μπορώ, το κόστος ζωής έχει εκτροχιαστεί. Και λέω μήπως κάθε εμπόδιο για "καλό", μήπως να παραιτηθώ από το πλάνο "2ο παιδί" γιατί αυτό υποδεικνύει η λογική μου?

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια είναι πολύ τυχερά όταν με το καλό αποκτήσετε το 2ο παιδάκι να δεις που όλα θα σας έρθουν βολικά. Εμείς μόλις αποκτήσαμε το μωρό μας πήγαν όλα πολύ καλά και οικονομικά τα καταφέραμε μια χάρα παρόλο που ο μικρός έπινε υποαλεργικό γάλα και θέλαμε μόνο για το γάλα του 200 ευρώπουλα το μήνα και τώρα που το σκέφτομαι αναρωτιέμαι :!: Να μην αγχώνεσαι τα μωράκια μόνο χαρά φέρνουν :!:

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι τα μωράκια φέρνουν τύχη.Και ΄γω προβληματιζόμουν πως θα τα βγάζουμε πέρα και με 2ο παιδί αλλά όταν γέννησα σε ένα μήνα ο άντρας μου πήρε περισσότερες ευθύνες στην δουλειά του κάτι σαν προαγωγή και του ανέβηκε ο μισθός σχεδόν στο διπλάσιο.

Εγινε δηλαδή αυτό που δεν περιμέναμε,ευτυχώς γιατί εγώ δεν εργάζομαι.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωρά δε φέρνουν καμμία τύχη.

Εκείνο που φέρνουν, στις περισσότερες οικογένειες, είναι η ανάγκη να αποταμιεύουν όσο μπορούν, να περιορίζουν τις εξόδους τους εκ των πραγμάτων και να εργάζονται πιο μεθοδικά.

Με αυτή την έννοια το οικογενειακό εισόδημα δεν μειώνεται με τον ερχομό ενός νέου μέλους, αλλά αναδιακατανέμεται πιο παραγωγικά.

 

Τώρα που διάβασα τί έγραψα, θα πάω να με προσλάβουν στο Αλογοσκουφείο Οικονομικών :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι σπαταλη..

Εκτος απο τη δοση του δανειου και αλλη μια δοση για ενα συμπληρωματικο που τα εχω ριξει στο μισθο μου απο τν οποιο μενουν 80 ολοκληρα ευρω το μηνα, χρειαζομαι για να πω οτι περναω χαλαρα και δεν ζοριζομαι 3000 ευρω το μηνα. Σε αυτα περιλαμβανονται ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ιντερνετ (δυο συνδεσεις πλεον) κινητα (4 συνδεσεις πουτου συζηγουν ειναι παντα γυρω στα 500 ευρω λογω επαγγελματος) κοινοχρηστα, δοση για μια πιστωτικη και το αυτοκινητο του αντρα μου (το οποιο δεν εχει πλεον αλλα ακομα ξεχρεωνουμε) Αυτα αν τα βαλεις κατω ειναι παγια γυρω στα 1500 το μηνα.

Τα υπολοιπα τα κανω απλα φυλλο και φτερο και δεν ξερω που πανε..

Η μαλλον ξερω...

Καθημερινα σχεδον παιδοτοποι (τωρα το καλοκαιρι πηγαιναμε στη θαλασσα και στις κουνιες και ευτυχως μου εμειναν λεφτα γιατι με τσεκουρωσε η εφορια)

Ο Χαρης παιρνει οτι θελει και οτι δει το ματι του..

Πχ προχτες του πηρα κατι παπουτσια που μου αρεσαν εμενα..

Σημερα ξαναπηγαμε για κατι αλλα ψωνια στο ιδιο μαγαζι ειδε κατι παπουτσια αθλητικα με τον Τομας το Τρενακι και τον κυνηγαγαμε σε ολο το μαγαζι να του τα παρουμε και τελικα τα πηραμε.. μαζι μας.

Φαγητο απ΄εξω συχνα (πολυ συχνα)

Σε καποια φαση που δεν εμπαιναν αυτα τα χρηματα στο σπιτι πραγματικα ζοριστηκαμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος ξοδεύει ανάλογα με το εισόδημά του. Πχ όταν ήμουν φοιτήτρια την έβγαζα μέχρι και τέλος του 2000 με 30.000 δρχ. , όχι γιατί δεν είχαν οι γονείς μου, αλλά γιατί τόσα μου έδιναν και εγώ δεν είμαι τύπος που ζητάει γενικώς. Βόλτες με τον σημερινό σύζυγο μόνο σε μέρη με δωρεάν διαμονή όπως παρκάκια, παραλία, Ακρόπολη, Λυκαβυττός και άλλα ρομαντικά μέρη. Καφέδες δεν πίνουμε έτσι κι αλλιώς. Με το που άρχισα να δουλεύω την επόμενη χρονιά: έξοδα αυτοκινήτου (αφού δέχτηκα από τους γονείς δώρο αυτοκινητάκι για το πτυχίο), εκδρομή στο εξωτερικό, βόλτες όχι σε δωρεάν μέρη αυτή τη φορά. Από τις 30.000 πήγα σε λίγους μήνες στις 150.000 χωρίς κοινόχρηστα ενοίκια κλπ. Ε μετά το γάμο που ξεκινήσαν και ΔΕΗ, ΟΤΕ, πετρέλαια, χωρίς παιδιά και ιδιαίτερες βόλτες και εξόδους, μιας και έχουμε το σπίτι μας πια, έχουμε φτάσει να ξοδεύουμε περίπου 1200-1500 ευρώ το μήνα και οι δύο. Αν χρειαζόταν όμως να το μειώσουμε πιστεύω ότι θα μπορούσαμε περιορίζοντας κάποιες ανέσεις πχ. δεύτερο αυτοκίνητο, ψώνια σε ρούχα-παπούτσια ή κάποιες από τις εξόδους.

Όσο για τα παιδιά δεν ξέρω αν φέρνουν τύχη, από ό,τι βλέπω όμως σε φίλους και συγγενείς φέρνουν σίγουρα θετική ενέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά, είναι ίσως επειδή είναι αρχή της σεζόν και έχω πολλά έξοδα με το παιδί (ρούχα, παπούτσια, δραστηριότητες) αλλά τα οικονομικά μου πάνε από το κακό στο χειότερο. Σίγουρα μπορείς να περιορίσεις αλλά πόσο. Δε βγαίνουμε συχνά, δεν παίρνουμε πολλά ρούχα και σίγουρα όχι ακριβά, ότι υπάρχει σε τρόφιμο μάρκα μη επώνυμη (του σούπερμάρκετ ή από το λίντλ) το παίρνουμε, τι να κόψεις δηλαδή? Σίγουρα όσα έχεις ξοδεύεις, αλλά υπάρχει ένα κατώτατο όριο διαβίωσης. Το μόνο που μπορώ να κάνω κάνω είναι να προσεύχομαι να έρθουν όλα βολικά και με το καλό να έρθει και το 2ο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ό,τι και να κάνει κάποιος υπάρχει ένα ελάχιστο ποσό που πρέπει να ξοδέψει...

Υπάρχουν μερικοί τρόποι να γλυτώσεις κάποια χρήματα, που μπορεί να μοιάζουν λίγα κάθε φορά, αλλά αθροιστικά το ποσό μεγαλώνει. Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα από αυτά αν όχι όλα, θα τα κάνεις ήδη.

- Η επίσκεψη στη λαϊκή να γίνεται το μεσημέρι όταν έχουν πέσει οι τιμές

- Οικονομία στο ρεύμα : σβήσιμο στις λάμπες όταν δεν είναι κανείς, τις συσκευές από το κουμπί, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με πολύ μέτρο κλπ

- Οικονομία στα καύσιμα με οικονομική οδήγηση, για μικρές αποστάσεις με τα πόδια κλπ

- Οικονομία στο τηλέφωνο με πακέτα πχ για υπεραστικά κλπ.

- Στο φαγητό δεν μπορείς να "κόψεις" αλλά είδα ότι όταν έμενα κοντά στους γονείς μου τα έξοδα για φαγητό είχαν μειωθεί αισθητά, γιατί πήγαινα συχνά σε αυτούς για φαγητό.

- Μετά από έξοδο για φαγητό, καφέ, κομμωτήριο (που λίγο-πολύ υπάρχουν), γυμναστήριο, τα φροντιστήρια του παιδιού ή άλλες δραστηριότητες να παίρνεις πάντοτε απόδειξη και να τις καταθέτεις όλες μαζί με τη φορολογική δήλωση. Για κάθε απόδειξη που δεν παίρνεις χάνεις ένα ποσοστό περίπου 10% ή και παραπάνω του ποσού της απόδειξης. Στις ιατρικές δαπάνες το ποσοστό είναι 20%.

- Ό,τι μηχανήματα πχ υπολογιστές κλπ παίρνει ο σύζυγος για τη δουλειά του (αφού είναι επαγγελματίας) πάντα με τιμολόγιο, για να επωφεληθεί τον ΦΠΑ. Το ίδιο στα αναλώσιμα. Αυτά βέβαια θα τα ξέρει και ο λογιστής αν έχει, αλλά καμιά φορά πρέπει να τους ρωτάς πολύ συγκεκριμένα για να σου απαντήσουν.

 

Διάφορα άλλα tips :

http://www.exetastiki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=106

http://www.myself.gr/Article/family-saving-cheapness/43-1924.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή katd,

 

Όπως καταλαβαίνεις είσαι και "καλή" κατάσταση σε σχέση με πολλούς άλλους.

 

Το να μπορείς να αποταμιεύεις 100? το μήνα είναι εξαιρετικό. Αν δεν κάνω λάθος μόνο το 3% των Ελλήνων αποταμιεύουν.

Έχω διαβάσει ένα βιβλίο σχετικά με όλο αυτό το οποίο λέγεται "Ο πλουσιότερος άνθρωπος της Βαβυλώνας" του George Clason εκδόσεις "θέσις"

Είναι μικρό και έχει εξαιρετικές ιδέες, σε μορφή ιστορίας, για το πως να "πληρώνεις τον εαυτό σου πρώτα". Πραγματικά αξίζει η επένδυση(το είχα πάρει 12?) και από τότε που το διάβασα και εφάρμοσα αυτά που πρότεινε έχουν αλλάξει τελείως τα οικονομικά μου.

Δε χρειάζεται να κερδίζεις πολλές χιλιάδες ευρώ για να είσαι οικονομικά άνετα, αρκεί να ξέρεις μερικούς βασικούς κανόνες, τους οποίους δυστυχώς δεν μας τους διδάσκουν ούτε στο σχολείο ούτε και στην οικογένεια πολλές φορές. Όπως είπαν και πιο πάνω, όσο πιο πολλα κερδίζεις τόσο πιο πολλά ξοδεύεις...και αυτό βέβαια μέχρι να διαβασεις το βιβλίο.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Θοδωρή, θα το αγορασω τωρα που θα ειμαι σπιτι θα βρω και χρονο να το διαβασω σιγουρα!!

Οσο για το οτι ειμαι σε καλη κατασταση το ξερω απλα οπως καταλαβαινεις ενα μικρο αγχος λογο αφηξης νεου μελους (πρωτα ο Θεος) υπαρχει.

 

Παντως συμφωνω με τα κοριτσια πως οσα εχεις με τοσα περνας...

 

Ομως δεν μετανιωνω που αποφασισα να κανω δευτερο μωρακι και ας στερηθω.....!!!!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρούμε το βιβλίο δεν μας λες τι από αυτά που έγραφε σε βοήθησε εσένα? Δύο τρία παραδείγματα τέλος πάντων.

Θα ήταν ευχής έργο να καταφέρω να μου περισεύουν χρήματα γιατί μερικές φορές μου ξεφεύγει η κατάσταση.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις βασικές ιδέες που αναλύει είναι το "να πληρώνεις πρώτα τον εαυτό σου"

Δηλαδή, οι περισσότεροι άνθρωποι αυτό που κάνουν είναι τι; Παίρνουν το μισθό του, πληρώνουν όλες τις υποχρεώσεις τους(λογαριασμού, κάρτες, δάνεια, ψώνια κλπ) και μετά ό,τι περισσέψει(αν περισέψει) το βάζουν στην άκρη. Συνήθως όμως τα έξοδά μας είναι ίδια με τα έσοδα και πολύ σπάνια περισσεύουν χρήματα να βάλουμε στην άκρη.

 

Οπότε αυτό που προτείνει είναι να πληρώνεις τον εαυτό σου πρώτα με ένα 10% πχ των χρημάτων που κερδίζεις. Δηλαδή αν έχεις 1000? μισθό, πρώτα παίρνεις 100? και τα βάζεις στην άκρη(κάπου που δεν πρόκειται να τα πειράξεις ό,τι και να γίνει) και μετά με όσα περισσεύουν να κανονίζεις τα υπόλοιπα έξοδα του μήνα.

Στο βιβλίο αναλύει πως γίνεται αυτό και πως μπορεί να το κάνει κάποιος που δεν του περισσεύει ούτε το 10%(οπότε μη ρωτήσετε λεπτομέρειες).

 

Τα βασικά κεφάλαια του βιβλίου είναι αυτά:

1. Αρχίστε να κάνετε το πορτοφόλι σας παχύτερο

2. Ελέγξτε τα έξοδά σας

3. Πολλαπλασιάστε τα πλούτη σας

4. Προφυλάξτε την περιουσία σας

5. Μετατρέψτε την κατοικία σας σε επικερδή επένδυση

6. Εξασφαλίστε ένα μελλοντικό εισόδημα

7. Αυξήστε την ικανότητά σας να κερδίζετε

 

και φυσικά αναλύει τι είναι το καθένα σε μορφή ιστορίας. Θα το διαβάσετε μέσα σε 1-2 μέρες.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινησω οτι επειδη γενικα ξοδευω χρηματα αλλου φριντιζω οσον αφορα το σπιτι να κανω οικονομια..

Θα σας πω μονο οτι για 14 μηνες ΔΕΗ πληρωσα μονο 450 ευρω (αργησε να ερθει ο πρωτος λογαριασμος..

Εκτοτε καθε διμηνο πληρωνω το πολυ 40 -60 ευρω..

Ομως κανω φοβερη οικονομια στο ρευμα.. (εχω και νυχτερινο και βοηθαει, δεν αναβω θερμοσιφωνο ποτε, εχω λαμπες αυτες τις οικονομικες και φθοριου, δεν αφηνω συσκευες στις μπριζες κλπ (μονο το πισι καιει μερα νυχτα)

Το ιδιο κανω και για το νερο.. το εχω συνηθεια απο τοτε που ειχαμε λειψυδρια και δεν αφηνω ποτε τις βρυσες να τρεχουν, δεν γεμιζω τις μπανιερες, χρησιμοποιω πολυ το πλυντηριο πιατων (το οποιο καταναλωνει πολυ λιγοτερο νερο απ΄το να πλυνεις στο χερι) κλπ κλπ

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να σας ρωτήσω κι εγώ με τη σειρα μου γιατί έχω αγχωθεί πααααρα πολύ.....τα έξοδα του παιδιού σε τί ποσό κυμαίνονται....??? Τον πρώτο χρόνο δηλαδή πόσα χρήματα το μήνα χρειάζονται για να μεγαλωσει ένα μωρό???

Link to comment
Share on other sites

1450 ευρώ (μαζί με τα επιδόματα των παιδιών)... και με ενοίκιο...

4 παιδιά και δύο εμείς... σούμα... 6 άτομα.

 

Τώρα, με δεύτερο μισθό... θα ανασάνουμε πια! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon μου πραγματικά είστε τέρατα καλής διαχείρησης για να μην πώ οικονομίας!!!! Μπράβο σας!!! 6 άτομα???

Εγώ καθότι αδιόριστη εκπαιδευτικός γυρνάω από εδώ κι από εκεί , μέχρι να δώ μια άσπρη μέρα και για αυτό έχω τόσο άγχος τί θα γίνει τώρα με το μωρό!!!

Link to comment
Share on other sites

katd πραγματικά σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες να ξεκινήσω τέτοιο ακριβώς θέμα και με πρόλαβες!:)

Ο λόγος είναι ότι από 1.10 αποφάσισα πόσα θέλω μάξιμουμ να δαπανώ το μήνα έτσι ώστε να αποταμιεύω και ένα ποσό των 100-150 ευρώ. Το ποσό αυτό μου βγήκε στα 700 ευρώ περίπου + τα 530 το στεγαστικό δάνειο. Έτσι, με αυτό το ποσό σκοπεύω να καλύπτω κοινόχρηστα, σούπερ μάρκετ, νερό, ρεύμα, βενζίνες μόνο δικές μου, ασφάλειες αυτοκινήτου, σπιτιού, έξοδα μωρού καθημερινά και ό,τι χρειαστεί, προσωπικά έξοδα, δωράκια και μικροπράγματα για το σπίτι.

Έως τώρα κάλυπτα όλα τα παραπάνω αλλά είχα και κάποιο υπόλοιπο με 1400 ευρώ περίπου.

Αν τα καταφέρω θα σας το πω σε ένα μήνα περίπου.

Συμφωνώ ότι ξοδεύεις όσα έχεις.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...