Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάρι - αβγο ( δύο δύσκολες τροφές)


Recommended Posts

Και τα δυο μου παιδια όταν ξεκινήσαμε το ψάρι και το αβγό ( σταδιακά βεβαια) το έφαγαν με αρκετή ευχαριστηση.

Μετά όμως από δυο τρεις μήνες σταμάτησαν να τρώνε τις παραπάνω τροφές. Αφήσα να περάσει ένα χρονικό διάστημα χωρίς αυτές για να ξεχάσουν την γεύση και ξαναπροσπάθησα αλλά μάταια.

Ψάχνω να βρω λύσεις για να τους μάθω να τρώνε κυρίως ψάρι.

Εκτός από την ψαρόσουπα πως αλλιώς το μαγειρεύεται για τα παιδιά σας? Και τι ψάρια τους δίνετε?

Για το αυγό έίχα βρει μια λυση με ομελέτα - σταπατσάδα αλλά τώρα δεν πιανει και αυτό το κόλπο.

Περιμένω ιδέες -λύσεις! :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δοκιμασες να λιωσεις το ψαρι με το πιρουνι μαζι με αλλες τροφες που τους αρεσουν??εμενα τα τρωει ολα και το αυγο ειναι το αγαπημενο του,αλλα το ψαρι μερικες φορες δεν το θελει,ετσι το λιωνω μαζι με αλλα και το τρωει.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα σιχαίνεται το αυγό αλλά ευτυχώς το χτυπάω στη φρουτόκρεμα και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

παλιά μας χτυπάγανε το αυγό με κακαο και ζαχαρη αλλά πλεον αβραστα αυγά.....δεν παίζει!

πώς αλλιώς να το δώσεις???αν το βρασεις ,το κόψεις μικρά-μικρά κομμάτια και το βάλεις μέσα σε σαλατα?

Link to comment
Share on other sites

εμένα ανακατεμέβα φαγητά δεν τρώνε. δηλ έκανα το κόλπο με το ψάρι να το βάλω σε άλλο φαγητό και το έφτυναν.

Ισως να φταίει ότι δεν αλέθω φαγητό απλά το κόβω κομματάκια.

Το αυγό το δοκίμασα και σφιχτό και μέλάτο και στραπατσάδα. Ενα διαστημα το έφαγαν τώρα όχι. Τους μυρίζει.

Καλά το αβγό θα το φάνε και σε κεικ μέσα κτλ . Με το ψάρι τι γίνεται????

Την μικρή την έδιναν στο σταθμό κάθε παρασκευή. Ηταν όμως φιλέτο απ΄οτι μου έλεγαν. Και μάλλον κατεψυγμένο. Άρα ανώφελο...... και εκει έτρωγε λιγάκι..... Είναι και αυτά τα αγκάθια στη μέση!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλα που δεν τρώμε τα αλεσμένα.....

Έχουμε παιδί μου τρελλές ιδιοτροπίες!

Η μιρκή λεει ότι δεν ειναι μωρό και ο μικρός θέλει να φάει το ιδιο με την αδερφή του......

Γι αυτό άνοιξα και θέμα. Και να σου πω περιμένω τρόπους μαγειρέματος!

Κοριτσια καμια συνταγή.......

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το αυγό μπορείς να το κάνεις και αυγόφετες.

Το ψάρι εγώ το κάνω στο φούρνο,μέσα σε γάστρα,με πατατούλες ντομάτα καρότο και κολοκυθάκι και του αρέσει πολύ.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις,είναι οτι έχει και χαρακτηριστική γευση και οσμή οπότε δεν μπορείς να τα ξεγελάσεις ευκολα.Δοκίμασεις να το δώσεις με κάτι άλλο που τους αρέσει.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ το αυγο: βραζεις μια πατατα με λιγο λαδακι και αλατακι,βραζεις και το αυγο(εννοειται χωριστα) η αν θελεις μελατο και κανεις εναν ωραιοτατο πουρε!!!ακομα κι εμεις το τρωμε...ειναι πολυ νοστιμο!!!ξεγελασε το οτι ειναι μονο πατατουλα και θα το φαει.μη δει την ωρα που θα το φτιαχνεις γιατι ειναι παμπονηρα!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι λύσεις σας!

θα δοκιμάσω σήμερα το αβγό!

το ψαράκι το έχω κάνει και εγώ πλακί και το έφαγαν μια φορά μετα όχι. Θα το ξαναδοκιμάσω.... μπας και τα ξεγελάσω :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να τα κανεις και ψητα σου φουρνο όπως τα τρωμε εμεις.. δηλαδη με λαδακι λεμονακι και ριγανι... Αλλωστε τα παιδια σου ειναι αρκετα μεγαλα πιστευω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πότε τους δώσατε αυγό και ψάρι? Σήμερα που πήγαμε για το εμβόλιο μας είπε να ξεκινήσουμε το αυγό, και σε 20 μέρες που θα ξαναπάμε θα ξεκινήσουμε το ψάρι. Επίσης μου είπε ότι το απόγευμα μπορώ να της δίνω χυλοπίτες ή τραχανά επειδή με το γιαούρτι δεν χορταίνει. Ξέρει κάποια να μου πει πως φτιάχνουμε τον τραχανά επειδή ποτέ δεν έχω φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα απ'όσο έχω ψάξει- τα μωράκια μας είναι και συνομήλικα ε- το αυγό και το ψάρι καλό είναι να μπαίνουν όσο πιο αργά γίνεται στην διατροφή τους. Καλύτερα μετά τον χρόνο.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήξερα και του το είπα αλλά αυτός μου είπε ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσει τώρα και μάλιστα μετά τον 10ο μπορεί να τρώει ότι θέλει από τα δικά μας φαγητά. Βέβαια ο δικός μας παιδίατρος είναι λίγο προχωρημένος αλλά από την άλλη ποτέ δεν έχει πέσει έξω σε ότι μου έχει πει.

Link to comment
Share on other sites

Dora τις κρέμες δεν τις θέλει με τίποτα το μόνο που τρώει είναι τα παιδικά γιαουρτάκια αλλά αυτά είναι μικρά και τρώει στις 5 και μετά πεινάει πάλι, για αυτό μου είπε να της δίνω χυλοπίτες ή τραχανά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O Βασιλης το αυγο δεν το εφαγε ποτε. Δοκιμασε μια κουταλια και αυτο ηταν δεν το ξαναηθελε (μελατο, σφιχτο, τηγανιτο, αυγοφετα τιποτα).

Οποτε του φτιαχνω συχνα κεικ (χωρις πολυ ζαχαρι), πενες αλα κρεμ (που τις λατρευει), και διαφορα τετοια. Το ειχα συζητησει με τον παιδιατρο και μου ειχε πει "Το παιδι δεν θελει το αυγο. Μην το κουραζεις και μην το ζοριζεις".

 

Οσο για το ψαρι το τρωει μονο ψαροσουπα. Βραζω το ψαρι , σουρωνω (μην μας φυγει κανενα κοκαλακι), ξαναβαζω το ζουμι στην κατσαρολα (αφου την πλυνω καλα) . Κραταω 1 φλυτζανακι ζουμακι . Φτιαχνω κανονικα την ψαροσουπα και βαζω λιγη σε ενα αλλο κατσαρολακι (για τον Βασιλη - οχι πολυ γιατι αν κρυωσει και ξαναζεσταθει ειναι χαλια).Καθαριζω το ψαρι , το αλεθω με μια πατατουλα και λιγο κρυο ζουμακι που εχω κρατησει.Το προσθετω στην κατσαρολα του. Το βραζω λιγο (για να ανακατευτει) και ετσι ειναι πιο πηχτο το ζουμακι του και δεν φαινεται τιποτα . :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει, ότι όταν τα μωρά είναι να κάνουν κάποιο εμβόλιο, δεν πρέπει να φάνε αυγό ή ψάρι. Γνωρίζετε κάτι εσείς γι’ αυτό το θέμα;

 

Εκτος απο αυτο, που ειναι και δικη μου απορια, και δεν ξερω αν ισχυει, μηπως καποια εχει ρωτησει γιατρο για αυγο με ψαρι ιδια μερα;

.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει, ότι όταν τα μωρά είναι να κάνουν κάποιο εμβόλιο, δεν πρέπει να φάνε αυγό ή ψάρι. Γνωρίζετε κάτι εσείς γι’ αυτό το θέμα;

 

Εκτος απο αυτο, που ειναι και δικη μου απορια, και δεν ξερω αν ισχυει, μηπως καποια εχει ρωτησει γιατρο για αυγο με ψαρι ιδια μερα;

 

εγω δινω και αυγο το πρωι με τα φρουτα και ψαρι το μεσημερι,δεν εχει παθει τιποτα,γιατρο δεν θυμαμαι αν ειχα ρωτησει...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο, που ειναι και δικη μου απορια, και δεν ξερω αν ισχυει, μηπως καποια εχει ρωτησει γιατρο για αυγο με ψαρι ιδια μερα;

 

Ο δικός μου ο παιδίατρος μου είχε πει όχι. Βέβαια η δικιά μου είναι και μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχουν βάσιμες αποδειξεις ότι δεν κάνει να φαγωθούν έτσι οι τροφές αλλά οι περισσότεροι παιδιατροι , κυριως για αλλεργική αντιδραση., λένε όχι την ιδια μέρα.

Όπως επισης και αν προκειται το παιδάκι να εμβολιαστει καλό ειναι να μην έχει φάει αυγο!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε ο παιδιατρος να δει τον μικρο γιατι εκανε λίγο πυρετουλι χτες και σημερα (ιωση λεει ειναι να το παρακολουθουμε) και μας ειπε οτο πρεπει οπωσδηποτε να ξεκινησουμε αυγο και μαλιστα καθυστερησαμε.. Για ψαρι μας ειπε μετα τον 11ο.. Βασικα σημερα ηρθε αλλος παιδιατρος γιατι αυτος που ειχα στην αρχη που μου ειπε να ξεκινησω ψαρι στον 8ο μεσα στον καυσωνα εχει την κακια συνηθεια να μην σηκωνει το κινητο οπότε τον τελευταιο καιρο δεν τον εχω ενοχλησει και απευθυνομαι σε εναν παιδιατρο που βρηκα κατα τυχη το καλοκαιρι στις διακοπες που ειχε ενα προβλημα με τα ματακια ο μικρουλης.

Μου ειπε να του δινω καθημερινα αβγο, πραγμα που σημαινει οτι θα τρωει αβγο και τις μερες που τρωει ψαρι, μεχρι να παει 2 χρονων και μετα 3-4 φορες την εβδομαδα. Μου φανηκε λίγο υπερβολικο το καθε μερα όμως μου εξηγησε οτι σε αυτη την ηλικια τα παιδια χρειαζονται την χοληστερινη γιατι ειναι ενα ενα από τα βασικα στοιχεια που "χτιζουν" τον εγκεφαλο. Οπότε λεει πρεπει να φροντιζουμε η χοληστερινη να ειναι ανεβασμενη σε αυτη την ηλικία. Τον ρωτησα και για την "παιδικη χοληστερινη" που εχω ακουσει να κυκλοφορει τελευταια (φρεσκο πραγμα, εχει το παιδακι μια φιλης και μαλιστα εχει μπει σε ερευνητικο προγραμμα γιατι ειναι πολύ καινουργιο λεει στην Ελλαδα και τα παιδακια που βρισκουν τα βαζουν στο ερευνητικο προγραμμα)Μου ειπε οτι προκειτε για γονιδιακο νοσημα και η διατροφη δεν εχει σχεση. Απλα αν θα διαγνωστει θα πρεπει να ακολουθησει ειδικη διατροφη για να το ελεγχει , αλλα δεν το προκαλει η διατροφη.

Το καλο με αυτον τον παιδιατρο ειναι οτι σου εξηγει τα παντα.. οταν σου λεει να κανεις κατι σου εξηγει και το λόγο που πρεπει να το κανεις (σπανιο για γιατρο..) Μάλλον θα τον κρατησω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, γενικά δεν βγάζεις άκρη. Αν ρωτήσεις 10 παιδιάτρους θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις και ο καθένας θα σου τεκμηριώσει τη δική του. Εμείς ξεκινήσαμε το ψάρι τώρα στον 11ο μήνα αλλά αυγό τρώμε κάθε 2η μέρα. (μήπως το τρώει κιόλας;;;; αλλά αυτό είναι άσχετο) και παρόλο που παίρνει και αντιβίωση για την ουρολοίμωξη που περάσαμε μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το αυγο να της το δίνω κανονικά (γιατί εγώ το είχα σταματήσει). Καθώς επίσης και με τα εμβόλια δεν υπάρχει πρόβλημα με το αυγό.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...