Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να ακούσω την παιδίατρο?


Recommended Posts

Α. Γεννήθηκε την 40+3

Β. Αγοράκι

Γ. Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Δεν εμφάνισε νεογνικό ίκτερο.

 

 

1. Ζυγίσεις του μωρού :

Βάρος γεννήσεως 28-01-09 4250kgr

Βάρος εξόδου απο μαιευτήριο 01-02-09 3950kgr

Βάρος 20-02-09 4180kgr

Βάρος 03-03-09 4580kgr

 

2. περίπου 7 γεύματα την ημέρα

 

3. σε όλα θηλάζει

 

4. Πέρα απο το μαιευτήριο που δεν ξέρω τι γινόταν παίρνει συμπλήρωμα απο τις 20-02-09 στα 4 μέ 5 γεύματα απο 10 έως 50 ml

 

5. Συνολικά η ποσότητα του συμπληρώματος είναι απο 120 έως 180 ml το 24ωρο

 

6. Έχω αγοράσει θήλαστρο το mini electric της Μedela και το έχω χρησιμοποιήσει 2 ή 3 φορές. Στα 20 λεπτά μπορώ να αντλήσω 60ml απο κάθε μαστό περιπου.

 

Το πρόβλημα μας είναι το εξής: Το μωρό γεννήθηκε με συγγενή καρδιοπάθεια (σύνδρομο Fallot). Έδωσα βάρος στο να κατανοήσω αυτό το πρόβλημα. Στο μαιευτήριο έλεγα ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά και με γράφανε! δεν έκανα τον καυγά που έπρεπε. Όταν πήγαμε σπίτι μας άρχισα να θηλάζω αποκλειστικά. Θήλαζα πολλές ώρες και μέτραγα μόνο τις πάνες του παιδιού. Την 18-02-09 παθαίνω γαστρεντερίτιδα. Ο παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω να θηλάζω. Τρείς μέρες αργότερα το παιδί πραγματικά έδειχνε να πεινάει. Στις 20-02 απευθύνομαι σε μία άλλη παιδίατρο η οποία μου είπε να δώσω συμλήρωμα και να αρχίσω να αντλώ το γάλα μου γιατί το μωρό κουράζεται να θηλάζει. Επίσης μου είπε να μην τον αφήνω πάνω απο ένα τέταρτο σε κάθε στήθος και να πίνω πολύ γάλα. Το μωρό άρχισε να έχει πράσινες κενώσεις. Αύξησα τον χρόνο θηλασμού και μπορώ να πω ότι έχουν μειωθεί. Χτές τον ζύγισε πάλι, έχει πάρει 400gr σε 10 μέρες και μου είπε να μην τον βάζω καθόλου στο στήθος και να του δίνω όλα τα γεύματα με άντληση

 

:shock: Η μητέρα μου που έχει θηλάσει 3 παιδιά μου είπε να θηλάζω και να μην δώσω σημασία. Εγώ απο το φόβο μου ότι με οδηγούν στον αποθηλασμο έκοψα τελείως το συμπλήρωμα ( έχει 24 ώρες). Το βράδυ όλο ο μπέμπης ήταν στο στήθος μου. Φαίνεται να έχω πολύ γάλα (πετιέται απέναντι). Δεν ξέρω πως να αντιδράσω! Η παιδίατρος αυτή αν και δεν με βοηθάει στο θέμα του θηλασμού μου κέρδισε την εμπιστοσύνη σχετικά με το ιατρικό πρόβλημα του παιδιού και δεν θέλω να την αλλάξω. Τι να κάνω? Σημειώνω επίσης ότι το μωρό δεν επηρρεάζεται αυτή την στιγμή απο το πρόβλημα της καρδιάς του. Είναι ζωηρός, έχει καλά αέρια αίματος και θα πρέπει να χειρουργηθεί σε 2 χρόνια.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακι μου καλημερα! Δεν ειμαι ειδικη, ειμαι μονο μια μαμα που θηλαζει 6 μηνες σχεδον. Να σου ζησει το αντρακι σου και να το δεις θεριο ανημερο!!!

Αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει να θηλαζουμε ελευθερα οποτε ζηταει το μωρο και για οσο ζηταει. Δεν ξερω αν με το θεμα στην καρδουλα του κουραζεται πιο ευκολα, πιθανον... Γι' αυτο θα σου απαντησει η Αγλαϊα που ειναι συμβουλος θηλασμου. Θα ελεγα να μην πινεις γαλα οπως σου ειπε η παιδιατρος γιατι 1) δεν εχει σχεση με την ποσοτητα του γαλακτος που παραγεις & 2) τα πρασινα κακα του μπεμπη ηταν μαλλον απ' αυτο.

Κρατα την παιδιατρο αφου την εμπιστευεσαι αλλα οσο αφορα στο θηλασμο να συμβουλευεσαι μια συμβουλο θηλασμου. Αναμενε απαντησεις απο πιο ειδικες κοπελες και ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

ssttaa καλημέρα, δε βρίσκω κανένα λόγο να σταματήσεις το θηλασμό από το στήθος, αφού έχεις πολύ γάλα το μωρό αποκλείεται να κουράζεται να κάνει κάτι που είναι το πλέον φυσιολογικό. Εχει όποτε θέλει το γάλα που θέλει και στη σωστή θερμοκρασία. Δεν έχω απαντήσει σε άλλα σχετικά θέματα αλλά πιστευω ότι αν είσαι στο σπίτι και μπορείς να θηλάζεις το παιδάκι σου όποτε το έχει ανάγκη, γιατί να μπεις στη διαδικασία του θήλαστρου; Το θήλαστρο είναι μια λύση ανάγκης προκειμένου το μωρό να πίνει από το γάλα σου όταν λείπεις από το σπίτι. Επίσης θεωρώ ότι το συμπλήρωμα με ξένο γάλα πάλι δεν είναι απαραίτητο αφού η μητέρα φύση παράγει γάλα ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού. Αν έχεις αμφιβολία για την ποσότητα του γάλατος που πίνει μπορείς να νοικιάσεις μία ζυγαριά και να το ζυγίζεις πριν και μετά το γευμα του. Χαλάρωσε και απόλαυσε το θηλασμό (γιατί είναι απόλαυση) και μη χαλας αυτές τις υπέροχες στιγμές με το μωράκι σου με ξένο γάλα και θήλαστρο. Εγώ θήλασα και τα 2 μου παιδάκια μόνο από το στήθος. Στην αρχή, μέχρι να εγκλίματιστώ με τη διαδικασία και εγώ και τα μωρά, μου λέγανε και μένα κάτι τέτοια "κουλά" για ξένο γάλα, κούραση μωρού, θήλαστρο. Μπούρδες,μετα συγχωρήσεως.

Αυτό το πρόβλημα με την καρδιοπάθεια γιατί το έγραψες; έχει σχέση με τη διατροφή του; Είναι σοβαρό ή είναι κάτι σαν το ¨φυσημα" που έχουν πολλοί;

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης ότι απο τη μέρα που του δώσαμε μπιμπερό έχει τρελλαθεί στους κολικούς! Ο μόνος προβληματισμός μου είναι σε σχέση με το βαρος του. Η παιδίατρος λέει ότι θα έπερεπε να έχει βάλει 1 κιλό μέχρι σήμερα. Πάντως γεννήθηκε τόσο μεγάλος που εννοείται είναι μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης. Το πρόβλημα της καρδιάς του είναι σοβαρό αλλα θα μας επηρρεάσει στο μέλλον. Αυτή τη στιγμή περισσότερο επηρρεάζει τη ψυχολογία μου.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης, δηλ. σε ένα μήνα από τη γέννησή τους ΟΛΑ τα αγοράκια παίρνουν 1κιλό; Εσύ ξέρεις το παιδάκι σου καλύτερα από τη γιατρό και μπορεις να καταλάβεις, πιστευω, αν το παιδάκι σου είναι καχεκτικό ή κανονικό ή παχουλό. Και μη νομίζεις ότι όλοι οι γιατροί είναι σωστοί, δυστυχώς κυκλοφορούν πολλές "μούφες".

Ευχομαι, στο άλλο θεματάκι με την καρδούλα του, όλα να πάνε καλά και αργότερα ψάξτο με πολλούς γιατρούς. Προς το παρόν χαλάρωσε γιατί η στεναχώρια σου περνάει στο μωρό και στο γάλα τοξίνες. Θετική σκέψη και όταν αργότερα χρειαστεί θα σου προτείνω τη νούμερο 5 καρδιοχειρουργό στον κόσμο που έχει έρθει εδώ και 2 χρ. Ελλάδα για να πάρεις και από εκεί μία γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Προσωπικά, δεν θα άλλαζα την παιδίατρο αλλά θα την αγνοούσα σε θέματα θηλασμού. Αφού την εμπιστεύεσαι στα υπόλοιπα σημαντικά θέματα, ρισκάρεις να πας σε άλλο γιατρό που επίσης δεν θα είναι πολύ υποστηρικτικός :roll:

Αλλά πάλι, μπορείς παράλληλα να ψάχνεις και να βρεις κάποιον που να σε καλύπτει απόλυτα.

 

Το μωρό σου πήρε 630γρ μέσα σε έναν μήνα. Σύμφωνα με τις καμπύλες δεν υπάρχει απόκλιση από την καμπύλη του, άρα προς το παρόν δεν ανησυχούμε, απλά παρακολουθούμε. Το πιθανότερο είναι ότι θα συνεχίσει στο ρυθμό που μπήκε τις τελευταίες 10 μέρες. Το συμπλήρωμα που δίνεις δεν είναι πάρα πολύ και μπορεί να κοπεί εύκολα και έχει μικρή συμμετοχή στην αύξηση βάρους. Καλά είναι να το κόβεις σταδιακά αλλά αφού ήδη το έκοψες για 24 ώρες, είχες την ευκαιρία να παρατηρήσεις πώς αντιδρά το μωρό. Αν ηρεμεί στο στήθος και βρέχει και λερώνει αρκετές πάνες, τότε συνέχισε όπως το ξεκίνησες. Αλλιώς μπορείς να δίνεις όλο και λιγότερο συμπλήρωμα και να ξαναβάζεις το μωρό στο στήθος, μέχρι να αυξηθεί η παραγωγή σου και να κόψετε εντελώς το συμπλήρωμα.

 

Οι πράσινες κενώσεις μπορεί να προήλθαν από αντίδραση στο γάλα που έπινες αλλά επίσης, αφού μειώθηκε ο χρόνος θηλασμού, το μωρό έπαιρνε περισσότερο από το αραιό γάλα. Αυτό όμως συντελεί και στην αργή πρόσληψη βάρους. Δεν περιορίζουμε το χρόνο θηλασμού, αφήνουμε το μωρό να θηλάζει όσο ενδιαφέρεται για το στήθος.

Μην πίνεις γάλα με το ζόρι, οι αγελάδες δεν πίνουν καθόλου γάλα, επίσης κανένα ζώο που θηλάζει τα μικρά του :wink:

Το να μην βάζεις το μωρό στο στήθος και να δίνεις τα γεύματα με άντληση, εφόσον το μωρό θηλάζει καλά είναι άχρηστη ταλαιπωρία που οδηγεί είτε σε αποθηλασμό, είτε σε μια δύσκολη σχέση θηλασμού, δεν βρίσκω κανένα νόημα. Επιπλέον, το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο, για να αντλείς τόσα πολλά γεύματα και σταδιακά θα σου μειώσει την παραγωγή.

 

Κράτα μας ενήμερες για την πρόοδο σας!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ssttaa, να σου ζήσει το μωράκι!

Τα μωρά τους πρώτους 4 μήνες πρέπει να παίρνουν περίπου 750γρ, εσένα σε περίπου 1 μήνα (1-2 μέχρι 3-3-09) πήρε 630γρ.

 

δες εδώ το βάρος που πρέπει να παίρνουν τα μωράhttp://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

Για το αν κουράζεται το μωρό με το θηλασμό, σε σχέση με το πρόβλημα με την καρδιά, θα σου το πει η Αγλαΐα. Εγώ μέχρι τότε θα ήθελα να σου πω ότι το θήλαστρο που έχεις είναι ακατάλληλο για τις πρώτες 40 μέρες και ακατάλληλο για να αντλείς αποκλειστικά, μπορεί να σε οδηγήσει σε μείωση της ποσότητας και αποθηλασμό.

Αν χρειάζεται να συμπληρώνεις το θηλασμό με αντλημένο γάλα, πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο, δες εδώ λεπτομέρειες για το πώς θα το νοικιάσεις http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Γνώμη μου είναι να αρχίζεις πάντα με θηλασμό και αφού έχει κάτσει το μωρό αρκετή ώρα στο στήθος (τα 15 λεπτά είναι πολύ λίγο) τότε να δίνεις δικό σου αντλημένο γάλα.

Τα πράσινα κακά μπορεί να οφείλονται στα γαλακτοκομικά όπως σωστά σου είπανε τα κορίτσια και στον μικρό χρόνο θηλασμού, όπου έπαιρνε μόνο το αραιό γάλα, όπως σωστά υπέθεσες εσύ.

Το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό είναι πολύ λίγο, όμως επειδή δεν πρέπει να ταλαιπωρηθεί, ίσως να το έκοβες σταδιάκά, πχ. ένα γεύμα κάθε 3-4 ημέρες; ώστε να προλάβει ο οργανισμός σου να παράγει το επιπλέον γάλα.

Μην μπεις στη διαδικασία να ζυγίζεις πριν και μετά το γεύμα, δεν είναι αξιόπιστο και μόνο άγχος θα σου δημιουργήσει. Μπορείς να ξέρεις αν το μωρό τρέφεται καλά, μετρώντας τις βρεγμένες-λερωμένες πάνες το 24ωρο, (6-8 βρεγμένες και 4-5 λερωμένες πάνες τις πρώτες 40 μέρες και μετά τις 40 μέρες, 4-5 βρεγμένες πάνες την ημέρα-απλώς βρεγμένες, όχι μούσκεμα) Τα κακά μετά τις 40 μέρες μπορεί να έχει κάθε μέρα ή και όχι, πρέπει με αποκλειστικό θηλασμό να είναι κίτρινα-μουσταρδί, με κόκκους.

Το ότι έχει πάρει 400γρ σε 10 μέρες είναι πολύ καλό (δες και στην κάρτα που σου έβαλα στο λινκ), μπορεί η γαστρεντερίτιδα που πέρασες να μείωσε παροδικά το γάλα σου, γι αυτό να μην έχει πάρει συνολικά όσο βάρος αναμενόταν να πάρει.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και υγεία και καλή ίαση για το μωράκι σου! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος σου είπε να αντλείς και να το δίνεις για να μην κουράζεται το μωρό, για να πίνει περισσότερο? Για ποιο λόγο ακριβώς? Πάντως το mini electric δεν συνίσταται για την περίπτωσή σου...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου και καλως ήρθες :D

Νομιζω στα θεματα θηλασμού θα σε βοηθήσει περισσοτερο η μητέρα σου παρά η παιδίατρος :wink: Εχεις και τα κορίτσια εδω και την Αγλαία οποτε μην φοβασαι τιποτα !!!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ και πάλι! Θα σας γράψω τα νεώτερα. Η μητέρα μου είναι πράγματι καλή σύμβουλος. Μας θήλασε μέχρι 1,5 χρονών! :D

 

Nα σου ζήσει!

 

Νομίζω ότι βρίσκεσαι ήδη σε καλό δρόμο και δεν έχω να συμπληρώσω κάτι ιδιαίτερο για το θηλασμό. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα και το θήλαστρο που έχεις είναι ακατάλληλο για να σε βοηθήσει σε κάτι άλλο πέρα από το μα μαζέψεις ένα γεύμα για μία περίπτωση ανάγκης.

 

 

Η παιδίατρος είναι αδικαιολόγητα αρνητική στο θηλασμό και θα εξακολουθήσει να είναι. Τα μωρά που θηλάζουν συντονίζουν καλύτερα την αναπνοή με την κατάποση και στρεσάρονται λιγότερο. Δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά το αντίθετο και αυτό το γνωρίζει η παιδίατρος σου. Αν είχε δημοσιευτεί θα το είχε σε πόστερο στο ιατρείο της... :?

 

Επίσης δεν σας τα λέει σωστά για το βάρος. Μερικά μωρά ξεκινούν να βάζουν κανονικά βάρος μετά την 3η εβδομάδα. Το μωρό πήρε πολύ καλό βάρος τις τελευταίες μέρες, πάνω από το αναμενόμενο και προφανώς θα καλύψει και τη διαφορά από το μέσο όρο που είχε τις πρώτες μέρες. Η παιδίατρος τα γνωρίζει όλα αυτά αλλά κάνει τα πάντα για να μην θηλάζεις.

 

Δεν είναι καρδιολόγος για να μπορεί να σε στηρήξει καρδιολογικά, αυτό μόνο ένας παιδοκαρδιολόγος που παρακολουθεί συστηματικά το παιδί μπορεί να το κάνει. Η συμπεριφορά της με βάζει σε σκέψεις, αν αποκρύπτει την αλήθεια για να σε υπονομεύσει και μόνο, τότε και στα άλλα θέματα θα περίμενα ανάλογη συμπεριφορά. Το να μην γνωρίζει το θηλασμό το καταλαβαίνω, αλλά το να πηγαίνει καλά ο θηλασμός και να σου λέει να το σταματήσεις σημαίνει ότι η ίδια έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα με το θηλασμό και δεν διστάζει να χρησιμοποιεί την εξουσία που της δίνει ο τίτλος της για να επιβάλει τις προσωπικές της απόψεις, κάτι που είναι ανήθικο για κάποιον επιστήμονα που χρέος έχει να δίνει συμβουλές για το καλό του ασθενή.

 

Ο χρονικός περιορισμός που έβαλε στο θηλασμό, οδηγεί μόνο σε προβλήματα. Το γάλα που σου πρότεινε να πίνεις είναι το ανέκδοτο της ημέρας! Δεν υπάρχει κανένα θηλαστικό που θα πίνει γάλα για να έχει γάλα για τα μικρά του. Εδώ και πάνω από 60 εκατομύρια χρόνια κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα μετά τον αποθηλασμό του.

 

Το ότι δημιουργήθηκε πρόβλημα με πράσινες κενώσεις στο μωρό, προφανώς το πέρασε έτσι και θεώρησε ότι αυτό δεν είχε σχέση με τις συμβουλές της... :?

 

Τα 40 γρ τη μέρα είναι πολύ βάρος, 25-30 είναι το αναμενόμενο! Φοβάται ότι θα συνεχίσεις το θηλασμό και αφού δεν έπιασαν οι πρώτες της " συμβουλές" αποφάσισε να διακόψει βίαια τη σχέση σας αδιαφορώντας εντελώς για για το συναισθηματικό κόστος και για την υγεία του μωρού. Είναι πολύ βάρβαρο και ανήθικο να υποβάλλει στο μωρό σε τέτοιο κόστος, στην απότομη διακοπή του θηλασμού.

Νομίζω ότι είναι εύκολο να βρεις έναν γιατρό λίγο πιο ανθρώπινο. Δεν χρειάζεσαι στήριξη στο θηλασμό, τα καταφέρνεις μια χαρά. Αυτό που χρειάζεσαι είναι έναν άνθρωπο που να σέβεται εσένα και κυρίως το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι! Θα σας γράψω τα νεώτερα. Η μητέρα μου είναι πράγματι καλή σύμβουλος. Μας θήλασε μέχρι 1,5 χρονών! :D

Μπράβο η μαμά!

Είμαι σίγουρη οτι σε πρακτικά θέματα θηλασμού μπορει να βαλλει τα γυαλιά σε πολλους παιδιατρους, επιστημονες, πανεπιστημονες, μπουρδολογους.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ssttaa θα μαθεις να αγνοεις την παιδιατρο στα θεματα θηλασμου, οπως κανουμε ολοι μας :wink:

 

Ειδικα για το προβλημα καριδιας ειναι απαραιτητο να θηλασεις το μωρο σου οσο περισσοτερο μπορεις!!!

 

Καλη συνεχει και πολλα φιλια στον γιοκα σου!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλες πολύ! Αγλαϊα πραγματικά μου δίνεις κουράγιο!!!! Για την καλή πρόθεση της παιδιάτρου απέναντι μου δεν αμφιβάλλω (ακόμη). Αμφιβάλλω αν έχει εμπειρία σε θέματα θηλασμού καθώς βασικά εργάζεται σε μονάδα νεογνών όπου ακόμα και το μητρικό γάλα το βλέπουν σε μπουκάλια και βασική αρχή τους είναι τα ωράρια και το πρόγραμμα! Επίσης καμιά φορά οι γυναίκες που δεν θήλασαν τα παιδιά τους αντιμετωπίζουν περιεργα αυτές που επιμένουν να θηλάζουν :D (κάποιες φίλες της μητέρας μου χάρηκαν που με είδαν να δίνω συμπλήρωμα :cool: ).

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροί κάτι έχουν με το θηλασμό τελικά, δεν εξηγείται αλλιώς! Συγχίστηκα με αυτά που σου είπε...

Μήπως τα έχει μπλέξει λίγο και το "να αντλείς και να πίνεις πολύ γάλα" ήταν για να πίνεις εσύ το υπέροχο δικό σου γάλα και να δίνεις στο παιδί σκόνη;;; :evil:

Αυτές οι καμπύλες που χρησιμοποιούν οι γιατροί είναι βασισμένοι κατά πολύ σε μή θηλάζοντα βρέφη και δεν είναι ευαγγέλιο ... Ενδεικτικοί είναι νομίζω...

Το ότι έχεις τη μαμά σου μαζί σου στο θηλασμό είναι μεγάλη υπόθεση.

Εγώ έδωσα μάχες επί τρία για να με αφήσει ήσυχη και να μη μου λέει να δώσω λίγο γάλα (ξένο) του παιδιού που λιμοκτονεί :?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι παιδιαστροι λενε το ποιηματακι τους........ειναι υποχρεωμενοι βαση συμβολαιου με την νεστλε!!! :lol:

 

Και η δικια μοπυ που θα την αποκαλουσα υπσοτηρικτικη του θηλασμου (σε σχεση με αλλα φρουτα που κυκλοφορουν) :roll: στις αρχες μου το κοτσαρε το παραμυθι (15 λεπτα καθε στηθος και καπακι συμπληρωμα)......δεν ειχα καμμια διαθεση να πλακωθω μαζι της και της ειπα απλα πως το δοκιμασα και το παιδι αρνηθηκε..... :lol:

 

Ειναι σημαντικο που εχεις βοηθεια στο θεμα του θηλασμου απο το φορουμ, και εισαι σε θεση να κανεις το σωστο για το μωρο σου.......σκεψου αλλες που θεωρουν τουςε παιδιατρους σοφους και ακολουθουν πιστα οτι μπουρδα τους κοτσαρουν!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου κ εύχομαι απ΄την καρδιά μου να πάνε όλα καλά με την καρδούλα του.Συγχαρητήρια κ σε σένα που αγνοείς τις "μούφες" οδηγίες και επιμένεις να θηλάζεις το μωράκι σου...

 

(κάποιες φίλες της μητέρας μου χάρηκαν που με είδαν να δίνω συμπλήρωμα :cool: ).

 

Πραγματικά λυπηρό...αντί η μια γυναίκα να στηρίζει την άλλη...πώς έχουμε γίνει έτσι ρε παιδιά?Γιατί να το βλέπουν έτσι ανταγωνιστικά και μάλιστα εκ των πολύ υστέρων?Τι να πω, καλό μυαλό σε όλες τις κουρούνες.... :evil::evil:

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα μάχες επί τρία για να με αφήσει ήσυχη και να μη μου λέει να δώσω λίγο γάλα (ξένο) του παιδιού που λιμοκτονεί :?

 

Πολλές φορές οι μανούλες μας μας σπάνε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα νεύρα,αλλά πάντα με τις καλύτερες προθέσεις τους και -το βασικό-από άγνοια ή ημιμάθεια,οι οποίες ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!!!!

Άσχετο,αλλά θα το πω:MICNAT, τι τέλεια ονόματα που έχουν τα παιδάκια σου :D:D:D Απλά, τέλεια...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καμιά φορά οι γυναίκες που δεν θήλασαν τα παιδιά τους αντιμετωπίζουν περιεργα αυτές που επιμένουν να θηλάζουν :D (κάποιες φίλες της μητέρας μου χάρηκαν που με είδαν να δίνω συμπλήρωμα :cool: ).

 

Αφού έχεις καταλάβει κάτι τέτοιο, τότε ξέρεις τι συμβαίνει! Είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.

 

Και ακόμη χειρότερα... Δεν τις αντιμετωπίζουν απλά περίεργα, τις αντιμετωπίζουν επιθετικά, με κακία...

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Τι λετε βρε κοριτσια για τους παιδιατρους!! Ειναι πολλοι εκει εξω οι ασχετοι με το θηλασμο τελικα!

Εμενα ο ενας εκ των τεσσαρων που επισκεφτηκα οταν ο μικρουλης ηταν ακομα 3 εβδομαδων, μου ειπε να σταματησω να δινω τοσο συχνα στηθος γιατι θα του χαλασω το στομαχακι :shock::shock::shock::shock:

Καταλαβατε ποια ηταν η επομενη κινηση μου.....

Τον αγνοησα και μπηκα στο forum και αρχισα να το "ξεσκονιζω".

Με βοηθησαν οι μαμαδες και η Αγλαια παρα πολυ και μπορω να πω με χαρα οτι θηλαζουμε ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(1 χρονο, 2 μηνες και 13 ημερες)

:wink::wink::wink::D:D:D

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι γιατρός είναι ένα επάγγελμα και σύμβουλος θηλασμού ένα άλλο! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για πράγματα που δεν ξέρουν γιατί μιλάνε με ύφος αυθεντίας? Επίσης σαν εισαγωγή είναι όλοι υπέρ του θηλασμού ... Μιά φίλη μου που της τα διηγήθηκα μου είπε την ατάκα "υπάρχει παιδίατρος που να είναι κατά του θηλασμού?" έεεεεελα!!!!!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησει το μωρακι!!! :)

ειλικρινα τσατιζομαι με τους παιδιατρους που δινουν οδηγιες αποθηλασμου χωρις να τους νοιαζει τπτ. :twisted:

ενα μεγαλο μπραβο στη μαμα σου που σου συμπαραστεκεται και πιστευω πως εκεινη θα σε βοηθησει πιο πολυ!!!

μια χαρα τα πατε με το θηλασμο!!

καλη συνεχεια και μην αγχωνεσαι με την καρδουλα του μωρου,ολα θα πανε καλα!! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...