Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΝΑΤΑΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΛΟΙΜΩΞΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ: ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ (ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 4 1/2 ΜΗΝΩΝ & ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 6 1/2 ΜΗΝΩΝ). ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΙΞΟΤΑΙΤ, ΤΟ ΑΕΡΟΛΙΝ & ΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ & ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΨΟΥΛΑ (Calcarea Carbonica), ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα επαθε η μικρουλα μου πολυ μωρο. Ευτυχως το αντιμετωπισα αμεσα

στο σπιτι με μασκουλα. Δεν εχω ακουσει τιποτα για ομοιοπαθητικη, πες

μας τι εγινε. Ολα να πανε καλα στο μικρουλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το αντιμετωπισα αμεσα

στο σπιτι με μασκουλα. Δεν εχω ακουσει τιποτα για ομοιοπαθητικη, πες

μας τι εγινε. Ολα να πανε καλα στο μικρουλη.

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΩ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ. Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

θέλω να σας ενημερώσω ότι εγώ έδωσα στο μωρό μου την κάψουλα που μου έδωσε η ομοιοπαθητικός και είναι μία χαρά αυτή την στιγμή, χωρίς μάσκα, χωρίς φάρμακα και το κυριότερο χωρίς κορτιζόνη. (η ομοιοπαθητικός είναι συστημένη από τη ξαδέρφη μου, η οποία την χρησιμοποιεί εδώ κι ένα χρόνο, και είναι πολύ ευχαριστημένη, γιατί είχε πολλά προβλήματα με τον γιο της.)

Απλώς είχα αγανακτίσει με την τακτική των γιατρών από 23 Ιανουαρίου μέχρι τις 17 Μαρτίου ήταν η πρώτη αγωγή που μου δώσαν με αερολίν και φλιξοτάιτ, τα οποία μόλις έκοψα (17 Μαρτίου) στις 21 Μαρτίου ξαναέγινε εισαγωγή του μωρού μου στο νοσοκομείο μέχρι 28 Μαρτίου και μου είπαν ότι πρέπει να συνεχίσω την αγωγή μέχρι τέλος Απριλίου, τουλάχιστον, που διαρκούν οι ιώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Eliza καλησπέρα. Με μεγάλη μου χαρά σου στέλνω τα στοιχεία της ομοιοπαθητικού, αλλά δεν είναι ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ είναι σχέτη ομοιοπαθητικός: Μαρία Χαραλάμπους, Αδμήτου 82, 10446 Αθήνα 2108675214 6977976215

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΒΗΧΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ (11 ΜΗΝΩΝ). ΕΚΑΝΕ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΜΕ BEROVENT KAI PULMICORT ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ. ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΑΛΛΟΥ; ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή papi, θα πρέπει να κάνεις αυτό που σου λέει η γιατρός σου...

Εγώ απλώς δεν μπορούσα άλλο, γιατί η ιστορία του μωρού μου έχει ξεκινήσει από 23 Ιανουαρίου (και σήμερα έχουμε Απρίλιο). Το μωρό μου κόλλησε από το μεγάλο μου γιο (29 μηνών σήμερα), ο οποίος έκανε θεραπεία 10 ημερών με μάσκα και έγινε τελείως καλά, αλλά ο μπέμπης συνέχισε να είναι άρρωστος, μέχρι προχθές την Δευτέρα που πήρε την κάψουλα της ομοιοπαθητικού και είναι καλά.

Κάνε υπομονή γιατί τα μικρά παιδιά δεν μπορούν να αποβάλλουν το βλέμμα και αργούν να γίνουν καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΒΗΧΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ (11 ΜΗΝΩΝ). ΕΚΑΝΕ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΜΕ BEROVENT KAI PULMICORT ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ. ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΑΛΛΟΥ; ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ.

 

PAPI MOY ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΖΕΙΣ? ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΒΛΕΜΑΤΑ.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

papi καλησπέρα. Θα συμφωνήσω και εγώ με τις υπόλοιπες μητέρες, για τον ορό και τις οδηγίες του παιδιάτρου. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή μου κόρη, τώρα 18 μηνών. Από έξι μηνών ξεκινήσαμε με berovent και flixotide και βέβαια αντιβίωση και πάντα καθάρισμα με φυσιολογικό ορό τουλάχιστον 5-6 φορές την ημέρα. Στη δική μου περίπτωση μόλις τελείωναν οι αγωγές με αντιβιώσεις κλπ μετά από μερικές μέρες το παιδί ξανακυλούσε. Τώρα ακολουθεί μια αγωγή με κάποιο φάρμακο σε σκόνη και πάει πολύ καλύτερα Όμως όλη αυτή η περιπέτεια και διάγνωση πήρε καιρό. Στη δική σου την περίπτωση - πιθανό σήμερα να έχεις δει αποτέλεσμα - τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Θα σου θυμίσω επισης τις αλλεργίες. Αυτό το είχα με τη μεγάλη μου κόρη σήμερα 3,5 χρονών. Το χειμώνα τον περνούσε με καταρροή φλέμα κλπ. Και δεν αρρώσταινε ήταν αλλεργική. Πράγμα το οποίο ξεπεράστηκε με τον καιρό. Υπομονή και συνεχή επαφή με τον παιδιατρό σου. Εμείς δεν είμαστε γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι απο τότε που άρχισα ομοιοπαθητική στην μικρή όλες τις ιώσεις τις περνάει στο πόδι. Είναι ακριβως αυτο που μου είχε πει ο ομοιπαθητικός παιδίατρος.''Δεν είναι ότι δεν θα αρρωσταίνει, αλλά θα τις περνάει στο πόδι και με ομοιοπαθητικά φάρμακα.'' Εμένα προσωπικά με ευχαριστεί αυτό,που δεν έχει χρειαστει να της δώσω αντιβιώση ή κορτιζόνη.

Εκανα και εγω χρόνια και την εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''Δεν είναι ότι δεν θα αρρωσταίνει, αλλά θα τις περνάει στο πόδι και με ομοιοπαθητικά φάρμακα.''

 

ΜΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ, ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΒΡΟΓΧΟΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ 2 ΜΕΡΕΣ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλέκα μου, δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απαραίτητο ότι τα παιδιά περνάνε τις ιώσεις στο πόδι!!!!! Θα έχεις φίλες και γνωστές φαντάζομαι με παιδάκια και θα έχεις διαπιστώσει το πώς μπορεί μια ίωση να "ρίξει" κάτω ένα παιδάκι. Μάλλον ήσουν τυχερή με το μικρό σου!!!

 

Και εμείς πάντως έχουμε αντιμερωπίσει ως τώρα πολλές "ιώσεις" με ομοιοπαθητικά σκευάσματα. Έχουμε αποφύγει έτσι κορτιζόνη και αντιβίωση... για την ώρα (μη λέω και μεγάλα λόγια!)

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αλέκα μου, δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απαραίτητο ότι τα παιδιά περνάνε τις ιώσεις στο πόδι!!!!! Θα έχεις φίλες και γνωστές φαντάζομαι με παιδάκια και θα έχεις διαπιστώσει το πώς μπορεί μια ίωση να "ρίξει" κάτω ένα παιδάκι.

:wink:

 

annastasia μου εγω οσες μανουλες γνωριζω και ο δικος μου ετσι της περνανε τις ιωσεις στο ποδι.και πιστεψε με γνωριζω αρκετο κοσμο με μικρα παιδακια.ναι ισως ετυχε.απλα θεωρω οτι κανενας σωστος παιδιατρος δεν θα εδινε αντιβιωση για μια απλη ιωσουλα.και προς θεου μην παρεξηγηθω εγω δεν ειμαι κατα τις ομοιοπαθητικης απλα ειπα οτι δεν θα εμπιστευομουν μονο και μονο γιατι ισως δεν εχω σωστη ενημερωση και επισης δεν καταλαβαινω " προληπτικα " παμε στον ομοιοπαθητικο.πιστευω παντως αν αρρωσταιναμε συνεχεια και ημασταν συνεχεια με φαρμακα σιγουρα θα φροντιζα να ενημερωθω παραπανω για την ομοιοπαθητικη.

 

ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΕΚΑ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!

Αλέκα, χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ τώρα είπες την σωστή κουβέντα "πιστευω παντως αν αρρωσταιναμε συνεχεια και ημασταν συνεχεια με φαρμακα σιγουρα θα φροντιζα να ενημερωθω παραπανω για την ομοιοπαθητικη". Εγώ γι' αυτό το λόγο πήγα σε ομοιοπαθητικό, ειλικρινά σου μιλάω είμαι χάλια ψυχολογικά γιατί είναι πολύ μικρός και φοβάμαι πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καταρχη nata μου δεν υπαρχει λογος να παραξηγηθει κανενας.εγω και σε προηγουμενο ποστ ειχα τονισει τη λεξη προσωπικη μου αποψη.εμενα ο μικρος μους την πρωτη βρογχιολιτιδα την επαθε οταν ηταν 4 μηνων, μετα οταν ηταν 1,5 απο βρογχιολιτιδα το γυρισε σε βρογχοπνευμονια ( μαλλον απο δικη μου αμελεια γιατι το θεωρησα απλο κρυολογηματακι ) ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. και οπως λες και εσυ ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα οποτε φετος πριν αρχισουν οι ιωσεις τον πηγα σε παιδοπνευμονολογο ( ο καλυτερος στην βορεια ελλαδα ) και ειλικρινα με καθυσηχασε παρα πολυ.μου εδωσε και λιγες συμβουλες και ολα καλα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

annastasia μου εγω οσες μανουλες γνωριζω και ο δικος μου ετσι της περνανε τις ιωσεις στο ποδι.και πιστεψε με γνωριζω αρκετο κοσμο με μικρα παιδακια.ναι ισως ετυχε.

 

Μάλλον έτυχε Αλέκα... αν δεις και τις ιώσεις των μικρών στο φόρουμ!

 

απλα θεωρω οτι κανενας σωστος παιδιατρος δεν θα εδινε αντιβιωση για μια απλη ιωσουλα.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι παιδίατροι που την αντιβίωση και την κορτιζόνη τα έχουν κάνει... καραμέλα!! :x:evil:

 

και προς θεου μην παρεξηγηθω εγω δεν ειμαι κατα τις ομοιοπαθητικης απλα ειπα οτι δεν θα εμπιστευομουν μονο και μονο γιατι ισως δεν εχω σωστη ενημερωση και επισης δεν καταλαβαινω " προληπτικα " παμε στον ομοιοπαθητικο.πιστευω παντως αν αρρωσταιναμε συνεχεια και ημασταν συνεχεια με φαρμακα σιγουρα θα φροντιζα να ενημερωθω παραπανω για την ομοιοπαθητικη.

 

ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΕΚΑ.

 

Δεν σε παρεξηγώ... είναι κάτι που δε γνωρίζεις, λογικό είναι να έχεις τις επιφυλάξεις σου! :wink::)

Link to comment
Share on other sites

Αλέκα θα ήθελα σε παρακαλώ να μους πεις τις συμβουλες του παιδοπνευμονολογου σου, γιατί κι εγώ τον πήγα αλλά δεν μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αλέκα θα ήθελα σε παρακαλώ να μους πεις τις συμβουλες του παιδοπνευμονολογου σου, γιατί κι εγώ τον πήγα αλλά δεν μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο...

ευχαριστώ[/quot

 

οχι nata μου δεν μπορω να το κανω αυτο,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.εμεις ημασταν μια ωρα μεσα τον εξετασε κοιταξε ιστορικο του μικρου και δικο μας και μετα..επισης πηγαν στον ιδιο αλλες 2 φιλες οι οποιες ηταν αλλες περιπτωσεις.διαβασε αν θελεις στο παιδια απο 2 ετων βηχας,βηχας,βηχας,θα βρεις ενδιαφεροντα πραγματα.

ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Αλέκα θα ήθελα σε παρακαλώ να μους πεις τις συμβουλες του παιδοπνευμονολογου σου, γιατί κι εγώ τον πήγα αλλά δεν μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο...

ευχαριστώ[/quot

 

οχι nata μου δεν μπορω να το κανω αυτο,γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.εμεις ημασταν μια ωρα μεσα τον εξετασε κοιταξε ιστορικο του μικρου και δικο μας και μετα..επισης πηγαν στον ιδιο αλλες 2 φιλες οι οποιες ηταν αλλες περιπτωσεις.διαβασε αν θελεις στο παιδια απο 2 ετων βηχας,βηχας,βηχας,θα βρεις ενδιαφεροντα πραγματα.

ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !

dalia καλησπέρα

ποιος είναι ο παιδοπνευμονολόγος? σκέφτομαι να πάω τον μικρό, έχω απηυδήσει πια... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ κοριτσια εχω λίγες μόνο μερες εκτος νοσοκομείου το μωρό μου ειναι 6,5 μηνών και απο 3,5 μηνών ειναι σχεδόν καθε μήνα αρρωστο λαρρυγίτιδα βροχύτιδα και τελος βροχιολίτιδα σήμερα μου είπε πνευμονολόγος οτι δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με κοσμο γιατι ειναι μωρο και οταν τους ειπα οτι μονο οι γονεις μου και η μαμα του αντρα μου ερχονται 2-3 φορές την βδομάδα και οι νονοι 1 φορα τη βδομάδα μου ειπαν οτι το σπιτη μου ειναι κεντρο διερχομένων πείτε μου σας παρακαλω τι να κάνω να μην ξαναπατήση κανεις να γινω κακιά ναι αυτο θα κάνω για την υγεια του παιδιού μου γιατι οι γιατροι λενε οτι και ενας υγιεις φέρνει μικρόβια!!! περαστικά μας και να μην ξαναέρθουν στα τσακίδια οι παλιοιώσεις!!!:twisted:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...