Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

επειδη σημερα ακουσα κ ενα αλλο πετυχημενο ανοιξα ενα post να γραφουμε τις διαφορες αηδιες που ακουμε κατα διαστηματα οσον αφορα το θηλασμο οπως για παραδειγμα "δεν εχεις λεφτα γιαυτο θηλαζεις?" απο τα καλυτερα που εχει ακουσει μια κοπελα σε καποιο ποστ το διαβασα.. σημερα ακουσα κ το αλλο καλο "Το παιδι θελει να τρωει καθε τεσσερις ωρες γιατι βιαζεσε κ δε το θηλαζεις σωστα"

 

ιμαρτον!!! :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..εμένα μια πολύ καλή και κολλητή φίλη,μανούλα και αυτη, μου είπε τις προάλλες το κορυφαίο:

"Kαλά ακόμη τη θηλάζεις βρε παιδάκι μου;Τι είσαι γύφτισσα;;; :lol::lol: "

..η δική μου απάντηση;"Όπως έχει πει και η παιδίατρος μιας φίλης,κάποτε θήλαζαν οι γύφτισσες και όχι οι κυρίες,σήμερα πλέον θηλάζουν οι κυρίες και όχι οι γύφτισσες..."

Η απάντηση της:".........."

Tο ξέρω ότι μπορεί να ακούστηκε λίγο σκληρή η απάντησή μου αλλά η συγκεκριμένη τη χρειαζόταν,γιατί μου τη λέει συνέχεια για το θηλασμό..κάθε φορά που θα μιλήσουμε η πρώτη ερώτηση είναι αν έδωσα επιτέλους ξένο γάλα;;;;Έχω προσπαθήσει με τον πιο γλυκό και καλό τρόπο να της εξηγήσω κάποια πράγματα αλλά δεν φαίνεται να θέλει να καταλάβει....

Πάντως από τότε που άκουσε την παραπάνω ατάκα δεν έχει αναφερθεί ξανά στο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πετυχημενο ήταν εκεινο που ειχε γραψει μια κοπελα (δεν βρισκω που αυτη την στιγμη), ειχε ρωτησει μια μαια αν μπορει να κανει γυμναστικη ενω θηλαζει και της ειχε απαντησει η μαια πως δεν μπορει να γυμναστει γιατι θα μεταφερεται η κουραση στο μωρο!!! :shock::shock:

Ακομη πιο πετυχημενη, όμως, ηταν η απαντηση της Αγλαιας, που εγραψε:"Πρεπει να μελετηθει το φαινομενο της μεταφορας της κουρασης.Το μωρο μεσω του θηλασμου παιρνει την κουραση, κοιμαται για πολλες ωρες καθως ειναι πολυυυ κουρασμενο, και η μαμα ξεκουραστη πια (αφου εχει μεταφερθει η κουραση)εχει χρονο να κανει διαφορα αλλα πραγματα καθως το μωρο της κοιμαται για πολλες ωρες!!!!! :shock::shock::shock: "

Τελειο????????????????????????????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο πετυχημενο ήταν εκεινο που ειχε γραψει μια κοπελα (δεν βρισκω που αυτη την στιγμη), ειχε ρωτησει μια μαια αν μπορει να κανει γυμναστικη ενω θηλαζει και της ειχε απαντησει η μαια πως δεν μπορει να γυμναστει γιατι θα μεταφερεται η κουραση στο μωρο!!! :shock::shock:

Ακομη πιο πετυχημενη, όμως, ηταν η απαντηση της Αγλαιας, που εγραψε:"Πρεπει να μελετηθει το φαινομενο της μεταφορας της κουρασης.Το μωρο μεσω του θηλασμου παιρνει την κουραση, κοιμαται για πολλες ωρες καθως ειναι πολυυυ κουρασμενο, και η μαμα ξεκουραστη πια (αφου εχει μεταφερθει η κουραση)εχει χρονο να κανει διαφορα αλλα πραγματα καθως το μωρο της κοιμαται για πολλες ωρες!!!!! :shock::shock::shock: "

Τελειο????????????????????????????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

:lol::lol::lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ένα από τα κλασικά (εικονογραφημένα?) πλέον, που άκουσα πάλι προχθές, και βέβαια δεν έφταιγε η κοπέλα που το είπε αλλά ο γιατρός από τον οποίο το άκουσε! "Εγώ ξέρω ότι μετά τον 6ο το γάλα αλλάζει και δεν είναι καλό". Ναι...έμεινε έξω από το ψυγείο και χάλασε.....

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς δεν έχω ακούσει πολλά περίεργα.

Γενικά τόσο στην οικογένειά μου όσο και στον φιλικό μου κύκλο οι περισσότερες μαμάδες έχουν θηλάσει και για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Το μόνο που άκουσα ήταν από την πεθερά της κουνιάδας μου

που μόλις της είπα ότι έχω σκοπό να θηλάσω το μωρό μου για όσο διάστημα έχω γάλα, μου είπε ότι

αυτό δεν είναι καλο!!! Γιατί το παιδί μετά δεν θα μπορεί να πιει άλλο γάλα (δεν θα του αρεσει)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα evi_mik μια αλήθεια την έχει :wink: γιατί όταν άρχισα να προσπαθώ να δώσω πρώτη φορά ξένο γάλα στον γιό μου στους 8 μήνες δεν το ήθελε φυσικά με τίποτε και πέρασα κάποιες άγριες στιγμές,αλλά οχι οτι δεν θα θηλάσουμε κιόλας για την περίπτωση ΜΗΠΩΣ και δεν θέλει να περάσει ΕΥΚΟΛΑ στο ξένο γάλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είχα ρωτήσει την παιδίατρο αν υπάρχει περίπτωση μεγαλώνοντας να μη θέλει άλλο γάλα μου είπε πως όσο το παιδάκι θηλάζει και έχει το γάλα της μαμάς του, εννοοείται πως δε θα θέλει άλλο, όταν όμως σταματήσει για πότε κατεβάζουν τα ml από άλλα γάλατα.... δε θα το πιστεύεις!!! Έτσι και έινε! Μην ανησυχείτε για αυτό και συνεχίστε!!! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Οσες βλεπετε τη σειρα νοικοκυρες σε απογνωση ισως ειδατε το επεισοδιο στον 2ο κυκλο οπου η Λινετ μητερα 4 παιδιων που εχει γυρισει στην δουλεια προσλαμβανει μια γυναικα που την απελυσαν απο την προηγουμενη δουλεια της επειδη θηλαζε...στην πορεια ανακαλυψε οτι ο γιος της που θηλαζει ακομα ειναι 5 χρονων και παει νηπιαγωγειο...οποτε μια μερα που η μαμα του ηταν σε συσκεψη και αυτος ηθελε γαλα της μαμας του του εδωσε ενα σοκολατουχο με καλαμακι...εκτοτε δεν ηπιε ξανα γαλα απο τη μαμα του!!!Παντα υπαρχει λυση...

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κι αυτό (ατάκα του παιδίατρου προκειμένου να με πείσει να μειώσω τους θηλασμούς σε 2 την ημέρα, τώρα που τρώει και στερεές τροφές η μπέμπα):

 

"Αν πίνει πολύ γάλα θα καταπονήσει τους νεφρούς της" :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Να σου λένε τις χαζομάρες οι θείες και οι γιαγιάδες και οι λοιποί άσχετοι, τα ακούς και γελάς! Και γράφεις και τις ατάκες στο forum να γελάμε και οι υπόλοιποι.

Να στα λένε και οι γιατροί, εκεί βγαίνεις από τα ρούχα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην πορεια ανακαλυψε οτι ο γιος της που θηλαζει ακομα ειναι 5 χρονων και παει νηπιαγωγειο... οποτε μια μερα που η μαμα του ηταν σε συσκεψη και αυτος ηθελε γαλα της μαμας του του εδωσε ενα σοκολατουχο με καλαμακι...εκτοτε δεν ηπιε ξανα γαλα απο τη μαμα του!!!

 

Becky, το γεγονός αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Τα παιδιά που πίνουν γάλα της μαμάς τους δεν το θεωρούν λιχουδιά και άρα δεν μπορεί να αντικατασταθεί από λιχουδιά. Το επεισόδιο το έγραψε κάποιος που δεν είχε καμία σχέση με θηλασμό και μάλιστα νηπίου.

 

Ο θηλασμός είναι κάτι πολύ περισσότερο από τροφή και όσοι αντιλαμβάνονται μόνο την υλική του διάσταση σημαίνει ότι δεν έχουν ιδέα.

 

Ενα νήπιο 5 χρονών ξέρει πολύ καλά να περιμένει τη μαμά του... Ο γιος μου δεν ξαναήπιε γάλα από το μπουκάλι από τότε που έκλεισε το 10ο μήνα. Όσο και να του άφηνα, προτιμούσε να με περιμένει. Ο σκηνοθέτης δεν είχε τη δυνατότητα να προσεγγίσει το θηλασμό ούτε όσο ένα παιδί 10 μηνών... :?

 

Παντα υπαρχει λυση...

Υπάρχου λύσεις αλλά όχι τέτοιου τύπου...:?

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κι αυτό (ατάκα του παιδίατρου προκειμένου να με πείσει να μειώσω τους θηλασμούς σε 2 την ημέρα, τώρα που τρώει και στερεές τροφές η μπέμπα):

 

"Αν πίνει πολύ γάλα θα καταπονήσει τους νεφρούς της" :!::!::!:

 

Αυτό ισχύει για τα παιδιά που τρέφονται με αγελαδινό γάλα! Γι αυτό και γίνεται προσπάθεια να μειωθεί η ποσότητα του αγελαδινού που πίνουν τα μωρά όταν αρχίζουν στερεές τροφές....

 

Αυτό ο παιδίατρος δεν ξέρει τη διαφορά μητρικού-αγελαδινού. :?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έτσι στα γρήγορα να σας πω ένα από τα "σπαστικά" που μου είπανε: "τί;;; ακόμη τον θηλάζεις;;; αντε κόφτο κορίτσι μου... σε λίγο θα σε ξεγυμνώνει παντού αυτός!! ναι! ναι! θα σου βγάζει τα ρούχα..."

 

εν καιρό, θα επανέλθω! ουκ ολίγα τα "καλά" που έχω ακούσει!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ααα κ εγω ακουσα κατι αναλογο αλλα πιο απαισιο.ενας γνωστος του αντρα μου του ειπε "ακομα την αφηνεις να θηλαζει?και ποτε θα κανετε κανονικα σεξ?Α να το κοψεις ελενη σιγα σιγα" αν ειναι δυνατον!σιχαμενος!

Link to comment
Share on other sites

ααα κ εγω ακουσα κατι αναλογο αλλα πιο απαισιο.ενας γνωστος του αντρα μου του ειπε "ακομα την αφηνεις να θηλαζει?και ποτε θα κανετε κανονικα σεξ?Α να το κοψεις ελενη σιγα σιγα" αν ειναι δυνατον!σιχαμενος!

 

:evil::evil::evil:

εγω παντως θα του απαντουσα:

"κι εσενα τι σε κοφτει?"

ακους εκει

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχην περιμενα να δω τι θα πει ο αντρας μου ο οποιος βεβαιως δε σηκωσε κουβεντα(αρα δεν υπηρχε λογος κ να μαλωσουμε :P )επειτα απλα κουνησα κοροιδευτικα το κεφαλι μου κ προχωρησα μπροστα :D:D γελασα κιολας ομολογω!ειρωνικοτατα φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

ααα κ εγω ακουσα κατι αναλογο αλλα πιο απαισιο.ενας γνωστος του αντρα μου του ειπε "ακομα την αφηνεις να θηλαζει?και ποτε θα κανετε κανονικα σεξ?Α να το κοψεις ελενη σιγα σιγα" αν ειναι δυνατον!σιχαμενος!

 

την αφηνεις;;;;

στον αντρα σου απευθυνοταν... ε;;;

 

βρε ουστ!

 

εγω ακομη και στον αντρα μου που πολλες φορες για πλακα μου λεει "αντε κοφτο, φτανει τοσο..." η απαντηση που δινω ειτε για την πλακα ειτε για τα σοβαρα ειναι μια... "αυτο ειναι δικη μου δουλεια!"

Ναι ρε κοριτσια... πρωτα εγω αποφασιζω, μετα ο μπεμπης μου συμφωνει (και επαυξανει :lol: ) και τελευταιος και καταϋδρωμενος... ο μπαμπας μας αποδεχεται!

 

Δε λεω... για πολλους ειναι "θεματακι" στο σεξ... αλλα αυτο αφορα το ζευγαρι αποκλειστικα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...