Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΤΥΠΕΤ


FILIO8

Recommended Posts

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πότε γίνεται η αίτηση για άδεια μητρότητας στο ΤΥΠΕΤ, πότε σταματάμε δηλαδή και επίσης πότε γίνεται η αίτηση για την άδεια θηλάσμου (το εξάμηνο και τρίμηνο που μπορούμε να πάρουμε στην σρχή αντί του να φεύγουμε 2 ώρες νωριτερα και 1 ώρα νωρίτερα τα πρώτα χρόνια)? Και μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί η άδεια θηλασμού από την διοίκηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


μου είπαν ότι λίγο πριν αποφασίσω να σταματήσω (στην περίπτωσή μου μάλλον θα ναι μόλις μπω στον 9ο) θα τους στείλω το χαρτί γιατρού με την ΠΗΤ και την ημερομηνία που θέλω να σταμάτήσω.

Τώρα για το σωρευτικό μειωμένο 6 και 3 μηνών, θα κάνεις αίτηση λίγο πριν τελειώσει το τετράμηνο και λογικά θα το δεχτούν, δεν έχω ακούσει κάτι αντίθετο...

τώρα αν είσαι σε μικρό κατάστημα μπορεί να σου σπάσουν λίγο τα νεύρα

υπάρχει ένα τμήμα μητρώου και αδειών αν δεν μπορείς να βρεις το τηλ στον κατάλογο της ΕΤΕ στειλε πμ να σου το στείλω το έχω στη δουλειά. ήταν πολύ εξυπηρετικές οι κοπέλες που πήρα

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετω τις συναδελφισσες!

Αυτη ακριβως ειναι η διαδικασια,οπως ειπε και η mummycool.Εξαμηνο διαλεγεις αργοτερα,πριν ληξει η αδεια τοκετουΔεν τιθεται θεμα να μην το εγκρινουν, ειναι τυπικη η διαδικασια,ετσι ακριβως μου το ειπαν απο το τμημα μητρωου και αδειων.Το τριμηνο το επιλεγεις ή οχι στη ληξη του εξαμηνου σου.

 

Να ξερεις μονο οτι 45 ημερες πριν την ΠΗΤ δεν μπορεις να παρεις αναρρωτικη αδεια.Πλεον κανεις χρήση κανονικης αδειας ή ξεκινας την αδεια τοκετου/λοχειας (τις 135 ημερες δηλαδη).

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Θα πάρω και εγώ κάποια στιγμή τηλ το τμήμα μητρώου όταν θα πλησιάζει ο καιρός να μου πουν τι χαρτιά πρέπει να στείλω και πως. Ανυπομονώ να σταματήσω και να έρθει ο καιρός να γεννήσω το μωράκι μου (τον Απρίλη με το καλό).Μήπως επίσης γνωρίζετε αν είναι απαραίτητη η πρωτότυπη απόδειξη για το επίδομα τοκετού ή μόνο το πιστοποιητικό γέννησης?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται πρωτοτυπη αποδειξη και απο το γιατρο σου και απο την κλινικη και επισης να κρατησεις τα κουπονια απο οτι φαρμακα μπορει να σου δωσουν στην κλινικη και την αποδειξη παιδιατρου!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...