Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΛΗΤΩ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. εχω κλεισει ραντεβου για την παρασκευη 5/6 στο λητω να κανω υστεροσαλπιγγογραφια. ειμαι αρκετα φοβιτσιαρα μιας κ οταν δινω αιμα κανω λες κ με σφαζουν. (που λεει ο λογος).

θα ηθελα να μου πει καποια κοπελα πια ειναι η διαδικασια κ τι διαφορα εχει απο την σαλπιγγογραφια. επισης αν καποια την εχει κανει στο λητω θελω κ λεπτομερειες του τυπου ποσοι γιατροι ειναι απο πανω σου αν εισαι τσιτσιδη τελειως κ ολα αυτα ......

το μονο που ρωτησα οταν εκλεισα ραντεβου ηταν αν μπορουσε να ειναι κ ο αντρας μου μεσα κ φυσικα μου ειπαν οχι.. ειμαι ικανη να φτασω απ'εξω κ να την κοπανησω .........

οποτε καλυτερα να ξερω τι με περιμενει....

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


virginia μην ανησυχεις!

Και εγω εκει την εκανα την σαλπιγγογραφια πριν 2 μηνες και δεν καταλαβα τιποτα! περισσοτερο ηταν ο φοβος μου οτι θα πονεσω.. Ο ακτινολογος εκει-τουλαχιστον αυτος που ειχα εγω-ηταν πολυ καλος και πολυ σιγουρος οτι δεν θα πονεσω καθολου - και οντως αυτο εγινε - εν αντιθεσει με φιλες μου που εκαναν την σαλπιγγογραφια σε αλλο μαιευτηριο και πονεσαν πολυ χωρις να εχουν και αυτες προβληματα η εμποδια στις σαλπιγγες.

Ισως να οφειλεται και εκει, οτι δηλ.το υγρο περασε αμεσως χωρις εμποδια.

 

Παντως ειναι υποθεση μερικων δευτερολεπτων να περασει το υγρο και αν εχεις παρει πριν μυοχαλαρωτικα - ζητα απ'τον γιατρο σου - ολα θα πανε καλα. Εγω ειχα παρει ενα μπουσκοπαν και ενα κολπικο υποθετο αν θυμαμαι καλα..

 

Ειναι σαν το τεστ παπ, δηλ. σου βαζει τον διαστολεα - ισως εκει πονεσεις λιγο αφου ειναι σιδερενιο και κρυο, αλλα μιλαμε ελαχιστα. Να προσπαθησεις να εισαι οσο το δυνατον χαλαρη, να σκεφτεσαι οτι δεν αξιζει για υποθεση 2 λεπτων να χαλας ολες τις προηγουμενες μερες σου. Επισης αν εισαι χαλαρη βοηθας και τον ακτινολογο να σου βαλει ευκολα το καθετηρακι..

 

Ελπιζω να ημουν αρκετα διαφωτιστικη! οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου μια και πηγα προσφατα στο συγκεκριμενο μαιευτηριο..και σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Α, και ξεχασα να σου πω! Οχι τσιτσιδη προς θεου! φροντισε να φορας φουστα η φουστανι που να ανεβαινει ευκολα και μην αγχωνεσαι! η διαδικασια ειναι οπως στο τεστ.

Ο αντρας σου δεν μπορει να μπει για να μην παρει τσαμπα ακτινοβολια λογικο ειναι!

 

Οσο για τους γιατρους ειναι ο ακτινολογος, μια νοσοκομα στο διπλα δωματιο και αν θελεις φωναζεις και τον γιατρο σου.

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο λητω την εκανα και δεν πονεσα σχεδον καθολου

αλλα γενικως εχω ακουσει τα χειροτερα απο αλλες κοπελες που την εκαναν αλλου

εκει μαλλον παιζει ρολο ο ακτινολογος του λητω που ειναι φοβερος και οσες φιλες μου εχουν παει εκει δεν πονεσε καμια

νιωθεις κατι σαν πιεση την ωρα που μπαινει το υγρο και αυτο ειναι ολο

εμενα μου ειχαν πει να γδυθω απο τη μεση και κατω και εκεινη την ωρα μεσα ηταν μονο ο γιατρος και μια κοπελα που δουλευε το μηχανημα που βγαζει τις ακτινογραφιες

μη φοβασαι καθουλου πραγματικα δεν ειναι τπτ τραγικο

περιτο να σου πω στο θεμα αιμα που λες κι εγω τρελλο προβλημα

και τελος να εχεις παρει οπωσδηποτε 2 buscopan πριν εμενα μου το ειχαν πει και στο τηλεφωνο οταν πειρα να κλεισω το ραντεβου

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω την εκανα στο ΜΗΤΕΡΑ δεν μπορω να πω οτι δεν πονεσα αλλα δεν πεθανα και στους πονους!!!

Καλο θα ητανε να παρεις buscopan ρωτα και το γιατρο σου βεβαια!!!

Ημουνα γυμνη απο τη μεση και κατω και μεσα ητανε ο ακτινολογος ο νοσοκομος και ο γιατρος μου!!!

Βεβαια το διαστολεα και το καθετηρακι για το υγρο δεν αφησε κανενα ο γιατρος μου και τα εκανε ολα αυτος!!!!

Μην αγχωνεσαι κραταει πολυ λιγο!!!

Καλα αποτελεσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω στο Λητω την εκανα ,ειναι οπως τα λενε τα κοριτσια ,ο ακτινολογος πολυ καθησυχαστικος,μαλιστα μου ειχε πιασει και την κουβεντα για να ξεχασω τον φοβο μου.Ηταν και μια νοσοκομα μεσα ,πολυ συμπαθητικη.Επειδη ειχα ακουσει απο φιλη μου που την ειχε κανει σε διαγνωστικο (οχι σε μαιευτηριο )οτι ποναει πολυ ,μου λεει ο ακτινολογος οτι εαν την ειχε κανει σε μαιευτηριο δεν θα πονουσε τοσο.Μην ανησυχεις ,κραταει 10 λεπτακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα πρίν 10 μέρες στο ΜΗΤΕΡΑ (κρήτης) θα σου το αναφέρω ως εμπειρία...περιττό να σου πω οτι την ημέρα που θα την έκανα ένιωθα πως θα πάθω εγγεφαλικό απο τον φόβο μου... και όλα αυτά γιατί δεν είχα αφήσει FORUM για FORUM που να λένε για σαλπιγγογραφία είχα τρομοκρατηθεί με όσα διάβαζα.... αφού ο άντρας μου αγανάκτησε τόσο που μου ειίπε πως την επόμενη φορά που θα είναι να κάνεις κάποια εξέταση θα κόψω το καλώδιο του router :):):):) ....από το άγχος μου ξέχασα να πιώ κάποιο παυσίπονο αλλα δεν μπορώ να πω οτι πόνεσα και τρομερά έναν έντονο πόνο περιόδου ενιωσα για 5 λεπτάκια αυτό και μόνο....με βάλανε να γδιθώ απο την μέση και κάτω (λογικό) αλλά μου δώσανε να φορέσω και μια ρομπίτσα...μέσα ήτανε μια νοσοκόμα και ο ακτινολόγος.....καλό θα είναι να κρατάς και μια σερβιέτα μαζί σου εγώ είχα 2-3 σταγονίτσες αίμα για καμιά ωρίτσα...χαλάρωσε και ηρέμησε δεν είναι τραγικό σκέψου πως θέλουμε και να γεννήσουμε :):):) ΚΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΙΑ

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια σας ευχαριστω μεσα απ΄την καρδια μου πραγματικα,μου δωσατε κουραγιο ειδικα σε οτι αφορα τον πονο..... οσο για τα ρουχα θα φροντισω να φορεσω φουστιτσα οπως ειπε κ η madeleine μπας κ γλυτωσω τα βαλε βγαλε.... !!!! οταν πηρα κ εκλεισα ραντεβου μου ειπαν να παρω 1 ωρα πριν 2 buskopan κ τιποτ'αλλο. ο γυναικολογος μου απλα μου ειπε να παρω αντιβιωση για μια εβδομαδα. και κατι αλλο εχω ενα προβλημα μια ανασφαλεια ενα κατι ..... θα προσπαθησω να βαλω κ τον αντρουλι μου μεσα γιατι μονο ετσι μαλλον θα μπω πιο χαλαρη.. αν κ δε νομιζω να αφησουν αφου το ειπαν κ απο το τηλεφωνο.. !!! κοριτσαρες μου σας ευχαριστω κ παλι κ ευχομαι να αποκτησουμε γρηγορα μωρακια που τοσο πολυ θελουμε !!! προσπαθω 11 μηνες κ εχω αγανακτησει !!!

φιλακια σε ολες !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι ακριβώς η ίδια εξέταση,

 

μην φοβάσαι καθόλου , εκεί έκανα και εγώ την 2η τον Μάρτιο καμία σχέση με την προηγούμενη που είχα κάνει πριν 3χρόνια στο Μητέρα

δεν κατάλαβα τίποτε, είναι ευγενέστατος, εγώ πήγα με παντελόνι, μου έδωσαν ρόμπα , και κράτησε 2 λεπτά, καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ γλυκεια μου pavivi74!!!!

θα την κανω την παρασκευη οποτε το βραδακι λογικα θα εχω κ νεα..

το πιο πιθανον ειναι να παω κατευθειαν για δουλεια μετα....

δυστυχως....

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

μην ανχωνεσαι βιργινια με τη σαλπιγγογραφια

τα αποτελεσματα θα περιμενεις 10 λεπτα και θα τα παρεις αμεσως

ασε που θα σου πει και ο γιατρος αν ειναι ολα καλα με το που θα την κανεις

οσο για τη δουλεια

κι εγω στη δουλεια πηγα κατευθειαν μετα δεν νιωθεις τπτ ομως μετα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω marser μου , προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα δεν τα καταφερνω......

περιμενω να ερθει το πρωι.....

τωρα στη δουλεια επειδη το ειπα στην υπευθυνη μου μου εδωσε αδεια αν δεν νιωθω καλα να μην παω.

αλλα αφου λες δουλεψες κατευθειαν μετα φανταζομαι κ γω δεν θα εχω προβλημα να παω...

 

αντε..λιγες ωρες μου εμειναν να ερθει το πρωι κ να περασει η αγωνια μου !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

τελικα εκανα τη σαλπιγγογραφια-----πηγα σαν βρεγμενη γατα,μπηκα μεσα με πηραν χαμπαρι κατευθειαν κ οι 2 γιατροι ευτυχως με ψιλοηρεμησαν και τελικα ολα καλα...δοξα το θεο.

αν και εκανα σαν υστερικο πραγμα που περιμενα .....

μου ειπαν οτι δεν εχω προβλημα κ οτι μετα τη σαλπιγγογραφια αυξανονται οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη..

λετε να ειμαι τυχερη? προσπαθω 11 μηνες για ζουζουνακι αλλα τιποτα !!!

υπηρχε καμια κοπελα που να εκανε σαλπιγγογραφια κ να εμεινε τον ιδιο μηνα εγκυος???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμενα δεν συνεβει ,αλλα ειναι γεγονος οτι το σκιαγραφικο υγρο στο περασμα του "καθαριζει" τα υδραυλικα μας και ετσι ο,τι ειναι να περασει (δηλ.το σπερμα)περναει πιο ευκολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασω μου εσυ ποσο καιρο προσπαθεις ??

και κατι αλλο. αν υπηρχε εστω κ το παραμικρο προβλημα δεν θα μου το ελεγαν την ωρα εκεινη?

γιατι μεχρι την τεταρτη που θα παω στο γιατρο μου εχω μελλον ακομη..

παραδειγμα κατι να ειχα κ να καθαρισε με το υγρο.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις προσπαθουμε εναν χρονο.την σαλπιγγογραφεια βεβαια την εχω κανει πριν 4 μηνες περιπου,αλλα εμεις εχουμε αλλα πολλα ν'αντιμετωπισουμε.Μην ανησυχεις η γνωματευση βγαινει εκεινη την ωρα και ο,τι γραφει,αυτο ισχυει.Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να σου ειπε ο ακτινολογος οτι ειναι πεντακαθαρη και ξαφνικα να δει κατι αλλο ο γυναικολογος!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

τελικα εκανα τη σαλπιγγογραφια-----πηγα σαν βρεγμενη γατα,μπηκα μεσα με πηραν χαμπαρι κατευθειαν κ οι 2 γιατροι ευτυχως με ψιλοηρεμησαν και τελικα ολα καλα...δοξα το θεο.

αν και εκανα σαν υστερικο πραγμα που περιμενα .....

μου ειπαν οτι δεν εχω προβλημα κ οτι μετα τη σαλπιγγογραφια αυξανονται οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη..

λετε να ειμαι τυχερη? προσπαθω 11 μηνες για ζουζουνακι αλλα τιποτα !!!

υπηρχε καμια κοπελα που να εκανε σαλπιγγογραφια κ να εμεινε τον ιδιο μηνα εγκυος???

 

Μπράβο κουκλίτσα είδες δέν ήτανε τόσο τραγικό.....όλοι οι δρόμοι ανοιχτή :D

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω..γιατι εγω τα έχω πέξει και ο άντρας μου με κοροιδευει..

το Μάρτιο ειχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη (είχα καθυστέρηση, έκανα β-χοριακή και ήταν μόνο 50 και μεσα 3 μέρες μηδενίστηκε..) ο ιατρός μου είπε ότι αυτό συμβένει..

μου συνέστησε Primolut για να μου έρθει η περίοδος και μάλιστα ήρθε στις 21/04 υποτίθεται κανονικά όπως έλεγε το πρωτόκολλο..μάλιστα έκανα εξέταση και για τις ορμόνες μου τη 2η-3η ημέρα του κύκλου και ήταν φυσιολογικές με λίγο περιέργη την FSH (χαμηλότερη κατα 1-2 μονάδες απο το φυσιολογικό)..

τώρα δε μου ήρθε η περίοδος..(Μαίος) έκανα τη Τρίτη (02/06) β-χοριακή ήταν αρνητική...

πήγα στο γυναικολόγο μου και ενώ υποτίθεται ότι έχουμε φιλικές σχέσεις και μέχρι στιγμής όλα μου τα έλεγε φυσιολογικά κλπ ξαφνικά είχε αλλάξει ύφος, με ρώτησε κιολας μεχρι που θα εφτανα για να κανω παιδί κλπ..

μου έκανε κολπικό υπέρηχο αλλα όλα ήταν φυσιολογικά όπως μου έλεγε και έγραψε και στη διάγνωση του, δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα...επίσης μου είπε ότι αν υπήρχε π.χ. νερό στις σάλπιγγες θα το έβλεπε..

μου σύστησε λοιπόν να κάνω υστεροσαλπιγγογραφία για να βρουμε το ενδεχόμενο πρόβλημα και μετά να προχωρήσω σε ορμόνες..

είμαι 28 στα 29 χωρίς κανα ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτος απο 1 κύστη που είχε φανερωθεί 5 χρόνια πριν και απορροφηθηκε φυσιολογικα..

ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο λόγος που εσας σας συστησε ο δικός σας ιατρός αυτή την εξέταση? ο δικός μου μαλιστα επέμενε να το κάνω στο ΙΑΣΩ..

ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΓΕΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου princess-mp !!

λυπαμαι για τη βιομηχικη ευχομαι απο δω κ περα να πανε ολα καλα !!!

την σαλπιγγογραφια συνηθως την συστηνουν αφου εχει περασει ενας χρονος προσπαθειων ειδικα στην ηλικια τη δικη μας.

εγω προσπαθω 11μηνες κ επειδη παρακολουθω με υπερηχους συχνα την ωορρηξια μου, μαλιστα τον φεβρουαριο ειχα παρει κ ορμονες εκανα κ ενεση pregnyl αλλα δυστυχως μεχρι τωρα τιποτα.

λιγο πολυ ηταν μεσα στα σχεδια του γιατρου μου να την κανω .. ισως 1-2 μηνες αργοτερα, αλλα εγω του ζητησα να την κανω λιγο νωριτερα να ξεμπερδευω.

λογικο ειναι ξεκινησα ορμονικες εξετασεις κ ακολουθησε η σαλπιγγογραφια.τουλαχιστον θελαμε να ξερουμε οτι ο δρομος ειναι....ανοιχτος !!!!!

αυτος ηταν ο λογος που την εκανα.

τωρα οσο για τον γιατρο σου-->αν και δεν γνωριζω παρα πολυ καλα το θεμα, αφου εχεις μεινει εγκυος σημαινει οτι οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες.. για ποιον λογο σου ειπε να την κανεις????? και οσο για το ιασω φανταζομαι θα ειναι εκει κ γι'αυτο σου το λεει.

θα σε ενημερωσω οτι σαφως και καλυτερα ειναι να την κανεις σε μαιευτηριο παρα σε διαγνωστικο, αλλα το ιασω ειναι το πιο ακριβο αν σε ενδιαφερει κ λιγο το οικονομικο.

εγω την εκανα στο λητω εμεινα πολυ ευχαριστημενη κ απο τους 2 γιατρους που ηταν μεσα.

φαντασου οτι ο ενας που με ειδε τοοοοοοοοοοοοοσο φοβισμενη μου κρατουσε το χερι !!! .....για παρηγορια !!!! αλλα ολα καλα .

λοιπον στο λητω να ξερεις πληρωσα 117Ευρω στπ ιασω κοστιζει καπου στα 200-220 και στο μητερα δεν θυμαμαι καπου 130-150.

γενικα καλη επιτυχια σε οτι κανεις και ολα χωρις αγχος!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις προσπαθουμε εναν χρονο.την σαλπιγγογραφεια βεβαια την εχω κανει πριν 4 μηνες περιπου,αλλα εμεις εχουμε αλλα πολλα ν'αντιμετωπισουμε.Μην ανησυχεις η γνωματευση βγαινει εκεινη την ωρα και ο,τι γραφει,αυτο ισχυει.Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να σου ειπε ο ακτινολογος οτι ειναι πεντακαθαρη και ξαφνικα να δει κατι αλλο ο γυναικολογος!

 

 

υπομονη λοιπον σε οτι κανετε και καλη επιτυχια!!!! ευχομαι ομως να διαβασω συντομα τα ευχαριστα!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

τελικα εκανα τη σαλπιγγογραφια-----πηγα σαν βρεγμενη γατα,μπηκα μεσα με πηραν χαμπαρι κατευθειαν κ οι 2 γιατροι ευτυχως με ψιλοηρεμησαν και τελικα ολα καλα...δοξα το θεο.

αν και εκανα σαν υστερικο πραγμα που περιμενα .....

μου ειπαν οτι δεν εχω προβλημα κ οτι μετα τη σαλπιγγογραφια αυξανονται οι πιθανοτητες για εγκυμοσυνη..

λετε να ειμαι τυχερη? προσπαθω 11 μηνες για ζουζουνακι αλλα τιποτα !!!

υπηρχε καμια κοπελα που να εκανε σαλπιγγογραφια κ να εμεινε τον ιδιο μηνα εγκυος???

Γειά σου και σένα και μην αγχώνεσαι και ΄γω έκανα σαλπιγγογραφία μάλιστα μου έδωσαν και ένα ηρεμηστικό χάπι (πριν 15χρόνια)και όλα πήγαν καλά την έκανα Θεσ/νικη αλλά έμεινα έγκυος μετά από ένα χρόνο χωρίς βέβαια να προσπαθούμε συννεχεια,κάνε υπομονή και όλα θα γίνουν(πριν όμως είχα κάνει δύο αποβολές και τώρα έχω δύο παιδιά)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

virginia24n σε ευχαριστώ..

η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου ακούστηκε λίγο κουλό που μου την πρότεινε..

τί να πώ..βασικά προς το παρόν το έχω αφήσει..και προσπαθώ να ασχοληθώ με άλλα πράγματα μπας και είναι το άγχος μου..

αλλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχει παραμείνει...παθαίνω και κάτι κρίσεις:)

θα δουμε..ευχαριστω πολυ πάντως

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούργια στην παρέα (αν και οφείλω να ομολογήσω οτι σας διαβάζω εδω και καιρό). Πήγα σήμερα στο γιατρό και μου είπε οτι πρέπει να κάνω υστεροσαλπιγγογραφία. Έχει κάνει κάποια απο έσας στη Θεσ/νίκη? Πειράζει που αγχώθηκα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια μπορείς μετά από σαλπιγγογραφία να μείνεις έγκυος? εννοω επειδή είναι ατκινογραφία, μήπως πρέπει να περιμένεις να περάσει λίγος καιρός???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...