Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΥΓΙΖΕΤΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ?


BABY

Recommended Posts

κοριτσια ο μικρος μου εκλεισε τον 6ο μηνα και τρωει ρυζαλευρο και φρεσκια φρουτοκρεμα. η απορια μου ειναι η εξης: ζυγιζετε αυτα που τρωει το μωρο σας ή το ταιζετε με το ματι που λεμε? εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να του δινω οσο θελει. η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι λαιμαργος ο μικρος αλλα φοβαμαι μηπως τρωωει πολυ τελικα. π.χ. πινει στισ 8 το πρωι 180 ml γαλα. στις 11 το πρωι τρωει μισο αχλαδι κ μιση μπανανα. στις 2 το μεσημερι 180ml γαλα. στις 6 το απογευμα 200ml νερο με 8 κουταλιες ρυζαλευρο. στις 9 το βραδυ 180ml γαλα και στις 12 το βραδυ 180ml γαλα. ειναι πολυ? η κολλητη μου ζυγιζε παντα τις κρεμες της μικρης της. εμενα ειναι σωσtο που μου λεει να φαει οσο θελει? αν του βαλω κι αλλο θα το φαει, παρολο που μου δειχνει οτι χορταινει. ο μπεμπης μου τωρα ζυγιζει 9.5 κιλα.

με εσας τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποτέ δεν ζύγισα και ουτε πρόκειτε να ζυγίσω! Δεν χρειάζεται να ζυγισεις εξάλλου εσυ θα φτιάξεις κρέμα ή φρουτοκρεμμα και δεν θα φαει παντα την ιδια ποσότητα.

Στα φρουτα μια χαρά σε κοβω αν και εγω εβαζα περισσοτερα, οπως χυμο ενος πορτοκαλιου,ενα αχλαδι,μιση μπανάνα και μισό μήλο,Δεν ετρωγε παντα ολο αλλες φορές ναι και αλλες οχι! Και στην κρέμα ανάλογα με τα κεφια της έφτιαχνα οταν εβλεπα οτι ειναι λαιμαργη ή οτι δεν ειχε φαει ολο το γαλα το μεσημερι εκανα οντως 8-10κουταλιες και τα θέριζε, αλλες φορές εκανα μονο 6 και ετρωγε λιγο!

Να σε ρωτήσω ομως κατι...?

Του δινεις γαλα στις 9 σωστά και πεφτει για νανι χορτάτος σωστα?

Στις 12 γιατι τον ξαναταίζεις? Ξυπνάει και πεινάει?

Γιατι αν δεν ξυπνάει και κοιμάται δεν ειναι αναγκαιο γευμα αν θελει θα ξυπνήσει εκεινος και θα σου δειξει οτι πειναει αν με το που βαλεις το δαχτυλακι σου στο στομα του το πιπιλαει σαν μπιμπερο, εκτος και αν σας το συστησε ο γιατρος...εκει παω πασο και ας διαφωνώ!Εγώ αυτο γευμα σας θεωρώ πολύ....το 12 το βράδυ ξανά γάλα 180μλ ενω πριν 3 ωρες ξαναέφαγε το ιδιο..

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει κατι κουπακια της Avent και κατι μπολακια απο το Mother Care και βλεπω ποσα ml τρωει μια και αυτα ειναι διαβαθμισμενα. Ο μικρος μου ειναι μια βδομαδα μικροτερος αλλα το προγραμμα μας ειναι ως εξης. Θηλασμος στις 10, πουρες λαχανικων στις 14 (περιπου 200ml), θηλασμος στις 15, φρουτοκρεμα (μιση μπανανα, μισο μηλο ή μισο αχλαδι, ενα δαμασκοινο ή ενα ξερο βερυκοκο και 2 μεζουρες κρεμα δημητριακων χωρις γλυτενη) στις 19, θηλασμος στις 20, θηλασμος και 120ml γαλα στις 11. Αν τυχει και ξυπνησει πιο πρωι τον θηλαζω αλλη μια φορα πριν τα λαχανικα. Υπολογιαζω οτι δεν ειναι 7μιση κιλα ακομη..

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα που ειχα εγω κ στα 2 6-9 μηνων

(στο περιπου οι ωρες δε τισ θυμαμαι ακριβως)

πρωι 7.00 200 γρ γαλα

10.00 1 μπανανα μισο μηλο μισο αχλαδι κ χυμο πορτοκαλιου (πορτοκαλι απο τον 7ο μου ειχε πει ο γιατρος)

13.30 μεσημεριανο αλεσμενο πχ κρεατοσουπα με μοσχαρι η κοτοπουλο με πατατα καροτο σελινο κρεμμυδακι η χορτοσουπα με πατατα καροτο αλασελινοριζα κρεμμυδακι κ λιγο ρυζι μετα προσθεσαμε στον 7ο ψαροσουπα μπιζελια φασολακια κλπ παντα με οδηγιεσ γιατρου

16.00 γιαουρτακι η αυγο(απο τον 7ο κ αυτα.στον 6ο εδινα γαλα αυτη την ωρα)

19.00 κρεμα με 150 γρ νερο

21.00 γαλα

 

 

αυτα ααα να διευκρινισω οτι δεν θηλαζα στον 6ο μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτέ δεν ζύγισα και ουτε πρόκειτε να ζυγίσω! Δεν χρειάζεται να ζυγισεις εξάλλου εσυ θα φτιάξεις κρέμα ή φρουτοκρεμμα και δεν θα φαει παντα την ιδια ποσότητα.

Στα φρουτα μια χαρά σε κοβω αν και εγω εβαζα περισσοτερα, οπως χυμο ενος πορτοκαλιου,ενα αχλαδι,μιση μπανάνα και μισό μήλο,Δεν ετρωγε παντα ολο αλλες φορές ναι και αλλες οχι! Και στην κρέμα ανάλογα με τα κεφια της έφτιαχνα οταν εβλεπα οτι ειναι λαιμαργη ή οτι δεν ειχε φαει ολο το γαλα το μεσημερι εκανα οντως 8-10κουταλιες και τα θέριζε, αλλες φορές εκανα μονο 6 και ετρωγε λιγο!

Να σε ρωτήσω ομως κατι...?

Του δινεις γαλα στις 9 σωστά και πεφτει για νανι χορτάτος σωστα?

Στις 12 γιατι τον ξαναταίζεις? Ξυπνάει και πεινάει?

Γιατι αν δεν ξυπνάει και κοιμάται δεν ειναι αναγκαιο γευμα αν θελει θα ξυπνήσει εκεινος και θα σου δειξει οτι πειναει αν με το που βαλεις το δαχτυλακι σου στο στομα του το πιπιλαει σαν μπιμπερο, εκτος και αν σας το συστησε ο γιατρος...εκει παω πασο και ας διαφωνώ!Εγώ αυτο γευμα σας θεωρώ πολύ....το 12 το βράδυ ξανά γάλα 180μλ ενω πριν 3 ωρες ξαναέφαγε το ιδιο..

 

ευχαριστω ολες σας για την αμεση απαντηση!!!

πινει ξανα στις 12 γαλα γιατι ...πολυ απλα το μπουμπουκι μου ξυπνα στις 10 το βραδυ και κοιμαται κατα τις 1 ή 2!!!!

χτες κοιμηθηκε 2.30 τα ξημερωματα). οποτε πειναει! και πολυ απλα μας εχει σπασει τα νευρα αυτη η κατασταση με το υπνο του. εχουμε δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλα ματαια.....κοιμαται παρα πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολες σας για την αμεση απαντηση!!!

πινει ξανα στις 12 γαλα γιατι ...πολυ απλα το μπουμπουκι μου ξυπνα στις 10 το βραδυ και κοιμαται κατα τις 1 ή 2!!!!

χτες κοιμηθηκε 2.30 τα ξημερωματα). οποτε πειναει! και πολυ απλα μας εχει σπασει τα νευρα αυτη η κατασταση με το υπνο του. εχουμε δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλα ματαια.....κοιμαται παρα πολυ αργα.

 

Το GoodNight Sleep το εχετε δοκιμασει? Γαλα της Almiron ειναι

Επεξεργάστηκαν by mmdad
Προσθεση
Link to comment
Share on other sites

Toτε ναι ...και εγω οταν εχει αυπνιες και ξαναξυπνει μετα απο 3-4ωρες και μου ζηταει να φαει ξανα της δινω... Θα στρωσει τον υπνο του κανε λιγο υπομονη σε καταλαβαινω απολυτα!

 

Link to comment
Share on other sites

Το GoodNight Sleep το εχετε δοκιμασει? Γαλα της Almiron ειναι

 

οχι. τι ειναι αυτο????? για βοηθησε μας ρε κουκλα μου γιατι εχουμε καταντησει ζομπι!

Link to comment
Share on other sites

οχι. τι ειναι αυτο????? για βοηθησε μας ρε κουκλα μου γιατι εχουμε καταντησει ζομπι!

 

Ειναι γαλα δευτερης ηλικιας εμπλουτισμενο με αμυλο για να ειναι πιο χορταστικο. Το εχει στα supermarket. Επισης αν του δωσεις περισσοτερο γαλα θα το πιει? Μηπως αν τον ταιζες λιγο πιο αργα κοιμοταν σερι ή τον περνει ο υπνος στις 9? Εγω βαζω τον μικρο μου γυρω στις 11 για υπνο. Παιρνει εναν υπνακο 8 με 8 μιση και κανουμε μπανιο κατα τις 10. Κανω και κατι αλλο αλλα θα στο πω αν δεν δουλεψει το συγκεκριμενο γαλα.. Κι αλλο κολπο σκεφτικα αλλα και αυτο με επιφυλαξη..

Επεξεργάστηκαν by mmdad
Και αλλη προσθεση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δε ζυγιζα ουτε εγω τις κρεμες της.....ειδικα τη φρουτοκρεμα ή το φαγητο της (τις σουπες εννοωω) γιατι την απογευματινη κρεμα ετσι και αλλιως πανω κατω επειδη την εφτιαχνα με γαλα ηξερα περιπου ποσο ειναι....εφτιαχνα μια ποσοτητα και μετα οσο ετρωγε...αλλες φορες καθαριζε το πιατο αλλες οχι....οταν εβλεπα οτι για κανα δυο μερες η ποσοτητα που της εβαζα δε της επαρκουσε και πειναγε γρηγοροτερα απλα εβαζα παραπανω απο εκει και περα τις επομενες μερες....εμεις ζυγιζουμε αυτα που τρωμε???οχι...τρωμε οσο θελουμε...ετσι και τα μωρα...:wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγω στην αρχη τα ζυγιζα όλα απο φόβο οχι μην φαέι περισσότερο αλλά λιγότερο απ οτι πρέπει. μετά με το καιρό το έκοψα κ πλέον με το μάιτ τα κοιτάω.πάντως κ οταν τα ζύγιζα, την ίδια ποσότητα έτρωγε στιε 9/10 φορές.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γαλα δευτερης ηλικιας εμπλουτισμενο με αμυλο για να ειναι πιο χορταστικο. Το εχει στα supermarket. Επισης αν του δωσεις περισσοτερο γαλα θα το πιει? Μηπως αν τον ταιζες λιγο πιο αργα κοιμοταν σερι ή τον περνει ο υπνος στις 9? Εγω βαζω τον μικρο μου γυρω στις 11 για υπνο. Παιρνει εναν υπνακο 8 με 8 μιση και κανουμε μπανιο κατα τις 10. Κανω και κατι αλλο αλλα θα στο πω αν δεν δουλεψει το συγκεκριμενο γαλα.. Κι αλλο κολπο σκεφτικα αλλα και αυτο με επιφυλαξη..

 

κοιτα, ακομα κ αν τον κρατησουμε ξυπνιο με το ζορι, τον παμε βολτα κτλ για να χασει τον υπνο στις 8 με 8μιση το βραδυ, κ τον βαλουμς στις 9.30 αυτος ΠΑΛΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 10 -10.30 το βραδυ!!

αν τον κρατησουμε κι αλλο με το ζορι κ τον βαλουμε στις 11 θα ξυπνησει στις 12.15 την νυχτα κ μετα θα κοιμηθει στις 2.30 . δηλαδη ελεος!!! λες κ το κανει επιτηδες.

 

 

τι αλλο κολπο εχεις????

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν της ζυγισα ποτε τις τροφες της εκτος απο το κρεας και το κοτοπουλο...τα υπολοιπα ποτε ακομα και την κρεμα βαζω νερακι που ξερω περιπου ποσο ειναι και προσθετω την κρεμα..για τον υπνο παντως μηπως δεν χορταινει η του φταιει κατι αλλο πχ δοντια?....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα, ακομα κ αν τον κρατησουμε ξυπνιο με το ζορι, τον παμε βολτα κτλ για να χασει τον υπνο στις 8 με 8μιση το βραδυ, κ τον βαλουμς στις 9.30 αυτος ΠΑΛΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 10 -10.30 το βραδυ!!

αν τον κρατησουμε κι αλλο με το ζορι κ τον βαλουμε στις 11 θα ξυπνησει στις 12.15 την νυχτα κ μετα θα κοιμηθει στις 2.30 . δηλαδη ελεος!!! λες κ το κανει επιτηδες.

 

 

τι αλλο κολπο εχεις????

 

Όσο περισσότερο κουρασμένο/υπερένταση έχει ένα μωρό τόσο ποιο δύσκολο είναι να κοιμηθεί.

Δηλαδή αν τον βάλεις για ύπνο 5-6 το απόγευμα, το βράδυ δεν θα κοιμηθεί κατά τις 9-10? Εγώ έτσι κάνω στην δική μου(μερικές μέρες την άφησα και μέχρι της 7) και βρήκα την υγεία μου (βεβαία εμείς είχαμε το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα και προσπαθούσα να πάω τον ύπνο της λίγο αργότερα) :?:-?

Ένα καλό βιβλίο με συμβουλές για τον ύπνο είναι το παρακάτω, τα Αγγλικά του είναι πολύ απλά.

 

http://www.scribd.com/doc/20327514/T...gh-the-Night-2

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ακομα κ αν τον κρατησουμε ξυπνιο με το ζορι, τον παμε βολτα κτλ για να χασει τον υπνο στις 8 με 8μιση το βραδυ, κ τον βαλουμς στις 9.30 αυτος ΠΑΛΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΣΤΙΣ 10 -10.30 το βραδυ!!

αν τον κρατησουμε κι αλλο με το ζορι κ τον βαλουμε στις 11 θα ξυπνησει στις 12.15 την νυχτα κ μετα θα κοιμηθει στις 2.30 . δηλαδη ελεος!!! λες κ το κανει επιτηδες.

 

 

τι αλλο κολπο εχεις????

 

Μπορεις να φτιαξειςτην κρεμα με γαλα αντι για νερο.

Το θεμα ομοως ειναι να καταλαβεις αν ξυπναει επειδη πιναει ή πιναει επειδη ειναι ξυπνιος. Αν ξυπναει επειδη πιναει μπορεις να τον ταιζεις λιγο περισσοτερο την ημερα για να ειναι χορτατος και να κοιμαται το βραδυ. Αν πιναειεπιδη ειναι ξυπνιος θα πρεπει να φτιαξεις τις ωρες του λιγο καλυτερα. Το πρωι τι ωρα ξυπναει? Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι σε αυτη την ηλικια πρεπει να κοιμαται 12 ωρες το βραδυ. Το αλλο μου μυστικο κολπο ειναι να δινω λιγο πιο πυκνο γαλα αλλα αν ειναι ξενυχτης παλι δεν θα πιασει..

Απο την αρχη ετσι κοιμοταν?

Link to comment
Share on other sites

εγω στην αρχη τα ζυγιζα όλα απο φόβο οχι μην φαέι περισσότερο αλλά λιγότερο απ οτι πρέπει. μετά με το καιρό το έκοψα κ πλέον με το μάιτ τα κοιτάω.πάντως κ οταν τα ζύγιζα, την ίδια ποσότητα έτρωγε στιε 9/10 φορές.

 

το ιδιο και εγω

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο κουρασμένο/υπερένταση έχει ένα μωρό τόσο ποιο δύσκολο είναι να κοιμηθεί.

Δηλαδή αν τον βάλεις για ύπνο 5-6 το απόγευμα, το βράδυ δεν θα κοιμηθεί κατά τις 9-10? Εγώ έτσι κάνω στην δική μου(μερικές μέρες την άφησα και μέχρι της 7) και βρήκα την υγεία μου (βεβαία εμείς είχαμε το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα και προσπαθούσα να πάω τον ύπνο της λίγο αργότερα) :?:-?

Ένα καλό βιβλίο με συμβουλές για τον ύπνο είναι το παρακάτω, τα Αγγλικά του είναι πολύ απλά.

 

http://www.scribd.com/doc/20327514/T...gh-the-Night-2

 

κοιτα τι ωραριο εχει, για το οποιο 6 μηνες τωρα δινω μαχη να το αλλαξω κ γινεται χαμος απο το κλαμα: νυχτα κοιμαται κατα τι 1.30 - 2. ξυπνα στις 8 πρωι τρωει κ κοιμαται μεχρι 11. κοιμαται παλι 1 με 2 το μεσημερι. κοιμαται παλι 4 με 6.30 απογευμα. κοιμαται παλι 9 με 10 το βραδυ και μετα ξανακοιμαται οπως σου ειπα 1.30 με 2 την νυχτα. ειναι φως φαναρι οτι κοιμαται παρα πολλες ωρες κατα την διάρκεια της ημερας, αλλα οσο κ να προσπαθησα να του το αλλαξω δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξειςτην κρεμα με γαλα αντι για νερο.

Το θεμα ομοως ειναι να καταλαβεις αν ξυπναει επειδη πιναει ή πιναει επειδη ειναι ξυπνιος. Αν ξυπναει επειδη πιναει μπορεις να τον ταιζεις λιγο περισσοτερο την ημερα για να ειναι χορτατος και να κοιμαται το βραδυ. Αν πιναειεπιδη ειναι ξυπνιος θα πρεπει να φτιαξεις τις ωρες του λιγο καλυτερα. Το πρωι τι ωρα ξυπναει? Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι σε αυτη την ηλικια πρεπει να κοιμαται 12 ωρες το βραδυ. Το αλλο μου μυστικο κολπο ειναι να δινω λιγο πιο πυκνο γαλα αλλα αν ειναι ξενυχτης παλι δεν θα πιασει..

Απο την αρχη ετσι κοιμοταν?

 

αυτο το παραξενο προγραμμα το εχει σταθεροποιησει τους τελευατιους 3 μηνες. απο νεογεννητο ομως ενω κοιμοταν καθε 2 ωρες, παντα την νυχτα κοιμοταν πολυ αργα, δηλαδη 12.30 με 1 την νυχτα κ ας ειχε ξυπνησει απο τις 10 για να φαει. θα στρωσει λες οταν περπατησει κ κουραζεται?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το παραξενο προγραμμα το εχει σταθεροποιησει τους τελευατιους 3 μηνες. απο νεογεννητο ομως ενω κοιμοταν καθε 2 ωρες, παντα την νυχτα κοιμοταν πολυ αργα, δηλαδη 12.30 με 1 την νυχτα κ ας ειχε ξυπνησει απο τις 10 για να φαει. θα στρωσει λες οταν περπατησει κ κουραζεται?

 

Τι να σου πω.. Μπορεις να ελπιζεις. Αν τον ξυπναγες στις 10 αντι για τις 11 το πρωι τι θα γινοταν? Ο δικος μου περνει εναν υπνακο 8 με 8 μιση το βραδυ και κατα τις 10 αρχιζουμε την προετοιμασια για τον υπνο. Χαμηλωνουμε τα φωτα, βαζουμε την τηλεοραση στο αθρυβο, ψυθιριζουμε μεταξυ μας, τον κανουμε μπανιο και μετα γαλατακι αγκαλιτσα στη μαμα. Αυτον τον θηλαζω αλλα και στον μεγαλο που εδινα μπουκαλι το ιδιο καναμε. Ομως ο μεγαλος επινε 240ml γαλα. Και τα κουτια γραφουν 210 μηπως τα 180 ειναι λιγα?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. Μπορεις να ελπιζεις. Αν τον ξυπναγες στις 10 αντι για τις 11 το πρωι τι θα γινοταν? Ο δικος μου περνει εναν υπνακο 8 με 8 μιση το βραδυ και κατα τις 10 αρχιζουμε την προετοιμασια για τον υπνο. Χαμηλωνουμε τα φωτα, βαζουμε την τηλεοραση στο αθρυβο, ψυθιριζουμε μεταξυ μας, τον κανουμε μπανιο και μετα γαλατακι αγκαλιτσα στη μαμα. Αυτον τον θηλαζω αλλα και στον μεγαλο που εδινα μπουκαλι το ιδιο καναμε. Ομως ο μεγαλος επινε 240ml γαλα. Και τα κουτια γραφουν 210 μηπως τα 180 ειναι λιγα?

του εδωσα περισσοτερο κ δεν το πινει. ειναι φορες που στο τελευταιο γευμα δηλ στις 11.30 με 12 πινει 100 με τιποτα δεν θελει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον βαλεις στο κρεβατι του και δεν τον σηκωσεις τι θα κανει? Κλαει? Πιπιλα δεχετε?

 

τον αφηνουμε στην κουνια του στις 12 πχ που τριβει τα ματια του κ πεφτουμε κ εμεις για υπνο.φτυνει την πιπιλα, πιανει κουβεντα με το ερ κοντισιον, το φωτιστικο κτλ, σβηνουμε το φωτακι βγαζει φωνες χαρας, καμια φορα κλαιει, τον παιρνουμε στο κρεβατι μας, ή τον κρατω αγκαλια ή τον αφηνουμε παλι στην κουνια του να καταλαβει οτι εφτασε ωρα για υπνο, του λεμε σσσσ ειναι αργα νανι, το καταλαβαινει κ για λιγο σταματα, μετα μας ψαχνει κ κοιτα μεσα απο τα κακγελα της κουνιας κ τελικα θα κοιμηθει στι 1.30 -2 - 2.30.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...