Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΥΠΝΟΥ


loreta176

Recommended Posts

Γεια σας,εχω ενα αγορακι 17 μηνων που κανει παρα πολυ ασχημο υπνο...Ενω κοιμαται κανονικα και ολη η διαδικασια του αρεσει,πινουμε το γαλα μας τον βαζω στην κουνια του,του λεω τραγουδακια και κοιμαται μονος του,κατα την διαρκεια της νυχτας ξυπναει ουρλιαζοντας και δειχνει σαν χαμενος.Δεν θελει σε καμια περιπτωση ουτε να τον ακουμπησουμε ουτε να τον παρουμε αγκαλιακαι καθε φορα που παμε να το κανουμε μας σπρωχνει,μονο κλαιει και κοιταει γυρω γυρω...Αν εκεινη την ωρα του μιλησω λιγο πιο δυνατα δειχνει σαν να ξυπναει και μπουμ πεφτει και κοιμαται σε δευτερολεπτα. Ροχαλιζει λιγο στον υπνο του αλλα δεν εχω παρατηρησει προβληματα στην αναπνοη του. Εχετε να προτινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην να χαιρεσαι το μωρακι σου.Θα ελεγα καλυτερα να ρωτησεις τον παιδιατρο σου.Το γεγονος οτι ροχαλιζει μπορει να σημαινει οτι καπου ζοριζεται το παιδι.Τωρα το οτι ξυπναει ετσι δεν ξερω τι να πω.Μηπως ζεστενεται,βγαζει καποιο δοντακι η τρομαζει με κατι...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Του εχω aircondition μεσα στο δωματιο οποτε το αποκλειω να ζεστενεται...τωρα για τα δοντια δεν ξερω μπορει εχει ακομα 2-3 που πρεπει να βγαλει...Απλα με ανυσηχει αρκετα που ξυπναει κατα αυτο το τροπο και δεν θελει ουτε αγκαλια...Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω ενα αγορακι 17 μηνων που κανει παρα πολυ ασχημο υπνο...Ενω κοιμαται κανονικα και ολη η διαδικασια του αρεσει,πινουμε το γαλα μας τον βαζω στην κουνια του,του λεω τραγουδακια και κοιμαται μονος του,κατα την διαρκεια της νυχτας ξυπναει ουρλιαζοντας και δειχνει σαν χαμενος.Δεν θελει σε καμια περιπτωση ουτε να τον ακουμπησουμε ουτε να τον παρουμε αγκαλιακαι καθε φορα που παμε να το κανουμε μας σπρωχνει,μονο κλαιει και κοιταει γυρω γυρω...Αν εκεινη την ωρα του μιλησω λιγο πιο δυνατα δειχνει σαν να ξυπναει και μπουμ πεφτει και κοιμαται σε δευτερολεπτα. Ροχαλιζει λιγο στον υπνο του αλλα δεν εχω παρατηρησει προβληματα στην αναπνοη του. Εχετε να προτινετε κατι?

 

Πόσο καιρό συμβαίνει αυτό? Μήπως άλλαξε κάτι στην καθημερινότητά του? Πηγαίνει σε παιδικό? Τον κρατάει κάποια κοπέλα ή γιαγιά? Πώς τα πάει με τους ανθρώπους που τον φροντίζουν? Πρέπει να παρατηρήσεις αν άλλαξε κάτι και στη γενικότερη συμπεριφορά του.

 

Κατά τη γνώμη μου βλέπει μάλλον κάποιον εφιάλτη και φοβάται, δεν ξυπνάει τελείως και όταν πηγαίνετε να τον πάρετε αγκαλιά δεν καταλαβαίνει αρχικά ότι είναι ασφαλής. Το θέμα όμως είναι το τί προκάλεσε τον εφιάλτη. Αυτό πρέπει να ανακαλύψεις.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ροχαλίζει μόνο όταν είναι κρυωμένο και έχει μυξούλα ή και όταν η μύτη του είναι καθαρή; Καλύτερα να το αναφέρεις στον παιδίατρο, μπορεί να είναι κάτι όπως τα κρεατάκια που να του προκαλεί κρίσεις άπνοιας και γι' αυτό να ξυπνάει τρομαγμένος! Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβίσει, απλά το ροχαλητό όταν γίνεται σε περιόδους που δεν είναι κρυωμένο το παιδί πρέπει να αξιολογείται, ωστε αυτό που το προκαλεί να αντιμετωπιστεί στην κατάλληλη ηλικία του παιδιού.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ροχαλιζει και οταν δεν ειναι κρυωμενος...απο οτι φαινεται πρεπει να το πω στον παιδιατρο. Η γυναικα που τον κραταει τον κραταει καιρο τωρα και την αγαπαει πολυ και ειναι οικογενειακη μας φιλη,τιποτα ουσιαστικο δεν εχει αλλαξει στην καθημερινοτητα του εκτος απο οτι απο κει που κοιμοτανε στισ 9 κοιμαται πλεον στισ 10-10.30 κατα τα αλλα ολα ειναι ιδια...Εχω αναρωτηθει και εγω μηπως τελικα εχει κρεατακια δεν ξερω αν ειναι κληρονομικο γιατι εχει και ο μπαμπας του. Σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας ειναι ωραιο να μπορεις να μιλας και με αλλες μαμαδες με περισοοτερη εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...