Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΕΦΙΡ


Lia

Recommended Posts

....το γνωρίζετε; Εγώ το έμαθα τυχαία. Λόγω κάποιου μικρού προβλήματος μου συνέστησε η γιατρός μου να τρώω γιαουρτάκια ημέρας ή ξυνόγαλα. Επειδή κάποια στιγμή της γκρίναξα ότι δεν αντέχω άλλο γιαούρτι μου ανέφερε και το Κεφίρ της Μεβγάλ. Πόσο καλό είναι... Και, επειδή την εκτιμώ πολύ και σαν επιστήμονα και σαν άνθρωπο και την ακούω αποφάσισα να το δοκιμάσω. Δεν έγραφε πουθενά "ξυνόγαλα" αλλά εγώ το πήρα.... Η πρώτη επαφή; Αηδία!!!!

Ψάχνοντας στο ίντερνετ να βρω τρόπους να το χρησιμοποιήσω για να μην το πετάξω βρήκα τι ακριβώς είναι το κεφίρ και πόσο καλό είναι.

 

Για δες τε.....

http://anadraci.blogspot.com/2006/09/blog-post.html

http://www.phileleftheros.com/MAIN/main.asp?gid=152&id=516483

http://ouraniaefemirida.pblogs.gr/2008/06/me-to-kefir-kalh-ygeia-se-oloys.html

http://www.mevgal.gr/page/default.asp?la=1&Id=319

 

Εγώ τελικά άρχισα να το πίνω με ευχαρίστηση θα έλεγα (είδατε τι κάνει η αυθυποβολή; :lol::lol: ).

 

Πάντως διάβασα πως είναι πολύ καλό για τις εγκύους και τις θηλάζουσες...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σας ποστάρω και δυο συνταγές με κεφίρ που μου έγραψε μια καλή φίλη....

 

ΚΕΦΙΡ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ

 

Υλικά

200 ml κεφίρ

1 μέτρια ώριμη μπανάνα

50 ml νερό μεταλλικό

1 κουταλιά σούπας χυμό λεμόνι

φυλλαράκια δυόσμου για διακόσμηση

 

Εκτέλεση

Βάζετε στο μπλέντερ το όλα τα υλικά (η μπανάνα καθαρισμένη και κομμένη κομμάτια) εκτός του δυόσμου. Χτυπάτε γρήγορα σε υψηλή ταχύτητα, αδειάζετε σε ποτήρι long drink, γαρνίρετε με το δυόσμο και σερβίρετε.

 

Το δοκίμασα και είναι πραγματικά πολύ καλό. Μοιάζει με μίλκ σέικ μπανάνα και είναι πολύ πιο ελαφρύ, όχι τόσο γλυκό (έχει την ελαφριά ξινάδα λόγω του κεφίρ) και δροσιστικό. Και αν αντι για μεταλλικό νερό βάλουμε θρυμματισμένο πάγο ειναι πολύ ωραίο για τώρα με τις ζέστες.

 

 

ΚΕΦΙΡ ΜΕ ΦΡΑΟΥΛΕΣ

 

150 ml κεφίρ

80 γρ. φράουλες

1 κουταλάκι χυμό λεμονιού

ζάχαρη

φετούλες φράουλας για γαρνίρισμα

 

Εκτέλεση

Βάζετε τις φράουλες, το κεφίρ και το χυμό λεμονιού στο μπλέντερ και τα χτυπάτε. Αδειάζετε σε ποτήρι, γλυκαίνετε με όση ζάχαρη θέλετε, γαρνίρετε με φέτες φράουλας και σερβίρετε.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον σε ευχαριστούμε!

Είχα δοκιμάσει Κεφίρ στην εγκυμοσύνη και δε μου άρεσε,

ενώ πίνω με ευχαρίστηση ξυνόγαλα.

Θα δοκιμάσω αυτό με τη μπανάνα.

 

Στην υγειά μας!

Link to comment
Share on other sites

Κανει να το δίνουμε αυτό στα παιδάκια?? Σου είπε η γιατρός??Το εχω δει κι εγω στο σουπερ και θα το δοκιμασω την επόμενη φορα! Να δωσω και στη μικρή ή θα ειναι πολυ βαρυ??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρά και γω δεν ξέρω. Λίγο έδωσα στη Μαρία να δοκιμάσει αλλά για περισσότερο (με την προϋπόθεση ότι θα το πιει βέβαια) δεν το αποφασίζω. Θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό και μετά. Η γιατρός μου (η γυναικόλογος μου) το πρότεινε σε μένα. Δεν τη ρώτησα για το μωρό.

 

Πάντως για πιο μεγάλα παιδάκια διάβασα πως είναι πολύ καλό καθώς περιέχει μεγάλη ποσότητα ασβεστίου και φωσφόρου...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

:-DΔεν είχα ξανακούσει για το Κεφίρ. Πρώτη μου εμπειρία ότι διάβασα σε αυτό το Thread και στις σχετικές παραπομπές.

 

Ξεκίνησα πριν 3 εβδομάδες και πίνω νηστική 1 ποτηράκι του κρασιού κεφίρ πρωί πρωί. Και ω τι θαύμα! Σε 1 εβδομάδα σχεδόν η δυσκοιλιότητα πήρε δρόμο. Παρά το προχωρημένο της εγκυμοσύνης. Κάθε μέρα πάω κανονικά τουαλέτα.

 

περίμενα λίγο καιρό πριν γράψω γι τα αποτελέσματα, για να βεβαιωθώ ότι το αποτέλεσμα οφειλόταν όντως στη κατανάλωση κεφίρ και όχι σε κάτι άλλο.

 

Ευχαριστώ κορίτσια!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

απλα τρελαινομαι για το κεφιρ!!!!

αριανη,ξυνογαλα.............μμμμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!

πολυ υγειηνο κανει για δυσκοιλιοτητα οπως λεει και η ρεα ακομα και γΙΑ διαιτα...ειναι πολυ χορταστικο...

 

βαζω ενα καλαμακι στο μπουκαλακι και το πινω για πρωινο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες...Το είχα ακουστά το κεφίρ αλλά ποτέ δεν ήξερα τι ακριβώς είναι. Τώρα που έμεινα έγκυος θα το ψάξω λίγο.Το βρίσκεις στο σουπερμάρκετ; Αυτό που αναρωτιέμαι απ' τη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος είναι τι γιαουρτάκι είναι κατάλληλο για εγκύους; Τρώω τοταλ 2%...είναι άραγε καλό; Βάζω και κουάκερ, δημητριακά ολικής και μέλι και τρώω σχεδόν καθημερινά...Γι' αυτό το σκέφτομαι...Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερο είναι να βρείτε τους μήκυτες κεφίρ και να το φτιάχνετε μόνες σας. Αλήθεια, αν έχει κάποια κοπέλα ας μου στείλει πμ.

 

Μελίνα22 τα καλύτερα γιαούρτια είναι αυτά στα πήλινα και γενικά τα ξινούτσικα. όΛα τα υπόλοιπα ουσιαστικά είναι επιδόρπια γιαουρτιού. Πάντως από το να μην τρως καθόλου, έστω κι αυτό φαντάζομαι καλό κάνει.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερο είναι να βρείτε τους μήκυτες κεφίρ και να το φτιάχνετε μόνες σας. Αλήθεια' date=' αν έχει κάποια κοπέλα ας μου στείλει πμ.

 

[/quote']

 

 

Καλα δε σε πιστευω.........εχω εγω.....και δυστυχως τωρα με την αποχη δεν μπορω να πιω. Αν ειναι να σου κρατησω να σου δωσω οταν ερθεις!

 

Τα καλυτερα και αυθεντικα ειναι αυτα που φτιαχνουμε σπιτι με μυκηττες. Δεν ξερω του εμποριου τι ακριβως ειναι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα καλύτερο είναι να βρείτε τους μήκυτες κεφίρ και να το φτιάχνετε μόνες σας. Αλήθεια' date=' αν έχει κάποια κοπέλα ας μου στείλει πμ.

 

Μελίνα22 τα καλύτερα γιαούρτια είναι αυτά στα πήλινα και γενικά τα ξινούτσικα. όΛα τα υπόλοιπα ουσιαστικά είναι επιδόρπια γιαουρτιού. Πάντως από το να μην τρως καθόλου, έστω κι αυτό φαντάζομαι καλό κάνει.[/quote']

 

Και εγώ αυτό υποψιαζόμουν ότι δεν θα είναι τόσο καλό όσο άλλα γιαούρτια όπως αυτά σε πήλινο, αλλά μου αρέσει πολύ στη γεύση και έχει χαμηλά λιπαρά γι' αυτό το προτιμώ. Θα δω μήπως το συνδυάσω και τρώω κ τα 2 είδη γιατί τρώω πολλά γαλακτοκομικά και θέλω να προσέξω στο θέμα των κιλών. Δηλαδή να κάνω όσο καλό μπορώ στο μωρό αλλά να μην του προξενήσω πρόβλημα απ' την άλλη λόγω κιλών. Θα ρωτήσω και τον γιατρό να δούμε τι θα προτείνει...

Σ 'ευχαριστώ για την απάντηση!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε σε πιστευω.........εχω εγω.....και δυστυχως τωρα με την αποχη δεν μπορω να πιω. Αν ειναι να σου κρατησω να σου δωσω οταν ερθεις!

 

Τα καλυτερα και αυθεντικα ειναι αυτα που φτιαχνουμε σπιτι με μυκηττες. Δεν ξερω του εμποριου τι ακριβως ειναι.

 

Είσαι πολύ ψαγμένη μπράβο! Αν και δεν το γνωρίζω καλά το θέμα νομίζω ότι αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα το φυσικό προίον για τη μαμά μου αλλά δσυτυχώς δε μπορώ να το πιώ αν κ δε δοκίμασα ποτέ... αυτοί οι μήκυτες λοιπον είναι κάπου απο τον κάυκασο ... στη ρωσία το πίνουν σαν κανονικό γάλα, το βάζουν στα γλυκά τους κτλ. η γνωστή μου που το έχει, το πινει χρονια γιατί είχε ελκος... κ ως δια μαγειας η τρυπούλα εκλεισε:o

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγώ πριν χρόννια το έκανα από μόνη μου, ήξερα για τις ιδιότητες του αλλά τα παράτησα...μου είχε δόσει μύκητες ένας συνάδερφος κτηνίατρος ο οποίος είναι χορτοφάγος...( ο συγκεκριμένος μου είχε δόσει και διάβασα διάφορα άρθρα για το κεφίρ )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koritsia αν τα εχετε και τα βαρεθηκατε, μπορειτε να τα καταψυξετε για οσο καιρο θελετε.

 

Επισης οταν φτιαχνετε κεφιρ να αποφευγετε τα λαιτ γαλατα, θελει πληρες γαλα και κανοντας δοκιμες με διαφορες μαρκες θα διαπιστωσετε οτι αλλαζει και η γευση (και η υφη)

 

Επισης οσο περισσοτερο μενει το γαλα με τους μυκηττες τοσο πιο ξινο γινεται.

 

Επειδη ακουτε για μυκηττες και μπορει να σιχαθειτε, εχετε υποψη οτι προκειται για μικρα μπεζ σφουγγαρακια τιποτα το αηδιαστικο η τρομακτικο. Οσο τα "ταιζετε" τοσο αναπαραγονται και μεγαλωνουν.

 

Οντως ειναι εξαιρετικα για να γιατρεψετε ελκος στομαχου και γαστρεντερικα προβληματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μεχρι πριν λιγο καιρο-και ελπιζω ακομη- μυκητες για κεφιρ

πουλουσε το φαρμακειο στην πανορμου διπλα απο το σκλαβενιτη για οσες τυχον περνανε απο αμπελοκηπους!και δε στοιχιζε και τα χιλια γροσια!

ευχαριστω που μου το θυμησατε για το κεφιρ ,παω να ξαναγορασω μυκητες :idea:!

βερα καλο με την καταψυξη,δεν το ηξερα και ειχα αγχωθει μην το αφησω καμια μερα χωρις γαλα το μανιταρακι και μου χαλασει:roll:!κι αυτος ηταν κι ο λογος που τα παρατησα!

Link to comment
Share on other sites

Πινγκουινακι μπορεις να τα αφηνεις στο ψυγειο με το ιδιο γαλα και μια βδομαδα χωρις προβλημα......εγω τα αφηνα και παραπανω (εννοειται δεν το πινεις) και τα αναβιωνα μετα με νεο γαλα. Δεν υπαρχει προβλημα.

 

Στην καταψυξη η μητερα μου δεν τα βαζει μαζι με γαλα, τα πλενει τα αφηνει να στραγγισουν και μετα τα βαζει σε σακουλακι στην καταψυξη. Οταν θελησεις να τα χρησιμοποιησεις παλι κανεις αποψυξη και τα πλενεις και ξανα σε γαλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΦΙΡ................?????????/

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΓΑΛΑ που ήπιε ο μεγάλος όταν δεν τον θήλαζα

 

 

 

με μεγάλη ευχαρίστηση 2ποτηρια την ημέρα με το καλαμάκι

 

 

και τώρα που θηλάζει ΠΑΛΙ κανονικά

το βραδύ πίνει ένα ποτηράκι από αυτό το εξαίσιο δημιούργημα :P:p:p

.....

Link to comment
Share on other sites

επισης κοριτσια για οσες βαριουνται ή δεν εχουν χρονο να το παρακευασουν μονες, εκτος απο το κεφιρ της μεβγαλ -που κατα τη γνωμη μου ειναι μετριο και ποιοτικα και γευστικα-πολυ καλης ποιοτητας αληθινο και γευστικο κεφιρ(πιο πηχτο και ευχαριστα ξινουτσικο)μπορειτε να βρειτε σε κατστηματα με ρωσικα προιοντα.για την αθηνα τετοια εχει στη βαρβακειο αγορα απεναντι απο τα κρεατα ,πολλα στην καλλιθεα ,στο ρεντη και στο μενιδι(και σε αλλες περιοχες).το ζητατε κι εκει κεφιρ και υπαρχει και σε πληρη και σε λαιτ εκδοχη.ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΡΚΑ ''ΠΑΡΑΔΟΣΗ''που το φτιαχνουν κοντα στην κατερινη και το πουλανε κι εδω!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το τόπικ για να μαθαινουμε και εμεις που δεν ξέρουμε.Χτες αγόρασα το ¨Κεφιρ" της Μεβγάλ και ηταν αρκετα νόστιμο και δροσιστικό

 

Επίσης για δωρεάν σπόρους βρηκα αυτό

http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=1087 (παραλαβη σπο το καταστημα τους) δεν εχω πάρει τηλέφωνο ακόμα.

 

Θα ψάξω τον ακριβη τρόπο παρασκευης στο Internet και θα επανέλθω με περισσότερες απορίες

Link to comment
Share on other sites

επισης να σας πω οτι το κεφιρ εκτος οτι το πινουμε σε περιπτωση υπερβολικης λιπαροτητας των μαλλιων,λιπαρης πιτυριδας και συνακολουθης φαγουρας στο κεφαλι βοηθαει πολυ σαν μασκα πριν το λουσιμο.το αλειβετε στο δερμα του κεφαλιου ,φορατε σκουφακι μπανιου για να μην τρεχει, περιμενετε κανενα 20λεπτο και μετα λουζεστε κανονικα!

εγω σωθηκα απο την πυτιριδα και τη φαγουρα χωρις κανενα χημικο σαμπουαν!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...