Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου Ηρακλειο Κρητης


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας, είμαι απο αθήνα , αλλά λόγω διακοπών την εποχή που είμαι για β επιπεδου θα είμαι κρήτη.. Έχετε να μου προτείνετε που μπορώ να κάνω την εξέταση? Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Εγω την έκανα στο Μητερα με το Μουσουράκη (160?). Μου τον σύστησε ο γιατρός μου, εκεί ειχα κανει και την αυχενική!

 

Με το καλό! :D

 

Έμεινες ευχαριστημένη? Ήταν καλός αναλυτικός κ.λ.π??

Link to comment
Share on other sites

vanessa κι εγω στο μητερα εχω κλεισει ραντεβου να την κανω οπως λεει και το aretoulini με το μουσουρακη 160 ε.

εκει εκανα και την αυχενικη με τον ιδιο γιατρο και κρατησε μονο 15 λεπτα!!!! σου λεει τα βασικα αλλα δεν εχει αλλο κεντρο να την κανεις εκτος κι αν πας μετα σε ιδιωτικο ιατρειο. τον μαλαθρακη μου τον ανεφερε ο γιατρος που με παρακολουθει και γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτον. εμενα μου τον συστησαν για αμνιοπαρακεντηση. δεν εχω ομως τα στοιχεια του.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στο Μητέρα με το Μουσουράκη. Σε σχέση με ό,τι έχω διαβάσει εδω σχετικά με το χρόνο της εξέτασης και τις αναλυτικές εξηγήσεις και μετρήσεις άλλων γιατρών όπως τα λένε οι άλλες κοπέλες, δεν μπορώ να πω ότι ήταν ιδιαίτερα αναλυτικός ο γιατρός τουλάχιστον σε ό,τι μας έλεγε, προφανώς εκείνος έβλεπε πολλά περισσότερα. Η εξέταση διήρκεσε 20 λεπτά περίπου...Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, είμαι ευχαριστημένη :D:D. Καλή επιτυχία και σε σας!!

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έμεινες ευχαριστημένη? Ήταν καλός αναλυτικός κ.λ.π??

 

Με κάλυψε απόλυτα η mariakr. Δεν τον πιάνει και λογοδιάρροια αλλα εξηγεί. Εγώ το αποτέλεσμα θα το δώ σε εναμιση μήνα! :lol:

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτα κρατησε η αυχενικη η η β επιπεδου? για την αυχενικη παει κι ερχεται αλλα αν κραταει τοσο λιγο η β επιπεδου ..... μιλαμε για αναλυτικο και ανατομικο ελεγχο. ειναι πολυ σημαντικο και δεν πρεπει να το περναμε στο ντουκου.

εχει κανει καμια κοπελα β επιπεδου στο μητερα να ενημερωσει κι εμας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 λεπτα κρατησε η αυχενικη η η β επιπεδου? για την αυχενικη παει κι ερχεται αλλα αν κραταει τοσο λιγο η β επιπεδου ..... μιλαμε για αναλυτικο και ανατομικο ελεγχο. ειναι πολυ σημαντικο και δεν πρεπει να το περναμε στο ντουκου.

εχει κανει καμια κοπελα β επιπεδου στο μητερα να ενημερωσει κι εμας?

 

Νικολέτα αυτό λέω παραπάνω. Εγώ τις έκανα όλες τις εξετάσεις αυτές και την αυχενική και τη β επιπέδου στο Μητέρα με το Μουσουράκη φέτος. Καμία δε διήρκεσε πάνω από 20 λεπτά και πολλά σου λέω...Δεν ήταν ιδιαίτερα αναλυτικός στις επεξηγήσεις του, στα χαρτιά φυσικά που μας έδωσαν έγραφαν όλες τις μετρήσεις αναλυτικά. Απ' ό,τι είχα διαβάσει κι εγώ εδώ, απογοητεύτηκα. Άλλες κοπέλες έγραφαν για μισή ώρα και σαρανταπέντε λεπτά και μία ώρα ότι διήρκεσε η εξέτασή τους και ότι μέτρησε ο γιατρος μέχρι και τα δακτυλάκια (το μήκος όχι πόσα είναι) του μωρού....:(:( σ' εμάς δε συνέβη κάτι τέτοιο. Αντίθετα είχε και τόσες πολλές κοπέλες στην αναμονή που φοβήθηκα μήπως μας "ξεπετάξουν". Ο γιατρός λένε,όσοι έχω ακούσει, ότι είναι καλός. Και εγώ είμαι ευχαριστημένη εκ του αποτελέσματος...γέννησα στις 29 Μαΐου...και το μωράκι μας είναι μια χαρά!!!! :D:D:D

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariakr εχω δει τι γινεται εκει, εχει πολλες κοπελες οταν εκανα την αυχενικη ηταν αλλες 10 περιπου με ραντεβου την ιδια ωρα με μενα. απαραδεκτο αυτο. ο μουσουρακης βεβαια καλος ειναι αλλα οντως οχι αναλυτικος, και το διλλημμα ειναι οτι ειναι ο μονος με πιστοποιηση FMF επομενως δενξερω τι ειναι καλυτερο. ελλειπη μετρηση απο πιστοποιημενο γιατρο η λεπτομερη απο μη πιστοποιημενο αλλα κατα τα αλλα καλο και με καλες συστασεις. εγω το μαλαθρακη ξερω και το σηφακη και κανενας απο τους 2 δεν ειναι στη λιστα αλλα ξερω κοπελες που εχουν παει και ειναι πολυ περισσοτερο ευχαριστημενες απο τον μουσ...

 

vanessa@ αν πας στο μαλαθρακη πες μας εντυπωσεις... και με το καλο το μπεμπε σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μαλαθράκης είναι στη λίστα πιστοποιημένων για β επιπεδου και για doppler απο το ίδρυμα του Νικολαίδη απ' ότι είδα στο αντίστοιχο site, γι' αυτο σκέφτηκα να πάω σε αυτόν...Άσε που δεν έχω καμία όρεξη να περιμένω με τις ώρες στο μητέρα για να κάνω την εξέταση... Όταν πάω θα σας πω εμπειρίες για το γιατρό..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Εγώ έκανα αυχενική και β' επιπέδου στο Μητέρα και δεν περίμενα καθόλου καμία φορά.

 

nikoletta, δεν νομίζω ο Μουσουράκης να κάνει ελλειπείς μετρήσεις. Αλίμονο. Αλλωστε εχεις πάρει μια γευση και εσυ οταν εκανες την αυχενική. :rolleyes:

 

mariakr, σ'ευχαριστώ πολύ!

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamouna εγω ειχα ραντεβου 10.30 μπηκα μεσα στις 12 και ρωτησα και τις αλλες κοπελες που ειμασταν μαζι την ωρα του ραντεβου... 10.30 και αυτες.

ο μουσουρακης καλος ειναι δεν λεω αλλα σε μια συνεντευξη του ο Νικολαιδης απανταει: Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10; «Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».

 

ολο το αρθρο υπαρχει εδω http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

 

 

αυτο μονο χωρις να θελω να θιξω κανεναν και να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 38 χρ. υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια του συζυγου με τρισωμια 21 και θα ηθελα τη καλυτερη δυνατον εξεταση σε μενα, οπως και καθε αλλη μελλουσα μαμα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

mamouna εγω ειχα ραντεβου 10.30 μπηκα μεσα στις 12 και ρωτησα και τις αλλες κοπελες που ειμασταν μαζι την ωρα του ραντεβου... 10.30 και αυτες.

ο μουσουρακης καλος ειναι δεν λεω αλλα σε μια συνεντευξη του ο Νικολαιδης απανταει: Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10; «Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό».

 

ολο το αρθρο υπαρχει εδω http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

 

 

αυτο μονο χωρις να θελω να θιξω κανεναν και να ξεκαθαρισω οτι ειμαι 38 χρ. υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια του συζυγου με τρισωμια 21 και θα ηθελα τη καλυτερη δυνατον εξεταση σε μενα, οπως και καθε αλλη μελλουσα μαμα πιστευω.

 

Nikoleta μου, ουτε συμπέθερο θα τον κάνω (:lol:) ούτε συνέταιρο τον έχω ...

 

Φυσικά η καθεμία μας ξέρει το ιστορικό της και τις ανάγκες τις, κρίνει και αναλόγως πράττει. Εμενα αυτόν μου πρότεινε ο γιατρός μου σε αυτόν πήγα. Εγω έτυχε να μην περιμένω πολύ ώρα. Και συγκεκριμενα στην β' επιπεδου δεν περίμενε άλλη κοπέλα μετα απο μένα ... τι να πω.

 

Ευχομαι τα καλυτερα για όλες μας! ;)

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου σχετικά με μαιευτήρες στο Ηρακλειο και με τη δημοσίευση αυτή θα ήθελα να "προστατέψω " άλλες μανούλες. Ξεκίνησε η εγκυμοσυνη μου και πήγα για παρακολούθηση σε ........... Αυτή είχε την παρακολούθηση και ο σύζυγος της έκανε τους υπερήχους... Α επιπέδου , Β επιπέδου κτλ..

Όλα ήταν τέλεια.. Στο Α επιπέδου ο ....... μου παρουσιάζει τα αποτελέσματα του pap-a αρκετά χαμηλά 1/800 κ μου προτείνει αμνιοπαρακεντηση. Την έκανα... Κ όλα καλά φυσικά. Αργότερα στον 8ο όταν έδειξα τις εξετάσεις μου κ τα αποτελέσματα των υπερήχων σε άλλους υπερηχογραφιστές ενημερωθηκα οτι δεν ήταν χαμηλά τα ποσοστά (1/800 ) ήταν 1/9000. Απλά ο .........μου παρουσίασε μονο το αποτέλεσμα του pap-a που αναφερόταν στην ηλικία. Γιατί;;;; Για να κάνω αμνιοπαρακεντηση προφανώς!!! Το ίδιο έκανε κ στη φίλη μου! 1/300 έδωσε ο ......... . 1/7000 έδωσε ο άλλος υπέρηχογραφίστης. Κ φυσικά πρόλαβε κ δεν έκανε αμνιο η φίλη μου.

Οπως είπα αυτό το έμαθα στον 8ο. Τη μερα του Β επιπέδου που μου έκανε ο ίδιος μας ανακοίνωσε οτι εχω μια σειρά απο προβλήματα κύησης κ έπρεπε να μείνω κλινήρης και το μωρό θα έβγαινε σίγουρα πριν τη 35 βδομάδα. Απο τότε ως τον 8ο που επιτέλους λειτούργησε το ένστικτο μου ήμουν κλινικής κ μετακίνηση μονο για το ιατρείο τους. Με παρακολουθούσε η γυναίκα του οπως είπα ......... Ήταν απόλυτα πειστικοί για όλα όσα μου έλεγαν κ λειτουργούσαν απόλυτα συγκροτημένα ετσι ώστε ούτε εγω ούτε ο σύζυγος μου να καταλάβουμε οτι υπήρχε κάτι μεμπτό . Μετα απο τρομοκρατία οτι το μωρό πρεπει να βγει πριν τη 33βδομαδα αποφάσισα να πάω για 2η γνώμη. Εκεί διαπιστώσαμε οτι δεν είχα κανένα πρόβλημα στη κύηση και οτι μου έλεγε η Καραμπουρνιωτη κ ο άντρας της δεν ίσχυε. Η χαρά μεγάλη!! Το μωρό μεγάλωνε σε ενα υγιές περιβάλλον κ δεν υπήρχε κανένας λόγος να βγει! Ακολούθησαν επισκέψεις σε άλλους 4 γιατρούς όπου όλοι διαπίστωναν το ίδιο. Όλα ήταν φυσιολογικά. Η απόδειξη... Γέννησα κλείνοντας τον 9ο. Ποιος ήταν λοιπόν ο λόγος αυτού του σχεδίου του ζεύγους γιατρών;;; Στον 4ο τους είχα αναφέρει οτι σκέφτομαι να πάω στην Αθηνα κοντά στη μάμα μου να γεννήσω... Απλά το σκεφτόμουν κ το συζήτησα μαζί τους... Κ αυτοί έπρεπε προφανώς να με κρατήσουν με νύχια κ με δόντια... Ήμουν το δεκαπενθήμερο τους οπως μου είπε συνάδελφος τους σε δημόσιο νοσοκομείο. Αυτά! Τα μάτια σας ανοιχτά! Πάντα 2η γνώμη! Ειναι αδιανόητο τι μπορούν να κάνουν για να σε οδηγήσουν εκεί που τους βολεύει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...