Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κι αν δεν θηλάσω?


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας,

δεν είμαι ακόμη μανούλα, ουτε καν εγκυος ακόμη. Επειδή όμως έχω κάποιο πρόβλημα υγείας θα ακολουθήσω κάποια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Τον Μάιο θα πάω στο γιατρό.

Θα το καθυστερήσω ακόμη επειδη παίρνω κάποιο φάρμακο και θα χρειαστεί να το πάρω λίγους μήνες ακόμη.

 

Μετά από συζήτηση με τον γιατρό που με παρακολουθεί μου είπε οτι αυτό το φαρμακο πρεπει να το σταματήσω απο τη στιγμή που θα μείνω έγκυος.

Και να το ξεκινήσω μετά τη γέννα.

 

Αυτό που δεν τον ρωτησα είναι για το θηλασμό. Θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε εντελώς απαραίτητο τον θηλασμο. Στην περίπτωση μου θα μπορούσα να μη θηλάσω ΚΑΘΟΛΟΥ? Επειδή δε θελω να παρω το φαρμακο οταν θα θηλάσω (αν) γι αυτό ρωτάω, μη πάω να κάνω καλό στο μπεμπούλι και το βλάψω.

 

με μια αυξηση της επικινδυνότητας της κατάστασης μου (απο αποψη υγείας) θα μπορούσα ίσως να απαιτήσω απο τον γιατρό μου άλλες 40 μέρες τουλάχιστον αποχής από το φαρμακο για να θηλάσω.

 

Λοιπόν, αν δεν θηλάσω, τι προβλήματα θα έχει το μωρό?

ΥΓ.Θα γεννήσω καισαρική με επισκληρίδιο (οταν με το καλο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω λογω σοβαρου προβληματος υγειας δεν θηλασα και ολα μια χαρα πηγαν μην αγχωνεσαι. Αν υπαρχει σοβαρος λογος μην το ρισκαρεις καν. Εμενα παροτι ηταν προωρο το μωρο και ελλειποβαρες και χωρις θηλασμο εξελιχθηκε σε ενα υγειεστατο παιδακι 10 μηνων τωρα που δεν εχει αρρωστησει ποτε. Ουτε συναχι δεν εχει περασει σαν μωρο.

Και εγω ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα χωρις ρισκο στην υγεια της μαμας. Το μωρο σου νεογεννητο θα εχει αναγκη την αγκαλια της μαμας του κυριως και πανω απο ολα τα αλλα. Οποτε μην βαζεις τον εαυτο σου σε κινδυνο. Οταν γεννησεις με το καλο να συνεχισεις την θεραπεια σου κανονικα.

 

Με το καλο σου ευχομαι να ερθει η εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η αλήθεια είναι ότι ο θηλασμός είναι κάτι μοναδικό και για τη μάνα και για το παιδί και η προσφορά του μητρικού γάλακτος ανυπολόγιστη. Το να μην θηλάσεις όμως δεν είναι και τόσο τραγικό όμως εφόσον υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο που θα σου πω είναι πως η πεθερά μου έκανε 11 παιδιά, δε θήλασε κανένα και είναι όλα υγειέστατα, έχουν κάνει οικογένεια και πραγματικά υπεραγαπούν τη μάνα τους!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν τον θήλασα γιατί δεν είχα γάλα και είναι μια χαρά! Ούτε το επόμενο πάντως θέλω να το θηλάσω δεν ξέρω αλλά το νιώθω δεσμευτικό πολύ. Αν δεν θηλάσεις μπορεί και κάποιος άλλος να ασχοληθεί με το μωρό και εσύ να ξεκουραστείς λίγο.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θηλασα καθολου το παιδι μου για χ λογους..δεν εχει καποιο προβλημα το παιδι ειναι μια χαρα αν και γνωριζω ολες τις ευεργετικες ιδιοτητες του μητρικου γαλακτος ..

ειναι κατι το μοναδικο αλλα αν συντρεχουν λογοι υγειας ..τι να κανουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως δεν τον θήλασα γιατί δεν είχα γάλα και είναι μια χαρά! Ούτε το επόμενο πάντως θέλω να το θηλάσω δεν ξέρω αλλά το νιώθω δεσμευτικό πολύ. Αν δεν θηλάσεις μπορεί και κάποιος άλλος να ασχοληθεί με το μωρό και εσύ να ξεκουραστείς λίγο.

 

Peny, δεν μπορεί να μην είχες γάλα γιατί κάθε μητέρα έχει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό της ή τα μωρά της αν έχει δίδυμα. Αυτή είναι η φύση της και δεν αλλάζουν τα γονίδια μέσα σε 60 χρόνια που βγήκε η φόρμουλα. Κάποιοι ειδικοί μπορεί να σε πείσανε ότι δεν είχες γάλα. Δέχομαι κάθε λόγο που έχει κάθε μητέρα που δεν θέλει να θηλάσει είτε αυτός είναι λόγος υγείας είτε επειδή έτσι αισθάνεται. Αλλά να ξεκινάτε από το γεγονός ότι έχω όσο γάλα χρειάζεται το μωρό μου και μετά να αποφασίζετε αν θα θηλάσετε ή όχι, το οποίο επαναλαμβάνω είναι απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω αρνητικές κουβέντες προς όποια μαμά δεν θήλασε (έως και τρομερά προσβλητικές...) θα πω στη φίλη μας πως ούτε και εγώ θήλασα για τους δικούς μου (ιατρικούς και μη) λόγους και το παιδάκι μου είναι υγιέστατο. Όλα να σου πάνε κατ ευχήν και σε λίγους μήνες να αγκαλιάσεις το παιδάκι σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν θήλασα απλά έβγαζα το ελάχιστο γάλα που έιχα με το θήλαστρο για 40 μέρες περίπου με τα χίλια ζόρια. Μια χαρά είναι ο μικρός μου και μάλιστα μέχρι 14 μηνών περίπου δεν έιχε αρρωστήσει καθόλου. Μια δυο φορές μας έχει κάνει πυρετό μέχρι σήμερα. Δεν παθαίνει τίποτα το παιδί όταν με το καλό έρθει και μην αγχώνεσαι. Καλό είναι να θήλάζουμε και το ήθελα και εγώ πολύ αλλά αν δεν γίνεται, αυτό δεν είναι καταστροφή για το μωρό...μια χαρά μεγαλώνει και με τη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σας,

δεν είμαι ακόμη μανούλα, ουτε καν εγκυος ακόμη. Επειδή όμως έχω κάποιο πρόβλημα υγείας θα ακολουθήσω κάποια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Τον Μάιο θα πάω στο γιατρό.

Θα το καθυστερήσω ακόμη επειδη παίρνω κάποιο φάρμακο και θα χρειαστεί να το πάρω λίγους μήνες ακόμη.

 

Μετά από συζήτηση με τον γιατρό που με παρακολουθεί μου είπε οτι αυτό το φαρμακο πρεπει να το σταματήσω απο τη στιγμή που θα μείνω έγκυος.

Και να το ξεκινήσω μετά τη γέννα.

 

Αυτό που δεν τον ρωτησα είναι για το θηλασμό. Θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε εντελώς απαραίτητο τον θηλασμο. Στην περίπτωση μου θα μπορούσα να μη θηλάσω ΚΑΘΟΛΟΥ? Επειδή δε θελω να παρω το φαρμακο οταν θα θηλάσω (αν) γι αυτό ρωτάω, μη πάω να κάνω καλό στο μπεμπούλι και το βλάψω.

 

με μια αυξηση της επικινδυνότητας της κατάστασης μου (απο αποψη υγείας) θα μπορούσα ίσως να απαιτήσω απο τον γιατρό μου άλλες 40 μέρες τουλάχιστον αποχής από το φαρμακο για να θηλάσω.

 

Λοιπόν, αν δεν θηλάσω, τι προβλήματα θα έχει το μωρό?

ΥΓ.Θα γεννήσω καισαρική με επισκληρίδιο (οταν με το καλο).

 

Τίποτα στην ζωή δεν είναι άσπρο ή μαύρο καλή μου πολλά μωρά μεγαλώνουν μια χαρά και με το γάλα σκόνη. Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και γερή για να είναι καλά και το μωρό σου όταν έρθει με το καλό.

 

Όμως υπάρχει περίπτωση το φαρμακευτικό σκεύασμα που παίρνεις να είναι συμβατό με τον θηλασμό και να μην υπάρχει πρόβλημα, οπότε καλλίτερα να μας γράψεις ποιο είναι το φάρμακο ή να το ψάξεις με την δραστική ουσία του στο παρακάτω site έτσι ώστε να δεις αν είναι συμβατό και να πράξεις ανάλογα αφού συμβουλευτείς περαιτέρω και τον γιατρό του :P

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω αρνητικές κουβέντες προς όποια μαμά δεν θήλασε (έως και τρομερά προσβλητικές...) θα πω στη φίλη μας πως ούτε και εγώ θήλασα για τους δικούς μου (ιατρικούς και μη) λόγους και το παιδάκι μου είναι υγιέστατο. Όλα να σου πάνε κατ ευχήν και σε λίγους μήνες να αγκαλιάσεις το παιδάκι σου

 

Συγνώμη αλλά αν αναφέρεσαι στην Morchelina εγώ αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας το μύνημα της κοπέλας είναι οτι προσπαθούσε να εξηγήσει στην κοπέλα μια πιθανή παρανόηση, χωρίς ίχνος εμπάθειας η ειρωνείας!

Κορίτσια το έχουμε πει 1000 φορές.Δεν προσπαθούμε να πείσουμε καμμία να θηλάσει αν δεν θέλει.Τις παρανοήσεις θέλουμε να λύσουμε και διορθώσουμε την κακή πληροφόρηση που δέχεται μια κοπέλα που θέλει να θηλάσει, απο τους γιατρούς της...Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο!

 

Όσον αφορά την φίλη Vickoulina απλά να σε παραπέμψω σε αυτή τη σελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp η οποία ενημερώνεται καθημέρινά απο γιατρούς στην Ισπανία για την συμβατότητα των φαρμάκων με τον θηλασμό.ΜΠορείς να βάλεις την ονομασία του φαρμάκου ή την δραστική ουσία και να δείς αν είναι επικύνδυνο ή όχι να θηλάσεις κάνοντας την συγκεκριμένη θεραπεία.Αν δυσκολευτείς και θέλεις, γράψε μας την την ονομασία του φαρμάκου ή την δραστική ουσία να το ψάξω εγώ.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, δεν αναφέρομαι σε καμία κοπέλα στον παρόν θέμα. Είπα απλά ότι λόγω αυτού δε σκοπεύω να πω τίποτα περισσότερο απ το ότι αν δεν μπορεί να θηλάσει δεν πρόκειται να συμβεί κάτι στο μωράκι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Peny, δεν μπορεί να μην είχες γάλα γιατί κάθε μητέρα έχει όσο γάλα χρειάζεται το μωρό της ή τα μωρά της αν έχει δίδυμα. Αυτή είναι η φύση της και δεν αλλάζουν τα γονίδια μέσα σε 60 χρόνια που βγήκε η φόρμουλα. Κάποιοι ειδικοί μπορεί να σε πείσανε ότι δεν είχες γάλα. Δέχομαι κάθε λόγο που έχει κάθε μητέρα που δεν θέλει να θηλάσει είτε αυτός είναι λόγος υγείας είτε επειδή έτσι αισθάνεται. Αλλά να ξεκινάτε από το γεγονός ότι έχω όσο γάλα χρειάζεται το μωρό μου και μετά να αποφασίζετε αν θα θηλάσετε ή όχι, το οποίο επαναλαμβάνω είναι απόλυτα σεβαστό.

Και όμως το στήθος μου νόμιζα ότι θα σκάσει και με τα χίλια ζόρια και με θήλαστρο έβγαλα 15 ml!

Link to comment
Share on other sites

ravT πιθανών το μωράκι σου να μην έπαθε τίποτα και μπράβο και πραγματικά είσαι τυχερή.Εμένα πάλι απο όταν σταμάτησε το μητρικό γάλα έχει πάρει 4 φορές αντιβίωση και έχει νοσηλευτεί δυο φορές στο νοσοκομείο ( σε διάστημα 5 1/2 μηνών)...Ενώ μέχρι τότε δεν είχε περάσει ούτε συναχάκι.Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και όμως το στήθος μου νόμιζα ότι θα σκάσει και με τα χίλια ζόρια και με θήλαστρο έβγαλα 15 ml!

 

 

Αφού το στήθος σου ηταν τόσο πρησμένο σίγουρα είχες γάλα.Αν επιτρέπεται τι θήλαστρο χρησιμοποιούσες;Γιατί κάποια είναι εντελώς άχρηστα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πενυ, το ίδιο συνέβη κ σε εμένα... Ελπίζω το επόμενο να καταφέρω να το θηλάσω... Χρύσα, οι γενικοί αφορισμοί είναι ότι χειρότερο. Δεν μπορεί να σαι σίγουρη ότι προφυλασσόταν απ το μητρικό γάλα αλλά κ εγώ δεν μπορώ να αποκλείσω να χεις απόλυτο δίκιο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και όμως το στήθος μου νόμιζα ότι θα σκάσει και με τα χίλια ζόρια και με θήλαστρο έβγαλα 15 ml!

 

Peny, αν υπήρχε κάποιος να σου δείξει και αν είχες το κατάλληλο θήλαστρο δεν θα είχες κανένα πρόβλημα να θηλάσεις για όσο ήθελες. Το πέρασα και εγώ από το 1ο παιδί στο 2ο. Στο 1ο παιδευόμουν με ένα χειροκίνητο θήλαστρο της chicco και έβγαζα σταγόνες και απορώ πως δεν έπαθα μαστίτιδα και από μία φίλη μου σε μία τυχαία συζήτηση 2 χρόνια αργότερα έμαθα για τα νοσοκομειακά θήλαστρα και ότι τα νοικιάζεις.

 

Κανονικά θα έπρεπε να σε βοηθήσουν αυτοί που ήταν γύρω σου στη γέννα και μετά, μαία και παιδίατρος. Οι τεχνικές είναι πράγματι απλές γιαυτό θεωρώ τους ειδικούς ασυγχώρητους που αφήνουν τις λεχώνες να περνάνε τέτοια μαρτύρια ή που και τορπιλίζουν προσπάθειες μητέρων που ξεκινάνε επιτυχώς το θηλασμό. Αν ψάξεις και μέσα από αυτό το φόρουμ μπορείς να βρεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν ιδίως αν μένεις Αθήνα Θεσσαλονίκη αλλά και σε άλλες πόλεις.

 

Καμία μητέρα δεν κατηγορώ βλέποντας το μέγεθος της παραπληροφόρησης που δέχονται. Ηρωίδες τις θεωρώ να γράφουν ότι κλαίνε από τον πόνο και ότι ματώνουν για να θηλάσουν. Για μένα το ζητούμενο είναι να ξεκινάνε όλες το θηλασμό ομαλά και ας διακόπτουν και στις 15 μέρες. Αλλά να τους δίνεται αυτή η ευκαιρία. Γιατί υπό τις παρούσες συνθήκες πραγματικά τους στερείται.

Link to comment
Share on other sites

πενυ, το ίδιο συνέβη κ σε εμένα... Ελπίζω το επόμενο να καταφέρω να το θηλάσω... Χρύσα, οι γενικοί αφορισμοί είναι ότι χειρότερο. Δεν μπορεί να σαι σίγουρη ότι προφυλασσόταν απ το μητρικό γάλα αλλά κ εγώ δεν μπορώ να αποκλείσω να χεις απόλυτο δίκιο.

 

Δεν έκανα κανέναν γενικό αφορισμό, έγραψα απλά την δική μου εμπειρία...Γενικά δεν αφορίζω κανέναν για τις επιλογές του.Γουστάρω να μου πει κάποια μαμά δεν θήλασα γιατί δεν το μπορούσα, δεν το ήθελα!Μπράβο λεω σε τέτοιες περιπτώσεις!Και το εννοώ γιατί μου έχει συμβεί.Και λέω μπράβο που έχει τα κότσια να το πεί και δεν κρύβεται πίσω απο δικαιολογίες του στυλ δεν είχα γάλα κτλ.Στεναχωριέμαι όμως πολύ όταν ακούω για περιπτώσεις που κοπέλες απο λάθος συμβουλές αποθήλασαν ή δεν θήλασαν καθόλου ενώ ήθελαν-και το τονίζω- ενώ ήθελαν! Αυτές προσπαθώ να συμβουλέψω και να πώ δυο κουβέντες μήπως και στο επόμενο τα καταφέρουν...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

vickoulina θα σου πω την προσωπική μου άποψη. Πιστεύω ότι και να μη θηλάσεις δεν θα πάθει τίποτα το μωρό. Στη χειρότερη περίπτωση να αντιμετωπίσει προβλήματα με αλλεργίες, κολικούς και να ταλαιπωρηθεί λιγάκι (το οποίο όμως σε λιγότερες βέβαια περιπτώσεις μπορεί να πάθει και ένα παιδάκι μου θηλάζει), αλλά το πιο πιθανό είναι να μην έχει τέτοια προβλήματα. Η μητέρα μου 4 παιδιά έκανε και κανένας μας δεν ήπιε ούτε σταγόνα μητρικό και είμαστε και υγιείς και έξυπνοι και όμορφοι και ...ψωνάρες!!! Κανείς δεν ξέρει βέβαια πώς θα ήταν τα πράγματα άμα είχαμε θηλάσει ούτε πρόκειται να μάθουμε.

 

Εγώ επέλεξα να θηλάσω αποκλειστικά και θηλάζω ένα χρόνο τώρα (χάρις στην σωστή ενημέρωση που είχα από το forum και ευτυχώς και από τον παιδίατρο). Τη μπέμπα μου δεν την έφερνα σε επαφή με άλλα παιδάκια (ξαδελφάκια κλπ) σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου και τον πρώτο χειμώνα γλυτώσαμε τις ιώσεις. Τον δεύτερο χειμώνα κολλήσαμε ίωση και αρρώστησε. Δεν ξέρω αν θα κολλούσε πιο εύκολα ή αν θα είχε αρρωστήσει και τον πρώτο χειμώνα αν δεν θήλαζε, ούτε και μπορώ να μάθω τι θα είχε γίνει.

 

Κάνε ό,τι είναι καλύτερο για την υγεία σου χωρίς τύψεις ή ενοχές.

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως απο τη στιγμη που μπαινεις σε αυτη την ενοτητα πρεπει να εισαι ετοιμη να δεχτεις τα μηνυματα των κοριτσιων που εγω προσωπικα τους βγαζω το καπελο που μπορουν και θηλαζουν για αρκετο καιρο.εγω δεν θηλασα παρα πολυ μονο 40 μερες περιπου αλλα πιστευω οτι αν δεν μπορεις να δεχτεις τις αποψεις γυναικων που ο θηλασμος ειναι μερος της καθημερινοτητας τους ας μην μπαινουμε στο συγκεκριμενο τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλασα 3 μηνες το καθε παιδι..θελω να πω στην κοπελα που ειπε οτι απο τοτε που σταματησε το θηλασμο αρρωσταινε το μωρο οτι ο γιος μου ενω θηλαζε επαθε γαστρεντεριτιδα κ νοσηλευτηκε 3 μερες.δε νομιζω οτι οσα μωρα δε θηλασαν ειναι αρρωστιαρικα.ξερω περιπτωση που θηλαζε 2 χρονια κ απο 5 μηνων μεχρι 6 ετων το παιδι περασε οτι ιωση υπαρχει πανω στον πλανητη!ξερω κ αντιθετη περιπτωση βεβαια μωρο που δε θηλασε κ παλι αρρωσταινε πολυ συχνα.οποτε μην τα ομαδοποιουμε ολα

μωρα που θηλαζουν= ποτε αρρωστα

μωρα που δε θηλαζουν=αιωνιως αρρωστα

γενικα το λεω γιατι εχω διαβασει πολλα ποστ που μιλανε για μανες που δε θηλασαν λες κ ειναιι οι χειροτεροι εγκληματιες του κοσμου

vickoulina με το καλο να μεινεις εγκυος κ μην βαζεις σε κινδυνο την υγεια σου.το μωρο περισσοτερο χρειαζεται τη μανα του παρα το γαλα της κ αν κινδυνευει η υγεια σου θηλαζοντας τοτε μη το ρισκαρεις

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως απο τη στιγμη που μπαινεις σε αυτη την ενοτητα πρεπει να εισαι ετοιμη να δεχτεις τα μηνυματα των κοριτσιων που εγω προσωπικα τους βγαζω το καπελο που μπορουν και θηλαζουν για αρκετο καιρο.εγω δεν θηλασα παρα πολυ μονο 40 μερες περιπου αλλα πιστευω οτι αν δεν μπορεις να δεχτεις τις αποψεις γυναικων που ο θηλασμος ειναι μερος της καθημερινοτητας τους ας μην μπαινουμε στο συγκεκριμενο τοπικ!

 

Fouskitsa, για τις μητέρες που έχουν ή είχαν πρόβλημα γράφουμε σε αυτό το φόρουμ για να πάρουν μία βοήθεια γιατί από την προσωπική μας εμπειρία θεωρούμε ότι μπορεί να το κάνει κάθε μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Vickoulina ola osa theleis me to kalo kai min se agxwnei o thilasmos. Gennisa me kaisariki kai 1 wra meta mou eferan to mwraki mou to opoio amesws epiase stithos kai amesws arxise na thilazei me mania. Vevaia gala den ipirxe akoma alla o erethismos pou ekane to mwro me to stoma tou voithouse tin energopoiisi tvn galaktoforwn adenwn kai tin paragwgi galaktos. Opws mou emathan sto maieftirio tin prwti evdomada evaza to mwro na thilazei oso pio poli ginotan. Ti aimata, ti ponos den fantazesai ta opoia vevaia twra oute pou skeftomai giati itan apla tiw wras. O sizigos mou evrexe ena pambers me zesto nero kai mou to evaze sto ena stithos enw to mwro thilaze apo to allo gia na voithisei na katevei to gala. Me oles tis diskoleies (epeidi den eixa kai kammia idiaiteri voitheia apo kapou) katafera kai thilasa apokleistika 5 mines. Meta ton 5o mina anagkastika kai edwsa kapoia stigmi gala formula giati eimastan ektos kai arese sto mwro opote siga siga stamatisame. Fisika kolikous eixame apo 2 minwn mexri 6 kai apo allergies asta kalitera. Min sou pw ti traviksame me kriologimata meta ton 6o mina. To mitriko gala vevaiws thwrakizei tin amina tou organismou kai vevaiws einai i methodos pou didaskei i fisi tis mitrotitas alla tipota den einai dedomeno. Vevaiws an eimai tixeri kai gennisw ksana pali tha prospathisw na thilasw alla me metro (se sindiasmo me formula) giati sto koritsaki mou pragmatika eixa eksantlithei.

Elpizw na voithisa kai otan me to kalo genniseis kai exeis apories thilasmou ta ksanaleme!!

Link to comment
Share on other sites

καλως η κακως απο τη στιγμη που μπαινεις σε αυτη την ενοτητα πρεπει να εισαι ετοιμη να δεχτεις τα μηνυματα των κοριτσιων που εγω προσωπικα τους βγαζω το καπελο που μπορουν και θηλαζουν για αρκετο καιρο.εγω δεν θηλασα παρα πολυ μονο 40 μερες περιπου αλλα πιστευω οτι αν δεν μπορεις να δεχτεις τις αποψεις γυναικων που ο θηλασμος ειναι μερος της καθημερινοτητας τους ας μην μπαινουμε στο συγκεκριμενο τοπικ!

 

Απλά σου βγάζω το καπέλο!!!

 

εγω θηλασα 3 μηνες το καθε παιδι..θελω να πω στην κοπελα που ειπε οτι απο τοτε που σταματησε το θηλασμο αρρωσταινε το μωρο οτι ο γιος μου ενω θηλαζε επαθε γαστρεντεριτιδα κ νοσηλευτηκε 3 μερες.δε νομιζω οτι οσα μωρα δε θηλασαν ειναι αρρωστιαρικα.ξερω περιπτωση που θηλαζε 2 χρονια κ απο 5 μηνων μεχρι 6 ετων το παιδι περασε οτι ιωση υπαρχει πανω στον πλανητη!ξερω κ αντιθετη περιπτωση βεβαια μωρο που δε θηλασε κ παλι αρρωσταινε πολυ συχνα.οποτε μην τα ομαδοποιουμε ολα

μωρα που θηλαζουν= ποτε αρρωστα

μωρα που δε θηλαζουν=αιωνιως αρρωστα

γενικα το λεω γιατι εχω διαβασει πολλα ποστ που μιλανε για μανες που δε θηλασαν λες κ ειναιι οι χειροτεροι εγκληματιες του κοσμου

vickoulina με το καλο να μεινεις εγκυος κ μην βαζεις σε κινδυνο την υγεια σου.το μωρο περισσοτερο χρειαζεται τη μανα του παρα το γαλα της κ αν κινδυνευει η υγεια σου θηλαζοντας τοτε μη το ρισκαρεις

 

Βρε Δημητρα μου ξαναλέω μιλάω για την προσωπική μου εμπειρία.Δεν έκανα κανενός είδους γενικοποίηση και συγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο.Δεν θέλω να θίξω καμμία.Η κάθεμια κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τα παιδιά της σύμφωνα με τις δυνατότητές τις.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε μιλησα για σενα χρυσα μου μην ανησυχεις βρε!για αλλες περιπτωσεις μιλησα που αναφερονται σε μανες που δε θηλαζουν λεγοντας οτι δινουν στα παιδια τους σκουπιδια καρκινο οτι τα ταιζουν σαν μοσχαρια γιατι πινουν αγελαδινο κ αλλα τετοια ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...