Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ !!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλό σας μήνα!!

Γέννησα κι εγώ το δεύτερο παιδάκι μου με μικρή περιπέτεια αλλά αίσιο τέλος!!

Την Δευτέρα 24/11 είχα το τελευταίο μου ραντεβού με τη γιατρό μου μιας και 25/11 ήταν η τελευταία μου ημερομηνία. Δώσαμε λοιπόν ραντεβού για την Τρίτη 25/11 6 το πρωί στο Μητέρα για να μπώ με πρόκληση.

Πήγα λοιπόν, με διαστολή 3 προς 4 και ξεκινήσαμε τους τεχνητούς. Ο μικρούλης μου ήταν αρκετά ψηλά όμως και δεν μπορούσε να κατέβει με τίποτα! Οι πόνοι μου άτακτοι χωρίς οργάνωση αλλά ανεκτοί. Ο μικρούλης μου κατέβαινε αλλά μόλις έφτανε στη λεκάνη έκανε βουτιά και ανέβαινε πάλι! Κάποια στιγμή δε πήγε να μας την κάνει και έπεσαν οι παλμοί του στους 96 αλλά με βαθιές ανάσες τον επανέφερα. Δεδομένης της μη εμπέδωσης και με το γεγονός αυτό με τους παλμούς αρχίσε η γιατρός μου να ανησυχεί και μου πρότεινε επισκληρίδιο μήπως επισπεύσουμε τον τοκετό.

Απο τις 7.30 το πρωί που ξεκινήσαμε, κατα τις 12.00 πήραμε την απόφαση να κάνω επισκληρίδιο (το 1/3 της δόσης) για να ήμαστε έτοιμοι για πάν ενδεχόμενο καισαρικής διότι όλα έτσι έδειχναν ..

Έκανα λοιπόν την επισκληρίδιο (την οποία ΠΛΕΟΝ συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ :P:P ) η οποία δεν με πόνεσε ΚΑΝ και συνεχίσαμε την πρόκληση.

Ο μικρούλης μου πήγαινε πάνω κάτω συνέχεια και κάποια στιγμή έπεσε σε "κρίση" (κάπως το είπε η γιατρός μου αλλά δεν το θυμάμαι) και έμεινε σταθερός στους 135 παλμούς. Εκεί πλέον μου έκανε όλη τη δόση ο αναισθησιολόγος ο οποίος δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά να είναι ΠΑΝΤΑ καλά γιατί μου φέρθηκε σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μου μίλαγε τόσο όμορφα όταν μου έβαλε τον καθετήρα που με έκανε να νιώσω πολύ καλύτερα!) και φύγαμε έκτακτα για καισαρική.

Στις 14.30 μπήκα χειρουργείο, 14.50 άκουσα το πιο γλυκό κλάμα του κόσμου όλου και ξέσπασα κι εγώ σε λυγμούς!!

Μου τον έφεραν δίπλα μου κι εγώ επειδή είχα και τα δυο μου χέρια δεμένα έκανα σαν τη σκύλα που όταν γεννάει τα σκυλάκια της τα γλύφει! Έτσι κι εγώ τον φίλαγα, τον έγλυφα του μίλαγα τρυφερά κι εκείνος με κοίταζε ήρεμος! Ήσυχος! Δεν μπορώ να σας περιγράψω συναισθήματα ..

Μετά απο κανα 2ωρο με ανεβάσανε στο δωμάτιο το οποίο κορίτσια ήταν ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ!! Είχα ζητήσει 2κλινο αλλά επειδή δεν υπήρχε με πήγαν σε μονόκλινη σουίτα!! Δεν το συζητώ! Πέρασα τις 2 πρώτες δύσκολες μέρες μου ΜΟΝΗ ΜΟΥ! ΧΩΡΙΣ φασαρία. ΧΩΡΙΣ επισκέψεις άλλων ..

Παρακάλεσα τη γιατρό μου να με σηκώσει πρίν το 24ωρο γιατί δεν είμαι άνθρωπος που του αρέσει να κάθεται σε ένα κρεββάτι κι έτσι κι έγινε. Την επόμενη μέρα ήρθε η γιατρός μου μαζί με τη μαία μου οι οποίες να σημειώσω ΔΕΝ ΕΦΥΓΑΝ ΛΕΠΤΟ απο δίπλα μου και ΕΙΔΙΚΑ η μαία μου μέσα στο χειρουργείο μου στάθηκε ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ!! Δίπλα μου, με χάϊδευε, μου μίλαγε, με ηρεμούσε (Αγγέλα μου, είσαι ο άγγελός μου!!) και μου βγάλανε καθετήρες, φλεβοκαθετήρες και σηκώθηκα απο μόνη μου χωρίς βοήθεια! Απο εκεί και πέρα όλα άλλαξαν! Πήρα το μωρό μου αγκαλιά! Μου υον είχαν συνέχεια δίπλα μου μιας και ήμουν σε μονόκλινο και τον έπερναν μόνο για αλλαγή και το βραδάκι για να ηρεμήσω ..

Να μη σας ζαλίζω άλλο, ήμαστε απο το Σάββατο στο σπίτι μας, η μικρή μου είναι ξετρελαμένη με τον αδερφούλη της και πλέον προσπαθούμε να προσαρμοστούμε σε μια δύσκολη κατάσταση μιας και δεν έχω βοήθεια απο κανέναν και θα πρέπει να οργανωθούμε!

Το καλό είναι ότι ο μικρούλης είναι ήσυχος! Δεν γκρινιάζει, έχει αρχίσει να μένει ξύπνιος αλλά να κοιμάται μόνος του μετά χωρίς κουνήματα, χωρίς αγκαλιές ..

Θέλω να τον ζουζουνίσω αλλά φοβάμαι μήπως στεναχωρίσω τη μικρούλα μου. Όταν θέλω να τον κανακέψω, την στέλνω στον πατέρα της, κλείνω την πόρτα και χώνομαι στο λαιμό του μικρούλη μου και τον μυρίζω!!

 

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράστασή σας ..

nat-left, lilouko σας αγαπώ πολύ και ΔΕΝ θέλω να κόψουμε επαφές ..

Κυριακή σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!

nat-left ειδικά σ' εσένα σου εύχομαι με το καλό να δεχτείς τα διδυμάκια σου, να είναι ΓΕΡΑ πάνω απ' όλα και να είσαι κι εσύ γερή για να τα μεγαλώσεις όμορφα!!

Υπόλοιπες φουσκίτσες με το καλό να δεχτήτε τα βλαστάρια σας και να τα μεγαλώσετε με ΑΠΛΕΤΗ αγάπη! Μην τσιγκουνευτήτε ΠΟΤΕ αυτό το συναίσθημα. Τα παιδιά μεγαλώνουν πιο σωστά όταν τα αγαπάμε και τους το δείχνουμε ήτε με χάδια ήτε με φιλιά ..

Σας ζάλισα ε?? Δεν θα το ξανακάνω :P:P

Σας φιλώ πολύ πολύ γλυκά ..

Αθηνά

 

Υ.Γ. θα επανέλθω με φωτό :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nanouka να σου ζήσει ο μπεμπης...να ειναι πάντα γερός και καλότυχος.

Η δική σου ευτυχία γεμισε και τις δικές μας καρδιές ... Να ειστε πάντα ευτυχισμένοι με τα παιδάκια σας...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!!!!

 

Να είναι πάντα γερός δυνατός και καλότυχος!!!

 

Άντε τώρα να σε περιλάβουμε εμείς!!

Στο Νεογνά-μωρά και στο θηλασμό ίσως?

 

Πόσα κιλάκια είναι? Τι ύψος?

Υποψήφιος γαμπρούλης είναι να μην ξέρουμε?

Κι αν μας βάλεις και φωτό είμαι σίγουρη ότι θα μας τρελάνεις τις γυναίκες!!! :D:D:D

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ πολυ το χαρηκα.

Να σας ζησει ο γυιος, γερος κ ευτυχισμενος!

Αντε με το καλο κ στον δικο μου γυιο.. πλεον εχω παθει παρακρουση :shock::lol:

Οι εμπειριες μας ειναι παρομοιες με τα κλαματα κ τα γλυψιματα χαχα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Με έπιασαν τα κλάματα, πολύ συγκινήθηκα!!!!!! πραγματικά!!!!

Χαίρομαι που όλα πήγαν κατ' ευχήν και έχεις το μωρούλι σου αγκαλίτσα! Δεν πειράζει ούτε η επισκληρίδιος ούτε η καισαρική το σημαντικότερο είναι ότι είσαστε μια χαρούλα και οι δύο....

 

Σε ευχαριστώ καλή μου για τα καλά σου λόγια! Να είσαστε όλοι σας πάντα καλά και ευτυχισμένοι!!!!!! Ό,τι καλύτερο μέσα από τη ψυχή μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει και μη φοβασαι τη μεγαλη σου αν δινεις στο μωρο αγαπη αυτο θα κανει και αυτη,αρκει να μη την ξεχνας και να εχει λιγο απο τον χρονο σου.Εχω και εγω ενα μωρο 8 μηνων και μια κορη 2 χρονων και σου λεω οι καλυτερες μερες ειναι μπροστα σας

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφο που είναι να διαβάζεις περιγραφές ευτυχισμένων ανθρώπων που αναυλύζουν αγάπη!

να τον χαίρεσαι τον αντρούλη σου!

Γερός και καλότυχος Παναγιά μου σε όλη του την ζωή!

Να χαίρεσαι όμως και την ζουζού σου που σε έχει ανάγκη περισσότερο από κάθε άλλη φορά!

Πάντα ευτυχισμένη να είναι η οικογένειά σου καλή μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!!Κι τα δικα μου παιδακια θα εχουν ακριβως την ιδια διαφορα με τα δικα σου και ειναι και του ιδιου φυλου (κοριτσι-αγορι).Αχ ανυπομονω κι εγω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!!!

Ζόρικο κι εσένα το δεύτερο ε; :lol: Σαν τον δικό μου που με έβαλε στο χειρουργείο!

Χαλάλι τους όμως! Τέλος καλό, όλα καλά! Γερά και καλότυχα να είναι!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!! Να τον χαίρεσαι!!!Συγκινήθηκα πολύ με την ιστορία σου και θυμήθηκα τα δικά μου. Τελικά αυτά τα συναισθήματα δεν περιγράφονται με τίποτα άλλο στον κόσμο. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και για τα δυο παιδάκια σου..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nανούκα σου ευχηθηκα και στο καφενείο αλλα θα σου ξαναευχηθώ και εδω πολύ συγκινήθηκα με την ιστορια σου. ανυπομονώ να κρατήσω και εγώ το αγοράκι μου στην αγκαλιά μου. Να σου ζήσει λοιπόν το μωράκι σου και να χαιρεσαι και τα δυο σου παιδάκια. Να είναι πάντα καλότυχα και ευτυχισμένα. φιλιά πολλά. :P:P:P

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμότατα ΟΛΕΣ για τις ευχές σας ..

Συγνώμη που δεν απάντησα πιο πρίν αλλά την Τετάρτη νοσηλευτίκαμε ξανά στο Μητέρα με ανεβασμένο ίκτερο και ομολογώ ότι πέρασα πολύ δύσκολες στιγμές ..

Τώρα εύχομαι ότι τα άφησα ΟΛΑ πίσω μου και θα αφοσιωθώ με όλη μου την ψυχή στα παιδιά μου γιατί σκέφτηκα πολλά αυτές τις μέρες που έβλεπα το μωρό μου να κοιμάται συνέχεια και να μην τρώει σχεδόν καθόλου ..

Ξέχασα δε να σας πώ ότι γεννήθηκε 3.130 βγήκαμε 2.900 και εχθές που τον ζυγίσαμε κατα την έξοδο απο το Μητέρα ήταν 3.210 το πουλάκι μου ..

 

Μανούλες .. ΛΑΤΡΕΥΕΤΕ τα παιδιά σας!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο πολύτιμο πράγμα απο αυτά!

Μη φοβάστε ότι θα τα κακομάθετε .. δεν είναι κακό να κακομάθετε ένα παιδί με αγάπη!!!

Σας φιλώ γλυκά όλες σας ..

Αθηνά :wink:

 

Υ.Γ. ΛΕΝΑΛΕΚ .. πολλά πολλά πολλά φιλάκια!!! :D:wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...