Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλλιέργεια Κολπικού Υγρού


Recommended Posts

Καλλιέργεια κολπικού υγρού ο ιατρός μου την ζητάει κάθε μήνα, μαζί με όλες τις άλλες εξετάσεις π.χ. γενική αίματος, γενική ούρων, toxo, . Δεν είναι τίποτα, εγώ την κάνω μόνη μου, μου δίνει η μικροβιολόγος μου τον στυλό, και την επόμενη την φέρνω για εξέταση. Τίποτα δεν είναι.;)

 

Μόνη σου παίρνεις δείγμα απο τον τράχηλο?????Πως το κάνεις αυτό???Και το πας την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα??Δεν γίνεται αυτό!Εμένα μου παίρνει δείγμα ο γυναικολόγος μου και μου λέει τρέξε τώρα στον μικροβιολόγο να το δώσεις!Το δείγμα πρέπει να πηγαίνει αμέσως στο μικροβιολογικό όχι μετά απο μια μέρα,ούτε μετά απο μια ώρα!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόνη σου παίρνεις δείγμα απο τον τράχηλο?????Πως το κάνεις αυτό???Και το πας την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα??Δεν γίνεται αυτό!Εμένα μου παίρνει δείγμα ο γυναικολόγος μου και μου λέει τρέξε τώρα στον μικροβιολόγο να το δώσεις!Το δείγμα πρέπει να πηγαίνει αμέσως στο μικροβιολογικό όχι μετά απο μια μέρα,ούτε μετά απο μια ώρα!

 

Όχι μάλλον σας μπέρδεψα με συγχωρείτε ,τον στυλό παίρνω την προηγούμενη, το δείγμα το παίρνω το πρωί πριν ξεκινήσω για την μικροβιολόγο μου. Το δείγμα μπορεί να μείνει στο ψυγείο για μερικές ώρες. Σαν πως, στα μικροβιολογικά εργαστήρια το εξετάζουν αμέσως? Μέσα στα ψυγεία τα βάζουν…. Τέσπα, είναι εκτός θέματος αυτό. Ναι μόνη μου παίρνω το δείγμα, αν το καλό σκεφτείς δεν είναι δύσκολο, και δεν κάνει κάτι παραπάνω ο ιατρός, που δεν θα μπορούσες να κάνεις εσύ.:wink:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

E πες μας έτσι να καταλάβουμε!Πάντως δεν έχω ξανακούσει γυναίκα να παίρνει μόνη της δείγμα!Μπράβο σου!Για να το κάνεις εσύ άρα μπορούμε όλες μας!Και το κάνεις λογικά χωρίς κολποδιαστολέα έτσι?Εμένα ο γιατρός μου μου παίρνει δείγμα πάντα με κολποδιαστολέα.Άρα γίνεται και χωρίς ε?

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

E πες μας έτσι να καταλάβουμε!Πάντως δεν έχω ξανακούσει γυναίκα να παίρνει μόνη της δείγμα!Μπράβο σου!Για να το κάνεις εσύ άρα μπορούμε όλες μας!Και το κάνεις λογικά χωρίς κολποδιαστολέα έτσι?Εμένα ο γιατρός μου μου παίρνει δείγμα πάντα με κολποδιαστολέα.Άρα γίνεται και χωρίς ε?

 

Είναι λίγο δύσκολο για μένα, γιατί τα περισσότερα διαγνωστικά και μικροβιολογικά κέντρα βρίσκονται στο κέντρο των Ιωαννίνων, Εγώ μένω έξω από τα Ιωάννινα, και σαν καινούργια οδηγός ( τον Μάρτιο πείρα το δίπλωμα) από τότε που έμεινα έγκυος φοβάμαι να οδηγήσω, άσε που τώρα λόγο κοιλιάς δεν μπορώ. Και εδώ που μένω, υπάρχει ένα μικροβιολογικό εργαστήριο, στο οποίο υπάρχει μόνο μία ιατρός, τα ούρα και την καλλιέργεια κολπικών υγρών, τις τα φέρνω από το σπίτι, φυσικά την αιμοληψία την κάνει η ίδια. Όσο για τον κολποδιαστολέα που λες, απλά βοηθάει να ανοίξει λίγο παραπάνω ο κόλπος, και να γίνει πιο εύκολα η δειγματοληψία. Ο στυλός δεν μπαίνει πολύ μέσα, ίσα με 2 cm, ε αυτό κάνω και εγώ, χωρίς κολποδιαστολέα. Και στα 2 cm μπορείς να πάρεις δείγμα, ίσως με τον κολποδιαστολέα να εισχωρεί λίγο πιο μέσα, αλλά πάλι τα ίδιο αποτέλεσμα θα βγει. Τι να κάνω και εγώ η έρημη, νύφη στα Ιωάννινα ήρθα από Θεσσαλονίκη. Ότι μπορώ κάνω :?:D

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εμενα δε μου ζητησε σε καμια απο τις 2 εγκυμοσυνες τετοιο πραγμα. μη σας πω 1η φορα ακουω να το κανουν σε εγκυες!!!!

 

Ανάλογα τον γιατρό μάλλον.:D

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον σας μπέρδεψα με συγχωρείτε ,τον στυλό παίρνω την προηγούμενη, το δείγμα το παίρνω το πρωί πριν ξεκινήσω για την μικροβιολόγο μου. Το δείγμα μπορεί να μείνει στο ψυγείο για μερικές ώρες. Σαν πως, στα μικροβιολογικά εργαστήρια το εξετάζουν αμέσως? Μέσα στα ψυγεία τα βάζουν…. Τέσπα, είναι εκτός θέματος αυτό. Ναι μόνη μου παίρνω το δείγμα, αν το καλό σκεφτείς δεν είναι δύσκολο, και δεν κάνει κάτι παραπάνω ο ιατρός, που δεν θα μπορούσες να κάνεις εσύ.:wink:

 

 

Καλημέρα!!! Επέτρεψε μου να διαφωνίσω (αυτό το κάνω με την ιδιότητα του τεχνολόγου-μικροβιολόγου).Αν το εργαστηριο που πηγαίνεις ενα κολπικό υγρό για εξεταση , δεν το εξετάζει άμεσα αλλά το βάζει στο ψυγείο τότε κάνει μεγάλο σφάλμα! Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν μικροοργανισμοί (πχ.τριχομοναδες) οι οποίοι ψωφουν αν δεν τους δεις στο άμεσο παρασκευασμα και μετά τους χάνεις.... Οπως επίσης και η καλλιέργεια μετά δεν είναι η πλέον αξιόπιστη.... ΤΟ σωστό ειναι η εξέταση να γίνεται άμεσα.

Τώρα για το δειγμα που το παιρνεις μόνη σου, έχω ακούσει κι άλλες κοπέλες να το κάνουν... επίσης διαφωνώ και ο λόγος είναι ότι ο γιατρός με τον κολποδιαστολέα μπορεί να εισχωρήσει στο σημείο ακριβώς που πρέπει να πάρει το δείγμα αφήνοντας τον στυλεό ανέπαφο από εξωτερικά σημεία που μπορει να σου επιμολυνουν το δείγμα με μη παθογόνα μικροβια.


 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Επέτρεψε μου να διαφωνίσω (αυτό το κάνω με την ιδιότητα του τεχνολόγου-μικροβιολόγου).Αν το εργαστηριο που πηγαίνεις ενα κολπικό υγρό για εξεταση , δεν το εξετάζει άμεσα αλλά το βάζει στο ψυγείο τότε κάνει μεγάλο σφάλμα! Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν μικροοργανισμοί (πχ.τριχομοναδες) οι οποίοι ψωφουν αν δεν τους δεις στο άμεσο παρασκευασμα και μετά τους χάνεις.... Οπως επίσης και η καλλιέργεια μετά δεν είναι η πλέον αξιόπιστη.... ΤΟ σωστό ειναι η εξέταση να γίνεται άμεσα.

Τώρα για το δειγμα που το παιρνεις μόνη σου, έχω ακούσει κι άλλες κοπέλες να το κάνουν... επίσης διαφωνώ και ο λόγος είναι ότι ο γιατρός με τον κολποδιαστολέα μπορεί να εισχωρήσει στο σημείο ακριβώς που πρέπει να πάρει το δείγμα αφήνοντας τον στυλεό ανέπαφο από εξωτερικά σημεία που μπορει να σου επιμολυνουν το δείγμα με μη παθογόνα μικροβια.

 

Κοίτα, σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις από μένα, αλλά και έγώ ώς νοσηλεύτρια, λέω απλά αυτά που βλέπω. Εσύ θα ξέρεις καλύτερα. Και όσο για τον κολποδιαστολέα, έχεις δίκιο, και το γνωρίζω, αλλά ο καθένας κάνει ότι μπορεί όταν δεν υπάρχουν ευκολίες στην επαρχία.:roll:

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κάθε μία απο εμάς κάνει αυτό που μπορεί καλύτερα... Κρίμα για όσους ζουν στην επαρχία να μην έχουν τα μέσα να εξεταστούν σωστά... Τουλάχιστον εσυ σαν νοσηλευτρια ξέρεις και 5 πράγματα παραπάνω!!!


 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες,

Σχετικά με τη καλλιέργεια κολπικού υγρού για στρεπτοκοκκο τύπου Β, ο γιατρός του ΙΚΑ που πάω και μου γράφει όλα τα χάπια μου είπε να τη κάνω, ήμουνα τότε στην 34 βδομάδα νομίζω, ρώτησα των γιατρό μου στο νοσοκομείο και μου είπε ότι αν δεν έχω κάποια μεταβολή στα υγρά να έχουν άλλο χρώμα αντί λευκό-διαφανές η περίεργη οσμή δεν υπάρχει λόγος να τη κάνω. Μου έιπε συγκεκριμένα μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε πολύ καλά!!Οπότε και δεν την έκανα. Στην αρχή της εγκυμοσύνης δε μου είχε πει τίποτα για κολπική εξέταση. Αύριο πάω να κάνω να δούμε τον τράχυλο σε τι φάση είναι, θα γεννήσω ή ακόμα.. Είμαι τώρα στη 37 και περιμένω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κι απο μενα! Εγω εκανα σημερα καλλιεργεια κολπικου και τραχηλικου και ειμαι στην 7η εβδομαδα! Μουπε ο γιατρος να κανω γιατι εχω φαγουρα. Το θεμα ειναι οτι πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και χρησιμοποιησε κολποδιαστολεα(ετσι νομιζω λεγεται). Απλα αισθανθηκα οτι μπηκε αρκετα βαθεια σε σχεση με τον κολπικο υπερηχο.Φοβηθηκα πολυ μηπως μου κανει ζημια,δε ξερω! Κι ακομα φοβαμαι δηλαδη.. Εχει κανει καποια απο σας??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλες,

 

Εμένα η γιατρός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχε γράψει να κάνω αυτή την εξέταση προς το τέλος δηλαδή 36 -37 εβδομάδα. Μάλιστα θυμάμαι ότι το μικροβιολογικό που πήγαινα αρνηθηκε να μου πάρει δείγμα γιατί ήμουν έγκυος και δεν εγγυούνται λέει αν τυχόν συμβεί τίποτα. Μόλις είπα ότι είμαι στην 37η που σημαίνει ότι και να γεννούσα δε τρέχει τίποτα μου πήραν με κολποδιαστολέα κανονικά. Τελικά γέννησα στις 39+6 ..

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη κάνω καλλιέργεια κάθε μήνα μαζί με τις εξετάσεις αίματος και ούρων. Την πρώτη φορά βρέθηκαν μύκητες και ίσως γι αυτό με βάζει να την κάνω κάθε μήνα.

Την γιατρό μου που τη ρώτησα μου είπε ότι είναι σημαντική εξέταση όχι γιατί έχω τόσο μεγάλους κινδύνους αλλά απλώς που στην περίπτωση που κάτι υπάρχει να είμαστε προετοιμασμένοι κατάλληλα ώστα αν περάσει το μωρό να είναι όλα καλά. Πχ οι μήκυτες που έχω εγώ δεν επηρεάζουν το μωρό αλλά κάνουν τον κόλπο πιο ευαίσθητο και άρα μπορεί να τραυματιστείς πιο πολύ όταν περνάει το μωράκι... Οπότε καλό είναι να πάρουμε την κατάλληλη αγωγή για να είμαστε όλοι καλα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...στην αρχη στον προγεννητικο ελεγχο καναμε ολες καλλιεργεια κολπικου υγρου...ωραιααααα...την 34η εβδ. περιπου ξανακανουμε γιατι οπως μου ειπε η γιατρος μου αυτη την εβδ. ενα μεγαλο ποσοστο εγκυων εμφανιζουν στρεπτοκοκκο...εγω την εκανα και ολα μια χαρα..δειγμα μου πηρε η γιατρος μου..ουτε κοπλοδιαστολεας χρειαζεται ουτε σχεση με τον τραχηλο εχει το ολο θεμα..τι ειναι ολα αυτα που διαβασα πιο πανω???με δυο πολυ μακριες "μπατονετες" τυπου παιρνει δειγμα...δεν μπαινει πουθενα βαθεια...

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ Κ ΒΓΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ Κ ΒΓΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

 

Καλημερα κ με το καλο το μωρακι σου.Δεν χρειαζεται πανικος.Ο γυναικολογις σου φανταζομαι ειναι ενημερο κ αυτος θα σου πει τι θα κανεις.Κ εγω ακριβως σαν εσενα βρεθηκα θετικη στον προγεννητικο,κλεισαμε το τριμηνο,πηρα αντιβιωση κ εξαφανιστηκε.Καποιοι δινουν κ πριν κλεισει το πρωτο τριμηνο αντιβιωση.Παντως μπορει να εχεις αγχωθει μ αυτα που διαβαζεις αλλα τιποτα δεν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο.Καλη συνεχεια!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

roof χρειαζεσαι οπωσδηποτε αντιβιωση"στη θεση σου θα συμβουλευομουν λοιμοξιολογο.αυτος ειναι ο αρμοδιος.καντο αμεσα

 

Χρειαζεται αντιβιωση που θα της γραψει ο γυναικολογος της..δεν ειναι κατι σοβαρο για να τρεχει σε γιατρους..

 

Roof παρα πολλες γυναικες στον προγεννητικο ελεγχο βγαινουν θετικες στο ουρεοπλασμα..δεν ειναι τιποτα..μια αντιβιωση θα παρεις που θα σου γραψει ο γιατρος σου και ολα θα πανε μια χαρα! :)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.εχω κι εγω μια ερωτηση.γενικα το ph μου ειναι οξινο οποτε καθε τοσο κατι κολλαω,οχι κατι σοβαρο,το οποιο κι αντιμετωπιζω.τωρα στην εγκυμοσυνη αν θυμαμαι καλα πηρα σπορανοξ στο πρωτο τριμηνο για καποιο μυκητακι,το οποιο εφυγε,και αντιβιωση για το ουρεοπλασμα στον τεταρτο μηνα.εχω ξαναπαρει κ πιο παλια κ ηταν σχετικα πεσμενο κ πιστευω θα υποχωρει πια.ειμαι στην 25η εβδομαδα,ενιωσα ενα ξαφνικο καψιμο εσωτερικα ,οχι στην κοιλια ,ουτε εξωτερικα,σαν μεσα στον τραχηλο,καθως κοιμομουν,το ph εξωτερικα με κανει να νιωθω ετσι,αλλα οχι εσωτερικα,η δεν το χα προσεξει.πανικοβληθηκα,αλλα μου περασε σε λιγα λεπτα.εξετασεις για μυκητες κλπ μου πε ο γιατρος να μην κανω κι αυτον το μηνα,εκανα τον προηγουμενο κ ηταν ολα καθαρα(το ουρεοπλασμα αφου εκανα θεραπεια μου πε οτι δε χρειαζεται ξανα ωσπου να γεννησω,γιατι μειωνεται σταδιακα κ δεν υπαρχει θεμα),κ θα κανω παλι τον επομενο,γιατι δεν εχω κ καποιο αλλο συμπτωμα,περα απ τα λευκα υγρα που ναι λογικα,κ δε γινεται να υπαρχει τρομερη αναπτυξη.τωρα αυτο το καψιμο μπορει να ταν ιδεα μου ισως απ τη ζεστη,η η ειναι κλασικο συμπτωμα η τυχαιο του τριτου τριμηνου;δεν ενιωσα καποιον πονο παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια καλημέρα.Έχω μία απορία,ξέχασα να ρωτήσω προχθές το γιατρό μου.Μήπως ξέρετε αν κάνει να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού ενώ παίρνεις τα utrogestan,κολπικά?θέλω να κάνω καλλιέργεια,αλλά ξεκίνησα συμπλήρωμα προγεστερόνης μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας.Ξέρω ότι δε κάνει να έρθεις σε επαφή 2 με 3 μέρες πριν,αλλά με την προγεστερόνη τί γίνεται?Γνωρίζει καμιά σας αν επηρεάζει τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...