Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Ούτε εγώ είμαι υπέρ της χρήσης φαρμάκων για ψύλλου πήδημα. Ακόμη και το ντεπόν θα το πάρω σε περίπτωση ανάγκης και αφού έχω δοκιμάσει πρώτα άλλου είδους "γιατροσόφια". Αλλά το να αντικαθιστά κάποιος την ιατρική σε σοβαρά θέματα με γιατροσόφια είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε εγώ είμαι υπέρ της χρήσης φαρμάκων για ψύλλου πήδημα. Ακόμη και το ντεπόν θα το πάρω σε περίπτωση ανάγκης και αφού έχω δοκιμάσει πρώτα άλλου είδους "γιατροσόφια". Αλλά το να αντικαθιστά κάποιος την ιατρική σε σοβαρά θέματα με γιατροσόφια είναι επικίνδυνο.

 

Θα συμφωνούσα αλλά νομίζω ότι εξαρτάται απο την κρίση της κάθε μάνας και απο την ίδια την μανα.. Αν μιλάμε (σε γενικές γραμμές) για μανούλες κάποιας παιδείας/μόρφωσης (όχι εκπαίδευσης απαραιτήτως), κάποιου επιπέδου, τότε σίγουρα ξέρει τι ειναι το σωστό η όχι για το παιδί της, ποτέ ειναι αναγκαίο να 'πειραματιστεί' και ποτέ να τρέξει για νοσοκομείο :-)

Link to comment
Share on other sites

ekavi ευτυχώς στην χώρα μας δεν κυκλοφορούν τέτοια σκευάσματα οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχεί κανείς. Η ιστορία που πόσταρες μου ακούγεται λίγο σαμποτάζ της εταιρίας προς την ομοιοπαθητική. Παλαιότερα ειχε γράψει εδω μια κοπέλα που εργαζόταν σε φαρμακείο οτι αν δεν είχαν την ουσία που ζητούσε ο πελάτης του έδιναν κάτι άλλο μιας και ο φαρμακοποιός δεν πίστευε στην ομοιοπαθητική και θεωρούσε ότι είναι ολα ίδια. Κακές πρακτικές θα βρούμε παντού δυστυχώς όπως και στις φαρμακευτικές :(

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα αλλά νομίζω ότι εξαρτάται απο την κρίση της κάθε μάνας και απο την ίδια την μανα.. Αν μιλάμε (σε γενικές γραμμές) για μανούλες κάποιας παιδείας/μόρφωσης (όχι εκπαίδευσης απαραιτήτως), κάποιου επιπέδου, τότε σίγουρα ξέρει τι ειναι το σωστό η όχι για το παιδί της, ποτέ ειναι αναγκαίο να 'πειραματιστεί' και ποτέ να τρέξει για νοσοκομείο :-)

 

 

κι εγω κατι τετοιο υποθετω αν και δεν εχω ασχοληθεί με την ομοιοπαθητικη,,, αλλα ασχετα με το θεμα θεωρω πιο <εξυπνο> για μια επαναλαμβανομενη κατασταση όπως πχ τα συνεχη κρυολογηματα να επικεντρώνεται μια μαμα(κι όχι μονο) στην προληψη και όχι μονο στη θεραπεια,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καραλαρυγγίτιδα ( τον άκουσε η παιδίατρος) τρομαχτική να κόβεται η ανάσα του τι να λέμε τώρα. Σα γάβγισμα, σα φώκια πώς να το περιγράψω. Να βογγαει και να κόβεται η ανάσα και σε 15 λεπτά από το όμοιο να κοιμάται σαν πουλάκι. Για δυο ώρες και μετά να ξαναξεκινάει. Και ξανά και ξανά. Την πρώτη φορά κράτησε τρία 24ωρα πολύ πολύ δύσκολη το πρώτο (έχω και μήνυμα εδώ νομίζω δες τα παλιά). Τη δεύτερη ο βαρύς βήχας μόνο τα δυο πρώτα βράδυα (τη μέρα καλυτέρευε). Από την τρίτη και μετά άρχισε να φθίνει μέχρι την τελευταία (πιο πρόσφατη εννοώ, γιατί κρατάω επιφυλάξεις αν και λόγω ηλικίας μάλλον έληξε αυτό το θέμα) έβηξε μία φορά (γκουχ) και τέλος. 9 το σύνολο με φθίνουσα πορεία.

Babycute έχουμε πάρει τρία διαφορετικά φάρμακα σε διάφορες περιπτώσεις, τον έπιανε άλλο. Το πιο συχνό μας είναι το aconitum. Όμως πρέπει να σου δώσει γιατρός γιατί κάθε φορά ρώταγε πράγματα. Βρες έναν και τηλεφωνικά (αφού πάρεις διάγνωση από γιατρό δια ζώσης) να επικοινωνείς.

 

Μόλις ξύπνησε η μικρή με λαρυγγίτιδα. Με πήρε ο άντρας μου τηλ και άκουσα τον βήχα, σαν να γαυγίζει το παιδί. Πήρα την παιδίατρο και μου έδωσε aconitum, αν δεν την πιάσει αμέσως σε μία ώρα Μου έχει πει κι άλλα δύο. Ολα σε 1Μ και συχνά έξω να αναπνέει κρύο αέρα. Κι αν δεν πιάσει άμεσα ούτε αυτό ή δω μέσα σε όλα αυτά ότι δυναμώνει, αμέσως soldesanil.

 

Τρομάζω γιατί δεν το'χουν ξαναπεράσει τα παιδιά και δεν έχω την ψυχραιμία. Ετσι πάει η λαρυγγίτιδα; Ξαφνικά τα πιάνει;;; Πότε τρέχω νοσοκομείο; Σάστισα τώρα...

Μήπως είναι λόγος για να πάω αμέσως σπίτι με τα φάρμακα;; έχω 1,5 ώρα ακόμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτά διαβάζω και φοβάμαι. Τον έπρηξα τον μπαμπά σχετικά και είναι με το σολντεσανίλ ανα χείρας (αν χρειστεί ώσπου να πάω). Αλλά και με ενημέρωσε πριν λίγο ότι είναι πολύ καλύτερα που την έβγαλε έξω. Κι εγώ θα καθυστερήσω λίγο ακόμη - δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Πως καταλαβαίνεις την δυσπνοια; και έχεις χρόνο φαντάζομαι ώσπου να χορηγήσεις το σολντεσανίλ;

Link to comment
Share on other sites

Τα δύσκολα θα είναι τη νύχτα. 11- 5 είναι οι πιο δύσκολες ώρες. Αφού ζείτε κοντά στη θάλασσα πες στο μπαμπά να την πάει εκεί για όσο περισσότερη ώρα μπορείτε. Περαστικά.

 

Οδηγίες για το πότε δίνεις τι θα ακουλουθήσεις της γιατρού σου, εγώ ευθύνη δεν αναλαμβάνω.

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/doctor-prescribed-natural-treatment-for-croup/

 

Αυτός είναι γιατρός που όμως ανήκει Weston Price Foundation, οπότε εσύ επιλέγεις αν θέλεις να το εμπιστευτείς ή όχι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι, εντάξει - ευχαριστώ, μου έχει δώσει οδηγίες φαρμακευτικές η γιατρός κι αν δω τα σκούρα θα την πάρω τηλέφωνο να έρθει ή να πάω όπου πρέπει, ότι ώρα και να είναι. Αυτό που με ταράζει είναι με ποια σημάδια θα καταλάβω και πότε θα κινητοποιηθώ εάν παρουσιαστεί δύσπνοια. Να υποθέσω πως υπάρχουν κι ελαφρές μορφές;

 

Απ' την βεράντα βλέπουμε την θάλασσα και η αύρα της μας αγγίζει μην πω μας βρέχει σχεδόν. Αρα υποθέτω πως γιαυτό συνήλθε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έξω το άρρωστο μ' αυτό το κρύο και την υγρασία;

 

Περαστικά σας.

 

Καλυτερεύει πολυ όταν τα βγάζουμε έξω. Κι εμείς μια φορά που χρειάστηκε νοσοκομείο για λαρυγγιτιδα της κάνανε μάσκα Μάσκα μας έλεγαν να την βγάλουμε λίγη ώρα έξω (στο κρύο και την υγραςια)και μετα την ξανά βλέπαμε

Link to comment
Share on other sites

Λαρρυγγιτιδα.. Φράζει ο λαρρυγγας (πρηζεται) και δεν μπορούν να αναπνεύσουν .. Αν κλάψουν γίνεται χειρότερο οπότε θελει ψυχραιμία (κατι που δεν διαθέτουμε ιδιαιτέρως :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάθος συναγερμός. Ηρθα σπίτι με τα ομοιοπαθητικά και η μικρή είχε πυρετό που υποχωρούσε και πολλή καταρροή (δεν έδωσα τίποτα). Ο βήχας γαυγισματάκι δεν ξανακούστηκε - λίγη βραχνάδα κάποιες στιγμές έχει και χτυπάει τον λαιμό της σαν κάτι να την ενοχλεί.

 

Η φαρμακοποιός μου είπε για το κρουπ και ότι το acotinum είναι αυτό που συνήθως εντός 15' το σταματά, είναι για επιθετική μορφή.

Παρόλα αυτά φοβάμαι - δεν έχω εξοικειωθεί και σκέφτομαι να δώσω σολντεσανίλ αν μες τη νύχτα έχουμε κάτι.

 

Δεν αποκλείεται πάντως αυτό να έγινε γιατί κοιμήθηκε στην γιαγιά που είχε πολύ ζέστη και πολύ ξηρή ατμόσφαιρα. Ως τώρα κοιμάται ήσυχα.

Ευχαριστω κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Τα δύσκολα θα είναι τη νύχτα. 11- 5 είναι οι πιο δύσκολες ώρες. Αφού ζείτε κοντά στη θάλασσα πες στο μπαμπά να την πάει εκεί για όσο περισσότερη ώρα μπορείτε. Περαστικά.

 

Οδηγίες για το πότε δίνεις τι θα ακουλουθήσεις της γιατρού σου, εγώ ευθύνη δεν αναλαμβάνω.

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/doctor-prescribed-natural-treatment-for-croup/

 

Αυτός είναι γιατρός που όμως ανήκει Weston Price Foundation, οπότε εσύ επιλέγεις αν θέλεις να το εμπιστευτείς ή όχι.

 

 

Ο συγγραφέας του άρθρου "ξέχασε" να αναφέρει ότι ο αποκλειστικός λόγος για τον οποίο δε βλέπουμε, πια, επιγλωττιτιδες είναι ο εμβολιασμός έναντι του αιμόφιλου της ινφλουέντζας.

 

Κατά τα άλλα, μόνο ο παγωμένος αέρας βοηθά. Η υγρασία και οι υδρατμοί μπορεί να επιδεινώσουν δραματικά την κατάσταση. Επίσης, όταν λέμε κρουπ εννοούμε τη σπασμωδικη λαρυγγιτιδα, που συμβαίνει πολύ συχνά σε παιδιά κάτω των 2 ετών, συνήθως, σχεδόν πάντα τη νύχτα και ξαφνικά, και προκαλείται από ερεθιστικους παράγοντες. Ο δυνατός νοτιάς είναι κλασική αιτία. Η ιογενης λαρυγγιτιδα είναι άλλη οντότητα, συνοδεύεται από καταρροή, πυρετό κτλ και συμβαίνει μέρα και νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το νοτιά το είχα παρατηρήσει κι εγώ και κάθε φορά έτρεμα.

Πάντως πάντα είχε δέκατα και συνάχι. Οπότε όταν έβλεπα συνάχι, δέκατα και νοτιά, το βράδυ περίμενα γλέντια. Που συνεχίζονταν και την επομένη μέρα. Επίσης κάποιες φορές ξεκινούσε μέσα στην ημέρα με βραχνάδα που γινόταν βήχας το βράδυ.

 

Οπότε σκρατέ από τα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος ψυλλιάζεσαι τι μπορεί να είναι ε; Και ανάλογα αποφασίζεις τι αγωγή δίνεις ή προχωράς κατευθείαν στην κορτιζόνη έστω και για την πιθανότητα της ιογενούς;

 

Ο ΩΡΛ μου είχε προτείνει κι εμένα υδρατμούς, αλλά όντως δε βοηθούσαν καθόλου. Μόνο το μπαλκόνι....

 

Ευτυχώς ζήνα τη γλιτώσατε. Περαστικά κι αγύριστα.

 

Σκρατέε τι κάνεις παιδί μου αχάραγα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Στη λαρυγγιτιδα δίνουμε κορτιζόνη, είτε είναι ιογενης είτε όχι. Η δόση είναι πολύ μικρή, πραγματικά! Κακώς τη φοβόμαστε.

 

Για τα...νυχτοπερπατήματά μου: η μικρή ξυπνάει κάθε 2 ώρες (τις προάλλες που κοιμήθηκε σερί 4ωρο, ανησυχησα :P !). Όταν μου φεύγει ο ύπνος, σερφάρω λιγουλάκι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμείς έχουμε παρατηρήσει παθαίνουμε κρουπ με οτιδήποτε αλλαγή θερμοκρασίας! Εδώ πήγαμε διακοπές και απο το -2 πήγαμε στο +30 και μας έπιασε αμεςως σε δυο μέρες και ανάλογα και το καλοκαίρι προς χειμώνα

Πάντως δυστυχώς μου το έχουν πει αρκετοί γιατροί η συχνή χρήση dexamethasone δεν βγαίνει σε καλό, εξασθενει τη ανοσοποιητικό και μια αρρώστια απλή μπορεί και να μην την βγάλεις καθαρή!!

 

Scratee να σε ρωτήσω, βασικά το κρουπ η η βρογχιολιτιδα δεν ειναι ιοί καθεαυτόι σωστά; Και τα προέρχονται απο άλλο ιό και μετά μας βγαίνει σε κρουπ η βρογχιολοτιδα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφέας του άρθρου "ξέχασε" να αναφέρει ότι ο αποκλειστικός λόγος για τον οποίο δε βλέπουμε' date=' πια, επιγλωττιτιδες είναι ο εμβολιασμός έναντι του αιμόφιλου της ινφλουέντζας.[/quote']

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι "παραλήψεις" :P

 

Ευτυχώς που είσαι κι εσύ Scratee γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω πως η υγρασία κάνει καλό στη λαρυγγίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!μολις γυρίσαμε απ το νοσοκομείο με διάγνωση λαρυγγίτιδα για τον τρίχρονο γιό μου.Η γιατρός είπε να δώσω δύο ml soldesanil κι αν υποτροπιάσει τη νύχτα να τρέξουμε με ανοιχτά παράθυρα στο αυτοκίνητο,νοσοκομείο.Έδωσα το φάρμακο κι ο μικρός κοιμάται με ανοιχτό το τζάμι του παραθύρου.Βήχει κάθε 4 λεπτά.Πότε καταλαβαίνω πως πρέπει να πάμε νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά μέχρι τώρα έδινα πρώτα ομοιοπαθητικά στον μικρό κι αν δεν έβλεπα βελτίωση έδινα συμβατικά φάρμακα.Αλλά αυτή τη φορά τρομοκρατήθηκα....(συν οτι δεν έχω καταλήξει αν λειτουργούσαν τα ομοιοπαθητικά ή αυτό που είχε ο μικρός έκανε τον κύκλο του και θα περνούσε έτσι κι αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!μολις γυρίσαμε απ το νοσοκομείο με διάγνωση λαρυγγίτιδα για τον τρίχρονο γιό μου.Η γιατρός είπε να δώσω δύο ml soldesanil κι αν υποτροπιάσει τη νύχτα να τρέξουμε με ανοιχτά παράθυρα στο αυτοκίνητο,νοσοκομείο.Έδωσα το φάρμακο κι ο μικρός κοιμάται με ανοιχτό το τζάμι του παραθύρου.Βήχει κάθε 4 λεπτά.Πότε καταλαβαίνω πως πρέπει να πάμε νοσοκομείο?

 

Δεν παίρνεις το γιατρό να ρωτήσεις καλύτερα; Ποιος θ αναλάβει ευθύνη να σου πει διαδικτυακά μωρέ και πώς θα δώσεις βάση;

 

Περαστικά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...