Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογοητευμένη από τον παιδικό


Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου και τέλος πάντων να δω πως το αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα σε άλλους σταθμούς. Πάμε σε ιδιωτικό με ΕΣΠΑ στον ίδιο σταθμό για δεύτερη χρονιά, η επιλογή έγινε με βάση, την απόσταση, την καθαριότητα και το παιδαγωγικό πρόγραμμα.

 

Φέτος δυστυχώς διαπίστωσα ότι το παιδαγωγικό πρόγραμμα δεν είναι και τόσο παιδαγωγικό. Ο σταθμός δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα των παιδιών που χτυπάνε τα άλλα. Πέρισυ η κόρη μου, μου έκανε παράπονα για δυο διαφορετικά παιδιά. Το ένα παιδάκι το ήξερα το άλλο όχι. Της έκανα συστάσεις να μην παίζει μαζί τους και μίλησα και στον παιδικό. Η μικρή μου, μου έλεγε ότι η δασκάλα την βάζει να κάθεται δίπλα σε αυτό το παιδάκι που χτυπάει (δεν μίλαγε καλά το άλλο παιδάκι) κλπ. τελικά το πρόβλημα λύθηκε γιατί το παιδάκι έφυγε. Η ιδιοκτήτρια (που πίστευα ότι είναι και παιδαγωγός) μου είπε ότι μπορεί να λέει και υπερβολές γιατί πολύ απλά θέλει να μείνει σπίτι κλπ κλπ. Επίσης μου παραπονέθηκε ότι η δασκάλα την μάλωσε (πράγμα που το αρνηθήκαν).

 

Φέτος λοιπόν ξαφνικά η μικρή ενώ όλα πήγαιναν πολύ καλά η μικρή άρχιζε να μου παραπονιέται για άλλο παιδάκι που χτυπάει. Το παιδάκι αυτό τυχαίνει όπως και το περσινό να μην μιλάει καθαρά ..... (τυχαίο δεν νομίζω) και πάλι η κόρη μου (πολύ μπλά, από μένα πήρε) ενώ δεν θέλει, η δασκάλα την βάζει να κάθεται δίπλα του. Της ρίχνει 2 κεφάλια και 10 κιλά ...(ο περσινός ήταν στα κυβικά της κόρης μου). Το αστείο είναι ότι μίλησα με τον παιδικό και τελικά η μικρή ήρθε και μου είπε ότι η δασκάλα την μάλωσε. (Τυχαίο πάλι δεν νομίζω)

 

Έχω λυπηθεί πολύ, μέσα της χρονιάς και την έχω διακόψει προσωρινά από τον παιδικό για αυτό το θέμα. Το παιδί έβγαζε επιθετικότητα στο σπίτι. Πρόσφατα δε μάθαμε ότι και άλλη μητέρα διέκοψε και σε έρευνα που έκανε διαπίστωσε ότι η ιδιοκτήτρια (με τα περισπούδαστα λόγια) δεν είναι παιδαγωγός. Δυστυχώς την πιστεύω γιατί σε συζήτηση που είχα μαζί της φέτος μου είπε ότι πιο κουφό υπάρχει "ότι ένα παιδί που έχει αυτοπεποίθηση δεν την χάνει από το σχολείο έστω και εάν δεν του φέρονται καλά εκεί".

 

Περιττό να πω ότι νοιώθω σαν ΒΛΑΚΑΣ. Λυπάμαι πολύ που εμπιστεύτηκα εκεί την μικρή μου, έχουν τελείως άλλη φιλοσοφία από την δική μου.

 

Εσάς στον παιδικό σας πως αντιμετωπίζουν το πρόβλημα των παιδιών που χτυπάνε;; Σας έχει παραπονεθεί ποτέ το παιδί σας ότι η δασκάλα τα έχει χτυπήσει στον ποπό;; (πλέον το πιστεύω γιατί το συζήτησα και με άλλες μαμάδες, η μια εκ των οποίων έχει βγάλει το παιδί της από εκεί).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα beba09,εμένα η κόρη μου είναι μόλις 4 μηνών,αλλά έχω ακούσει παρόμοια πράγματα από την μαμά της βαφτισιμιάς μου πέρυσι,μην σου πω και χειρότερα.Βέβαια,καμία δασκάλα δεν μάλωσε παιδι για αυτό το λόγο, ούτε άπλωσε χέρι πάνω του,αλλά υπήρχουν παιδάκια που χτυπούσαν την μικρή,ή της μιλούσαν άσχημα,και δεν γινόταν τίποτα (μάλιστα απειλούσαν τα παιδιά να μην πουν τίποτα σους γονείς τους!!!!!!!!!).Η μαμά της μίλησε με την ιδιοκτήτρια,η οποία ισχυρίστηκε πως τα παιδάκια περνάνε μια "φάση",και πως κάποια στιγμή θα το θυμούνται όλοι και θα γελάνε,ωστόσο υποσχέθηκε πως τα πράγματα θα καλυτερέψουν,κάτι που δεν έγινε.Η δε μητέρα του άλλου παιδιού δεν έχω ιδέα αν ξέρει για το ποιον του γιού της, καθώς η ιδιοκτήτρια δεν μπήκε στον κόπο να της μιλήσει.Καθώς η μέλλουσα νονά της κόρης μου είναι καθηγήτρια σε ιδιωτικό γυμνάσιο,μου είπε πως αυτό το σύστημα γίνεται σε όλες τις βαθμίδες,και είναι κυρίως για να μην χάνουν πελάτες!Μερικές φορές μάλιστα οι ιδιοκτήτες (όπως αυτή στο σχολείο της μέλλουσας κουμπάρας μου) απειλούν τους δασκάλους να μην φωνάζουν ή βάζουν τιμωρίες στα παιδιά,ακριβώς για αυτό το λόγο,με αποτέλεσμα οι δάσκαλοι (είτε νηπιαγωγείου,είτε λυκείου) να έχουν και τους άτακτους μαθητές,και τους διευθυντές που να τους απειλούν (διότι σου λέει, αν φύγει ένα παιδι κυρά μου,ο δικός σου μισθος θα κοπεί!).

Τελικά η βαφτισιμιά μου (που τότε δεν ήταν ακόμα,καθώς την βάφτισα μεγαλούτσικη,4.5 ετών,τον περασμένο Σεπτέμβριο) για το υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς έκατσε σπίτι,και με την νέα σχολική χρονιά,πήγε σε άλλο νήπιο κοντά στο σπίτι της.Μέχρι τώρα έχουν μείνει ευχαριστημένοι.

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Beba09, αν το διασταύρωσες με άλλες μαμάδες ότι κάτι δεν πάει καλά, καλά έκανες.

Για μένα σημαντικό είναι να δεις τι θα κάνεις με τη μικρή. Πόσο είναι?

Αν έχει πάει ήδη από πέρσυ παιδικό, μην την αφήσεις απέξω και ίσως πρέπει να της δώσεις ένα λόγο που δεν πάει σχολείο για την ώρα.

Το να είναι η διευθύντρια παιδαγωγός, δεν ξέρω αν προβλέπεται από το νόμο, μπορείς να το μάθεις. (Η ατάκα της δεν αποδεικνύει τίποτα, δυστυχώς υπάρχουν παιδαγωγοί που λένε και χειρότερα).

 

Κατά τα άλλα έχεις παράπονα?

Η μικρή πριν το θέμα του παιδιού που χτυπάει ερχόταν χαρούμενη?

Έκανε φίλους? Παίζει στο σπίτι "εμπνευσμένη" από παιχνίδια στο σχολείο?

Λέει τραγουδάκια?

Πως βλέπεις την ανάπτυξή της?

Αυτό για μένα είναι το σημαντικότερο δείγμα για το ποιόν του σχολείου.

 

Αν βέβαια είναι διαπιστωμένο ότι τα χτυπάνε στον πωπό, αυτό δε συγχωρείται, είναι ενδεικτικό κακής νοοτροπίας.

 

Τώρα, ένα παιδί που χτυπάει είναι δύσκολο θέμα. Εμείς είχαμε τον πρώτο χρόνο ένα πάρα πολύ δύσκολο παιδί, ήταν και γιγαντόσωμος, ήταν εκεί τρίτο χρόνο και οι δασκάλες υποφέρανε, ήταν συνεχώς από πάνω του.

Ανακάστηκαν να βγάλουν και την τσουλήθρα από την αυλή γιατί έφερνε σε κίνδυνο τα άλλα παιδιά.

Είχαμε σκιαχτεί με τον άντρα μου όταν τον είδαμε δίπλα στην 2.5άρα δικιά μας.

Τελικά δημιουργήθηκε πρόβλημα όταν χτύπησε ένα κοριτσάκι και ο πατέρας της κάλεσε συνέλευση, όπου, εκτός από τα κλασικά, δεν βγήκε κανένα νόημα, ποτέ δε βγαίνει.

Οι δασκάλες τον προσέχανε πολύ, αλλά από ένα σημείο και μετά, τι μπορούν να κάνουν κι αυτές. Σκέψου ότι ούτε ως μαμάδες δεν μπορούμε να ελέγξουμε πλήρως ένα παιδί που χτυπάει.

 

Θα σου πρότεινα μια ακόμα συζήτηση με τη διευθύντρια, κι αν δεν καλυφθείς, ψάξε τι επιλογές έχεις για άλλο σχολείο

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Στο παιδικό αυτόν υπάρχουν και αρνητικά και θετικά όλα σε διαφορετικό βαθμό. Από κάποια πράγματα είμαι ευχαριστημένη από άλλα όχι. Με την ιδιοκτήτρια έχω μιλήσει, έχει άλλη φιλοσοφία.....(να τα βρουν μόνα τους). Μίλησα και με μια άλλη μαμά που είχε και αυτή το ίδιο πρόβλημα σε δημόσιο παιδικό και τελικά έλυσε το πρόβλημα με μετακίνηση του παιδιού σε άλλο δημοτικό σταθμό. Με άφησε όμως άφωνη όταν μου είπε ότι στην πρώτη δημοτικού σπάσανε το χέρι ενός παιδιού κάτι συμμαθητές του. Έχω πολύ απογοητευτεί.

 

Μίλησα με την μάνα του παιδιού, τέλειος τυχαία....μου φάνηκε ευγενέστατη, της μίλησα για το πρόβλημα και μου ζήτησε συγνώμη για τον γιό της. Δεν είναι κακό παιδί αλλά είναι τόσο μεγαλόσωμος που ένα σπρώξιμο αρκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...