Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες τις μανουλες και καλό μήνα!!!!!Θα ηθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο ανηψιός μου είναι τεσσαρων ετων και θα παει για πρωτη φορα παιδικο σταθμο (του δήμου). Κάνει κακα του κανονικα στην τουαλετα αλλα δεν ξερει να σκουπίζεται. Οι δασκάλες του παιδικου σταθμου ειναι υποχρεωμένες να ''βοηθήσουν'' το παιδι ή είναι στην κρίση τους;;Επίσης αποτελεί αυτό λόγο να διακόψει το παιδί τον παιδικο σταθμό;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα στα 4 και 6 δεν εχουν καταφερει ακομη να σκουπιζονται καλα. Σε μια συζτητηση που ειχα με την ανηψια μου (νηπιαγωγο - ωρομισθια στο δημοσιο) μου ειπε οτι ειναι στη διακριτικη τους ευχερια, Δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενες, Επισεις δεν αποτελει αυτο λογο για να διακοψει το παιδι τον σταθμο, θα προσπαθησει μονο του και μετα ενα καλο καθαρισμα στο σπιτι (εμενα προσαρμοστικαν και τις περισσοτερες μερες τα κανουν το βαρυ πριν πανε για υπνο)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καποιο παιδακι κανει τα κακα του και η δασκαλα δεν εχει αυτη τη διακριτικη ευχερεια μενει το παιδι ασκουπιστο? ειναι λογικο 4 ετων να μην τα καταφερνει, θα μεινει ετσι? και στους ιδιωτικους αυτο γινεται?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καποιο παιδακι κανει τα κακα του και η δασκαλα δεν εχει αυτη τη διακριτικη ευχερεια μενει το παιδι ασκουπιστο? ειναι λογικο 4 ετων να μην τα καταφερνει, θα μεινει ετσι? και στους ιδιωτικους αυτο γινεται?

 

 

 

έλα ντε;;;στους ιδιωτικους σταθμους φανταζομαι οτι δεν συμβαινει αυτο-αν ξερει καποια μανουλα ας μας πει τι γινεται και στους δημοσιους παιδικους σταθμους.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο άγχος έχω, 4 ετών η δικιά μου και για πρώτη φορά στο σταθμό... Τα τσίσα τα σκουπίζει αλλά όχι καλά... Μακάρι να κάνει κακά της εδώ το πρωί ή το βράδυ και εκεί να μην έχει.. αλλά και πάλι θεωρώ ότι έστω τις πρώτες ημέρες θα πρέπει να τα βοηθάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς και εμένα η μικρή που είναι 2,5 και πάει σε ιδιωτικό σταθμό έρχεται σπίτι και δεν είναι καλά σκουπισμένη. Το βρακάκι είναι λερωμένο και τις περισσότερες φορές έχει χαρτάκια κολλημένα σημάδι ότι μάλλον προσπαθεί να σκουπιστεί μόνη της. Δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει πιστέυω ότι αν το παιδάκι ζητήσει βοήθεια θα το βοηθήσουν αλλά η μικρή μου θέλει να τα κάνει και όλα μόνη της, στο σπίτι με το ζόρι την κρατάω για να την σκουπίσω εγώ.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάντως το βρίσκω απαράδεκτο! Γνωρίζω κοριτσάκι που έπαθε ουρολοίμωξη διότι δεν μπορούσε να σκουπιστεί καλά. Πριν από χρόνια που πήγαινε η κόρη μου προνήπιο σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ μιά χαρά τα σκουπίζανε τα παιδάκια. Απλώς τώρα έχουν πολλά παιδιά και είναι λίγο το προσωπικό, πού να προλάβουν.

 

Στα ιδιωτικά όμως ξέρει κάποια μαμά τί γίνεται με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φέτος θα ξεκινούσα τον γιο μου σε ενα δημόσιο προνηπιο (4 ετών)

και η διευθύντρια μου είχε πει οτι χρειάζονται απαραίτητα ενα πακέτο μωρομάντηλα

στην τσάντα τους , διότι τα σκουπίζουν/καθαρίζουν κάθε φορά που θα επισκέπτονταν την τουαλέτα!!!!

Μου είχε κανει εντύπωση και φυσικα αυτός ήταν ένας απο τους λόγους που είχα επιλέξει το συγκεκριμένο σχολείο ....

 

Προφανώς όμως αυτά θα συνέβαιναν εώς πέρυσι διότι φέτος , αντι 18 παιδάκια, ξεκίνησαν 45. !!! Έτσι ψάχνω ιδιωτικό σχολείο για τον μικρούλη μου...

 

Σε άλλο προνηπιο του ίδιου δήμου (δημόσιο) , είδα σε επίσκεψη μου , παιδάκι να βγαίνει απο την τουαλέτα, φωνάζοντας "έκανα κακά" κ η δασκάλα απλώς να ρωτάει ..εάν σκουπίστηκε!

Φυσικά το κοριτσάκι απάντησε "ναι"...

 

Το θεωρω απαράδεκτο, για τα ίδια τα λουλουδάκια μας

αλλά κ για ....λόγους υγιεινής , όλων των παιδιών κ του σχολείου!

Ο πωπός τους, τα χεράκια τους... χρειάζονται προσεχτικά καθάρισμα απο ενήλικα

για την προσωπική τους υγεία και για την ...μη μετάδοση ασθενειών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ιδιωτικό σκουπίζουν τα παιδάκια και στο νηπιαγωγείο. Προνήπιο τσίσα και κακά, νήπιο μόνο κακά. Ταυτόχρονα, τα εκπαιδεύουν από την πρώτη μέρα να πλένουν τα χέρια τους και τα "μαλώνουν" αν δεν το κάνουν. Ακόμη και στο νήπιο η δασκάλα έλεγχε κάθε φορά αν ήταν υγρά τα χέρια τους.

 

Έχω να πω ότι τώρα που πηγαίνει πρώτη και έχουν τούρκικες τουαλέτες η κόρη μου δεν καταλάβαινε τι πρέπει να κάνει :-P:razz: Το είπε στη δασκάλα και η δασκάλα μάζεψε όλα τα κοριτσάκια, τα πήγε μαζί στην τουλέτα και τους εξήγησε πώς πρέπει να κάθονται. Δεν νομίζω ότι της έκανε κόπο. 5 λεπτά από το δειάλειμμα. Βεβαίως και δεν σκούπισε την κόρη μου, αλλά πια είναι 6 χρονών, οπότε μπορεί μόνη της μια χαρά.

 

Για το νήπιο όμως και το προνήπιο στα δημόσια που δεν υπάρχει βοηθός πώς θα πάει η δασκάλα να σκουπίσει το παιδάκι; Τα υπόλοιπα τι θα τα κάνει; Είναι ένα θέμα σοβαρό και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως μαμα που πρωτοεστειλε το κοριτσακι της παιδικο σταθμο του δήμου περσυ στα 3,5 της, παρατηρησα αλλα παιδάκια που πηγαιναν στην τουαλετα και δεν εκαναν τα "σωστά" της υγειινης ή φωναζαν για βοηθεια και πηγαινε η καθαριστρια ή η μαγειρισσα να τα σκουπισει....Παρατηρησα επισης το χαρτι υγειας να ειναι ελάχιστο, μαλιστα το μαζευαν το προσωπικο για να μην γινεται σπαταλη...

Ετσι της εμαθα πριν μπει στη τουαλετα του σχολειου να εχει στο χερακι της χαρτομαντηλο και μωρομαντηλα από την τσαντα της, για να σκουπίζεται μόνη της όσο μπορεί και να μην φωναζει κανεναν απο προσωπικο και όταν γυριζε σπιτι,, την επλενα προσεχτικα!!!

Παράλληλα της είχα μάθει όταν πηγαινει τουαλέτα οπουδηποτε ειτε σχολειο ειτε σε σπιτι να τραβαει πρωτα το καζανακι, να βλεπει αν ειναι λερωμενη στο καθισμα η λεκανη και οταν τελειώσει να πλενει τα χεράκια της...

Εμενα ευτυχως ειναι συνεργασιμη η κορη μου και τα πήγαμε μια χαρά!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...