Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΙΚΟΣ σε Αγ Στεφανο Κρυονερι Δροσια Μεταμ/φωση Ηρακλειο?


Recommended Posts

Καλησπερα.Ειμαι πολυ προβληματισμενη και χρειαζομαι καθε συμβουλη και γνωση.Εχω ενα αγορακι 3 και φετος τον γραψαμε σε εναν παιδικο σταθμο στη ρεα δροσιας ονειροδρομιο.Μας τον συστησε η παιδιατρος μας.Δεν πηγαμε δηλαδη τυχαια.Ομως το παιδακι μου καθε πρωι κλαιει και χτυπιεται οταν ερχεται η ωρα να φυγει για το σχολειο.Γυρναει και βγαζει πολλα νευρα και φωνες.Απο το σχολειο στη συναντηση που ειχαμε ειπαν οτι η προσαρμογη του διηρκησε περισσοτερο απο οτι αλλων παιδιων και να του δωσουμε χρονο.Ομως τα πραγματα ολο και χειροτερα γινονται.Αρκετες φορες εχει ερθει χτυπημενο και η δασκαλα του εγραψε οτι χτυπηθηκε απο αλλο παιδι πανω στο παιχνιδι οτι ηταν απροσεκτος και χτυπησε μονος του.Κατι το οποιο δεν ταιριαζει με την συμπεριφορα του παιδιου μου οπως το γνωριζω.Δεν μπορει να παθαινει μεταλλαξη οταν πηγαινει στον παιδικο.Τις προαλλες πηγα νωριτερα και περιμενοντας στο αυτοκινητο ηταν εξω στην αυλη και επαιζαν.Η δασκαλα καθοταν σε μια καρεκλα,δεν σηκωθηκε καν να παιξει με τα παιδια μονο τσιριζε οταν καποιο παιδακι δεν επαιζε σωστα.Ειλικρινα ειμαι σε πολυ δυσκολη θεση,γιατι εγω θελω να το παρουμε αλλα ο συζυγος μου λεει οτι θα ειναι λαθος να τον αλλαξουμε στα μεσα της χρονιας.Δεν ηταν ετσι το παιδι μου.Γνωριζετε κατι για αυτον τον παιδικο;Ειχε καποιοσ απο εσας αναλογη εμπειρια με το παιδι του και τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαμαδες καλησπερα.Μολις εκανα εγγραφη σ αυτο το φορουμ και τυχαια διαβασα αυτη τη κριτικη για το ονειροδρομιο.Εχω εντελως αλλη αποψη μιας και τα δυο μ παιδια μεγαλωσαν μεσα στο σχολειο αυτο και ακομη κ τωρα μου ζητανε να τα πηγαινω επισκεψη στο ονειροδρομιο για να βλεπουν τις δασκαλες τους.Θεωρω οτι το σχολειο ειναι αψογο και πληρει ολους τους κανονες υγιεινης κ ασφαλειας οπως επιση ς το παιδαγωγικο τους προγραμμα ειναι πρωτοποριακο με πολλες δραστηριοτητες για μικρους κ μεγαλους.Πριν απο λιγες μερες πληροφορηθηκα οτι ανοιξε καο ονειροδρομιο Νο 2 και αυτο αποδυκνυει τη καλη δουλεια που γινεται στο συγκεκριμενο σχολειο.Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες της μαμάδες και τους μπαμπάδες που σουλατσάρουν παρέα μας! Pontikomikrouli, μήπως είσαι ιδιοκτήτης αυτουνού του παιδικού; Γιατί η απάντησή σου είναι κομματάκι μέρος της διαφήμισης του ονειροδρόμιο στην εφημερίδα ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ :) Εδώ ένας γονιός μοιράζεται μαζί μας τον προβληματισμό του, δεν άσκησε κριτική όπως έγραψες και εσύ του τρίβεις στα μούτρα το "πρωτοποριακό" πρόγραμμα του παιδικού, τα προγράμματα για μεγάλους και για μικρούς και του κανόνες υγιεινής και τις πολλές δραστηριότητες; Εσένα τα παιδιά σου πάνε μια στο τόσο επίσκεψη, πού τα ξέρεις αυτά; χαρτιά τους ζητάς; :).....Οφείλουμε όσοι βρισκόμαστε σε αυτό το forum να συμβουλεύουμε με σοβαρότητα έναν γονιό. Ούτε να κατηγορούμε, ούτε να "διαφημίzουμε", ούτε να "προωθούμε" νέες λειτουργίες. Momy, κατανοώ οτι σε ανησυχεί πολύ να βλέπεις το παιδί σου με τόσο αρνητική διάθεση. Και σίγουρα εσύ είσαι η μόνη που ξέρεις το παιδί σου καλύτερα από όλους. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω όσα μας λές οτι είδες με τα μάτια σου, αλλά σκέψου καλά πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ειδικά στο μέσον της χρονιάς. Τα παιδιά πολλές φορές είναι χειριστικά, ή περνούν μεταβατικές φάσεις. Ίσως το αγόρι σου να έχει ακόμα περισσότερο ανάγκη εσένα παρά μια παιδαγωγό. Σίγουρα με παρορμητισμό και αρνητισμό δεν μπορούμε να πάρουμε τις πιο σωστές αποφάσεις. Μίλα ακόμα μια φορά με το σχολείο, δώσε ένα περιθώριο και τότε αποφάσισε. Με μια φορά που συζήτησες ίσως δεν έδωσαν την πρέπουσα προσοχή. Στην τελική, πληρώνεις, οπότε απαίτησε! Καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε όλους. Εμείς τα λέμε έτσι κι αλλιώς στο parents cafe καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ειναι η δευτερη φορα που στελνω μηνυμα προς απαντηση της φεγγαρολουστης.Δεν ειμαι ιδιοκτητης του ονειροδρομιου καθοτι ιδιοκτητης τυγχανει να ειναι γυναικα!!!! Οι σπουδες μου και το αντικειμενο εργασιας μου ουδεμια σχεση εχουν με παιδαγωγικα. Δεν θεωρειται διαφημιση, η ομολογια κατα την προσωπικη μ αποψη,ενος σταθμου που τα δυο μ παιδια μεγαλωσαν εκει μεσα και ως εκ τουτου εχω προσωπικη εμπειρια για το παιδαγωγικο και οχι μονο συστημα τους.Εξαλλου απο οτι βλεπω εδω μεσα πολλοι γονεις εκφραζονται αλλος πολυ αλλος λιγοτερο με τον ιδιο ενθουσιασμο για τους σταθμους που πηγαινουν τα παιδια τους.Καλο θα ηταν επισης να αποφευγονται ειρωνικοι χαρακτηρισμοι,ειδικα οταν αφορουν παιδια ,του στυλ#χαρτι φερνουν?#.Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη δημοσιευση.Καλη μερα κ ομορφο σ/κ να εχετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ειναι η δευτερη φορα που στελνω μηνυμα προς απαντηση της φεγγαρολουστης.Δεν ειμαι ιδιοκτητης του ονειροδρομιου καθοτι ιδιοκτητης τυγχανει να ειναι γυναικα!!!! Οι σπουδες μου και το αντικειμενο εργασιας μου ουδεμια σχεση εχουν με παιδαγωγικα. Δεν θεωρειται διαφημιση, η ομολογια κατα την προσωπικη μ αποψη,ενος σταθμου που τα δυο μ παιδια μεγαλωσαν εκει μεσα και ως εκ τουτου εχω προσωπικη εμπειρια για το παιδαγωγικο και οχι μονο συστημα τους.Εξαλλου απο οτι βλεπω εδω μεσα πολλοι γονεις εκφραζονται αλλος πολυ αλλος λιγοτερο με τον ιδιο ενθουσιασμο για τους σταθμους που πηγαινουν τα παιδια τους.Καλο θα ηταν επισης να αποφευγονται ειρωνικοι χαρακτηρισμοι,ειδικα οταν αφορουν παιδια ,του στυλ#χαρτι φερνουν?#.Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη δημοσιευση.Καλη μερα κ ομορφο σ/κ να εχετε.

Καλησπέρα και από μένα Pontikomikrouli. Οπως βλέπεις και εσύ, εδώ στο φόρουμ δεν έχει δημοσιευτεί κάποια πρότερη απάντησή σου, γι' αυτό και δεν είχα να απαντήσω σε κάτι. Δεν έχω σκοπό να εισέλθω σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση. Δεν με αφορά ποιός είναι (ονομαστικά) ο παιδικός που ο κάθε γονιός μπορεί να αναφέρει αρνητικά ή προβληματισμένα ή θετικά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, μου χτύπησε άσχημα να λέει μία μανούλα οτι το παιδί της περνάει τόσο χάλια και για απάντηση να βλέπει πόσο σουπερ είναι το "πρωτοποριακό πρόγραμμα" που εσύ γνωρίζεις μέσω των παιδιών σου ή μέσω άλλου τρόπου. Σαφώς και έχει κάθε γονιός το δικαίωμα να δηλώσει την έκπληξή του, να πει την δική του προσωπική γνώση, αλλά εσύ δεν συμβούλεψες, απλά διαφήμισες τον παιδικό, και δεν στάθηκες στο πρόβλημα αυτού του γονιού.Άλλωστε η συγκεκριμένη μαμά ζητάει την γνώση όλων μας στο πώς να το χειριστεί και τίποτε άλλο. Όταν λοιπόν κάποιος έρθει και πει "α, αυτό δεν λειτουργεί" η απάντηση η σωστή δεν είναι "είναι τέλεια η μάρκα αυτού του προϊόντος", αλλά "μήπως να το δεί κάποιος τεχνικός;" ...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και το βασικότερο, το πόσο καλός ή όχι είναι ένας παιδικός, οι γονείς μεταξύ τους το γνωρίζουν, δεν χρειάζεται να το πει ένας. Η γνώμη των πολλών μετράει.

Τελικά Momy πώς πάει το αγοράκι σου; Μίλησες με τη διεύθυνση του σχολείου;

 

 

 

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα σας.

 

Ειμαι νεος στο forum και σχετικα νεος μπαμπας.. Οχι σε ηλικια τοσο αλλα σε εμπειρια...:-) Διαβαζοντας λοιπον οσα εχουν γραφτει για παιδικους σταθμους σε Αγ. Στεφανο, Δροσια,Ανοιξη... κλπ, ηθελα κ εγω να καταθεσω τη δικη μας εμπειρια απ τον παιδικο σταθμο που εχουμε γραψει τον μικρο μας . Αφου λοιπον η συζυγος (η δυσκολη της υποθεσης....) επισκεφθηκε και μιλησε σχεδον με ολους τους παιδικους των περιοχων μας , πηγε και στον Φιλεα Φογκ μετα απο τυχαια συσταση μιας κυριας που περιμεναν μαζι στην αναμονη για την οδοντριακη καρεκλα! Και ενω λοιπον ηταν ο ''τελευταιος'' στη σειρα .. τελικα κατεφερε και μας κερδισε και για μας εγινε πρωτος! Ο μικρος δε θελει να ξεκολλησει.. Πηγαινουμε αργα και τον παιρνουμε - κατα τις 5- λογω ωραριων και ειλικρινα παρα τις πολλες ωρες το παιδακι ειναι μεσα στην καλη χαρα. Οι δασκαλες ειναι παντα με το χαμογελο οπως και η ιδιοκτητρια. Το παιδι εχει μαθει πολλα πραγματα και εχει μπει σε ταξη. Μαζι τους κοψαμε και την πανα .... Δεν εχω παρα να πω τα καλυτερα και ειλικρινα μπορω να μιλαω για ωρα.. το οποιο ομως δε χρειαζεται γιατι το ενστικτο ολων μας φτανει για να καταλαβουμε ποιος κανει σωστη δουλεια με το παιδi μας και ποιος οχι.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα φίλοι μου. Αγαπητέ Pari73 οι εντυπώσεις σου είναι αληθείς. Το κοριτσάκι μου το πήγαμε φέτος στο Φιλέας Φογκ και πραγματικά μετά από όλους τους παιδικούς που είχαμε επισκεφτεί όπως το είπες και εσύ, μας κέρδισε αμέσως.Βασικά από το να βλέπεις έναν καλό χώρο μέχρι την ουσία του πράγματος υπάρχει συνήθως τεράστιο κενό,παρόλα αυτά μείναμε πολλοί ευχαριστημένοι.Το βασικότερο όλων είναι οτι το μπουμπουκάκι μου ήταν χαρούμενο και αυτό είναι που μετράει πιο πολύ.Έχει λίγα παιδάκια και αυτός ο πανικός του πλήθους που συναντήσαμε σε κάποια άλλα μας είχε ξενίσει κάπως.Οι δασκάλες είναι γλυκές και η διεύθυνση του σχολείου πάντα διαθέσιμη και συνεργάσιμη σε ό,τι μας απασχολεί. Για να μην πολυλογώ, ΦΙΛΕΑΣ ΦΟΓΚ=5 αστερια

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας. Μένω ΚΡυονερι και θέλω να στείλω απο το Μάιο τον 2,5 χρόνων γιο μου παιδικο. Έχω λίγο θορυβηθει γιατί μετά απο τηλέφωνα που έχω κάνει με

First steps,friendship,tender age,η επαύλις των πελαργών, (για όλους είχα καλές συςταςεις),δεν εξυπηρετούν Κρυονερι. Την Τρίτη έχω ραντεβού στο learning steps. Στα υπόψη έχω και το πολκα φροελεν

και το littles. Πραγματικά δεν περίμενα η περιοχή του κρυονεριου να ειναι τόσο πρόβλημα για τα δρομολόγια των σχολικών. Μήπως μπορείτε να μου σύστησετε κάποιον λίγο πιο κοντά στο κρυονερι;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μένω ΚΡυονερι και θέλω να στείλω απο το Μάιο τον 2,5 χρόνων γιο μου παιδικο. Έχω λίγο θορυβηθει γιατί μετά απο τηλέφωνα που έχω κάνει με

First steps,friendship,tender age,η επαύλις των πελαργών, (για όλους είχα καλές συςταςεις),δεν εξυπηρετούν Κρυονερι. Την Τρίτη έχω ραντεβού στο learning steps. Στα υπόψη έχω και το πολκα φροελεν

και το littles. Πραγματικά δεν περίμενα η περιοχή του κρυονεριου να ειναι τόσο πρόβλημα για τα δρομολόγια των σχολικών. Μήπως μπορείτε να μου σύστησετε κάποιον λίγο πιο κοντά στο κρυονερι;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα.

 

Ρίξε μια ματιά στο Cartoon, είναι στην Λεωφ. Θησέως, πολύ κοντά στην έξοδο της Βαρυμπόμπης από Εθνική Οδό. Επίσης και ο "Φιλέας Φογκ" αναφέρει στο site του ότι εξυπηρετεί το Κρυονέρι.

 

Επίσης, αν δεν σε βάζω σε κόπο, μπορείς να μου στείλεις με π.μ. πληροφορίες, εντυπώσεις και τιμές για όσους έχεις ήδη επισκεφθεί? Μένω Ερυθραία και πιθανόν ενδιαφέρομαι από Σεπτέμβριο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οντως ο Φιλεας Φογκ εξυπηρετει και Κρυονερι. Εχει φερει και μια φιλη απο Κρυονερι το μπουμπουκακι της εκει και κανουν παρεα με τον δικο μου ! Απλα να πω επειδη και εμεις χρησιμοποιουμε το σχολικο οτι δεν εχω δει πιο προσεκτικο οδηγο ! Σε επιπεδο υπερβολης θα ελεγα αλλα παντα προτιμοτερο απ το αντιθετο !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Μαμάδες και μπαμπάδες καλησπέρα, κανείς δεν έχει αναφέρει κόστος για τους βρεφονηπιακούς αυτούς. Δεν μας ενδιαφέρει άμεσα αλλά βολιδοσκοπούμε σιγά σιγά. Ξέρει κάποιος για τον Φιλέα ή για άλλους στον Άγιο Στέφανο? Ακόμη, το αργότερο που μπορείτε να πάρετε τα παιδιά σας πότε είναι? Γιατί λόγω δουλειάς πρις τις 6 στην καλύτερη των περιπτώσεων κανείς δεν βρίσκεται στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Oι περισσότεροι σταθμοί στον Αγιο Στέφανο έχουν ωράριο μέχρι τις 5:00. Ο Φιλέας Φογκ νομίζω είναι μέχρι τις 4:00.

 

Ηθελα να ρωτήσω μήπως στέλνει κάποιος το παιδάκι του στο Δεντρόσπιτο?

 

ή στον Φιλέα Φογκ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...