Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

parents γονείς ποδηλάτες


Recommended Posts

η εικόνα μου για τα ποδήλατα είναι αυτη της Ελβετίας και Ολλανδίας όπου έκανα τα μεταπτυχιακά μου.

δεν χρειάστηκα εκει αυτοκίνητο ή μηχανη !(δεν σχολιάζω :-) )

στην Ελλάδα το BMX το παράτησα στα 15 μετα απο ατυχημα και εκανα στροφή στις μηχανές (δεν θέλω σχόλια ... :-) )

τωρα ήρθε το ΔΝΤ και βλεπω οτι το ποδήλατο θα το ξανα βάλω στην ζωή μου .... αλλα σε επίπεδο καθημερινότητας και οχι ΑΝΑΨΥΧΗΣ !

(δλδ θελω να κανω τα βασικά και αποστάσεις μέχρι και 8 χιλιομέτρων -τύπου σούπερ, παιδικό, σχολείο ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ! σημείωση ΔΕΝ ΖΩ ΣΤΟ ΚΈΝΤΡΟ !)

ερώτηση: (α) θέλω ποδήλατο ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ με αναπροσαρμοζόμενο σκελετό έτσι ώστε να πιάσει ηλικιακά μια άλφα γκαμα ...

χωρίς να στερείτε ποιότητας και ασφάλειας

(το ερώτημα το θέτω τώρα έτσι ώστε να βρώ μια άκρη μέχρι Μάιο που ευελπιστώ να έχω μαζέψει πέντε δεκάρες )

καμία ιδέα δοκιμασμένη ίσως αλλα και θεωρητική δεν με πειράζει !

ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΈΧΕΙ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ σορι

(θα ακολουθήσουν κι άλλες ερωτήσεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δες αυτα .....

 

http://gmallos.blogspot.com/2010/01/blog-post_1687.html

 

http://www.tagabikes.com/ ... αυτο το εχει η αδερφη μου στη γερμανια και το εχει καταβολευτει ειναι τσουχτερο αλλα τα εχει βγαλει τα λεφτα του!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ποδηλάτισσα (ήμουν πριν την εγκυμοσύνη). Λόγω εγκυμοσύνης έχασα την πρώτη αθλητική μου συμμετοχή (le tour de cafallonia :) ). Κάθε Σ/Κ προπόνηση ΣΕΦ-Λαγονήσι/Ανάβυσσο και καθημερινές ΣΕΦ 1-1,5 ώρα. Έχω 3 ποδήλατα (δρόμου, πόλης, βουνού). Η κούρσα στοιχίζει όσο ένα μικρό μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, αλλά δεν είχα πολλές εναλλακτικές, καθώς με ενδιέφεραν πολύ κάποια χαρακτηριστικά για τις επιδόσεις μου. Για την ασφάλειά μου, για τις επιδόσεις μου αλλά και για να βρω την πιο οικονομική λύση το έχω ψάξει γενικά πάρα πολύ.

 

Κατά αρχήν, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα πριν ψάξεις για παιδικό ποδήλατο: http://www.cyclist.gr/article.php?id=1349

 

Πολλές απορίες σου μπορείς να λύσεις εδώ: http://www.cyclist-friends.gr/

(στην κοινότητα αυτή ανήκω και εγώ, αποσύρθηκα μόνο για την περίοδο της εγκυμοσύνης).

 

Μερικά tips από μένα:

1. Στο ποδηλατο τά μόνα πράγματα που μπορείς να ρυθμίσεις είναι (αν δεν κάνεις αντικατάσταση μερών):

-Το ύψος της σέλας

-Τη θέση της σέλας μπρος-πίσω λίγα εκατοστά

-Το ύψος και ελάχιστα η θέση του τιμονιού.

 

2. Ο σκελετός έχει σταθερό μέγεθος με δυνατό δέσιμο (ακόμα και χυτός) για λόγους ασφαλείας (καθώς δέχεται μεγάλες δυνάμεις καταπόνησης)

 

3. Είναι σημαντικό το ποδήλατο να είναι απόλυτα προσαρμοσμένο στις διαστάσεις του παιδιού σου: Το ύψος της σέλας θα πρέπει να είναι τέτοιο που το πόδι κάνοντας πεντάλ στο κατώτατο σημείο να είναι σχεδόν τεντωμένο, ενώ στην οριζόντια μπροστινή το γόνατο δεν θα πρέπει να βγαίνει μπροστά από το πέλμα. Αν δεν προσέξεις αυτά κινδυνεύουν τα γόνατα του παιδιού σου! Ακόμα και το μέγεθος της ρόδας επηρεάζει τη θέση του ποδηλάτη.

 

4. Επειδή η θέση οδήγησης για το παιδί είναι όρθια όπως και σε αυτά της πόλης (στα δρόμου=αγωνιστικά είμαστε σκυφτοί), μικρότερο ρόλο παίζει το μήκος του σκελετού. Περισσότερο προσέχουμε το τιμόνι (τιμόνι όχι το πιρούνι) να μην έχει πολύ διευρυμένο άνοιγμα, ή να μην είναι πολύ μικρό, να έχει σωστό ύψος κλπ. Το καλό είναι ότι και να μην βολεύει το πιτσιρίκι ένα συγκεκριμένο τιμόνι μπορείς εύκολα, με ελάχιστο κόστος, να το αντικαταστήσεις (και μόνη αν έχεις 2-3 εργαλεία που πρέπει να έχει κάθε κάτοχος ποδηλάτου).

 

5. Μην παρασύρεσαι από όμορφα χρώματα και σχέδια που θα χρυσοπληρώσεις και είναι και πανάκριβα. Ούτε για φίρμες, όχι τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο. Ψάξε τη λύση του μεταχειρισμένου. Πολλές φορές συμφέρει αν πρόκειται για καλό ποδήλατο. Μην απευθυνθείς στα μεγάλα καταστήματα ποδηλάτων (ακόμα και στο cyclist που σου έστειλα) γιατί θα σου πιάσουν τον ποπό. Να ξέρεις ότι όλοι σχεδόν οι σκελετοί (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων που είναι και πανάκριβοι) φτιάχνονται στη Κίνα. Και είναι πάμφθηνοι σε σχέση με το τι βρίσκουμε στην αγορά. Ακόμα και οι carbon. Πήγαινε σε κάποιο συνοικιακό κατάστημα. Για το οποίο θα έχεις καλές συστάσεις. Γιατί μετράει πολύ το after sale service. Αν μένεις στα νότια μπορώ να σου συστήσω ένα εξαιρετικό. Δεν θα σου γεμίσει το μάτι (σαν μπάχαλο είναι) αλλά αυτός που το έχει είναι και ήταν ο καλύτερος στο είδος του. Πολλοί από εμάς πάμε τα πανάκριβα ποδήλατά εκεί για σέρβις ή για τροποποιήσεις).

 

6. Επειδή το παιδί μεγαλώνει πολύ γρήγορα μη περιμένεις ότι το ποδήλατο που θα του κάνει στα 3 θα μπορεί να χρησιμοποιήσει και στα 5.

7. Το παιδί θα φορά κράνος ακόμα και αν κάνει ποδήλατο στον δρόμο έξω από το σπίτι του. Είναι εγκληματικό γονείς να αφήνουν το παιδί χωρίς κράνος, φωτάκια, και κόρνα. Αν κινείται πολύ στην πόλη βάλτου και καθρεφτάκι.

8. Ο ενήλικας που θα το συνοδεύει να ξέρει και δύο βασικά πράγματα όπως πχ να αλλάζει λάστιχο. Είναι αστείο να βλέπω ανθρώπους να πηγαίνουν δίπλα στο ποδήλατο γι9α 2-3 χλμ γιατί απλά δεν ξέρουν να αλλάξουν λάστιχο.

 

9. Προμηθευτείτε τα βασικά εργαλεία, και ελέγχετε τη πίεση στα λάστιχα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα

 

10. Το ποδήλατο δεν είναι μόνο αισθητική, αλλά πρωτίστως ασφάλεια.

ΥΓ. Το καλοκαίρι ήμουν στη Κεφαλονιά και 2 κοπελες συζήταγαν για τα σούπερ ντούπερ ποδήλατα που θα αγόραζαν με 800-900 ευρώ. Όταν τις ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν ούτε δύο βασικά χαρακτηριστικά των ποδηλάτων που θα αγόραζαν L.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχα

πολύ σε ευχαριστώ

(σε φόρα μπαίνω να ρωτήσω κατι αφού πρωτα εχω μελετήσει λίγο το θέμα -ειδικά Ελληνικά φόρα- γιατι πεφτουν να και τρωνε τους νιούμπιδες με τις "χαζες" ερωτήσεις τους :-) )

 

Αυτό με τον σκελετό ρε γμτ δε το χω βγάλει απ το κεφαλι μου το χα δει σε Αμερικάνακι στην Ροδο !

πιθανόν να μιλάμε λοιπόν για δική του κατασκευη !; ε ;

 

κούρσα ΔΕΝ παίζει να πάρω (ξέρω πόσο κοστίζει )

 

τα θέματα ασφάλειας που έθεσες ....ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΑΤΑ !

και παλι ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αρρώστησες? Περαστικούλια!! Δεν σκέφτηκες το ποδήλατο με παιδικό καθισματάκι πίσω για αρχή? Μπορείς να το δοκιμάσεις πριν αγοράσεις για να δεις αν σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

θα παω να δω μωρε εδω κοντα εχει μια μεγαλη εκθεση ... μπορεί και να μπαίνει παιδικό κάθισμα δεν ξέρω ! αλλα μου αρέσει η ιδεα αυτού του ποδηλάτου !

 

γουσταρω ... κάνω έρευνα αγοράς 9 μήνες πριν μπορέσω να αγοράσω :-)

 

(αστα βραστα SKEK ψήνομαι ! ... ευχαριστώ πολύ ! )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ειδα προσφατα ενα σαν καρεκλακι που ηταν πισω απο την μαμα . Πως κουμπωνε κλπ δεν ξερω αλλα ηταν τελειο :-D καπως ετσι ηταν .http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bike-accessories/child-seat.html

 

Δες και αυτο το ποστ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20422

καθως και αυτα

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=1624

http://www.folding-bikes.gr/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/Bellelli-B-One-Clamp/flypage.tpl.html

(με πετυχες στην φαση που ψαχνομαι για το θεμα :lol:)

 

Το βασικο μου θεμα ειναι οτι φοβαμαι λιγο. Οι Ελληνικοι δρομοι δεν ειναι για ποδηλατες δυστυχως. Ποσο μαλλον για ποδηλατες + παιδι μαζι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

άρια το καλοκαίρι πήρα σπαστό orbea balade 350ε http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB09BALADE. με σκοπό να πηγαίνω στη δουλειά μου (όταν με το καλό επιστρέψω) χρησιμοποιώντας και το μετρό.

 

προς το παρόν το χρησιμοποιώ σε κοντινές αποστάσεις για ψώνια και για πήγαινε-έλα στα σχολεία των παιδιών. βάζω άνετα 2 παιδιά πάνω (το 2χρονο όρθιο μπροστά μου και το άλλο στη σχάρα). 2-3 φορές βόλεψα 3 πηγαίνοντας σαφώς μόνο εκτός δρόμων.

 

τα καρεκλάκια πάντως τα ερωτεύτηκα κι εγώ. καλά αυτό που έχει η αδερφή της νάσιας άπαιχτο! δηλ λέτε να ενσωματώνει και το δικό μου καρεκλάκι? αλλά είναι σπαστό. πρέπει να το ψάξω.

 

περαστικά και καλή αγορά

 

καλημέρα!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

ένα παιδί μπροστά μου και το άλλο πίσω στη σχάρα.

αν είμαι με το δίχρονο, τότε αυτό στέκεται όρθιο μπροστά. αν σου έκανε εντύπωση το όρθιο δες τη φωτό.

αν είμαι με μεγαλύτερο, τότε μπροστά μπορεί να ψιλοκάθεται και στη σέλα.

 

μόνο σε κοντινές αποστάσεις και όχι από κύριους δρόμους (για να μη με ρίξετε στην πυρά που δεν είναι ασφαλής αυτή η μετακίνηση)

 

με τα 3, τα 2 είναι μπροστά μου (έχω όρθιο το μικρό, μετά το μεσαίο όρθιο και ψιλοκάθεται στη σέλα) και το 3ο πίσω μου στη σέλα. τώρα που θα μεγαλώσει και το 4ο θα δω πού θα το χωρέσω κι αυτό! (όλοι οι καλοί χωράνε!) μπορεί στους ώμους μου :lol:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ρέα!!

@5

Επειδή μένω Ν. Προάστια θα μπορούσες να μου πεις το όνομα του καταστήματος που λές, για after sale service ?

Ευχαριστώ!!

 

Λοιπόν, είναι ο Κώστας Κεχαγιάς, στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου. Αριθμό δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά ακριβώς απέναντι έχει έναν μικρό ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ (παλιά ήταν plus). Δεν θα σου γεμίσει το μάτι, ούτε αυτός ούτε το μαγαζί. Αλλά είναι μερακλής και έχει εκπληκτικές τιμές.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
άρια το καλοκαίρι πήρα σπαστό orbea balade 350ε http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB09BALADE. με σκοπό να πηγαίνω στη δουλειά μου (όταν με το καλό επιστρέψω) χρησιμοποιώντας και το μετρό.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι.

-Είσαι ευχαριστημένη με το συγκεκριμένο ποδήλατο?

-Πόσο βάρος έχει?

-Το έχει μόνο το συγκεκριμένο κατάστημα? Μπορώ να το αγοράσω από αλλού? Κερατσίνι? Μοσχάτο? Πειραιάς?

-Είμαι γύρω στο 1,80 και 65 κιλά. Είναι οκ για μένα? (αν υπολογίσουμε και άλλα 20 κιλά πίσω στην σχάρα το παιδί - μπαίνει?)

 

Αναλύω ως εξής:

Η δουλειά μου είναι κοντά στο σπίτι μου, όπως και το σχολείο του παιδιού μου. Αναγκάζομαι να παίρνω το αυτοκίνητο του πατέρα μου γιατί πρέπει να είμαι στη δουλειά στις 8 και γω στις 8 αφήνω το παιδί σχολείο. Μου έχουν δώσει άδεια να καθυστερώ για 10 λεπτά και έτσι φεύγω κατευθείαν με το αμάξι για δουλεια.

Αλλά επειδή πιο κουραστικό είναι να μπαινοβγάζω στο γκαράζ το "θωρηκτό" όπως το λέω και να κάνω μανούβρες μέσα στα στενά...άσε το πάρκινγκ..... σκέφτομαι να πάρω σπαστό ποδήλατο.

 

 

Κοίταγα και τα dahon αλλά είναι σαφώς πιο ακριβά και δεν έχουν σχάρα από πίσω.

Και πιστεύω ότι για μια διαδρομή 10 λεπτών κάθε μέρα, είναι αμαρτία να δώσω τόσα πολλά λεφτά (άσε που δεν τα έχω, οπότε.....)

 

Φίλες ποδηλάτισσες, τα φώτα σας.

Ευχαριστώ

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτισες ποδηλάτισες μην με ξεχνάτε και ακριβαίνει και η βενζίνη!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσια μου .....αν με θυμηθείτε για το συγκεκριμένο ποδήλατο... δώστε μου τις συμβουλές σας

(ευχαριστώ αριανάκι, πήρες τελικά ποδήλατο εσύ?)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είναι ο Κώστας Κεχαγιάς, στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου. Αριθμό δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά ακριβώς απέναντι έχει έναν μικρό ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ (παλιά ήταν plus). Δεν θα σου γεμίσει το μάτι, ούτε αυτός ούτε το μαγαζί. Αλλά είναι μερακλής και έχει εκπληκτικές τιμές.

 

Λοιπόν πήγα σημερα να δω κι έφυγα με ένα σπαστό 20" μεταλλικό (arbar ή κάπως έτσι) στην εκπληκτική τιμή των 220? ( με απόδειξη παρακαλώ).

Μου έβαλε και μαρσπιεδάκια πίσω έτσι όταν βάζω το παιδί στην σχάρα από πίσω να έχει να στηρίζει τα πόδια του.

Έβαλα τη μικρή επάνω εκεί να κάνουμε βόλτα ώστε να δει κι από μόνος του τι χρειάζομαι.

Ο άνθρωπος είναι εκπλητικός επαγγελματίας και ξέρει πολύ καλά την δουλειά του.

 

Μόλις ήρθα σπίτι, τους έβαλα και φάγανε, και μετά πήρα το ποδηλατάκι μου και βγήκα "παγανιά" στη γειτονιά.

Πήγα στο γραφείο μέσα σε 4 λεπτά (ακριβώς) ενώ με το αμάξι κάνω 10 λεπτά..... οκ με το αμάξι είμαι υποχρεωμένη να ακουλουθώ τα σήματα κυκλοφορίας, ενώ με το ποδήλατο έκανα και 1-3 παρασπονδίες:lol:.

 

Είναι βέβαια πολύ νωρις για να το πω, αλλα είναι ίσως η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ.

(ας είναι καλά και ο μπαμπάκας μου που με χαρτζιλίκωσε για να το πάρω, γιατί αλλιώς .......)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Προσφατα μετακομισα σε επαρχια.Ωραια πολη και κυριως ποδηλατουπολη.Ειναι επιπεδη

 

χωρις πολλες ανηφορες-κατηφορες.Καλα στο σπιτι ειχαμε δυο ποδηλατα απο παλια.

 

Το πρωτο που εκανα ηταν να προσαρμοσω το ενα απο τα δυο στις αναγκες μου.

 

Καθισματακι και καλαθακι για τα ψωνια.

 

Κοριτσια τρελα!!Χρονια ειχα να το ζησω.

 

Στην λαικη με το ποδηλατο,στην εφορια,στο σουπερ-μαρκετ,στην βολτα,παντου!!

 

Και η μικρη ξετρελαμενη!Δεν μπαινει στο αμαξι πια.

 

Ε,στα μεσα του καλοκαιριου της πηρα και ενα δικο της.Εμαθε να κραταει το τιμονι

 

στην ευθεια και να κανει μισο πενταλ.

 

Και με αυτο το μισο πενταλ πηγαινουμε στο πιο κοντινο παρκο.Ωρες ατελειωτες πανω

 

στο ποδηλατο η μικρη.Καταπληκτικη εμπειρια για οσες το σκεφτονται και οικονομικη.

 

Εκει που εχει φτασει η βενζινη δεν εχω αλλη λυση να προτεινω.

 

Βεβαια στο κεντρο της Αθηνας δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει.Ειναι πολυ

 

επικινδυνο νομιζω.Ειδικα εαν κουβαλας και το παιδι.Δεν το βρισκω λυση.Αλλα οσες

 

μενουν προς τα εξω ή σε ησυχες γειτονιες θα σωθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

το δύστηχο είναι ότι είχα γράψει :

(το ερώτημα το θέτω τώρα έτσι ώστε να βρώ μια άκρη μέχρι Μάιο που ευελπιστώ να έχω μαζέψει πέντε δεκάρες )

και δεν το έχω καταφέρει :-)

στο παιδι όμως πείρα ένα ποδήλατο... :wink::-)

το ποδήλατι είναι αρκετά καλό και θα μας βγάλει και του χρόνου ...

άντε να δούμε εγώ τι θα κάνω ! :lol: το οποίο και θεωρώ άμεσης εφαρμογής λύση όχι μόνο από άποψη υγείας αλλα και από άποψη οικονομική !

μπου μπουμ πολύ ευχάριστο νέο : επαρχεία - φιλική προς τους ποδηλάτες !

Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε εγώ τι θα κάνω ! :lol: το οποίο και θεωρώ άμεσης εφαρμογής λύση όχι μόνο από άποψη υγείας αλλα και από άποψη οικονομική !

!

 

που θα πας καλή μου με το παδήλατο?????κέντρο Αθήνα?????

Έχεις τόσες αντοχές???????:D

τα θερμά μου συγχαρητήρια τότε.

 

Εγώ σπανίως το παίρνω γιατί δεν αντέχω (γέρασα:D).

 

Πήγα να το πάρω προχτές να πάω στη δουλειά...........λάστιχα ημι-ξεφούσκωτα, αλυσίδα χαλαρή -μου'φυγε στο δρόμο...........το γύρισα σπίτι, πήρα το αμάξι και ησύχασα.

Τώρα πήρα τον ποδηλατά τηλέφωνο να συννενοηθώ για την επισκευή!!!:(

Καταβάλω φιλότιμες προσπάθεις, αλλά το πρωί νηστικιά που φεύγω από το σπίτι, ούτε να κοιτάξω τα πετάλια δεν μπορώ....πόσω μάλλον να κάνω ορθοπεταλιές:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...