Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΩ ΛΙΓΑΚΙ.

ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΒΡΗΚΑΝ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗΣΗ Γ' ΒΑΘΜΟΥ. ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΥΡΩΝ, ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ D.M.S.A. (ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ?ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ?ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ. ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΤΕ?

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,

σε καταλαβαινω κ τα εχω περασει με το γιο μου.

Εμεις ειχαμε Α βαθμου κ καθε μηνα καναμε καλλιεργειες

ουρων κλπ.Η παιδιατρος μου ειχε πει οτι μολις συμπληρωσει

το 1ο ετος (ηταν 2 μηνων οταν ξεκινησαν οι πυρετοι)

θα ολοκληρωθει η κυστη κ θα σταματησει κ η παλινδρομηση

των ουρων που προκαλουσαν κ την λοιμωξη.

Κ ετσι κ εγινε με το που σβησαμε το πρωτο μας κερακι

ολα γινανε κανονικα κ οι καλλιεργειες εβγαιναν καθαρες.

Το DMSA ειναι εξεταση αιματος (αν θυμαμαι καλα) κ την

ειχαμε κανει κ εμεις..μην ανυσηχεις ολες αυτες οι εξετασεις

ειναι απαραιτητες να γινουν.

 

Ευχομαι ολα να πανε καλα κ να τελειωσετε οπως κ εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Απ' ότι διάβασα το DMSA ειναι σπινθιρογραφημα νεφρων.

Έχω πάρα πολύ αγχος και ξέρω οτι με καταλαβαινεις.

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Απ' ότι διάβασα το DMSA ειναι σπινθιρογραφημα νεφρων.

Έχω πάρα πολύ αγχος και ξέρω οτι με καταλαβαινεις.

 

Αχ σε καταλαβαινω οσο δεν παιρνει christina 24.

Δεν θα ξεχασω ποτε την αγωνια κ το τρεξιμο

αλλα πιστεψε με ολα θα πανε καλα.

Ναι το dmsa ειναι οντως σπινθιρογραφημα νεφρων

αλλα δεν θυμαμαι αν η εξεταση γινετε με ουρα ή αιμα..

παντως δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι.

Βρηκα διαφορες πληροφοριες εδω

http://www.ovo.gr/index.php?I=2&J=3&K=27

 

μακαρι να ειχα κ εγω το parents τοτε να με

στηριξει γιατι πραγματικα αισθανομουν μονη

κ φοβισμενη κ δεν ηξερα ποιον να ακουσω

κ ποιον να πιστεψω..ηταν κ το πρωτο μου

παιδι κ καταλαβαινεις...θα ειμαι εδω για οτι

χρειαστεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα

 

Η Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση αντιμετωπίζεται στις περισσότερες περιπτώσεις συντηρητικά με προφυλακτική αντιβιοτική αγωγή για το πρώτο χρόνο. Το διεθνές πρωτόκολλο άλλαξε τα τελευταία 3 χρόνια με την εισαγωγή της ελάχιστα επεμβατικής κυστεοσκοπικής θεραπείας με Deflux ένα βιοδιασπώμενο εμφυτεύσιμο υλικό στο στόμιο του ουρητήρα που παλινδρομεί και την απαλλαγή από τη χρόνια χημειοπροφύλαξη.Διάβασε

http://alldoctorsmess.blogspot.com/2007/11/revisited.html

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται θα μπουμε και εμεις σε αυτη τη διαδικασια οποτε ψυχραιμια και ευχομαι ολα να πανε καλα

 

Καλησπέρα Ελενα. τι έγινε τι παθατε εσεις?

Γιατι μωρε να τα περνανε αυτα τα παιδακια μας?

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και ο μικρός μου έχει παλλινδρόμηση ούρων Γ βαθμού και κάνουμε καλλιέργεια ούρων κάθε μήνα. Το Δεκέμβριο θα κάνουμε σπινθηρογράφημα στο νοσοκομείο Αλεξανδρας. Είχαμε ξανακάνει όταν νοσηλευτηκε στο Παίδων. Τους βάζουν με ένεση ένα υγρό και μετά βάζουν το παιδί σε ένα μηχάνημα που ειναι σα μαγνητικός τομογράφος και το "σκανάρουνε" (τρομαχτικό και ψυχοφθόρο) :cry::cry:

 

Αλλά για να γίνει καλά τα υποφέρεις όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολους! Δυστυχως, και απο το πουθενα, ο γιος μου (το 2ο παιδακι μου) σε ηλικια 15 ημερων ανεβασε υψηλο πυρετο, νοσηλευτηκε στο Ιατρικο και διαπιστωθηκε ΚΟΠ 2ου-3ου βαθμού απο τον αριστερο νεφρο. Οπως μας εξηγησαν προκειται για συγγενη ανωμαλια (δηλ. κληρονομικο) χωρις ομως σε καμμια απο τις δυο οικογενειες να υπαρξει ποτε ιστορικο ουρολοιμωξεων ή κατι αντιστοιχο, όσο πισω στο χρονο κι αν ψαξαμε. Τελος παντων, μπηκαμε σε χημειοπροφυλαξη, καναμε DMSA και ξανα ακτινογραφια την ημερα των 1ων του γενεθλιων (ΦΡΙΚΗ!!!), ολα καλα, :D αλλα το προβλημα επιμενει. Ευτυχως, παμε καλα και δεν ξαναπαθαμε ουρολοιμωξη. Πηγαμε και σε παιδοουρολογο, το κο. Μιχαηλ (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!) και μας καθυσηχασε γιατι εγω ως μητερα ειχα χασει τον υπνο μου. Συνεχιζουμε την αντιβιοση μεχρι νεωτερας. Να ξερετε οτι δεν ειστε μονοι και οτι παντα υπαρχουν πολυ-πολυ χειροτερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, καναμε κυστεογραφια και μαλιστα 2 φορες. Στο 1ο επεισοδιο της ουρολοιμωξης, οταν ο Γιαννης μου ηταν 15 ημερων, και τη μερα των 1ων του γενεθλιων, για να δουμε μηπως εχει κλεισει η ΚΟΠ. Δυστυχως ομως, δεν ειχε αλλαξει κατι, και οπως σας ειπα, συνεχιζουμε την χημειοπροφυλαξη καθε βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από ένα χρόνο δεν είχαν κλείσει οι σφιγκτήρες; Τι σας είπαν; Ο δικός μου που έχει 3ου και στα δυο μου είπαν θα κλείσουν όταν γίνει 3 χρονων. Ποια αντιβίωση του δίνετε;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπαινω και εγω στο κλαμπ σας.και εμεις θα ξεκινησουμε τις ιδιες εξετασεις και επειδη μου ειναι τελειως αγνωστα ολα αυτα εχω με λιγα λογια τραλλαθει!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν ειχαν κλεισει, και μαλιστα μου ειπαν οτι δεν θα επρεπε να τον εχω υποβαλλει στην ταλαιπωρια των εξετασεων στα πρωτα του γενεθλια γιατι καθε χρονο εχει 50% πιθανοτητα να σταματησει το προβλημα. Ισως, μας ειπε ο παιδοουρολογος, να κλεισει κοντα στα 3 γιατι ειναι μικρος ο βαθμος της παλινδρομησης. Παιρνουμε Ceclor γιατι στην πρωτη αντιβιοση (Septrin) ανεπτυξε ανθεκτικοτητα και την αλλαξαμε.

Ειναι 12 κιλα και παιρνει 2,2 ml.

Με εσας τι γινεται? Ποτε ειχατε το 1ο επεισοδιο? Που νοσηλευτηκατε? Εχετε παιδοουρολογο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν ειχαν κλεισει, και μαλιστα μου ειπαν οτι δεν θα επρεπε να τον εχω υποβαλλει στην ταλαιπωρια των εξετασεων στα πρωτα του γενεθλια γιατι καθε χρονο εχει 50% πιθανοτητα να σταματησει το προβλημα. Ισως, μας ειπε ο παιδοουρολογος, να κλεισει κοντα στα 3 γιατι ειναι μικρος ο βαθμος της παλινδρομησης. Παιρνουμε Ceclor γιατι στην πρωτη αντιβιοση (Septrin) ανεπτυξε ανθεκτικοτητα και την αλλαξαμε.

Ειναι 12 κιλα και παιρνει 2,2 ml.

Με εσας τι γινεται? Ποτε ειχατε το 1ο επεισοδιο? Που νοσηλευτηκατε? Εχετε παιδοουρολογο?

 

Εμείς από την αρχή έως τώρα παίρνουμε τη Zinandol. Πως καταλάβατε ότι ανέπτυξε ανθεκτικότητα στην αντιβίωση;

Ο μικρός έπαθε ουρολοίμωξη 3 μηνών και νοσηλεύτηκε στο Αγ. Σοφία. παιδοουρολόγο δεν έχουμε. Απλά τον παρακολουθεί η παιδίατρος μας και το Δεκέμβριο θα πάμε για σπινθηρογράφημα. Είναι 7,5 κιλά και παίρνει 2ml.Αρχικά έπαιιρνε 1,2 αλλά μόλις είδαν οτι έχει παλλινδρόμηση το έκαναν από το νοσοκομείο 2 και συμφώνησε η παιδίατρός μου λέγοντας ότι άλλαξε η δόση για να γίνει πιο επιθετική σε τυχόν μικρόβιο λόγω του μεγάλου βαθμού της παλλινδρόμησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Ο σύζυγος είναι γιατρός-μικροβιολόγος και συνεχώς μέχρι τον 1ο χρόνο του κάναμε εξετάσεις του Γιαννιού μου, οπότε σε κάποια φάση που έκανε υψηλό πυρετό, αλλά όπου δεν διαπιστώθηκε με ακρίβεια αν ήταν από ουρολοίμωξη ή από άλλη αιτία, του έκανε αντιβιόγραμμα και είδε την ανθεκτικότητα στο Septrin. Καλύτερα, πάντως που το αλλάξαμε γιατί η συγκεκριμένη αντιβίοση είναι πολύ ισχυρή. Η δόση πάντως αυξάνεται με την αύξηση των κιλών του παιδιού. Μη στηρίζεσαι πάντως και πολύ στους παιδιάτρους, γιατί μόνο γενικές γνώσεις έχουν για το συγκεκριμένο θέμα. Εμείς, ησυχάσαμε μόνο όταν επισκεφθήκαμε τον παιδουρολόγο, που μου τα εξήγησε εμένα όλα αναλυτικότατα και με ηρέμησε. Βικυ, διάβασα την ιστορία σου (αν δεν κάνω λάθος κάτι έβλεπες στον κόλπο της μικρής?). Με σωστή καθοδήγηση και εξετάσεις όλα θα πάνε καλά. Και εγώ έπαθα σοκ την πρώτη φορά και έχασα τον κόσμο, γιατί έβαζα με το μυαλό μου τα χειρότερα, γιατί έχω περάσει και άλλα άσχημα πολύ, αλλά τώρα όλα καλά. Ό, τι πληροφορία θέλετε από μένα, ευχαρίστως να βοηθήσω. ΦΙΛΙΑ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια.

εμείς περνουμε την zinandol αντιβιωση καθε βραδυ. βεβαια η μικρη κλαιει, πνιγεται , την κανει εμετο αλλα ευτυχως ως τωρα ειναι στειρες οι καλλιεργειες που της κανω. μου ειπε η παιδιατρος καθε μηνα να της κανω καλλιεργεια, γενική ούρων και αντιβιογραμμα. βεβαια καθημερινα το αγχος με τρωει, ειμαι συνεχεια αγκαλια με το θερμομετρο και δεν την αφηνω καθολου να της κοπει η ορεξη γιατι ειναι λενε ενα συμπτωμα και αυτο. εμενα παντως μου ειπαν οτι μολις φτασει 5 χρονων το πιθανοτερο να εχει γινει καλα. αλλα μεχρι τοτε.....

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

και εμείς τη zinandol παίρνουμε αλλά έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Δε μπορούμε να του πάρουμε εύκολα ούρα. τις δυο τελευταίες φορές οι καλλιέργειες βρέθηκαν με εξωτερικό μικρόβιο δηλ απο εμάς και προσπαθούμε πολύ καιρό γιατί είτε δε κατουράει είτε κάνει κακά. Εμείς κάνουμε μόνο καλλιέργεια και όταν βγει μη στείρα θα προχωρήσουμε σε αντιβιόγραμμα. Εμένα παντως μου έχει μείνει συνήθεια όταν πάω να τον χαιδέψω να πιάσω πρώτα το μέτωπο μήπως έχει πυρετό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

και εμείς τη zinandol παίρνουμε αλλά έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Δε μπορούμε να του πάρουμε εύκολα ούρα. τις δυο τελευταίες φορές οι καλλιέργειες βρέθηκαν με εξωτερικό μικρόβιο δηλ απο εμάς και προσπαθούμε πολύ καιρό γιατί είτε δε κατουράει είτε κάνει κακά. Εμείς κάνουμε μόνο καλλιέργεια και όταν βγει μη στείρα θα προχωρήσουμε σε αντιβιόγραμμα. Εμένα παντως μου έχει μείνει συνήθεια όταν πάω να τον χαιδέψω να πιάσω πρώτα το μέτωπο μήπως έχει πυρετό.

 

καλησπέρα.

εμεις την καλλιεργεια την κανουμε στη βιοιατρική γιατι παιρνουν το δειγμα εκεινοι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανω εγω το λαθος και να μπει καποιο μικροβιο.

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

και εμείς τη zinandol παίρνουμε αλλά έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Δε μπορούμε να του πάρουμε εύκολα ούρα. τις δυο τελευταίες φορές οι καλλιέργειες βρέθηκαν με εξωτερικό μικρόβιο δηλ απο εμάς και προσπαθούμε πολύ καιρό γιατί είτε δε κατουράει είτε κάνει κακά. Εμείς κάνουμε μόνο καλλιέργεια και όταν βγει μη στείρα θα προχωρήσουμε σε αντιβιόγραμμα. Εμένα παντως μου έχει μείνει συνήθεια όταν πάω να τον χαιδέψω να πιάσω πρώτα το μέτωπο μήπως έχει πυρετό.

 

καλησπέρα.

εμεις την καλλιεργεια την κανουμε στη βιοιατρική γιατι παιρνουν το δειγμα εκεινοι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανω εγω το λαθος και να μπει καποιο μικροβιο.

 

και εγώ εκεί τα στέλνω. Πως το κάνετε; Πάτε εκεί και της το βάζουν και μετά περιμένετε εκεί ή φεύγετε και ξαναγυρνατε;

Link to comment
Share on other sites

παμε εκει, την πλενουν, την καθαριζουν, της βαζουν το σακουλακι και περιμενουμε εκει. Δεν περνει και πολυ ωρα. εγω της δινω και λιγο νερακι και τελειωνουμε λιγο πιο γρηγορα.

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

και περιμένετε εκεί μια ώρα; Ο μικρός μας πολλές φορές του βάζουμε σακκουλάκι και δεν κάνει τσίσα σε μια ώρα και άντε πάλι σακκουλάκι.... και φαντάζομαι ότι αν πάμε εκεί μπορεί να χρειαστούμε πολλή ώρα και αυτό δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχχχχχ μετά από 5ημερη ταλαιπωρία σιγά σιγά επανερχόμαστε. 1 έτους, 2η φορά ουρολοίμωξη και είδα και το θερμόμετρο στους 40 βαθμούς. Για εμάς Ceclor 2,5ml για 10 κιλά. 4 προσπάθειες για συλλογή ούρων. Συνολικός χρόνος 6,30 ώρες. Δεν την παλεύω άλλο και στεναχωρέθηκα με την μικρή η οποία μάλλον πόναγε αρκετά αυτή την φορά. Να προσθέσω σε όλο το πακέτο 2 δόντια και πλήρη άρνηση για φαγητό (50 ml Γάλα όλη την ημέρα)

Link to comment
Share on other sites

Αααααχχχχχχχ μετά από 5ημερη ταλαιπωρία σιγά σιγά επανερχόμαστε. 1 έτους, 2η φορά ουρολοίμωξη και είδα και το θερμόμετρο στους 40 βαθμούς. Για εμάς Ceclor 2,5ml για 10 κιλά. 4 προσπάθειες για συλλογή ούρων. Συνολικός χρόνος 6,30 ώρες. Δεν την παλεύω άλλο και στεναχωρέθηκα με την μικρή η οποία μάλλον πόναγε αρκετά αυτή την φορά. Να προσθέσω σε όλο το πακέτο 2 δόντια και πλήρη άρνηση για φαγητό (50 ml Γάλα όλη την ημέρα)

 

πως ξαναέπαθε ουρολοίμωξη; η αντιβίωση δεν υποτίθεται ότι προστατεύει;

Link to comment
Share on other sites

Αποφασίσαμε με τον παιδίατρο να μην κάνει χρόνια προληπτική αγωγή γιατί ο υπέρηχος δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα και είπαμε να το αποφύγουμε. Τώρα μετά και το δεύτερο κρούσμα θα δούμε τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...