Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή παιδίατρου (κριτηρια)


Recommended Posts

Γεια σας! Μόλις γράφτηκα στο forum και εχω μια ερώτηση. Ο αντρας μου, η κόρη μου και εγώ μένουμε στο εξωτερικο αλλά το καλοκαίρι θα ερθουμε να ζήσουμε μόνιμα στην Ελλάδα. Και φυσικα θα πρεπει να βρούμε ενα παιδίατρο για την μικρή μας. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω με τι κριτήρια επιλεξατε τον παιδίατρο σας? Και γιατί ο κάθε παιδιάτρος λεει διαφορετικά πράγματα σχετικά με την υγεία/διατροφή/αναπτυξη των παιδιων? Απο οτι καταλαβα διαβάζοντας το forum και ρωτώντας φιλους στην Ελλάδα, ο κάθε γιατρος λέει και κατι διαφορετικό, απο τη χρήση του χαμομηλιου, μέχρι το τι γιαουρτι και ποτε. Πως μπορω να ξερω ποιος γιατρος ειναι σωστος και ποιος οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχην καλωσηρθες στο forum!! :D

 

νομίζω ότι ειναι καθαρα θεμα ενστικτου προσωπικού αλλα και χημειας...και τί εννοω με αυτο..μπορει ο καθενας μας να σου συστησει το παιδιατρο του ως τον κορυφαιο...τον καλύτερο αλλα εσενα κατι να μη σου κανει σε αυτον, ο τροπος που τα λεει, ο τροπος που πιάνει το παιδί σου...οτιδηποτε...οποτε δοκιμάζεις και καταλήγεις ειναι η αποψη μου...σαν μανουλα σιγουρα εχεις και ενστικτο δυνατο και θα καταλαβεις γρηγορα αν σου κανει ή όχι.Παντως ναι εχεις δικιο ο καθενας λεει τα δικά του και δεν υπαρχει κοινη πολιτική και γραμμή για το τί θα ακολουθησει ο γονιος (απο τη διατροφη μεχρι ....)

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι.... το τι ειναι σωστο, ειναι σχετικο...

Εγω για παραδειγμα ξεκινησα με εναν παιδιατρο που μου συστησε ο γυναικολογος μου, τον οποιο εμπιστευομαι τρελα, κι ετσι ξεκινησα με αυτον... στην πορεια συγκρινωντας με αλλους, ειτε παο αυτα που συζηταω με διαφορα ατομα, ειτε οποτε χρειαστηκε κατι εκτακτο, αλλα και απο τον ιδιο (διαγνωσεις κλπ) τον εμπιστευτηκα...

Προσφατα εκανα προσπαθεια να αλλαξω, λογω αποστασης και μονο, αλλα δεν τα καταφερα !!!

Συγκριτικα αυτη που θα ειχα ως καινουργια, για εμενα, δεν ειναι καλη...

Ειναι πολυ προσωπικο θεμα...

 

Αν θες να σου συστησουμε και να τσεκαρεις, οκ...

Σε ποια περιοχη θα μεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΘΕΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΙ ΕΜΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ?

ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΡΩΣΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψαχνομαι με τον ηδη υπαρχον παιδιατρο!!!

Εκτος απο το ενστικτο ομως με τι αλλα κριτηρια βρηκατε παιδιατρο?

Γνωριζατε απο πριν αν κανει σεμιναρια, να ενημερωνεται συχνα ή απλα επειδη εχει πολυ κοσμο στο ιατρειο του?

Γιατι και μενα εχει κοσμο αλλα κατι δεν μου καθεται....καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου τον συστησε η κουνιαδα μου και το μεγιστο κριτηριο ηταν 1ον οτι ηταν αυτη πολύ ευχαριστημενη και το 2ο ηταν ότι ειναι 2 λεπτα απο το σπιτι μας...και τελικά ότι με ξεαγχωσε και ήταν καλός στη δουλειά του... :D

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα καλή ιδέα να μου συστησετε μέσω του forum κάποιο γιατρό. Στην Αθήνα θα μείνουμε αλλά ακόμα δεν ξερω σε ποια περιοχή. Όταν εχουμε καταλήξει κάπου θα ξαναρωτήσω.

 

Σίγουρα το ένστικτο παίζει μεγάλο ρόλο και σίγουρα θα βασιστω σε αυτο για την επιλογή μου, αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει μια κοινη γραμμή για την υγεία του παιδιού με αγχώνει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να μιλησουμε ανοιχτα, αλλωστε για εμενα ειναι σημαντικο να ξερουμε και δυο γνωμες...

Θα πω εγω λοιπον την γνωμη μου και οποια θελει ακολουθει (στο να πει χυμα εννοω)...

 

Εμας ο παιδιατρος μας ειναι στο Φαληρο και λεγεται Γατος Αθανασιος. Εγω προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη και σε προσπαθεια που εκανα να αλλαξω παιδιατρο και να εχω την κα Κασσιμη Χριστινα που ειναι εδω στην Αρτεμιδα, δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενη... Βεβαια με εχει τσακισει η αποσταση αλαλ αν δεν νιωθω καλα, δνε μπορω να αλλαξω... Τωρα βεβαια που συζηταμε το ενδεχομενο να παμε Κρητη... απο τωρα θα αρχισω να ψαχνω, χαχα !!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψαχνομαι με τον ηδη υπαρχον παιδιατρο!!!

Εκτος απο το ενστικτο ομως με τι αλλα κριτηρια βρηκατε παιδιατρο?

Γνωριζατε απο πριν αν κανει σεμιναρια, να ενημερωνεται συχνα ή απλα επειδη εχει πολυ κοσμο στο ιατρειο του?

Γιατι και μενα εχει κοσμο αλλα κατι δεν μου καθεται....καλα!!!

 

Είναι το τι θεωρείς εσύ σα γονιός ότι θες να σου παρέχει ένας παιδίατρος. (πέρα από τις επιστημονικές του γνώσεις).

Για μένα είναι εξίσου σημαντικό και το να μπορείς ανά πάσα στιγμή να τον βρεις (είτε βράδυ, είτε Σ/Κ, αργία) χωρίς πρόβλημα και χωρίς να δυσανασχετήσει ότι και καλά τον ενόχλησες.... Να είναι 24 ώρες διαθέσιμος δηλ.

Επίσης ένας ακόμα καλός ΄λόγος είναι και το πως βλέπει η μικρή μου τον παιδίατρο.... Η δικιά μου τον βλεπει σαν "παιχνίδι"..... Η ώρα του εμβολίου είναι συνήθως η ώρα "του παιδιού" για αυτή..... Δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν δυσανασχέτησε σε καμμιά εξε΄ταση και σε κανένα τσίμπημα.... Πάντα φεύγει χαμογελαστή.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις διαλεξαμε παιδιατρο ακουγοντας καλες γνωμες απο αλλες μαμαδες. οντως ειναι καλη η γιατρος μας. οταν ειχε βρογχιτιδα 5 μηνων και γαστρεντεριτιδα επερνε τηλ στο σπιτι να ρωτησει. το προβλημα μου ειναι αλλο με την πεθερα μου που οποτε γυρναμε αντι να ρωτησει πως την βρηκε τη μικρη ρωταει ποσο σας πηρε παλι? :x θα φταιω αν πω καμια κουβεντα? :evil: τι να κανω στην επαρχια ειναι πιο ακριβα 40ευρω πληρωνω. 8) αν την παω για επανεξεταση σε λιγες μερες δεν περνει τιποτα. μαλλον ρωταει γιατι η κουνιαδα μου (κορη της) πηγαινει σε γνωστο της και δεν την περνει τιποτα. αλλα τα εμβολια τα πληρωνει κανονικα ενω εμεις μας τα γραφει στου ΟΓΑ το βιβλιαριο και δεν πληρωνουμε τιποτα. συγχηστηκα παλι. :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις διαλεξαμε παιδιατρο ακουγοντας καλες γνωμες απο αλλες μαμαδες. οντως ειναι καλη η γιατρος μας. οταν ειχε βρογχιτιδα 5 μηνων και γαστρεντεριτιδα επερνε τηλ στο σπιτι να ρωτησει. το προβλημα μου ειναι αλλο με την πεθερα μου που οποτε γυρναμε αντι να ρωτησει πως την βρηκε τη μικρη ρωταει ποσο σας πηρε παλι? :x θα φταιω αν πω καμια κουβεντα? :evil: τι να κανω στην επαρχια ειναι πιο ακριβα 40ευρω πληρωνω. 8) αν την παω για επανεξεταση σε λιγες μερες δεν περνει τιποτα. μαλλον ρωταει γιατι η κουνιαδα μου (κορη της) πηγαινει σε γνωστο της και δεν την περνει τιποτα. αλλα τα εμβολια τα πληρωνει κανονικα ενω εμεις μας τα γραφει στου ΟΓΑ το βιβλιαριο και δεν πληρωνουμε τιποτα. συγχηστηκα παλι. :x

 

Μανούλα

Δεν πληρώνεις ακριβά... για να μη σου πω πιο φθηνά από την Αθήνα πως πληρώνεις... εδώ για την πλάκα σου ζητάνε 50€ επίσκεψη... την άλλη φορά να το πεις στην πεθερά σου.... :wink: (στην τελική, δανεικά της τα ζήτησες;;;;)

Link to comment
Share on other sites

απο τις πολλες φορες που το ειπε δεν αντεξα :x και ειπα οτι για την υγεια του παιδιου μου διαθετω οσα γουσταρω. την αλλη φορα αρχες Δεκεμβρη δεν μας πηρε τιποτα αλλα της ειπα 50 λογω εορτων και ειπε α καλα σας κοροιδευει. 2 μερες μετα μιλωντας με την κορη στο τηλ φφωναζε για να ακουσω. Παλι τιποτα δεν πηρε ο παιδιατρος? αυτοι θεωρουνται γιατροι :evil: . θυμωσα τοσο που ο αντρας μου ειπε αλλη φορα να μην ασχοληθω. για το παιδι δεν κανω εκπτωσεις. δανεικα ρουχα την φοραω :oops: σε ασχετο γιατρο δεν την παω. μια φορα την πηγα σε αυτον της κουνιαδας μου 4 μηνων με βηχα και εδωσε ceklor αντιβιωση. :evil: εννοειται δεν την εδωσα και 3 μερες μετα(ελειπε σε συνεδριο) η δικη μας εδωσε μασκα και η μικρη ηταν καλα σε λιγοτερο απο 5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

απο τις πολλες φορες που το ειπε δεν αντεξα :x και ειπα οτι για την υγεια του παιδιου μου διαθετω οσα γουσταρω. την αλλη φορα αρχες Δεκεμβρη δεν μας πηρε τιποτα αλλα της ειπα 50 λογω εορτων και ειπε α καλα σας κοροιδευει. 2 μερες μετα μιλωντας με την κορη στο τηλ φφωναζε για να ακουσω. Παλι τιποτα δεν πηρε ο παιδιατρος? αυτοι θεωρουνται γιατροι :evil: . θυμωσα τοσο που ο αντρας μου ειπε αλλη φορα να μην ασχοληθω. για το παιδι δεν κανω εκπτωσεις. δανεικα ρουχα την φοραω :oops: σε ασχετο γιατρο δεν την παω. μια φορα την πηγα σε αυτον της κουνιαδας μου 4 μηνων με βηχα και εδωσε ceklor αντιβιωση. :evil: εννοειται δεν την εδωσα και 3 μερες μετα(ελειπε σε συνεδριο) η δικη μας εδωσε μασκα και η μικρη ηταν καλα σε λιγοτερο απο 5 μερες.

 

Μανούλα.... κάνε πως δεν καταλαβαίνεις... στην τελική εσύ είσαι η "μανούλα" και εσύ ξέρεις καλύτερα :wink: ... φαντάσου να της τα ζητούσες κιόλας ρε γμτ... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι εξίσου σημαντικό και το να μπορείς ανά πάσα στιγμή να τον βρεις (είτε βράδυ, είτε Σ/Κ, αργία) χωρίς πρόβλημα και χωρίς να δυσανασχετήσει ότι και καλά τον ενόχλησες.... Να είναι 24 ώρες διαθέσιμος δηλ.

Σε αυτο δεν εχω κανενα παραπονο. Επειδη τον εχω χρειαστει αρκετες φορες Σ/Κ βραδυ, παντα σηκωνει το τηλ. και ειναι προθυμος να με εξυπηρετησει.

 

Επίσης ένας ακόμα καλός ΄λόγος είναι και το πως βλέπει η μικρή μου τον παιδίατρο....

Σε αυτο το θεμα εχουμε τεραστιο προβλημα.Δεν ξερω αν φταιει ο γιατρος, αλλα απο την ωρα που θα τον "δει" , πριν καν την εξετασει, ουρλιαζει..... μεχρι να φυγουμε.

Επισης τελευταια εμαθα οτι αρκετοι δεν ειναι ευχαριστημενοι!!!

Για μενα τα υπερ του ειναι οτι:

Απο θεμα αποστασης ειναι 2 λεπτα απο το σπιτι μου (πολυ βολικο)

Χωρις ραντεβου-παω οποτε θελω(επισης βολικο)

Αλλα......

Δεν μου εξηγει. Πρεπει να ρωταω εγω. Και αν το ξεχασω μου μενει η απορια ή πρεπει να τον παρω τηλ. μετα. Θα ηθελα να μου λεει καποια πραγματακια να ξερω.

Μεχρι στιγμης δεν εχει γινει κατι ....(χτυπα ξυλο) αλλα ειναι αρκετος καιρος που κατι δεν μου καθεται ιδιαιτερα καλα!!! (Αυτο το ενστικτο)!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα καλή ιδέα να μου συστησετε μέσω του forum κάποιο γιατρό. Στην Αθήνα θα μείνουμε αλλά ακόμα δεν ξερω σε ποια περιοχή. Όταν εχουμε καταλήξει κάπου θα ξαναρωτήσω.

 

Σίγουρα το ένστικτο παίζει μεγάλο ρόλο και σίγουρα θα βασιστω σε αυτο για την επιλογή μου, αλλά το γεγονός ότι δεν υπάρχει μια κοινη γραμμή για την υγεία του παιδιού με αγχώνει λίγο.

 

SophiaT εμάς μας σύστησε ο γυναικολόγος μου απο το μαιευτήριο την παιδίατρό μας και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έρχεται σπίτι κάθε φορά που θα την χρειαστώ, είτε για εμβόλιο είτε για απλή εξέταση. Μια φορά το μήνα (πιστεύω μέχρι να χρονίσει) την πηγαίνουμε στο μαιευτήριο για ζύγισμα και μέτρημα οπου όσο κόσμο και να έχει μπαίνουμε πάντα πρώτοι.

Βέβαια επειδή είναι γιατρός του Ε.Σ.Υ. πληρώνεται σε κάθε επίσκεψη (στο σπίτι) εκτός και αν μπαίνεις στον κόπο να πηγαίνεις εσύ στο μαιευτήριο με το βιβλιάριο του ταμείου σου οπότε και δεν πληρώνεις.

Η τελική απόφαση είναι δική σου.

 

Διάβασε κι αυτό μήπως σε βοηθήσει:

 

http://www.in.gr/Reviews/chapter.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=49632

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα καπου ,εκτος και αν ψαχνω σε λαθος σημειο.Σκεφτομαι οτι πριν φτασει η ωρα να υποδεχθω τα τεκνα μου θα πρεπει να βρω εναν παιδιατρο να με ενημερωσει για μερικα βασικα πραγματα και να κανονισουμε καποια αλλα.Ας πουμε θα ηθελα να τα εξετασει καποιος οταν γυρισουμε σπιτι ή ακομα και να παρουμε μια δευτερη γνωμη οσο θα νοσηλευομστε.Να μου εξηγησει τι να περιμενω με το ταισμα τους,με τους κολικους,να μου λυσει αποριες τελοσπαντων.Σκεφτομαι καλα,το κανουν γενικως οι μαμαδες που περιμενουν μωρακια?

Ποια ειναι τα κριτηρια που θα διαλεγατε εναν παιδιατρο?Εγω θελω καποιον που να ειναι διαθεσιμος στο τηλ οταν χρειαστει,κατα προτιμηση δυτικα στη Θεσσαλονικη που μενουμε,ιδανικα του ΙΚΑ αλλα και με εξωτερικο ιατρειο,κατα προτιμηση γυναικα ουτε πολυ μικρη(απειρη) αλλα ουτε και μαθουσαλα(με τις μεθοδους της γιαγιας μου)...Σκεφτομαι να παω σε πτωρη φαση στο ΙΚΑ να δω ονοματα και μετα να τους κανω ενα τηλ. ή μια επισκεψη(οσο μπορω ακομα και κουνιεμαι).Απο καπου πρεπει να αρχισω....εννοειται αν ξερει καποιος καποιον να μου πει.

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηξερα πριν γεννησω με ποια θα επικοινωνησω..γιατι την ειχε μια φιλη μου και ειχε τυχει να παω μαζι της οταν ειχε ραντεβου για τον μικρο της...(ηταν και ειναι μετα απο 10 χρονια ετσι οπως θελω ενα γιατρο)

 

Οποτε με το που γυρισα απο τον μαιευτηριο την πηρα τηλ και ηρθε σπιτι και ειπαμε οτι επρεπε :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να ρωτησεις το γυναικολογο σου αν εχει καποιο να σου προτεινει η καποιον που συνεργαζεται.

επισης αξιοπιστες πηγες ειναι φυσικα συγγενεις κ φιλοι που εχουν ηδη εμπειρια απο καποιον παιδιατρο οποτε μπορεις να παρεις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

να πας η ίδια να συναντησεις κάποιους γιατρους και να επιλέξεις, μη βασιστεις στη γνώμη τρίτων. καλά κάνεις και το σκεφτεσαι απο τώρα (εγώ δεν προννόησα και έχω αλλάξει 3 παιδιατρους μέχρι τωρα).

κάνε μια λίστα με ερωτήσεις από πριν για να μην ξεχάσεις εκείνη την ώρα και βάλε προτεραιότητες στα κριτήριά σου (πχ εγώ στην αρχή το οικονομικό δεν το ειχα στα κριτήρια και πήγα σε έναν ιδιώτη όπου πλήρωνα τα πάντα επισκεψεις -φάρμακα- εμβόλια, μέ ενα παιδι που δεν αρρωσταινε και συχνά ήταν όλα οκ, με το δευτερο όμως και με ιώσεις και με ακριβά φάρμακα κτλ, δεν εβγαινα πέρα με τίποτα και αναγκάστικα να αλλάξω, το δεύτερο παιδίατρο τον άλλαξα γιατι πρέπει να έπερνε τρελλά λεφτά απο τις φαρμακευτικές :mad::x, με το παραμικρό αντιβίωση και μάλιστα απο τις ακριβες:mad::-x μα να πληρώνω τριαντάρια συμμετοχή σε φάρμακα???:evil:) Ο τρίτος παιδίατρος δεν απαντά στα τηλέφωνα άμεσα:rolleyes:, βέβαια δεν με πολυπειράζει γιατι τα παιδια μου ειναι μεγάλα και δεν νομιζω να μυτύχει κάτι που να μην ξερω να αντιμετωπίσω απ μονη μου, αλλά αν ειχα βρεφάκι θα ήταν μεγάλο πρόβλημα.

Έρευνα αγοράς και καλό ξεκαθάρισμα απο την αρχή.

ίσως σου φανεί χρήσιμο το λινκ

http://www.ika.gr/gr/infopages/opadoaee_docs.cfm

είναι οι γιατροι του οπαδ που έχουν υπογραψει σύμβαη με το ικα και δεχονται στα ιατρεια τους ασφαλισμενους του ικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια καλησπερα. Οσο πλησιαζει ο καιρος για να γεννησω τοσο πιο πολυ με αγχωνει η ευρεση καταληλου παιδιατρου. ... Εσεις πως τον επιλεξατε? Μπορεις να τον επισκεφτεις να του μιλησεις πιο πριν? και αν ναι τι νομιζεται οτι πρεπει να ρωτησω .....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. Οσο πλησιαζει ο καιρος για να γεννησω τοσο πιο πολυ με αγχωνει η ευρεση καταληλου παιδιατρου. ... Εσεις πως τον επιλεξατε? Μπορεις να τον επισκεφτεις να του μιλησεις πιο πριν? και αν ναι τι νομιζεται οτι πρεπει να ρωτησω .....

 

 

καλημέρα χρόνια πολλά και με το καλό το μπεμπεκάκι σου!!!

εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον επισκεφτείς να μιλήσετε για να δεις αν σου κάνει σαν άνθρωπος και τα πιστεύω του!!! ρώτα τον για τον θηλασμό να δεις αν είναι υπέρ ή κατά, πότε πρέπει να τον φέρεις αφού γεννήσεις και΄γενικώς ότι απορία έχεις και ας σου φαίνονται αρχικά χαζούληκες ερωτήσεις ποτέ να μην ντραπείς!!! εγώ στην πρώτη μου κόρη που είχαμε και τα θεματάκια μας είχα πάει στο ικα και μπήκα χωρίς ραντεβού και της μίλησα και μου άρεσε πολύ και ότι μου είπε και όπως μου το είπε. και αυτό μου είχε κάνει εντύπωση ήταν που μου είπε ότι θα έρθει στο σπίτι τις πρώτες επισκέψεις έχει ιατρείο αλλά μου είπε δεν χρειάζετε να πληρώνω επισκέψεις μπορώ να πηγαίνω και στο ίκα σε αυτήν. αυτό με κέρδισε και ας μην πηγαίνω στο ικα!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. Οσο πλησιαζει ο καιρος για να γεννησω τοσο πιο πολυ με αγχωνει η ευρεση καταληλου παιδιατρου. ... Εσεις πως τον επιλεξατε? Μπορεις να τον επισκεφτεις να του μιλησεις πιο πριν? και αν ναι τι νομιζεται οτι πρεπει να ρωτησω .....

 

Καλημέρα και με το καλό ένα ζωηρό υγιέστατο μωράκι!!!

Να τσεκάρεις αν σου κάνει σαν άνθρωπος όπως πολύ σωστά αναφέρει η παραπάνω κοπέλα.Αν σκοπεύεις να θηλάσεις να ξέρεις ότι θα είναι υπέρμαχος,γιατί είναι πολύ σημαντικό κομμάτι.Να θέσεις θέμα άμεσης ανταπόκρισης(δηλ. να ξέρεις ότι οποιαδήποτε ώρα και μέρα θα τον/την βρίσκεις στο τηλέφωνο και θα ανταποκρίνεται).Να είναι σχετικά κοντά στο σπίτι σας.Να έρθει στις πρώτες επισκέψεις στο σπίτι και να έχει αυτήν την δυνατότητα αν την/τον χρειαστείς στο σπίτι στο μέλλον.Να μάθεις τις χρεώσεις της/του.

Επίσης εμένα δουλεύει και στο ΙΚΑ και πολλές φορές που την χρειάστηκα άμεσα την βρήκα να εφημερεύει στο παιδιατρικό του ΙΚΑ και πήγαινα εκεί δωρεάν και τρελές βραδυνές ώρες...

Ρώτα για τα εμβόλια,αν τα γράφει στο ταμείο σας,δεν είμαι σίγουρη ότι όλοι οι γιατροί έχουν αυτή την δυνατότητα ή θα πρέπει να τα πληρώνεις και είναι πανάκριβα!

Άντε με το καλό!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν γεννηθηκε το παιδι μου επελεξα την παιδιατρο που ξεραμε και απο τα ανηψια μου. και υπερμαχος του θηλασμου ηταν και ευκαιρη στο τηλεφωνο και απο ολα..... μονο που τελικα οπως αποδειχθηκε δεν ηταν οσο καταρτισμενη θα επρεπε σε θεματα αναπτυξης, που ειναι και το πιο σημαντικο για μενα πλεον. το παιδι μου ειχε υποτονια και αυτη μου ελεγε οτι ολα τα παιδακια δεν ειναι το ιδιο και μπλα μπλα μπλα. χασαμε πολυτιμο χρονο εξαιτιας της. μεχρι που τυχαια βρηκα την δευτερη παιδιατρο μας η οποια σε 5 λεπτα ειδε οτι δεν ειδε η αλλη σε ενα χρονο και με την καθοδηγηση της σηκωθηκε το παιδακι μου στα ποδια του

 

με λιγα λογια εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει να ταιριαζουμε σαν ανθρωποι ή να μου κανει "κλικ". με ενδιαφερει να ειναι καταρτισμενος επιστημονας και φυσικα ενημερος για τα πάντα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να πάρεις συστάσεις από γνωστούς, αν έχουν να σου προτείνουν κάτι, και μετά να επισκεφτείς ένα δυο, για να δεις ποιος σου κάνει. Επίσης πρεπει να δεις αν υπάρχει καποιο ταμείο και θελεις να είναι συμβεβλημένονος ο γιατρός με το ταμείο σου. Να σου κάνει φυσικά σαν άνθρωπός, να δεις οπως είπαν οι κοπέλες αν είναι υπερ του θηλασμού, αν είναι διαθεσιμος ολες τις ώρες, να είναι κοντα΄στο σπίτι σου (και να μπορείς να παρκάρεις στην περιοχή).

Βεβαια τα περισσότερα πράγματα τα βλεπουμε στην πράξη, οπότε ό,τι και να επιλέξεις, να έχεις τα ματια σου ανοιχτά.

Εγώ διαλεξα μια συμβεβλημένη παιδίατρο και όταν ήρεθε πρώτη επίσκεψη σπίτ με ρώτησε αν θηλάζω. Της απάντησα ναι και μου λέει "Μπραβο κοπέλα μου, είναι το καλύερο πράγμα που μπορείς να κάνεις". Με κέρδισε αμέσως. βεβαια με τον καιρό είδαμε ότι πάντα ήταν εκεί όταν την χρειαστήκαμε, ακόμα και τον δεκαπενταυγουστο που ο μικρός έκανε αλλεργια σηκωσε το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. Οσο πλησιαζει ο καιρος για να γεννησω τοσο πιο πολυ με αγχωνει η ευρεση καταληλου παιδιατρου. ... Εσεις πως τον επιλεξατε? Μπορεις να τον επισκεφτεις να του μιλησεις πιο πριν? και αν ναι τι νομιζεται οτι πρεπει να ρωτησω .....

 

Εγώ τον επισκέφτηκα στον όγδοο μήνα. Πήγαμε μαζί με τη φίλη που μου τον σύστησε.

Τον ρώτησα πότε πρέπει να δει το νεογέννητο, όταν γεννούσα με το καλό.

Ήταν πολύ καλός και συζητήσιμος (πολύ σημαντικό για μια μανούλα πελαγωμένη και αγχωμένη).

Πρέπει να βρεις πριν γεννήσεις παιδίατρο, να έχεις καταλήξει τουλάχιστον σε έναν. Τις πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι θα είσαι πελαγωμένη, να μην έχεις και αυτό το άγχος.

Ίσως χρειαστεί να τον ρωτήσεις κάτι, να έχεις το τηλεφωνό του κάπου πρόχειρα.

Καλές γιορτές και μια καλή γέννα σου ευχομαι.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...