Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑ


basil

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε φάση αναμονής μετά από εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα και όπως καταλαβένετε κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα..έχω ελαττώσει σημαντικά το τσιγάρο και καπνίζω γύρω στα 10 την ημέρα όμως δεν μπορώ να το κόψω τελείως διότι η αγωνία μου είναι τεράστια και η μέρα δεν περνάει.

Στην πρώτη εξωσωματική που είχα κάνει δεν κάπνιζα καθόλου αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά..λέτε να επηρεάζω άσχημα την εμφύτευση του εμβρύου που καπνίζω?

 

Σας ευχαριστώ για την γνώμη και την βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα,

Βρίσκομαι σε φάση αναμονής μετά από εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα και όπως καταλαβένετε κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα..έχω ελαττώσει σημαντικά το τσιγάρο και καπνίζω γύρω στα 10 την ημέρα όμως δεν μπορώ να το κόψω τελείως διότι η αγωνία μου είναι τεράστια και η μέρα δεν περνάει.

Στην πρώτη εξωσωματική που είχα κάνει δεν κάπνιζα καθόλου αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά..λέτε να επηρεάζω άσχημα την εμφύτευση του εμβρύου που καπνίζω?

 

Σας ευχαριστώ για την γνώμη και την βοήθειά σας...

 

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει μέχρι τη χοριακή δεν κάνει να καπνίζεις.

Δεν κάνεις και λίγα 10 τσιγάρα είναι μισό πακέτο!!!!!Ρώτησε το γιατρό σου!!!

Καλή επιτυχία να έχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν ξερω αν κανει κακο αλλα και ο δικος μου ο γιατρος μου ειχε πει να μην καπνιζω καθολου.

Κρατηθηκα και εκανα μονο ενα τσιγαρο..

Καλη επιτυχια σου ευχομαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επεμβαίνω στο θέμα σας, παρόλο που δεν ανήκω εδώ και δεν γνωρίζω αν κάνει ή όχι, απλά ήθελα να σας πώ διαβάζοντας το θέμα σας, ότι μπορείτε να αποφύγετε, κάντε το. το ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείς να καπνίσεις γιατί και εγώ κάπνιζα αλλά ιδίως εσείς που δίνεται και τόοοοοσα πολλά λεφτά για να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά, είναι κρίμα... κάντε λίγο υπομονή γιατί το άγχος δεν φεύγει με το τσιγάρο, φεύγει με τα καλά νέα που περιμένετε και σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να είναι τα καλυτερότερα που είχατε ever!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλοι οι γιατροι συστήνουν για την περίοδο της εμβριομεταφορας και ως την χοριακη να μην καπνίζεις. Τωρα θα μου πεις σε μια κανονική καπνίστρια τι μπορει να κανει μια αποχή 30 ημερών ειναι ενα ερώτημα.

 

Εγω θα τα έθετα γενικότερα. Το ζευγάρι που ειναι στην κατηγορία των υπογόνιμων, θα πρεπει υποχρεωτικά να κόψει το τσιγάρο . Και οι 2 ! Δεν νοείται να προσπαθείς με εξωσωματικη να κυνηγάς τα ποσοστα πόντο πόντο και να καπνίζεις! Το κάπνισμα εχει δραματική επίπτωση σε ενα υπογόνιμο ζευγάρι.

 

Οπότε τα ερωτήματα αν κανει να καπνίζω μερικά τσιγάρα κατα την διαρκεια της εμβρυομεταφορας ειναι για εμενα τελειως ακυρα. Καταλαβαίνω την δυσκολία στους καπνιστές. Αλλα οταν κανεις τόσες θυσίες για να κανεις ενα παιδι, το θεωρω ιδιαίτερα εγωιστικό να λες δεν μπορω να κόψω το κάπνισμα , για οποιονδήποτε λόγο.

 

Επισης αυτα τα θέματα και τα ερώτηματα ειναι κάπως...δλδ τι ρωτάμε αν κανει κακο το κάπνισμα στην διαδικασια της σύλληψης? και αν σου πει κάποιος δεν βαριέσαι κανά και κανά τσιγαράκι δεν τρεχει τπτ, θα πεις οκ αφου το γράφουν και στο Ίντερνετ ειμαι καλυμμένη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Κι εμενα μου ειπε ο γιατρος να το σταματησω οταν εκανα την εμβρυομεραφορα και κατεληξα να το κοψω 2 μηνες παρολο που τελεικα δεν εμεινα εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συγνωμη τωρα...αλλα τι συζηταμε... φυσικα και κανει κακο, τ ξρω οτι δεν σ αρεσει που τοβλεπεις γρμμενο αλλα ναι και το ενα και τα δυο και τα τρια καιολοκληρο πακετο κακο κανει.. Σε ολες τις φασεις τις ζωης σου οχι μονο τωρα. Αλλα αφου προσπαθεις τοσο (εκανα κι εγω εξωσωματικη) και με αυτο τον τροπο οφειλεις στον εαυτο σου να το σταματησεις.

Και για να μη βιαστεις να πεις οτι οταν εισαι εξω απτο χορο μπορεις να μιλας και να δινεις συμβουλες με ευκολια, να σου πω οτι ημουν καπνιστρια απτα 16 μου και το εκοψα πριν καν αρχισω προσπαθεες για παιδακι, δεν θ το βαλω και σε εναν οργανισμο μη καθαρο..και ο συζυγοσ μου χρονια καπνιστης, περιπου 20 το εκοψε με δυσκολια τις 3 πρωτες μερες. Ολα μπορουν να γινουν, ειναι τοσο το κακο που κανει που δεν θα πρεπε να το διαχωριζουμε στι μερες προσπαθειας για εξωσωματικη και στις υπολοιπες του χρονου..

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

συμφωνα με σοφακι απολυτα απλα ειναι αρκετα δύσκολο

εγω προσπαθω να το κοψω απο τωρα που θα ξεκινησω το μαρτη την πρωτη εξωσωματικη και ελπιζω να μη το βαλω ποτε στο στομα μου, ειμαι 5η μερα χωρις φοβαμαι ομως οτι αναπόφευκτα θα παρω καποια κιλα γ..... ο😣

ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες που προσπαθουν να το κοψουν απλα θελει επιμονη και να σκεφτεσαι το μωρακι που θελεις να αποκτησεις πρεπει να εχει ευχαριστο περιβάλλον στη μητρα

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω που ειμαι μανιωδης καπνιστρια. Το τσιγαρο ειναι απο τους χειροτερους εχθρους μας. Οχι τωρα που εισαι στην εμβρυομεταφορα... Αλλωστε λενε πως υπαρχει και η εμβρυακη αμνησια.... Το εμβρυο δεν αναγνωριζει κανενα κινδυνο τις πρωτες 40 μερες της ζωης του καθως η φυση εχει προνοησει να το προφυλαξει αυτες τις πρωτες 40 μερες καθως υπο φυσιολογικες συνθηκες η γυναικα δεν θα γνωριζε οτι ειναι εγκυος.... Και ουτε βεβαια και τα λεφτα που δινεις για την εξωσωματικη ειναι κινητρο.... Το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι ειναι πως τωρα που αποφασισες να γινεις μητερα... πρεπει να αρχιζεις να φροντιζεις τον εαυτο σου για να σε εχει για πολλα χρονια το παιδακι σου που θα φερεις στη ζωη.... Νομιζω πως ειναι περισσοτερο θεμα αλλαγης τροπου ζωης. Για την ιστορια εγω σε ολες μου τις εμβρυομεταφορες το ειχα κοψει το ρημαδι αλλα καμια δεν μου εκατσε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να πω και εγω που ειμαι μανιωδης καπνιστρια. Το τσιγαρο ειναι απο τους χειροτερους εχθρους μας. Οχι τωρα που εισαι στην εμβρυομεταφορα... Αλλωστε λενε πως υπαρχει και η εμβρυακη αμνησια.... Το εμβρυο δεν αναγνωριζει κανενα κινδυνο τις πρωτες 40 μερες της ζωης του καθως η φυση εχει προνοησει να το προφυλαξει αυτες τις πρωτες 40 μερες καθως υπο φυσιολογικες συνθηκες η γυναικα δεν θα γνωριζε οτι ειναι εγκυος.... Και ουτε βεβαια και τα λεφτα που δινεις για την εξωσωματικη ειναι κινητρο.... Το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι ειναι πως τωρα που αποφασισες να γινεις μητερα... πρεπει να αρχιζεις να φροντιζεις τον εαυτο σου για να σε εχει για πολλα χρονια το παιδακι σου που θα φερεις στη ζωη.... Νομιζω πως ειναι περισσοτερο θεμα αλλαγης τροπου ζωης. Για την ιστορια εγω σε ολες μου τις εμβρυομεταφορες το ειχα κοψει το ρημαδι αλλα καμια δεν μου εκατσε....

 

ετσι ειναι αλλαγη τροπου ζωης, εγω απο τοτε που εμαθα οτι η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος αρχισα να αλλαζω τις συνηθειες στη διατροφη και το τσιγαρο πλεον δεν μου λειπει... πιεστηκα στην αρχη αλλα τωρα μια χαρα:grin:D

τωρα βεβαια ανεβηκα ζυγαρια και εχω παρει 2κιλα:oops: μπορει να ειναι λόγο γο εορτών :wink:

λενιλενα αφου το ειχες κόψει για ενα διαστημα δεν μπορουσες και να το κοψεις τελειως;

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλλαγη τροπου ζωης, εγω απο τοτε που εμαθα οτι η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος αρχισα να αλλαζω τις συνηθειες στη διατροφη και το τσιγαρο πλεον δεν μου λειπει... πιεστηκα στην αρχη αλλα τωρα μια χαρα:grin:D

τωρα βεβαια ανεβηκα ζυγαρια και εχω παρει 2κιλα:oops: μπορει να ειναι λόγο γο εορτών :wink:

λενιλενα αφου το ειχες κόψει για ενα διαστημα δεν μπορουσες και να το κοψεις τελειως;

 

Γιατι ειμαι χαζη! Γι' αυτο. Ή εχω τασεις αυτοκαταστροφης...

Ωρες- ωρες λεω βρε ποσο χαζη ειμαι που μπορεσα να παρω αποφαση να τρυπιεμαι καθημερινα ή να κοψω τον καφε ή να τρωω ψαρι που το σιχαινομαι και δεν μπορω να παρω αποφαση να κοψω το ρημαδι! Ειμαι σε καλο δρομο ομως... Πλεον κανω 5 την ημερα και πιστευω πως απο τον γεναρη θα το χω κοψει το παλιοκουτσουρο...

Τα κιλα ειναι το τελευταιο που με απασχολει... Ουτε και σενα μην σε απασχολει 5 πανω 5 κατω ειναι το λιγοτερο αφου βρηκες την υγεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαι χαζη! Γι' αυτο. Ή εχω τασεις αυτοκαταστροφης...

Ωρες- ωρες λεω βρε ποσο χαζη ειμαι που μπορεσα να παρω αποφαση να τρυπιεμαι καθημερινα ή να κοψω τον καφε ή να τρωω ψαρι που το σιχαινομαι και δεν μπορω να παρω αποφαση να κοψω το ρημαδι! Ειμαι σε καλο δρομο ομως... Πλεον κανω 5 την ημερα και πιστευω πως απο τον γεναρη θα το χω κοψει το παλιοκουτσουρο...

Τα κιλα ειναι το τελευταιο που με απασχολει... Ουτε και σενα μην σε απασχολει 5 πανω 5 κατω ειναι το λιγοτερο αφου βρηκες την υγεια σου...

 

χαχα χαχα:lol::lol::lol:

εχεις δικιο χαλάλι τα κιλα μπροστά στην υγεια!!!

μπραβο για τη μείωση σύντομα θα λες "τι αηδια, πως το εκανα αυτο"

και εγω το ειχα ελάττωση μετα κρυωσα οποτε δεν καπνισα και μετα ειπα να η ευκαιρια!!!

πως εκοψες το καφε ειναι κατι που νομίζω δεν θα κοψω ποτε και το αλατι επισης:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...