Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ Η Α-ΤΕΣΤ?????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΕΙΜΑΙ 33 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ 17Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

 

ΤΗΝ 12Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΑ 1 χιλ.

 

ΤΟ PAPP-A ΕΧΕΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ :

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΑΡΝΗΤΙΚΟ

ΚΙΝΔΥΝΟΣ DOWN : 1/20655 (ΟΡΙΟ ΘΕΤΙΚΟΥ < 1/300)

ΚΙΝΔΥΝΟΣ DOWN ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΓΚΥΟΥ : 1/578

 

ΤΗΝ 16Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ (ΔΥΣΤΥΧΟΣ) Α-ΤΕΣΤ....

 

ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΑ ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ

 

ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ:

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΕΤΙΚΟΣ

ΚΙΝΔΥΝΟΣ DOWN : 1/150 (cut off < 1/250 στον τοκετο)

ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΒΝΣ : 1/500

 

ΣΧΟΛΙΑ: Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΣΥΜΦΩΝΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΓΚΥΟΥ 1/577

 

ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ BPD Η ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΒΝΣ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΔΙΣΧΙΔΗ ΡΑΧΗ.

 

 

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΑΝΥΣΥΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΜΝΙΟ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ.

 

?????????

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα ο γιατρός μου δεν με άφησε να κάνω Α-ΤΕΣΤ αν και το το ζήτησα. Συγκεκριμένα μου είπε "και αν το a-test δείξει κάτι ενώ η αυχενική ήταν μια χαρά γιατί να μπούμε σε διαδικασία αμφισβήτησης της αυχενικής καθώς είναι μακράν καλύτερη και πιο εξελιγμένη μέθοδος από το α-τεστ;". Και δεν την έκανα καθόλου!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα καλά αποτελέσματα της αυχενικής και άσε το a-test, που κι εμένα μόνο σε μπελάδες με είχε βάλει. Είναι μια ανόητη στατιστική εξέταση, που τις περισσότερες φορές βγάζει υψηλή επικινδυνότητα. Στην Ευρώπη σχεδόν το έχουν καταργήσει γιατί δεν είναι φερέγγυο. Μήπως ξεκίνησες την εγκυμοσύνη σου με αποκόλληση; Γιατί σ'αυτές τις περιπτώσεις το a-test πολύ συχνά βγαίνει θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ζήτησα από το γιατρό μου να κάνω PAPP-A γιατί κάπου το διάβασα και μου απάντησε ότι είναι πολύ ξεπερασμένη μέθοδος. Μετά την αυχενική διαφάνεια θα κάνουμε κανονικά τη β-επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα καλά αποτελέσματα της αυχενικής και άσε το a-test, που κι εμένα μόνο σε μπελάδες με είχε βάλει. Είναι μια ανόητη στατιστική εξέταση, που τις περισσότερες φορές βγάζει υψηλή επικινδυνότητα. Στην Ευρώπη σχεδόν το έχουν καταργήσει γιατί δεν είναι φερέγγυο. Μήπως ξεκίνησες την εγκυμοσύνη σου με αποκόλληση; Γιατί σ'αυτές τις περιπτώσεις το a-test πολύ συχνά βγαίνει θετικό.

 

 

Ναι ειχα δυο φορες στην αρχη μικρη αποκολληση (με αρκετες ημέρες καφε υγρων).

 

Παντως βαση του PAPP-A και ο γιατρος μου ειπε πως δεν θέλει να κάνω καμία αλλη εξέταση (χαρακτηριστικά μου είπε πως αν ήσουνα κόρη μου δεν θα σε εβαζα να κάνεις τίποτα άλλο)

αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον β-επιπέδου δεν θα το βρουν?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και θα το βρουν! Άσε το a-test, μάλλον σου βγαίνει υψηλό το ποσοστό λόγω αποκολλήσεως! Η αυχενική είναι πολύ πιο φερέγγυα και φυσικά θα κάνεις μετά τη Β' επιπέδου που δείχνει πολύ μεγάλο ποσοστό, αν ο μη γένοιτο, υπάρχει πρόβλημα. Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!

Γράφω εδώ μιας και ειναι το θέμα, ελπίζοντας να λαβω απαντήσεις!

 

Και εγω όπως η κοπέλα που άνοιξε το θεμα, είχα μια άριστη αυχενικη. Την 17η εβδομάδα έκανα Α-τεστ και βγήκε οριακό. Δηλαδή με όριο το 1/250 είχα 1/290.

Ο γιατρός μου μου είπε να μην ασχοληθώ, και να κάνω την β επιπέδου. Η υπερηχολογος ( που μου έκανε και την αυχενικη και το α τεστ) στην ιδέα της αμνιοπαρακεντησης γελάει, με την έννοια οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος. Και οτι θα τα πούμε στην β επιπέδου.

 

Διαβάσω οτι το α-τεστ πολλές κοπέλες δεν το έκαναν, εσείς το κάνατε; Εχετε ακούσει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το Α Τεστ ανήκει στο παρελθόν εδώ και πολύ καιρό και μου κάνει εντύπωση πώς ακόμη γίνεται. Μην δίνεις καμία σημασία, έχουν απόλυτο δίκιο οι γιατροί σου και με μια άριστη αυχενική να περιμενεις ότι θα έχεις και άριστη β' επιπέδου, είναι αλληλένδετα αυτά τα δύο. Μου το είχε πει ο δικός μου γιατρός που είχε και πιστοποίηση. Εχεις ένα υγιέστατο μωράκι, με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το Α Τεστ ανήκει στο παρελθόν εδώ και πολύ καιρό και μου κάνει εντύπωση πώς ακόμη γίνεται. Μην δίνεις καμία σημασία, έχουν απόλυτο δίκιο οι γιατροί σου και με μια άριστη αυχενική να περιμενεις ότι θα έχεις και άριστη β' επιπέδου, είναι αλληλένδετα αυτά τα δύο. Μου το είχε πει ο δικός μου γιατρός που είχε και πιστοποίηση. Εχεις ένα υγιέστατο μωράκι, με το καλό.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

Αγχωθηκα πολυ, αλλα είδα οτι πολλές κοπέλες δεν την εχουν κανει. Αν δεν την είχα κανει και εγω θα είχα παραμένει στην αυχενικη που ήταν άψογη.

Σήμερα εχω ηρεμήσει, αμνιο με δική μου πρωτοβουλία δεν κάνω, αν μου το πρότειναν οι γιατροι ναι αλλα τωρα δεν μπορω να παρω αυτή την απόφαση.

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση!

Αγχωθηκα πολυ, αλλα είδα οτι πολλές κοπέλες δεν την εχουν κανει. Αν δεν την είχα κανει και εγω θα είχα παραμένει στην αυχενικη που ήταν άψογη.

Σήμερα εχω ηρεμήσει, αμνιο με δική μου πρωτοβουλία δεν κάνω, αν μου το πρότειναν οι γιατροι ναι αλλα τωρα δεν μπορω να παρω αυτή την απόφαση.

Σε ευχαριστω πολυ!

 

 

Κι εγώ το ίδιο έπαθα ακριβώς. Άριστη αυχενική - χάλια αιματολογική :-(. Το ίδιο μου'πε κι ο γιατρός αλλά επειδή επέμενα για τροφοβλάστη μου είπε να πάω για Α τεστ κ βλέπουμε. Κι εκείνος μου'πε ότι μάλλον είναι θέμα εργαστηρίου και να μη δώσω σημασία αφού ο υπέρηχος ήταν άψογος. Το άγχος βέβαια παρέμεινε. είδωμεν...

4aMNp3.pngfA7Ap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το ίδιο έπαθα ακριβώς. Άριστη αυχενική - χάλια αιματολογική :-(. Το ίδιο μου'πε κι ο γιατρός αλλά επειδή επέμενα για τροφοβλάστη μου είπε να πάω για Α τεστ κ βλέπουμε. Κι εκείνος μου'πε ότι μάλλον είναι θέμα εργαστηρίου και να μη δώσω σημασία αφού ο υπέρηχος ήταν άψογος. Το άγχος βέβαια παρέμεινε. είδωμεν...

 

Οχι, εμένα αυχενικη και Papp a βγήκαν άψογες. Δλδ και οι αιματολογικες του α τριμήνου πολυ καλές. Κάναμε α τεστ, και βγήκε αρνητικο, πανω απ τα φυσιολ. Ορια. Αλλα Με έπιασε πανικός γιατι δεν ήταν όπως τα περίμενα, ο γιατρός και ο υπερηχολογος μου είπαν οτι ιατρικως δεν με παραπέμπουν να κάνω τίποτα.

Αποφάσισα να μην κάνω τίποτα μεχρι την β επιπέδου! Εύχομαι να ειναι ολα καλα!

Ελπίζω και σε σένα να ειναι ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 7 months later...

Καλησπέρα ! Έκανα αυχενική στην 12η βδομάδα και βγήκε πολύ καλή, όμως θα κάνω και Α-test μόλις συμπληρώσω την 17η όπως μου είπε και ο γιατρός μου. Τον εμπιστεύομαι πλήρως, όμως διάβασα ότι το A-test ουσιαστικά έχει αντικατασταθεί από την αυχενική. Θα κάνει και καμία αλλη ή ειμαι η μόνη ?! :roll:

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα και εγω εκανα αυχενικη στη 12η βδομαδα και ολα ειχαν βγει τελεια και γυρω στις 4νοεμβρη εχω να κανω και την Ατεστ ο γιατρος μου ειναι πολυ σχολαστικος και αυτο ειναι που μου αρεσει γιατι θυμαμαι μου ειχε πει χαρακτηριστικα στην τελευταια επισκεψη οτι"μωρακι θα φερουμε στο κοσμο ας ειμαστε προσεκτικοι" για μενα καθε εξεταση καλοδεχουμενη ειναι γιατι θα ξανααπολαυσω και τον μπεμπη μου! !!!!:lol::lol:

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα και εγω εκανα αυχενικη στη 12η βδομαδα και ολα ειχαν βγει τελεια και γυρω στις 4νοεμβρη εχω να κανω και την Ατεστ ο γιατρος μου ειναι πολυ σχολαστικος και αυτο ειναι που μου αρεσει γιατι θυμαμαι μου ειχε πει χαρακτηριστικα στην τελευταια επισκεψη οτι"μωρακι θα φερουμε στο κοσμο ας ειμαστε προσεκτικοι" για μενα καθε εξεταση καλοδεχουμενη ειναι γιατι θα ξανααπολαυσω και τον μπεμπη μου! !!!!:lol::lol:

 

Συμφωνώ και γω ! Αφού το λέει ο γιατρούλης, κακό σίγουρα δεν κάνει :) Απλά μου έκανε εντύπωση, νόμιζα ότι δε θα την κάνει καμία άλλη. Και γω για 4/11 έχω ραντεβου για το a-test! :D

 

Με το καλό το αγοράκι σου μουσίτσα !! :)

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και γω ! Αφού το λέει ο γιατρούλης, κακό σίγουρα δεν κάνει :) Απλά μου έκανε εντύπωση, νόμιζα ότι δε θα την κάνει καμία άλλη. Και γω για 4/11 έχω ραντεβου για το a-test! :D

 

Με το καλό το αγοράκι σου μουσίτσα !! :)

 

Καλημερα!!!αποτι βλεπω μαζι ειμαστε!!ποτε εχεις ΠΗΤ? ??εσυ κοριτσακι???να σου ζησει και σενα!!!!!:-P

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!αποτι βλεπω μαζι ειμαστε!!ποτε εχεις ΠΗΤ? ??εσυ κοριτσακι???να σου ζησει και σενα!!!!!:-P

 

Καλημέρα! ΠΗΤ 14/4, δεν ήταν απόλυτα σαφές στον προηγούμενο υπέρηχο το φύλο αλλά μάλλον κοριτσάκι! Καλη εγκυμοσύνη και με το καλό τα απριλιατικα μωρακια μας!!

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το α-τεστ ειναι μια εξεταση που γινεται με απλή αιμοληψία (Στελλα Βα, εκλεισες ραντεβου για αιμοληψια:?:) επίσης δικαιολογείται από τα ταμεία και πληρωνεις ενα πολύ μικρό ποσό (καπου 10-11 ευρώ), οπότε δεν χρειάζεται να πάρει κανεις καμια μεγάλη και σοβαρη απόφαση για να το κανει. Το κάνει κι ετσι για να βρίσκεται (από τη στιγμή που πράγματι δεν προσφέρει κατι σοβαρο πλεον η εξεταση, εν οψει της αυχενικής). Το βασικο ειναι να ξερει πώς να το διαβασει ο γιατρος, γιατι κι αυτο που γραφτηκε οτι ειπε ο γιατρος ότι αν η αυχενική δειξει χ και το α-τεστ ψ θα μπουμε σε διαδικασια αμφισβητησης, δεν δικαιολογειται από έναν γιατρό!Να μου πεις δεν θεωρω αξιοπιστη την εξεταση, ναι, αλλα να πεις οτι δεν την κανω γιατι μπορει να μπω σε διαδικασια αμφισβητησης, τι θελει να πει ο ποιητης?Αν η εξεταση ειναι αξιολογη, βεβαιως και να μπεις σε διαδικασια αμφισβητησης και να το ψαξεις παραπανω!

Πάντως, αλλο το α-τεστ αλλο η παππ-α (που γινεται πακετο με την αυχενική και συνεκτιμώνται τα αποτελέσματά τους) και επίσης αλλο το να λεμε "αν υπάρχει κατι δεν θα φανει στη β' επιπέδου?" :cool: πρωτον γιατί ααααν υπάρχει κατι, καλο ειναι να ειναι γνωστο το νωρίτερο δυνατό και δευτερον γιατι δεν ειναι αυτο επιχειρημα να μην κανεις μια εξεταση

Link to comment
Share on other sites

Το α-τεστ ειναι μια εξεταση που γινεται με απλή αιμοληψία (Στελλα Βα, εκλεισες ραντεβου για αιμοληψια:?:) επίσης δικαιολογείται από τα ταμεία και πληρωνεις ενα πολύ μικρό ποσό (καπου 10-11 ευρώ), οπότε δεν χρειάζεται να πάρει κανεις καμια μεγάλη και σοβαρη απόφαση για να το κανει. Το κάνει κι ετσι για να βρίσκεται (από τη στιγμή που πράγματι δεν προσφέρει κατι σοβαρο πλεον η εξεταση, εν οψει της αυχενικής). Το βασικο ειναι να ξερει πώς να το διαβασει ο γιατρος, γιατι κι αυτο που γραφτηκε οτι ειπε ο γιατρος ότι αν η αυχενική δειξει χ και το α-τεστ ψ θα μπουμε σε διαδικασια αμφισβητησης, δεν δικαιολογειται από έναν γιατρό!Να μου πεις δεν θεωρω αξιοπιστη την εξεταση, ναι, αλλα να πεις οτι δεν την κανω γιατι μπορει να μπω σε διαδικασια αμφισβητησης, τι θελει να πει ο ποιητης?Αν η εξεταση ειναι αξιολογη, βεβαιως και να μπεις σε διαδικασια αμφισβητησης και να το ψαξεις παραπανω!

Πάντως, αλλο το α-τεστ αλλο η παππ-α (που γινεται πακετο με την αυχενική και συνεκτιμώνται τα αποτελέσματά τους) και επίσης αλλο το να λεμε "αν υπάρχει κατι δεν θα φανει στη β' επιπέδου?" :cool: πρωτον γιατί ααααν υπάρχει κατι, καλο ειναι να ειναι γνωστο το νωρίτερο δυνατό και δευτερον γιατι δεν ειναι αυτο επιχειρημα να μην κανεις μια εξεταση

 

Καλησπέρα ! Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την τελευταία σου φράση, οπωσδήποτε ααααν και όοοοο,τι υπάρχει, καλό είναι να το γνωρίζουμε το νωρίτερο δυνατόν. Άλλωστε, δεν ήμουν σε δίλημμα για το αν θα κάνω την εξέταση, απλώς μου έκανε εντύπωση που οι περισσότεροι γιατροί δεν την κάνουν. Και σε κάθε περίπτωση, ακόμη και προαιρετική να μου έλεγε ο γιατρός ότι ήταν σίγουρα θα την έκανα ! :)

Πράγματι, και γω διάβασα ότι το a-test είναι διαφορετική εξέταση, ανιχνεύεται μια συγκεκριμένη πρωτεΐνη που ανάλογα με τα ποσοστά της μπορεί να σχετίζεται με τρισωμίες ή με δισχιδή ράχη (είναι θέμα "ανάγνωσής" της από τον γιατρό, όπως είπες).

Ραντεβού όχι, δεν έχω κλείσει, σε καμία αιμοληψία δεν έχω κλείσει, εξάλλου στο επόμενο ραντεβού θα μου γράψει το παραπεμπτικό ο γιατρός.

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η Α τεστ δεν ειναι μονο αιμοληψια ειναι και υπερηχος μαζι οπου δεν ειναι σαν την ευχενικη διοτι σε αυτη την εξεταση μπορεις να διαπιστωσεις π.χ τη δισχυδη ραχη και αλλες ανωμαλιες που στην αυχενικη δεν φαινονται και να μην χρειαστει να περιμενεις αλλον εναμιση μηνα για τη β επιπεδου χρηματικα σε δημοσιο δεν ξερω να σου πω το κοστος στο ιασω που εκλεισα ομως κοστιζει 155ευρω ειμαι της αποψης παντως πως εφοσον εχεις τα μεσα να μαθεις οτι το μωρακι σου ειναι υγιεστατο 100% νωριτερα για μενα αξιζει να το κανεις!η αληθεια ειναι παντως πως δεν ειναι πολοι οι γιατροι που σε βαζουν να κανεις και αυχενικη και Α ΤΕΣΤ!:D

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η Α τεστ δεν ειναι μονο αιμοληψια ειναι και υπερηχος μαζι

Χρειαζεται να εχει πιστοποιηση ο γιατρος που θα στην κανει, σαν τους αλλους μεγαλους υπερηχους (αυχενική και β') ή μπορεί να την κανει καθε γυναικολογος?

Απ' ό,τι καταλαβα (επειδή ένα ειναι το μηχανημα των υπερηχων, δεν διαφοροποιείται σε καθε εξεταση;)), ειναι σαν να κανεις αλλον έναν μεγάλο υπερηχο, από εξειδικευμενο γιατρο, μεταξυ αυχενικής και β'

(δεν βαζω μεσα τις αιματολογικες του α-τεστ, αυτές ειναι οντως αλλες από το παππ-α).

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να εχει πιστοποιηση ο γιατρος που θα στην κανει, σαν τους αλλους μεγαλους υπερηχους (αυχενική και β') ή μπορεί να την κανει καθε γυναικολογος?

Απ' ό,τι καταλαβα (επειδή ένα ειναι το μηχανημα των υπερηχων, δεν διαφοροποιείται σε καθε εξεταση;)), ειναι σαν να κανεις αλλον έναν μεγάλο υπερηχο, από εξειδικευμενο γιατρο, μεταξυ αυχενικής και β'

(δεν βαζω μεσα τις αιματολογικες του α-τεστ, αυτές ειναι οντως αλλες από το παππ-α).

καλησπερα σκουντουφλα φανταζομαι πως πρεπει να εχει πιστοποιηση ο γιατρο σου για να στην κανει γιατι θελει ειδικες μετρησεις οπως και η αυχενικη!:wink:;-)

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το α-τεστ ειναι μια εξεταση που γινεται με απλή αιμοληψία (Στελλα Βα, εκλεισες ραντεβου για αιμοληψια:?:) επίσης δικαιολογείται από τα ταμεία και πληρωνεις ενα πολύ μικρό ποσό (καπου 10-11 ευρώ), οπότε δεν χρειάζεται να πάρει κανεις καμια μεγάλη και σοβαρη απόφαση για να το κανει. Το κάνει κι ετσι για να βρίσκεται (από τη στιγμή που πράγματι δεν προσφέρει κατι σοβαρο πλεον η εξεταση, εν οψει της αυχενικής). Το βασικο ειναι να ξερει πώς να το διαβασει ο γιατρος, γιατι κι αυτο που γραφτηκε οτι ειπε ο γιατρος ότι αν η αυχενική δειξει χ και το α-τεστ ψ θα μπουμε σε διαδικασια αμφισβητησης, δεν δικαιολογειται από έναν γιατρό!Να μου πεις δεν θεωρω αξιοπιστη την εξεταση, ναι, αλλα να πεις οτι δεν την κανω γιατι μπορει να μπω σε διαδικασια αμφισβητησης, τι θελει να πει ο ποιητης?Αν η εξεταση ειναι αξιολογη, βεβαιως και να μπεις σε διαδικασια αμφισβητησης και να το ψαξεις παραπανω!

Πάντως, αλλο το α-τεστ αλλο η παππ-α (που γινεται πακετο με την αυχενική και συνεκτιμώνται τα αποτελέσματά τους) και επίσης αλλο το να λεμε "αν υπάρχει κατι δεν θα φανει στη β' επιπέδου?" :cool: πρωτον γιατί ααααν υπάρχει κατι, καλο ειναι να ειναι γνωστο το νωρίτερο δυνατό και δευτερον γιατι δεν ειναι αυτο επιχειρημα να μην κανεις μια εξεταση

 

Το Α-τεστ είναι αιματολογική εξέταση 2ου τριμήνου που γίνεται σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με απλό υπερηχογράφημα την ίδια μέρα. Δεν χρειάζεται πιστοποίηση για το απλό υπερηχογράφημα ΑΛΛΑ χρειάζεται πιστοποίηση (διαφορετική από την πιστοποίηση της αυχενικής- είναι η συνήθης πιστοποίηση που ισχύει για όλες τις αιματολογικές εξετάσεις) για το εργαστήριο που θα αναλύσει το αίμα. ΔΕΝ διαβάζει ο γιατρός την εξέταση, αλλά βγαίνει αυτομάτως από το λογισμικό του εργαστηρίου που δίνει την πιθανότητα συνδρόμου Down και μερικές φορές και τρισωμίας 18 και δισχιδούς ράχης (όχι πάντα). Συνολικά έχει ευαισθησία της τάξης του 60% μόνο (σε σχέση με την αυχενική/ΡΑΡΡ-Α που έχει 95%).

Αν έχει γίνει αυχενική/ΡΑΡΡΑ στο 1ο τρίμηνο ΔΕΝ πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα και Α-τεστ στο 2ο τρίμηνο γιατί η μία ορμόνη του ΡΑΡΡΑ (η β-χοριακή) μετράται και στο Α-τεστ με αποτέλεσμα να ΜΗΝ γνωρίζουμε σε περίπτωση διαφορετικών αποτελεσμάτων τι ισχύει (ο γιατρός που ανέφερες παραπάνω έχει δίκιο).

Στην ιατρική δεν ισχύει ''τα κάνουμε όλα για μεγαλύτερη σιγουριά''...

Συνοπτικά στη σύγχρονη εποχή με την έλευση της αυχενικής/ΡΑΡΡΑ κάνουμε Α-τεστ ΜΟΝΟ στις γυναίκες που για κάποιο λόγο δεν πρόλαβαν να κάνουν αυχενική/ΡΑΡΡΑ.

Τέλος όσον αφορά στη συζήτηση "αν υπάρχει κατι δεν θα φανει στη β' επιπέδου?", η απάντηση είναι ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. Το Β επιπέδου (όπως και όλα τα υπερηχογραφήματα) δεν μπορούν εξ ορισμού να διακρίνουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες παρά μόνο ανατομικές ανωμαλίες.Αν υπαρχουν συγκεκριμένες ανατομικές αμωμαλίες αυξάνεται η πιθανότητα χρωμοσωμικης ανωμαλίας και κάνουμε αμνιοπαρακέντηση για να την αποκλείσουμε. Όμως η συχνότερη χρωμοσωμική ανωμαλία (το σύνδρομο Down) στο 66% των περιπτώσεων ΔΕΝ έχει ανατομικές ανωμαλίες ορατές υπερηχογραφικά. Με απλά λόγια ΜΟΝΟ το 1/3 των εμβρύων με Down θα έχουν κάτι στα υπερηχογραφήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει αυχενική/ΡΑΡΡΑ στο 1ο τρίμηνο ΔΕΝ πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα και Α-τεστ στο 2ο τρίμηνο γιατί η μία ορμόνη του ΡΑΡΡΑ (η β-χοριακή) μετράται και στο Α-τεστ με αποτέλεσμα να ΜΗΝ γνωρίζουμε σε περίπτωση διαφορετικών αποτελεσμάτων τι ισχύει (ο γιατρός που ανέφερες παραπάνω έχει δίκιο).

 

καλημερα και χρονια πολλα θα διαφωνησω μαζι σου και οι 2 εξετασεις ειναι θεμα στατιστικων θα το πω απλα για να μην παρεξηγηθω σκεψου τις εξετασεις σαν ενα διαδρομο διαλογης για πατατες το πρωτο σταδιο ειναι η αυχενικη διαφανεια οπου εχει καποια στανταρ και σου βγαζει το αποτελεσμα 1:60 (στο πρωτο τριμηνο) και η Α τεστ ειναι η δευτερη διαλογη (δευτερο τριμηνο) που βρισκει τις πιθανοτητες 1:200 αυτες οι 2 εξετασεις δεν αλληλοεπηρεαζονται απλα ουσιαστικα το ψαχνεις λιγο περισσοτερο,σαφως και δεν τα βρισκει ολα 100%οπως αλλωστε και η αυχενικη γιαυτο αλλωστε κανουμε και την β επιπεδου αργοτερα.πραγματι αυτη η εξεταση δεν ειναι απαραιτητη και δεν την κανουν ολοι οι γιατροι αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται γιατι δεν ειναι χρησιμη απαξ και εχει η αυχενικη.

 

φιλικα Αννα:)

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...