Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελει να σταματήσει... Ποια είναι η σωστή αποφαση?


Recommended Posts

εγώ πάλι είμαι της αντίθετης άποψης, ότι δηλ. σε αυτή την ηλικία δεν το καταπιέζουμε φοβερά το παιδί για να κάνει εξωσχολικές δραστηριότητες, αρκεί η εναλλακτική να είναι σωστή παιδαγωγικά και όχι το να περνάει το παιδί περισσότερες ώρες βλέποντας ταινίες ή παίζοντας παιχνίδια στον υπολογιστή.

Δίνουμε δηλ. άλλου είδους εναλλακτικές, πχ δεν πας μπαλέτο αλλά εργαστήρι ζωγραφικής, δεν πας κολυμβητήριο αλλά μπάσκετ κλπ

Όχι επειδή κάτι το ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβριο, πρέπει ντε και καλά να το φτάσουμε μέχρι τον Ιούνιο. Μιλάω πάντα για δραστηριότητες, όχι για τον σταθμό/προνήπιο κλπ φυσικά. Εκεί δεν γίνεται διαπραγμάτευση, το θεωρώ (δεν ξέρω πώς να το θέσω πιο κομψά) "καθήκον" του παιδιού στην ηλικία των 4 ετών και πιο μετά.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Οι εξωσχολικές δραστηριότητες (δεν αναφέρομαι στις ξένες γλώσσες) θα πρέπει να ευχαριστούν τα παιδιά και όχι να τα καταπιέζουν. Υποχρέωση τους είναι το σχολείο, στα υπόλοιπα θα πρέπει να τους δίνουμε τη δυνατότητα να επιλέξουν κάτι που τους αρέσει και τους ταιριάζει. Επίσης νομίζω ότι όπως και εμείς έτσι και τα παιδιά έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη και να επιλέξουν κάτι που τους αρέσει περισσότερο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ με πολλά πράγματα από όλες τις απαντήσεις.

Είναι γεγονός ότι όσο μεγαλώνουν τα παιδιά θα πρέπει σιγά σιγά να μάθουν ότι δε θα έχουν τόσο ελεύθερο χρόνο για τον εαυτό τους και θεωρώ ότι η κουβέντα που έκανες για να καταλάβει η μικρή σου πόσο σημαντικό είναι να φέρνουμε σε πέρας αυτά που αναλαμβάνουμε ήταν η τέλεια αρχή.

 

Έχουμε εστιάσει το θέμα στο ότι μπορεί το παιδί να κουράζεται και γι αυτό να μη θέλει να πηγαίνει στο μπαλέτο. Τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία, αποτελούν αστείρευτη πηγή ενέργειας. Δε νομίζω λοιπόν να είναι η κούραση το βασικό πρόβλημα. Οπότε, αλλάζω λίγο το θέμα, προσπαθώντας να μας κάνω να βρούμε ποιο είναι το βαθύτερο πρόβλημα.

 

Θέλετε να συνεχίσει η μικρή το μπαλέτο γιατί θα τη βοηθήσει πάρα πολύ με το πόδι της. Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να βρείτε τι άλλο μπορεί να την βοηθήσει. Ίσως κάποιο άθλημα, ή κάποιο άλλο ομαδικό πρόγραμμα. Το θετικό είναι, ότι στην εποχή μας υπάρχει μεγάλη ποικιλία, κυρίως για τα μικρά παιδιά. Ακόμα και η ενασχόληση με το θέατρο να μπορούσε να βοηθήσει.

 

Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί στη μικρή, μπορεί απλά να μην αρέσει το μπαλέτο. Να το βρίσκει βαρετό και ανούσιο.

 

Απ'την άλλη, μπορεί να μην της αρέσει αυτό το συγκεκριμένο τμήμα. Να μην την ενδιαφέρει η επαφή με τα υπόλοιπα παιδάκια αυτού του τμήματος ή να έχει μία καταπληκτική δασκάλα, με την οποία όμως, μπορεί να μην ταιριάζουν.

 

Μην αγχώνεστε, τα παιδιά βαριούνται εύκολα και είναι δύσκολο να τους τραβήξετε την προσοχή. Δοκιμάστε κάτι άλλο σιγά σιγά, χωρίς βέβαια να της εμφυσήσετε ότι το κάνετε επειδή η ίδια βαρέθηκε αυτό που κάνει τώρα. Προσπαθήστε σιγά σιγά μαζί της και θα δείτε ότι θα βρείτε τη χρυσή τομή. Ας κάτσει λίγο καιρό ακόμα στο μπαλέτο, μέχρι εσείς να βρείτε μία εναλλακτική. Δώστε της μία διωρία. Πείτε της ότι αν κάτσει μέχρι τα Χριστούγεννα και δεν αλλάξει γνώμη, τότε θα σκεφτείτε κάτι άλλο. Μην δείξετε ότι "οπισθοχωρείτε" στην "απαίτησή" της, αλλά ούτε ότι δε σκέφτεστε τη γνώμη της.

 

Σίγουρα, η επιλογή είναι δική της, αλλά από την στιγμή που αυτό θα την βοηθήσει να μην έχει κάποιο πρόβλημα με το πόδι της στο μέλλον, η απόφαση είναι δική σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...