Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωδείο - Σύστημα Robbie- Εντυπώσεις


Recommended Posts

Μας κάλεσαν από παράρτημα του Φιλιππου Νάκα, να κάνουμε δοκιμαστικό για το Robbie. Θα ήθελα τις εντυπώσεις και τις γνώμες σας αν όντως αξίζει τα χρήματά του?

 

Δεν το έχω δει ακόμη αλλά θεωρώ πως είναι πολλά λεφτά για τέτοιες εποχές. από την άλλη θέλω να αρχίσει η μικρούλα μου 1 έτους πια, να συμμετέχει σε πιο οργανωμένες δραστηριότητες. κυρίως γιατί βλέπω ότι στο σπίτι ότι κάνουμε γίνεται αποσπασματικά. π.χ παίζουμε ένα παιχνίδι, πριν τελειώσει το βαριέται, κάνει κάτι άλλο κ.α. Θα ήθελα να αρχίσει να καταπιάνεται με κάτι και να το πηγαίνει μέχρι τέλους, π.χ βάζω όλα τα τουβλάκια στις τρύπες και δενσταματώ όταν βάλω τα 4 πρωτα.

είναι υπερβολική απαίτηση αυτό για τέτοια ηλικία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μας κάλεσαν από παράρτημα του Φιλιππου Νάκα, να κάνουμε δοκιμαστικό για το Robbie. Θα ήθελα τις εντυπώσεις και τις γνώμες σας αν όντως αξίζει τα χρήματά του?

 

Δεν το έχω δει ακόμη αλλά θεωρώ πως είναι πολλά λεφτά για τέτοιες εποχές. από την άλλη θέλω να αρχίσει η μικρούλα μου 1 έτους πια, να συμμετέχει σε πιο οργανωμένες δραστηριότητες. κυρίως γιατί βλέπω ότι στο σπίτι ότι κάνουμε γίνεται αποσπασματικά. π.χ παίζουμε ένα παιχνίδι, πριν τελειώσει το βαριέται, κάνει κάτι άλλο κ.α. Θα ήθελα να αρχίσει να καταπιάνεται με κάτι και να το πηγαίνει μέχρι τέλους, π.χ βάζω όλα τα τουβλάκια στις τρύπες και δενσταματώ όταν βάλω τα 4 πρωτα.

είναι υπερβολική απαίτηση αυτό για τέτοια ηλικία?

 

Καλημέρα!!

Πρώτον πιστεύω ότι ναι ειναι υπερβολική η απαίτησή σου ;) Εξαρτάται βέβαια και απο το παιδι, η μεγάλη μου μια χαρά καθόταν να βάλει τα τουβλάκια, ο μικρός όχι.

 

Όσον αφορά το ωδείο, δεν ξέρω να σου πω για το robbie, αλλά πέρισυ παρακολούθησε η μεγάλη το teddy (2 χρονών). Γινόταν αρκετή δουλειά, μουσικά δεν ξέρω αν έχει νόημα (δεν εχω και καθόλου μουσική παιδεία για να βγάλω συμπερασμα) αν και ειδικά στο τέλος ήταν προφανές ότι κάποια παιδάκια που "το είχαν" έκαναν και μουσικά μεγαλύτερη πρόοδο από τα υπόλοιπα (εμεις ειμασταν στα υπόλοιπα ;)).

Επίσης, είχαμε 2 διδυμάκια που την προηγούμενη χρονιά είχαν παρακολουθήση το robbie. Η μαμά τους ήταν ευχαριστημένη αν κι εγώ δεν είδα διαφορά με τα υπόλοιπα παιδάκια. Αυτό για το μουσικό κομμάτι.

 

Η πιο σημαντική δουλειά (με εργαλείο τη μουσική) ήταν η συμμετοχή στην ομάδα (εμάς πιστευώ μας βοήθησε πολύ στην προσαρμογή στον παιδικό σταθμό) και η κοινή δραστηριότητα με τους γονείς. Μπάινουν και στο πνεύμα των κανόνων, του "μαθήματος" με αρχή - μέση - τέλος κτλ.

 

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα λεφτά είναι πολλά.... Εγω δεν ήμουν σίγουρη αν θα συνέχιζα τη μεγάλη φέτος (το teddy2 είναι ίδιο με το 1 με λίγο μεγαλύτερη πολυπλοκότητα) αλλά σκεφτόμουν το robbie για τον μικρό. Τελικά επειδή κάναμε baby swimming το καλοκαίρι και ενθουσιάστηκαν, θα ασχοληθούμε με αυτο.

 

ααα επίσης είχαμε στο τμήμα αρκετά παιδάκια με δυσκολία στην ομιλία και την εκφραση γενικότερα και θα έλεγα ότι ως "τρίτος" σε εκείνα είδα τεράστια αλλαγή (προς το καλύτερο πάντα).

 

Συγνώμη για το τεράστιο post, ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

σε μας αν θυμάμαι καλά μας είχε πει, 35 ευρώ εγγραφή και 45 ευρώ το μήνα.

Τα μαθήματα γίνονται μια φορά την εβδομάδα.

 

Το πρόβλημα είναι πως κατάλαβα διαβάζοντας παλιά ποστ για το θέμα, ότι σου ζητάνε να προπληρώσεις τα μαθήματα΄ολου του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δηλώσει κι εγώ ενδιαφέρον και μ'ενημέρωσαν χθες για το δοκιμαστικό που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. Η κόρη μου είναι 12μιση μηνών. Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου ανέφεραν ?35 για εγγραφή και ?48/μήνα, δεν μου είπαν όμως τίποτα για προεξόφληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και σε μένα δεν έχουν πει κάτι στην αρχική μας επικοινωνία.

απλώς θυμάμαι ότι το έχουν αναφέρει άλλα κορίτσια παλιότερα.

 

Τέσπα, εγώ το σκέφτομαι πολύ. και βασικά γιατί θέλω η μικρούλα να αρχίσει να συμμετέχει σε κάτι οργανωμένο, αφού του χρόνου τέτοια εποχή θα την γράψω στον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μένα!

δεν έχω κάποια εμπειρία από το robbie, η δική μου μικρούλα είναι 4,5 χρονών και την πάω κάθε Σάββατο στο Ωδείο Μουσικοί Ορίζοντες στο κέντρο γιατί έχουν μια εξαιρετική κοπέλα που κάνει Μουσικοκινητική Αγωγή και Orff.. Είναι πολύ οικονομικά, 50? το μήνα χωρίς εγγραφή. Η μικρή μου είναι κατενθουσιασμένη κάθε φορά και θα την πάω και φέτος εκεί. Το συγκεκριμένο τμήμα απ΄οτι ξέρω ειναι για παιδάκια 3,5 -7 ετών. Το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου έχουν και δωρεάν δοκιμαστικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμείς ξεκινήσαμε το Robbie, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί.

βασικά με χαλάει, που η δασκάλα όταν βλέπει ότι τα μωράκια είναι ανήσυχα, τελειώνει το μάθημα με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς πολλά πολλά και νωρίτερα από την προβλεπόμενη ώρα. δεν ξέρω πως να το χειριστώ και να της το πω διακριτικά.

 

από την άλλη όταν τα 5 από τα 8 φωνάζουν και μαζί οι μαμάδες που προσπαθούν να τα μαζέψουν δεν ξέρω αν ακούνε καν μουσική τα υπόλοιπα 3 που κάθονται ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς ξεκινήσαμε το Robbie, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί.

βασικά με χαλάει, που η δασκάλα όταν βλέπει ότι τα μωράκια είναι ανήσυχα, τελειώνει το μάθημα με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς πολλά πολλά και νωρίτερα από την προβλεπόμενη ώρα. δεν ξέρω πως να το χειριστώ και να της το πω διακριτικά.

 

από την άλλη όταν τα 5 από τα 8 φωνάζουν και μαζί οι μαμάδες που προσπαθούν να τα μαζέψουν δεν ξέρω αν ακούνε καν μουσική τα υπόλοιπα 3 που κάθονται ήσυχα.

 

στα δοκιμαστικα πηγατε? σε ποια περιοχη πηγαινετε?

Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεκινήσαμε το Robbie, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί.

βασικά με χαλάει, που η δασκάλα όταν βλέπει ότι τα μωράκια είναι ανήσυχα, τελειώνει το μάθημα με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς πολλά πολλά και νωρίτερα από την προβλεπόμενη ώρα. δεν ξέρω πως να το χειριστώ και να της το πω διακριτικά.

 

από την άλλη όταν τα 5 από τα 8 φωνάζουν και μαζί οι μαμάδες που προσπαθούν να τα μαζέψουν δεν ξέρω αν ακούνε καν μουσική τα υπόλοιπα 3 που κάθονται ήσυχα.

 

 

επειδη ξεκιναμε κι εμεις το robbie θα ηθελα παραπανω πληροφοριες. Αν πηγατε σε δοκιμαστικο μονο τοτε τα κανουν ολα σε περιληψη για να δουμε τι ακριβως εχει το προγραμμα. Απ οσο ξερω τα μαθηματα ξεκινουν τον Οκτωβριο, αρα πηγατε μονο στο δοκιμαστικο? εμεις πηγαμε στα Μελισσια, εσεις σε ποια περιοχη πηγατε για να δω κι εγω λιγο το θεμα δασκαλας

Link to comment
Share on other sites

εμείς πήγαμε στο δοκιμαστικό της Νέας Σμύρνης. το δοκιμαστικό ήταν πολύ καλό και κράτησε αρκετή ώρα.

το πρόβλημα ξεκίνησε με τα κανονικά μαθήματα. δεν θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, αλλά στα 2 μαθήματα που κάναμε βλέπω πολλά αρνητικά.

η δασκάλα δε νασχολείται καθόλου με τα παιδάκια και ειδικά με εκείνα τα παιδάκια που δεν δείχνουν ενδιαφέρον. αν δει ότι τα μικρά δεν πολυ΄συμμετέχουν, τελειώνει το μάθημα στο μισάωρο με συνοπτικές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

εμείς πήγαμε στο δοκιμαστικό της Νέας Σμύρνης. το δοκιμαστικό ήταν πολύ καλό και κράτησε αρκετή ώρα.

το πρόβλημα ξεκίνησε με τα κανονικά μαθήματα. δεν θέλω να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα, αλλά στα 2 μαθήματα που κάναμε βλέπω πολλά αρνητικά.

η δασκάλα δε νασχολείται καθόλου με τα παιδάκια και ειδικά με εκείνα τα παιδάκια που δεν δείχνουν ενδιαφέρον. αν δει ότι τα μικρά δεν πολυ΄συμμετέχουν, τελειώνει το μάθημα στο μισάωρο με συνοπτικές διαδικασίες.

 

εμενα αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι οταν πηγαμε στο δοκιμαστικο ο μονος που δεν καθοτανε ηταν ο δικος μου, μου ειπε να βγω λιγο εξω και να ξαναμπω για να ηρεμησει αλλα φανηκε να την ενοχλει. Δεν ειναι λογικο καποια παιδακια να μην προσαρμοζονται ευκολα? δεν μου φανηκε οτι ειναι απο αυτες τις δασκαλες που θα ασχοληθουν με τα παιδια κι αυτο με ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

και μένα με χαλάει αυτό. αν είναι δυνατόν να περιμένουν από παιδάκια 1 έτους και 15 μηνών να είναι ήσυχα και πειθαρχημένα. σίγουρα θα έπρεπε να σχολούνται μαζί τους και να κερδίζουν το ενδιαφέρον τους.

εγώ θα δω και αυτό τον μήνα και αν εξακολουθήσει την ίδια τακτική θα την σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μένα με χαλάει αυτό. αν είναι δυνατόν να περιμένουν από παιδάκια 1 έτους και 15 μηνών να είναι ήσυχα και πειθαρχημένα. σίγουρα θα έπρεπε να σχολούνται μαζί τους και να κερδίζουν το ενδιαφέρον τους.

εγώ θα δω και αυτό τον μήνα και αν εξακολουθήσει την ίδια τακτική θα την σταματήσω.

 

 

ενιωσα ασχημα που δεν καθοτανε και δεν ηθελα να χαλαμε το γκρουπ απλα περιμενα ν ασχοληθει λιγο η δασκαλα μαζι του. Θα ξεκινησουμε σε 2 βδομαδες, θα δω πως θα παει κι αν ειναι θα τον σταματησω γιατι δεν ειναι και λιγα τα λεφτα, ελπιζω να προσαρμοστει. Η αλλη κυρια που ηταν στις εγγραφες ηταν ευγενικη και μου ειπε οτι μπορει να παρει κανα μηνα η προσαρμογη, πως κι αλλα παιδακια κλαινε και πως ουτε τα δικα της δεν καθοντουσαν που ηταν και πιο μεγαλα, ηταν πιο συζητησιμη

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω και εμείς θα δούμε πως θα πάει. πάντως το περίμενα πιο παιδο-κεντρικό. έχω την αίσθηση ότι ο πυρήνας δεν είναι το παιδί.

διαφορετικά θα έπρεπε να υπάρχουν τεχνικές να παρακινεί το παιδί να συμμετέχει και να προσέχει.

ίσως πάλι να αφορά μεγαλύτερες ηλικίες οπότε λάθος τους που το προτείνουν σε τόσο μικρά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μια και πήγαμε στο δοκιμαστικό, να πω κι εγώ τη δικιά μας εμπειρία.

Καθίσαμε σε κύκλο 7 μαμάδες με τα παιδάκια στα πόδια μας και χτυπώντας πρώτα χεράκια και μετά ποδαράκια ακούγαμε και τραγουδάγαμε το σχετικό τραγούδι του Robbie. Μετά η δασκάλα έδωσε στα μωρά από ένα αυγό που είχε μέσα μπιλίτσες κι έκανε ήχους σαν κουδουνίστρα.

Στη συνέχεια σηκωθήκαμε και περπατάγαμε κάπως ρυθμικά με τα μωρά αγκαλιά στους ήχους μιας διασκευής του over the rainbow (μάγος του οζ), κουνώντας-ανεμίζοντας (δήθεν ρυθμικά ;-P ) κάτι χρωματιστά μαντίλια και λέγαμε κάποιο τραγουδάκι.

Μετά ξανά κάτω σε κύκλο, κάποιο άλλο τραγούδισμα με παιχνιδάκι στα χέρια, μετά πάλι γύρω-γύρω με μουσική κλπ.

H δικιά μου (13 μηνών) δεν κατάλαβε τίποτα, στην αρχή πιο πολύ την ενδιέφερε να «εξερευνήσει» τις τσάντες που ήταν αφημένες στο πάτωμα παρά τα παιχνίδια/τραγουδάκια με το Robbie. Μάλιστα, ορισμένες φορές νομίζω ότι εκνευρίστηκε από τις φωνές και τη μουσική.

Στο δεύτερο μέρος (κύκλος-καθιστοί) είχαν ξεθαρρέψει τα παιδάκια και τα περισσότερα τριγυρνούσαν μέσα κι έξω από τον κύκλο, άλλοτε παίρνοντας το παιχνιδάκι από άλλο παιδί, άλλοτε κυνηγώντας το παγουράκι άλλου παιδιού κλπ.

Θεωρώ ότι εκ των πραγμάτων στις ηλικίες αυτές τα παιδάκια είναι πολύ μικρά για να καταλάβουμε αν τους ταιριάζει κάτι ή όχι και μόνο μετά από πολλές επισκέψεις θα καταλαβαίναμε διαφορά. Γενικά νομίζω ότι τους κάνει καλό όχι τόσο για τη μουσική τους κατάρτιση, φαντάζομαι όλα τα παιδιά ακούν κάποιο είδος μουσικής στο σπίτι τους, όσο για την κοινωνικοποίηση, ειδικά για παιδάκια που δεν πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό.

Εμείς τελικά δεν θα συνεχίσουμε, γιατί την ώρα που έχουν βάλει το Robbie (17.30), εγώ ακόμα δουλεύω και ο μπαμπάς δεν το πολυπιστεύει για να του το αναθέσω (ίσως επειδή είναι μουσικός και αυτά τα βρίσκει εμπορικά κόλπα για αγχωμένους γονείς).

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μας μπαμπάς την ίδια γνώμη έχει.

 

και μένα το βασικό μου κίνητρο για να παρακολουθήσει το πρόγραμμα ήταν το θέμα της κοινωνικοποίησης και γενικά η προετοιμασία για να συμμετέχει σε κάτι ομαδικό.

βέβαια το πληρώνουμε πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρει.

 

δεν έχω εμπειρία από παιδότοπους, αλλά έχω καταλάβει ότι ένα 10 ευρώ φεύγει κάθε φορά. οπότε έτσι το σκέφτομαι αντί για παιδότοπο ωδείο.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μας μπαμπάς την ίδια γνώμη έχει.

 

και μένα το βασικό μου κίνητρο για να παρακολουθήσει το πρόγραμμα ήταν το θέμα της κοινωνικοποίησης και γενικά η προετοιμασία για να συμμετέχει σε κάτι ομαδικό.

βέβαια το πληρώνουμε πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρει.

 

δεν έχω εμπειρία από παιδότοπους, αλλά έχω καταλάβει ότι ένα 10 ευρώ φεύγει κάθε φορά. οπότε έτσι το σκέφτομαι αντί για παιδότοπο ωδείο.

 

 

κι εγω ετσι ακριβως το σκεφτηκα, θα κλειστουμε μεσα λογω χειμωνα τουλαχιστον να εχουμε μια δραστηριοτητα και αντι να πηγαινουμε σε παιδοτοπους που και λεφτα θα χαλαμε και δεν ειναι ολοι για την ηλικια του να παμε εκει. Να δουμε πως θα παει τελικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

 

Εμείς πηγαίναμε πέρυσι στο Ρόμπι και φέτος στο Τέντυ. Λόγω μετακόμισης πέρασα από 3 διαφορετικά παραρτήματα του ΝΑΚΑ, Μελίσσια, Κηφισιά και κέντρο και μπορώ να πω ότι και στα 3 έμεινα ικανοποιημένη. Στην αρχή κι εμένα μου ξένισε η πειθαρχία και μου φάνηκε δύσκολο πράγμα, είδα όμως ότι και το μωρό πέρναγε καλά και εγώ. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα. Δεν ξέρω πραγματικά πόση μουσική μαθαίνουν, ωστόσο την έβλεπα χαρούμενη, τραγούδαγε τις μελωδίες και στο σπίτι, βελτιώθηκε πολύ η αυτοπεποίθησή της που ήταν ντροπαλό παιδάκι και αυτό νομίζω ότι είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία τέτοιων προγραμμάτων. Πέρα από το γεγονός ότι μαθάινουν την έννοια της ομάδας, ότι πρέπει να υπακούνε σε κάποιους κανόνες που τους θέτουν άλλοι και όχι η μαμά τους, θεωρώ ότι από τα σημαντικότερα πράγματα ειδικά για τη μουσική είναι η τόνωση της αυτοπεποίθησης (το παιδί νιώθει ότι μπορεί να κάνει κάτι καλό και ωραίο μόνο του) και η κοινωνικοποίηση και η συνεργασία με τα άλλα παιδάκια. Και σας λέω ότι το δικό μου το παιδί που ήταν κάπως ντροπαλό ξεθάρρεψε πολύ εκεί. Τώρα στο Τέντυ τα πράγματα είναι λίγο πιο αυστηρά. Σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένη και το συστήνω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά φυσικά υπήρχαν και φορές που δεν είχε όρεξη.δεν σημαίνει οτι επειδή εγώ την πάω μουσική συγκεκριμένη μέρα και ώρα οτι αυτή είχε πάντα όρεξη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...