Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω να τον βοηθησω αλλα δεν μπορω!


salomi

Recommended Posts

βρε κορίτσια, μία ερωτηση, είναι φυσιολογικό βρεφος 1 μήνα να κοιμάται μαξιμουμ 10 ωρες τη μέρα? κοιμαται λίγο απο τοτε που γεννηθηκε αλλα τελευταια χειροτερεψε!συγκεκριμένα κοιμαται απο τις 11 το βράδυ μέχρι τις 10 και μισή με 11 το πρωί αλλα εννοειται οχι σερι. σε 3 3ωρα (ξυπναει για φαγητο) ειναι οοολη μερα ξυπνιος εκτος απο κατι τζουρες ύπνου στην αγκαλιά μου (την ωρα που τον θηλαζω ή που ρευεται) και μόλις τον βάζω στο κρεβάτι του ξυπνάει αμέσως.αυτο ειναι το πρωτο ερωτημα,το δευτερο ειναι οτι σημερα απο το πρωί κλαίει. κοιμήθηκε μόνο εξι ωρες το βράδυ και μόλις πριν απο κανενα τεταρτο κομηθηκε στο ρελαξ. δεν διαννοούμε να τον σηκώσω, ουτε να φαω και να πλυθω δεν μπορώ! είπα μήπως είναι επειδη πειναει γιατι εχω πρόβλημα με τον θηλασμό και του δίνω και 60μλ ξένο. απο την άλλη όμως εκανα και στα 2 γευματα αναγωγή.αυτο δεν σημαίνει πως εφαγε καλα η λεω κουταμάρες? και επίσης ακομη και οταν τον ταιζα το ξένο εκλαιγε. αποκλειεται να πεινάει ετσι δεν είναι?αν μπορεσετε να μου απαντησετε σε μια απο τις ερωτησεις που εκανα θα σας ειμαι ευγνωμων...

μια αγχωμενη μαμα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρο δεν κοιμαται 10 ωρες . Αν μετρησεις ακομα και τα 10λεπτα θα δεις οτι μια χαρα κοιμάται :) Βεβαια και λιγοτερο να κοιμαται παλι φυσιολογικο ειναι αλλα μωρα κοιμουντε πολυ και αλλα εχουν δουλειες μην χασουν τιποτα και μενουν ξυπνια . Ετσι ήταν και ειναι και η μωρουλινιτσα μου .

 

Δεν ξερω τι προβληματα εχεις με το θηλασμος μπες στην ενοτητα να ζητησεις βοηθεια γιατι νομιζω το ταλαιπωρεις λιγο το μωρακι με το ξενο αφου κανει και αναγωγες .

 

Στο νοσοκομειο που γεννησα ειχε καρφιτσωμενο στον τοιχο το εξης " Αν τις πρωτες 40 μερες εχεις προλαβει μια μερα να λουσεις τα μαλλια σου τοτε αυτη η μερα ειναι πολυ καλη . Αν εχεις προλαβει να πλυνεις και τα δοντια σου τοτε αυτη η μερα ειναι υπέροχη " (καπως ετσι σε ελευθερη μετάφραση ) .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα στην αρχή κοιμάταν πολύ λίγο, περίπου για 2-3 μηνες στο μοτιβο που περιγράφεις. Λιγο λιγο το εστρωσε μονος του το θεμα του υπνου. Πλεον κοιμάται και 2-3 ωρες μεσα στην ημέρα, αλλά θέλει ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ και σκοταδι! δες τί συνθηκες χρειαζεται το μωρό σου για να κοιμηθει, και προσπαθησε να τις τηρείς..

Link to comment
Share on other sites

Τοσο μικρα μην περιμενεις περισσοτερα στον υπνο.. Μετα τους 2μιση μηνες (αν εισαι τυχερη) αρχιζουν να κοιμουνται καλυτερα.. Δε ξερω αν εχεις αλλο παιδι για να τα εχεις περασει αυτα, αλλα παντως ολα αυτα που λες ειναι φυσιολογικοτατα. Και δε θα κοιμαται κ θα υπαρχουν μερες που θα κλαιει συνεχεια κ μερες που δε θα τρωει καλα.. Ολα στο προγραμμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...