Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 χρονων ποσο υψος και βαρος εχουν/ειχαν τα παιδακια σας?


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα

 

ποσο υψος και βαρος εχει ενα παιδακι 5 ετων...?

πηγα στο νηπιο προχτες και μου φανηκαν πολυ ψηλα ολα τα παιδακια και πολυ πιο αναπτυγμενα απο το δικο μου και αναρωτιεμαι...

 

για πειτε τα δικα σας ποσο υψος και βαρος εχουν /ειχαν σε αυτη την ηλικια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα έγινε 5 τον Ιούνιο και προχτές που την μέτρησε η γιατρός είναι 1.22 ύψος και 23 κιλά και 31 νούμερο παππούτσι...αλλά έχει πάρει απο τον μπαμπά της που είναι ψηλός...το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του μην αγχώνεσαι...παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

 

ποσο υψος και βαρος εχει ενα παιδακι 5 ετων...?

πηγα στο νηπιο προχτες και μου φανηκαν πολυ ψηλα ολα τα παιδακια και πολυ πιο αναπτυγμενα απο το δικο μου και αναρωτιεμαι...

 

για πειτε τα δικα σας ποσο υψος και βαρος εχουν /ειχαν σε αυτη την ηλικια??

 

Και εγώ έτσι ήμουν πέρυσι! Είχε 6 μήνες χωρίς να πάρει ούτε πόντο, ούτε γραμμάριο. Μόλις έκλεισε τα 5 ο δικός μου ήταν 108 και 18,5 κιλά. Η παιδίατρος μου είπε ότι κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και να μην ανησυχώ αλλά να το παρακολουθήσουμε για ένα χρόνο. Πράγματι στον επόμενο χρόνο πήρε 8 πόντους και 1,5 κιλό. Είναι ακόμα στα 3 πιό κοντά και αδύνατα παιδάκια στην τάξη του, αλλά σιγά σιγά θα ελπίζω να καλύψει ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγινε 5 τον Ιούνιο και προχτές που την μέτρησε η γιατρός είναι 1.22 ύψος και 23 κιλά και 31 νούμερο παππούτσι...αλλά έχει πάρει απο τον μπαμπά της που είναι ψηλός...το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του μην αγχώνεσαι...παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.

 

εσενα ειναι πολυ ψηλος νομιζω ε?...1.22!!

εχεις δικιο παιζει η κληρονομικοτητα αλλα εμεις ειμαστε 1.70 εγωκαι 1.85 ο μπαμπας ..οκ...οχι τεραστιοι αλλα κανονικοι θα ελεγα...η μιρη αυτη τη στιγμη ειναι απο τα πιο κοντα παιδιακια..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι ήμουν πέρυσι! Είχε 6 μήνες χωρίς να πάρει ούτε πόντο, ούτε γραμμάριο. Μόλις έκλεισε τα 5 ο δικός μου ήταν 108 και 18,5 κιλά. Η παιδίατρος μου είπε ότι κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης και να μην ανησυχώ αλλά να το παρακολουθήσουμε για ένα χρόνο. Πράγματι στον επόμενο χρόνο πήρε 8 πόντους και 1,5 κιλό. Είναι ακόμα στα 3 πιό κοντά και αδύνατα παιδάκια στην τάξη του, αλλά σιγά σιγά θα ελπίζω να καλύψει ..

 

 

αλήθεια ε?? εμενα ειναι 106 και 17,5 κιλα....αλλα όσο και να πάρει ποσο να καλυψει ..?η μαμαβασια παραπανω εγραψε για 1.22 τεραστια διαφορα..

δεν ειναι οτι με νοιαζει να ειναι ψηλη...αλλα μεχρι περσι ηταν στην καμπυλη παντα πανω απο το 60% και τωρα εχει πεσει κατω του 50%...μηπως πρεπει να κανω εξετασεις?..εσενα σου εισε πει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έγινε 5 τον Ιούνιο και προχτές που την μέτρησε η γιατρός είναι 1.22 ύψος και 23 κιλά και 31 νούμερο παππούτσι...αλλά έχει πάρει απο τον μπαμπά της που είναι ψηλός...το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του μην αγχώνεσαι...παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.

 

Jesus Christ!!! Mamavasia, πρεπει ο μπαμπας να ειναι ΠΟΛΥ ψηλος!!!:P:p:p:p Να σου ζησει η κουκλα!

 

Η κορη μου, εγινε 5 τον Μαιο και πριν εναν μηνα που μετρηθηκαμε ηταν 1,13 υψος και 18 κιλα...

 

Mama-Aga μην τρελλαινεσαι. Απο οτι εχω καταλαβει, αν το παιδι ειναι συμμετρικα στις καμπυλες (δλδ ιδιο ποσοστο και στο υψος και στο βαρος) δεν υπαρχει θεμα... Εγω ανησυχουσα για το βαρος αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι για το υψος της ειναι μια χαρα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου το μαρτιο που ηταν 5 και 1 μηνα ηταν 1,26 και 23 κιλα. τωρα εχει ψηλωσει και αλλο και αναρωτιεμαι που θα φτασει?? παπουτσι φοραμε 32 σημερα αγορασαμε.

ειναι φυσικα η ψηλοτερη στην ταξη της (οπως ημουν και εγω αλλα εμεινα στο 1,72)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλήθεια ε?? εμενα ειναι 106 και 17,5 κιλα....αλλα όσο και να πάρει ποσο να καλυψει ..?η μαμαβασια παραπανω εγραψε για 1.22 τεραστια διαφορα..

δεν ειναι οτι με νοιαζει να ειναι ψηλη...αλλα μεχρι περσι ηταν στην καμπυλη παντα πανω απο το 60% και τωρα εχει πεσει κατω του 50%...μηπως πρεπει να κανω εξετασεις?..εσενα σου εισε πει κατι τετοιο?

 

Η παιδίατρος μου είχε πει να το παρακολουθήσουμε τουλάχιστον 1 χρόνο και μετά αν υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας, τότε θα μας πει για εξετάσεις και ειδικούς γιατρούς. Γενικά ανησυχούν οι γιατροί αν η καμπύλη έχει συνεχή πτώση για πάνω από 1 χρόνο ή αν είναι κάτω του 25%.

Τώρα που πήρε 8 πόντους σε ένα χρόνο και είναι σταθερά γύρω στην μεσαία καμπύλη η παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, η μεσαία καμπύλη είναι απόλυτα ασφαλής και ας βλέπουμε πολύ ψηλότερα παιδιά στην ίδια ηλικία, άλλοστε μπορεί να τα πάρει μαζεμένα αργότερα αφού και εμείς είμαστε κανονικού μεγέθους (1,65 & 1,80).

Υπομονή και ψυχραιμία!! (και εγώ είχα τρελλαθεί και ακόμα ανησυχώ, αφού και να μην το θες οι άλλοι πάντα σχολιάζουν, ενώ ο άντρας μου, που είναι πιό ψύχραιμος, λέει ότι είναι πιό καλό να μικροδείχνει ο άνθρωπος παρά να μεγαλώνει πιό νωρίς!!) ..

Link to comment
Share on other sites

η ιδκια μου εινια πολυ μικροκαμωμενη :) ειναι 105εκ υψος και 16,5 κιλα βαρος, γυρω στο 10% και στα δυο (ισως λιγο πιο κατω στο βαρος)...

 

καθε παιδακι ειναι διαφορετικο, μπορει να δεις καποιο πολυ ψηλο αλλα να μην αναπτυχθει τοσο πολυ στο μελλον, καποιο κοντο και ψηλωσει αποτομα, αλλα και κοντουλι να μεινει τι εγινε; Σημασια εχει να ειναι υγιες...

 

Εχω ακουσει διαφορα κακοβουλα σχολια για τη μικρη μου, αλλα ειναι υγιεστατη και χαρουμενη κι ετσι τους αγνοω... Στο κατω-κατω ξερεις τι λενε για τα ακριβα αρωματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειναι 106 και 17 κιλα και κλεινει τα 5 σε 2 μηνες.Ειναι οντως απο τα πιο κοντα παιδακια στο νηπειαγωγειο...ισως και το πιο κοντο...αλλα και εμεις δεν ειμαστε τερατα.ο μπαμπας 173 και εγω 156..οποτε...λογικο! Αυτο που με στεναχωρει λιγο...δεν ειναι το αν θα γινει ψηλη..καθολου δε με ενδιαφερει..αλλα το ψυχολογικο κομματι...οσο ειναι παιδι.Εχω παρατηρησει οτι πολλα παιδακια της ηλικιας της..της λενε οταν παει να παιξει μαζι τους...φυγε εσυ..εισαι μικρη ακομα..και γυριζει το κοριτσακι μου και τους λεει...δεν ειμαι μικρη..5 ειμαι!

Τι αντιχτυπο μπορει να εχει στη ψυχολογια του παιδιου μου...???? φοβαμαι μην της δημιουργηθει κομπλεξ κατωτεροτητας..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κοντή ήμουν στο σχολειο και σχεδον κοντή περέμεινα (163 εκ.), αλλα όσο υψος πηρα το πηρα απότομα.

Δεν ειχα κανενα κόμπλεξ αν και σχολιαζαν το υψος μου αρνητικά:(, είχε καταφέρει η μανουλα μου να έχω τέτοια αυτοπεποιθεση που αισθανόμουν μοντέλο:P!

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου ειναι 106 και 17 κιλα και κλεινει τα 5 σε 2 μηνες.Ειναι οντως απο τα πιο κοντα παιδακια στο νηπειαγωγειο...ισως και το πιο κοντο...αλλα και εμεις δεν ειμαστε τερατα.ο μπαμπας 173 και εγω 156..οποτε...λογικο! Αυτο που με στεναχωρει λιγο...δεν ειναι το αν θα γινει ψηλη..καθολου δε με ενδιαφερει..αλλα το ψυχολογικο κομματι...οσο ειναι παιδι.Εχω παρατηρησει οτι πολλα παιδακια της ηλικιας της..της λενε οταν παει να παιξει μαζι τους...φυγε εσυ..εισαι μικρη ακομα..και γυριζει το κοριτσακι μου και τους λεει...δεν ειμαι μικρη..5 ειμαι!

Τι αντιχτυπο μπορει να εχει στη ψυχολογια του παιδιου μου...???? φοβαμαι μην της δημιουργηθει κομπλεξ κατωτεροτητας..

 

 

αχ αυτο το σκεφτομαι και εγω...ηδη σαν προωρο παιδακι ΄΄αργει΄΄ λιγο να κατακτησει τις δεξιοτητες των αλλων παιδιων,,,,και λεω κριμα βρε παιδι μου να εχουν να της ΄΄κοπανανε΄΄ και το υψος...και δυστηχως τα παιδακια ειναι πολυ ΄΄σκληρα΄΄..

ελπιζω να καλυψει λιγο το κενο..ας ειναι απο τα μικροσωμα παιδακια αλλα τουλαχιστον να μην ειναι το πιο κοντο απο ολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου όταν έκλεισε τα 5 ήταν 115 εκ ύψος και 19 κιλά βάρος. Τώρα στην τάξη του βλέπω ότι είναι από τα ψηλά παιδάκια, τα περισσότερα είναι πιο κοντά από αυτόν, ειδικά τα κοριτσάκια, και όλα στα ίδια κιλά κυμαίνονται περίπου.

 

Υπάρχουν όντως και παιδιά με τρομερή ανάπτυξη, όπως η μία βαφτισιμιά του άντρα μου, που έχει 9 ημέρες διαφορά με τον δικό μου και στον αγιασμό ήταν ίσα με τα παιδιά της πέμπτης...:lol: Έφαγε φρίκη η κουμπαρα μου!

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτο το σκεφτομαι και εγω...

ελπιζω να καλυψει λιγο το κενο..ας ειναι απο τα μικροσωμα παιδακια αλλα τουλαχιστον να μην ειναι το πιο κοντο απο ολα..

 

...ναι αλλα καποιο θα ειναι το πιο κοντο απ'ολα... δεν καταλαβαινω τι σημασια εχει... πρεπει να της δημιουργεισετε αυτοπεποιθηση. Να καταλαβει οτι δεν ειναι κοινωνικο κριτηριο.

 

Εμενα η δικια μου μου αρεσει που ειναι τοσο μικροσωμη, τη βρισκω πολυ χαριτωμενη. Ειναι το πιο κοντο παιδακι στην ταξη της και μαλιστα με διαφορα, αλλα ολα τα παιδακια τη λατρευουν και θελουν να ειναι φιλοι της. Μη σε παιρνει απο κατω, δουλεψε με την αυτο πεποιθηση του παιδιου σου και μην δινεις εμφαση στην εμφανιση. Δε μπορεσα ποτε να καταλαβω γιαιτ το υψος θεωρειται "ατου" απο καποιους γονεις, σε σημειο που γινονται ανταγωνιστικοι μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι 12 εκτη δημοτικου ημουν το πιο ψηλο παιδι στην ταξη. Με διαφορα. Στα 10 ειχα στηθος και γοφους. Αλλα μετα.... οι αλλοι συνεχισαν να ψηλωνουν, εω ο,τι ειχα να δωσω το ειχα δωσει νωρις :lol:

Link to comment
Share on other sites

... Μη σε παιρνει απο κατω, δουλεψε με την αυτο πεποιθηση του παιδιου σου και μην δινεις εμφαση στην εμφανιση. Δε μπορεσα ποτε να καταλαβω γιαιτ το υψος θεωρειται "ατου" απο καποιους γονεις, σε σημειο που γινονται ανταγωνιστικοι μεταξυ τους

 

 

 

Για εμενα το υψοε δεν ειναι θεμα

 

''ατου'' ..καΙ προσωπικα δεν ειμαι καθολου ανταγωνιστικη...

αλλα οταν μαζευονται πολλα ΄΄θεματακια΄΄ σε ενα παιδι....εχουμε ενα ΘΕΜΑ που πρεπει να αντιμετωπισουμε καλως η κακώς...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το υψοε δεν ειναι θεμα

 

''ατου'' ..καΙ προσωπικα δεν ειμαι καθολου ανταγωνιστικη...

αλλα οταν μαζευονται πολλα ΄΄θεματακια΄΄ σε ενα παιδι....εχουμε ενα ΘΕΜΑ που πρεπει να αντιμετωπισουμε καλως η κακώς...

 

δεν το ειπα για σενα αυτο... απλως ακουω πολυ γυρω μου "θαυμασμο" για παιδακια ψηλα και δε μπορω να το καταλαβω. Ακομα και για νεογεννητα ακους "α, το διμο μου γεννηθηκε 52 εκ", ή "πεντε κιλα μωρο γεννηθηκε, υγιεστατο", λες και το μεγεθος υποδηλωνει υγεια/εξυπναδα/καλοσυνη ή κι εγω δεν ξερω τι. Ο γιος μου (31/2) ειναι τεραστιος σε υψος για την ηλικια του και φυσικα περανει την κορη μου, αυτη τον φωναζει γιγαντα και γελανε :P

 

απ'ο,τι διαβαζω ειναι λιγο πιο ψηλη απο τη δικια μου, και πιστεψε με ισως αν δεν υπηρχαν αλλα 'θεματακια' οπως λες δε θα σε πασχολουσε το υψος (θεωρω). Γι'αυτο ειπα μην επικεντρωνεσαι εκει. Αν ειχατε αυτα τα θεματα αλλα ηταν ψηλη πως θα το αντιμετωπιζες; Γιατι τα παιδια παλι κατι θα εβρισκαν να που "φυγε εσυ, εισαι μεγαλη δε μπορεις". Η δασκαλα τι λεει γι'αυτο; δεν τα ενθαρρυνει να παιζουν ολα μαζι; δε εχουν συζητησει για τη διαφορετικοτητα;

 

 

Φανταζομαι οτι το αγχος σου προερχεται απο το γεγονος οτι γεννηθηκε προωρα με ο,τι αυτο συνεπαγεται, και δεν ειναι ευκολο να αποβληθει, παντα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου και ψαχνεις (οχι εσυ, γενικως) για σημαδια που μπορει αυτη η προωρη γεννηση να εχει αφησει.

Το σημαντικο ειναι να μην το καταλαβει το παιδι. Προφανως ζοριζεται, ας μη θεωρησει το υψος της μειονεκτημα...

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειπα για σενα αυτο... απλως ακουω πολυ γυρω μου "θαυμασμο" για παιδακια ψηλα και δε μπορω να το καταλαβω. Ακομα και για νεογεννητα ακους "α, το διμο μου γεννηθηκε 52 εκ", ή "πεντε κιλα μωρο γεννηθηκε, υγιεστατο", λες και το μεγεθος υποδηλωνει υγεια/εξυπναδα/καλοσυνη ή κι εγω δεν ξερω τι. Ο γιος μου (31/2) ειναι τεραστιος σε υψος για την ηλικια του και φυσικα περανει την κορη μου, αυτη τον φωναζει γιγαντα και γελανε :P

 

απ'ο,τι διαβαζω ειναι λιγο πιο ψηλη απο τη δικια μου, και πιστεψε με ισως αν δεν υπηρχαν αλλα 'θεματακια' οπως λες δε θα σε πασχολουσε το υψος (θεωρω). Γι'αυτο ειπα μην επικεντρωνεσαι εκει. Αν ειχατε αυτα τα θεματα αλλα ηταν ψηλη πως θα το αντιμετωπιζες; Γιατι τα παιδια παλι κατι θα εβρισκαν να που "φυγε εσυ, εισαι μεγαλη δε μπορεις". Η δασκαλα τι λεει γι'αυτο; δεν τα ενθαρρυνει να παιζουν ολα μαζι; δε εχουν συζητησει για τη διαφορετικοτητα;

 

 

Φανταζομαι οτι το αγχος σου προερχεται απο το γεγονος οτι γεννηθηκε προωρα με ο,τι αυτο συνεπαγεται, και δεν ειναι ευκολο να αποβληθει, παντα υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου και ψαχνεις (οχι εσυ, γενικως) για σημαδια που μπορει αυτη η προωρη γεννηση να εχει αφησει.

Το σημαντικο ειναι να μην το καταλαβει το παιδι. Προφανως ζοριζεται, ας μη θεωρησει το υψος της μειονεκτημα...

 

Ε ..ένα πόντο έχουν διαφορα...εσενα 105 εμενα 106..και δεν τα μετρανε και παντα σωστα...αρα στα ισια ειναι...

αν δεν υπηρχε αλλο θεματακι δεν θα με απασχολουσε...εχεις δικιο...καθολου ομως...στο κατω κατω ειναι πολυ συμετρικη και χαριτωμενη οπως ειναι ..μια κουκλιτσα......

 

θα ρωτησω και τον παιδιατρο τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου θα γινει 5 στις 22/12. Εχει υψος 1,19, ζυγιζει 24 κιλα και φοραει 33 1/2 νουμερο παπουτσι. Δεν πρεπει ομως να σε απασχολει αυτο. Το υψος κ το βαρος δεν ειναι σημαντικοτερα του χαρακτηρα ενος παιδιου. :P

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου έχει ύψος 117 και κιλά 18,5, τον μέτρησε ο παιδίατρος στις 6/9/2011 που πήγαμε για επίσκεψη. Ασε που από φαγητό, είναι δράμα η υπόθεση. Αφού στο νηπιαγωγείο η δασκάλα του, μας είπε ότι για να τον καταφέρει να φάει δύο μπουκιές, χρησιμοποιεί κάθε τρόπο. Και φυσικά στενοχωριέμαι για το φαγητό, αλλά και τι να κάνω, να του ανοίξω το στόμα και να του το βάλω με το ζόρι; Γίνεται; Πάντως να μην ανησυχείς γιατί κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

102 1/2 εκατοστό βάρος με το ζόρι 15 κιλά (είμαστε μεταξύ 14-15), το δικό μου ύψος είναι 1.54 και του μπαμπά 1.78, πάντως όταν ήμουν 10 ετών ήμουν 1.53 πανύψηλη δηλαδή (πάνω από τις καμπύλες, ο παιδίατρος έλγε ότι θα γίνω τουλάχιστον 1.65) και 50 κιλά, και μετά δεν πήρα ούτε πόντο, μετά εκεί έμεινα!!! το ίδιο έπαθε και μια φίλη μου, στο δημοτικό ήταν η πιο ψηλή μόνο και μόνο για να μείνει η πιο κοντή. και καλά η δική μου οι γονείς είναι κοντοί, 1.50 η μαμά μου και 1.64 ο μπαμπάς, οι δικοί της γονείς ήταν και οι δυο ψηλοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κοριτσια σας εφαγα ολες!!

Η κορη μου 5 χρονων...

Βαρος 27 κιλα

Υψος 118 εκ.

Παπουτσακι 31-32

Υπερβαρη αλλη πανυψηλη.....ταυτοχρονα !!! Εγω εχω υψος 1,65 και ο μπαμπας μας 1,75

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...