Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?


nmangel

Recommended Posts

Θα ήθελα να με βοηθήσετε από την εμπειρία σας, σχετικά με την καισαρική τομή! Πως είσαι μετά την καισαρική? Πότε συνέρχεσαι? Πότε σηκώνεσαι? Πότε κάνεις μπάνιο? Πότε σου βγάζουν τον ορό? Και μετά από λίγες μέρες που πας σπίτι, πως είναι τα πράγματα? Μπορείς να κάνεις καμία δουλίτσα? Χρειάζεσαι την μαμά σου??? Αχχχχ.... HELP ME!

 

 

Ναι, ναι... δεν έχω καθόλου άγχος! Φαίνεται? :)

as1cCAx0g411220MzA5Ynw2NjEyMWJ8YmFieSBhbmdlbCBnaXJsIGlzIGNvbWluZyBpbi4uLg.gif

 

Angel

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για μενα η καισαρικη δεν ηταν τιποτα τραγικο....

 

Γεννησα μεσημερι το ιδιο βραδυ σηκωθηκα και περπατησα, την αλλη μερα το πρωι μου εβγαλαν ορο και ουροκαθετηρα...

 

Την επομενη μερα εκανα μπανιο..ταυτοχρονο περπατουσα περα δωθε για αρκετη ωρα γιατι κανει καλο...

 

Δεν πονουσα πολυ...ενα μικρο τραβηγμα ενιωθα που αντιμετωπισα με ντεπον...

 

Δεν ειχα προβλημα με το θηλασμο...θηλασα κανονικοτατα 1 χρονο...

 

Δεν μου εκαναν κανενα εξωτερικο ραμα και η τομη τωρα δεν φαινεται σχεδον καθολου....

 

Απο δουλειες εκανα τις πιο απλες χωρις να σηκωνω βαρος...αλλα δεν πονουσα καθολου...

 

Με το καλο το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι καθολου!!!!Θα πανε ολα τελεια!!!!! :wink::D:D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα επισκληριδειο στην καισαρικη,δεν ειχα κανει ολικη ναρκωση.

Και εμενα με σηκωσαν την δευτερη μερα αλλα πονουσα και μονη μου δεν μπορουσα με τιποτα.μετα ενιωθα ενα τραβηγμα και λιγο πονο.τα ξεχνας ομως ολα.

και να ξερεις οτι καθε ανθρωπος αντιδραει αλλιως

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα επισκληριδειο στην καισαρικη,δεν ειχα κανει ολικη ναρκωση.

Και εμενα με σηκωσαν την δευτερη μερα αλλα πονουσα και μονη μου δεν μπορουσα με τιποτα.μετα ενιωθα ενα τραβηγμα και λιγο πονο.τα ξεχνας ομως ολα.

και να ξερεις οτι καθε ανθρωπος αντιδραει αλλιως

 

 

Έτσι ακρίβώς αντιμετώπισα και εγω τη κατασταση!!!!Θέλεις τις πρ'ωτες μερες λίγο βοηθεια!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

η εγχειρηση με επισκληριδιο ειναι πολυ ευκολη.μου ελεγε η μαια μεσα σε πεντε λεπτα θα δεις το μωρο και ετσι εγινε ακριβως 5 λεπτα χρειαστηκαν.γεννησα στις 4 το μεσημερι και το πρωτο βραδυ το περασα με ορο και καθετηρα αλλα δεν πονουσα καθολου το μονο που ηταν εξαιρετικα εκνευριστικο ηταν η φαγουρα σε ολο μου το σωμα και ιδιαιτερα στο προσωπο και τη μυτη απο την επισκηλριδιο.την αλλη μερα το πρωι με σηκωσαν -για την ακριβεια σηκωθηκα μονη μου μιας και καθυστερτουσαν οι νοσοκομες και δεν μπορουσα να κρατηθω και μου εβγαλαν ορο και καθετηρα λιγο αργοτερα μου προσθεσαν λιγη ακομα δοση επισκηριδιου και ετσι και η δευτερη μερα περασε χωρις κανεναν πονο.σχετικα με το μπανιο εγω εκανα απο το επομενο κιολας πρωι που μου εβγαλαν τον καθετηρα και τον ορο δεν ειχα ουτε εγω εξωτερικα ραμματα και το μονο που υπηρχε στην κοιλια μου ηταν μια αδιαβροχη γαζα.

σε γενικες γραμμες δεν μπορω να πω οτι πονεσα με εξαιρεση λιγο το βραδυ που ενιωθα απλα σαν πονους περιοδους και εκει με μια παυσιπονη ενεση μου περναγε εντελως.μεχρι να γυρισω στο σπιτι ενιωθα ενα εντονο τραβηγμα.μιας και θηλαζα απεφευγα καθε παυσιπονο και ενω μου ειχε πει ο γιατρος για υποθετα βολταρεν δεν εβαλα ουτε ενα.

επειδη στο παρελθον ειχα πολυ εντονους πονους περιοδου η καισαρικη δε μου φανηκε καθολου επιπονη.

οτι θα χρειστεις βεβαια βοηθεια τον πρωτο καιρο αυτο ειναι γεγονος μιας και κακα τα ψεμματα θα ψιλοπονας και θα σε τραβανε τα ραμματα.

αλλα αυτο ειναι ολο...με λιγα λογια περισσοτερο κουραστηκα απο τα ξενυχτια στο μαιευτηριο παρα απο την καισαρικη επιπλεον στα διπλανα κρεβατια ηταν κοπελες που ειχαν κανει φυσιολογικο τοκετο και εδειχναν με τα ραμματα να πονανε περισσοτερο απο μενα ειδικα στο σηκω κατσε στο κρεβατι.

βεβαια καταλαβα οτι ολα αυτα εχουν να κανουν και με τον καθε ανθρωπο εχω φιλες που ταλαιπωρηθηκαν στην καισαρικη περισσοτερο απο μενα.

σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι το τραγικο η καισαρικη.εγω γεννησα πεμπτη ξημερωματα κ παρασκευη πρωι τα εβγαλα ολα.απο την πεμπτη το πρωι σηκωθηκα,δεν πονουσα ιδιαιτερα αλλα μερικα τραβηγματα.η μητερα σου καλο ειναι ερθει οχι γιατι θα πονας αλλα για καμια δουλιτσα.την πρωτη μερα πονουσα λιγο παραπανω κ ημουν ολο παραπονα μολις μου εφερναν τον γιο μου ξεχνουσα τα παντα ακομη κ ονομα μου!ενα τοσο δα μωρακι κ μπροστα τος τα χανουμε!!!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειαζόμουν βοήθεια από τη μαμά μου και το σύζυγό μου μετά την καισαρική στο μαιευτήριο γιατί πόναγα και αισθανόμουν πολύ εξουθενωμένη.

Μετά την καισαρική πόναγα και μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι μόνο αφού είχα πάρει τη δόση μου από παυσίπονο υπόθετο voltaren. Με πόναγε κυρίως η μέση μου και η πλάτη μου και όχι η τομή. Σταδιακά πέρασαν όλα.

Συνήθως προσπαθούν να σε σηκώσουν την ίδια μέρα. Και τους ορούς και τον καθετήρα στα βγάζουν την επόμενη ή τη μεθεπόμενη. Και φυσικά μέχρι να κινηθεί το έντερό σου δεν τρως τίποτα. Κι αυτό επίσης είναι βασανιστικό. Αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει διαφορετικά τις καταστάσεις, οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πρωί και το ίδιο απόγευμα με σήκωσαν.Η αλήθεια είναι πως πονούσα αλλα με λίγη δόση επισκληρίδιου τα κατάφερνα καλύτερα.Τη βοήθεια απο τον σύζηγο και τη μαμά τη χρειαζόμουν.Τον ορό τον έβγαλα το επόμενο βράδυ και τον καθετήρα με την επισκληρίδιο την 3η μέρα το πρωί. Ο καθετήρας δεν με ενοχλούσε καθόλου καθώς το να σηκωθώ και να πάω τουαλέτα μου φαινόταν βουνό.¨Μέρα με τη μέρα θα είσαι όλο και καλύτερα.Δενείναι τίποτα όμως λίγη υπομονή θέλει και να περπατάς όσο μπορείς για να λειτουργήσει το έντερο και να κινητοποιηθείς γρηγορότερα. :P:D

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα μετά την καισαρική ποικίλουν από οργανισμό σε οργανισμό...

εγώ πάντως πονούσα πάρα πολύ και με το Voltaren κάτι γινόταν, αλλά έπρεπε ανά 6 ώρες να το πάρω. Επισκληρίδιο δεν ήθελα μετά την καισαρική, προτιμούσα το Voltaren για παυσίπονο γιατι η επισκληρίδιο μου έφερε φοβερή ζαλάδα και αναγούλα.

Την επόμενη της καισαρικής μου βγάλανε ορό και καθετήρα κι ενώ περπατούσα πολύ δεν καλυτέρευε ο πόνος.

Άσε που δεν μπορούσα να πάω και τουαλέτα (το παθαίνω όταν δεν είμαι στο περιβάλλον μου) και άρχισε να με πονάει και το έντερο φοβερά.

Τέλος καλό όλα καλά...στο σπίτι όμως χρειάστηκα βοήθεια γιατι με το πολύ ανήσυχο μωράκι μου άρχισε η τομή μου να βγάζει αίμα κι έτσι ήταν αναπόφευκτο να έχω κάποιον για βοήθεια στο σπίτι !

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο το sardelaki ότι η αντιδράσεις των οργανισμών ποικίλουν.Εγώ πάλι γέννησα με καισαρική στις 10 το πρωί,όλα μια χαρά τρελλό πόνο δεν είχα, κοιμήθηκα και στις 3 που ξύπνησα είχα διάθεση να σηκωθώ δεν με άφησαν, έφαγα δύο ακόμα δόσεις επισκληριδίου την πρώτη μέρα-ούτε ζαλάδα μου έκανε ούτε τίποτα- οπώτε από πόνο δεν κατάλαβα τίποτα εντελως και το ίδιο βράδυ σηκώθηκα και περπάτησα μόνη μου από δική μου πρωτοβουλία γιατί είχα σκάσει να είμαι ξαπλωμένη! Το πρωί επίσης σηκώθηκα πήγα βόλτα με το τσαντάκι μου (τον καθετήρα μου χεχε) και πάλι από πόνο όχι πολλά μόνο τραβήγματα αλλά ανεκτά όλα. Τα σωληνάκια μου τα έβγαλαν την δευτερη μέρα ενώ δεν είχα ακόμα αεριστεί αλλά είχα πρηξει τον γιατρό μου ότι είμαι μια χαρά εμ πεινούσα ντε είχα λυσσάξει και εφαγα το θεικό μεσημεριανό και βραδυνό επίσης φιδέ μου φάνηκε όμως σαν ο νοστιμότερο φιδέ που είχα φάει στην ζωή μου ααα και είχα και φρυγανίες ναι ναι πολυτέλεια ντε! Κανονικό φαγητό την τρίτη μερα έφαγα ενώ οι αλλες από την δεύτερη.Ο γιατρός μου με είχε με 2 voltaren υπόθετα την ημέρα ένα στις 10 το πρωί και ένα στις 9 το βράδυ και εγώ ενδιάμεσα ζητούσα αλλα 2 παναντόλ.Είναι όλα πολύ υποκειμενικά , εγώ παντως σαν εμπειρία την εχω καταχωρήσει ότι δεν πόνεσα φριχτά τρομερά ανεκτα τα επίπεδα πόνου μου και ούτε καν τα θυμάμαι τώρα που γύρισα σπιτι. Μονο που σαν και το sardelaki άνοιξε και μένα η τομή μου και έτρεχε άιμα δεν ξέρω γιατί και τώρα έιμαι με γάζες ακόμα στο σπίτι και καθημερινή αλλάγή αλλά δεν πονάω καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Κοριτσια γεια σας.Γεννησα κι εγω με καισαρικη τομη γιατι ετσι ηταν καλυτερα για το μωρο μου.Γεννησα στις 23,30 το μπεμπη μου με επισκληριδιο αναισθησια,τον ειδα αμεσως μολις γεννηθηκε και εβαλα τα κλαματα απο τη συγκινηση.Ομως επειδη ηρθε προωρος μπηκε για λιγο στη θερμοκιτιδα.Εμεινα για μια ωρα στην αιθουσα ανανηψης του μητερα και μετα με πηγαν στο δωματιο.Το επομενο πρωι με συκωσανε να περπατησω,ευτιχως δεν πονουσα πολυ.Περπατησα για λιγο και ξαπλωσα.Το ιδιο απογευμα μου εβγαλαν το καθετηρα που ηλικρινα σας λεω οτι ποναει πιο πολυ και απο την τομη,Πηγα και ειδα το μωρο μου και την επομενη μου εβγαλαν τον ορο.Εδω προσωπικα δεν νοιαζομουν για τους πονους,οκ! ποναω αλλα με νοιαζει περισσοτερο το μωρακι μου και γι'αυτον ανταχω και θα αντεξω οτι χρειαστει,αρκει να ειναι αυτος καλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το χειρότερο στην καισαρική είναι αν την κάνεις νύχτα. Απτους΄πόνους και την υπερένταση δεν έκλεισα μάτι, και επέιδή δεν έμεινε κανένας μαζί μου το βράδυ ξάπλωνα και έβλεπα μια το ταβάνι και μια το ρολόι μου μέχρι να ξημερώσει. Να ξέρω ότι έχω γεννήσει και να μη μπορώ να πάω να δω το μωράκι μου, γιατί λόγω της επισκληριδιού και γενικά της καισαρικής δεν μπορούσα να κουνηθώ. Νομίζω ότι ήταν η πιο μεγάλη και χειρότερη νύχτα της ζωής μου. Πραγματικά δε θα θελα να το ξαναζήσω. Ενιωθα ανήμπορη και μόνη. Την επόμενη μερα ηταν κάλύτερα τα πράγματα, οι πόνοι δεν ήταν τόσο ανυπόφοροι, αλλά πονούσα όταν γελούσα ή σφιγγομουν λίγο. Στις 3 μέρες περπατούσα σχεδόν με ευκολία και τον καθετήρα δεν τον κατάλαβα καθόλου, δεν πόνεσα καθόλου όταν μου τον βγάλανε. Αν θα μπορούσα να αλλάξω κάτι και πάλι έπρεπε να κάνω καισαρική, θα την προγραμμάτιζα το πρωί. Εσείς που κάνατε νύχτα καισαρική καταφέρατε να κοιμηθήτε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ουτε κι εγω καταφερα να κοιμηθω καμια νυχτα απο τις 5 που εμεινα στο νοσοκομειο και αυτο οχι απο τους πονους που αψηφουσα,αλλα απο την αγωνια μου για το μωρο μου.Το χειροτερο ειναι οτι τις πρωτες ωρες που γεννησες δεν μπορεις να δεις το παιδακι σου αν ειναι προωρο οπως το δικο μου.Τελος καλο,ολα καλα.Τωρα ειμαι πανευτιχης μανουλα και παλι αψηφω τους πονους μου.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 25/11 με καισαρική και επισκληρίδιο. Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική είναι λίγο κάπως... Το πως νιώθεις μετά διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό. Στο forum θα διαβάσεις πολλές και διαφορετικές εμπειρίες. Αυτό που συνδέει όλες αυτές τις εμπειρίες είναι πως ούτε πόνοι ούτε ταλαιπωρία μπορούν να σκιάσουν τη χαρά της μητρότητας.

Εγώ γέννησα στις 00:45 το βράδυ και φυσικά λόγω της υπερέντασης δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ Το πρωι στις 7:30 με σήκωσαν κι έκανα μερικά βήματα. Δε λέω ούτε πως δεν πονούσα ούτε πως περπατούσα με άνεση αλλά τουλάχιστον σηκώθηκα άπό το κρεβάτι. Τις επόμενες ημέρες ένιωθα καλύτερα αν και η τομή με ενοχλούσε λιγάκι. Τώρα δύο εβδομάδες αργότερα νιώθω πολύ καλά.

Αυτό για το οποίο χαίρομαι είναι που επέλεξα να κάνω επισκληρίδιο γιατί έτσι έζησα τη γέννηση της κόρης μου. Δε θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο της κλάμα και τη στιγμή που την είδα...

*

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε από την εμπειρία σας, σχετικά με την καισαρική τομή! Πως είσαι μετά την καισαρική? Πότε συνέρχεσαι? Πότε σηκώνεσαι? Πότε κάνεις μπάνιο? Πότε σου βγάζουν τον ορό? Και μετά από λίγες μέρες που πας σπίτι, πως είναι τα πράγματα? Μπορείς να κάνεις καμία δουλίτσα? Χρειάζεσαι την μαμά σου??? Αχχχχ.... HELP ME!

 

 

Ναι, ναι... δεν έχω καθόλου άγχος! Φαίνεται? :)

 

Λοιπόν, έκανα καισαρική με επισκληρίδιο. Δεν ένιωθα καθόλου τα πόδια μου για αρκετές ώρες μετά. Όταν τελικά υποχώρησε η επισκληρίδιος, πόναγα αρκετά ιδίως αν προσπαθούσα να περπατήσω. Σηκώθηκα νομίζω τη δεύτερη μέρα όταν μου έβγαλαν τον καθετήρα και τον ορό, αλλά περπατούσα μετά βίας και δεν μπορούσα να ισιώσω το σώμα μου από τον πόνο. Ζητούσα πάντως από τις νοσοκόμες να μου κάνουν παυσίπονη ένεση τη νύχτα για να μπορέσω να κοιμηθώ (αν και με ξύπναγαν συνέχεια για να θηλάσω, για να μου πάρουν τη θερμοκρασία κτλ...).Όταν πήγα στο σπίτι, ανέλαβαν τα πάντα η μαμά μου και ο άντρας μου για 2 βδομάδες. Πόναγα λιγότερο, αλλά δεν είχα πολλές αντοχές.

Πάντως μην τρομάζεις... Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη και όλα αυτά τα αντιμετώπιζα πολύ εύκολα. Δεν με ένοιαζε ιδιαίτερα. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μενα η καισαρικη δεν ηταν τιποτα τραγικο....

 

Γεννησα μεσημερι το ιδιο βραδυ σηκωθηκα και περπατησα, την αλλη μερα το πρωι μου εβγαλαν ορο και ουροκαθετηρα...

 

Την επομενη μερα εκανα μπανιο..ταυτοχρονο περπατουσα περα δωθε για αρκετη ωρα γιατι κανει καλο...

 

Δεν πονουσα πολυ...ενα μικρο τραβηγμα ενιωθα που αντιμετωπισα με ντεπον...

 

Δεν ειχα προβλημα με το θηλασμο...θηλασα κανονικοτατα 1 χρονο...

 

Δεν μου εκαναν κανενα εξωτερικο ραμα και η τομη τωρα δεν φαινεται σχεδον καθολου....

 

Απο δουλειες εκανα τις πιο απλες χωρις να σηκωνω βαρος...αλλα δεν πονουσα καθολου...

 

Με το καλο το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι καθολου!!!!Θα πανε ολα τελεια!!!!! :wink::D:D

 

Ακριβώς έτσι αντιμετώπισα και εγώ την καισαρική. Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά από πόνους και γενικά ο οργανισμός μου ανταπεξήλθε πολύ καλά. Ούτε ζαλάδες ούτε αναγούλες ούτε παυσίπονα, κοιμήθηκα πολύ όλα τα βράδια στο μητέρα για να έχω αντοχές την ημέρα. Α.. και πείναγα αρκετά.

Όλα θα πάνε καλά μην αγχώνεσαι.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα καισαρική με επισκληρίδιο. Το μόνο που θυμάμαι ήταν όταν περνούσε η δραση της επισκληριδιου που έτρεμα σαν να κρύωνα! Σε 12 ώρες σηκώθηκα και αισθανόμουνα λίγο τράβηγμα, δεν μπορούσα να ισιώσω το σώμα μου. Παυσίπονες μου βάζαν στον ορό. Όσο για την μαμά σου καλό είναι να υπάρχει κάποιος δίπλα σου την πρώτη μέρα, ειδικά αν είναι το πρώτο.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που γέννησα με καισαρική και ολική ήμουν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας το πρώτο 24 ώρο. Εννοείται ότι δεν μπορούσα ούτε πλευρό να αλλάξω το πρώτο 24ωρο. Τη δεύτερη μέρα με σήκωσαν με κόπο. Κατάφερα να περπατήσω το απόγευμα της δεύτερης ημέρας και αυτό ως την τουαλέτα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον λογω της ολικης ε;

 

 

Κι εγω τις πρωτες μερες πονουσα,με τραβουσε η τομη(εκανα καισαρικη με επισκληριδιο)αργησαν να μου βγαλουν ορο και καθετηρα αλλά δεν με χαλασε,γιατι δεν ηταν και πολυ ευκολο το πανε ελα στην τουαλετα.Επισης ακομη δεν καταλαβα γιατι,με ψοφησαν στην διψα. :shock:

 

Καπου διαβασα οτι ηταν μεγαλη βλακεια...εσεις νερο πινατε απο την αρχη;

 

Ο γιατρος μου φταιει μαλλον...γιατι εκανα και 3 μερες να φαω!ελεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καισαρική με επισκληρίδιο...

Γενικά ήταν πολύ καλά, δεν μπορώ να πω ότι πόνεσα, σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα (γέννησα στις 9,20 το πρωί) και το μόνο που ένιωθα ηταν ένα έντονο κάψιμο στην τομή... Την πρώτη φορά που έκανα μπάνιο (τη δεύτερη μέρα) χρειάστηκα τη βοήθεια της μαμάς μου και εννοείται ότι έπαιρνα παυσίπονα, αλλά από την ώρα που πήγα σπίτι όλα ήταν εντάξει και δεν μπορώ να πω ότι καθόμουν και στα αυγά μου... :D:D

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω το δεύτερο παιδάκι το γέννησα με καισαρική πριν 27 μέρες...

Έκανα επισκληρίδιο και όταν βγήκα απο το χειρουργείο μου έκαναν τη 2η δόση...Μου έβαλαν και μια κάψουλα με παυσίπονο, το οποίο θα κρατούσε περίπου 24 ώρες (με έκχυση στον καθετήρα της επισκληριδίου).

Εκτός απο το πιάσιμο που αισθανόμουν απο το ανάσκελο ξάπλωμα (δυσκολευομουν πολύ να γυρίσω εξαιτίας της σφιχτής γάζας που βάζουν) και εναν πολύ ενοχλητικό βήχα που ξεκίνησε τη 2η μέρα και με ταλαιπώρησε πάρα πολύ, δεν μπορώ να πω οτι κατάλαβα πόνο απο την καισαρική...

Το μωρό μου το έφεραν τα μεσάνυχτα της μέρας που γέννησα (γέννησα στις επτά το απόγευμα) και το επόμενο πρωί με σήκωσαν και με βοήθησαν να αλλάξω απο τα ρούχα του χειρουργείου...3η μέρα μου έβγαλαν ορο και καθετήρα και έφαγα το επόμενο πρωί τσάι σκέτο, το μεθεπόμενο τσάι με φρυγανιές και φιδέ μεσημεριανό (σκέτο), φιδέ με κοτόπουλο βραστό βραδινο κλπ. Σωστό πρωινό έφαγα την 4η μέρα το πρωί...

Η τομή τώρα πια με σουβλίζει λίγο, όταν αλλάζει ο καιρός, αλλά δεν με πονάει. Τολμώ να πω οτι τα ράμματα που είχα στην πρώτη γέννα (φ.τ., αλλά ΠΟΛΛΑ ράμματα) με δυσκόλεψαν πολύ περισσότερο! Για να μην πω οτι δέκα και χρόνια μετά όταν αλλάζει ο καιρός πονάω ακόμα...

Μην ανησυχείς...και να μην φοβηθείς...Όσο πιο γρήγορα σηκωθείς και όσο περισσότερο περπατήσεις, τόσο πιο γρήγορα θα γειάνεις...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

14.30 έκανα καισαρική την προηγ.Παρασκευή, έμεινα καμια-δυο ώρες στην ανάνηψη (βασικά από την αναισθησία δεν συγκράτησα ιδιαίτερα χρόνους), θυμάμαι οτι έτρεμα σαν το ψάρι στην ανάνηψη και μου είπαν οτι είναι φυσιολογικό λόγω επισκληρίδειου, κι εκει μου έκαναν μία ένεση για το τρέμουλο, μετά με πήγαν στους δικούς μου που περίμεναν απ'έξω να με δουν, μετά δωμάτιο.

 

Μέχρι το βράδυ που κράτησε η αναισθησία δεν καταλάβαινα τίποτα από τη μέση και κάτω, τη νύχτα όμως άρχισαν τα δράματα. Τίς 2 επόμενες μέρες πονούσα πολύ, αλλά με σηκώναν μέχρι την άκρη του δωματίου. Πολύς πόνος όμως :( . Εκλαιγα γιατί δεν μπορούσα να πιάσω αγκαλιά το μωράκι μου και έπρεπε να φωνάζω τις νοσοκόμες...Και στο θηλασμό δυσκολεύτηκα επίσης λόγω πόνου. Την 3η μέρα μου αφαίρεσαν καθετήρα και πεταλούδα. Μεγάλη ανακούφιση! Την 4η μέρα πολύ καλύτερα, άλλος άνθρωπος. Λίγο καψιματάκι μόνο στην τομή.

 

Μπάνιο έκανα την επόμενη της καισαρικής- με βοήθησε ο άντρας μου και στο καπάκι ήρθαν και μου άλλαξαν τον επίδεσμο της τομής. Την μέρα που θα έφευγα μου τον αφαίρεσαν εντελώς.

 

Βασικά είναι μια ταλαιπωρία τις 2-3 πρώτες μέρες, αυτό είναι όλο. Αυτή τη στιγμή δεν με ενοχλεί καθόλου, μόνο ένα μούδιασμα έχω στην περιοχή, και έχουν περάσει μόνο 9 μέρες...

 

Αυτά!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πονεσα πολυ το πρωτο 24ωρο αλλα μετα η αναρωση ηταν ραγδαια. Οσο περισσοτερο περπατουσα - και πονουσα πολυ στην αρχη - τοσο καλυτερα ημουν την επομενη φορα που σηκωνομουν. Την 4η μερα ημουν και εγω αλλος ανθρωπος και σε μια εβδομαδα σχεδον τελεια.

 

Εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και παρ'ολο που ειχα την επισκληριδιο για μια μερα μετα την εγχειρηση, ανακουφιση βρηκα μονο στα ενεσημα παυσιπονα.

 

Ενα πραγμα ομως με βοηθησε παρα, μα παρα πολυ και απεφυγα τους πονους που εχει κανεις οταν αρχισει να δουλευει το εντερο ή κανεις καιρο να πας τουαλετα - χλιαρο χαμομηλι απο τις πρωτες κιολας ωρες μετα την καισαρικη. Καθολου νερο και τιποτα κρυο παρα μονο οσο χαμομηλι ηθελα.

 

Θυμαμαι ακομα και γελαω ποσο μεγαλη υποθεση ηταν το να "περασεις αερια" ή να ενεργηθεις στο μαιευτηριο. Περναγε μια νοσοκομα με ρωτουσα αν ειχα αερια, μετα περναγε αλλη μια το ιδιο, μετα ο γιατρος, η μαια, η πεθερα μου...ολοι :D Οταν τους ειπα απο την πρωτη μερα οτι λειτουργησε το εντερο εκστασιαστικαν ολοι! :P Ερχοντουσαν με ενθουσιασμο και μου λεγανε " Κυρια Κ.....Τι κ-α-τ-α-π-λ-ι-κ-τ-ι-κ-α νεα μαθαμε, μπραβο σας, περασατε αερια!!!" Γελουσαμε με τον αντρα μου οτι μετα την γεννα, η υπαρξη μου συνοψιζεται σε μια εντερικη λειτουργια.

 

Χωρις πλακα ομως, ειναι μια συμβουλη που εμαθα απο μαια και ηταν απο τις καλυτερες που εχω ακουσει. Μακαρι να το ηξερε περισσοτερος κοσμος και θα γλιτωνε απο αρκετη ταλαιπορια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...