Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα το αδικήσω αν κάνω δεύτερο παιδάκι;


Supergirl77

Recommended Posts

Μπράβο σας κορίτσια που εχετε το κουραγιο για 2ο.

Εγω τα βλεπω όλα βουνο. Από την εγκυμοσυνη με πιο πολύ το μετα. Θεωρω ότι κατά πρωτον πρέπει να χεις χερια να σε βοηθούν. Αν δεν υπαρχει μαμα-πεθερα, αναγκαστικα πληρωνεις νταντα, αλλιως πελαγώνεις ή δεν βγαινεις από το σπιτι σου για τα επομενα χρονια. Επειτα οι δουλειες στο σπιτι, θέλει και κει μια βοηθό, εστω 2 φορες το μήνα. Και με αυτά τα αθλια οικονομικά που εχουμε πια δεν ξερω πως βγαινουν περα όλα αυτά. Μπορεις βεβαια να τα βγαλεις και περα μονη αλλα δεν ξερω ποιο θα ναι το κοστος (θεωρω μεχρι και ψυχιατρειο, όπως ξερω μια γειτονισσα η οποια στη κυριολεξια έχει τρελλαθει με το 2ο παιδι, τωρα τελευταια ηρεμησε που πηγαινει στη δουλεια και δεν ξερω ποιος τα εχει αναλαβει τα παιδια-παντως όχι αυτή).

Μετα το οικονομικό παιζει ρολο στις σπουδες. Σε καμια περιπτωση δε θα ήθελα να μην τους προσφερω, όσο μπορω, την καλυτερη παιδεια. Γλώσσες, αθλητικες δραστηριότητες, σπουδες στο εξωτερικο όταν μεγαλωσουν κλπ. Και μετα και μεις δεν θέλουμε να περναμε καλα μεγαλωνοντας τα παιδια μας; Δεν θέλουμε τις διακοπές μας; (σε τετρακλινο πια που θεωρείται στα περισσοτερα ξενοδοχειο σουιτα) Δεν θέλουμε την καλυτερη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αν ώ μη γένοιτο συμβει κατι; Δεν χρειαζεται μεγαλυτερο αυτοκινητο για να χωρουν 2 παιδακια; Και να ναι και ασφαλες. Επισης σπιτι με δυο παιδικα υπνοδωμάτια ιδιαιτερα αν είναι διαφορετικου φυλου; Όλα αυτά λοιπόν μεταφραζονται σε πολλα ευρω καθε μηνα τα οποια πια είναι δυσκολα. Εγω έτσι τα βλεπω τα πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν θα θελα να γυρισω πισω όπως καναν τα παιδια οι γιαγιάδες μας και μεγαλωναν χωρις εφοδια και όποιο τα καταφερνε έχει καλως. Επισης οι περισσοτερες στα 40-45 ήταν γριες, εντελως αφημενες. Δεν είμαι αυτης της λογικής. Δεν ξερω πως τα βλέπετε εσεις όλα αυτά τα θέματα και θα θελα να ακουσω και αντίθετες αποψεις, ειδικά από όσε ς μαμαδες θέλουν και 2ο μωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικά και είναι δύσκολο το δεύτερο παιδί..όλα τα άλλα ότι μεγαλώνει μόνο του , άλλα λόγια να αγαπιόμαστε..στο κομμάτι του άγχους ναι, είσαι άλλος άνθρωπος, στα όρια της αδιαφορίας θα έλεγα σε σχέση με το πρώτο. όλα τα άλλα που λες ισχύουν όμως.

δλδ εξηγούμαι. εμένα τα κορίτσια έχουν έξη χρόνια διαφορά αργήσαμε γιατί το σκεφτόμασταν επίσης.με την πρώτη είχαμε μπει σε ένα ρυθμό, σχολείο, το μεσημέρι στη μαμά μου που ίναι μεγάλη σε ηλικία, την άφηνα σε φίλες γειτόνισσες κλπ, είχα άνεση να πάω το πιλάτες μου και τα σχετικά. με το μωρό είσαι φτου κι από την αρχή..στην κυριολεξία, έθιξες το οικονομικό φυσικά η γυναίκα για να το προσέχει όταν γύρισα στη δουλεια, κλεισούρα εννοείται γιατί όποιος λεει ότι δεν αλλάζει ο τρόπος ζωής με το μωρό νομίζω χρυσώνει το χάπι. γιατροί επί δύο, εμβόλια κλπ, ταυτόχρονα η μεγάλη αγγλικά, ρυθμική, ζωγραφική, περιόρισε κατ αναγκη τα πράγματα που έκανε πχ θέατρα και σινεμά. αυτά γιατί για κάποιους όπως εμένα και εσένα φαντάζομαι έχουν σημασία. από την άλλη όταν βλέπεις δύο παιδιά να μεγαλώνουν, να αλληλεπιδρούν, συνειδητοποιείς πόσο μεγάλο -μεγαλειώδες- έργο ζωής είναι αυτό..απλά θέλει χέρια, βοήθεια και μια οικονομική άνεση. από την άλλη εγώ ήθελα αδελφάκι για την κόρη μου , παρόλα αυτά ζορίστηκα το ομολογώ..ξέρω και μοναχοπαίδια που μια χαρά είναι..όλα είναι στο πως το βλέπουμε και στο αν τα αντέχουμε. αλλη είναι οκ με δέκα παιδιά, άλλη τα καίει με το ένα.

Link to comment
Share on other sites

'Θελει χερια, βοηθεια κ οικονομικη ανεση' Ακριβως κ γω αυτο σκεφτομαι κ παυει καθε επιθυμια για 2ο. Ομως τα περισσοτερα απο τα ζευγαρια που κανουν 2ο κ ξερω εγω, σιγουραβδεν εχουν την οικονομικη ανεση. Τωρα για χερια, ισως μια μαμα, μια πεθερα αλλα πως μπορεις να σαι σιγουρος κ γι αυτα τη στιγμη που μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα κ να μην μπορουν, οποτε μετα θελει την οικονομικη ανεση που λιγοι πια την εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Sunty εγώ πάντως σε βρίσκω υπερβολική και αποφασισμένη να μείνεις με ένα, οπότε, χωρίς παρεξήγηση, δεν έχω διάθεση να κάνω αντίλογο για τον αντίλογο. Δε φαίνονται απλοί προβληματισμοί αυτά που εκφράζεις, που οι περισσότερες οικογένειες με μοναχοπαίδια έχουν, φαντάζομαι, αλλά παγιωμένες πεποιθήσεις. Και μόνο δηλαδή που συγκρίνεις τις υπερπολύτεκνες γιαγιάδες μας της μεταπολεμικής περιόδου, με την απόκτηση 2ου παιδιού από μια οικογένεια του σήμερα...

 

Αλλά είναι αυτό που είπαν και οι προηγούμενες, όσο εύκολο και απαραίτητο κι αν μου φαίνεται εμένα, δεν είναι και πλαστική κούκλα το 2ο παιδί κι όποια δεν αντέχει, για τους χψ λόγους, καλό είναι να μην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Sunty θεωρώ κι εγώ πως είσαι λίγο υπερβολική,αρκετά υπερβολική μάλλον.!

 

Ούτε βοηθό για το σπίτι θα χρειαστείς,ούτε μεγαλύτερο αυτοκίνητο,ούτε πολλά απο αυτά που αναφέρεις,

για δεύτερο παιδί μιλάμε,όχι για ποδοσφαιρική ομάδα!

 

Έχει έξοδα το παιδί,αλλα όχι όσα φαντάζεσαι,είναι όλα σε λογικά πλαίσια,αν βέβαια έχουν κι οι γονείς λογικές προσδοκίες.

 

Δεν θα το έλεγα βουνό λοιπόν,ίσως λόφο,τον οποίο όμως αξίζει να ανέβεις,αλλά μόνο αν το θέλεις πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια για μενα υπαρχουν τουλαχιστον 1000 λογοι για να μην κανεις 2ο παιδι και μονο ενας για να κανεις. Δε θα αναλυσω τους 1000, πολλους απο αυτους τους ανεφερε η sunty...θα αναφερω μονο τον ενα...ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΤΟΤΕ ολοι οι αλλοι 1000 αυτοματως υποβαθμιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι που εχω βαρεθει να ακουω ειναι..."χρειαζονται χερια, ποδια, γιαγιαδες, παππουδες και τα σχετικα" Τιποτε δε χρειαζεται...παρα μονο ωριμοτητα και αντοχη των ΓΟΝΕΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Love4 δεν πιστεύω πως υπάρχουν 1000 λόγοι για να μην κάνεις 2ο παιδί,πιστεύω πως είναι πολύ λιγότεροι,

αντιθέτως υπάρχουν 1000 δικαιολογίες( και βάλε)ειδικά όταν δεν πολυτρελενεσαι και στην ιδέα...

 

Υ.γ. Οσον αφορά τα ''χέρια'' συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για μενα υπαρχουν τουλαχιστον 1000 λογοι για να μην κανεις 2ο παιδι και μονο ενας για να κανεις. Δε θα αναλυσω τους 1000, πολλους απο αυτους τους ανεφερε η sunty...θα αναφερω μονο τον ενα...ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΤΟΤΕ ολοι οι αλλοι 1000 αυτοματως υποβαθμιζονται.

 

 

Ακριβως αυτο! Αφου δεν το πολυθελεις, τι το ψαχνεις? Δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι παιδια, ουτε ολοι οι ανθρωποι πολλα παιδια. Το βασικο ειναι η επιθυμια κι αν αυτη δεν υπαρχει, υπαρχουν χιλιαδες δικαιολογιες. Αν η οικογενεια σου παει "ρολοι" οπως εισαστε, μην κανεις αλλαγη.

 

Υ.Γ. Οσοι εχουν δυο, τρια, τεσσερα κλπ παιδια δεν ειναι απαραιτητο οτι εχουν μαμα, πεθερα η νταντα, ουτε καθαριστρια σε εβδομαδιαια βαση. Επισης δεν στερουνται τα παιδια τους εξωσχολικες δραστηριοτητες η ξενες γλωσσες η θεατρα! Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως αυτο! Αφου δεν το πολυθελεις, τι το ψαχνεις? Δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι παιδια, ουτε ολοι οι ανθρωποι πολλα παιδια. Το βασικο ειναι η επιθυμια κι αν αυτη δεν υπαρχει, υπαρχουν χιλιαδες δικαιολογιες. Αν η οικογενεια σου παει "ρολοι" οπως εισαστε, μην κανεις αλλαγη.

 

Υ.Γ. Οσοι εχουν δυο, τρια, τεσσερα κλπ παιδια δεν ειναι απαραιτητο οτι εχουν μαμα, πεθερα η νταντα, ουτε καθαριστρια σε εβδομαδιαια βαση. Επισης δεν στερουνται τα παιδια τους εξωσχολικες δραστηριοτητες η ξενες γλωσσες η θεατρα! Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη.

 

Πες τα...γιατι εχω βαρεθει να ακουω ΤΗΝ ΙΔΙΑ ερωτηση..."εχεις γιαγια, βοηθεια κλπ κλπ ε?!" Οχι βρε ανθρωπε δεν εχω αλλα εχω μαθει να τα ανω ολα και να συμφερω;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας κορίτσια που εχετε το κουραγιο για 2ο.

Εγω τα βλεπω όλα βουνο. Από την εγκυμοσυνη με πιο πολύ το μετα. Θεωρω ότι κατά πρωτον πρέπει να χεις χερια να σε βοηθούν. Αν δεν υπαρχει μαμα-πεθερα, αναγκαστικα πληρωνεις νταντα, αλλιως πελαγώνεις ή δεν βγαινεις από το σπιτι σου για τα επομενα χρονια. Επειτα οι δουλειες στο σπιτι, θέλει και κει μια βοηθό, εστω 2 φορες το μήνα. Και με αυτά τα αθλια οικονομικά που εχουμε πια δεν ξερω πως βγαινουν περα όλα αυτά. Μπορεις βεβαια να τα βγαλεις και περα μονη αλλα δεν ξερω ποιο θα ναι το κοστος (θεωρω μεχρι και ψυχιατρειο, όπως ξερω μια γειτονισσα η οποια στη κυριολεξια έχει τρελλαθει με το 2ο παιδι, τωρα τελευταια ηρεμησε που πηγαινει στη δουλεια και δεν ξερω ποιος τα εχει αναλαβει τα παιδια-παντως όχι αυτή).

Μετα το οικονομικό παιζει ρολο στις σπουδες. Σε καμια περιπτωση δε θα ήθελα να μην τους προσφερω, όσο μπορω, την καλυτερη παιδεια. Γλώσσες, αθλητικες δραστηριότητες, σπουδες στο εξωτερικο όταν μεγαλωσουν κλπ. Και μετα και μεις δεν θέλουμε να περναμε καλα μεγαλωνοντας τα παιδια μας; Δεν θέλουμε τις διακοπές μας; (σε τετρακλινο πια που θεωρείται στα περισσοτερα ξενοδοχειο σουιτα) Δεν θέλουμε την καλυτερη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αν ώ μη γένοιτο συμβει κατι; Δεν χρειαζεται μεγαλυτερο αυτοκινητο για να χωρουν 2 παιδακια; Και να ναι και ασφαλες. Επισης σπιτι με δυο παιδικα υπνοδωμάτια ιδιαιτερα αν είναι διαφορετικου φυλου; Όλα αυτά λοιπόν μεταφραζονται σε πολλα ευρω καθε μηνα τα οποια πια είναι δυσκολα. Εγω έτσι τα βλεπω τα πραγματα και σε καμια περιπτωση δεν θα θελα να γυρισω πισω όπως καναν τα παιδια οι γιαγιάδες μας και μεγαλωναν χωρις εφοδια και όποιο τα καταφερνε έχει καλως. Επισης οι περισσοτερες στα 40-45 ήταν γριες, εντελως αφημενες. Δεν είμαι αυτης της λογικής. Δεν ξερω πως τα βλέπετε εσεις όλα αυτά τα θέματα και θα θελα να ακουσω και αντίθετες αποψεις, ειδικά από όσε ς μαμαδες θέλουν και 2ο μωρο.

 

Κοιτά είναι δύσκολο δεν το συζητώ, το λιγότερο η κουραςη... Έχω να κοιμηθώ πανω από δυο ώρες εδώ και πέντε μηνες!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα κουραστώ έτσι.. Δεν ξέρεις και τι μωρο θα σου τύχει! αλλά τα μόνα χέρια που χρειάζεσαι ειναι τα δικά σου και του συζύγου σου!

Εξαρτάται πόσο ειναι ο μεγάλος αν η διάφορα ειναι γύρω στα δυο χρόνια εννοείται ειναι πιο δύσκολο ιδιαίτερα γιατί ειναι και η ηλικία που τα μεγάλα έχουν άπειρα tantrums

 

Δεν ειναι ακατόρθωτο ομως! Να φανταστείς είμαστε Μεξικό τώρα διακοπές με το δυχρονο και το 5 μηνών και όλοι με λένε τρελή αλλά η εμπειρία ειναι απίστευτη!!

 

Supergirl και Sunty αν δεν το έχετε στην καρδιά σας να κρατήσετε ένα ακόμα μωρακι, η να δείτε το μεγαλύτερο να τρελλενεται από την χαρα του που θα αγκαλιάσει το μωρο, δεν είστε έτοιμες γιατί πάντα θα υπάρχουν λόγοι για να μην γίνει

 

P.S αν πάρεις μια γυναίκα να βοηθάει λίγο η αν στείλεις παιδικό τον μεγάλο λίγες ώρες την ημέρα δεν ειναι κακό, βοηθάει πολύ και σένα και το παιδί

Link to comment
Share on other sites

μα βρε κορίτσια τι λέτε? εκτός κι αν δεν εργάζεστε..χωρίς βοήθεια , πώς αλλιώς?

 

Γυριζεις απο τη δουλεια, χαζευεις με τα παιδια, φτιαχνεις φαγητο με οποιο περναει καλα μαζι ου στη κουζινα, τα κανεις μπανιο, βραδυνο κλπ...οοοταν πανε για υπνο μαζευεις οσο μπορεις το σπιτι, ετοιμαζεις ρουχα για την αλλη μερα, ταπερακια κλπ...μετα πας για μπανιο και οταν πια εισαι εντελως τεζα πας για υπνο...πιστευεις ειναι αδυνατο?

Link to comment
Share on other sites

Α, παρελειψα κατι...οταν τα παιδια ειναι μεγαλυτερα τα εξεταζεις και στα μαθηματα..ειτε πλενοντας κανενα πιατο ειτε αραχτη στον καναπε...εσυ επιλεγεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα βρε κορίτσια τι λέτε? εκτός κι αν δεν εργάζεστε..χωρίς βοήθεια , πώς αλλιώς?

 

Μα και να μην εργάζεςαι ένας παιδικός δεν βλάπτει λίγες ώρες ειδικά οταν το μικρο ειναι πολύ μικρο! Τι να κάνει ο μεγάλος σπίτι όλη μέρα οταν προσπάθεις να θηλασεις η να κοιμησεις το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πολλές φορές πως τα κατάφερναν οι γιαγιάδες μας...έκαναν 3,4,5+ παιδιά!!! 2 έχω & τα φτύνω κάποιες στιγμές...Κουράγιο μαμάδες...όλες είμαστε Ηρωίδες!!!! έτσι να τα λέμε μεταξύ μας γιατί αν περιμένουμε άλλους να μας το αναγνωρίσουν,...σωθήκαμε..χαχαχα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κορίτσια, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Ούτε όλα είναι ρόδινα και ιδανικά όταν έχεις πολλά παιδιά και εργάζεσαι (από άποψη χρόνου-χώρου, από οικονομική άποψη κτλ), ούτε είναι βουνό το να κάνεις δεύτερο.

 

Sunty, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όλα αυτά που περιγράφεις θα έπρεπε να σε απασχολούν για το τρίτο... Εκεί πλέον δεν χωράς με τίποτα σε μικρά αυτοκίνητα ή σε δωμάτια ξενοδοχείου και σίγουρα θέλει μια οικονομική άνεση για να μπορέσεις να τους προσφέρεις το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μεγαλύτερο δώρο που μου έκαναν οι γονείς μου ήταν η αδελφή μου!

Εμείς που έχουμε ένα παιδάκι 9 μηνών, χωρίς καμία βοήθεια, εγώ είμαι χωρίς δουλειά & δεν έχω κοιμηθεί 9 μήνες, το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς θα δημιουργήσω τις συνθήκες για να αποκτήσουμε ένα ακόμη.

Δεν πολυσκέφτομαι τα υλικά αγαθά...

Από την άλλη έχω μια φίλη που έχει ένα παιδάκι (σε πολύ ευνοϊκότερη θέση από εμάς) και δεν το σκέφτεται καθόλου για δεύτερο. Δεν θέλει να τα ξαναπεράσει και από την άλλη θεωρεί πολύ σημαντικό να προσφέρει όσα περισσότερα μπορεί σε αυτό που έχει.

 

Είναι πολύ προσωπική υπόθεση και σίγουρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα όλη η επιχειρηματολογία - σ' αυτά τα θέματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει "θέλω" και υπάρχει και "μπορώ". Όλα τα άλλα είναι δευτερεύουσας σημασίας.

 

Και προφανώς για να αναρωτιέμαι δημοσίως για το δεύτερο, δεν είμαι έτοιμη, όσο κι αν το στριφογυρίζω στο μυαλό μου, και μ' αυτό έχουν να κάνουν διάφοροι παράγοντες πέραν της δικής μου ψυχολογίας, πχ ο μπαμπάς που δεν το βλέπω να βοηθάει και πολύ περισσότερο αν προκύψει δεύτερο μωρό. ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαμπάδες συνήθως δεν είναι έτοιμοι για πολλά πράγματα...

Ο δικός μου άντρας, αν και βοηθάει πολύ σε όλα με κάνει να ξεκαρδίζομαι στα γέλια γιατί μόλις ζοριστεί (πχ με μια 'γεμάτη' πάνα), φωνάζει 'βοήθεια'...:lol::lol::lol:

Γελώντας φυσικά κι εκείνος...

 

Προχθές σε μια έντονη κουβέντα μου είπε πως δεν ήθελε παιδί... Κι εκεί μ' έκανε και γέλασα! Όταν τον γνώρισα μου έλεγε πως νιώθει άσχημα που πάτησε τα 30 και δεν έχει οικογένεια και παιδιά!!! (Είπα κι εγώ 'να αγόρι για σπίτι'!!! :wink:. )

 

Αν το θελήσεις, ίσως βρεις τον τρόπο να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις.

Εγώ που θέλω πολύ δεύτερο (& ο άντρας μου δεν θέλει), αυτό θα προσπαθήσω να κάνω.

 

Όλα καλά θα τα κάνουμε, είτε με 1, είτε με πιο πολλά παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαμπάδες συνήθως δεν είναι έτοιμοι για πολλά πράγματα...

Ο δικός μου άντρας, αν και βοηθάει πολύ σε όλα με κάνει να ξεκαρδίζομαι στα γέλια γιατί μόλις ζοριστεί (πχ με μια 'γεμάτη' πάνα), φωνάζει 'βοήθεια'...:lol::lol::lol:

Γελώντας φυσικά κι εκείνος...

 

Προχθές σε μια έντονη κουβέντα μου είπε πως δεν ήθελε παιδί... Κι εκεί μ' έκανε και γέλασα! Όταν τον γνώρισα μου έλεγε πως νιώθει άσχημα που πάτησε τα 30 και δεν έχει οικογένεια και παιδιά!!! (Είπα κι εγώ 'να αγόρι για σπίτι'!!! :wink:. )

 

Αν το θελήσεις, ίσως βρεις τον τρόπο να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις.

Εγώ που θέλω πολύ δεύτερο (& ο άντρας μου δεν θέλει), αυτό θα προσπαθήσω να κάνω.

 

Όλα καλά θα τα κάνουμε, είτε με 1, είτε με πιο πολλά παιδάκια!

 

 

Καλά, αυτά που έλεγε στην αρχή δεν πιάνονται, ίσως και να ήταν για να σε...ριξει! :P

 

Εμένα που έκανε δηλώσεις πως δε θέλει παιδιά και τώρα είναι χαζομπαμπάς μεγάλος; πάλι όμως δεν τον βλέπω πρόθυμο για δεύτερο, καλά είναι όταν γελάει ο μπέμπης και παίζουν, όταν αρχίζουν τα σκούρα θυμάται πόσο του λείπει η ξεκούραση και ο προσωπικός του χρόνος/χώρος κι αρχίζουν οι γκρίνιες...:?

 

Άσε που έχουν και ιστορικό με δίδυμα στην οικογένεια και αγχωνόμαστε και γι' αυτ

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Supergirl, το θέμα ξεκίνησε με το αν θα αδικήσεις το πρώτο παιδί κάνοντας δεύτερο και τώρα το θέμα στράφηκε στο κατά πόσο θα ανταπεξέλθει ο μπαμπάς... :-D

 

Είναι βέβαιο ότι το να κάνεις παιδιά είναι εις βάρος του προσωπικού - ελεύθερου χρόνου των γονέων, αλλά αυτό έγινε ήδη με το πρώτο παιδί. Ένα δεύτερο και μάλιστα σε κοντινή απόσταση (αφού σκοπεύεις αν είναι να το κάνεις τα επόμενα 1-2χρόνια), δεν θα επιβαρύνει τραγικά τον ήδη επιβαρυμένο σας προσωπικό χρόνο. :-D

 

Τώρα για το ενδεχόμενο να τύχουν δίδυμα, τι να σου πω... Αυτό δεν μπορώ να στο εγγυηθώ. :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αισθανομαι μονιμως κουρασμενη κ αυπνη κ εχω ενα. Με δυο πιστευω στενευουν περισσοτερο τα πραγματα απο θεμα κουρασης κ οικονομικων. Οποια ομως εχει κουραγιο να ανταπεξελθει σε ολα αυτα, γιατι οχι κ ενα 2ο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...