Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έχω διαβάσει μεγάλο μέρος από το θέμα και νομίζω πως αυτό το ερώτημα δεν έχει ξανασυζητηθεί - αν ναι μου λέτε.

 

Διαβάζω (ευτυχως σπάνια) στις εφημερίδες για κοπέλες, κυρίως ξένες και με ανάγκη για χρήματα, που με ένα τρόπο τις 'εκμεταλλεύονται' σε κέντρα εξωσωματικής στο πλαίσιο δωρεάς ωαρίων. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ισχύει ή αν είναι κάτι που λένε οι δημοσιογράφοι που μια μεμονωμενη περίπτωση την μεγαλοποιούν. Όμως μια από τις έγνοιες που θα είχα, αν αποφάσιζα κάτι τέτοιο, θα ήταν να μην πάρω μέρος σε μια διαδικασία που έστω και στο ελάχιστο βαζει σε κίνδυνο μια άλλη γυναίκα που έχει ανάγκη και είναι υπό πίεση. Πείτε μου τη γνώμη σας και αν μπορεί κανείς να ρωτήσει σε κέντρα γι'αυτό το θέμα.

 

 

 

Domnina καλή επιτυχία εύχομαι και να παραμείνεις χαρούμενη κι αισιόδοξη για τους επόμενους εννιά μήνες :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω διαβάσει μεγάλο μέρος από το θέμα και νομίζω πως αυτό το ερώτημα δεν έχει ξανασυζητηθεί - αν ναι μου λέτε.

 

Διαβάζω (ευτυχως σπάνια) στις εφημερίδες για κοπέλες, κυρίως ξένες και με ανάγκη για χρήματα, που με ένα τρόπο τις 'εκμεταλλεύονται' σε κέντρα εξωσωματικής στο πλαίσιο δωρεάς ωαρίων. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ισχύει ή αν είναι κάτι που λένε οι δημοσιογράφοι που μια μεμονωμενη περίπτωση την μεγαλοποιούν. Όμως μια από τις έγνοιες που θα είχα, αν αποφάσιζα κάτι τέτοιο, θα ήταν να μην πάρω μέρος σε μια διαδικασία που έστω και στο ελάχιστο βαζει σε κίνδυνο μια άλλη γυναίκα που έχει ανάγκη και είναι υπό πίεση. Πείτε μου τη γνώμη σας και αν μπορεί κανείς να ρωτήσει σε κέντρα γι'αυτό το θέμα.

 

 

 

Domnina καλή επιτυχία εύχομαι και να παραμείνεις χαρούμενη κι αισιόδοξη για τους επόμενους εννιά μήνες :D

dafni, ειναι ενα μακρυ θεμα αυτο που βαζεις που εχει πολυ πιο πολυπλοκες πτυχες απο αυτες που θετεις.Ειναι ενα θεμα που εχει παρομοιες διαστασεις και προεκτασεις οπως ειναι η ευρυτερη δωρεα οργανων αλλα και η λεγομενη εθελοντικη αιμοδοσια-που βεβαια αν το σκεφτεις στην ελλαδα δεν ειναι μονο εθελοντικη καθως πολλες φορες απαιτουν αιμα απο εναν που εχει αμεση αναγκη χειρουργειου...

Υπαρχουν αποψεις ακομα που λενε οτι καλυτερα να υπαρχει αμοιβη για την δωρεα ωαριων-σπερματος θεσμοθετημενη γιατι αυτο θα δημιουργουσε μια ικανη προσφορα να ικανοποιησει

την ζητηση και ταυταγχρονα θα ειχε σαν αποτελεσμα να εκμηδενιστει η λεγομενη black market που (ενδεχομενως )υπαρχει, παραλληλα ριχνοντας αφανταστα το κοστος της διαδικασιας.

Τι θα ελεγες εσυ αν σου ελεγαν οτι ενας γιατρος απαιτησε 1500 ευρω για να κανει μεταμοσχευση δωριζομενου συκωτιου σε ασθενη με ηπατικη ανεπαρκεια και που αν δεν την εκανε θα πεθαινε?θα ελεγες οτι εισαι κατα της δωρεας οργανων?

Tο θεμα ειναι πολυπλοκο....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον, τις ευχες και το κουραγιο που μου δωστατε.

Το αποτελεσμα ηταν για μια ακομη φορα αρνητικο και το δεχτηκα σαν μια επιπλεον μαχαιρια σε ανοιχτη πληγη. Ειχα πολλες ελπιδες αυτη τη φορα, ειχα ολες τις μερες αν εξαιρεσεις το αγχος που δεν με εγκατελειψε καθολου, ενα καλο προαισθημα εκτος απο σημερα το πρωι που πλεον δεν το πιστευα περιμενα οτι δεν θα εχω ευχαριστα νεα...

Τωρα στο μηδεν παλι...

Καλη επιτυχια Domnina ευχομαι τα καλυτερα, να επιτευχθει εγκυμοσυνη και να σου μεινουν και κατεψυγμενα. Ολα καλα κοπελα μου και προσπαθησε να εχεις θετικη σκεψη και καλη διαθεση!

Linaki χαρηκα πολυ που σε ακουσα και ολα ειναι τελεια καλη λευτερια κοριτσακι!

Cristina το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα να του μιλας και να εισαι χαρουμενη πλησιαζεις εσυ!

Καλη λευτερια και στις δυο!

Σας φιλω με πολλη πολλη αγαπη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elpida μου λυπαμαι πολυ για το αρνητικο. Σε νιωθω και σε καταλαβαινω.

προσπαθησε να το αφησεις πισω οσο μπορεις. Θα ξαναπατησεις στα ποδια σου και θα ξαναβρεις τη δυναμη σου. Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα Ελπιδα αλλα μην το βαζεις κατω. Ετσι μας παει πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε.

Αλιως δεν γινεται τιποτα. Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου, και ξαναξεκινας.

φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα Ελπιδα αλλα μην το βαζεις κατω. Ετσι μας παει πεφτουμε και ξανασηκωνομαστε.

Αλιως δεν γινεται τιποτα. Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου, και ξαναξεκινας.

φιλακια πολλα

 

Πολλα φιλακια και σε σενα κοπελα μου...σ'ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδάκι μου ότι και να πω είναι λίγο.. Το έχω περάσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές και ξέρω ακριβώς πως αισθάνεσαι..

 

Η ζωή δεν τελειώνει εδώ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο..

 

Σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις ευχές.. Σημαίνει πολλά για μένα που παρόλο που βρίσκεσαι σε αυτή την κατάσταση με σκέφτεσαι..

 

Ελπίζω να μην απογοητεύσω καμία σας..

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου

 

 

Ελπιδάκι μου λυπάμαι πάρα πολύ για το αρνητικό αποτέλεσμα αλλά όπως πάντα λέγαμε ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Ελπίζω να βρεις την δύναμη και το κουράγιο να το ξεπεράσεις και σύντομα να πας για την επόμενη προσπάθεια σου που εύχομαι να είναι και η επιτυχημένη!

 

Φιλιά πολλά!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Eλπιδάκι μου γλυκό μην στεναχωριέσαι...

ο Θεός μας δοκιμάζει...

δεν το βάζουμε όμως κάτω...

θα μαζέψεις τα κομματάκια σου και θα ξαναπροσπαθήσεις κοιριτσάκι μου, όπως όλες μας εδώ μέσα...

Ο Θεός μας δοκιμάζει αλλά μας έχει γεμίσει και δύναμη και ελπίδα!!!!

χαλάρωσε κάνε το υπόλοιπο καλοκαίρι σου, μάζεψε δυνάμεις και ξαναπροσπάθησε!!!

ο δρόμος μας είναι ένας, μέχρι να το καταφέρουμε δεν το βάζουμε κάτω λέμεεεε

σου στέλνω μια τεράστια αγκαλιά και δυο φιλιά

μην χάνεις την πίστη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, κάποια από τα πράγματα που λες για την αιμοδοσία και τις μεταμοσχεύσεις δεν τα είχα σκεφτεί. Απλά με φοβίζει με τα ωάρια που δεν υπάρχει ένας ξεκάθαρα νόμιμος τρόπος αμοιβής των κοριτσιών ώστε να μικρύνουν τα περιθώρια για εκμετάλλευση.

 

Σε κάτι τέτοιο δεν θα ήθελα να συμμετάσχω -- μια πιθανή εκμετάλλευση -- για τον ίδιο λόγο που δεν θα έδινα χρήματα για υιοθεσία - θα σκεφτόμουν πως ίσως κάποια γυναίκα πιέστηκε να γεννήσει σε συνθήκες δύσκολες γιαυτήν προκειμένου να πάρουμε εμείς ένα παιδί. Με τις μεταμοσχεύσεις είναι λίγο διαφορετικά γιατί συνήθως έχεις αυτό που ονομάζουν 'πτωματικό μόσχευμα' εκτός από κάποια όργανα βέβαια όπου υπάρχει αυτό το τρομακτικό εμπόριο.

 

Αλλά όπως σωστά λες είναι περίπλοκο μια και η υιοθεσία δίνει μια οικογένεια σε ένα παιδάκι που ίσως προέκυψε απο λαθος. Τι να πω, ίσως κακώς τα σκέφτομαι τόσο.

 

 

dafni, ειναι ενα μακρυ θεμα αυτο που βαζεις που εχει πολυ πιο πολυπλοκες πτυχες απο αυτες που θετεις.Ειναι ενα θεμα που εχει παρομοιες διαστασεις και προεκτασεις οπως ειναι η ευρυτερη δωρεα οργανων αλλα και η λεγομενη εθελοντικη αιμοδοσια-που βεβαια αν το σκεφτεις στην ελλαδα δεν ειναι μονο εθελοντικη καθως πολλες φορες απαιτουν αιμα απο εναν που εχει αμεση αναγκη χειρουργειου...

Υπαρχουν αποψεις ακομα που λενε οτι καλυτερα να υπαρχει αμοιβη για την δωρεα ωαριων-σπερματος θεσμοθετημενη γιατι αυτο θα δημιουργουσε μια ικανη προσφορα να ικανοποιησει

την ζητηση και ταυταγχρονα θα ειχε σαν αποτελεσμα να εκμηδενιστει η λεγομενη black market που (ενδεχομενως )υπαρχει, παραλληλα ριχνοντας αφανταστα το κοστος της διαδικασιας.

Τι θα ελεγες εσυ αν σου ελεγαν οτι ενας γιατρος απαιτησε 1500 ευρω για να κανει μεταμοσχευση δωριζομενου συκωτιου σε ασθενη με ηπατικη ανεπαρκεια και που αν δεν την εκανε θα πεθαινε?θα ελεγες οτι εισαι κατα της δωρεας οργανων?

Tο θεμα ειναι πολυπλοκο....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα καλό κουράγιο εύχομαι και να συνέλθεις γρήγορα για να ξαναπροσπαθήσεις άλλη μια φορά, δε λέει να το βάζεις κάτω.

 

Επειδή διαβάζω συνέχεια γι'αυτά μετά τη δική μου αποτυχημένη εξωσωματική ρώτησε το γιατρό σου να σου δώσει κάποιες λεπτομέρειες για το τι έγινε. Δεν έχω ιδέα για την ηλικία σου. Αν είναι πάνω από 38 γράφουν κάποια ξένα σάιτς πως υπάρχουν και αρκετα προβλήματα στην εμφύτευση τα οποία πρέπει κάποια να διερευνήσει.

 

Καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση μετά από όλα αυτά εύχομαι

 

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον, τις ευχες και το κουραγιο που μου δωστατε.

Το αποτελεσμα ηταν για μια ακομη φορα αρνητικο και το δεχτηκα σαν μια επιπλεον μαχαιρια σε ανοιχτη πληγη. Ειχα πολλες ελπιδες αυτη τη φορα, ειχα ολες τις μερες αν εξαιρεσεις το αγχος που δεν με εγκατελειψε καθολου, ενα καλο προαισθημα εκτος απο σημερα το πρωι που πλεον δεν το πιστευα περιμενα οτι δεν θα εχω ευχαριστα νεα...

Τωρα στο μηδεν παλι...

Καλη επιτυχια Domnina ευχομαι τα καλυτερα, να επιτευχθει εγκυμοσυνη και να σου μεινουν και κατεψυγμενα. Ολα καλα κοπελα μου και προσπαθησε να εχεις θετικη σκεψη και καλη διαθεση!

Linaki χαρηκα πολυ που σε ακουσα και ολα ειναι τελεια καλη λευτερια κοριτσακι!

Cristina το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα να του μιλας και να εισαι χαρουμενη πλησιαζεις εσυ!

Καλη λευτερια και στις δυο!

Σας φιλω με πολλη πολλη αγαπη...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον, τις ευχες και το κουραγιο που μου δωστατε.

Το αποτελεσμα ηταν για μια ακομη φορα αρνητικο και το δεχτηκα σαν μια επιπλεον μαχαιρια σε ανοιχτη πληγη. Ειχα πολλες ελπιδες αυτη τη φορα, ειχα ολες τις μερες αν εξαιρεσεις το αγχος που δεν με εγκατελειψε καθολου, ενα καλο προαισθημα εκτος απο σημερα το πρωι που πλεον δεν το πιστευα περιμενα οτι δεν θα εχω ευχαριστα νεα...

Τωρα στο μηδεν παλι...

Καλη επιτυχια Domnina ευχομαι τα καλυτερα, να επιτευχθει εγκυμοσυνη και να σου μεινουν και κατεψυγμενα. Ολα καλα κοπελα μου και προσπαθησε να εχεις θετικη σκεψη και καλη διαθεση!

Linaki χαρηκα πολυ που σε ακουσα και ολα ειναι τελεια καλη λευτερια κοριτσακι!

Cristina το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα να του μιλας και να εισαι χαρουμενη πλησιαζεις εσυ!

Καλη λευτερια και στις δυο!

Σας φιλω με πολλη πολλη αγαπη...

 

 

Elpida λυπάμαι πολύ για το αρνητικό αποτέλεσμα, οι περισσότερες εδώ το έχουμε περάσει, μερικές ίσως και πάνω από μία φορά.

Θα πρέπει όμως πάντα να σκεφτόμαστε το "κάθε εμπόδιο για καλό".

Ζήσε το υπόλοιπο καλοκαίρι και από το φθινόπωρο ξαναπροχωράς, με νέες δυνάμεις και ευχόμαστε όλες, να είναι η τελευταία σου και επιτυχημένη προσπάθεια.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elpida λυπάμαι πολύ για το αρνητικό αποτέλεσμα, οι περισσότερες εδώ το έχουμε περάσει, μερικές ίσως και πάνω από μία φορά.

Θα πρέπει όμως πάντα να σκεφτόμαστε το "κάθε εμπόδιο για καλό".

Ζήσε το υπόλοιπο καλοκαίρι και από το φθινόπωρο ξαναπροχωράς, με νέες δυνάμεις και ευχόμαστε όλες, να είναι η τελευταία σου και επιτυχημένη προσπάθεια.

Φιλιά

 

ελπίδα, ειλικρινα λυπηθηκα πολυ με το αρνητικο αποτέλεσμα. ειναι τρομερη η απογοητευση και το "αδειασμα" που αισθανεσαι. δεν υπάρχουν λογια...βεβαια κοιτα να το αφησεις πισω σου και να χαλαρωσεις και να προγραμματισεις την επομενη προσπαθεια οταν αισθανθεις ετοιμη...

ντομνινα, ευχαριστω για το πμ. τελεια προχωρουν και τα 8. φοβερη επιτυχια! ειλικρινα δεν το περιμενα! 8 στα 8! οποτε πας οχι μονο για βλαστοκυστεις αλλα και για καταψυξη! ΜΚαι για αδερφακι.... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΥΡΙΟ!!!!

Σαννα, λες να μεινουμε και οι δυο το φθινοπωρο??? εγω θα κανω προσπ λιγο αργοτερα τον οκτωβριο-νοεμβριο γιατι ειναι πολυ προσφατο ακομα και για μπανια αστα 2 εβδομ μετα την αποξεση απαγορευονται... οποτε τιποτα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Πως να το περιγραψω κοριτσακια μου, νιωθω οτι σας εχω εδω και με εχετε παρει μια τεραστια αγκαλια για να διωξετε τον πονο μου... Ο πονος φυσικα ειναι μεγαλος αλλα γλυκαινει μαζι σας... Δεν ξερω αν ποτε θα τα καταφερω...

Και θα σας πω και κατι που αλλου θα ντρεπομουν να το πω... Πολλες γυναικες εγκυες ειδικα τους πρωτους μηνες δοκιμαζουν πως θα τους πηγαινε μια εγκυμοσυνη και βαζουν ενα μαξιλαρακι στην κοιλιτσα τους και καμαρωνουν... Εγω το θεωρουσα γρουσουζια...

Σημερα λοιπον που σκεφτηκα οτι εγω μαλλον δε θα δω ποτε φουσκωμενη την κοιλιτσα μου εβαλα ενα μαξιλαρακι και κοιταχτηκα στον καθρεφτη και ημουνα πολυ ωραια εγκυος...

Δεν το εχω χασει μη φοβαστε παραπονο μου βγαινει...

Αχ να μπορουσα να τον πεισω για υιοθεσια...δεν γινεται ομως...και αυτο ειναι απο τα πραγματα που πρεπει να το θελουν και οι δυο πολυ... Πριν κανενα μηνα μου δηλωσε οτι ουτε με δανεικα θελει να προσπαθησω γιατι θελει τα παιδια να μου μοιαζουν...

Εχει κολλησει στην εικονα... Εγω μοιαζω πολυ με τον αδελφο μου και επειδη η ανηψια μου ειναι τρομακτικα ιδια με μενα ειδικα στις παλιες φωτογραφιες μου αναλογης ηλικιας φανταζεται λεει να ειχαμε και εμεις ενα κοριτσακι να μου εμοιαζε... Αλλα λογια να αγαπιομαστε...τι να του πεις...εχουμε τοσα προβληματα εχουμε βαλτωσει και συζηταμε να μην πω την λεξη...

Ο μονας δρομος λοιπον για μενα ειναι ο ιδιος αν και οταν ξαναπροσπαθησω αλλα δε θελω να βγω απο την παρεα σας δε θελω να σας χασω θα μπαινω να μαθαινω ευχομαι μεσα απο την καρδια μου μονο ευχαριστα!

Να ειστε ολες καλα και σας ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου...

Link to comment
Share on other sites

Πως να το περιγραψω κοριτσακια μου, νιωθω οτι σας εχω εδω και με εχετε παρει μια τεραστια αγκαλια για να διωξετε τον πονο μου... Ο πονος φυσικα ειναι μεγαλος αλλα γλυκαινει μαζι σας... Δεν ξερω αν ποτε θα τα καταφερω...

Και θα σας πω και κατι που αλλου θα ντρεπομουν να το πω... Πολλες γυναικες εγκυες ειδικα τους πρωτους μηνες δοκιμαζουν πως θα τους πηγαινε μια εγκυμοσυνη και βαζουν ενα μαξιλαρακι στην κοιλιτσα τους και καμαρωνουν... Εγω το θεωρουσα γρουσουζια...

Σημερα λοιπον που σκεφτηκα οτι εγω μαλλον δε θα δω ποτε φουσκωμενη την κοιλιτσα μου εβαλα ενα μαξιλαρακι και κοιταχτηκα στον καθρεφτη και ημουνα πολυ ωραια εγκυος...

Δεν το εχω χασει μη φοβαστε παραπονο μου βγαινει...

Αχ να μπορουσα να τον πεισω για υιοθεσια...δεν γινεται ομως...και αυτο ειναι απο τα πραγματα που πρεπει να το θελουν και οι δυο πολυ... Πριν κανενα μηνα μου δηλωσε οτι ουτε με δανεικα θελει να προσπαθησω γιατι θελει τα παιδια να μου μοιαζουν...

Εχει κολλησει στην εικονα... Εγω μοιαζω πολυ με τον αδελφο μου και επειδη η ανηψια μου ειναι τρομακτικα ιδια με μενα ειδικα στις παλιες φωτογραφιες μου αναλογης ηλικιας φανταζεται λεει να ειχαμε και εμεις ενα κοριτσακι να μου εμοιαζε... Αλλα λογια να αγαπιομαστε...τι να του πεις...εχουμε τοσα προβληματα εχουμε βαλτωσει και συζηταμε να μην πω την λεξη...

Ο μονας δρομος λοιπον για μενα ειναι ο ιδιος αν και οταν ξαναπροσπαθησω αλλα δε θελω να βγω απο την παρεα σας δε θελω να σας χασω θα μπαινω να μαθαινω ευχομαι μεσα απο την καρδια μου μονο ευχαριστα!

Να ειστε ολες καλα και σας ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου...

 

Ελπίδα μου,

 

καταρχην δεν εχει νοημα να σκεφτομαστε τοσο πεσιμιστικα οτι ποτε δε θα μεινουμε εγκυες. για να ειμαι ειλικρινης και εγω το εχω σκεφτει σαν πιθανότητα αλλά μικρη...

απλά νομίζω οτι εαν προσπαθησεις με τα δικα σου ωαρια ειναι καλυτερα να μαζεψεις εναν αριθμό πχ τρια και μετα να τα μεταφερεις. στο Γ....ς γνωρισα κοπέλες που θα μαζευαν 12 γονιμοποιημενα ωαρια και μετα θα εκαναν αποψυξη και μεταφορα. κοστος για καθε επαναληπτικη ωοληψια μονο 160 ευρω. νομίζω συμφερει, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κ δεν τραβας το αγχος της αναμονης που το θεωρω το πιο δυσκολο σταδιο

επίσης, με τον κααιρο μπορει κ ο συζυγος σου να μην ειναι τοσο αρνητικος με τα δανεικα. στο λεω απο προσωπικη εμπειρια. οσον αφορα την υοθεσια ουτε εμεις το εχουμε ξεπερασει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου,

 

καταρχην δεν εχει νοημα να σκεφτομαστε τοσο πεσιμιστικα οτι ποτε δε θα μεινουμε εγκυες. για να ειμαι ειλικρινης και εγω το εχω σκεφτει σαν πιθανότητα αλλά μικρη...

απλά νομίζω οτι εαν προσπαθησεις με τα δικα σου ωαρια ειναι καλυτερα να μαζεψεις εναν αριθμό πχ τρια και μετα να τα μεταφερεις. στο Γ....ς γνωρισα κοπέλες που θα μαζευαν 12 γονιμοποιημενα ωαρια και μετα θα εκαναν αποψυξη και μεταφορα. κοστος για καθε επαναληπτικη ωοληψια μονο 160 ευρω. νομίζω συμφερει, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες κ δεν τραβας το αγχος της αναμονης που το θεωρω το πιο δυσκολο σταδιο

επίσης, με τον κααιρο μπορει κ ο συζυγος σου να μην ειναι τοσο αρνητικος με τα δανεικα. στο λεω απο προσωπικη εμπειρια. οσον αφορα την υοθεσια ουτε εμεις το εχουμε ξεπερασει ακομα

 

Ιsis μου πεσιμιστικα σκεφτομαι εγω για μενα και μονο δεν το ειπα για να ριξω την ψυχολογια καμιας κοπελας που τοσο πολυ χαιρομαι οταν ακουω χαρουμενα νεα για καποια απο εδω μεσα.

Εχω κανει αρκετες προσπαθειες κουραστηκα πολυ, ειναι και προσφατη η αποτυχια και ισως εκφραστηκα λαθος σε ενα χωρο που ολες προσπαθουμε να ανακτησουμε τις δυναμεις μας.

Αλλα δεν θελω να ριχνω καμια σας, καθε μια απο εμας εχει τα δικα της βιωματα, τις δικες της αντιστασεις, τις δικες της αμυνες αλλα το σιγουρο ειναι οτι καταλαβαινουμε η μια την αλλη.

Γι'αυτο κοριτσακι μου και αυτο ισχυει και για τα υπολοιπα κοριτσια καθολου μην πτοειστε απο την δικη μου αυτη τη στιγμη κακη διαθεση και να παιρνουμε ολες για παραδειγμα το Linaki που μας εχει βαλει τα γυαλια με την απιστευτα αξιοζηλευτη αισιοδοξη διαθεση της! Φτου σου κοριτσαρα μου αν και ειχες αυτη την ασχημη περιπετεια σε μικρη ηλικια εισαι η χαρα της ζωης και ετσι να δωσεις ζωη και χαρα και στο φασολακι σου!

Isis σ'αυτο που ειπες εχεις δικιο και εγω αυτο ειχα προτεινει στο γιατρο οταν σκεφτηκα τους φυσικους αλλα εκεινος ειπε οτι ειναι καλυτερα καθε μηνα. Μα ειναι δυνατο τωρα μολις αδιαθετησω να παω παλι για ωοληψια και εμβρυομεταφορα, ειμαστε σοβαροι?

Θα του το πω, πες μου αν ξερεις για την καταψυξη χρεωνουν επιπλεον? Εμενα στην προηγουμενη ωοληωια φυσικου που δεν ειχα γονιμοποιηση μου πηρε 300 ευρω. Σ'αυτη την προσπαθεια μου πηρε 1850 που εγινε εμβρυομεταφορα, αν το ειχα καταψυξει παιρνουν παραπανω?

Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες γλυκια μου, οσο για την πεσιμιστικη διαθεση εχεις δικιο και θα την παλεψωωωωωωωω...

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

ελπίδα, ειλικρινα λυπηθηκα πολυ με το αρνητικο αποτέλεσμα. ειναι τρομερη η απογοητευση και το "αδειασμα" που αισθανεσαι. δεν υπάρχουν λογια...βεβαια κοιτα να το αφησεις πισω σου και να χαλαρωσεις και να προγραμματισεις την επομενη προσπαθεια οταν αισθανθεις ετοιμη...

ντομνινα, ευχαριστω για το πμ. τελεια προχωρουν και τα 8. φοβερη επιτυχια! ειλικρινα δεν το περιμενα! 8 στα 8! οποτε πας οχι μονο για βλαστοκυστεις αλλα και για καταψυξη! ΜΚαι για αδερφακι.... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΥΡΙΟ!!!!

Σαννα, λες να μεινουμε και οι δυο το φθινοπωρο??? εγω θα κανω προσπ λιγο αργοτερα τον οκτωβριο-νοεμβριο γιατι ειναι πολυ προσφατο ακομα και για μπανια αστα 2 εβδομ μετα την αποξεση απαγορευονται... οποτε τιποτα ακομα...

 

Εκανες αποξεση τελικα, συγνωμη ετσι οπως ειμαι απο εχθες κατι δε θα διαβασα.

Ξερω ποσο ασχημη εμπειρια ειναι αλλα σκεψου οτι τουλαχιστον ειναι καλοκαιρι και επισης οσο μπορει να σε παρηγορησει αυτο ακομα και οι βιοχημικες δειχνουν οτι μπορει να γινει εμφυτευση για αλλους λογους δεν προχωρησε το συγκεκριμενο ισως καποια ανωμαλια στο γενετικο υλικο που σε μια αλλη προσπαθεια δε θα συμβει, θα γαντζωθει γερα και θα διπλασιαζονται οι χοριακες!

Υπομονη 2 εβδομαδες και βουρρρ στη θαλασσα!

Φιλακια κοριτσακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα λοιπον που σκεφτηκα οτι εγω μαλλον δε θα δω ποτε φουσκωμενη την κοιλιτσα μου εβαλα ενα μαξιλαρακι και κοιταχτηκα στον καθρεφτη και ημουνα πολυ ωραια εγκυος...

Δεν το εχω χασει μη φοβαστε παραπονο μου βγαινει...

Αχ να μπορουσα να τον πεισω για υιοθεσια...δεν γινεται ομως...και αυτο ειναι απο τα πραγματα που πρεπει να το θελουν και οι δυο πολυ... Πριν κανενα μηνα μου δηλωσε οτι ουτε με δανεικα θελει να προσπαθησω γιατι θελει τα παιδια να μου μοιαζουν...

Εχει κολλησει στην εικονα... Εγω μοιαζω πολυ με τον αδελφο μου και επειδη η ανηψια μου ειναι τρομακτικα ιδια με μενα ειδικα στις παλιες φωτογραφιες μου αναλογης ηλικιας φανταζεται λεει να ειχαμε και εμεις ενα κοριτσακι να μου εμοιαζε... Αλλα λογια να αγαπιομαστε...τι να του πεις...εχουμε τοσα προβληματα εχουμε βαλτωσει και συζηταμε να μην πω την λεξη...

 

Κοριτσάκι μου γλυκό..

 

Μην ανησυχείς καθόλου. Δεν το έχεις "χάσει" όπως λες... Κάθε κοπέλα μετά από την όποια αποτυχία - και βάζω και τον εαυτό μου μέσα - έχει σκεφτεί την πιθανότητα να μη μείνει ποτέ έγκυος.. Βέβαια εγώ μαξιλαράκι δεν έχω βάλει ακόμη:-P αλλά κι εγώ έχω σκεφτεί και δεχτεί ως πιθανότητα το ενδεχόμενο του να μην αποκτήσω ποτέ ένα δικό μου παιδί..

 

Τώρα, όσον αφορά την υιοθεσία.. Προσωπικά ούτε εγώ θα το έκανα για τον μοναδικό λόγο του ότι αν κάποια στιγμή μετά τα 18 το παιδί αποφάσιζε να ψάξει τους μελλοντικούς του γονείς εγώ θα αισθανόμουν πολύ άσχημα μόνο και μόνο στη σκέψη να θέλει να ανήκει και σε δεύτερη οικογένεια.. Είναι πως το βλέπει κανείς..

 

Για τα δανεικά τώρα.. Κι εγώ μοιάζω τρομερά με τον αδερφό μου... κι ο αδερφός μου έχει μια τσαπερδόνα που μου μοιάζει πολύ και τη λατρεύουμε κι εγώ κι ο άντρας μου.. Αλλά ποιος μου λέει ότι ένα δικό μου βιολογικό παιδί θα μου μοιάζει; μου υπογράφει κανείς κάποιο συμβόλαιο; Όχι..

 

Είμαι σίγουρη ότι αν πάτε με δανεικά το μωρό στην αρχή θα μοιάζει σίγουρα στον άντρα σου και αργότερα και σε σένα αφού τα μωρά αφομοιώνουν και κάνουν δικές τους πολλές εκφράσεις από τα άτομα του στενού συγγενικού τους περιβάλλοντος..

 

Δώσε στον άντρα σου λίγο χρόνο να το χωνέψει. Όταν εξήγησα στον δικό μου ότι δεν άντεχα να ταλαιπωρήσω περισσότερο το σώμα μου και την ψυχή μου με ακόμη μια διαδικασία εξωσωματικής και ότι σαφώς έχουμε περισσότερες πιθανότητες με δανεικά, είπε αμέσως το ναι.. Βέβαια είπε το ναι διότι το σπέρμα ήταν δικό του.. μου είπε ναι και με σπέρμα μισό δικό του μισό ξένο... αυτό που απέκλειε εντελώς ήταν η χρησιμοποίηση μόνο σπέρμα δότη.. Έχουν κι αυτοί τα κολλήματά τους.. Τι να τους κάνουμε..

 

Πάρε κι εσύ το χρόνο σου και είμαι σίγουρη πως πολύ σύντομα θα καταλήξετε σε μια από κοινού αποδεκτή λύση.

 

Σε φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου γλυκό..

 

Μην ανησυχείς καθόλου. Δεν το έχεις "χάσει" όπως λες... Κάθε κοπέλα μετά από την όποια αποτυχία - και βάζω και τον εαυτό μου μέσα - έχει σκεφτεί την πιθανότητα να μη μείνει ποτέ έγκυος.. Βέβαια εγώ μαξιλαράκι δεν έχω βάλει ακόμη:-P αλλά κι εγώ έχω σκεφτεί και δεχτεί ως πιθανότητα το ενδεχόμενο του να μην αποκτήσω ποτέ ένα δικό μου παιδί..

 

Τώρα, όσον αφορά την υιοθεσία.. Προσωπικά ούτε εγώ θα το έκανα για τον μοναδικό λόγο του ότι αν κάποια στιγμή μετά τα 18 το παιδί αποφάσιζε να ψάξει τους μελλοντικούς του γονείς εγώ θα αισθανόμουν πολύ άσχημα μόνο και μόνο στη σκέψη να θέλει να ανήκει και σε δεύτερη οικογένεια.. Είναι πως το βλέπει κανείς..

 

Για τα δανεικά τώρα.. Κι εγώ μοιάζω τρομερά με τον αδερφό μου... κι ο αδερφός μου έχει μια τσαπερδόνα που μου μοιάζει πολύ και τη λατρεύουμε κι εγώ κι ο άντρας μου.. Αλλά ποιος μου λέει ότι ένα δικό μου βιολογικό παιδί θα μου μοιάζει; μου υπογράφει κανείς κάποιο συμβόλαιο; Όχι..

 

Είμαι σίγουρη ότι αν πάτε με δανεικά το μωρό στην αρχή θα μοιάζει σίγουρα στον άντρα σου και αργότερα και σε σένα αφού τα μωρά αφομοιώνουν και κάνουν δικές τους πολλές εκφράσεις από τα άτομα του στενού συγγενικού τους περιβάλλοντος..

 

Δώσε στον άντρα σου λίγο χρόνο να το χωνέψει. Όταν εξήγησα στον δικό μου ότι δεν άντεχα να ταλαιπωρήσω περισσότερο το σώμα μου και την ψυχή μου με ακόμη μια διαδικασία εξωσωματικής και ότι σαφώς έχουμε περισσότερες πιθανότητες με δανεικά, είπε αμέσως το ναι.. Βέβαια είπε το ναι διότι το σπέρμα ήταν δικό του.. μου είπε ναι και με σπέρμα μισό δικό του μισό ξένο... αυτό που απέκλειε εντελώς ήταν η χρησιμοποίηση μόνο σπέρμα δότη.. Έχουν κι αυτοί τα κολλήματά τους.. Τι να τους κάνουμε..

 

Πάρε κι εσύ το χρόνο σου και είμαι σίγουρη πως πολύ σύντομα θα καταλήξετε σε μια από κοινού αποδεκτή λύση.

 

Σε φιλώ!

 

Ετσι ειναι οπως τα λες κοριτσι μου σε ευχαριστω που αφιερωσες τοσο χρονο ενω εσυ τωρα ξεκινας τη δικη σου προσπαθεια.

Ολα τα καλα σου ευχομαι οπως ξεκινησες με χαρουμενα νεα ετσι να συνεχισεις και να εχεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως τα λες κοριτσι μου σε ευχαριστω που αφιερωσες τοσο χρονο ενω εσυ τωρα ξεκινας τη δικη σου προσπαθεια.

Ολα τα καλα σου ευχομαι οπως ξεκινησες με χαρουμενα νεα ετσι να συνεχισεις και να εχεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Φιλακια πολλα!

 

Elpidaki μου μπήκα μόνο και μόνο για να δω πως εισαι.

Οι άντρες το έχουν αυτό το κόλλημα....και ο δικός μου επέμενε στον γιατρό να μου μοιάζει η δότρια και εγώ έλεγα στον γιατρό να μην του δώσει σημασιά...αρκεί να είναι υγιής. (Τώρα που το σκέφτομαι θα μας πέρασε για βλαμμένα ο γιατρός). Δυστυχώς τέτοια κολλήματα τα έχουν οι άντρες....η συναισθηματική τους νοημοσύνη είναι κάτω του μετρίου...δεν μπορούν να ανέβουν επίπεδο δυστυχώς!

Μην το διαγράφεις από τις προοπτικές σου ειδικά αν ο γιατρός σου δίνει μεγαλύτερες ελπίδες έτσι.

Ασε που και για το παιδάκι θα είναι μια χαρά...εγώ πάω για αυχενική με ηλικία δότριας 25......πολύ καλύτερα από 30 έτσι????

 

Αυτό με το μαξιλάρι μην το γελάς .... εγώ δεν το έχω κάνει αλλά πόσες φορές είχα σκεφτεί ακόμα και την βάπτισή του ή τα γέλια του ή τις πρώτες μέρες στο σχολείο....είναι πολύ λογικό....από μικρά αυτό δεν κάναμε? Προσπαθούσαμε να δώσουμε εικόνα στα όνειρό μας (φορόντας τακούνια, κοσμήματα κτλ όταν θέλαμε να μεγαλώσουμε)....βάζοντας τούλια στα μαλλιά να δείχνουμε νύφες κτλ! Ειναι πολύ νορμάλ κατά την γνώμη μου!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

 

Ήρθα κι εγώ και εκτός από μένα αυτή τη στιγμή είναι στην παρέα σας τα 3 και μοναδικά Δομνινάκια που φτάσανε σε βλαστοκύστες και που αποφασίσαμε να βάλουμε στην κοιλίτσα μου...

 

Δυστυχώς το πρόβλημα του σπέρματος δεν λύθηκε κορίτσια και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα από το γεγονός ότι τελικά προχωρήσανε μόνο αυτά τα 3 εμβρυάκια..

 

Να πω ότι δεν στενοχωρήθηκα; θα πω ψέματα και δεν το θέλω.. ναι, στενοχωρήθηκα γιατί πάλι στο μηδέν είμαστε χωρίς ούτε ένα έμβρυο στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση..

 

Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσε να είναι χειρότερα - να μην επιβίωνε κανένα έμβρυο και έτσι σταματάω εδώ την γκρίνια..

 

Όλα πήγαν καλά στην τοποθέτηση, ο γιατρός είναι αισιόδοξος και χοριακή την άλλη Παρασκευή 3 Αυγούστου..

 

Από τώρα και μέχρι την άλλη Παρασκευή ξεχνάω το γεγονός και το ίδιο θέλω να κάνετε κι εσείς..

 

Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους αυτή τη φορά..

 

Σας ευχαριστώ που πιστεύετε σε μένα και στα Δομνινάκια και ξέρω πως ότι μου λέτε είναι βγαλμένα από την καρδιά σας..

 

Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

 

Ήρθα κι εγώ και εκτός από μένα αυτή τη στιγμή είναι στην παρέα σας τα 3 και μοναδικά Δομνινάκια που φτάσανε σε βλαστοκύστες και που αποφασίσαμε να βάλουμε στην κοιλίτσα μου...

 

Δυστυχώς το πρόβλημα του σπέρματος δεν λύθηκε κορίτσια και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα από το γεγονός ότι τελικά προχωρήσανε μόνο αυτά τα 3 εμβρυάκια..

 

Να πω ότι δεν στενοχωρήθηκα; θα πω ψέματα και δεν το θέλω.. ναι, στενοχωρήθηκα γιατί πάλι στο μηδέν είμαστε χωρίς ούτε ένα έμβρυο στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση..

 

Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσε να είναι χειρότερα - να μην επιβίωνε κανένα έμβρυο και έτσι σταματάω εδώ την γκρίνια..

 

Όλα πήγαν καλά στην τοποθέτηση, ο γιατρός είναι αισιόδοξος και χοριακή την άλλη Παρασκευή 3 Αυγούστου..

 

Από τώρα και μέχρι την άλλη Παρασκευή ξεχνάω το γεγονός και το ίδιο θέλω να κάνετε κι εσείς..

 

Εύχομαι και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους αυτή τη φορά..

 

Σας ευχαριστώ που πιστεύετε σε μένα και στα Δομνινάκια και ξέρω πως ότι μου λέτε είναι βγαλμένα από την καρδιά σας..

 

Σας φιλώ!

 

domnina,

ουτως η αλλως πανω απο 3-4 εμβρυα δεν τοποθετουν, οποτε εγινε μια πληρης εμβρυομεταφορα. επίσης, εχω την εντυπωση οτι συνηθως τα μισα εμβρυα φθανουν σε βλαστοκυστεις ακομα και ολα να ειναι μια χαρα. και 3βλαστοκυστεις δεν συγκρινονται με 3 εμβρυα 3 ημερων....αυξανονται πολυ οι πιθανοτητες να εμφυτευθει τουλαχ ενα. ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΗ!!!!

ελπίδα μου, ειναι απολυτα λογικό να εισαι πεσμενη τωρα. και εγω μετα απο καθε αποτυχια ειμαι πολυ πεσμενη για κανενα μηνα.Σε καταλαβαινω απολυτα! και εμενα ενας εξωσωματικος μου ειχε προτεινει καθε μηνα και φυσικο. 2000 ευρω. Μου φανηκε αβασταχτο οικονομικα...και ψυχολογικα... καθε μηνα φαρμακα και αναμονη χοριακης??? οι τιμες που ανεφερα στο προηγ μηνυμα μου μου εκαναν και εμενα εντυπωση. Τις ακουσα απο δυο κοπελες που περιμεναμε για την τελ ωοληψια μου. η πρωτη ωοληψια 1600 ευρω οι επαναληπτικες 160 χωρις χρεωση για καταψυξη κτλ και μετα τα υπολοιπα στη μεταφορα (νομιζω 3300-3500 ειναι συνολο ωοληψια+μεταφορα οταν γινεται με μικρογονιμοποιηση). τωρα εαν το αποφασισεις θα ρωτησεις και εσυ. απλα για να το κανεις αυτο με τις διαρκεις ωοληψιες πρεπει να εισαι απο αθηνα αλλιως ειναι δυσκολο. δεν ξερω αλλα και τα χρηματα που εδωσες δεν ειναι πολλα για φυσικο??? ο προηγ ιατρος που ειχα μου ειχε πει και ειχαμε μαζεψει 3 ωαρια και τα ειχαμε μεταφερει και τα τρια μαζι σε εμβρυα 3ημερων αλλα ηταν βιοχημικη...

οσον αφορα εμενα, σιγουρα τα εμβρυακια ξεκινουν αλλα εχουν καποια χρωμοσωμιακα προβληματα και δεν μπορουν να προχωρησουν και να μεγαλωσουν σωστα. εχουμε και εμεις προβλ σπερματος με πολλες ανωμαλες μορφες και υψηλη κατατμηση + οχι καλη ανταποκριση ωοθηκων. βεβαια και τα δανεικα δεν λυνουν το θεμα του σπερματος απλα εχεις πιο πολλα ωαρια αρα πιο πολλα εμβρυα και καποιο μπορει να παει καλυτερα και να προχωρησει... αλλα τι να κανουμε? για δανεικο σπερμα ο συζ δεν το συζηταει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...