Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγεστερονη


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω αν καποιο κοριτσι εχει θεμα με την προγεστερονη. τον τελευταιο καιρο κανουμε παλι προσπαθειες για μωρο.αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα. να πω οτι εχω πολλες μικρες κυστες στις ωοθυκες και αστατη περιοδο..δηλαδη 2-3 μηνες κανονικα με καθυστεριση 2 ημερων και τον επομενο μηνα με την βοηθεια του πριμουλουτ.πηγα στο γιατρο τον προηγουμενο μηνα κ μου βρηκε κυστη 4 εκατοστα. μετα απο μια εβδομαδα που ειχα και περιοδο η κυστη εξαφνηστηκε.εκανα εξετασεις και ειναι ολες καλες εκτος την προγεστερονη που ηταν ανεβασμενη. (τις εκανα την δευτερη μερα της περιοδου) μου εδωσε πριμουλουτ απο την δεκατη τεταρτη μερα για δεκα μερες και μου ειπε πως θα ρυθμιστει η προγεστερονη και τον αλλο μηνα θα κανουμε καποια θεραπεια.και ρωταω εγω τωρα ....τα πριμουλουτ βοηθουν στη προσπαθεια συλληψης???? συγνωμη για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω αν καποιο κοριτσι εχει θεμα με την προγεστερονη. τον τελευταιο καιρο κανουμε παλι προσπαθειες για μωρο.αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα. να πω οτι εχω πολλες μικρες κυστες στις ωοθυκες και αστατη περιοδο..δηλαδη 2-3 μηνες κανονικα με καθυστεριση 2 ημερων και τον επομενο μηνα με την βοηθεια του πριμουλουτ.πηγα στο γιατρο τον προηγουμενο μηνα κ μου βρηκε κυστη 4 εκατοστα. μετα απο μια εβδομαδα που ειχα και περιοδο η κυστη εξαφνηστηκε.εκανα εξετασεις και ειναι ολες καλες εκτος την προγεστερονη που ηταν ανεβασμενη. (τις εκανα την δευτερη μερα της περιοδου) μου εδωσε πριμουλουτ απο την δεκατη τεταρτη μερα για δεκα μερες και μου ειπε πως θα ρυθμιστει η προγεστερονη και τον αλλο μηνα θα κανουμε καποια θεραπεια.και ρωταω εγω τωρα ....τα πριμουλουτ βοηθουν στη προσπαθεια συλληψης???? συγνωμη για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση σας.

 

den ksero na sou po pola.....ke ego sto psaksimo ime gia tin progesteroni! afto pou ksero na sou po ine pos i progesteroni metriete 21 mera tou kiklou se 28ari kiklo! mia vdomada meta tin ooriksia gia astatous kiklous!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. κατι τετοιο εχω καταλαβει και εγω για την προγεστερονη. θα δουμε τι θα μου πει παλι ο γιατρος οταν ξαναπαω. απλα με μπερδεψε καπως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα στο οτι ειναι ανεβασμενη η προγεστερονη. Ετσι δεν πρεπει να ειναι?

Γιατι εγω εχω το ακριβως αντιθετο προβλημα ενω κανω ωορρηξια κανονικα η προγεστερονη ειναι στα ταρταρα. Και εγω πηρα primolut εκαναν δουλεια τους πρωτους 3 μηνες μετα οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα που ειναι το προβλημα στο οτι ειναι ανεβασμενη η προγεστερονη. Ετσι δεν πρεπει να ειναι?

Γιατι εγω εχω το ακριβως αντιθετο προβλημα ενω κανω ωορρηξια κανονικα η προγεστερονη ειναι στα ταρταρα. Και εγω πηρα primolut εκαναν δουλεια τους πρωτους 3 μηνες μετα οχι

 

 

 

 

φιλη μου δε ξερω. ο γιατρος ετσι μου ειπε. καιδε φτανει αυτο.. εχουν περασει 6 μερες απο οταν σταματησα τα πριμουλουτκαι περιοδος πουθενα! πραγματικα οσο και να διαβασα εδω οσο και να εψαξα δε καταλαβαινω τι γινεται.

προγεστερονη 1.35 0,1 -0,54 Ωοθυλ φαση

0,12-6,22 Ωορηξια

1,5-20 Ωχρινικη φαση.

 

αυτες ειναι οι τιμες. τη μερα που εκανα την εξεταση η δικη μου ηταν 1,35

αχ ελπιζω να μη σε μπερδεψα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τιμες του εργαστηριου δεν ειναι σωστες. Καλυτερα να πας σε αλλο εργαστηριο και να επαναλλαβεις την εξεταση γι ασιγουρια. Εγω την τιμη που βλεπω οτι εχεις μου φαινεται απολυτα φυσιολογικη κοριτση μου. Εμενα το δικο μου εδινε ΦΤ 0,3-2,5 αν θυμαμαι καλα. Αλλωστε αυτες οι εξετασεις ειναι τοσο ρευστες που με ενα μηνα δεν βγαινουν ασφαλει συμπερασματα.

Εγω 21 μερα εχω προγεστερονη 3 αλλα το επιβεβαιωσα 3 μηνες σε δυο διαφορετικα διαγνωστικα

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα τα promolut ειναι προγεσταγονα δηλαδη ανεβαζουν την προγεστερονη δεν ειναι για να την κατεβαζουν μπορεις να διαβασεις και το χαρτακι το ιδο λεει.

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα τα promolut ειναι προγεσταγονα δηλαδη ανεβαζουν την προγεστερονη δεν ειναι για να την κατεβαζουν μπορεις να διαβασεις και το χαρτακι το ιδο λεει.

 

το ξερωτα εχω παρει απειρες φορες.πριν λιγο ρωτησα το γιατρο για την καθυστερηση και μ ειπε να περιμενω τρεις μερεςκ αν δε μου ερθει θα παρω αλλα χαπια. δε ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ολες οι εξετασεις σου οι ορμονικες ειναι καλες και εχεις παρει primolut και δεν σου ηρθε περιοδος εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι εγκυος?

Εγω στον τριτο μηνα που τα ειχα παρει ειχα μεινει εγκυος και γι αυτο δεν ερχοταν (παλινδρομησε βεβαια για αλλο λογο).

Link to comment
Share on other sites

Αν ολες οι εξετασεις σου οι ορμονικες ειναι καλες και εχεις παρει primolut και δεν σου ηρθε περιοδος εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι εγκυος?

Εγω στον τριτο μηνα που τα ειχα παρει ειχα μεινει εγκυος και γι αυτο δεν ερχοταν (παλινδρομησε βεβαια για αλλο λογο).

 

λυπαμαι κοπελα μου..

προσπαθειες κανω ολο αυτο το καιρο παιρνοντας και τα χαπια. μακαρι να ειμαι αλλα βοηθαει στη συλληψη το πριμολουτ? αυτο δεν εχω καταλαβει. θα περιμενω τρεις μερες ακομη και μετα θα κανω ενα τεστ και θα παω στο γιατρο.σιγουρα θα κανω παλι εξεταση για την προγεστερονη σε αλλο μικροβιολογικο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τελικα πηγα στο γυναικολογο αφου περιοδος δεν ερχοταν..ουτε πονους και πρηξιμο. αφου πηγα μου ειπε οτι εχω πολυκυστικες κατι που το ξερω εδω και χρονια και επεμενε να παρω αντισσυλιπτικα για 3 μηνες το λιγοτερο. εννοειτε πως απλα τον πληρωσα και πηγα σε αλλη γιατρο..

μου ειπε πως η μητρα μου ειναι παρα πολυ καλη κ οι ωοθηκες εχουν κυστες. πως ετσι ειναι η μορφολογια τους. οταν της εξηγησα τη κατασταση μου ειπε πως δε χρειαζομαι αντισσυλιπτικα και οχι αλλα πριμουλουτ.

το ενδομητριο μου ειναι πολυ λεπτο κ απο οσο καταλαβα περιοδος δε θα ερχοταν μονη της. μου εγραψε τα duphaston 2 την ημερα για μια εβδομαδα και μολις μου ερθει περιοδος αρχιζωτα serpafar 3 την ημερα. και την 12-14 μερα να παω να με δει...την ειδα πολυ αισιοδοξη και μου ελεγε ολα καλα θα πανε...δε τα εχωξαναπαρει ουτε εχω ξανακανει τετοια θεραπεια. μπορει καποια που τα εχει παρει να μου πει αν ειδε αποτελεσμα?αν τη βοηθησαν?εχω αγχωθει και απογοητευτει λιγαλι γιατι το θελουμε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα πηγα στο γυναικολογο αφου περιοδος δεν ερχοταν..ουτε πονους και πρηξιμο. αφου πηγα μου ειπε οτι εχω πολυκυστικες κατι που το ξερω εδω και χρονια και επεμενε να παρω αντισσυλιπτικα για 3 μηνες το λιγοτερο. εννοειτε πως απλα τον πληρωσα και πηγα σε αλλη γιατρο..

μου ειπε πως η μητρα μου ειναι παρα πολυ καλη κ οι ωοθηκες εχουν κυστες. πως ετσι ειναι η μορφολογια τους. οταν της εξηγησα τη κατασταση μου ειπε πως δε χρειαζομαι αντισσυλιπτικα και οχι αλλα πριμουλουτ.

το ενδομητριο μου ειναι πολυ λεπτο κ απο οσο καταλαβα περιοδος δε θα ερχοταν μονη της. μου εγραψε τα duphaston 2 την ημερα για μια εβδομαδα και μολις μου ερθει περιοδος αρχιζωτα serpafar 3 την ημερα. και την 12-14 μερα να παω να με δει...την ειδα πολυ αισιοδοξη και μου ελεγε ολα καλα θα πανε...δε τα εχωξαναπαρει ουτε εχω ξανακανει τετοια θεραπεια. μπορει καποια που τα εχει παρει να μου πει αν ειδε αποτελεσμα?αν τη βοηθησαν?εχω αγχωθει και απογοητευτει λιγαλι γιατι το θελουμε πολυ..

δε ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσω αλλά θα σου πώ τη δική μου περίπτωση... είχα κύκλο πάντα 30-32 μέρες κανείς από τους 3 γιατρούς που είχα περάσει κ μου γράψανε ορμονικές εξετάσεις δε μου είχε πεί ότι την εξέταση προγεστερόνης τη κάνουμε 21η μέρα του κύκλου σε κύκλο 28 ημερών..αν έχεις 30-32 μέρες κύκλο πρέπει να πάς 25η μέρα...κι έτσι εγώ πήγαινα πάντα 21η μέρα κ μου έδειχνε λάθος αποτέλεσμα(0,80 με φτ από 1 έως 20)τελικά διάβασα έψαξα κ πήγα από μόνη μου κ την έκανα 25η μέρα κ ήταν εντελώς φυσιολογική...12...(στην ωχρινική φάση κοιτάμε)

κάποια στιγμή είχα καθυστέρηση 10 μέρες ενώ δεν ήμουν έγκυος...πήγα στον τότε γιατρό μου κ γνωρίζοντας ότι έχουμε αδύναμο σπέρμα μου έδωσε πριμολούτ μέχρι να μου έρθει περίοδος(τελικά την επόμενη μου ήρθε)κ τα σταμάτησα κ τη 5η μέρα ξεκίνησα σερπαφάρ μέχρι την 9η...την 11η μέρα πήγα να με δεί..μου είπε ότι ανταποκρίνεται ο οργανισμός μου στα χάπια αλλά για να δώ αποτέλεσμα πρέπει να τα πάρω περισσότερους μήνες...το κάναμε αυτό λέει για να αυξήσω τα ωάρια έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες....τον είχα ρωτήσει για τον άντρα μου αν πρέπει να πάει σε ανδρολόγο να ελέγξουμε για κιρσοκήλη ή για ποιό λόγο έχουμε αδύναμο σπέρμα...είπε ότι δε χρειάζεται γιατί θα του δώσει την ίδια θεραπεία που του έδωσε κ ο ίδιος...τελικά εμένα με είχαν ζώσει τα φίδια γιατί μου έδινε ορμόνες αφού έβλεπε ότι είχαμε πολύ αδύναμο σπέρμα κ το έβρισκα ανούσιο..πήγαμε σε ανδρολόγο διαγνώσθηκε κιρσοκήλη κ τώρα κάναμε το χειρουργείο με πολλές πιθανότητες να φτιάξει έως κ 80%.. άρα τζάμπα θα φορτωνόμουνα τόσες ορμόνες....στα λέω όλα αυτά για να έχεις υπόψιν ότι πρέπει να ελέγχονται κ οι δύο πλευρές κ μετά να παίρνεις τέτοιες θεραπείες...αν όντως τα χρειάζεσαι κ δεν υπάρχει κάποιο άλλο εμπόδιο τότε οκ πάρτα για 3-4 μήνες γιατί περισσότερο νομίζω δε κάνει και σου εύχομαι απ'το 1ο-2ο μήνα κιόλας να μείνεις εγκυούλα:-):smile: συγνώμη για το μεγάααλο μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σου ευχομαι να πανε ολα καλα κατερινα!!!που ειμαι σιγουρη πως θα πανε!!!

οσο για τη προγεστερονη πραγματικα εχω μπερδευτει τοσο πολυ!!

ποτε δεν εχω κανει εξεταση προγεστερονης την 21 μερα.

ασε που δε ξερω πως εγινε αυτο..αλλα την 8η μερα εκανα ωορηξια!!!

να φταινε τα σερπαφαρ και εδειξε ωορηξια?

μου ειχε πει ηγιατρος να μη μπω στη διαδικασια απο τωρα με τεστακια γιατι θα αγχωθω αλλα δε κρατηθηκα..

τεσπα..τετρτη θα παω να με δει που θα ειμαι στη 12η μερα και θα της πω.το εχει παθει καμια σας αυτο??????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει για την εξέταση προγεστερόνης?Την έκανα την 22η μέρα του κύκλου μετά από παρακολούθησης ωορρηξίας και στην ωχρινική φάση η τιμή της ήταν 4,92 με όριο 1.7-27.Υποψιάζομαι ότι είναι πολύ χαμηλή.Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε να κάνω μία επανάληψη της εξέτασης την 24η του κύκλου μήπως έχει ανέβει.Αν είναι κάτω από 10,τότε μάλλον θα παίρνω utrogestan σε κάποιες μέρες του κύκλου θα το συζητήσουμε μου είπε.Εγώ κάτι είχα υποψιαστεί,γιατί όταν είχα μείνει έγκυος,το έχασα βέβαια,είχα χαμηλή προγεστερόνη και μου έδιναν κολπική αλοιφή.Γνωρίζει καμιά σας καμιά πληροφορία?Μήπως δε γίνεται καλή ωορρηξία και προσπαθώ τζάμπα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει για την εξέταση προγεστερόνης?Την έκανα την 22η μέρα του κύκλου μετά από παρακολούθησης ωορρηξίας και στην ωχρινική φάση η τιμή της ήταν 4,92 με όριο 1.7-27.Υποψιάζομαι ότι είναι πολύ χαμηλή.Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε να κάνω μία επανάληψη της εξέτασης την 24η του κύκλου μήπως έχει ανέβει.Αν είναι κάτω από 10,τότε μάλλον θα παίρνω utrogestan σε κάποιες μέρες του κύκλου θα το συζητήσουμε μου είπε.Εγώ κάτι είχα υποψιαστεί,γιατί όταν είχα μείνει έγκυος,το έχασα βέβαια,είχα χαμηλή προγεστερόνη και μου έδιναν κολπική αλοιφή.Γνωρίζει καμιά σας καμιά πληροφορία?Μήπως δε γίνεται καλή ωορρηξία και προσπαθώ τζάμπα?:confused:

 

Oly μου τα λέμε και στο άλλο θέμα.

Εγω είχα προγεστερονη 0,70 με χαμηλότερο όριο το 2,70.

Παίρνω ουτροτζεσταν 12η μέρα του κύκλου μέχρι να αδιαθετησω.

Έχω χάσει κι εγω μωρό πιθανόν λόγω προγεστερονης.

Μου πε ο γιατρός ότι όταν με το καλό ξανάμεινω θα με πλακώσει στα χάπια.

Τι θέλω να πω.Ναι ειναι χαμηλή η προγεστερονη σου αλλά μην αγχώνεσαι.

Τα ουτροτζεσταν να ειναι καλα..εξάλλου δεν ειναι και στα πατώματα όπως η δίκη μου.

(Δυο μήνες έχω πάρει μονο.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Appe μου το ήξερα ότι είχα χαμηλή προγεστερονη. Να δεις αύριο που θα κάνω την εξέταση πάλι θα είναι κάτω από 10. Εγώ πρέπει να τα λέω στους γιατρούς; με έχουν κουράσει. Επειδή κάνω εξωσωματικη δε σημαίνει ότι δεν προσπαθώ φυσιολογικά. Στην πρώτη εξωσωματικη, όταν το ωαριο δε διαιρεθηκε και δε πήγα σε εμβρυομεταφορα, ο γιατρός μου έδωσε για δέκα μέρες utrogestan μέχρι να έρθει η περίοδος. Στο δεύτερο κύκλο έμεινα έγκυος. Τυχαίο δε νομίζω φταίει η προγεστερονη. Και όταν τους το έλεγα στο νοσοκομείο μου λέγανε γιατί σου έδωσε utrogestan δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου oly,

θα σου προτεινα να ξανακανεις την εξεταση, οπως σου ειπε ο γιατρος σου. αν ειναι χαμηλη και παλι, μπορεις σε συνεργασια με τον γιατρο σου να κανεις το εξης - στον επομενο κυκλο μετα την ωορρηξια (που μπορειτε να την παρακολουθειτε και με υπερηχο και με τεστακια), να παρεις utrogestan για 2 εβδομαδες η μεχρι να σου ερθει η περιοδος. κανονικη δοση, οπως στην εξωσωματικη. να κανεις ξανα εξεταση 7 μερες μετα την ωορρηξια (οχι την 21η μερα, αν ο κυκλος σου ειναι μεγαλυτερος η μικροτερος). θα δεις, αν ειναι και παλι χαμηλη, στην επομενη προσπαθεια θα πρεπει να σου δωσουν ενεσιμη προγεστερονη, που ειναι πολυ πιο δυνατη απο τα utro.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου oly,

θα σου προτεινα να ξανακανεις την εξεταση, οπως σου ειπε ο γιατρος σου. αν ειναι χαμηλη και παλι, μπορεις σε συνεργασια με τον γιατρο σου να κανεις το εξης - στον επομενο κυκλο μετα την ωορρηξια (που μπορειτε να την παρακολουθειτε και με υπερηχο και με τεστακια), να παρεις utrogestan για 2 εβδομαδες η μεχρι να σου ερθει η περιοδος. κανονικη δοση, οπως στην εξωσωματικη. να κανεις ξανα εξεταση 7 μερες μετα την ωορρηξια (οχι την 21η μερα, αν ο κυκλος σου ειναι μεγαλυτερος η μικροτερος). θα δεις, αν ειναι και παλι χαμηλη, στην επομενη προσπαθεια θα πρεπει να σου δωσουν ενεσιμη προγεστερονη, που ειναι πολυ πιο δυνατη απο τα utro.

 

Να'σαι καλά κορίτσι μου για τις πληροφορίες,αυτό θα κάνω.Δε μας φτάνουν όλα τ'άλλα έχουμε και την προγεστερόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γειά σας σε ολους και όλες.... Λοιπόν θα το παρω απο την αρχή τελείως!!!! 

Εχω πρόβλημα με την περίοδο μου... Μεγάλο... Τωρα τους τελευταίους 5 μήνες ειχα ένα μήνα κενό και τωρα εχω 3 μηνες κενο... Μανουλα οχι... Δεν είμαι.... Πηγα λοιπόν στον γιατρό μου... Και μου είπε να παρω για 10 μέρες μια φορα την ημέρα το utrogestan 200mg  να αφήσω κενό 10 μέρες και αν δεν δω αίματα κι να το παρω για άλλες 10.. Ολο αυτό για να μου έρθει η περίοδος...και να κανω κάποιες εξετάσεις... Η ερώτηση μου είναι... Οτι παίρνοντας αυτο το χάπι και εχω επαφή με τον αντρα μου... Υπάρχει πιθανότητα να πιάσουμε μπεμπέ ή χάνονται γτ θα μου έρθει το αιματακι;; (προσπαθούμε 2 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα αλλα και χωρις σταθερό κύκλο) σας ευχαριστώ πολυ όλους και όλες εκ των προτέρων!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...