Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω μια κόρη 2 ετών και ξεκινήσαμε να κόψουμε σιγά σιγά την πανα πριν 2 μήνες. Τώρα μόνο τη νύχτα τη βάζουμε. Εσίες τι λέτε, πώς να αρχίσουμε να κόψουμε και τη νυχτερινη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια αντιμετωπιζω προβλημα με την απαλλαγη πανας με τον γιο μου 3,5 χρονων δεν την εχουμε βγαλει δυσκολευομαστε πολυ διοτι δεν τα λεει οταν θελει να τα κανει με αποτελεσμα πολλα ατυχηματα πειτε μου τι να κανω εντωμεταξυ και κακα να κανει η στην πανα η στο βρακακι δεν τον ενοχλουν?τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει ούτε τα τσισα; Νομιζω πρεπει 2 φορες την μερα την ίδια ώρα πρωί και βράδυ να τον βαζεις στο γιογιο να καθεται χωρις πανα ή βρακάκι και να του λες "εδώ κάνουμε τσισα και κακα όταν θέλεις να μας λες να σε βάλουμε" .αν τα κάνει τα κακα σας το λεει; Γενικά μιλάει ή όχι;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια αντιμετωπιζω προβλημα με την απαλλαγη πανας με τον γιο μου 3,5 χρονων δεν την εχουμε βγαλει δυσκολευομαστε πολυ διοτι δεν τα λεει οταν θελει να τα κανει με αποτελεσμα πολλα ατυχηματα πειτε μου τι να κανω εντωμεταξυ και κακα να κανει η στην πανα η στο βρακακι δεν τον ενοχλουν?τι σημαινει αυτο?

 

Από την εμπειρία μου (μικρή είναι η αλήθεια) έχω καταλάβει ότι αν δεν το πάρεις απόφαση ότι βγάζεις την πάνα και κάνεις υπομονή με τα ατυχήματα, δεν γίνεται τίποτα!

 

Επομένως, μάλλον πρέπει να σφίξεις τα δόντια, να του βγάλεις μια και καλή την πάνα, να του θυμίζεις κάθε 5'-10' ότι δεν φοράει πάνα και ότι πρέπει να πάει στην λεκάνη ή στο γιογιό όταν θέλει, να σκουπίζεις με υπομονή τα ατυχήματα, να προσπαθείς να τον πηγαίνεις εσύ συχνά, να τον επιβραβεύεις όταν τα καταφέρνει κ.λπ. και κάποια στιγμή θα γίνει το πολυπόθητο κλικ εκεί που δεν το περιμένεις. Όσο φοράει πάνα, θα βολεύεται και θα τεμπελιάζει.

 

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

budekina, ναι κι εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε τόσο, αλλά έχουμε πίεση και από τη μητέρα του άνδρα μου :(

 

Κακως, πολυ κακως! Σκοπος ειναι να πηγαινουμε με βαση τις αναγκες του παιδιου και οχι των αλλων. Καλο θα ηταν να το καταλαβουν.....

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

budekina, ναι κι εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε τόσο, αλλά έχουμε πίεση και από τη μητέρα του άνδρα μου :(

 

Και ποια ειναι ακριβως η μητερα του ανδρα σου ουτως ωστε να ασκει πιεση??? :shock:

 

Γενικα:

Ενα μωρο για να βγαλει την πανα πρεπει καταρχην να δωσει εντολη ο εγκεφαλος, υστερα να προσαρμοστει το σωμα του (σφυγκτηρες) και τελευταια η μητερα θα γινει ο οδηγος και θα βασιστει στον εμφυτο μιμητισμο για να καταφερει να ολοκληρωσει την αγωγη πανας!!!

 

Αν δεν υπαρχει η πιεση και η βιασυνη απο τους γονεις, η επιβολη απο τους τριτους, και αν η μαμα καταφερει να αναγνωρισει τα σημαδια την καταλληλη ωρα, το θεμα της πανας ειναι πολυ απλο (με τον ορο "απλο" φυσικα δεν αναφερομαι στα ατυχηματα κλπ..., αλλα στην σωστη ανταποκριση του μωρου συνολικα)!!!

 

Σχετικα με την νυχτερινη πανα ειναι ακραιο αυτο που επιχειρεις να κανεις, χρειαζεται ενα ευλογο διαστημα απο το κοψιμο της ημερησιας πανας μεχρι το κοψιμο της νυχτερινης, ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια οπως την δικη σας, διαφορετικα πιθανον να αναμενεις πισωγυρισμα στη νυχτερινη ενουρηση οσο καλα και να παει αρχικα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κόρη 2 ετών και ξεκινήσαμε να κόψουμε σιγά σιγά την πανα πριν 2 μήνες. Τώρα μόνο τη νύχτα τη βάζουμε. Εσίες τι λέτε, πώς να αρχίσουμε να κόψουμε και τη νυχτερινη?

 

Η μικρή ξυπνάει στεγνή τα πρωινά? Αν ναι, ίσως αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος να περιμένεις, μικρούλα είναι ακόμα.

 

Κι εγώ στον δικό μου δεν είχα σκοπό να σπεύσω να βγάλω και την βραδυνή, αλλά με το που βγήκε η ημερήσια άρχισε να ξυπνάει στεγνός το πρωί και το βράδυ για να του βάλω την πάνα γινόταν πόλεμος, δεν ήθελε με τίποτα, μου φώναζε "Η πάνα είναι για τα μωρά! Δεν την θέλω!". Τί να κάνω κι εγώ, του την έβγαλα και μάλλον τελικά ήταν έτοιμος γιατί δεν έχει βραχεί εδώ και 1 εβδομάδα κανένα βράδυ, χωρίς μάλιστα να τον σηκώνω μέσα στη νύχτα για τσίσα (είναι αδύνατον, θα σηκώσει τον κόσμο!!!!).

 

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, δεν θέλει πίεση....και μην ακούτε τις γιαγιάδες, όλες υποστηρίζουν ότι τα δικά τους παιδιά έβγαλαν την πάνα πριν περπατήσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοριτσάκια μου! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Χαίρομαι τόσο πολύ που βρίκα αυτό το φόρουμ! Στο θέμα: η πίεση που έρχεται από τη μητέρα του άνδρα μου είναι μεγάλη επιδή η ίδια είναι μαία και νομίζει ότι τα γνωρίζει τα πάντα!! Με έχει βοηθήσει πολλές φορές με ιδέες, συμβουλές κλπ. απλά νίωθω ότι αυτή τη φορά πρέπει να κάνω αυτό που ΕΓΩ νομίζω είναι το σωστό! Η μικρούλα μου ξυπνάει στεγνή το πρωί αλλά ίσως θα προσπαθήσω να καθυστερήσω το κόψιμο πάνας για ακόμα λίγους μήνες για να μπορεί να προσαρμοστεί στις όλες τις αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όσες προσπαθούν να κόψουν την πάνα στα παιδάκια τους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και να ακούσω τη γνώμη σας!!

Όταν ο μικρός ήταν 17 μηνών αγοράσαμε γιογιό, το βάλαμε στο μπάνιο και του εξήγησα τι κάνουμε εκεί. Ενθουσιάστηκε μεν αλλά δεν τον έβαλα να το χρησιμοποιήσει παρά μόνο όταν έκλεισε τους 18 μήνες και αυτό πολύ περιστασιακά και σε ώρες που ήμουν σίγουρη ότι θα κάνει τσίσα (συνήθως πρωί πρωί). Στην αρχή του άρεσε, μετά όμως δεν το ήθελε καθόλου οπότε το εξαφάνισα με σκοπό να ξεκινήσουμε πιο συστηματικά το καλοκαίρι που θα είναι πιο έτοιμος. Μετά από μερικές μέρες που δεν το έβλεπε και δεν το ανέφερα ούτε εγώ, άρχισε να το ζητάει επίμονα και το Πάσχα παρατήρησα ότι η πάνα του ήταν στεγνή μέχρι τις 5-6 το πρωί και σχεδόν κάθε μεσημέρι! Έτσι, αμέσως μετά το Πάσχα και ενώ ήταν 20 μηνών αποφάσισα να ξεκινήσω εκπαίδευση τουαλέτας στο σπίτι (στον παιδικό δυστυχώς δε συνεργάζονται παρά μόνο αν αρχίσει να το ζητάει μόνος του....), φορώντας του πάνα μόνο στον ύπνο και όλη την υπόλοιπη μέρα βαμβακερό βρακάκι. Οι πρώτες μέρες ήταν μια απογοήτευση αλλά κρατούσα σημειώσεις κάθε πότε έκανε ώστε να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να μπορώ να τον προλαβαίνω! Στο τέλος του πρώτου μήνα πηγαίναμε τακτικές ώρες στο γιογιό και σχεδόν πάντα έκανε έστω και λίγα αλλά είχαμε και αρκετά ατυχήματα! Τώρα (κοντεύουμε σχεδόν δυο μήνες εκπαίδευσης) τον πηγαίνω εγώ στο γιογιό περίπου κάθε μια ώρα, σπάνια έχουμε ατυχήματα μέσα στη μέρα, παραμένει στεγνός στο μεσημεριανό ύπνο και είναι αρκετές μέρες μέσα στη βδομάδα που ξυπνάει στεγνός και από το νυχτερινό ύπνο. Ωστόσο, όταν φοράει πάνα (στον παιδικό ή όταν είμαστε έξω) τα κάνει πάνω του και δε δείχνει να το καταλαβαίνει, όταν φοράει βρακάκι στο σπίτι και του ξεφύγουν το καταλαβαίνει και απαιτεί να βγάλουμε αμέσως τα βρεγμένα, αλλά ΠΟΤΕ δεν λέει ότι θέλει να πάει στο γιογιό!!

Έχω λοιπόν δυο απορίες: Πρώτον, το μεσοδιάστημα μιας ώρας μήπως είναι λίγο και πρέπει να αρχίσω να αραιώνω σιγά σιγά τις επισκέψεις στο γιογιό; Δεύτερον, μπορώ να τον βοηθήσω με κάποιο τρόπο να το λέει έγκαιρα ή πρέπει απλώς να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όσες προσπαθούν να κόψουν την πάνα στα παιδάκια τους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και να ακούσω τη γνώμη σας!!

Όταν ο μικρός ήταν 17 μηνών αγοράσαμε γιογιό, το βάλαμε στο μπάνιο και του εξήγησα τι κάνουμε εκεί. Ενθουσιάστηκε μεν αλλά δεν τον έβαλα να το χρησιμοποιήσει παρά μόνο όταν έκλεισε τους 18 μήνες και αυτό πολύ περιστασιακά και σε ώρες που ήμουν σίγουρη ότι θα κάνει τσίσα (συνήθως πρωί πρωί). Στην αρχή του άρεσε, μετά όμως δεν το ήθελε καθόλου οπότε το εξαφάνισα με σκοπό να ξεκινήσουμε πιο συστηματικά το καλοκαίρι που θα είναι πιο έτοιμος. Μετά από μερικές μέρες που δεν το έβλεπε και δεν το ανέφερα ούτε εγώ, άρχισε να το ζητάει επίμονα και το Πάσχα παρατήρησα ότι η πάνα του ήταν στεγνή μέχρι τις 5-6 το πρωί και σχεδόν κάθε μεσημέρι! Έτσι, αμέσως μετά το Πάσχα και ενώ ήταν 20 μηνών αποφάσισα να ξεκινήσω εκπαίδευση τουαλέτας στο σπίτι (στον παιδικό δυστυχώς δε συνεργάζονται παρά μόνο αν αρχίσει να το ζητάει μόνος του....), φορώντας του πάνα μόνο στον ύπνο και όλη την υπόλοιπη μέρα βαμβακερό βρακάκι. Οι πρώτες μέρες ήταν μια απογοήτευση αλλά κρατούσα σημειώσεις κάθε πότε έκανε ώστε να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να μπορώ να τον προλαβαίνω! Στο τέλος του πρώτου μήνα πηγαίναμε τακτικές ώρες στο γιογιό και σχεδόν πάντα έκανε έστω και λίγα αλλά είχαμε και αρκετά ατυχήματα! Τώρα (κοντεύουμε σχεδόν δυο μήνες εκπαίδευσης) τον πηγαίνω εγώ στο γιογιό περίπου κάθε μια ώρα, σπάνια έχουμε ατυχήματα μέσα στη μέρα, παραμένει στεγνός στο μεσημεριανό ύπνο και είναι αρκετές μέρες μέσα στη βδομάδα που ξυπνάει στεγνός και από το νυχτερινό ύπνο. Ωστόσο, όταν φοράει πάνα (στον παιδικό ή όταν είμαστε έξω) τα κάνει πάνω του και δε δείχνει να το καταλαβαίνει, όταν φοράει βρακάκι στο σπίτι και του ξεφύγουν το καταλαβαίνει και απαιτεί να βγάλουμε αμέσως τα βρεγμένα, αλλά ΠΟΤΕ δεν λέει ότι θέλει να πάει στο γιογιό!!

Έχω λοιπόν δυο απορίες: Πρώτον, το μεσοδιάστημα μιας ώρας μήπως είναι λίγο και πρέπει να αρχίσω να αραιώνω σιγά σιγά τις επισκέψεις στο γιογιό; Δεύτερον, μπορώ να τον βοηθήσω με κάποιο τρόπο να το λέει έγκαιρα ή πρέπει απλώς να περιμένω;

 

Γεια σου Νεφέλη!

 

Το βασικό πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στο ότι δεν συνεργάζεται ο σταθμός και αναγκάζεσαι να του φοράς πάνα εκεί (την μισή μέρα δηλαδή), προφανώς το παιδί μπερδεύεται και κυρίως δεν μπορεί να αποσυνδεθεί από την ασφάλεια της πάνας. Φαίνεται έτοιμο το παιδάκι, αν δηλαδή είχες τη συνεργασία του σταθμού και έβγαζες μια και καλή την πάνα, πιστεύω ότι θα ξεμπερδεύατε γρήγορα.

 

Στην θέση σου μάλλον θα περίμενα τις διακοπές, να σταματήσει το παιδί από τον παιδικό για να κάνω κανονική εκπαίδευση τουαλέτας, ώστε μέχρι να ξαναρχίσει σχολείο να έχει καθαρίσει.

 

Όσο για το πότε θα αρχίσει να ζητάει, νομίζω ότι για να γίνει αυτό το "κλικ" στο μυαλό του, πρέπει να παύσει να φοράει πάνα την μισή μέρα στο σχολείο.

 

Τέλος, το κάθε μία ώρα μια χαρά μου φαίνεται, κακό δεν του κάνει, αλλά στην παρούσα φάση μάλλον δεν βοηθάει και ιδιαίτερα μια και ό,τι χτίζετε έτσι τα απογεύματα, γκρεμίζεται το πρωί που φοράει πάνα και δεν την βγάζει για ώρες!!!

 

Απορώ με τον σταθμό πάντως :evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι με τον παιδικό εκνευρίστηκα στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα ότι δε συνεργάζονται γιατί θεωρούν ότι είναι πολύ μικρός για να ανταποκριθεί και ίσως φοβούνται ότι θα τους ταλαιπωρήσει. Τώρα όμως που έχει ένα σχετικά σταθερό πρόγραμμα σκέφτομαι να τους προτείνω να τον βάζουν 4-5 φορές μέσα στη μέρα, σε συγκεκριμένες ώρες κι αν δουν ότι όλη την υπόλοιπη μέρα παραμένει στεγνός να του βγάλουν εντελώς την πάνα. Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω τις καλοκαιρινές διακοπές γιατί σε 1,5 μήνα περιμένουμε το δεύτερο παιδάκι μας οπότε δε θα έχω ούτε την υπομονή ούτε τη σωματική αντοχή να ασχοληθώ με το θέμα της τουαλέτας! Γι' αυτό και το ξεκίνησα μετά το Πάσχα, θεωρώντας ότι 3 μήνες μέχρι το "μεγάλο γεγονός" είναι ικανό διάστημα για να μάθει στο γιογιό! Αρκετοί μου λένε ότι μόλις γεννηθεί το μωρό θα γυρίσει στην πάνα και είμαι προετοιμασμένη γι' αυτό το πισωγύρισμα αλλά πιστεύω ότι αν έχει ήδη κάνει κάποια πρόοδο μέχρι τότε, θα είναι πιο εύκολο μετά να επανέλθει...

 

Υ.Γ.: Χθες βγήκαμε πρώτη φορά βόλτα με βρακάκι κι έμεινε 1,5 ώρα στεγνός παρόλο που είχε πιει ένα ποτήρι γάλα το απόγευμα! Και σήμερα το πρωί που του έβαζα την πάνα μου είπε "δε θέλω πάνα μόνο βρακάκι"!!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την εμπειρία από 2 παιδιά.

 

1. Ηλέκτρα: Της έκοψα την πρωινή πάνα (έναρξη εκπαίδευσης) 20 μηνών. Της πήρε μεγάαααλο διάστημα να στρώσει (ατυχήματα συνέβαιναν και μετά από 6 μήνες). Βραδινή πάνα της έκοψα 1 χρόνο μετά. Κάπου 4μηνο τη σηκώναμε 1 φορά το βράδυ και πάλι δεν έλειψαν κάποια ατυχήματα.

 

2. Οδυσσέας: Έναρξη προσπάθειας 37 μηνών (3 ετών) σε 1 εβδομάδα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ κόπηκε πρωινή και βραδινή πάνα. Και όταν λέω κόπηκε, εννοώ τα έλεγε για να τον πάμε. Τώρα, 1 μήνα μετά κατεβάζει βρακιά και πάει μόνος του.

 

Αν κάνω και 3ο παιδί, πάνα θα του κόψω στα 3.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε λοιπον η ωρα να γραψω και τα δικα μας νεα απο το μετωπο της πανας, γιαυτο καθε συμβουλη ευπροσδεκτη κοριτσια!!!

 

Η μικρη μου τον Ιουλιο κλεινει τα 3, και εδω και καποιες εβδομαδες μου εδωσε σημαδια οτι ειναι ετοιμη να αποχωριστει την πανα. Ετσι λοιπον, την προετοιμασα, την αφησα να βλεπει τι κανω εγω οταν παω στην τουλετα και την ωθησα στο να με μιμηθει, ωσπου ηρθε η ωρα να ξεκινησω επισημα την αγωγη τουαλετας, αυτο ξεκινησε για την ακριβεια προχθες το πρωι, οπου της μιλησα, της εβγαλα την πανα, και την εβαλα βρακακι, τα οποια και δεχτηκε ολα (και αυτα που κανουμε στη τουαλετα,, καπακι, στεφανακι, καζανακι κλπ...) χωρις ουδεμια αρνηση!!!

 

Επι στης ουσιας τωρα, εδω και 2 εβομαδες οταν ξυπναει το πρωι η πανα ειναι στεγνη εντελως και ισως αυτο ειναι προβλημα απο τη μια, διοτι ξυπναει, την πηγαινω τουαλετα (καθομαστε σιγουρα ενα 15λεπτο) δεν κανει τιποτα, και μετα μολις της δωσω γαλα δεν προλαβαινω καν να κανω κινηση για να παω στην τουαλετα, εχει κατουρησει ηδη!!!

 

Προσπαθω να της υπενθυμιζω συχνα οτι αν θελει τσιτσα η κακα να μου το πει, αλλα δεν λεει απο μονη της, ομως αν την ρωτησω "θελεις τσιτσα???" θα μου πει "ναι", θα παμε τουλετα αλλα δεν κανει τιποτα!!!

 

Γνωριζω οτι ειναι υπερβολικα νωρις (για το μεσο ορο των νηπιων) να ανταποκριθει δεδομενου οτι ξεκινησαμε μολις πριν 2 ημερες, αλλα εχετε να προτεινετε κατι για αυτη τη φαση που περναμε, δλδ οτι παμε και ερχομαστε απραγες??? :confused:

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κ εγώ τα ιδια με Koalaki.Εμεις αρχισαμε πριν κανα μηνα εκπαιδευση.Εκτοτε αρρωστησε κ σταματησαμε.Ξαναρχίσαμε πριν 3μερες ανεπιτυχώς:τον ειχα με το βρακακι κ το ρωτουσα συχνα μηπως θες τσισα;Μου έλεγε οχι.Τον έβαλα με το ζορι μετα απο ωρα ενω κάθισε ,δεν εκανε τίποτα,σηκώνεται κ σε 5΄μου λεει εκανα τσισα κ εκανα νερα κάτω.Εψαχνα να βρώ που;Αλήθεια πρέπει να σηκώσω τα χαλιά;Σε λιγο,αφου τον αλλαξα,επλυνα του λεω αν θελεις κακα θα μου πεις έτσι;Παλι δεν μου ειπε,τον μυρισα εγω,τα έκανε πανω του.Θα γινει 3τελη Σεπτεμβρη αλλά σκεφτομαι μηπως ειναι ακομη ανωριμος κ πρέπει να κοψω την εκπαιδευση.Θα ρωτησω τη γιατρο που θα παω την αλλη βδομάδα γιατι ουσιαστικα δεν μου εχει πει ποτε μονος του,μια φορα που τον καταλαβα οτι κανει κακα τον εβαλα εγω αλλα αυτο δε μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω τη γιατρο που θα παω την αλλη βδομάδα γιατι ουσιαστικα δεν μου εχει πει ποτε μονος του,μια φορα που τον καταλαβα οτι κανει κακα τον εβαλα εγω αλλα αυτο δε μετραει.

 

Οταν σε μια τυπικη επισκεψη στον παιδιατρο μας του εθεσα το θεμα της πανας εντελως πληροφοριακα (με αφορμη ενα περιστατικο σε αλλο παιδακι), μου ειπε επι λεξη: το παιδι την ημερα που θα ειναι ετοιμο, θα πεταξει την πανα και θα κατευθυνθει προς την τουαλετα μονο του!!!

 

Προσωπικα βρισκω σωστη την αποψη του, εχει λογικη γιατι βασιζεται στον εμφυτο μιμητισμο για τις βιολογικες αναγκες, αλλα εμενα η σταση της μικρης μου με μπερδεψε, διοτι βραδυνη πανα εχει να βρεξει πανω απο μισο μηνα συνεχομενο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koalaki?? Τσα! Τι κάνεις; Λοιπον τα βλαστάρια μας είναι μαζί ηλικιακά. Εμεις ξεκινήσαμε την εκπαίδευση εδώ κ βδομάδα σχεδόν. Κ ο δικός μου στην αρχή πηγαινοερχόταν άπραγος. Τώρα πια μια χαρά! Εντάξει τα έχουμε τα ατυχήματα μας κ στα κακά αλλά εντάξει είναι νωρίς. Το μοναδικό που έχω ως συμβουλή, απαξ κ της βγάλεις την πάνα μη την ξαναβάλεις. Μόνο για βράδυ να της φοράς. Γιατι εγω του έβαζα όποτε έπρεπε να πάμε κάπου κ μας κράτησε πίσω αυτό. Νομίζω μπερδεύονται τα παιδάκια έτσι πότε έχουν πάνα πότε δεν εχουν. Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες τα φώτα σας......ο μικρός μου έκλεισε τα 3.....εδώ και περίπου δύο μήνες κάνουμε εκπαίδευση τουαλέτας......τα πάμε ανέλπιστα καλά με τα τσίσα εννοώντας ότι τα λέει πάντα και δεν του φεύγουν.....με τα κακά όμως έχουμε θέμα.....άν δεν του φοράω πάνα δεν κάνει καθόλου, μου λέει μέν κακά αλλά κάνει τσίσα και με το που του φορέσω την πάνα για τον μεσημεριανό του ύπνο τα κάνει....τί προτείνεται;

Να μην του βάλω πάνα ούτε στον ύπνο για να αναγκαστεί νά πάει τουαλέτα;

Μήπως έτσι σφίξει περισσότερο;

τα κακά του είναι πάντα σκληρά αν και τρώει πολλά φρούτα και όσπρια.....δεν ξέρω τί να κάνω........

Link to comment
Share on other sites

Koalaki?? Τσα! Τι κάνεις; Λοιπον τα βλαστάρια μας είναι μαζί ηλικιακά. Εμεις ξεκινήσαμε την εκπαίδευση εδώ κ βδομάδα σχεδόν. Κ ο δικός μου στην αρχή πηγαινοερχόταν άπραγος. Τώρα πια μια χαρά! Εντάξει τα έχουμε τα ατυχήματα μας κ στα κακά αλλά εντάξει είναι νωρίς. Το μοναδικό που έχω ως συμβουλή, απαξ κ της βγάλεις την πάνα μη την ξαναβάλεις. Μόνο για βράδυ να της φοράς. Γιατι εγω του έβαζα όποτε έπρεπε να πάμε κάπου κ μας κράτησε πίσω αυτό. Νομίζω μπερδεύονται τα παιδάκια έτσι πότε έχουν πάνα πότε δεν εχουν. Καλή επιτυχία!!!

 

Καλα ειμαι κοριτσι μου, ευχαριστω!!!

 

Δεν με ενοχλουν ουτε εμενα τα ατυχηματα, ειναι αναποφευγκτο στη πλειοψηφια των νηπιων, απλα θα χαιρομουν πολυυυ αν εβλεπα τσιτσα της μικρης μου και στη λεκανη, ανυπομονωωω αλλα το κραταω μεσα μου για να μην δημιουργησω αγχος στη μικρουλα μου!!!

 

Ουτε μου περασε απο το μυαλο να της βαλω ξανα πανα, νομιζω τετοιες ενεργειες χρειαζονται μονο οταν το παιδι αντιδραει περαν του αναμενομενου!!!

 

Παντως και σημερα η μερα μας κινηθηκε στο ιδιο μοτιβο, παμε-ερχομαστε χωρις να κανουμε τιποτα, και η αληθεια ειναι οτι τα υγρα που καταναλωνουμε αυτες τις μερες ειναι μειωμενα λογω πτωσης της θερμοκρασιας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koalaki πώς τα πάτε? Τώρα είδα ότι ξεκινήσατε κι εσείς.

 

Μια χαρά τα βλέπω όλα βρε κορίτσι, απολύτως φυσιολογικά! Εμείς όταν ξεκινήσαμε είχαμε περίπου το αντίστροφο θέμα....ο μικρός έκανε τσίσα όποτε τον πήγαινα εγώ, αλλά δεν τα έλεγε ποτέ μόνος του. Από την άλλη, όταν τον ρωτούσα αν ήθελε, έλεγε πάντα όχι και στα καπάκια σχεδόν πάντα έκανε πάνω του!

 

Αυτό τις 3-4 πρώτες μέρες, μετά τα "όχι" άρχισαν να γίνονται "όχι ακόμα", χωρίς και πάλι να ζητάει να πάει μόνος του, αλλά και χωρίς ατυχήματα (τα κρατούσε μέχρι να τον πάω εγώ) και τελικά στην μία εβδομάδα πάνω άρχισε να ζητάει μόνος του.

 

Οπότε υπομονή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είνα να της θυμίζεις συνεχώς (συνεχώς όμως, σε σημείο εκνευριστικό!!!:P:p:p) ότι δεν πρέπει να βρέξει το βρακάκι της και πρέπει να πάτε στην λεκάνη για τσίσα και σε κάθε περίπτωση να την πηγαίνεις εσύ τακτικά, ζητάει δεν ζητάει.

 

Κάποια στιγμή θα γίνει το κλικ στο μυαλό της!!!

 

Καλή συνέχεια!

 

Υ.Γ.: Βλέπω ότι έχουν περάσει μέρες από τότε που πρωτοξεκινήσατε, τα παραπάνω μπορεί να έχουν γίνει ήδη!!! Στο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εγώ τα ιδια με Koalaki.Εμεις αρχισαμε πριν κανα μηνα εκπαιδευση.Εκτοτε αρρωστησε κ σταματησαμε.Ξαναρχίσαμε πριν 3μερες ανεπιτυχώς:τον ειχα με το βρακακι κ το ρωτουσα συχνα μηπως θες τσισα;Μου έλεγε οχι.Τον έβαλα με το ζορι μετα απο ωρα ενω κάθισε ,δεν εκανε τίποτα,σηκώνεται κ σε 5΄μου λεει εκανα τσισα κ εκανα νερα κάτω.Εψαχνα να βρώ που;Αλήθεια πρέπει να σηκώσω τα χαλιά;Σε λιγο,αφου τον αλλαξα,επλυνα του λεω αν θελεις κακα θα μου πεις έτσι;Παλι δεν μου ειπε,τον μυρισα εγω,τα έκανε πανω του.Θα γινει 3τελη Σεπτεμβρη αλλά σκεφτομαι μηπως ειναι ακομη ανωριμος κ πρέπει να κοψω την εκπαιδευση.Θα ρωτησω τη γιατρο που θα παω την αλλη βδομάδα γιατι ουσιαστικα δεν μου εχει πει ποτε μονος του,μια φορα που τον καταλαβα οτι κανει κακα τον εβαλα εγω αλλα αυτο δε μετραει.

 

Hope77 καλημέρα!

 

Μην ξαναβάλεις πάνα, κάνε υπομονή κάποιες μέρες. Έτσι είναι στην αρχή, κανένα παιδάκι δεν λέει, πρέπει να τον πηγαίνεις εσύ πολύ συχνά, ζητάει δεν ζητάει. Επίσης, μην τον ρωτάς αν θέλει να κάνει (σε αυτή την ηλικία σε όλες τις ερωτήσεις η απάντηση είναι όχι!!!!), απλά θύμιζέ του ανά 5-10 λεπτά ότι δεν φοράει πάνα και πρέπει να πάει στον γιογιό για να μην βρέξει το βρακάκι του. Εννοείται ότι θα κάνει πολλά ατυχήματα. Αν τον καταλάβεις, άρπαξέ τον και βάλε τον στο γιογιό, έστω κι αν δεν έχει να κάνει άλλα. Κάπως έτσι θα φτάσει κάποια στιγμή το μήνυμα στο μυαλό του ότι πλέον πάμε στο γιογιό για τσίσα και κακά.

 

Υπομονή με τα ατυχήματα, βαθειές ανάσες, όχι επίπληξη, όχι δυσαρέσκεια και όχι ένταση γιατί το καταλαβαίνει και μπορεί να τσιτώνει.

 

Την καλύτερη κουβέντα μου την είχε πει μια μεγαλύτερη ξαδέρφη μου όταν της μιλούσα στο τηλέφωνο την 4η μέρα της δικής μας εκπαίδευσης, απογοητευμένη και στρεσαρισμένη γιατί ο μικρός είχε βρέξει όλο το σπίτι και δεν έλεγε να κάτσει στο γιογιό με τίποτα. Μου είχε πει λοιπόν "Πάρ'το αλλιώς! Μην απογοητεύεσαι που δεν τα έχει καταφέρει ακόμα, να χαίρεσαι που θα τα καταφέρει σε λίγες μέρες και η πάνα θα είναι παρελθόν".

 

Δες το κι εσύ κάπως έτσι, όχι σαν μια δύσκολη περίοδο, αλλά σαν την αρχή μιας πολύ ευκολότερης...της ζωής χωρίς πάνα!!!

Link to comment
Share on other sites

το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο τελικα..στον μεγαλο μου ξεκινησα 20 μηνων και 23 μηνων τα ειχαμε βγαλει ολα, πρωινη βραδυνη και καθολου ατυχηματα..χωρις καν να ξερει να τα λεει διοτι ακομα δεν μιλαγε.στον 2 ειχα αξιωσεις να ξεκινησω στην ιδια ηλικια αλλα ο κυριος μιλουσε και ελεγε απλα και ξεκαθαρα οχι θελω πανα..οποτε περασε το καλοκαιρι το πρωτο και τον μαρτη, 1 μηνα πριν γινει 2,5 του λεω οι πανες τελος, δεν ξαναπουλανε τα σουπερμαρκετ.την εκοψε την πρωινη και σε μια βδομαδα κοψαμε και την βραδυνη.ατυχηματα 1-2 το βραδυ,το πρωι απορροφημενος με το παιχνιδι του φευγουν λιγα πανω του και μετα παμε τουαλετα..τωρα μαθαινουμε να κανουμε και πιπι μονοι μας, ορθιοι χωρις στεφανακι.ευκολο πραγμα να εισαι αγορι στο πιπι...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Deena σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.Απλά καπου διάβασα ή μου είπαν ορει κ το δε θυμάμαι ότι μπορεί το παιδί να ειναι ανώριμο κ δεν πρέπει να το παιδεύω αλλά να το αφήσω για λίγο κ να το ξαναρχίσω σε λίγο καιρο.Αυτο θέλω να συζητήσω με τη γιατρό.Μήπως τον πιέζω άδικα,αν όχι, δεν με νοιαζουν τα ατυχήματα θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Koalaki πώς τα πάτε? Τώρα είδα ότι ξεκινήσατε κι εσείς.

 

Μια χαρά τα βλέπω όλα βρε κορίτσι, απολύτως φυσιολογικά! Εμείς όταν ξεκινήσαμε είχαμε περίπου το αντίστροφο θέμα....ο μικρός έκανε τσίσα όποτε τον πήγαινα εγώ, αλλά δεν τα έλεγε ποτέ μόνος του. Από την άλλη, όταν τον ρωτούσα αν ήθελε, έλεγε πάντα όχι και στα καπάκια σχεδόν πάντα έκανε πάνω του!

 

Αυτό τις 3-4 πρώτες μέρες, μετά τα "όχι" άρχισαν να γίνονται "όχι ακόμα", χωρίς και πάλι να ζητάει να πάει μόνος του, αλλά και χωρίς ατυχήματα (τα κρατούσε μέχρι να τον πάω εγώ) και τελικά στην μία εβδομάδα πάνω άρχισε να ζητάει μόνος του.

 

Οπότε υπομονή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είνα να της θυμίζεις συνεχώς (συνεχώς όμως, σε σημείο εκνευριστικό!!!:P:p:p) ότι δεν πρέπει να βρέξει το βρακάκι της και πρέπει να πάτε στην λεκάνη για τσίσα και σε κάθε περίπτωση να την πηγαίνεις εσύ τακτικά, ζητάει δεν ζητάει.

 

Κάποια στιγμή θα γίνει το κλικ στο μυαλό της!!!

 

Καλή συνέχεια!

 

Υ.Γ.: Βλέπω ότι έχουν περάσει μέρες από τότε που πρωτοξεκινήσατε, τα παραπάνω μπορεί να έχουν γίνει ήδη!!! Στο εύχομαι!

 

Deena σε ευχαριστω πολυ!!!

 

Ναι, ολα φυσιολογικα ειναι, οντως, απλα εγω σαν πρωταρα περιμενα με το που θα την παω στη λεκανη θα κανει και τσισα της (καποια απο τις 50αρια φορες που την πηγα τις 2 πρωτες μερες :):oops:), ασχετα με το αν ειχα στο μαυλο μου τα ατυχηματα, τον χρονο προσαρμογης κλπ...

 

Παντως οφειλω να ομολογησω πως πλεον αρχισε να με προειδοποιει οταν κατουριεται, σταυρωνει τα ποδια της και κραταει το πιπι της, ενω πριν την εναρξη αγωγης τουαλετας ουτε κατα διανοια, εγω οταν εβλεπα την πανα φουσκωμενη και σαφως την ωρα περασμενη την αλλαζα!!! Βεβαια σε αυτο το βημα μαλλον συνεβαλε και το θεατρικο που κανω (οταν παω εγω τουαλετα) του στυλ "αχ αχ αχ τωρα κατουριεμαι, πρεπει να παω στη τουαλετα αμεσως", δινωντας εμφαση στις κινησεις και στα λογια που χρησιμοποιω, νομιζω τη βοηθησε αρκετα γιατι προσπαθει να με μιμηθει!!!

 

Σχετικα με την βραδυνη πανα, μενει ως εχει η κατασταση, συμπληρωσε 3 εβδομαδες συνεχομενες που ειναι στεγνη, χωρις κανενα ατυχηματακι!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...