Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ???


nat-left

Recommended Posts

Μόλις γεννήσω με το καλό σε πόσο καιρό θα πρέπει να τα καταθέσω τα δικαιολογητικά για τις 2000� και για το επίδομα το διμηνιαίο; Πόσα είναι το διμηνιαίο; νομίζω 340, ξέρεις κανείς σίγουρα;

Τα 2000 � πόσο σύντομα τα παίρνεις από την κατάθεση και πότε το επίδομα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω εντός 2 ετών! Αν και φαντάζομαι θα τα θέλεις συντομότερα τα χρήματα :lol::lol:

Το διμηνιαίο έχει γίνει 500+ (δε θυμάμαι ακριβώς)

Τα πρώτα τα παίρνεις 3-4 μήνες μετά αλλά έρχονται ΟΛΑ και τα αναδρομικά έως το τελευταίο cent.

 

Ελπίζω να βοήθησα....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πίκρα, εγώ γέννησα το Ιούνιο και ακόμα δεν έχω πάρει ούτε τις 2000 ούτε το πολυτεκνικό για το τέταρτο. Μην βασίζεσαι σε αυτά. Σκέψου μόνο ότι κάποτε θα τα πάρεις. Το επίδομα τρίτου παιδιού είναι 350 ευρώ το δίμηνο μέχρι το παιδί να γίνει έξι ετών.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ είναι συνολικά πάνω από 500 euro. Δε θυμάμαι την ανάλυση μιας και δεν μπορώ να βρω το απόκομα, αλλά έχει αλλάξει το 340 σε 500+. Μόνο που έπρεπε να ξανακάνουμε χαρτιά για το συμπληρωματικό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα το τρίτο μου παιδί στις 9/9/2008,

κατάθεσα τα δικαιολογητικά μετά από 25 ημέρες περίπου

και μου είπαν ότι θα πάρω τα χρήματα, μαζί και τα 2000

μετά από 6 μήνες.Τον Απρίλιο δηλαδή.Για να δούμε....

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε τα χαρτιά μετά από μία εβδομάδα μιας και είχε ο σύζυγος άδεια.

Γέννησα 6/8 και μας είπαν και εμάς σε 6 μήνες το επίδομα και τα 2000?, άντε να δούμε.

Τα περιμένω πως και πως, ελπίζω να έρθουν πριν την βάφτιση.

Σοβαρά ρε κορίτσια, δεν ήξερα ότι είναι τόσα τα λεφτά...

Κάτι είναι και αυτό, αν και κανονικά θα έπρεπε να δίνουν το ανάλογο επίδομα και από το πρώτο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Περίμενα να τα πάρουμε σύντομα ώστε να κλείσουμε καμία τρύπα... βέβαια ίσως καλύτερα έτσι... μαζεμένα.

 

ʼρα λοιπόν είναι τα 2000 και περίπου 350 έως 500 σωστά; εμένα ο γιος μου θα είναι τριών και τα διδυμάκια θα γεννηθούν τέλη Φεβρουαρίου. ʼρα το επίδομα αν κατάλαβα σωστά θα το πέρνουμε μέχρι τα δίδυμα να γίνουν έξι. Δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Τα 300 και κάτι ευρώ, τα παίρνουμε μέχρι το τρίτο παιδί να πάει 6 ετών.Συν τα 83 ή 85 ευρώ για κάθε ένα από τα μεγαλύτερα παιδιά.

Από εκεί και πέρα μέχρι να πάνε τα παιδιά 23 ετών

παίρνουμε 83 ή 85 ευρώ το δίμηνο για κάθε παιδί.Εμένα έτσι μου είπαν από τον ΟΓΑ.

Επίσης μου είπαν ότι οι πληρωμές γίνονται μόνο τους ζυγούς μήνες.Αν το εξάμηνο είναι π.χ. τον Μάρτιο, θα πληρωθείς Απρίλιο.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια! Πρωτα ο θεος αν ολα πανε καλα θα γεννησω τον φεβρουαριο τα αγορακια μου. θα ηθελα να με κατατοπισετε λιγο οσον αφορα τον οικονομικο-ασφαλιστικο τομεα γιατι ειμαι κ λιγο ξανθια και δεν τα πολυκαταλαβαινω. Λοιπον θα ηθελα να μου πειτε...

1. ποτε πρεπει να κανω τα χαρτια για το 6μηνο του ΟΑΕΔ και ποσο ειναι το μηνα?

2. το ΙΚΑ τι λεφτα δινει πριν και μετα την γεννα?

3. στο εργοστασιο που δουλευω ως εργατρεια γεν. καθηκοντων αλλα με εχουνε στο τμημα συσκευασιας εδω κ 2.5 χρονια παει για κλεισιμο εγω εχω καποιο προβλημα με αυτο η οχι? δεν νομιζω ομως να κυρηξει πτωχευση γιατι φερνει εμπορευμα απο εξω. μετα απο ποσο καιρο εχει το δικαιωμα να με διωξει?

4.Α! επισης εχω και ενα κοριτσακι 15 μηνων παιζει καποιο ρολο στα επιδοματα των τριτεκνων?

5. αν ναι ποια ειναι αυτα?

6. Και κατι ασχετο με την ολη υποθεση θελουμε να παρουμε αλλο αμαξι ηξερει κανεις αν κανουνε εκπτωσεις στους τριτεκνους ? αν ναι γινετε μονο στα καινουρια η και στα μεταχειρησμενα?

 

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΩ???

:P:P:P:P:P:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

6. Και κατι ασχετο με την ολη υποθεση θελουμε να παρουμε αλλο αμαξι ηξερει κανεις αν κανουνε εκπτωσεις στους τριτεκνους ? αν ναι γινετε μονο στα καινουρια η και στα μεταχειρησμενα?

 

Ο άντρας μου (που μόνο για αυτό ενδιαφέρθηκε όταν έμαθε ότι κυοφορώ δίδυμα :roll: ) είναι ότι μπορείς π.χ. ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι που κοστίζει π.χ. 40,000 να το πάρεις 30,000 γιατί αφαιρούνται οι δασμοί και κάτι άλλο που δεν συγκράτησα γιατί με είχαν πιάσει τα νεύρα μου από τη συζήτηση. Οι δασμοί είναι ανάλογοι με το κόστος του αυτοκινήτου, αν αγοράσεις ένα νορμάλ αυτοκίνητο της τάξης των 12,000 - 17,000 είναι λιγότερος ο δασμός. Έχεις δικαίωμα μία φορά στη χρήση αυτού του δικαιώματος.

 

Προσωπικά με ενδιέφερε αν όταν γίνεις τρίτεκνος αν έχεις άλλες βοήθειες ή ελαφρύνσεις, όπως, μειωμένο επιτόκιο για αγορά σπιτιού ή αν μπορείς να διοριστείς πιο εύκολα με τα τρία παιδιά. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει να μαθαίνουμε και οι νέες!

Link to comment
Share on other sites

6. Και κατι ασχετο με την ολη υποθεση θελουμε να παρουμε αλλο αμαξι ηξερει κανεις αν κανουνε εκπτωσεις στους τριτεκνους ? αν ναι γινετε μονο στα καινουρια η και στα μεταχειρησμενα?

 

Ο άντρας μου (που μόνο για αυτό ενδιαφέρθηκε όταν έμαθε ότι κυοφορώ δίδυμα :roll: ) είναι ότι μπορείς π.χ. ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμάξι που κοστίζει π.χ. 40,000 να το πάρεις 30,000 γιατί αφαιρούνται οι δασμοί και κάτι άλλο που δεν συγκράτησα γιατί με είχαν πιάσει τα νεύρα μου από τη συζήτηση. Οι δασμοί είναι ανάλογοι με το κόστος του αυτοκινήτου, αν αγοράσεις ένα νορμάλ αυτοκίνητο της τάξης των 12,000 - 17,000 είναι λιγότερος ο δασμός. Έχεις δικαίωμα μία φορά στη χρήση αυτού του δικαιώματος.

 

Προσωπικά με ενδιέφερε αν όταν γίνεις τρίτεκνος αν έχεις άλλες βοήθειες ή ελαφρύνσεις, όπως, μειωμένο επιτόκιο για αγορά σπιτιού ή αν μπορείς να διοριστείς πιο εύκολα με τα τρία παιδιά. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει να μαθαίνουμε και οι νέες!

 

για το αυτοκίνητο καλά τα είπες.Στην εφορία έχεις αφορολόγητο 20.000 ευρώ(εκτος των ελευθ. επαγγελματιων).Από τον ΟΕΚ δικαιουσε δάνειο εως 160.000 ευρώ (αν και σου φέρνουν πολλες δυσκολίες τωρα τελευταία) και στο δημόσιο ΕΑΝ βγεί προκηρυξη που να εχει πολλες θέσεις οι τρ'ίτεκνοι έχουν ενα 10%.

Link to comment
Share on other sites

...ή αν μπορείς να διοριστείς πιο εύκολα με τα τρία παιδιά.

Οι τρίτεκνοι γονείς και τα παιδιά (με όριο όμως στην ηλικία για τα παιδιά) έχουν δικές τους θέσεις στις προκηρύξεις (ποσοστό 10%), που σημαίνει ότι θα καλυφθούν μόνο από τρίτεκνους και μόνο αν δεν υπάρχουν από άλλους. Όταν σε μια προκήρυξη προκηρύσσονται πάνω από 10 θέσεις η μία απευθύνεται σε τρίτεκνους.

Για να ενημερωθείς καλύτερα μπορείς να μπεις στο site του ΑΣΕΠ, να βρεις μια προκήρυξη που να έχει αρκετές θέσεις (πάνω από 10) και να δεις τις προϋποθέσεις και τα χαρτιά που χρειάζονται. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να το κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...ή αν μπορείς να διοριστείς πιο εύκολα με τα τρία παιδιά.

Οι τρίτεκνοι γονείς και τα παιδιά (με όριο όμως στην ηλικία για τα παιδιά) έχουν δικές τους θέσεις στις προκηρύξεις (ποσοστό 10%), που σημαίνει ότι θα καλυφθούν μόνο από τρίτεκνους και μόνο αν δεν υπάρχουν από άλλους. Όταν σε μια προκήρυξη προκηρύσσονται πάνω από 10 θέσεις η μία απευθύνεται σε τρίτεκνους.

Για να ενημερωθείς καλύτερα μπορείς να μπεις στο site του ΑΣΕΠ, να βρεις μια προκήρυξη που να έχει αρκετές θέσεις (πάνω από 10) και να δεις τις προϋποθέσεις και τα χαρτιά που χρειάζονται. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να το κοιτάξεις.

 

Μη φανταστεις όμως οτι έχει και πολλές θέσεις ιδίως αν είσαι εκτος Αθηνών και δεν έχεις και κάποιο πτυχίο. Εγώ είμαι από τις τυχερες άτυχες γιατι ναι μεν διορίζομαι με το παραπάνο προνομιο των τρίτεκνων αλλα στην Αθήνα διοτι στη Θεσσαλονικη είχε μόνο μια θέση ενω Αθηνα 9. Τέλος πάντων θα ταλαιπωρηθούμε λίγο οικογενιακός αλλα δεν αφήνεις μια θέση στο δημόσιο ιδίως στην ηλικία μου και με τρία παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετές πιθανότητες τότε να διοριστώ από ότι λέτε γιατί είχα κάνει 2 φορές τα χαρτιά μου για θέσεις στο δημόσιο τετράωρο με σύμβαση και στον ένα δήμο ήμουν η πρώτη σε μόρια άρα για πρόσληψη και τη δεύτερη ήμουν πρώτη επιλαχούσα... άρα έχω ελπίδες! καλό :wink: ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ έκανα τα χαρτιά μου στην 8Κ, η αλήθεια είναι αυτή που είπε και η ditop, οι πιο πολλές θέσεις ήταν Αθήνα.

Ας έχουμε καλά αποτελέσματα και βλέπουμε.

Πάντως αν συμβεί κάτι οποιαδήποτε στιγμή και είναι μακρυά εμείς δεν μπορούμε να μετακομίσουμε οικογενειακώς.

(Αν κατάλαβα καλά αυτό κάνατε εσείς; ή πηγαινοέρχεσαι; )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω αθήνα άρα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά και αν υπήρχε για να μετακομίσουμε αλλού ο άντρας μου έχει ρίζες βαθιά και δεν φεύγει από την Αθήνα (πριν πάρει σύνταξη είπε)

Link to comment
Share on other sites

Το αφορλογητο οριο ειναι 22000 Ε για τους τριτεκνους. Δανεια με χαμηλοτερο επιτοκιο δινονται μονο απο ΟΕΚ. Αν εισαι δηλ δημ.υπαλληλος την πατησες ( κοροϊδια).

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

marilia12 ξέρεις αν το δάνειο το δίνουν μόνο για πρώτη κατοικία;

Εάν θέλεις να κάνεις επέκταση το υπάρχον;

 

 

Nαί είναι μόνο για πρώτη κατοικία και δεν πρέπει να έχεις τίποτε άλλο στο όνομά σου...

Link to comment
Share on other sites

baby3 Ευχαριστώ, απλά κάποιος μου είχε πει ότι αν δεν σε καλύπτουν τα τετραγωνικά του σπιτιού λόγω τον αριθμό των παιδιών, δίνουν κάτι για να πάρεις κάποιο με πιο πολλά τετραγωνικά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...