Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟΝ "ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑς ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΞΙΜΟ .ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΟΜΩς.

ΔΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Χαίρομαι που βρήκες κάτι που σε ικανοποιεί, μακάρι το παιδάκι σου να περάσει καλά και να κάνει παρεούλες!!!

Έχεις κουράγιο να γράψεις λεπτομέρειες;; Πως το επέλεξες, τι σου άρεσε, που είναι;

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟΝ "ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑς ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΞΙΜΟ .ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΟΜΩς.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις που είναι ο "ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ"? Ψάχνω και εγώ αυτή την εβδομάδα στα Άνω Πατήσια. Ή κάτι άλλο καλό που να είδες?

Lgpcp3.png

uxqmp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑς!!! ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Ο ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2013888-2010932.ΤΟΝ ΕΠΕΛΕΞΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΠΟΛΟΙ ΓΟΝΕΙς ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥς (ΛΟΓΟ ΤΗς ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ,ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΙΔΙΚΑ ΡΟΥΧΑ, ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥΣ) ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ 1)ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΧΩΡΟς 2)ΕΝΟΙΩΣΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ 3)ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ,ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ < ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ> 4) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ, ΕΓΩ ΤΟΥς ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ .ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.5)ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΕΙΜΟΥΝΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΠΩς ΤΟΥς ΜΙΛΑΓΕ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛΩΝΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ,ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΛΛΙΩΣ,ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΜΑΛΩΝΑΝΕ ΑΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΑΝΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ...ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΧ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΦΑΓΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΞΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΒΛΕΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.

edit admin

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΔΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

edit admin

βρε δωροθέα δεν σε πείραξε που ενώ σου είπαν ότι δεν εχουν θέσεις μετά πήραν το παιδί σου?εμένα με πειράζει αυτό γιατί σου λένε ότι τα τμήματα είναι για 17 παιδιά και στο τέλος καταλήγουν να βρίσκονται 21 παιδάκια μέσα σε κάθε τάξη!εγώ σκεφτόμουν να πάω τον μικρό στο γελαστό πορτοκάλι και ενώ αρχικά μου είχαν πει πως έχουν συμπληρωθεί τα τμήματα, όταν τους είπα ότι στην πολυκατοικία που μένουμε πάει και ένα άλλο κοριτσάκι σε αυτούς μου είπαν ότι κάτι μπορεί να γίνει μιας και βολεύει το δρομολόγιο...σε πληροφορώ ότι ξενέρωσα τόσο πολύ που δεν πήγα τον μικρό εκεί, με ενοχλεί να μην τηρούν τον αριθμό στα τμήματα και να κοιτάνε αν τους βολεύει ουσιαστικά ή οχι, πάντως αν εξαιρέσεις αυτό το γεγονός που εμένα με χάλασε αφάνταστα η γειτόνισα μου είναι απολύτα ευχαριστημένη μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας κορίτσια. Με απασχολεί και μένα το θέμα του παιδικού για την 3 ετών κορούλα μου.Ο παιδότοπος μου φάνηκε καλός από πλευράς επικοινωνίας των παιδαγωγών με τα παιδιά και του γονείς, είναι πιο οικογενειακός και τα παιδάκια τα έβλεπα χαρούμενα όταν τον επισκέφτηκα.Δεν ξέρω από πλευράς εκπαιδευτικού προγράμματος τι λέει ? Μου φάνηκαν λίγο γενικά....ξέρει κάποιος να μας πει αν μαθαίνουν τα παιδιά ? Από την άλλη η φωτεινή ηλιαχτίδα έχει πολύ ωραίους χώρους και πεντακάθαρους αλλά είναι λίγο πιο απρόσωπα τα πράγματα εκεί , όμως μου έδωσαν συγκεκριμένο πρόγραμμα με διάφορες δραστηριότητες , ζωγραφική, παντομίμα, κουκλοθέατρο ,μπαλέτο, αγγλικά και αναλυτικό πρόγραμμα για την σίτιση. Την γνώμη σας όσον αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ντέμπορα. Το πρώτο μου παιδί πήγε στη Φωτεινή Ηλιαχτίδα τέσσερα χρόνια. Δε θα πω επομένως ότι είναι κακός ο σταθμός, μάλιστα έμαθε ένα σωρό πράγματα και πήγε στο δημοτικό, ξέροντας να διαβάζει και να γράφει. edit admin

πάντως, αν θες ρώτα τους στη Φωτεινή Ηλιαχτίδα και τα εξής: Ποιες θα είναι οι δασκάλες του παιδιού, γιατί θα ήθελες να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί τους, για να τη γνωρίσεις και να αποφασίσεις. (Αν νομίζεις, πες τους ότι για σένα το κτίριο και η ιδοκτήτρια δεν έχουν τόση βαρύτητα, όση οι παιδαγωγοί που θα έχουν το παιδί σου στα χέρια τους).

Πόσα παιδάκια θα είναι στην τάξη και με ποιο τρόπο θα μπορείς να ελέγχεις το σταθμό για τη δουλειά του (και για όσα σου λένε).

Ποιο είναι το πρόγραμμα που ακολουθείται και πώς απασχολούνται τα παιδιά μέσα στην τάξη και έξω στην αυλή. (Επίσης μπορείς να δηλώσεις ότι δε θα σ΄ενδιέφερε να μαζεύεις κατασκευές της δασκάλας, ενώ το παιδάκι σου θα παίζει μόνο του έξω).

Πώς αντιμετωπίζουν περιστατικά υπερκινητικότητας, επιθετικής συμπεριφοράς κ.τ.λ. είτε το παιδί σου τα εκδηλώσει είτε τα υφίσταται.

Τι επιπλέον έξοδα πρέπει να υπολογίζεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς: φωτογραφίες, στολές, εκδρομές, θέατρα...

Δες κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36615&highlight=%F6%F9%F4%E5%E9%ED%DE+%E7%EB%E9%E1%F7%F4%DF%E4%E1

Καλή τύχη στο ψάξιμο.

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι. Είναι σίγουρα σημαντικό το περιβάλλον να είναι ωραίο ,σύγχρονο ,ασφαλές και καθάρο για να περνάνε όμορφα τα παιδιά μας. Από την άλλη δεν θέλω μόνο φύλαξη για την μικρή μου, έχω γιαγιά στο σπίτι που την είχε ίσαμε τώρα. Αλλά επειδή θα γίνει 3 ετών θεωρώ πολύ σημαντικό να έρχετε σε καθημερινή επαφή με άλλα παιδάκια,( κάτι που τώρα δεν συμβαίνει γιατί δουλεύουμε και εμείς και οι φίλοι μας οπότε μένουν μόνο τα ΣΚ) να κοινωνικοποιηθεί ακόμα περισσότερο και να μάθει να λειτουργεί ως μέρους μιας ομάδας , αφετέρου να εξελίξει τις γνώσεις και τις δυνατότητες της σε όλους του τομείς.Από φίλους μας σε άλλες περιοχές μαθαίνω για παιδικούς που κάνουν πολύ ουσιαστική δουλειά μέσα από το παιχνίδι τους μαθαίνουν γραφή και μαθηματικές έννοιες ,τα εξοικιώνουν με τους υπολογιστές, τους μαθαίνουν αγγλικές λέξεις και φράσεις , κολύμπηση και μπαλέτο. Και δεν λέω πως όλα αυτά θα τα κάνει ψαφνικά ένα παιδάκι 3 ετών αλλά εφόσον υπάρχουν ως υποδομή στον παιδικό, τα ξεκινάνε προοδευτικά κάποια στα 3 ,κάποια στα 4 κάποια στα 5 και σίγουρα πριν πάνε δημοτικό. Οι εποχές έχουν αλλάξει δεν αρκούν μόνο τα τραγουδάκια και οι κατασκευές. Στην περιοχή δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο. Μόνο η φωτεινή ηλιαχτίδα μου έδωσε τυπωμένο ένα πρόγραμμα κάπως ενδιαφέρον αλλά εάν στην πράξη δεν τηρείται ? Και εάν δεν έχω πρόσβαση στο σταθμό πως θα ελέγξω εάν πραγματοποιούνται έστω και οι βασικές δραστηριότητες? Από την άλλη στον παιδότοπο μου φάνηκε πως ασχολούνται πιο ουσιαστικά με τα παιδιά και μου έδειξαν και δουλειές τους ( ζωγραφιές και κατασκευές με πηλό ή φωτογραφίες από παραστάσεις ) αλλά τίποτα δεν μου ανέφεραν για πιο εξελιγμένες δραστηριότητες.Και από ότι έμαθα δεν λειτουργεί νηπιαγωγείο πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να το πάω μετά αλλού για νηπιαγωγείο και μετά για δημοτικό. Όποιος θέλει να σχολιάσει κάτι στα παραπάνω ή τα κάνει προτάσεις θα χαρώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον Παιδότοπο πάντως όπου κατέληξα να στείλω φέτος τα παιδιά μου, μου είπαν ότι με τα νέα δεδομένα θα λειτουργήσει και νηπιαγωγείο από του χρόνου. Έχω πάντως την εντύπωση ότι από τα πολλά που κάνουν σε διάφορους σταθμούς πολύ λίγα σ' αυτή την ηλικία μπορούν να αφομοιωθούν από τα παιδιά. Δεν είναι κεφαλαιώδες να κατορθώσει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα να κινητοποιήσει δεξιότητες στο παιδί, όπως την αντίληψη, την φαντασία, τη δημιουργικότητα, ως βασικά εφόδια για κάθε τομέα της ζωής του; Τα υπόλοιπα θα τα μάθει αργότερα και ίσως γρηγορότερα. Πιστεύω τουλάχιστον.

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, καλησπέρα!!!

Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις για τους παιδικούς σταθμούς και σας καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς είχα πέρισυ την ίδια αγωνία για τη μικρή μου.

Τον "ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ" δεν τον ξέρω, ούτε είχα πάει πέρισυ να τον δω. Μάλιστα, τον έμαθα από την κοπέλα που σημειώνει εδώ τις εμπειρίες της και πρόκειται για καλό παιδικό σταθμό. Τη "ΦΩΤΕΙΝΗ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ" δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά η νονά της μικρής μου πάει τα παιδάκια της κι είναι πολύ ευχαριστημένη.

Χωρίς να θεωρηθεί ότι επεμβαίνω στη συζήτησή της, το παιδάκι μου πάει στα "ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ". Είναι ένας μικρός παιδικός σταθμός λίγο πιο κάτω από τη "ΦΩΤΕΙΝΗ ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ" κι είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Επειδή δεν θέλω να νομίζετε ότι κάνω διαφήμιση ή οτιδήποτε άλλο, μπορείτε να μου στείλετε πμ και να σας δώσω ό,τι πληροφορίες θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω το ψάξιμο.Μετά την φωτεινή ηλιαχτίδα και τον παιδότοπο είδα και το γελαστό πορτοκάλι.

 

Ο διευθυντής εκεί αφιέρωσε πάρα πολύ χρόνο μαζί μας , θέλησε να μάθει για μας για το παιδί μας , μας εξήγησε αναλυτικά το σκεπτικό, τον τρόπο λειτουργείας αλλά και τις δραστηριότητες του σταθμού μας έδωσε γραπτώς τα γεύματα αλλά και αναλυτικό πρόγραμμα ενός μηνός ( πολύ αναλυτικό όμως ) μας είπε ότι μπορόύμε να πάμε το παιδάκι μας μία εβδομάδα τώρα το καλοκαίρι να παρακολουθήσει να δούμε αν μας αρέσει χωρίς να έχουμε γραφτεί. Μας είπε ακόμα ότι εκτός από τις τακτικές συναντήσεις γονέων μπορούμε ανά πάσα στιγμή να επισκεφτούμε σε ώρες λειτουργίας το σταθμό και να δούμε εάν τηρείται το πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον με πολλά και συγκεκριμένα πράγματα. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε ο χώρος είναι παλιός και κάπως...όμως με ενδιαφέρει περισσότερο από τους τοίχους το πρόγραμμα εκπαίδευσης ενός σταθμού

Εγώ διαφωνώ με την άποψη πως ο σταθμός πρέπει να είνια απλώς ένα πάρκιν παιδιών αλλά ένας χώρος μάθησης και δημιουργίας από πολύ νωρίς. Δεν είμαι καθόλου της άποψης άστο το παιδί θα μάθει αργότερα. 'Ολες οι μελέτες δείχνουν πως ότι μάθει το παιδί μέχρι τα 6 ! είναι καθοριστικά για την μετέπειτα ζωή του.Ο εγκέφαλος αναπτύσεται νωρίς και να ερεθίσματα νωρις στη ζωή ενός παιδίού είναι μεγάλης σημασίας.

Θα παρακαλούσα όσους από σας έχετε εμπειρία από το γελαστό πορτοκάλι στο εκπαιδευτικό κομμάτι να μου γράψουν την γνώμη τους. Εφαρμόζονται τα όσα λένε ? Μαθαίνουν τα παιδιά?

Επίσης η Μαρία 30 μήπως μπορεί να μας πει περισσότερα για αυτό το όχι και τόσο καλό που έχει ακούσει γιατί είναι σημαντικό να το γνωρίζουμε ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ντέμπορα καλησπέρα

Στο γελαστό πορτοκάλι δεν έχω πάει οπότ δεν ξέρω να σου πω και δυστυχώς δεν γνωρίζω και κανέναν που να στέλνει εκεί το παιδί του.

Στα προσχολικά βήματα πήγες? μία φίλη στέλνει το παιδάκι της εκεί και είναι ευχαριστημένη έχουν βέβαια αρκετά παιδιά στο τμήμα αλλά οι δασκάλες είναι πολύ καλές στην δουλειά τους.

Επίσης στον Ήλιο στην Φιλαδέλφεια πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι δέχονται από 2,5 ετών και πάνω ρώτησα κάποια πράγματα από το τηλέφωνο και μου φάνηκε ανοιχτό σχολείο, θετικό στο να επισκέπτεσαι και να συμμετέχεις στο πρόγραμμά τους, αλλά προσαρμογή μου είπαν χωρίς την μαμά ή τον μπαμπά αυτό με χάλασε.

Την Καραμέλα στην Ν. Φιλαδέλφεια δεν θα την επέλεγε διότι δεν έχω ακούσει τα καλύτερα

Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου καταρχήν? Για τους χώρους που αναφέρεις για το γελαστό πορτοκάλι τι εννοείς υστερεί σε εγκαταστάσεις? Έχουν παράθυρα οι αίθουσες να αερίζονται είνα φωτεινό τα βλέπει τα παιδιά ο ήλιος. Αν όμως από την άλλη σε πείθει το έμψυχο υλικό μήπως να ακολουθήσεις το ένστικτό σου. Δυστυχώς οι άλλες περιοχές που έχω δει δεν θα σε βολεύουν φαντάζομαι γιατί είναι Μενίδι, Κόκκινος Μύλος, Μεταμόρφωση, Πετρούπολη, Ίλιον και Καματερό

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζυμαρούλη , ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια .

Η μικρή μου είναι σχεδόν 3 και θέλω κάτι εδώ κοντά να μην χάνει χρόνο σε μετακινησεις και κουράζεται.

Το γελαστό πορτοκάλι είναι παλιό σαν κτίριο βέβαια το είδα αμέσως μετά την ΦΗ όπου το κτίριο είναι ολοκαίνουργιο και πανέμορφο και αλήθεια η διαφορά ήταν μεγάλη.

Όμως μου άρεσε η προσέγγιση και το πρόγραμμα και μου είπαν ότι πριν αποφασίσω να την γράψω μπορώ να την πάω μία εβδομάδα μέσα στο Ιούνιο ή τον Ιούλιο να συμμετέχει , το λένε " εβδομάδα φιλοξενείας " όπου οι δασκάλες γνωρίζουν το παιδί και το παιδί την δασκάλα και άλλα παιδάκια , συμμετέχει και μπορώ να δω πως τα προσεγγίζουν , πως και τι τα διδάσκουν και πως κινούνται τα παιδιά στο χώρο.

Σκέφτομαι να το κάνω αν και καθυστερώντας μπορεί να μην βρίσκω μετά αλλού να την γράψω.

Επίσης έχουν θεματικές ενότητες πχ όταν κάνουν για τα μέσα μεταφοράς όλες οι δραστηριότητες ( τραγούδια , ζωγραφικές , χειροτεχνίες , παραμύθια κτλ )είναι γύρω από αυτό το θέμα και παράλληλα παροτρύνουν τους γονείς σε συγκεκριμένες δραστηριότητες με τα παιδιά τους πχ να πάνε βόλτα με μέσα μεταφοράς να βγάλουν φωτογραφίες και να τις μοιραστούν στην τάξη με τα άλλα παιδιά μαζί με τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις τους. Μου έδωσαν την εντύπωση πως όχι μόνο οι γονείς δεν είναι αποκομμένοι αλλά είναι μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Επίσης μου είπαν πως μπορώ να παίρνω στο κινητό την δασκάλα γι αοτιδήποτε ή να πηγαίνω όποτε θέλω εκεί να συζητάω με την δασκάλα και την ψυχολόγο χωρίς καν να είναι ενημερωμένος ο διευθυντής.

Αλλά αυτά μου τα είπαν εκίνοι , θέλω να δω εάν ισχύουν και για αυτό θέλω εμπειρίες γονέων:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Kateps .Να υποθέσω πως τα Στρουμφάκια που λες είναι άλλος από τα Στρουμφάκια της Γαλατσίου ?

Πέσμου περισσότερα

 

Ξέρει κανείς για τα στρουμφάκια της Γαλατσίου ? Το ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει ΑΛΛΑ ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι είναι τόσο δύσκολο να βρεις παιδικό για το παιδί σου..!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για την Kateps .Να υποθέσω πως τα Στρουμφάκια που λες είναι άλλος από τα Στρουμφάκια της Γαλατσίου ?

Πέσμου περισσότερα

 

Ξέρει κανείς για τα στρουμφάκια της Γαλατσίου ? Το ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει ΑΛΛΑ ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι είναι τόσο δύσκολο να βρεις παιδικό για το παιδί σου..!

 

Ευχαριστώ

 

Δύσκολο δε λες τίποτα...και σίγουρα είμαστε αρκετοί που βρισκόμαστε σε διαδικασία αναζήτησης παιδικού. kateps, αν μπορείς δώσε μας σε παρακαλώ λίγες πληροφορίες παραπάνω για το σταθμό αυτό. Όταν λες ότι είναι λίγο μετά από την ΦΗ εννοείς από το κτίριο της Προμπονά ή της Χαλεπά? Ευχαριστώ και εγώ όλες όσες μας δίνετε τις χρήσιμες πληροφορίες και μοιράζεστε τις εμπειρίες σας από διάφορους σταθμούς μαζί μας. Το φόρουμ σε τέτοιες περιπτώσεις αποδεικνύεται πραγματικό εργαλείο. Σας ευχαριστώ πολύ!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κateps,

 

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάρα πολύ.

 

Εάν υπάρχουν και άλλες μανούλες που πηγαίνουν τα παιδάκια τους στα Στρουμφάκια της Γαλατσίου ας μας στείλουν την γνώμη και τις δικές τους εμπειρίες . Θα βοηθήσετε και μένα και όσες άλλες ψάχνουμε.

:cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσω αλλά θα σας πω τη δική μου μικρή εμπειρία με τους παιδικούς της περιοχής. Εγω στέλνω τον μικρό μου που είναι 26 μηνών στη Φωτεινή ηλιαχτίδα από τον προηγούμενο Σεπτέμβρη και είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Γύρισα όλους τους παιδικούς της περιοχής και ήταν ο μοναδικός που από άποψη χώρου έννοιωθα ότι με άκανε να νοιώθω καλά, άρα φαντάστηκα ότι θα άρεσε και στο παιδί. Είχε σχετικά μεγάλη αυλή, ξεχωριστό χώρο ύπνου, όμορφο κτίριο... (εννοώ αυτό στη Χαλέπα και όχι το κάστρο στην Προμπονά που προσωπικά δεν μου αρέσει). Μου άρεσε επίσης που όταν τον επισκεύτηκα δεν ήταν γεμάτα παντού με παιχνίδια και αν και στην αρχή είχα τις αμφιβολίες μου για το τι τους κάνουν όλη μέρα, τώρα αρχίζουν και διαλύονται (όσο αυτό αυτό είναι δυνατό καθώς μάλλον δεν αποβάλεται ποτέ), γιατί ο μικρός έχει περίπου 2 εβδομάδες που μου τραγουδάει τουλάχιστον 3 τραγούδια ολόκληρα 2 εκ των οποίων δεν του τα έχουμε μάθει εμείς... Σ΄αυτή την ηλικία δεν περίμενα να έχουν καταφέρει κάτι περισσότερο και πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη. Μπορεί τις κατασκευές να τις φτιάχνει η δασκάλα γιατί έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρός για να τις κάνει μόνος του αλλά τα τραγουδάκια (που συνοδεύνται με κινήσεις) τα κατάφερε με τη βοήθεια της δασκάλας και δεν είναι λίγο....

Με κάθε επιφύλαξη.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πολύ όλες τις μαμάδες που μοιράστηκαν μαζί μας τις εμπειρίες τους και τη γνώση τους για διάφορους παιδικούς σταθμούς της περιοχής μας. Επειδή αφιέρωσα αυτές τις μέρες στην αναζήτηση παιδικού σταθμού και είδα περίπου ...8 σχολεία στην περιοχή μας, αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα (γιατί όλα τα υπόλοιπα πιθανόν να αποτελούν υποκειμενική κρίση και να μην είναι σωστά), είναι πως κάθε σταθμός προβάλλει αυτό στο οποίο υπερέχει. Άλλος έχει ωραίες εγκαταστάσεις αλλά φιλοξενεί πολλά παιδιά και ίσως δεν πολυασχολείται με το εκπαιδευτικό κομμάτι, άλλος επενδύει στο εκπαιδευτικό και στην καλή ψυχολογία των παιδιών αλλά υστερεί στο κτιριακό θέμα και σ'αυτήν την δεύτερη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι μικροί σταθμοί της περιοχής μας... Είναι πράγματι μια δύσκολη απόφαση και νομίζω ότι το ένστικτο της κάθε μάνας είναι στο τέλος εκείνο που θα κρίνει ποιό θα είναι το καλύτερο για το παιδί της και ποιό περιβάλλον θα του ταιριάζει περισσότερο...:roll:

 

Βέβαια όλες οι πληροφορίες 'εκ των έσω' εξακολουθούν να είναι ευπρόσδεκτες γιατί μας προετοιμάζουν ώστε να πηγαίνουμε στις πρώτες επισκέψεις που κάνουμε στους διάφορους παιδικούς, πιο έτοιμοι και πιο ενημερωμένοι για τα θέματα που πρέπει να θίξουμε. Και πάλι ευχαριστούμε!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και ο γιος μου πηγαίνει στη ΦΗ από πέρισυ μαζί με τη Φοίβη της Νατάσας (Micnat). Έχουμε μιλήσει άπειρες φορές για τα μειονεκτήματα που έχει η ΦΗ, γιατί τα παιδάκια μας δεν είναι μικρά να μην μπορούν να περιγράψουν αυτά που συμβαίνουν. Όμως, επειδή βλέπω το γιο μου ευχαριστημένο και σε αυτά που με ενδιαφέρουν με καλύπτουν (ασφάλεια, συμπεριφορά δασκάλας, κοινωνικοποίηση) τον ξαναέγραψα του χρόνου. Δεν είχα σοβαρά προβλήματα με την επικοινωνία με το σχολείο. Η αλήθεια είναι ότι μία-δυο φορές που είχα κάποια θέματα η ίδια η δασκάλα με καλούσε στο τηλέφωνο και ποτέ δεν μου αρνήθηκαν να πάω να μιλήσω από κοντά. Επίσης, έχει τύχει φορές που πηγαίνω εγώ το γιο μου στο σχολείο και μπαίνω άνετα μέσα στην τάξη, δεν με σταμάτησαν ποτέ. Δεν ξέρω γιατί αλλά κάποιες άλλες φίλες μαμάδες μου διηγούνται ότι δεν τους αφήνουν να μπουν. (Νατάσα η Χριστίνα μου το έλεγε). Όσο για τον αριθμό τον παιδιών, έμαθα πόσα είναι στην πραγματικότητα από ένα τυχαίο γεγονός. Ο Φραντσέσκο πάντως λέει ότι χωρίζονται σε μικρές ομάδες και κάνουν τις δραστηριότητες. Μόνο ένα πράγμα με προβληματίζει και είναι το κολυμβητήριο. Τα παιδάκια πηγαίνουν κολυμβητήριο δύο φορές την εβδομάδα και μαζί τους πηγαίνει η μία από τις δύο δασκάλες. Τα άλλα συνεχίζουν κανονικά το πρόγραμμά τους? Και αυτά που πάνε κολυμβητήριο δύο φορές την εβδομάδα από τις 10.30 ως τη μία το αναπληρώνουν ικανοποιητικά? Δεν μιλάω φυσικά για το προ-προ νήπιο, αλλά για αργότερα για το νηπιαγωγείο.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώστην!:D

Ναι, κάτι θυμόμουν πως μου έλεγες πως δεν είχες πρόβλημα στο να πας και να μπεις.

Τις ημέρες που έχουν κολυμβητήριο, έχουν χαλαρό πρόγραμμα, έτσι μου έχουν πει, ακόμα και στο νήπιο, κάνουν πράγματα που δε θα λείψουν στα παιδιά που έχουν πάει πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως -για να μου φύγει η περιέργεια- όταν θα φτάσει η ηλικία του Νικόλα για παιδικό θα δω και τον Παιδότοπο στην πλ. Παπαδιαμάντη γιατί πολλές μαμάδες λένει πόσο καλός είναι. Τους υπόλοιπους στην περιοχή τους έχω δει όλους, εκτός από το Ροζ-Μπλε στο Γαλάτσι και το Baby parking επίσης στο Γαλάτσι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...