Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΑΙΓΑΛΕΩ


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι μητέρα δύο παιδιών ηλικίας 3 ετών και 8 μηνών. Από Σεπτέμβριο η κόρη μου θ'αρχίσει σίγουρα παιδικό, για το μικρό δεν ξέρω ακόμα ίσως μείνει λίγο με τη γιαγιά.Μένουμε Αιγάλεω και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιον καλό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Βούλα.

 

Και εγω μένω Αιγάλεω, και βρίσκομαι στην αναζήτηση ιδιωτικού παιδικού σταθμού. Εχω κλεισει κάποια ραντεβού να δω κάποιους στο Αιγάλεω καθώς και στο Χαιδάρι / Περιστέρι.

 

Θα σε ενημερώσω για το τι είδα.

 

Πένη

.png
Link to comment
Share on other sites

Βούλα καλημέρα,

επείδη βρίσκομαι στην ίδια θέση μαζί σου η μικρή μου τώρα έγινε 13 μηνών και έψαξα πολύ και στην περιοχή σας για κάτι αξιόλογο τελικά ατην έγραψά μόλις σε έναν νέο βρεφονηπιακό σταθό στον Κολωνό, είναι ότι καλύτερο βρήκα στις περιοχές Πατήσια, περιστέρι, Χαιδάρι, Αιγάλεω που τα γύρισα σχεδόν όλα.

Στην αρχή εψαχνα για μεγάλο ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν τα δέχονται τόσο μικρά και τελικά βρήκα τα "πρωτοβαδίσματα" έτσι ονομάζεται και είναι στον Κολωνό αλλά έχει σχολικό και καλύπτεί πολλές περιοχές ... κοίταξέ το εμένα μου αρεσει πάρα πολύ και οι κοπέλες που το έχουν είναι πολύ συμπαθείς και τα διδακτρά σε σχέση με τις παροχές είναι πολύ καλά.... Το καλύτερο 'ομως είναι οτί είναι σε νεόχτιστο οικοδόμημα και οι εγκαταστάσεις του είναι άψογες . Αν θες σου δίνω το τηλ 210- 5143020 να επικοινωνήσεις για περισσότερες λεπτομέριες1

Ελπίζω να βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Επισκέφθηκα και εγώ τον παιδικό σταθμό ΠΡΩΤΟΒΑΔΙΣΜΑΤΑ και συμφωνώ με την belle ότι είναι πολύ καλός.

Χτες πήγαμε και στα Εκπαιδευτήρια ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ - στο Χαιδάρι - και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το περιβάλλον, τις παροχές και τους ανθρώπους. Είναι σχολείο με πείρα 30 ετών, πολύ επαγγελματίες (Σε σχέση με τα "Πρωτοβαδίσματα" που θα λειτουργήσουν φέτος για πρώτη χρονιά). Βέβαια παίρνουν παιδιά από 18 μηνών και πάνω. Συγκρίνοντας τους δυό σταθμούς, βέβαια έχουμε ραντεβού και σε αλλους, θα προτιμήσουμε τα Εκπαιδευτήρια ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Πένη

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ενα παιδάκι 3 ετών και απο Σεπτέμβρη θα τον στείλω παιδικό.

Πήγα λοιπόν εχθές στην ¨Πρωτη Πρόβα¨ στο Χαϊδάρι οι εγκαταστάσεις δεν ηταν καθολου καλές ηταν ολα παραμελημένα.

Πήγα όμως και στο ΄Μουσικό τόξο΄ το εχει μια εξαιρετική κυρία ολα καθαρα προσεγμένα με ωραιο κήπο, εσωτερικό παιδότοπο κ πολλές δραστηριότητες.

Αξίζει να τον δείτε είναι στη Σάμου 29 καθετη στην Καραϊσκάκη το τηλ είναι 5322114

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Βούλα καλημέρα,

επείδη βρίσκομαι στην ίδια θέση μαζί σου η μικρή μου τώρα έγινε 13 μηνών και έψαξα πολύ και στην περιοχή σας για κάτι αξιόλογο τελικά ατην έγραψά μόλις σε έναν νέο βρεφονηπιακό σταθό στον Κολωνό, είναι ότι καλύτερο βρήκα στις περιοχές Πατήσια, περιστέρι, Χαιδάρι, Αιγάλεω που τα γύρισα σχεδόν όλα.

Στην αρχή εψαχνα για μεγάλο ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν τα δέχονται τόσο μικρά και τελικά βρήκα τα "πρωτοβαδίσματα" έτσι ονομάζεται και είναι στον Κολωνό αλλά έχει σχολικό και καλύπτεί πολλές περιοχές ... κοίταξέ το εμένα μου αρεσει πάρα πολύ και οι κοπέλες που το έχουν είναι πολύ συμπαθείς και τα διδακτρά σε σχέση με τις παροχές είναι πολύ καλά.... Το καλύτερο 'ομως είναι οτί είναι σε νεόχτιστο οικοδόμημα και οι εγκαταστάσεις του είναι άψογες . Αν θες σου δίνω το τηλ 210- 5143020 να επικοινωνήσεις για περισσότερες λεπτομέριες1

Ελπίζω να βοήθησα....

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΕΜΕΝΑ!!!!

 

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΑ "ΠΡΩΤΟΒΑΔΙΣΜΑΤΑ" ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ...ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΜΕ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ...

ΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ.... ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΙΣΑ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΕΥΚΟΛΑ...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ....

 

ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ http://www.freewebs.com/protovadismata/

 

ΕΛΠΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ....ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ BELLE :P

Link to comment
Share on other sites

Βούλα καλημέρα,

επείδη βρίσκομαι στην ίδια θέση μαζί σου η μικρή μου τώρα έγινε 13 μηνών και έψαξα πολύ και στην περιοχή σας για κάτι αξιόλογο τελικά ατην έγραψά μόλις σε έναν νέο βρεφονηπιακό σταθό στον Κολωνό, είναι ότι καλύτερο βρήκα στις περιοχές Πατήσια, περιστέρι, Χαιδάρι, Αιγάλεω που τα γύρισα σχεδόν όλα.

Στην αρχή εψαχνα για μεγάλο ιδιωτικό σχολείο αλλά δεν τα δέχονται τόσο μικρά και τελικά βρήκα τα "πρωτοβαδίσματα" έτσι ονομάζεται και είναι στον Κολωνό αλλά έχει σχολικό και καλύπτεί πολλές περιοχές ... κοίταξέ το εμένα μου αρεσει πάρα πολύ και οι κοπέλες που το έχουν είναι πολύ συμπαθείς και τα διδακτρά σε σχέση με τις παροχές είναι πολύ καλά.... Το καλύτερο 'ομως είναι οτί είναι σε νεόχτιστο οικοδόμημα και οι εγκαταστάσεις του είναι άψογες . Αν θες σου δίνω το τηλ 210- 5143020 να επικοινωνήσεις για περισσότερες λεπτομέριες1

Ελπίζω να βοήθησα....

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΕΜΕΝΑ!!!!

 

ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΑ "ΠΡΩΤΟΒΑΔΙΣΜΑΤΑ" ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ...ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΑΜΕ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ...

ΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ.... ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΙΣΑ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΦΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΕΥΚΟΛΑ...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ....

 

ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ http://www.freewebs.com/protovadismata/

 

ΕΛΠΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ....ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ BELLE :P

 

το έχω κρατήσει στις σημειώσεις μου να τον τσεκάρω τον σταθμό αν τελικά δεν τα καταφέρουμε με τον δημόσιο ή αν κάτι τσακίσει γενικώς

δεν με βολεύει και πάρα πολύ η περιοχή καθότι είμαι περιστέρι αλλά δεν είναι και τραγικά μακρυά μου

θα μπορούσες να μου πεις το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια απο Σεπτεμβρη θα ανεβουμε Αθηνα και μαλλον θα μεινουμε κοντα στο μαγαζι του αντρα μου, μας βολευουν οι περιοχες Αιγαλεω-Κολωνος-Βοτανικος ισως και Περιστερι.

Η μικρη μου θα ειναι περιπου 20 μηνων και λογικα θα εχουμε πανες ακομα τι λετε θα βρουμε βρεφονηπιακο καλο σε αυτες τις περιοχες;;;;

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Το Νεα Παιδεία, αξίζει πολύ, θα το χαρακτήριζα σαν ''κολέγιο''. Εχει πολλές δραστηριοτητες οπου μπορεις να επιλέξεις, ρυθμική, κολύμβηση, αγγλόφωνο παιχνίδι..κτλ...αλλά και η τιμή τους ειναι πολύ ανεβασμένη.

Αν ειχα ενα παιδί θα το εστελνα εκει με ολα τα συναφή, δνε θα ηθελα να της λειψει τιποτα.

Για παραδειγμα τα παιδακια τα αλλα να πηγαινουν κολύμβηση κι εγω να εχω λυπηθει τα 150 ευρω για παράδειγμα επιπλέον...

 

Ομως σκεφτειτε κατι αλλο...Αν το πατε το παιδι σας σε ενα τετοιο αξιολογο κ ακριβο παιδικό σταθμο, δεν θα ειναι κριμας στο Δημοτικό να το σταματήσετε και να το στείλετε σε ενα Δημόσιο Δημοτικό σχολειο?

 

Εμενα θα με χάλαγε...Ή το δευτερο παιδάκι σας , δεν θα πρεπει κι εκεινο να το στειλετε σε ενα αναλογο περιβάλλον?...

 

Αυτο που θελω να καταλήξω, ειναι οτι οσο ενα παιδάκι μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται περισσοτερα, θα θελήσει κι εξτρα δραστηριοτητες, οι οποιες πληρώνονται επιπλέον, οπότε τα κόμιστρα δεν θα ειναι οπως θα τα ειχατε σκεφτει εξαρχής..

Πόσο μαλον στο Νεα Παιδεία, οπου ειναι ενας απο τους ακριβούς παιδικους,ή μαλον εκπαιδευτήρια της Δυτικής Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Το Νεα Παιδεία, αξίζει πολύ, θα το χαρακτήριζα σαν ''κολέγιο''. Εχει πολλές δραστηριοτητες οπου μπορεις να επιλέξεις, ρυθμική, κολύμβηση, αγγλόφωνο παιχνίδι..κτλ...αλλά και η τιμή τους ειναι πολύ ανεβασμένη.

Αν ειχα ενα παιδί θα το εστελνα εκει με ολα τα συναφή, δνε θα ηθελα να της λειψει τιποτα.

Για παραδειγμα τα παιδακια τα αλλα να πηγαινουν κολύμβηση κι εγω να εχω λυπηθει τα 150 ευρω για παράδειγμα επιπλέον...

 

Ομως σκεφτειτε κατι αλλο...Αν το πατε το παιδι σας σε ενα τετοιο αξιολογο κ ακριβο παιδικό σταθμο, δεν θα ειναι κριμας στο Δημοτικό να το σταματήσετε και να το στείλετε σε ενα Δημόσιο Δημοτικό σχολειο?

 

Εμενα θα με χάλαγε...Ή το δευτερο παιδάκι σας , δεν θα πρεπει κι εκεινο να το στειλετε σε ενα αναλογο περιβάλλον?...

 

Αυτο που θελω να καταλήξω, ειναι οτι οσο ενα παιδάκι μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται περισσοτερα, θα θελήσει κι εξτρα δραστηριοτητες, οι οποιες πληρώνονται επιπλέον, οπότε τα κόμιστρα δεν θα ειναι οπως θα τα ειχατε σκεφτει εξαρχής..

Πόσο μαλον στο Νεα Παιδεία, οπου ειναι ενας απο τους ακριβούς παιδικους,ή μαλον εκπαιδευτήρια της Δυτικής Αττικής.

Γεια σου Χριστίνα, δηλαδή για τί τιμές μιλάμε για τα βασικά για παιδικό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 11 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καμια εμπειρία απο το Αλαντιν στο Αιγάλεω; Θελω να στείλω τον μικρό 18 μηνων τότε τον Σεπτέμβρη και θα ηθελα οποιαδήποτε πληροφορία! Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα

εγω εψαξα περσι όλους τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς του Αιγάλεω, είμαι πανω απο τα όρια του ΕΣΠΑ οποτε τους ειδα όλους και μπορώ να σας δώσω πληροφορίες αν θέλετε. εμείς καταλήξαμε στο ΓΚΟΜΠΟΛΙΝΟ γιατί μου άρεσαν πιο πολυ οι ανθρωποι εκεί και η αυλή του που είναι γεματη παιχνίδια και πιστεύω είναι αυτό που ευχαριστεί τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. και δεν το μετανιωσαμε τελικα. το παιδι μου που ήταν η πρωτη του χρονιά στο προ-προ νήπιο δεν παραπονέθηκε πότε και δεν είπε ποτέ πως δεν θέλει να πάει, και όταν ερχόταν το ΣΚ στεναχωριόταν που δεν θα πήγαινε. τωρα που έκλεισε για καλοκαιρι εχει στεναχωρηθεί πολύ! αυτο για μένα λεει πολλά και είναι πολύ σημαντικό να συμπαθήσει το σχολείο απο την αρχή. κατι αλλο επίσης σημαντικό είναι οτι πρώτη χρονια στον παιδικό και δεν αρρωσταινε! μονο 1 γαστρεντερίτιδα ολη τη χρονιά! και αυτό γιατι είναι λίγα παιδάκια (12 στη τάξη του) και προφανώς τηρούν κανόνες υγιεινής. Εννοειται πως και του χρόνου εκει θα τον πάω προνήπιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...