Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι πηγαίνει η νονά στο λούσιμο του μωρού (στη Θεσσαλονίκη)


Stam

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για μια ακόμα φορά σχετικά με το τι θα πρέπει να πάω στη μέλλουσα βαφτιστήρα μου την 3η μέρα της βάπτισης στο λούσιμο. Να τονίσω ότι είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε θα ήθελα κατά κύριο λόγο τα έθιμα της πόλης μας.

Έχω ακούσει πολλά όπως εσώρουχα, πυζαμάκια, 2ο ρούχο, παπουτσάκια & καλτσάκια, αφρόλουτρα κ.α. Εσείς τι εμπειρίες έχετε? Στα δικά μου κορίτσια η μεγάλη νονά μας εκείνη τη μέρα έφερε μόνο εσώρουχα αλλά είχε φέρει φουστάνι, καπέλο & παπούτσια για να τα φορέσει το μωρό μου στην εκκλησία πριν βαπτιστεί. Η μικρή νονά μας έφερε μόνο τα εσωρουχάκια. Εγώ τώρα τι να πάω???

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πας στο μωράκι τα ρουχαλάκια που θα φορέσει μετά το μπανάκι....και συνήθως πάνε μπιτζαμούλες,φανελάκι,καλτσες και αφρόλουτρο για να το λούσεις......οτι με λίγα λογια χρειαστεις για να παραδόσεις στην μανούλα τα μωράκι της μετά το μπάνιο.....σε πολλές παριπτώσεις τα μπιτζαμακια τα βάζουν μέσα στο κουτί της βάπτισης οπότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις.....

Αλλοι παλι πάνε και κολώνιες,κρέμες κτλ.......

Link to comment
Share on other sites

Και εγω επειδη μπιτζαμακια, εσωρουχακια κτλ τα ειχα μεσα στο κουτι της βαπτισης στο μπανακι πηγα ενα σετ με αφρολουτρο, κρεμα, κολωνια κτλ. Εχει πολυ ωραιες συσκευασιες δωρου στα Home που μεσα εχει και πετσετουλα, σφουγγαρακι.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παει σετ εσωρουχα ρουχα, καλτες, πετσετα και αφρολουτρο και βεβαια παιχνιδι και εμεις εχουμε ως παραδοση λιγο πριν βγαλουν το μωρο απο την μπανιερα να ριχνω κερματα στο νερο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εδω δεν το εχουμε αυτο το εθιμο,

πολυ ωραιο ομως!!

να σου πω τι σκεφτηκα, μπορεις να φτιαξεις μια τουρτα απο πανες και το θεμα να ειναι το μπανιο.

δηλαδη να βαλεις επανω αφρολουτρα, λαδακι, πετσετουλες, χτενα, εσωρουχα κ.α.

θα συνδιασεις ετσι ολα τα παραπανω που ειπαν τα κοριτσια και θα ειναι και πολυ πρωτοτυπο!!

 

παντα αξια να εισαι!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χτες λουσαμε την βαπτιστηρα.

Της πηγα πυζαμακια, εσωρουχα, καλτσακια, αφρολουτρο, κολωνια και ηθελα να της παρω και κρεμα αλλα λογω καλοκαιριου της πηρα αντιηλιακο. Κοκαλακια για τα μαλλια...

Αυτα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σ εμας η νονα μας,μας εφερε εσωρουχακια και το κουστουμακι που φορεσαμε μετα το μπανιο,ριξαμε κερματα(οπως προαναφερθηκε:))στη μπανιεριτσα και τα πρωτα τα νερα,τα ριξαμε στα λουλουδια στο μπαλκονι,κανονικα τα ριχνουν στην θαλασσα.

Πολυ γλυκια κι η ιδεα της φιλης να κανεις τουρτα με πανες, και το θεμα της το μπανιο!!

Με το καλο!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριτώ πολύ. Η τούρτα από πάνες είναι καταπληκτική!!! Δυστυχώς όμως τα χεράκια μου είναι λίγο αδέξια στα καλλιτεχνικά!!! Σκέφτηκα λοιπόν όλα τα αφρόλουτρα, κρέμες, εσώρουχα κ.λ.π. να τα βάλω μέσα σε ένα καλάθι το οποίο να το στολίσω με μια ζελατίνα χρωματιστή και να τα πάω έτσι. Τι λέτε???

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...