Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση 19 μηνών μωρού.


anti1980

Recommended Posts

Έχει βαφτίσει κανείς/καμιά σας το παιδί του μεγάλο???

 

Η κορούλα μου είναι 19 μηνών και καταλαβαίνει αρκετά τι γίνεται γύρω της. Τη καθυστερήσαμε τη βάφτιση πρώτα απ' όλα γιατί υπήρχαν κάποιες διαφωνίες για διάφορους λόγους, αλλά και γιατί οικονομικά δεν ήμασταν έτοιμη.

 

Τελικά την Κυριακή βαφτίζεται και σκέφτομαι συνέχεια το πώς θα αισθανθεί. Δεν είναι βρέφος πλέον και δε μπορώ να φανταστώ το τι θα γίνει.

 

Έχει κάποιος από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία να μου πει????

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμπειρια δεν εχω ακομη, αλλα κι εγω την κορη μου δεν την εχω βαφτισει ακομη. Ηρθε η δευτερη εγκυμοσυνη σχετικα νωρις και σε συνδυασμο με καποιους αλλους παραγοντες περασε ο καιρος και τελικα θα τις βαφτισουμε μαζι και τις δυο το φθινοπωρο, οταν θα ειναι περιπου 2 ετων η μεγαλη :?.

]

Link to comment
Share on other sites

Έχει βαφτίσει κανείς/καμιά σας το παιδί του μεγάλο???

 

Η κορούλα μου είναι 19 μηνών και καταλαβαίνει αρκετά τι γίνεται γύρω της. Τη καθυστερήσαμε τη βάφτιση πρώτα απ' όλα γιατί υπήρχαν κάποιες διαφωνίες για διάφορους λόγους, αλλά και γιατί οικονομικά δεν ήμασταν έτοιμη.

 

Τελικά την Κυριακή βαφτίζεται και σκέφτομαι συνέχεια το πώς θα αισθανθεί. Δεν είναι βρέφος πλέον και δε μπορώ να φανταστώ το τι θα γίνει.

 

Έχει κάποιος από εσάς κάποια ανάλογη εμπειρία να μου πει????

 

 

Ούτε και γω έχω κάποια εμπειρία σ'αυτό όμως άκου πως το σκέφτομαι. Αν κρίνω από το κοριτσάκι μου που είναι περίπου στην ίδια ηλικία με το δικό σου μωράκι, θα την προετοίμαζα για μια πολύ ευχάριστη εμπειρία, ότι δηλ. θα κάνει μπάνιο και θα είναι γύρω πολλά παιδάκια και φίλοι, μετά για να το γιορτάσουμε θα κάνουμε αυτό και εκείνο. Ακόμα και την ώρα που θα την ντύνεις πριν τη βάφτιση (στο σπίτι) να της τα πεις με χαρά και χαμόγελο. Εγώ όταν θέλω να την προετοιμάσω για κάτι έτσι κάνω και πιάνει (όχι 100%, αλλά τουλάχιστον είναι προετοιμασμένη για αυτό το κάτι που της περιγράφω). Καταλαβαίνω πως νιώθεις απλά μην αγχώνεσαι και να είσαι από δίπλα την Κυριακή. Εύχομαι όλα γρήγορα και με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ βαφτίστηκα 2 χρονών αλλά δεν θυμάμαι τίποτα απο εκείνη την ημέρα:)

Κάτι που θα σου πρότεινα εγώ είναι να της βάλεις να βλέπει κανενα dvd απο βάφτιση άλλου μωρού ώστε να εξοικοιωθεί με την εικόνα και όλο το σκηνικό, που θα έχει να αντιμετωπίσει.

Όταν είχαν φτάσει οι μέρες να βαφτίσω την μικρή μου κόρη έπαιζα συνέχεια στο DVD τη βάφτιση της μεγάλης. Η μεγάλη 2μισι χρονων τότε που παρακολουθούσε συνέχεια το dvd (και παράλληλα της εξηγούσαμε τι έβλεπε)

εξοικειώθηκε τόσο πολύ με αυτή την εικόνα ώστε όταν έφτασε η ώρα του μυστηριου της βάφτισης ήταν τόσο μα τόσο άνετη που ειλικρινα πάθαμε όλοι μας πλάκα. Και το γράφω αυτό γιατι γενικά ήταν ένα πάρα πολύ ντροπαλό παιδάκι που δεν μιλούσε σε κανέναν άγνωστο και δεν ξεκολλούσε ποτέ απο την αγκαλιά μου.

Με το καλό!

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα σου πρότεινα εγώ είναι να της βάλεις να βλέπει κανενα dvd απο βάφτιση άλλου μωρού ώστε να εξοικοιωθεί με την εικόνα και όλο το σκηνικό, που θα έχει να αντιμετωπίσει.

Όταν είχαν φτάσει οι μέρες να βαφτίσω την μικρή μου κόρη έπαιζα συνέχεια στο DVD τη βάφτιση της μεγάλης. Η μεγάλη 2μισι χρονων τότε που παρακολουθούσε συνέχεια το dvd (και παράλληλα της εξηγούσαμε τι έβλεπε)

 

 

Πολύ καλη ιδεα!!! Σε ευχαριστω πολύ!!!!:-D:-D

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το γιό μου τον βάπτισα ακριβώς 19 μηνών (γεννήθηκε Ιούλιο και τον βαπτίσαμε τον Απρίλιο της μεθεπόμενης χρονιάς).

Ένα θα σου πω. Το χάρηκε τόσο πολύ όσο δεν φαντάζεσαι. Καταλάβαινε τα πάντα, ήταν ο άρχοντας της ημέρας, όση ώρα γινόταν η προεργασία του μυστηρίου (το Πιστεύω κλπ) αυτός χαιρετούσε πρωθυπουργικά τον κόσμο που γελούσε. Την ώρα που ήταν να τον βουτήξουμε του είπε ο παπάς συνομοτικά "...όταν σου λέω να καθίσεις θα κάθεσαι έτσι αγοράκι μου;...." Και ακριβώς αυτό έκανε.

Δεν έκλαψε καθόλου, ήταν πολύ ευδιάθετος και χαιρόταν που καταλάβαινε ότι όλα αυτά γίνονταν για εκείνον.

Γενικώς η εμπειρία μου και από τη βαπτιστήρα μου (αυτή βαπτίστηκε 2.5 ετών) είναι ότι το χαίρονται περισσότερο και δεν φοβούνται γιατί μπορείς να συνεννοηθείς λιγάκι μαζί τους και να ξέρουν τι θα γίνει.

Μήν το φοβάσαι καθόλου. Θα το καταευχαριστηθεί το πιτσιρίκι!!!!!

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο!!! Με ανακουφίζεις αφάνταστα!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ…

 

Η μικρή μου είναι πολύ κοινωνική αλλά το αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η ώρα της βουτιάς. Δεν τις αρέσει να την πιέζουν και δε της αρέσει να της βρέχουν το κεφάλι. Πόσο χειρότερα που αυτό δε θα της το κάνω εγώ που με ξέρει και με έχει συνηθίσει, αλλά ένα ξένος άντρας με γένια και περίεργα ρούχα. Ελπίζω να το πάρει στη πλάκα και να γελάσει… θα κάνω και αυτό που είπε η zwza με το DVD μήπως και βοηθήσει την κατάσταση…

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά… εύχομαι ακόμα και αν κλάψει, να είναι για λίγο… δεν είναι καθόλου κλαψιάρα και ελπίζω να μην γίνει στη βάφτιση της…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι ...και εγω τη μεγαλη τη βαφτισα 18 μηνων....ετυχε να παμε και δυο βδομαδες πριν τη δικια μας βαφτιση σε αλλη και ειδε κατι ψηλα....της ειχα πει και εγω τα κλασσικα θα κανουμε κατι σα παρτυ θα σε κανουμε μπανακι...κλπ κλπ ε εκλαψε λιγο στη κολυμπηθρα (βασικα αρκετα γιατι ητανε αγαρμπος ο παπας ) αλλα γενικα το ξεχασε γρηγορα και το χαρηκε και ολα τα σχετικα μετα ....γενικα σε ποιο μεγαλο παιδι μπορεις να πεις κοιτα τη λαμπαδα κοιτα αυτο ααα κοιτα τωρα θα βαλουμε το ωραιο φουστανι θα εισαι σα πριγκιπισσα κλπ και ξεχνιεται γρηγορα..και σαφως χαρηκε και μετα το τραπεζι γιατι χορευε και αυτη και ολα.....:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Χιχιχι… έτσι που το συζητάμε, όλο και ποιο πολύ θέλω να έρθει εκείνη η ώρα!!!:D

 

Είπα στο ανιψάκι μου που θα κρατάει και τη λαμπάδα και που η μικρή τον αγαπάει πάρα πολύ, να της κάνει κούκου τζα με τη λαμπάδα για να γελάει…. Ελπίζω μόνο να μη βάλει καμιά φωτιά πουθενά…. :rolleyes::shock::lol:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μπράβο!!! Με ανακουφίζεις αφάνταστα!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ…

 

Η μικρή μου είναι πολύ κοινωνική αλλά το αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η ώρα της βουτιάς. Δεν τις αρέσει να την πιέζουν και δε της αρέσει να της βρέχουν το κεφάλι. Πόσο χειρότερα που αυτό δε θα της το κάνω εγώ που με ξέρει και με έχει συνηθίσει, αλλά ένα ξένος άντρας με γένια και περίεργα ρούχα. Ελπίζω να το πάρει στη πλάκα και να γελάσει… θα κάνω και αυτό που είπε η zwza με το DVD μήπως και βοηθήσει την κατάσταση…

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά… εύχομαι ακόμα και αν κλάψει, να είναι για λίγο… δεν είναι καθόλου κλαψιάρα και ελπίζω να μην γίνει στη βάφτιση της…

Τον 1οτο μου γιο το βαφτισα 18 μηνων, ηταν ολα τελεια μονο που ειχα το ιδιο προβλημα, δεν του αρεσει να τον βρεχουν στο κεφαλι.πλανταξε το μωρακι μου και μαζι με εκεινο και εγω. Μια συμβουλη μη ξεχασεις τη πιπιλα! Εγω τη ξεχασα στο αυτοκινητο και μεχρι να τη φερει ο αντρας μου εγινε ο κακος χαμος! Το καλο της υποθεσης ειναι οτι οι foto ηταν τελειες.

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη μη ξεχασεις τη πιπιλα!

 

Την έχουμε κόψει εδώ και καιρό τη πιπίλα… ωχ…:shock::shock:

 

Εχτές την πήγα από την εκκλησία μια βόλτα για να μη της φανεί παράξενο το μέρος. Φάνηκε ότι της άρεσε. Ήθελε να κατέβει από την αγκαλιά μου και να τρέξει και τσατίστηκε που δεν την άφησα… κάτι μου λέει ότι θα δώσει παράσταση την Κυριακή στη βάφτιση της…:rolleyes::rolleyes:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν με το καλο γινει η βαφτιση,μπες και γραψε μας τις αντιδρασεις της. Ειμαι περιεργη να μαθω.. τι, πως, κτλ. Ξερεις και εγω το 2ορο γιο θα το βαφτισω 14μηνων και καταλαβαινεις εχω και εγω αγωνια!

Link to comment
Share on other sites

οταν με το καλο γινει η βαφτιση,μπες και γραψε μας τις αντιδρασεις της. Ειμαι περιεργη να μαθω.. τι, πως, κτλ. Ξερεις και εγω το 2ορο γιο θα το βαφτισω 14μηνων και καταλαβαινεις εχω και εγω αγωνια!

 

Σίγουρα θα το κάνω!!! Τη Δευτέρα θα σας γράψω τα νέα μας!!!:wink:;-)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το κάνω!!! Τη Δευτέρα θα σας γράψω τα νέα μας!!!:wink:;-)

 

Να χαιρεστε το κοριτσακι σας και να το δείτε όπως επιθειμεί!! Εύχομαι όλα να πήγαν όπως το περίμενες. Πολλές ευχές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ… τέλειωσε και αυτό. Να μου θυμίσετε, να μη το ξανακάνω. Είμαι ένα πτώμα… και το σπίτι είναι σαν να έπεσε χειροβομβίδα. :mad::mad:

 

Θα σας τα πω όμως ποιο αναλυτικά…

 

Τη Παρασκευή το βράδυ, ήρθε η κουμπάρα με τον φίλο της, να μείνουν στο σπίτι μας (μένουν μακριά). Το Σάββατο το πρωί, έφτασαν και οι υπόλοιποι φίλοι μας που έμεναν μακριά και όλοι θελαν να βρεθούμε για να δουν τη μικρή (δε θα έμεναν εννοείται όλοι στο σπίτι μας), ενώ εγώ έπρεπε να τελειώσω τις τελευταίες εκκρεμότητες, να φροντίσω για το φαγητό μας και το πρόγραμμα της μικρής, να συμμαζέψω το σπίτι (οπού όλοι έμπαιναν με τα παπούτσια και μπαινόβγαιναν στα μπαλκόνια για να καπνίσουν) και να πάω στο κομμωτήριο. Ευτυχώς στο κομμωτήριο, χαλάρωσα πάρα πολύ και ηρέμισα αρκετά. Το απόγευμα του Σαββάτου, ήρθαν όλοι στο σπίτι και έμειναν μέχρι να πάει η μικρή για ύπνο. Την Κυριακή το πρωί, έπρεπε 4 άτομα και το μωρό, να εξυπηρετηθούμε σε μια μικρή τουαλέτα και όλοι να μου ζητάνε και από κάτι. Όπως καταλαβαίνεται, ήμουν η τελευταία και καταϊδρωμένη που ετοιμάστηκα και εννοείτε πως ξέφυγα και από το χρόνο μου.

 

Φτάσαμε λοιπόν στην εκκλησία, ετοιμάσαμε το τραπέζι με τα γλυκά και τις μπομπονιέρες και την αλλαξιέρα και ξεκινήσαμε το μυστήριο. Εμένα σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα έτρεμαν τα χέρια μου και τα πόδια μου και ήθελα να βάλω τα κλάματα και να κάνω εμετό.:cry::oops::-( Όταν όμως ξεκίνησε το μυστήριο, ηρέμισα. Εντωμεταξύ η μικρή, δεν ήθελε να πάει σε καμία από τις 2 νονές αλλά και σε κανέναν άλλον. Οπότε ο παπάς με άφησε στη μέση, να την κρατάω.:shock::shock:

 

Αφού τέλειωσε και ο «πρόλογος» πήγαμε στην αλαξιέρα. Έγδυσα την μικρή, η οποία είχε σταμπάρει τα ξαδέλφια της, που κρατούσαν τη λαμπάδα της και γελούσε και χόρευε όρθια και γυμνή.:lol::lol: Όταν όμως έκανα να της βγάλω τη πάνα, συνειδητοποίησε ότι κάτι θα γίνει, μιας και εκεί κοντά δεν υπήρχε καμία τουαλέτα να τη βάλω και το μωρό απόρησε.:roll::shock: Από την ώρα που μου έκανε νόημα ο παπάς να τη σηκώσω και να τη πάω, έβαλε τα κλάματα. Έκανε ένα ενοχλητικό κλάμα, χωρίς δάκρυα, χωρίς ένταση, όμως που κράτησε μέχρι να τελειώσει και η χαιρετούρα. Και εννοείτε ότι το κλάμα δυνάμωσε με τη βουτιά και την πίεση του μωρού μέσα στη κολυμπήθρα. Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πιέζουν το μωρό με δύναμη μέσα στη κολυμπήθρα… γιατι δε βάζουν λίγο παραπάνω νεράκι να είναι άνετο το μωρό?????? :evil::evil:(σήμερα το πρωί, είδα στο ποπουδάκι της, μια μελανιά).

Όταν τέλειωσε όλη η υπόθεση και την άφησα κάτω με τα υπόλοιπα παιδάκια, βρήκε πάλι την χαρά της. Αγκάλιαζε τα παιδάκια και έτρεχε μέσα στην εκκλησία.

 

Μετά στο τραπέζι που φάγαμε με τους κουμπάρους, ήταν κυρία!!:-D:P

 

Τώρα να δω, πως θα καθαρίσω αυτό το σπίτι…:-(:sad:

 

Άμα ξανακάνω παιδί, δε θα το αφήσω να μεγαλώσει τόσο πολύ για να το βαφτίσω και δε θα ξανακάνω το λάθος να φιλοξενήσω κόσμο στο σπίτι σε μέρες που ξέρω εκ των προτέρων ότι θα έχω πολύ άγχος…:?:|

 

Σας ευχαριστώ για την παρέα που μου κρατήσατε το διάστημα αυτό και για τις συμβουλές, τις ευχές και το κουράγιο που μου δώσατε!!!8):cool:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει η νεοφώτιστη, τυχερή και υγιής να ναι στη ζωή της!!!! Τελικά το συνηδητοποίησες ότι τέτοιες μέρες είμαστε στο σπίτι μόνοιοιοιοιοι, όχι ότι δεν θα το βρησκες βομβαρδισμένο αλλά σίγουρα όχι σ' αυτη την κατάσταση που μόλις περιέγραψες!!! Πολύ άγχος ρε κορίτσι μου, άκου σουρθε για εμετό....την επόμενη φορά, λοιπόν μην το παραλείψεις αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει , να σου ζήσει η νεοφώτιστη! Πω πω κοπέλα μου καταλαβαίνω ταλαιπωρία........... αλλά όσον αφορά την μικρή τι να έκανες αμα υπήρχε το οικονομικό και η διχογνωμία λογικό ήταν να βαφτιστεί τώρα. Ολα κάλά όμως! Να σου ζήσει και πάλι και σε σένα καλή ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ… και σε εσάς εύχομαι να έχετε υγεία και να δείτε τα παιδάκια σας, όπως αγαπάτε…:-P:-D

 

Ωχ… σε λίγο σχολάω και θα πρέπει να πάω στο σπιτοχαμό… γκρρρρρρ:evil::evil::evil:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει η νεοφωτιστη και να ζησει σαν τα ψηλα βουνα!

ηθελα να σου πω οτι στην κρητη τα βαφτιζουμε ετσι μεγαλα τα παιδια μας και δεν μας φαινεται περιεργο,ουτε κακο.

εγω αντιθετα ηθελα να μεγαλωσει λιγο και να καταλαβει την βαφτιση της και να διασκεδασει κι αυτη μαζι μας.θα την βαφτισουμε τον Σεπτεμβρη που θα ειναι 21 μηνων,κι ανυπομονω.θα ειναι και πολλα παιδακια εκει θα παιξει και θα ευχαριστηθει,μια που εχει και παιδοτοπο!!ε,κι αμα κλαψει και λιγακι,δεν πειραζει!ολα τα μωρακια κλαινε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η νεοφωτιστη!!!!!!!!

 

και εγω το επομενο καλοκαιρι θα την βαφτισω την μικρη και θα εειναι 2 ετων!!!!

 

Να ειναι παντα γερη και ευτιχισμενη!!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

na soy zhsei kopela moy....και να ξερεις οτι εαν ειναι μιρκο το μωρο το χωνουνε και ολο μεσα ...ενω οταν ειναι πιο μεγαλο...εεε οσο ναναι δε χωραει.....μικρο μεγαλο παιδι δεν εχει σημασια....η ταλαιπωρια ειναι ταλαιπωρια για τα μικρα με αυτο το εθυμοτυπικο και ειναι σε τι παπα θα πεσεις....να σου ζησει και παλι:-P

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...