Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιογιό από πότε και πως;;;!!!!!!


Recommended Posts

Η κόρη μου σε λίγο θα γίνει 14 μηνών και με έχει απασχολήσει αρκετά το θέμα γιογιό, μια φίλη μου που έχει μια κορούλα ίσα με τη δική μου έχει ξεκινήσει ήδη να μαθαίνει στη μικρή της το γιογιο. :shock::shock:

Δεν είναι σχετικά νωρίς;;; Ακόμα τα παιδάκια δεν μπορούν να επικοινωνήσουν και να καταλάβουν ακριβώς τι τους λέμε…μια άλλη γνωστή μου με τρίδυμα που είναι 2,5 χρόνων προσπαθεί ακόμα και δεν έχει καταφέρει να τα μάθει να πηγαίνουν στο γιογιό. :?:?

Εσείς σε ποια ηλικία ξεκινήσατε την εκμάθηση στα παιδάκια σας;;; :?::?:

Υπάρχει κάποιο κόλπο;;; :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακόμα ειναι μωρό δεν νομίζω ότι πρέπει να το αρχίσεις τώρα, ίσως το καλοκαίρι που είναι και καλύτερα γιατί βοηθάει ο καιρός για να την αφήσεις και χωρίς πάνα για λίγο!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω προβληματιστει με το θεμα μιας και η μια απο τις 2 μου κορες ηδη οποτε κανει κακα της το λεει..μερικες φορες λεει και τα τσισα..αλλα φυσικα αφου τα κανει!Η αλλη οχι και τοσο και σκεφτομουν να τους παρω γκιογκιο για να αρχισει η εκπιδευση αλλα θα περιμενω λιγο καιρο ακομη να φτιαξει ο καιρος..

αλλα ποια ειναι η καταλληλη ηλικια?'Η εξαρταται το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω εγω τι εκανα αν και εχω γιο.....

πριν απο 2 μηνες 15 μηνων δηλαδα ο μικρος σε καθε αλλαγη πανας εκανε πιπι, μαλλον του φενοταν περιεργο :lol:

του πηρα γιο γιο και με καθε αλλαγη του ελεγα "ελα να κανουμε πιπι "

και εβαζα το γιο γιο αναμεσα στα ποδια του αν ειχε εκανε.

το αποτελεσμα ειναι τορα 17μηνων οταν θελει πιπι το ζηταει.

αν και ξεκινησε για παιχνιδι τα καταφεραμε :D

δεν χανετε τιποτα να δοκιμασετε χωρις πιεση παντα αν θελουν εχει καλος αν οχι αργοτερα :D

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που ξέρω σχετικά με αυτό το θεμα είναι κάτι που ειχα διαβάσει κάποια στιγμή και που πρακτικώς δεν ξέρω αν ισχυει γιατι φυσικά δεν το έχω δοκιμάσει :lol:

είχα διαβάσει λοιπόν ότι το γιογιο πρέπει να το διαλέξει το παιδί....

να το πάρεις απ το χεράκι και να πάτε να διαλέξει αυτο που του αρεσει, αυτο που θα του κανει το κλικ στο μάτι

με αυτον τον τροπο το βλέπει καπως και σαν νεο παιχνίδι κι έχει ενδιαφέρον ικανο που θα το οδηγήσει κι ολας να πάει να κάτσει εκεί και σιγά σιγα να μάθει

Ξερω επίσης απ την αδερφή μου οτι η πιο κατάλληλη περίοδος για τέτοιες εκπαιδεύσεις ειναι το καλοκαιρι που το αφηνεις και γυμνο αλλά εχεις τη σφουγγαρίστρα μάχιμη!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντίο Πάνα!

 

 

Σε ό,τι αφορά το θέμα γιογιό, ο βαθμός ετοιμότητας και ωριμότητας διαφέρει από παιδί σε παιδί, ενώ η πίεση μπορεί να το επηρεάσει αρνητικά. Το 30% των παιδιών είναι έτοιμο γύρω στα δυόμισι, ενώ το 70% στα τρία, με τα κοριτσάκια συνήθως να τα καταφέρνουν γρηγορότερα. Μέχρι να αποχαιρετήσουν οριστικά την πάνα, κάποια μπορεί να φτάσουν ακόμα και στα τέσσερα. Έρευνες πάντως έχουν αποδείξει ότι τα παιδιά που βγάζουν την πάντα μετά τα δυόμισι -σε αντίθεση με εκείνα που τη βγάζουν πιο νωρίς- έχουν λιγότερες πιθανότητες για πισωγυρίσματα και πιο μειωμένο ποσοστό να «βρέχουν» το κρεβάτι το βράδυ, όταν μεγαλώσουν.

 

Όσο για τις τακτικές απεξάρτησης, μερικοί γονείς προτιμούν το παιδί να μη βγάλει την πάνα, μέχρι να μάθει σιγά σιγά να χρησιμοποιεί το γιογιό. Άλλοι επιμένουν ότι είναι πιο αποτελεσματικό να το αφήσουν χωρίς πάνα, για να λερωθεί και να κάνει την ανάλογη σύνδεση που θα το ωθήσει να χρησιμοποιήσει το γιογιό. Συνήθως αυτή η προσέγγιση έχει μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας και πιο γρήγορα αποτελέσματα. Άλλοι πάλι, αν το παιδί πηγαίνει σε παιδικό σταθμό, αφήνουν το ειδικό προσωπικό να εκπαιδεύσει το παιδί. Αν διαπιστώσετε ότι η κατάσταση αυτή επηρεάζει την ψυχολογική ισορροπία του παιδιού, θα πρέπει να την εγκαταλείψετε για δύο εβδομάδες περίπου και μετά να ξαναπροσπαθήσετε. Είναι σημαντικό πάντως να είστε προετοιμασμένοι για ατυχήματα -που αναπόφευκτα θα συμβούν- μέχρι το παιδί να συνηθίσει να χρησιμοποιεί συστηματικά το γιογιό. Εφόσον, πάντως, έχετε μπει σε αυτή τη διαδικασία, καλό είναι να αποφύγετε τα πισωγυρίσματα, βοηθώντας το παιδί να προσαρμοστεί στη νέα αυτή συνήθεια.

 

 

*Αφήστε το παιδί να σας βλέπει, όταν χρησιμοποιείτε την τουαλέτα Αυτό πρέπει να το κάνετε αρκετούς μήνες πριν ξεκινήσετε την εκπαίδευσή του.

 

 

*Προτιμήστε να ξεκινήσετε το καλοκαίρι Τότε το παιδί φορά λιγότερα ρούχα και το σπίτι δεν έχει χαλιά, οπότε όλοι είστε πιο χαλαροί με τα ατυχήματα.

 

 

*Να μιλάτε με το παιδί Αποφασίστε ποιες ακριβώς λέξεις θα χρησιμοποιείτε, οι οποίες θα συνδέονται με το θέμα τουαλέτα. Χρησιμοποιείτε πάντα τις ίδιες και μην τις αλλάζετε, όταν είναι άλλοι μπροστά.

 

 

*Φροντίστε το γιογιό να είναι σε θέση που φαίνεται Το παιδί στο σπίτι μπορεί να ξέρει πού ακριβώς είναι για να το αναζητήσει. Αν το σπίτι έχει δύο πατώματα, πρέπει να υπάρχει από ένα και στους δύο ορόφους. Αν έχετε επισκέπτες, μην αποσύρετε το γιογιό. Αφήστε το στη θέση του.

 

 

*Ανταποκριθείτε όσο το δυνατόν πιο σύντομα Όταν το παιδί εκφράσει την ανάγκη για τουαλέτα Σε αυτή την ηλικία δεν το λένε παρά μόνο όταν δεν μπορούν να κρατηθούν άλλο, άρα είναι ανώφελο να του πείτε: «περίμενε λίγο».

 

 

*Φορέστε του ρούχα που μπαίνουν και βγαίνουν γρήγορα Π.χ. παντελόνι με λάστιχο, ώστε να μην καθυστερεί.

 

 

*Έχετε οπωσδήποτε γιογιό και μωρομάντιλα μαζί σας όπου πάτε Μερικά παιδιά δεν αισθάνονται άνετα να κάνουν τσίσα στο δρόμο, στο χορτάρι ή σε ξένες τουαλέτες.

 

 

*Δώστε έμφαση στην καθαριότητα Όση ώρα το παιδί χρησιμοποιεί το γιογιό, πλύντε τα χέρια σας, ώστε να είναι καθαρά πριν το σκουπίσετε με χαρτί υγείας.

 

 

*Κρατήστε θετική στάση σε περίπτωση ατυχημάτων Μη μαλώνετε το παιδί και αποφύγετε τα αρνητικά σχόλια. Το καλύτερο που μπορείτε να πείτε, είναι «Ω, λερώθηκες! Πρέπει να σε αλλάξω». Απλά εξηγήστε του ήρεμα τι πρέπει να κάνει την επόμενη φορά.

 

 

*Βοηθήστε το να κάνει συνδέσεις Την ώρα που καθαρίζετε το χώρο που λέρωσε το παιδί, βάλτε το να καθίσει στο γιογιό, ώστε να κάνει τη σωστή σύνδεση για την επόμενη φορά.

 

 

Η πρώτη επιτυχημένη προσπάθεια μπορεί να συμβεί είτε αμέσως είτε επτά με δέκα ημέρες μετά την εκπαίδευση. Συνήθως, χρειάζονται 3-6 μήνες για την πλήρη απεξάρτηση από την πάνα. Να θυμάστε ότι είναι σημαντικό να υποδεχτείτε με ενθουσιασμό την πρώτη επιτυχημένη προσπάθεια. Μερικά παιδιά συνηθίζουν τη χρήση του γιογιό μέσα σε δύο εβδομάδες, ενώ άλλα μπορεί να χρειαστούν μήνες. Επίσης, κάποια προσπερνούν το γιογιό και προτιμούν την τουαλέτα, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να εφοδιαστείτε με το ειδικό καθισματάκι για τη λεκάνη.

 

 

Κάθε φορά που βγαίνετε έξω, μην του φοράτε πάνα. Απλά, φροντίστε πριν βγείτε από το σπίτι, να βάλετε το παιδί να καθίσει στο γιογιό και να έχε μαζί ένα φορητό γιογιό και μια αλλαξιά ρούχων.

 

 

Όσο για τη βραδινή απεξάρτηση από την πάνα, εδώ τα πράγματα αλλάζουν. Υπάρχει διαφορά στην αυτοσυγκράτηση κατά τη διάρκεια της μέρας από την αυτοσυγκράτηση τη νύχτα. Κάποια παιδιά τα καταφέρνουν γρήγορα. Άλλα παιδιά όμως δεν μένουν στεγνά καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας, παρά μόνο πλησιάζοντας πια στην ηλικία των τεσσάρων, ενώ περιστασιακή απώλεια ούρων το βράδυ μπορεί να παρατηρηθεί ακόμα και μέχρι τα επτά σε ποσοστό 3,5% των παιδιών. Αν πάντως έχετε μόλις ξεκινήσει την εκπαίδευση, να του φοράτε στην αρχή πάνα τη νύχτα. Εφόσον διαπιστώσετε κάποια στιγμή ότι τα «ατυχήματα» κατά τη διάρκεια της ημέρας έχουν μειωθεί δραστικά και κάθε πρωί η πάνα είναι κατά κανόνα στεγνή, μπορείτε να δοκιμάσετε να αρχίσει το παιδί να κοιμάται χωρίς πάνα. Επίσης καλό είναι πριν κάνετε αυτό το βήμα να ενθαρρύνετε το θέμα της αυτονόμησης, δηλαδή να μάθετε το παιδί πώς να χρησιμοποιεί μόνο του το γιογιό ή την τουαλέτα. Για καλύτερα αποτελέσματα:

 

 

*Αποφεύγετε να δίνετε πολλά υγρά κοντά στην ώρα του ύπνου

*Καθιερώστε τη συνήθεια να χρησιμοποιεί το παιδί την τουαλέτα πριν κοιμηθεί και αμέσως μόλις ξυπνήσει το πρωί

*Φροντίστε να είστε σε ετοιμότητα, αν σας φωνάξει κατά τη διάρκεια της νύχτας

*Ελέγξτε μέχρι ποια ώρα μπορεί να κρατηθεί το βράδυ και βάλτε το ξυπνητήρι, ώστε να το σηκώνετε λίγο πριν για να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα και μετά να συνεχίσει τον ύπνο του

*Έχετε σε άμεση πρόσβαση το γιογιό, προτρέποντας το παιδί να μάθει να το χρησιμοποιεί μόνο του

*Στρώστε απορροφητικό κάλυμμα, για την περίπτωση που βρέξει το κρεβάτι του

*Μην αγχώνετε το παιδί για το θέμα και μην του φωνάζετε, σε περίπτωση που δεν καταφέρει να κρατηθεί

Πηγή:http://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=40584&lngItemID=40596

 

 

Ελπίζω να βοηθάει :):):):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά το χρόνο πήραμε ένα γιογιο πιο πολύ για να το βλέπει και να συνηθίζει στην ιδέα.. Με τον καιρό τη βάζαμε τα να κάνει στο γιογιο και πολλές φορές την προλαβαίναμε πριν τα κάνει στην πάνα... Τώρα είναι 20 μηνών και στο 80% των περπιπτώσεων τα λέει πάντα από πριν και κρατιέται κιόλας μέχρι να τη βάλω στο γιογιο (τα κακά της τα λέει 99% εκτός από τον ύπνο)... Βέβαια μιλάει πάρα πολύ καθαρά για την ηλικία της και μπορούμε να συνεννοηθουμε άνετα... Πιστεύω ότι μέχρι το καλοκάιρι θα έχουμε σχεδόν ξεμπερδέψει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου εχει πολυ συγκεκριμενο ωραριο πλεον...Αν και κανει τα κακα του 3 συνηθως φορες τη μερα,δεν κανει ποτε στον υπνο του και τα κανει παντα αμεσως μετα που θα φαει(φρουτοκρεμα,μεσημεριανο,απογευματινο).Οταν λεμε αμεσως εννοουυμε στα επομενα 5 λεπτα :shock::shock:

Το προβλημα μου ειναι οτι τα κανει παιζοντας ή περπατωντας και δεν "καθεται" σε ενα σημειο...Αν του παρω γιο-γιο πολυ αμφιβαλλω οτι θα κατσει (ειναι και αεικινητος... :? ).Αναρωτιεμαι αν εχει καθισματακια οπως του φαγητου που το δενεις με ζωνουλα, αλλα να ειναι απο κατω γιογιο...Εχετε δει τιποτα τετοιο ή ειναι εντελως γελοιο??... :oops::oops:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. Να το χαίρεσαι το ανδράκι σου...

 

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη και τα ωράρια του μάλλον θα αλλάξουν. Για το καθισματάκι δεν ξέρω βασικά είδα το τίκερ και ήθελα να σας πω Χρόνια Πολλά καλά και ευτυχισμένα!!!!!!!:lol::lol::lol::lol:

 

317474my7qr4dbax.gif

 

Σχετικό ε;!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αγορασαμε ενα γιογιο οταν ηταν 11 μηνων και καθε πρωι κανουμε τα κακα μας εκει. Μονο ομως αυτα τιποτα αλλο. Σιγα σιγα ελπιζω οτι θα τα κανουμε ολα στο γιογιο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πότε είναι ένα παιδί έτοιμο να αφήσει τις πάνες στην άκρη και να χρησιμοποιεί το γιο-γιο?

 

Όταν απο τη στιγμή που έχει λερωθεί:

 

κοιτάζει την πάνα του

 

την αρπάζει, ή

 

προσπαθεί να την τραβήξει μακριά του, ή

 

σταυρώνει τα πόδια του,

 

δείχνει ότι έχει συνειδητοποιήσει ότι έχει λερωθεί και ότι αυτό του είναι δυσάρεστο.

 

Βασιζόμενοι σε αυτό, δηλαδή οτι :

 

δυσανασχετεί όταν «λερώνεται» και

 

έχει παρακολουθήσει τους γονείς του να πηγαίνουν τουαλέτα δείχνοντας ενδιαφέρον για αυτό,

 

μπορείτε σιγά σιγά, κάνοντας σχόλια όπως:

 

"χμ,.. με την πάνα λερωνόμαστε ε? Αν θέλεις να μην λερώνεσαι μπορείς όταν θέλεις να κάνεις κακά σου, να μου το λές και να πηγαίνουμε γρήγορα στην στο γιογιό!" (χωρίς φυσικά να περιμένετε κατευθείαν κάποια αλλαγή),

 

να το βοηθήσετε να καταλάβει ότι με το να πηγαίνει στο γιο-γιό ή στην τουαλέτα, θα μπορεί στο μέλλον να αποφεύγει αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση. Μπορεί να σας απαντάει για αρκετούς μήνες όχι, αλλά μιά μέρα, χωρίς να το περιμένετε, θα σας απαντήσει "ναι, θέλω να κάνω στην τουαλέτα/γιο γιό".

 

http://parents.org.gr/health/?sid=23

 

απο πόστ μου σε αντίστοιχο τόπικ

 

Εγώ θα έλεγα ότι η πάνα προσφέρει σε ένα παιδί ασφάλεια, προσοχή και δέσιμο με το γονιό. Βασικά πράγματα που χρειάζεται ένα παιδί δηλαδή, σε αυτό το αναπτυξιακό στάδιο.

 

Ένα παιδί που φεύγει απο την πάνα, είναι απαραίτητο να θέλει απο μόνο του να περάσει απο αυτό το στάδιο, σε αυτό της αυτονομίας, ανεξαρτησίας.

Δηλαδή το στάδιο του γιο γιο - συμπεριλαμβάνει και μία αποστασιοποίηση απο τους γονείς, μιά και αναγκαστικά το παιδί αρχίζει και παίρνει αποφάσεις μόνο του και είναι υπεύθυνο για αυτές.

.. και συνεπώς νιώθει και πιθανόν αποτυχία και επιτυχία ανάλογα εάν προλάβει να πάει π.χ.

Άρα μπορεί ένα παιδί να φοβάται πολύ την αποτυχία και για αυτό να μη θέλει να προσπαθησει κάν.

Και το πιό δυνατό πείσμα, μπορεί λοιπόν να ξεκινά απο ένα μεγάλο φόβο.

 

Άρα τίποτα δεν προχωράει εάν δεν αισθάνεται μία ασφάλεια η οποία είναι πιό γενική.

είναι πχ το να αισθανθεί ότι δεν έχει σημασία αν φοράει πάνα και ότι δεν γυρνούν όλα γύρω απο αυτό. ή ότι η αγάπη που του δίνεται δεν κυμαίνεται γύρω απο το άν φοράει πάνα.

 

Αυτό ίσως το κάνει να χαλαρώσει και να δεί τα πράγματα λίγο διαφορετικά.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα..

 

(Αυτό το σύστημα της ασφάλειας και εξάρτησης απο το γονιό και του φόβου επιτυχίας αποτυχίας, είναι ένα σύστημα που μπορεί να ακολουθήσει σε όλη τη ζωή ενός ανθρώπου, και υπάρχει σε πολλά θέματα που αφορούν τα παιδιά - δεν είναι δηλαδη ένα μικρό θέμα, αλλά όπως είδες έχει απο πίσω του μεγάλο "βάρος" πολύ περισσότερο απο αυτό της μιάς πάνας )

 

 

Πάντως στον παιδικό σταθμό τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, μιάς και τα παιδιά μεταξύ τους είναι πιο χαλαρά, και μιμούνται το ένα το άλλο - όταν κάποια που πηγαίνουν τουαλέτα ή ζητούν πχ απο τη δασκάλα τους "θέλω να κάνω κακά" και τους λέει η δασκάλα "μπράβο που το είπες" αμέσως αυτό είναι πολύ δυνατό κίνητρο.

(Εκτός βέβαια εάν η δασκάλα απειλήσει τα παιδιά απο πρίν με αντιπαιδαγωγικές μεθόδους κτλ. και τα αγχώσει δηλαδή)

 

Αυτό που έγραψε ο Almak δεν είναι κακή αντιμετώπιση γιατι ακριβώς αφαιρεί οποιαδήποτε άλλη σημασία στην πάνα - το παιδί απλώς θα λερωθεί.

Αλλά εάν έχει γίνει ήδη αρκετός "θόρυβος" γύρω απο το θέμα και ένα παιδί είναι πολύ ισχυρογνώμων μπορεί απλά να το τραβήξει στα άκρα - εκεί δηλαδή που δεν αντέχουν οι γονείς, οπότε μπορεί να έχει ανάγκη περισότερη στήριξη και κατανόηση απο ένα άλλο παιδί.

 

Ένα θέμα π.χ για το οποίο μπορεί και να αντιδρά είναι και η καινούρια της αδερφή - συνήθως για τα μεγαλύτερα αδέρφια ο ερχομός του νεότερου σημαίνει αποχωρισμός απο τους γονείς. Η πάνα είναι και αυτή ένας αποχωρισμός απο κάτι άνετο σε κάτι πιό απαιτητικό οπότε, όλα αυτά μαζί δημιουργούν τις κατάλληλες προυποθέσεις για την άρνηση αυτού του αποχωρισμού. Ένα άλλο ρητό που δεν πιάνει είναι ότι "τα μωρά φοράνε πάνα, εσύ είσαι παιδί" - Το παιδί βλέπει ότι το καινούριο μωρό περνάει μιά χαρά που φοράει πάνα, και έχει όλη τη φροντίδα της μαμάς, ενώ ένα παιδί, αυτό δεν εχει πιά τόση φροντίδα.

Εκεί πρέπει να δοθούν τα κατάλληλα κίνητρα που έχουν σχέση με ποιά είναι τα θετικά πράγματα που το μωρό π.χ. δεν μπορεί να κάνει, ενώ αυτό θα μπορει να περάσει τέλεια με αυτά.

 

Με λίγα λόγια δηλαδή, ίσως απλά χρειαστεί να το αφήσετε και να το ξαναδοκιμάσετε μετά απο δύο τρείς εβδομάδες, δοκιμάζοντας και να την φερετε και σε επαφή με άλλα παιδιά στην ίδια ηλικία που νιώθουν πολυ καλά που δεν φορούν πιά πάνα. Αφήστε τα να συζητήσουν μεταξύ τους για αυτό το θέμα χωρίς να παρεμβείτε ή να το αναφέρετε εσείς.

Αφήστε τη κόρη σας να δεί, πως το άλλο παιδάκι ζητάει να πάει τουαλέτα, και το λεει στη μαμά του και πόσο χαίρονται με αυτό. Μην περιμένετε απευθείας αλλαγή στο πείσμα, αλλά σιγά σιγά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια ο μικρος μου την τελευταια βδομαδα πριν κανει κακα του ερχεται και μου το λεει!!!!Κακα-κακα!!!Σκεφτομαι λοιπον να του παρω ενα γιο και οποτε μου το λεει να τον πηγαινω εκει!Ελεγα να περιμενω το καλοκαιρι,αλλα λεω τουλαχιστον για τα κακαι να το προσπαθησω!Απλα μου φαινεται τοσο μικρουλης ακομη!!!

Εσεις ποτε πηρατε γιογιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια μου γεια σας εμενα ο μικρος ειναι 10 μηνων και κανουμε τσισα στο γιογιο,εχει πολυ πλακα γιατι τουκανει εντυπωση και γελαει.Δεν γουσταρει καθολουτις πανες οποτε χαρα ασε που καθε φορα που του βγαζουμε την πανα κανει τσισα οποτε εχω κοντα το γιογιο και κανει εκει.Μια μερα εκει που τον αλλαζα ειδα να ερχετε ενα κακαδακι ειχα το γιογιο κοντα οποτε πλατς εκει τα εκανε κατα τυχη αλλα ειχε πλακα,δεν τον πιεζω ομως απλα οποτε θελει τα κανει εκει...πολυ γελιο ριχνει το εχει δει σαν πλακα:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου είναι 10 μηνών και τα πρωινά κακά τα κάνει στο γιογιο. Σχεδόν καθημερινά τα κάνει ένα μισαωρο μετά το πρωινο γάλα, οπότε την βάζω για λίγο εκεί. Κάποιες φορές κάθεται και κάνει. Κάποιες φορές νευριάζει. Δεν την πιέζω, την σηκώνω κατ'ευθείαν. Το καλοκαιράκι θα το επιδιώξω πιο συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις αρχισαμε να το χρησιμοποιουμε εδω και 2 βδομαδες αλλα οχι συστηματικα το καλοκαιρι θα το επιχειρησω πιο συχνα αλλα χωρις πιεση παλι

παντως σημερα το πρωι

ξυπναει η μικρη και δινει το γιογιο στον μπαμπα της

την ρωταει θελεις να κανεις πιπι????

και κουναει καταφατικα το κεφαλακι της

την βαζει στο γιογιο και κανει πιπι της και μετα επαιζε παλαμακια!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς είμαστε 11 μηνών τώρα και ξεκινήσαμε το γιο-γιο. Επειδή έχουμε στάνταρ ώρες, κάναμε λίγα κακά εκεί και όποτε καθόμαστε πχ 3 στις 4 κάνουμε και τσίσα.

Δεν πιέζουμε - δεν καθόμαστε πολύ ώρα και κάνουμε τρελές χαρές όταν τα καταφέρνουμε. Το ξεκινήσαμε για να εκπαιδευτούμε ευκολότερα όταν έρθει η στιγμή.

 

Μου κάνει εντύπωση όμως πως ακούω εδώ τις περισσότερες μαμάδες να λένε για γιογιο μετά τα 2 και όοοοολες τις γνωστές μου να λένε ότι πέταξαν τις πάνες από 9 ως 12 μηνών.

Τι απ' όλα βρε παιδιά είναι αλήθεια;;; μου φαίνεται αδιανόητο το δεύτερο, πριν τον χρόνο;;; πως;;; που ακόμη δεν περπατάει & δεν μιλάει;; Τόσες μαμάδες λένε ψέμματα; ή συμβαίνει κι αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 11 μηνών τώρα και ξεκινήσαμε το γιο-γιο. Επειδή έχουμε στάνταρ ώρες, κάναμε λίγα κακά εκεί και όποτε καθόμαστε πχ 3 στις 4 κάνουμε και τσίσα.

Δεν πιέζουμε - δεν καθόμαστε πολύ ώρα και κάνουμε τρελές χαρές όταν τα καταφέρνουμε. Το ξεκινήσαμε για να εκπαιδευτούμε ευκολότερα όταν έρθει η στιγμή.

 

Μου κάνει εντύπωση όμως πως ακούω εδώ τις περισσότερες μαμάδες να λένε για γιογιο μετά τα 2 και όοοοολες τις γνωστές μου να λένε ότι πέταξαν τις πάνες από 9 ως 12 μηνών.

Τι απ' όλα βρε παιδιά είναι αλήθεια;;; μου φαίνεται αδιανόητο το δεύτερο, πριν τον χρόνο;;; πως;;; που ακόμη δεν περπατάει & δεν μιλάει;; Τόσες μαμάδες λένε ψέμματα; ή συμβαίνει κι αυτό;;;

 

μην αγχωνεσαι καταρχην!καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.θεωρητικα οι γιατροι λενε απο 2 εως 3 χρονων ειναι η καταλληλη ηλικια να κοψουν την πανα γιατι τοτε αρχιζουν να ελεγχουν το σφυγκτηρα τους!το δικο μου το παιδι ειναι σχεδον 3 και τωρα την εκοψε.ξεκινησαμε απο την ανοιξη αλλα δυσκολευτικαμε αρκετα.μου φαινεται πααραα πολυ νωρις οταν χρονιζει να πηγαινει στο γιογιο,παρολαυτα πολλες μαμαδες λενε οτι το κανουν τα παιδια τους!τι να πω!!παντως θα στο δειξει κ μονο του οταν θελει εκεινο.μην το πιεσεις!καλη επιτυχια!

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 11 μηνών τώρα και ξεκινήσαμε το γιο-γιο. Επειδή έχουμε στάνταρ ώρες, κάναμε λίγα κακά εκεί και όποτε καθόμαστε πχ 3 στις 4 κάνουμε και τσίσα.

Δεν πιέζουμε - δεν καθόμαστε πολύ ώρα και κάνουμε τρελές χαρές όταν τα καταφέρνουμε. Το ξεκινήσαμε για να εκπαιδευτούμε ευκολότερα όταν έρθει η στιγμή.

 

Μου κάνει εντύπωση όμως πως ακούω εδώ τις περισσότερες μαμάδες να λένε για γιογιο μετά τα 2 και όοοοολες τις γνωστές μου να λένε ότι πέταξαν τις πάνες από 9 ως 12 μηνών.

Τι απ' όλα βρε παιδιά είναι αλήθεια;;; μου φαίνεται αδιανόητο το δεύτερο, πριν τον χρόνο;;; πως;;; που ακόμη δεν περπατάει & δεν μιλάει;; Τόσες μαμάδες λένε ψέμματα; ή συμβαίνει κι αυτό;;;

Νομιζω πως λενε οτι ναναι....δεν γινεται 9 μηνων να εχει κοψει πανα....εκτος αν αυτες που τα λενε ειναι οι γιαγιαδες...εκει λες οκ γιατι καπου ολες ξεχνανε η τα παραλενε....και εμενα η μανα μου λεει 10 μηνων καθοσουν στο γιγιο και χωρις παμπερς..τοτε βεβαια δεν ειχαν και παμπερς...τι να της πω ομως,απλα το ριχνω στην πλακα....εμενα πιο πολυ μουτη σπανε εκεινες που λενε ψεματα για να δειξουν ποαο καλυτερα τα καταφεραν απο εσενα η ποσο εξυπνο ειναι το δικο τους :rolleyes::rolleyes::confused::confused:.Παντως απο 18 μηνων μπορει ενα παιδι και ελεγχει τους σφυκτυρες.Ολα τα υπολοιπα ειναι αρες μαρες κουκουναρες.Εσυ καλα κανεις και τον βαζεις για συνηθεια αλλα το θεμα αυτο ειναι καθαρα δικη τους υποθεση...οσο και να προσπαθουμε εμεις αυτα οποτε ειναι ετοιμα τοτε την στελνουν αγυριστη την πανα;):D.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως λενε οτι ναναι....δεν γινεται 9 μηνων να εχει κοψει πανα....εκτος αν αυτες που τα λενε ειναι οι γιαγιαδες...εκει λες οκ γιατι καπου ολες ξεχνανε η τα παραλενε....και εμενα η μανα μου λεει 10 μηνων καθοσουν στο γιγιο και χωρις παμπερς..τοτε βεβαια δεν ειχαν και παμπερς...τι να της πω ομως,απλα το ριχνω στην πλακα....εμενα πιο πολυ μουτη σπανε εκεινες που λενε ψεματα για να δειξουν ποαο καλυτερα τα καταφεραν απο εσενα η ποσο εξυπνο ειναι το δικο τους :rolleyes::rolleyes::confused::confused:.Παντως απο 18 μηνων μπορει ενα παιδι και ελεγχει τους σφυκτυρες.Ολα τα υπολοιπα ειναι αρες μαρες κουκουναρες.Εσυ καλα κανεις και τον βαζεις για συνηθεια αλλα το θεμα αυτο ειναι καθαρα δικη τους υποθεση...οσο και να προσπαθουμε εμεις αυτα οποτε ειναι ετοιμα τοτε την στελνουν αγυριστη την πανα;):D.

Μην το λες.. Μπορει να εχει δικιο η μαμα σου. Στην εποχη μου (πριν απο 41 χρονια) τα καρεκλακια φαγητου ειχαν ενσωματωμενο γιογιο και μας αφηναν εκει μεχρι που τα καναμε... Συν το οτι δεν υπηρχαν παμπερς τοτε.

Το θεμα ειναι να μπορει να παει το παιδι μονο του στην τουαλεττα. Και εγω τον μεγαλο τον εαζα πριν χρονισει στο γιογιο μπροστα στην τηλεοραση και κατι εκανε. Μετα βεβαια καταλαβε οτι μπορει να σηκωθει και αντε πιαστον...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως λενε οτι ναναι....δεν γινεται 9 μηνων να εχει κοψει πανα....εκτος αν αυτες που τα λενε ειναι οι γιαγιαδες...εκει λες οκ γιατι καπου ολες ξεχνανε η τα παραλενε....και εμενα η μανα μου λεει 10 μηνων καθοσουν στο γιγιο και χωρις παμπερς..τοτε βεβαια δεν ειχαν και παμπερς...τι να της πω ομως,απλα το ριχνω στην πλακα....εμενα πιο πολυ μουτη σπανε εκεινες που λενε ψεματα για να δειξουν ποαο καλυτερα τα καταφεραν απο εσενα η ποσο εξυπνο ειναι το δικο τους :rolleyes::rolleyes::confused::confused:.Παντως απο 18 μηνων μπορει ενα παιδι και ελεγχει τους σφυκτυρες.Ολα τα υπολοιπα ειναι αρες μαρες κουκουναρες.Εσυ καλα κανεις και τον βαζεις για συνηθεια αλλα το θεμα αυτο ειναι καθαρα δικη τους υποθεση...οσο και να προσπαθουμε εμεις αυτα οποτε ειναι ετοιμα τοτε την στελνουν αγυριστη την πανα;):D.

ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα...

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως λενε οτι ναναι....δεν γινεται 9 μηνων να εχει κοψει πανα....εκτος αν αυτες που τα λενε ειναι οι γιαγιαδες...εκει λες οκ γιατι καπου ολες ξεχνανε η τα παραλενε....και εμενα η μανα μου λεει 10 μηνων καθοσουν στο γιγιο και χωρις παμπερς..τοτε βεβαια δεν ειχαν και παμπερς...τι να της πω ομως,απλα το ριχνω στην πλακα....εμενα πιο πολυ μουτη σπανε εκεινες που λενε ψεματα για να δειξουν ποαο καλυτερα τα καταφεραν απο εσενα η ποσο εξυπνο ειναι το δικο τους :rolleyes::rolleyes::confused::confused:.Παντως απο 18 μηνων μπορει ενα παιδι και ελεγχει τους σφυκτυρες.Ολα τα υπολοιπα ειναι αρες μαρες κουκουναρες.Εσυ καλα κανεις και τον βαζεις για συνηθεια αλλα το θεμα αυτο ειναι καθαρα δικη τους υποθεση...οσο και να προσπαθουμε εμεις αυτα οποτε ειναι ετοιμα τοτε την στελνουν αγυριστη την πανα;):D.

Μπορεί να μην λένε ψέματα αλλά το να τρέχω με ένα γιογιό πίσω από το παιδί ή να του το χώνω κάθε τρεις και λίγο για να το προλάβω ή να σφουγγαρίζω σικατούλες δεν σημαίνει κόψαμε την πάνα.Σημαίνει μαζοχίζομαι.12 μηνών δεν τα λένε.Οπότε παρακαλάς μην σου ξεφύγει το υπόκωφο σφίξιμο.Πάντως το να σε βλέπει είναι θετικό.Η δική μου ξεκαρδίζεται στα γέλια.Αλλά δεν νομίζω να την προσπαθήσω πριν τα 2-2,5 εκτός άλλου.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μια συγγενής που είναι βρεφοκόμος, μου είπε πως της κόρης της την έκοψε στον χρόνο. Δυσπιστώ... βέβαια η αλήθεια είναι πως το θυμάμαι το μωρό χωρίς πάνα...

Πάντως αυτό που λέει η mmdad είναι γεγονός, είχαν τα καρεκλάκια με το καθικάκι. Μου το έχει πει κι η μητέρα μου . Παρεπιπτόντως, κι εγώ λέει 9 μηνών μίλησα, 10 περπάτησα και 11 έκοψα τις πάνες. Πως δεν άρχισα να διαβάζω στους 12... δεν ξέρω. Ισως τότε τα παιδιά να ήταν εξυπνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας μου ενώ έμαθε σχετικά πανεύκολα να κάνει τα τσίσα του σε γιογιό ή λεκάνη δεν μπορεί με τίποτα να κάνει εκεί τα κακά του. Επειδή την πάνα την φοράμε προληπτικά μόνο στον ύπνο όταν θέλει να ενεργηθεί μου ζητάει να του τη βάλω. Αν αρνηθώ κλαίει και τον λυπάμαι και στο τέλος του την βάζω. Του έχω εξηγήσει ότι πρέπει να τα κάνει στη λεκάνη, του έχω τάξει ένα σωρό πράγματα τίποτα όμως. Καμιά ιδέα; Είμαστε στάσιμοι πολύ καιρό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφάσισα να βάλουμε στη ζωή μας το γιογιο ο μικρός ήταν 17 μήνών. Είχα ραντεβού με τον παιδίατρο εκείνη την ημέρα οπότε απόφασισα να τον ρωτήσω αν συμφωνεί (γιατί οι οι περισσότεροι με κράζανε επειδή ήταν πολύ μικρός) Η απάντησή του ήταν ότι αν τον ρώταγα την προηγούμενη μέρα θα μου έλεγε όχι αλλά έτυχε εκείνη την ημέρα να πάει σε μητέρα, παιδιού 8 μηνών που έκανε τσισα και κακά μόνο στο γιογιο. Δεν φορούσε μπιμπιλίνο καθόλου...:shock: Έψαξα λοιπόν και βρήκα σχετικά άρθρα για το "χωρίς πάνα από την αρχή", δεν θα το έκανα, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρων.... Ο δικός μου καθάρισε την ημέρα από 18 μηνών και το βράδυ από 23 μηνών. Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...