Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BΟΗΘΕΙΑ-ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ ΑΠΟΛΥΣΗ!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ 4ωρη, ΣΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ.

ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΝΥΩ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ?

ΠΡΩΤΟΝ, ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΩ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ???

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΤΕΛΟΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΩΣΤΟΣΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ.

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ.

ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ 4ωρη ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΑΣ.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ, ΓΙΑΙΤ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ.

LOAE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σε μεταφερουν στην Αθήνα δεν γίνεται λόγω απόστασης. Νομίζω ότι υπάρχει χιλιομετρικό όριο. Τωρα αν το υποκατάστημα κλείσει, όλα είναι πιθανά, ακόμα και η απόλυση. Εμένα με απελυσαν 7 μερες αφού γεννησα γιατί η εταιρία έκλεινε και δεν υπήρχε αντικείμενο. Αυτό ισχυρίστηκαν. Τωρα έχουμε κινηθεί δικαστικά αλλα το πράγμα εχει μελλον ακόμα. Κατα τη γνώμη μου όλα έχουν να κανουν με το πόσο σοβαρή είναι η εταιρία στην οποία εργάζεσαι και με το αν θελει να ρισκάρει να αμαυρώσει το ονομά της απολύωντας παρανομα μια εγκυο. Γιατί ακόμα και να κλέισει η απόλυση είναι παράνομη. Υπάρχει επίσης περίπτωση να σου πληρώσουν τους μισθούς που δικαιούσαι συν το 18μηνο και να σου ζητήσουν να παραιτηθείς. Αλλα αυτό είναι το πιο απίθανο σενάριο. Βασικά έτσι όπως έχουν γινει τα εργασιακά, ο καθενας κανει δυστυχώς ό,τι θελει.

Link to comment
Share on other sites

EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ, ΑΠΛΑ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ, ΚΑΘΩΣ ΑΝ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ.

ΤΟ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΤΡΕΛΑ ΟΝΕΙΡΑ!!!

ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ, ΟΠΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

 

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

 

JOAN ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΟΥ.

LOAE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπελα μου!Σου εύχομαι μια καλη εγκυμοσυνη.

:-) Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλησασα!

Κανονικα ο νόμος προστατεύει τις εγκύους.Πολλοί όμως εργοδότες βρίσκουν την άκρη και τον προσπερνούν.Εύχομαι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο στη δική σου περιπτωση.Απο τη στιγμη που προκείτε για μια σοβαρή εταιρία θεωρώ πως θα σε προστατεψει.

Ειδάλλως εαν δε βρεις λύση στην επιθεώρηση εργασίας,που για μένα είναι ανεπίτρεπτο, διότι είναι αρμόδια υπηρεσία,τοτε βρες εναν καλό δικηγόρο και διαπραγματευσου την τιμή,πολλοί δείχνουν κατανόηση.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..

απαγορευεται να σε μεταθεσει εκτοσ νομου, εκτοσ αν το γραφει ρητα στουσ ορουσ ατομικησ συμβασησ που υπογραψες με την προσληψη...

απαγορευεται απο πωλητρια να σε κανει καθαριστρια...

και στισ 2 περιπτωσεισ θεωρειται μονομερησ βλαπτικη μεταβολη!

ακομη και αν σε απολυσει τοτε η απολυση κυρησσεται ακυρη.

σε καθε περιπτωση ενημερωσου απο το ΣΕΠΕ της περιοχης σου.

;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΕ ΒΛΑΨΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ.

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ 9-13 ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ.

ΟΠΟΤΕ ΕΙΔΩΜΕΝ!!!

LOAE.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μου λες νομίζω ότι θα σου ζητήσουν καποιου είδους συμβιβασμό. Αν κινηθείς δικαστικά, το αδίκημα είναι ποινικό, οπότε σίγουρα θα έχουν μεγάλο πρόβλημα.

Εμείς συστυχώς δεν πρόκειται να πάρουμς τίποτα. Χτες ειχαμε το πρώτο δικαστήριο, οπού φυσικά ζητησαν αναβολή για να κερδίσουν χρόνο.

 

Γνωμη μου, πάντα, είναι να κερδίσεις όσα περισσοτερα μπορείς εξωδικαστικά, γιατί αν μπλέξεις με δικαστήρια θελει πολυ χρόνο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!χωρις να ειμαι σιγουρη αν σε απολυσουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης η στους 15 μηνες αφου γεννησεις θα πρεπει να σε αποζημιωσουν για οσους μηνες θα επρεπε ακομη να εργαζεσαι.Δηλαδη εφ οσον εσυ με το καλο γεννησεις σεπτεμβρη νομικα εισαι κατοχυρωμενη μεχρι τον Δεκεμβρη του 14.Αν απολυθεις νωριτερα πχ απριλιο 13 τοτε θα πρεπει να σου πληρωσουν ολους τους μηνες μεχρι τον δεκεμβρη του 14 +αυτα που δικαιουσαι απ την προυπηρεσια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν η εταιρεία κλείσει τα γραφεία της στη Θεσσαλονίκη πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να σε απολύσει εφόσον δεν έχει πού να σε απασχολήσει. Το ρώτησα κι εγώ γιατί κι εμένα με ενδιέφερε. Εννοείται βέβαια ότι την αποζημίωσή σου θα την πάρεις κανονικά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στην Επιθεώρηση εργασίας (ΣΕΠΕ) της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ξέρω τί απέγινε τελικά η θεματοθέτρια, αλλά θα ήθελα - λόγω δικηγορικού επαγγέλματος - να διευκρινίσω κάποια πράγματα, χρήσιμα για τις εγκύους και λεχώνες εργαζόμενες. Η προστασία από την απόλυση ισχύει όντως, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος που επιβάλλει την απόλυση. Το τί συνιστά σπουδαίο λόγο ελέγχεται εντέλει από το Δικαστήριο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το κλείσιμο του υποκαταστήματος εταιρείας είναι - κατά την γνώμη μου - από τους πλέον καθαρούς σπουδαίους λόγους. Δηλαδή τί πρέπει να κάνει ο εργοδότης? Να μην κλείσει το υποκατάστημα επειδή έχει έγκυο υπάλληλο? Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται και κανένα Δικαστήριο δεν θα δικαιώσει - κατά την γνώμη μου - την υπάλληλο, εάν επιδιώξει την ακύρωση της απόλυσής της με το επιχείρημα αυτό.

΄

Από ό,τι έχω καταλάβει πρόκειται για ιδιωτική εταιρεία, οπότε τα περί χιλιομετρικού περιορισμού στις μεταθέσεις κ.λπ. δεν παίζουν, αυτά νομίζω ότι ισχύουν μόνο στο Δημόσιο, άντε και σε καμία ΔΕΚΟ ή Τράπεζα με ειδικό εσωτερικό κανονισμό.

 

Συμπέρασμα : Ο συγκεκριμένος εργοδότης μπορεί καταρχήν να κάνει και τα τρία : είτε να την απολύσει (έχει σπουδαίο λόγο = κλείσιμο καταστήματος), είτε να την μεταθέσει στην Αθήνα (θα το παρουσιάσει ως μέτρο ηπιότερο από την απόλυση) είτε να της μεταβάλει την ιδιότητα σε καθαρίστρια (επίσης ηπιότερο μέτρο από την απόλυση). Καλύτερα η απόλυση ώστε η κοπέλα να πάρει αποζημίωση και να μπει και στο Ταμείο Ανεργίας.

 

Τα λέω λίγο ωμά, αλλά πρέπει να κατανοήσουμε όλες ότι η προστασία του 18μήνου δεν είναι απόλυτη. Και το λέω περισσότερο γιατί ολοένα και πιο συχνά συναντώ στην δουλειά μου περιπτώσεις υπαλλήλων που γυρνάνε από την άδεια μητρότητας και επιεικώς "ξύνονται" γιατί νομίζουν ότι δεν μπορεί να τις αγγίξει κανένας.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...