Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικτός θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πότε σταματάει το μητρικό γάλα.

Δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά λόγω προβλήματος με το βάρος του μωρού την τρίτη μέρα, όπου νοσηλεύτηκε και δόθηκε ξένο γάλα. Η διαδικασία επαναγαλακτισμού μου φαίνεται βουνό και αγχώνομαι μήπως χάσει ξανά βάρος το παιδί. Δεν υπάρχει και συμπαράσταση ούτε από την οικογένεια ούτε από παιδίατρους, σε δυο πήγα. Αυτό που κάνω είναι να βάζω το παιδί στο στήθος για περίπου 10 λεπτά σε κάθε στήθος πριν από κάθε γεύμα και μετά 90 ml συμπλήρωμα. Απλά θα ήθελα να κρατήσω έστω τη μικτή αυτή διατροφή αλλά φοβάμαι μήπως το παιδί δεν θα θέλει το στήθος ή δεν θα έχω γάλα. Είμαστε 20 ημερών.

Το έχει κάνει κάποια κοπέλα;Πόσο καιρό θήλασε;Σταμάτησε γρήγορα το γάλα;

Κάποια άλλη συμβουλή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και να σου ζήσει!

 

Το πόσο καιρό θα κρατήσει ο μη αποκλειστικός θηλασμός διαφέρει από παιδί σε παιδί. Γενικά, αν θηλάζεις περισσότερη ώρα, θα κρατήσει περισσότερο η γαλουχία.

 

Αν θέλεις, γράψε γιατί το θηλάζεις για 10 λεπτά. Σου είπε ο γιατρός, κουράζεσαι εσύ, ή βλέπεις ότι το μωρό χάνει το ενδιαφέρον του;

Εσύ τι θέλεις να κάνεις;

Το μωρό δείχνει να θέλει το στήθος, ηρεμεί όταν το θηλάζεις;

Αν θέλεις απαντάς, απλώς θέτω τις ερωτήσεις κυρίως για να σε βοηθήσω να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις.

 

Μπορείς να απαντήσεις και στις ερωτήσεις που βρίσκονται εδώ, αν θέλεις πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Κοίτα κι εδώ για θηλασμό και συμπλήρωμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114677

 

Υπάρχει και τόπικ για το μη αποκλειστικό θηλασμό, αλλά δυστυχώς το κατέστρεψαν με άγονες αντιπαραθέσεις και δεν νομίζω να βοηθήσει μια λεχώνα.

 

Καλή συνέχεια για ό,τι αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και θηλάζεις πριν το συμπλήρωμα αλλά νομίζω ότι το μωρό πρέπει να το βάζεις περισσότερη ώρα στο στήθος, τα 10 λεπτά είναι λίγα. Όσο πιο πολύ το βάζεις στο στήθος τόσο περισσότερο θα σε βοηθήσει με τις θηλαστικές κινήσεις που κάνει να κατεβάσεις γάλα. Και επίσης χαλάρωσε, το άγχος δυσκολεύει την κατάσταση! Εμείς κάναμε μεικτή διατροφή για 7-8 μήνες, και σταματήσαμε μόνο επειδή άρχισε να αντιδρά ο μικρός και όχι επειδή δεν είχα γάλα. Αντιθέτως με τον καιρό η παραγωγή μου αυξήθηκε και το μωρό προς το τέλος έπινε περισσότερο από το στήθος και λιγότερο από το μπιμπερό, παρότι ξεκινήσαμε μόνο με μπιμπερό.

 

Πολλές μανούλες κάνουν μεικτή διατροφή με επιτυχία, υπάρχουν και σχετικά θέματα στο φόρουμ. Ψάξε λίγο και θα τα βρεις. Να σου ζήσει το μικράκι και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και σήμερα βρήκα ευκαιρία να γράψω, δεν έχω καταφέρει να δω πολλά θέματα στο forum.

 

Τα 10 λεπτά είναι συμβουλή των δύο παιδιάτρων που επισκέφθηκα. Το μωρό μέχρι τώρα δείχνει ενδιαφέρον για το στήθος και πολλές φορές το διακόπτω για να πιει το συμπλήρωμα. Βέβαια αρκετές φορές το παίρνει ο ύπνος στο στήθος και πολλές φορές το θέλει για πιπίλα επί ώρες χωρίς να πολύ πίνει.

 

Little Monkey πώς τα κατάφερες για 7 μήνες; Τι πρόγραμμα ακολούθησες;

 

Απαντώ τις ερωτήσεις.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. όχι

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. απώλεια βάρους και πυρετός ( 38 ) την τρίτη μέρα

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννήθηκε-2900

απώλεια τρίτη μέρα 12% - 2580

πρώτη εβδομάδα -2900

δεύτερη εβδομάδα -3180

 

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σχεδόν σε όλα για 20 λεπτά

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 90 ml αλλά δεν το πίνει όλο περίπου κατά μέσο όρο 70

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 360 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. όχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6 πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη με προβληματίζει που κοιμάται λίγο και τις περισσότερες φορές χρειάζεται το στήθος για πιπίλα για να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το νινάκι σου:-D!Του δίνεις πολύ λίγα γεύματα:rolleyes:...Και τα 10λεπτά το κάθε στήθος είναι πολύ λίγα...Πως θες να συνεχίσεις;Μικτό ή θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου!

Έχεις πολύ καλές πιθανότητες να συνεχίσεις. Τα πιο θετικά είναι α) ότι θέλει το στήθος β) ότι το βάρος της είναι πολύ καλό και γ) ότι εξακολουθείς να έχεις αρκετό γάλα.

 

Τα μωρά μπορεί να ανακτήσουν το βάρος της γέννας στις δύο ή ακόμη και τρεις εβδομάδες. Η δική σου το ξεπέρασε από τώρα.

Με 360 μλ συμπλήρωμα την ημέρα δεν θα έπαιρνε τόσο βάρος, αν δεν θήλαζε αρκετά. Ίσως και το μισό γάλα της να το παίρνει από σένα! Αν την αφήνεις όσο θέλει στο στήθος κι αν την βάζεις συχνότερα, θα το αυξήσεις κι άλλο.

 

Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι από τώρα για αποκλειστικό θηλασμό, ούτε για επαναγαλακτισμό με αντλήσεις και πρωτόκολλα, αφού σου φαίνονται βουνό. Απλά συνέχισε θηλάζοντάς την περισσότερο, και βλέπεις στην πορεία.

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα μωρό να κοιμάται πιπιλίζοντας το στήθος, ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία. Να χαίρεσαι που έχεις τον τρόπο να την νανουρίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζαμε κάθε 3 ώρες περίπου, 15 λεπτά στο κάθε στήθος (ενίοτε και περισσότερο, αν μας έπαιρνε ο ύπνος) και μετά του έδινα συμπλήρωμα, όχι πάντα την ίδια ποσότητα, αναλόγως πόσο ήθελε, άλλοτε έπινε 20 γραμ. και άλλοτε 120 γρ. Τα βράδυα δεν θήλαζα, έδινα μόνο σκόνη ή αντλημένο, συνήθως μία φορά μέσα στη νύχτα, όποτε ξύπναγε το μωρό από μόνο του. Συνολικά κάναμε 7 γεύματα το 24ωρο. Τον έβαζα στο στήθος κάθε φορά που έτρωγε (εκτός από τη νύχτα), και αν καμιά φορά τύχαινε να λείπω από το σπίτι και να τον έχει ταΐσει και κοιμίσει ο άντρας μου, όταν επέστρεφα έβγαζα με το θήλαστρο.

 

Το πιπίλισμα είναι φυσιολογικό, επίσης αυτό που σίγουρα της αρέσει είναι η μυρωδιά σου, έτσι ηρεμεί και αποκοιμιέται στην αγκαλιά σου.

 

Συμφωνώ με την Pax ότι 360 γρ. συμπλήρωμα δεν είναι πολύ, οπότε μάλλον η μικρή σου θηλάζει περισσότερο απ' ό,τι νομίζεις. Ίσως αν την άφηνες περισσότερο στο στήθος να έβλεπες ότι ήθελε ακόμα λιγότερο συμπλήρωμα.

 

Επίσης για το νανούρισμα στο στήθος, απόλαυσέ το χωρίς τύψεις! Τα νεογέννητα έχουν ανάγκη αυτή τη στενή επαφή με τη μαμά. Απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι τους πρώτους 2-3 μήνες δεν θα έχεις χρόνο να κάνεις πολλά πράγματα εκτός του να θηλάζεις και να κοιμίζεις το μωρό. Σε καμία περίπτωση μην θυσιάσεις αυτές τις στιγμές του θηλασμού και του νανουρίσματος για να κάνεις δουλειές στο σπίτι ή μαγείρεμα κ.λπ. Έχεις όλη σου τη ζωή να κάνεις δουλειές αλλά το μωρό σου θα είναι νεογέννητο μόνο για λίγους μήνες! Και μην ανησυχείς ότι το μωρό θα μάθει την αγκαλιά. Μόλις έρθει ο καιρός του να μπορεί να κοιμάται χωρίς να σε νιώθει δίπλα του (συνήθως γύρω στον τρίτο μήνα) εφόσον το θέλεις μπορείς να αρχίσεις να το κοιμίζεις κατευθείαν στην καλαθούνα ή στην κούνια του.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννήσω το είχα σίγουρο ότι θα θηλάσω αποκλειστικά, αφού ούτε ένα μπιμπερό δεν είχα αγοράσει. Τελικά τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλουμε. Την πρώτη εβδομάδα το είχα σίγουρο ότι θα τα καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά όσο περνάει ο καιρός αρκούμαι στη μικτή διατροφή. Απλά φοβάμαι μήπως με το καιρό σταματήσει να τραβάει γάλα

από το στήθος ή μήπως μειωθεί το γάλα μου. Μερικές φορές αυτό το μικτό σύστημα με κουράζει, και στήθος και αποστειρώσεις - μπιμπερό. Σκέφτομαι πόσο πιο απλά θα ήταν τα πράγματα αν απλά θήλαζα. Άσε που όσο περνάει ο καιρός έχω την εντύπωση ότι ενώ τρώει κοιμάται πιο εύκολα στο στήθος και σκέφτομαι μήπως κάποια μέρα σταματήσει να θηλάζει. Θα προσπαθήσω να την κρατάω περισσότερο να δω πώς θα πάει.

Μου δώσατε κουράγιο με αυτά που μου είπατε. Δεν το είχα φανταστεί ότι μπορεί να χορταίνει με το δικό μου γάλα.

Επίσης νόμιζα ότι κάνω κάτι λάθος που κοιμάται στο στήθος. Μια παιδίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να κοιμάται στο στήθος και καλύτερα να μάθει την πιπίλα. Επίσης μου είπε ότι δεν είναι καλό να κοιμάται στο κρεβάτι μας, την παίρνω κάποια βράδια που είναι ανήσυχη και κοιμάται θηλάζοντας-πιπιλώντας.

Γενικά σου δημιουργούν μια ανασφάλεια ότι δεν κάνεις κάτι σωστά.

Οποιαδήποτε επιπλέον συμβουλή από την εμπειρία σας ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

 

Το να την παίρνεις στο κρεβάτι σου ειναι μια πολυ καλη λύση για να ξεκουραζεσαι θηλαζοντας.

 

Τα νεογέννητα ιδανικά χρειάζονται 8-12 γεύματα (όταν θηλαζουν) ώστε να πάρουν την ποσότητα που χρειάζονται. Προσπάθησε να αυξήσεις τους θηλασμους σας και σταδιακά δε θα χρειάζεσαι το συμπληρωμα.

Βάλε το μωρο στο ένα στηθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του, σήκωσέ το να ρευτει και πρόσφερε και το άλλο στηθος. Αν κοιμηθει στο στηθος αλλαξε στηθος ή στάση θηλασμου ή προσπάθησε να το ξυπνήσεις.

Οι συχνές εναλλαγές στήθους θα δώσουν μια ώθηση στην παραγωγη σου. Δοκίμασέ τες (μπορείς να αλλάξεις πολλές φορές στηθος στο ίδιο γεύμα). Επίσης δοκίμασε μαλαξεις στο στηθος την ώρα που θηλαζεις.

 

Μπορείς να μειώσεις το συμπληρωμα σταδιακά ως εξής: κατα 10μλ ανα γεύμα κάθε μετα (δλδ σήμερα 90, αύριο 80, μεθαύριο 70 κτλ) ή κατα 30 μλ ανα γεύμα κάθε 3-4 μέρες (δλδ σήμερα, αύριο και μεθαύριο 90, τις επόμενες 3 μέρες 60 κτλ). Αν σου φανεί δύσκολο να μειώσεις όλα τα γεύματα της ημέρας θα βάλεις στόχο το ένα γεύμα της ημέρας:μόλις κόψεις εντελώς το ένα γεύμα (με τον τροπο που σου περιέγραψα) θα βάλεις στόχο δεύτερο γεύμα κτλ.

Το διάστημα που μειώνεις το συμπληρωμα θα βάζεις το μωρο στο στηθος συχνα κι αν δε δείχνει ικανοποιημένο μετα το γεύμα του, όταν δώσεις το συμπληρωμα θα το ξαναβαζεις στο στηθος.

 

Να μετράς τις πάνες του μωρου: μέχρι να σαραντησει θέλεις 6-8 βρεγμενες πάνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πριν γεννήσω το είχα σίγουρο ότι θα θηλάσω αποκλειστικά, αφού ούτε ένα μπιμπερό δεν είχα αγοράσει. Τελικά τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλουμε. Την πρώτη εβδομάδα το είχα σίγουρο ότι θα τα καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά όσο περνάει ο καιρός αρκούμαι στη μικτή διατροφή.

 

Ουου, πόσες και πόσες ξεκινήσαμε έτσι... είστε ακόμη στην αρχή και έχεις όπως φαίνεται όλες τις προϋποθέσεις να συνεχίσεις το θηλασμό. Ξεκίνα με μικρούς στόχους. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες τόσο πολύ να θηλάσεις κάνε υπομονή.Κάθε αρχή και δύσκολη.Και σίγουρα είναι μπελάς αυτό το διπλό σύστημα.Εγώ αυτό το διπλό σύστημα το έκανα τον πρώτο μήνα με δικό μου γάλα.Δεν έπιανε καλά ο μικρός το στήθος και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο για να μην πιεί ξένο.Τελικά στον ενάμιση μήνα πάνω βρήκαμε τους ρυθμούς μας.Βέβαια για κάποιο διάστημα ο μικρός ήταν ένα με το στήθος μου αλλά δεν το μετάνοιωσα στιγμή:-D!Ο μάρσιπος να είναι καλά και όπου κι αν είμασταν ακόμα και στον δρόμο περπατώντας εκείνος θήλαζε:lol:!Όλα καλά θα πάνε!Άφηνε το μωρό στο στήθος.Ακόμα και το πιπίλισμα καλό κάνει;)!

Link to comment
Share on other sites

Βάζε το μωρό συνέχεια στο στήθος και αν χρειαστεί να δίνεις συμπλήρωμα να το κάνεις χωρίς στενοχώρια και τύψεις. Το βέλτιστο είναι ο αποκλειστικός θηλασμός, είναι η ιδανικότερη τροφή αλλά αν δεν πετύχει μην το αφήσεις να σου χαλάσει τη διάθεση και τις μοναδικές στιγμές με το μωρό σου. Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορείς να του προσφέρεις· η μητρότητα και η αγάπη δεν εξαντλούνται στον αποκλειστικό θηλασμό.

Ακόμη και με μεικτή διατροφή μπορείς να θηλάσεις πολύ καιρό, ακόμα και εννιάμηνο. Εγώ θήλασα κοντά στους 6 1/2 μήνες και σταμάτησα με απόφαση του παιδιού ενώ είχα γάλα. Είναι όμως πολύ νωρίς για εσένα και αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις για αποκλειστικό αν το θες, όπως είπαν και πιο πάνω. Το 10λεπτο είναι αυτό που συνήθως συστήνουν οι παιδίατροι αλλά δε βοηθά. Και δεν υπάρχει λόγος να διακόπτεται ο θηλασμός για να δώσεις συμπλήρωμα· το δίνεις μετά το θηλασμό ώστε να το μειώσεις σταδιακά.

Εγώ είχα παρατηρήσει οτι το παιδί ζητούσε συμπλήρωμα κυρίως απόγευμα και βράδυ. Το πρωί και μεσημέρι συνήθως μόνο θήλαζα (και κάπου είχα διαβάσει οτι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες να μειώνεται λίγο η παραγωγή απόγευμα και βράδυ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πότε σταματάει το μητρικό γάλα.

Δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά λόγω προβλήματος με το βάρος του μωρού την τρίτη μέρα, όπου νοσηλεύτηκε και δόθηκε ξένο γάλα. Η διαδικασία επαναγαλακτισμού μου φαίνεται βουνό και αγχώνομαι μήπως χάσει ξανά βάρος το παιδί. Δεν υπάρχει και συμπαράσταση ούτε από την οικογένεια ούτε από παιδίατρους, σε δυο πήγα. Αυτό που κάνω είναι να βάζω το παιδί στο στήθος για περίπου 10 λεπτά σε κάθε στήθος πριν από κάθε γεύμα και μετά 90 ml συμπλήρωμα. Απλά θα ήθελα να κρατήσω έστω τη μικτή αυτή διατροφή αλλά φοβάμαι μήπως το παιδί δεν θα θέλει το στήθος ή δεν θα έχω γάλα. Είμαστε 20 ημερών.

Το έχει κάνει κάποια κοπέλα;Πόσο καιρό θήλασε;Σταμάτησε γρήγορα το γάλα;

Κάποια άλλη συμβουλή.

Ευχαριστώ.

 

Να σου ζησει το μωρακι σου. Εγω θηλασα τον δευτερο γιο μου μικτα για 10 μηνες. Σταματησα μονη μου σταδιακα οταν το αποφασισα.

Link to comment
Share on other sites

θηλασα μικτα γυρω στις 40 ημερες,και εμενα το μωρακι μου νοσηλευτηκε μια εβδομαδα. πηρε ξενο γαλα αλλα τα καταφεραμε. αυτο που εκανα εγω ηταν να τη βαζω σε καθε γευμα στο καθε στηθος απο 20 λεπτα (συνολο 40) πριν δωσω συμπληρωμα, επισης εκλεισα τα αυτια μου σε ολους οσους με παροτρυναν να κανω διαφορετικα.

σου ευχομαι καλη επιτυχια και υπομονη, στην αρχη ειναι δυσκολο και στηθος και μπιμπερο αλλα οσο θα αυξανεται η παραγωγη σου τοσο λιγοτερο μπιμπερο θα θελει, ωσπου καποια στιγμη θα ταιζεις μονο απο στηθος, και πιστεψε με αυτο ειναι ΛΥΤΡΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξαναδιάβασα αυτά που ειπώθηκαν, άρχισα να αναρωτιέμαι αν με γελά η μνήμη μου. Βρήκα λοιπόν το ημερολόγιό μου και διάβασα τι έγραφα τότε που το μωρό ήταν 30-40 ημερών. Δεν το έβαζα μισή ώρα στο κάθε στήθος (όπως είχα γράψει στην αρχή), αλλά 10-15 λεπτά σύμφωνα με τη συμβουλή της μαίας. Στην αρχή το έβαζα περισσότερο αλλά θηλάζαμε για ώρες και περισσότερο αποκοιμιόταν παρά έπινε. Μετά μίλησα με τη μαία και φίλες μου που είχαν θηλάσει και μου είπαν 15 λεπτά στο κάθε στήθος, οπότε αυτό έκανα. Το σημειώνω για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση. Βέβαια εμένα δεν με ενδιέφερε να πετύχω αποκλειστικό θηλασμό, αλλά σίγουρα με την τακτική αυτή το γάλα δεν μειώθηκε, αντιθέτως μείωσα αρκετά το συμπλήρωμα.

 

Επίσης νόμιζα ότι κάνω κάτι λάθος που κοιμάται στο στήθος. Μια παιδίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να κοιμάται στο στήθος και καλύτερα να μάθει την πιπίλα. Επίσης μου είπε ότι δεν είναι καλό να κοιμάται στο κρεβάτι μας, την παίρνω κάποια βράδια που είναι ανήσυχη και κοιμάται θηλάζοντας-πιπιλώντας.

Σε αυτά δεν έχει άδικο η παιδίατρος, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ μικρό ακόμα το μωρό σου. Από τον τρίτο μήνα και μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...