Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΤΑΙ!ΦΟΒΑΜΑΙ (υπερπαραγωγή)


Recommended Posts

καλημέρα,

Ο μικρός μου ειναι σημερα 40ημερών και εδώ και καμιά εβδομάδα πνιγεται οταν τον θηλαζω. οταν λεω πνιγεται εννοω οτι γυριζουν τα ματια του και σταματαει η αναπνοη του. Το γυριζω μπρουμιτα του χτυπαω την πλατη του τσιμαω το ποδι για να κλαψει και κανω την προσευχη μου. Οταν συνερχεται μετα απο ωρα ειναι σαν να πεφτει σε λιθαργο. Δεν ξερω τι να κανω και τι φταιει. η αληθεια ειναι οτι εχω παρα πολυ γαλα (πιτσιλαω και αυτον και οτι βρισκεται γυρω μας γινεται χαλια). Τελος προσπαθω να τον θηλαζω ψιλοκαθιστο και οχι ξαπλα για να κατεβαινει καλυτερα αλλα τιποα

Δεν ξερω τι να κανω και φοβαμαι για το μωρο μου

Ειχε καμια το ιδιο προβλημα, τι κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχα κι εγω αντίστοιχο πρόβλημα ίσως όχι σε τόσο μεγάλη έκταση.

Καταρχάς τα πράγματα θα βελτιώνονται όσο περνάει ο καιρός γιατι αφενός το στηθος προσαρμόζεται κι αφετέρου το μωρο μεγαλώνει και μπορει να διαχειρίζεται τη ροη.

 

Δοκίμασε να θηλαζεις σε κάθε θηλασμο απο το ένα στηθος μόνο. Στο επόμενο γεύμα θα δώσεις το άλλο.

Εάν πνίγεται απο το γάλα στην αρχη του θηλασμου βγάλει λίγο με το χέρι σου ή όταν αρχίζει να θηλάζει και νιώσεις το γάλα να κατεβαίνει, απομακρύνεται μωρο και μάζεψε το γάλα σε ένα πετσετακι και βάλε το μωρο στο στηθος μόλις ηρεμήσει η ροη.

Θήλασε με το μωρο καθισμένο στα πόδια σου ή βάζοντας μαξιλάρια πίσω απο την πλάτη σου γύρε προς τα πίσω. Μπορείς ακόμα να βάλεις το μωρο να θηλασει ψηλότερα απο το ύψος της θηλης ακουμπισμενο σε μαξιλαρι.

Βάζε το μωρο να ρευτει πιο συχνα.

 

Αν δεν δεις βελτίωση με αυτα μπορείς να πιεις φασκομηλο. 1 κούπα, 4 φορές την ημέρα για 4 μέρες μειώνει το γάλα κατα 10%.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

τις στάσεις αυτές προσπαθώ να κάνω και να τον διακοπτω κατα την διάρκεια του θηλασμού για να μην ‘μπουκώνει‘ με το γάλα, αλλά πάλυ πνιγεται, λιγο λιγοτερο απο πριν. Τωρα ειναι 40ημερων. Αυτο με το φασκομηλο φοβαμαι να το κανω μηπως και μετα δεν χορταινει ο μικρος μου

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Ο μικρός μου ειναι σημερα 40ημερών και εδώ και καμιά εβδομάδα πνιγεται οταν τον θηλαζω. οταν λεω πνιγεται εννοω οτι γυριζουν τα ματια του και σταματαει η αναπνοη του. Το γυριζω μπρουμιτα του χτυπαω την πλατη του τσιμαω το ποδι για να κλαψει και κανω την προσευχη μου. Οταν συνερχεται μετα απο ωρα ειναι σαν να πεφτει σε λιθαργο. Δεν ξερω τι να κανω και τι φταιει. η αληθεια ειναι οτι εχω παρα πολυ γαλα (πιτσιλαω και αυτον και οτι βρισκεται γυρω μας γινεται χαλια). Τελος προσπαθω να τον θηλαζω ψιλοκαθιστο και οχι ξαπλα για να κατεβαινει καλυτερα αλλα τιποα

Δεν ξερω τι να κανω και φοβαμαι για το μωρο μου

Ειχε καμια το ιδιο προβλημα, τι κανατε?

 

Συνήθως η υπερπαραγωγή υπάρχει από την αρχή και το μωρό είναι πιθανότερο να πνίγεται όσο είναι πιο μικρό και να συνηθίζει στην πορεία... Το να άρχισε να πνίγεται πρόσφατα, δεν στέκει, εκτός αν τώρα με κάποιο τρόπο οδηγήθηκες σε υπερπαραγωγή. Μπορείς να διευκρινίσεις αυτό το σημείο, γιατί διαφορετικά μπορεί να λέμε πράγματα που δεν στέκουν;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έπαθα πρώτη φορά υπερπαραγωγή λίγο πριν σαραντίσω παρόλο που δεν έβγαζα έξτρα γάλα με το χέρι ή το θήλαστρο. Το μωρό μου κι εμένα πνιγότνα και έκλαιγε και κάποιες φορές δεν μπορούσε να αναπνεύσει αν και δεν ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα όπως τα περιγράφεις με το δικό σου.

 

Καταρχάς αν κάνεις αντλήσεις ή βγάζεις γάλα με το χέρι να το σταματήσεις. Για να αντιμετωπίσεις την υπερπαραγωγή άρχισε να δίνεις ένα στήθος μόνο σε κάθε γεύμα. Στο πρώτο γεύμα το δεξί, στο δέυτερο το αριστερό, στο τρίτο πάλι το δεξί κ.τ.λ. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πότε αρχίζει και πότε τελειώνει το κάθε γεύθμα του μωρού σου επειδή τρωει πολύ συχνά τότε να αλλάζεις στήθος ανά δύοωρο. περίμενε 4 μέρες. Αν δεις ότι και πάλι έχεις πρόβλημα άλλαζε στήθος ανά δύο γεύματα ή ανά 3ωρο/4ωρο. Μετά από 4 μέρες αν και πάλι έχεις πρόβλημα αυξάνεις σε τρία τα γεύματα που δίνεις ανά στήθος.

 

Έτσι η παραγωγή σου θα έρθει στα ίσια της. Συνήθως όταν εξαφανιστεί η υπερπαραγωγή εξαφανίζονται μαζί της και οι πήδακες από τους οποίους πνίγεται το μωρό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μένα πνιγόταν συχνά.. αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό......

μου έλεγαν ότι είναι λαίμαργη....

τι να σου πω..μόνο που το διάβασα αναστατώθηκα..και φαντάζομαι εσύ πως θα νιώθεις κάθε φορά...ρώτησε το γιατρό σου καλύτερα...να προσέχεις και να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η υπερπαραγωγή υπάρχει από την αρχή και το μωρό είναι πιθανότερο να πνίγεται όσο είναι πιο μικρό και να συνηθίζει στην πορεία... Το να άρχισε να πνίγεται πρόσφατα, δεν στέκει, εκτός αν τώρα με κάποιο τρόπο οδηγήθηκες σε υπερπαραγωγή. Μπορείς να διευκρινίσεις αυτό το σημείο, γιατί διαφορετικά μπορεί να λέμε πράγματα που δεν στέκουν;

 

Κι όμως οι περισσότερες περιπτώσεις υπερπαραγωγης που έχω δει-ακούσει και βιώσει (είχα κι εγω) είχαν εμφανιστεί στις 25-35 μέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως οι περισσότερες περιπτώσεις υπερπαραγωγης που έχω δει-ακούσει και βιώσει (είχα κι εγω) είχαν εμφανιστεί στις 25-35 μέρες.

 

Η υπερπαραγωγή σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι συνήθως από λανθασμένη τακτική πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα υπερπαραγωγή ή μετά από άλμα ανάπτυξης ενώ πάλι προϋπήρχε υπερπαραγωγή. Γι΄ αυτό είναι σημαντικό να καταλάβει η μαμά τι συντέλεσε σ' αυτή την επιπλέον αύξηση, που πλέον το μωρό δεν μπορεί να τη διαχειριστεί και να το αλλάξει.

Δεν μπορεί δηλαδή ένα μωρό ξαφνικά ενώ κοντεύει να σαραντήσει να αρχίζει να πνίγεται σε βαθμό που να γυρίζουν τα μάτια του ενώ πριν θήλαζε χωρίς πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκε η μπέμπα μου είχα το εξής πρόγραμμα θηλασμού. Θήλαζε από το ένα στήθος, κοιμόταν, της άλλαζα την πάνα και μετά της έδινα το άλλο στήθος. Πιστεύω ότι αυτό ήταν η λανθασμένη τακτική γιατί άλλαζε στήθος πριν πιεί το τελευταίο πααχύ γάλα. Έτσι από τότε και μετά αν αφήσει το πρώτο στήθος δεν την αλλάζω αλλά τη σηκώνω να ρευτεί και την ξαναβάζω στο ίδιο μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον της.

 

Νομίζω ότι τις πρώτες πρώτες μέρες ζωής του μωρού πολύ σπάνια έχει μία μητέρα υπερπαραγωγή. Συνήθως οι μητερες έχουν λίγο γάλα μέχρι να εδραιώσουν τη γαλουχία. Πλησιάζοντας όμως τις σαράντα μέρες η γλαουχία εδραιώνεται και μπορεί να εμφανιστεί και μια μικρή υπερπαραγωγή μέχρι να μάθει το στήθος να παράγει ακριβώς την ποσότητα που θέλει το μωρό, ούτε παρακάτω ούτε παραπάνω.

 

Εδώ http://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/fast-letdown/ είχα διαβάσει το πρόβλημα με το έντονο let down είναι σύνηθες στις 3 με 6 εβδομάδες ζωής του μωρού. xsiel78 στη σελίδα που σου βάζω θα βρεις αρκετές πληροφορίες για να το αντιμετωπίσεις!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...